Archiwum 2015




 e-Kurier NB

Magazyn internetowy nauczycieli bibliotekarzy, bibliotekarzy bibliotek pedagogicznych, publicznych, naukowych i kościelnych oraz czytelników.
The webmagazine of Polish school librarians, librarians from pedagogical, public, scientific, church libraries and readers.
Numer/Issue 12/2014 - 1/2015 -2/2015 (113 - 115), Grudzień/ December 2014 - Styczeń/ January - Luty/ February 2015, mutacja/edition 1
Aktualizacja/Update: 28 lutego 2015/ 28th. February 2015
Częstochowa/Czestochowa, Poland


OGÓLNOPOLSKA KONFERENCJA
"CENTRA INFORMACJI MULTIMEDIALNEJ W BIBLIOTEKACH"
KONFERENCJA OPAWA 2008
Biblioteka SP 53 w Częstochowie
ARCHIWUM

POLISH SCHOOL LIBRARIES

ZAOLZIE

Projekt Esztergom/Ostrihom - Parkany/Šturovo
BIBLIOTEKI SZKOLNE
EBIB
XI FORUM BIBLIOTEKARZY WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO W DĄBROWIE GÓRNICZEJ
Sekcja Bibliotekarska Oddziału ZNP w Częstochowie
Konferencja Sosnowiec 2008





XI Forum Bibliotkarzy Województwa Ślaskiego w Dąbrowie Górniczej


Serdecznie zapraszamy do udziału w XI Forum Bibliotekarzy Województwa Śląskiego na temat "Biblioteka - priorytety i pomysły", które odbędzie się Sali Audytorium Maximum Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej, przy ul. Cieplaka 1c w dniu 27 marca 2015r.

Konferencja skierowana jest do bibliotekarzy, nauczycieli bibliotekarzy, organów prowadzących biblioteki i szkoły, przedstawicieli samorządów, dyrektorów szkół i bibliotek, wydawców i księgarzy.

Podczas XI Forum poruszane zostaną następujące zagadnienia:
¤ biblioteka jako miejsce nauki, kultury i rozrywki
¤ promocja działalności biblioteki
¤ biblioteka w środowisku lokalnym
¤ projekty w bibliotece
¤ użytkownicy bibliotek
¤ specyfika działalności bibliotek naukowych, publicznych, pedagogicznych i szkolnych
¤ inne.

Udział w konferencji jest bezpłatny. Uczestnicy przyjeżdżają na własny koszt. Ubezpieczenie we własnym zakresie.

Rejestracja uczestników trwa do 20 marca 2014r. Zgłoszenia proszę przesyłać na adres: klementinum@autograf.pl

Kontakt z organizatorami:
Renata Sowada – e-mail klementinum@autograf.pl; rsowada@znp.edu.pl; tel. 603 210 490
Anna Suchecka, Aleksandra Pasieka – biblioteka@wsb.edu.pl; tel. 32 295-93-56

Informacje nt. XI Forum na stronie: www.vforumbibliotekarzy.republika.pl.

Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI)

Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 roku, a jego cel to propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych. W Polsce Dzień Bezpiecznego Internetu od 2005 roku organizowany jest przez Fundację Dzieci Niczyje oraz Naukową i Akademicką Sieć Komputerową (NASK), którzy są realizatorami unijnego programu Safer Internet.
DBI ma na celu także zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa dzieci w Internecie oraz nagłośnienie tematyki dotyczącej bezpieczeństwa online.
Podczas obchodów DBI organizatorzy zachęcają szkoły, organizacje pozarządowe, firmy i osoby prywatne do wspierania tego przedsięwzięcia przez organizację lokalnych inicjatyw na rzecz bezpieczeństwa młodych internautów i zgłaszania ich za pośrednictwem umieszczonego na stronie formularza. Organizatorzy inocjatyw uczestniczą w konkursie i mogą wygrać atrakcyjne nagrody ufundowane przez partnerów DBI w Polsce.
Tegoroczny Dzień Bezpiecznego Internetu to 10 lutego, a jego hasło przewodnie „Razem tworzymy lepszy Internet”.
Organizatorzy podkreślają, że każdy internauta może przyczynić się do tego, że Internet będzie miejscem bezpiecznym i pozytywnym.
Informacje nt. DBI na stronie organizatorów.

Okręgowa Sekcja Bibliotekarska ZNP w Katowicach

Spotkanie Okręgowej Sekcji Bibliotekarskiej ZNP w Katowicach odbyło się 8 stycznia 2015r. w siedzibie Okręgu Śląskiego Związku Nauczycielstwa Polskiego w Katowicach. Uczestnicy rozważali aktualne problemy bibliotekarzy szkolnych.

Kolejne spotkanie Okręgowej Sekcji Bibliotekarskiej ZNP odbędzie się 5 marca 2015r. o godz. 13.00 w Siedzibie Zarządu Okręgu Śląskiego ZNP w Katowicach przy ul. Starowiejskiej 11.

Serdecznie zapraszamy do udziału w szkoleniu dla nauczycieli bibliotekarzy na temat "Mobbing w miejscu pracy. Jak sobie radzić z mobbingiem i czy z mobbingiem można wygrać?", które odbędzie się w dniu 5 marca 2015r. (czwartek) o godz. 14.30 w siedzibie Zarządu Okręgu Śląskiego ZNP przy ul. Starowiejskiej 11 w Katowicach. Udział w szkoleniu jest nieodpłatny, uczestnicy otrzymają zaświadczenia o udziale.

Sekcja Bibliotekarska ZNP w Częstochowie

Sekcja Bibliotekarska Związku Nauczycielstwa Polskiego w Częstochowie zorganizowała spotkanie szkoleniowe dla nauczycieli bibliotekarzy w dniu 4 grudnia 2014r. w Domu Poezji w Częstochowie. Temat: Barbara, Barbórka - zawodowe czytanie w bibliotece.

Ponadto w bieżącym roku szkolnym zaplanowane zostały następujące spotkania szkoleniowe bibliotekarzy i nauczycieli bibliotekarzy:
* 26 lutego 2015 g. 14.00 "Ewidencja materiałów bibliotecznych" - szkolenie w Klubie Nauczyciela ZNP w Częstochowie przy ul. Waszyngtona 62;
* 27 marca 2015 godz. 9.30 - 16.00 Forum Bibliotekarzy Województwa Śląskiego w Wyższej Szkole Biznesu w Dąbrowie Górniczej;
* 23 kwietnia 2015 g. 10.00 - 12.00 Parada Postaci Literackich w III Alei NMP i na Placu Ratuszowym w Częstochowie;
* 14 maja 2015 g. 13.30 Regionalna Sesja Popularyzatorska "Twórczość Haliny Poświatowskiej w szkole i bibliotece" w Muzeum Częstochowskim - Domu Poezji przy ul. Jasnogórskiej 23 w Częstochowie;
* 11 czerwca 2015 g. 10.00 - 13.00 Maraton Czytelniczy w Bibliotece Publicznej im. dr. W. Biegańskiego w Częstochowie;
* 11 czerwca 2015 g. 14.00 Podsumowanie roku szkolnego w Klubie Nauczyciela ZNP przy ul. Waszyngtona 62 w Częstochowie.

Wszystkich Nauczycieli Bibliotekarzy z Częstochowy i regionu zapraszamy współpracy i na spotkania, które odbywają się co 1,5 miesiąca.
Informacje na temat Sekcji Bibliotekarskiej ZNP w Częstochowie dostępne tutaj.

Książki naszych marzeń

1123 szkoły uczestniczyły w ogłoszonym przez Ministerstwo Edukacji Narodowej konkursie „Książki naszych marzeń”. Uczniowie przygotowywali listę wymarzonych książek i nagrywali krótki film na ich temat.
19 grudnia 2014r. poznaliśmy laureatów. Podczas uroczystej gali wyróżnienia przedstawicielom szkół – laureatów wręczyła pani Joanna Kluzik-Rostkowska, minister edukacji.
W tym konkursie nie ma przegranych. Wszystkim, którzy wzięli w nim udział, serdecznie gratuluję. Wybór laureatów był bardzo trudny, bo chcielibyśmy nagrodzić wszystkie szkoły. Konkurs pokazał, że polscy uczniowie są kreatywni, mają poczucie humoru, wyobraźnię i chcą czytać, jeśli tylko mają dostęp do ciekawych lektur – powiedziała minister Joanna Kluzik-Rostkowska.
Nagrody przyznano w czterech kategoriach: szkoły podstawowe, szkoły gimnazjalne, szkoły ponadgimnazjalne, zespoły szkół. Przyznano także wyjątkowe wyróżnienie oraz nagrodę dla szkoły polonijnej.
Więcej informacji na stronie MEN.

Obecnie trwają prace nad programem, w którym rząd zmierza wesprzeć czytelnictwo w szkołach podstawowych poprzez przeznaczenie środków finansowych na zakup nowości książkowych.

Patroni roku 2015

W związku z wieloma rocznicami w bieżącym roku obchodzimy Rok św. Jana Pawła II, Jana Długosza i Polskiego Teatru.
Św. Jan Paweł II oraz Jan Długosz decyzją Sejmu zostali ogłoszeni patronami 2015 r. Rok 2015 jest również poświęcony Polskiemu Teatrowi. 5 grudnia 2014 r. posłowie podjęli specjalne uchwały w tych sprawach.
W uchwale dotyczącej ogłoszenia roku 2015 Rokiem św. Jana Pawła II podkreślono ogromne zaangażowanie Papieża Polaka w proces odradzania się polskiej niepodległości oraz w propagowanie uniwersalnego przesłania o godności i prawach człowieka. Sejm chce, by te wartości towarzyszyły działaniom podejmowanym w ramach obchodów Roku św. Jana Pawła II.
2015 r. jest także czasem upamiętnienia dokonań Jana Długosza, polskiego historyka, dyplomaty i duchownego. W podjętej przez Sejm uchwale ustanawiającej go patronem 2015 r. przypomniano, że Jan Długosz jest uważany za ojca polskiej historiografii i heraldyki, twórcę największego dzieła opisującego dzieje państwa polskiego "Roczniki, czyli Kroniki sławnego Królestwa Polskiego". Zwrócono także uwagę na znaczenie jego dzieł dla polskiego dziedzictwa kulturowego.
Natomiast Uchwała Sejmu ustanawiająca 2015 r. Rokiem Polskiego Teatru to hołd ludziom i instytucjom tworzącym polski teatr, który jest jednym z najważniejszych obszarów życia kulturalnego i społecznego. Podkreślono też przypadające w 2015 r. 250-lecie Teatru Narodowego w Warszawie oraz Teatru Wielkiego - Opery Narodowej. Źródło: Portal księgarski


You can translate this website using Google Translate



Magazyn internetowy wydawany od 30.08.2005
The webmagazine issued from 30.08.2005
Miesięcznik, mutacje co około 10 dni
Monthly, new editions are available about every 10 days
Poprzednio: e-Kurier TNBSP/e-Kurier NB/TNBSP
Formerly: e-Kurier TNBSP/e-Kurier NB/TNBSP
Redaktor koordynujący: dr Renata Sowada - nauczyciel bibliotekarz
Coordinator: Renata Sowada Ph.D. - teacher librarian
Kontakt/Contact: klementinum@autograf.pl
We do apologize for all mistakes in our translations.

© Częstochowa, Poland 2005 - 2015



e-Kurier NB

Magazyn internetowy nauczycieli bibliotekarzy, bibliotekarzy bibliotek pedagogicznych, publicznych, naukowych i kościelnych oraz czytelników.
The webmagazine of Polish school librarians, librarians from pedagogical, public, scientific, church libraries and readers.
Numer/Issue 3/2015 (116) - 4/2015 (117), Marzec 2015/March 2015 - Kwiecień/April 2015, mutacja/edition 1
Aktualizacja/Update: 28 kwietnia 2015/ 28th. April 2015
Częstochowa/Czestochowa, Poland


OGÓLNOPOLSKA KONFERENCJA
"CENTRA INFORMACJI MULTIMEDIALNEJ W BIBLIOTEKACH"
KONFERENCJA OPAWA 2008
Biblioteka SP 53 w Częstochowie
ARCHIWUM

POLISH SCHOOL LIBRARIES

ZAOLZIE

Projekt Esztergom/Ostrihom - Parkany/Šturovo
BIBLIOTEKI SZKOLNE
EBIB
XI FORUM BIBLIOTEKARZY WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO W DĄBROWIE GÓRNICZEJ
Sekcja Bibliotekarska Oddziału ZNP w Częstochowie
Konferencja Sosnowiec 2008

Twórczość Haliny Poświatowskiej w szkole i bibliotece. Edycja druga

Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa w Regionalnej Sesji Popularyzatorskiej „Twórczość Haliny Poświatowskiej w szkole i bibliotece. Edycja druga”, przygotowanej z okazji 80. rocznicy urodzin Haliny Poświatowskiej oraz Tygodnia Bibliotek 2015.

Honorowy patronat: Prezydent Miasta Częstochowy.

Cele:
- promowanie działań bibliotek i szkół;
- prezentacja działań nauczycieli i bibliotekarzy;
- wymiana doświadczeń zawodowych;
- promocja postaci znanej w regionie;
- integracja środowiska nauczycieli;
- rozwijanie współpracy międzybibliotecznej.

Termin: 14 maja 2015 (czwartek) w godz. 13.30 – 16.30.

Miejsce: Muzeum Częstochowskie. Dom Poezji – Muzeum Haliny Poświatowskiej ul. Jasnogórska 23 w Częstochowie.

Uczestnicy: bibliotekarze, pracownicy muzeum, nauczyciele bibliotekarze, nauczyciele języka polskiego, zainteresowani nauczyciele wszystkich typów szkół, zaproszeni goście.

Organizatorzy: Muzeum Częstochowskie, Oddział Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich, Oddział Towarzystwa Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich, Sekcja Bibliotekarska przy Oddziale Związku Nauczycielstwa Polskiego w Częstochowie.

Planowany przebieg Regionalnej Sesji Popularyzatorskiej:
13.30 Powitanie uczestników i gości
13.15 Prezentacja działań
15.15 Seminarium w ogrodzie
16.15 Podsumowanie i zamknięcie Sesji.

Udział w Sesji jest nieodpłatny, uczestnicy otrzymają zaświadczenia o udziale.
Dojazd i ubezpieczenie we własnym zakresie.

Osoby chętne do prezentacji działań proszone są o przesłanie informacji wraz z danymi uczestnika i reprezentowanej przez niego instytucji do 8 maja 2015r. na adres: klementinum@autograf.pl lub tel. 603 210 490 – Renata Sowada.

XI Forum Bibliotkarzy Województwa Ślaskiego w Dąbrowie Górniczej

"Biblioteka - priorytety i pomysły" to temat XI Forum Bibliotekarzy Województwa Śląskiego, które odbyło się 27 marca 2015 roku w Wyższej Szkole Biznesu w Dąbrowie Górniczej.
Konferencja zgromadziła prawie 200 uczestników, pracowników wszystkich typów bibliotek, wydawców, księgarzy, dyrektorów szkół i bibliotek, przedstawicieli mediów. Wśród gości obecni byli: pan Krzysztof Baszczyński wiceprezes Zarządu Głównego Związku Nauczycielstwa Polskiego, pani Henryka Stachańczyk członek Zarządu Głównego ZNP, przewodnicząca Komisji Pedagogicznej Zarządu Głównego ZNP, pani Ewa Niedbała członek ZG ZNP, wiceprezes Zarządu Okręgu Śląskiego, opiekun Okręgowej Sekcji Bibliotekarskiej ZNP w Katowicach, pani Krystyna Michalska członek prezydium Zarządu Okręgu Śląskiego ZNP, prezes Oddziału ZNP w Dąbrowie Górniczej, Mariusz Żołędziewski członek Zarządu Oddziału ZNP w Częstochowie, pani dr Halina Molin dyrektor Biblioteki Regionalnej w Karwinie, pan Krzysztof Kobiałka, zastępca dyrektora ds. administracyjno-ekonomicznych Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. J. Lompy w Katowicach, pani Olga Kozłowska-Żołędziewska, wicedyrektor Szkoły Podstawowej nr 33 w Częstochowie, pani Marzena Łykowska, członek Zarządu Okręgu Śląskiego Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich, przewodnicząca Zarządu Oddziału SBP w Katowicach, pani Alina Grabna prezes Oddziału Towarzystwa Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich w Częstochowie, pani Barbara Błyszczakowska doradca metodyczny ds. bibliotek szkolnych Miejskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Opolu, Aldona Ferdyn doradca metodyczny ds. bibliotek szkolnych Regionalnego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli WOM w Katowicach, Iwona Müller doradca metodyczny ds. bibliotek szkolnych Regionalnego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli WOM w Katowicach, pani dr Bogumiła Warząchowska, redaktor pisma "Bibliotheca Nostra", pani Barbara Maria Morawiec, redaktor naczelna „Lustra Biblioteki”.

Zgromadzonych powitała pani prof. nadzw. dr Katarzyna Szczepańska-Woszczyna, prorektor ds. kształcenia i współpracy z zagranicą, dziekan Wydziału Zarządzania, Informatyki i Nauk Społecznych Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej.
Następnie i głos zabrał pan Krzysztof Baszczyński, wiceprezes Zarządu Głównego Związku Nauczycielstwa Polskiego, który mówił o działaniach Związku prowadzonych na rzecz nauczycieli bibliotekarzy, a także o aktualnych zagrożeniach ich statusu zawodowego wynikającego z luk prawnych. Podkreślił konieczność rozwiązania problemów z ewidencją materiałów bibliotecznych i inwentaryzacją zbiorów w bibliotekach szkolnych.

Zgromadzeni mogli wysłuchać 9 wystąpień:
- "Kreatywnie i aktywnie. Działalność bibliotek publicznych województwa śląskiego w 2014 roku" - dr Magdaleny Madejskiej z Biblioteki Śląskiej;
- "Analizy w zakresie statystyki kultury na Słowacji i ich realizacja w bibliotekach" - dr Dariny Janovskiej ze Słowackiej Biblioteki Narodowej w Martinie;
- "Wspieranie uczniów w odbiorze tekstów kultury na przykładzie programu "Tu puka sztuka" realizowanego w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej im. J. Lompy w Katowicach" - Katarzyny Czapli-Durskiej i Aleksandry Zielińskiej z Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Katowicach;
- "Polscy autorzy na łamach współczesnej słowackiej prasy bibliotekarskiej" - Tomasza Trancygiera ze Słowackiej Biblioteki Narodowej;
- "Działalność Biblioteki Regionalnej Karwina w środowisku lokalnym" - Heleny Legowicz z Oddziału Literatury Polskiej Biblioteki Regionalnej w Karwinie;
- "Bibliotekarz jako pracownik wiedzy" - dra Radosława Molędy z Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej;
- "Wiedza, nauka i rozrywka w The Library of Birmingham" - Barbary Marii Morawiec, redaktor naczelnej "Lustra Biblioteki";
- "Nowy system wspomagania szkół i placówek - szansą i wyzwaniem dla bibliotek pedagogicznych" - Kamili Jakubczyk z dąbrowskiej Filii Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Katowicach;
- "Przerwa międzylekcyjna w bibliotece szkolnej" - dr Renaty Sowady ze Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 53 w Częstochowie.

Współorganizatorom podziękowania wręczyła Henryka Stachańczyk, przewodnicząca Komisji Pedagogicznej Zarządu Głównego ZNP, a prelegentom podziękowania przekazał Mariusz Żołędziewski, członek Zarządu Oddziału ZNP w Częstochwie. Konferencję podsumowała Renata Sowada, przewodnicząca Okręgowej Sekcji Bibliotekarskiej ZNP w Katowicach.

XI Forum Bibliotekarzy Województwa Śląskiego odbyło się pod patronatem honorowym: Marszałka Województwa Śląskiego - Wojciecha Saługi, Wojewody Śląskiego - Piotra Litwy, Śląskiego Kuratora Oświaty - Stanisława Fabera, Prezydenta Miasta Dąbrowa Górnicza - Zbigniewa Podrazy.
Medialny patronat sprawowali: "Głos Nauczycielski", "Poradnik Bibliotekarza", "Lustro Biblioteki", "Bibliotheca Nostra", portale www.dabrowapl oraz www.DG.pl.

Forum zorganizowali: Biblioteka Akademicka im. prof. J. Altkorna Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej, Sekcja Bibliotekarska przy Okręgu Śląskim Związku Nauczycielstwa Polskiego w Katowicach, Sekcja Bibliotekarska przy Oddziale Związku Nauczycielstwa Polskiego w Częstochowie. Forum powstało również przy współpracy: Biblioteki Śląskiej w Katowicach, Biblioteki Regionalnej w Karwinie, Słowackiej Biblioteki Narodowej w Martinie, Instytutu Bibliotekoznawstwa i Informacji Naukowej Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, Oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego w Dąbrowie Górniczej, Zarządu Okręgu Śląskiego Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich w Katowicach, Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. J. Lompy w Katowicach, Miejskiej Biblioteki Publicznej im. H. Kołłątaja w Dąbrowie Górniczej, Oddziałów Towarzystwa Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich w Częstochowie i Bielsku-Białej.

Materiały promocyjne uczestnikom przekazali Wyższa Szkoła Biznesu w Dąbrowie Górniczej, Związek Nauczycielstwa Polskiego, Wydawnictwo "Głos Nauczycielski", Wydawnictwo Pedagogiczne ZNP, Agencja Sukurs - wydawca miesięcznika "Biblioteka w Szkole", Urząd Miejski w Dąbrowie Górniczej, Punkt Infromacji Europejskiej Europe Direct - Katowice, Miejska Biblioteka Publiczna w Dabrowie Górniczej.

Uczestnicy XI Forum otrzymali egzemplarze czasopism: "Głos Nauczycielski", "Biuletyn Informacyjny Sekcji Bibliotekarskiej przy Oddziale ZNP w Częstochowie", "Biblioteka w Szkole", "Świetlica w Szkole", "Przegląd Dąbrowski", "Biuletyn Informacyjny Sekcji Bibliotekarskiej przy Zarządzie Okręgu Śląskiego ZNP w Katowicach".

Informacje dotyczące Forum dostępne są na stronie internetowej Forum http://www.vforumbibliotekarzy.blogspot.com;
fotorelacja na stronie: WSB, a także w "Lustrze Biblioteki".

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich w Częstochowie

VI Paradą Postaci Literackich częstochowscy uczniowie i wychowankowie przedszkoli uczcili Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich w Częstochowie.
23 kwietnia 2015r. w centrum miasta przemaszerowali głównym traktem, a na Placu Biegańskiego przy Ratuszu prezentowali swoje ulubione bajkowe postacie. Najpiękniejsze z nich zostały nagrodzone dyplomami oraz książkami, które ufundował Zarząd Oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego w Częstochowie.
Uczniowie Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 53 z klasy 5 E (p. Izabela Sitek) przypomnieli ideę Święta, a także zachęcali pozostałych uczestników do rozwiązywania zagadek literackich. W VI Paradzie Postaci Literackich uczestniczyło 231 uczniów ze szkół podstawowych nr 19, 21, 22, 25, 39, 53 oraz Artystycznego Przedszkola Olka Klepacza.

W Konkursie Międzyszkolnym na „Najpiękniejszą Postać Literacką” członkowie komisji konkursowej w składzie: pan Sławomir Węglewski z Wydziału Edukacji, pan Tomasz Jamroziński z Wydziału Kultury Promocji i Sportu Urzędu Miasta, pani Anna Hiller, pani Jolanta Janicka z Pedagogicznej Biblioteki Publicznej RODN ”WOM” i pani Renta Sowada przewodnicząca Sekcji Bibliotekarskiej Związku Nauczycielstwa Polskiego, postanowili nagrodzić pierwszymi miejscami 22 uczestników Parady.
Nagrody laureatom wręczyli: pan Sławomir Węglewski z Wydziału Edukacji, pan Tomasz Jamroziński z Wydziału Kultury Promocji i Sportu Urzędu Miasta, pan Grzegorz Sikora prezes Oddziału ZNP w Częstochowie, pani Edyta Książek wiceprezes Oddziału ZNP w Częstochowie.

W konkursie na „Najciekawszy transparent promujący czytanie” nagrodzono 1 miejscem i wyróżnieniem Szkołę Podstawową nr 39, 2 miejscem Szkołę Podstawową z Oddziałami Integracyjnymi nr 53, 3 miejscem Artystyczne Przedszkole Olka Klepacza, dwoma wyróżnieniami Szkołę Podstawową nr 21. Nagrody, ufundowane przez Pedagogiczną Bibliotekę Publiczną RODN „WOM” w Częstochowie, wręczyły panie Anna Hiller (Śląski Bibliotekarz Roku 2014) i Jolanta Janicka.

Uczestnicy VI Parady wspólnie śpiewali piosenki i pozowali do fotografii. VI Parada Postaci Literackich przygotowana została przez Sekcję Bibliotekarską ZNP we współpracy z Publiczną Biblioteką Pedagogiczną RODN „WOM” oraz Szkołą Podstawową z Oddziałami Integracyjnymi nr 53 w Częstochowie.
Patronat honorowy sprawował pan Krzysztof Matyjaszczyk Prezydent Miasta Częstochowy.

Informacje z Parady dostępne są:
- w relacji TV Orion;
- na stronie Urzędu Miasta Częstochowy.
Film z Parady autorstwa pana Krzysztofa Góreckiego ze Szkoły Podstawowej nr 22 dostępny tutaj.

Okręgowa Sekcja Bibliotekarska ZNP w Katowicach

Spotkanie Okręgowej Sekcji Bibliotekarskiej ZNP w Katowicach odbyło się 5 marca 2015r. w siedzibie Okręgu Śląskiego Związku Nauczycielstwa Polskiego w Katowicach. Uczestniczki spotkania przy wsparciu wiceprezes Ewy Niedbały oraz mecenasa Tomasza Kędry rozważały aktualne problemy bibliotekarzy szkolnych.

W części drugiej spotkania miało miejsce szkolenie na temat "Mobbing w miejscu pracy. Jak sobie radzić z mobbingiem i czy z mobbingiem można wygrać?". Interesujące zagadnienia szkoleniowe przekazał kol. Zbigniew Dworecki, wiceprezezs Okręgu Śląskiego ZNP.

27 marca 2015 roku Okręgowa Sekcja Bibliotekarska ZNP współorganizowała XI Forum Bibliotekarzy Województwa Śląskiego w Dąbrowie Górniczej. Uczestnicy konferencji otrzymali "Biuletyn Informacyjny" Sekcji.

Kolejne spotkanie Okręgowej Sekcji Bibliotekarskiej ZNP odbędzie się 28 maja 2015r. o godz. 13.00 w Siedzibie Zarządu Okręgu Śląskiego ZNP w Katowicach przy ul. Starowiejskiej 11.

Manifestacja Pracowników Oświaty

18 kwietnia 2015r. w Warszawie odbyła się ogólnopolska manifestacja pracowników oświaty, której organizatorem był Związek Nauczycielstwa Polskiego.

Manifestacja miała miejsce w sobotę i zgromadziła ponad 22 tysięcy pracowników oświaty z całego kraju. Częstochowę reprezentowało niemal 200 nauczycieli i pracowników niepedagogicznych.

Uczestnicy manifestacji maszerowali z ogromnymi balonami z napisem: „Joanna robi nas w balona”. Nieśli plakaty i transparenty z hasłami: „Żądamy zwiększenia nakładów na edukację!”, „Żądamy poszanowania zawodu nauczyciela!”, „Żądamy podwyżek płac!”, „Żądamy dialogu!”, „Stop likwidacji szkół i przedszkoli!”, „Koniec z łamaniem prawa oświatowego!”. Były flagi związkowe, skrzydła husarskie, trąbki, naklejki „Razem dla edukacji”.
Przed gmachem Ministerstwa Edukacji Narodowej odbyła się pikieta ZNP, podczas której przemawiali przedstawiciele ZNP, m.in. prezes Sławomir Broniarz.

•zwiększenia nakładów na edukację,
•poszanowania zawodu nauczyciela,
•podwyżek wynagrodzeń nauczycieli,
•zahamowania likwidacji szkół i placówek oświatowych,
•zaprzestania łamania prawa przez samorządy,
•wzmocnienia roli nadzoru pedagogicznego – czytamy w petycji.

Następnie manifestacja przeszła przed Kancelarię Prezesa Rady Ministrów i tam spotkała się na wspólnej manifestacji z innymi branżami zrzeszonymi w OPZZ.
W Kancelarii Prezesa Rady Ministrów przedstawiciele protestujących branż złożyli petycję adresowaną do pani premier Ewy Kopacz na ręce ministra pracy.
Za: ZG ZNP, ZO ZNP Cz-wa

Sekcja Bibliotekarska ZNP w Częstochowie

26 lutego 2015r. z inicjatywy Sekcji Bibliotekarskiej Związku Nauczycielstwa Polskiego w Częstochowie odbyło się szkolenie "Ewidencja materiałów bibliotecznych", które w Bibliotece Publicznej im. dr. W. Biegańskiego w Częstochowie przeprowadziła pani Stanisława Osiak z Działu Instrukcyjno-Metodycznego.

27 marca 2015 Sekcja była współorganizatorem XI Forum Bibliotekarzy Województwa Śląskiego w Wyższej Szkole Biznesu w Dąbrowie Górniczej, a 23 kwietnia - VI Parady Postaci Literackich.

14 maja 2015 o g. 13.30 z inicjatywy Sekcji odbędzie się Regionalna Sesja Popularyzatorska "Twórczość Haliny Poświatowskiej w szkole i bibliotece. Edycja druga". Sesji patronuje Prezydent Miasta Częstochowy. Sesja odbędzie się w Muzeum Częstochowskim - Domu Poezji przy ul. Jasnogórskiej 23 w Częstochowie.

Kolejne tegoroczne spotkania Sekcji to:
* 11 czerwca 2015 g. 10.00 - 13.00 Maraton Czytelniczy w Bibliotece Publicznej im. dr. W. Biegańskiego w Częstochowie;
* 11 czerwca 2015 g. 14.00 Podsumowanie roku szkolnego w Klubie Nauczyciela ZNP przy ul. Waszyngtona 62 w Częstochowie.

Wszystkich Nauczycieli Bibliotekarzy z Częstochowy i regionu zapraszamy współpracy i na spotkania, które odbywają się co 1,5 miesiąca.
Informacje na temat Sekcji Bibliotekarskiej ZNP w Częstochowie dostępne tutaj.

Książki naszych marzeń

Ministerstwo Edukacji Narodowej zapowiada kolejny raz realizację programu "Książki naszych marzeń".
Program obejmie biblioteki szkół podstawowych, które będą mogły uzupełnić zbiory nowościami książkowymi, jeśli tylko organy prowadzące szkoły dołożą do programu 20 % niezbędnych kwot finansowych.
Harmonogram wprowadzania programu został zmieniony, zwiekszono także środki finansowe. Zaplanowano,że dyrektorzy szkół będą składać odpowiednie wnioski do 29 maja br.
Szczegóły programu i projekty legislacyjne przedstawiła minister Joanna Kluzik-Rostkowska 23 kwietnia, tj. w Światowym Dniu Książki i Praw Autorskich.

Warto śledzić stronę MEN.

You can translate this website using Google Translate



Magazyn internetowy wydawany od 30.08.2005
The webmagazine issued from 30.08.2005
Miesięcznik, mutacje co około 10 dni
Monthly, new editions are available about every 10 days
Poprzednio: e-Kurier TNBSP/e-Kurier NB/TNBSP
Formerly: e-Kurier TNBSP/e-Kurier NB/TNBSP
Redaktor koordynujący: dr Renata Sowada - nauczyciel bibliotekarz
Coordinator: Renata Sowada Ph.D. - teacher librarian
Kontakt/Contact: klementinum@autograf.pl
We do apologize for all mistakes in our translations.

© Częstochowa, Poland 2005 - 2015


e-Kurier NB

Magazyn internetowy nauczycieli bibliotekarzy, bibliotekarzy bibliotek pedagogicznych, publicznych, naukowych i kościelnych oraz czytelników.
The webmagazine of Polish school librarians, librarians from pedagogical, public, scientific, church libraries and readers.
Numer/Issue 5/2015 (118) - 6/2015 (119) - 7/2015 (120), Maj/May 2015 - Czerwiec/June 2015 - Lipiec/ July2015, mutacja/edition 1
Aktualizacja/Update: 29 lipca 2015/ 29th. July 2015
Częstochowa/Czestochowa, Poland

OGÓLNOPOLSKA KONFERENCJA
"CENTRA INFORMACJI MULTIMEDIALNEJ W BIBLIOTEKACH"
KONFERENCJA OPAWA 2008
Biblioteka SP 53 w Częstochowie
ARCHIWUM

POLISH SCHOOL LIBRARIES

ZAOLZIE

Projekt Esztergom/Ostrihom - Parkany/Šturovo
BIBLIOTEKI SZKOLNE
EBIB
XI FORUM BIBLIOTEKARZY WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO W DĄBROWIE GÓRNICZEJ
Sekcja Bibliotekarska Oddziału ZNP w Częstochowie
Konferencja Sosnowiec 2008

Twórczość Haliny Poświatowskiej w szkole i bibliotece. Edycja druga

Regionalna Sesja Popularyzatorska "Twórczość Haliny Poświatowskiej w szkole i bibliotece. Edycja druga" zorganizowana została pod patronatem Prezydenta Miasta Częstochowy z okazji 80. rocznicy urodzin Haliny Poświatowskiej oraz Tygodnia Bibliotek 2015.
Sesja miała miejsce w Muzeum Częstochowskim. Domu Poezji - Muzeum Haliny Poświatowskiej.
Wśród zaproszonych gości obecni byli: pani Katarzyna Centkowska-Wydmuch z Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Częstochowy, pan Bartek Osumek z Wydziału Kultury, Promocji i Sportu UM, pani Katarzyna Jezierska z Muzeum Częstochowskiego, pan Tadeusz Piersiak, dyrektor Ośrodka Promocji Kultury „Gaude Mater”, pani Wanda Szymczyk, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 53 i pan Grzegorz Sikora, prezes Oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego w Częstochowie, który jako pierwszy zwrócił się do zebranych, przypominając działania ZNP zmierzające do ochrony statusu nauczycieli bibliotekarzy.
Gospodarzem spotkania był pan Zbigniew Myga, kustosz Domu Poezji.
Zgromadzeni obejrzeli inscenizację teatralną „Sówka”, którą przygotowali uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 w Częstochowie pod kierunkiem pań Jolanty Augustyn i Elżbiety Kazimierskiej.
Uczestnicy Sesji wysłuchali następujących wystąpień:
- „Haśka. Poświatowska in art” pana Tadeusza Piersiaka, dyrektora OPK „Gaude Mater”;
- "Poświatowska śpiewana" – pani Justyny Jankowskiej, nauczyciela bibliotekarza Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Rybniku;
- "Konkursy i jubileuszowe obchody urodzin Patronki w Szkole Podstawowej nr 8 im. H. Poświatowskiej w Częstochowie" przygotowane przez panie: dyrektor Aleksandrę Łebek – Jurgielewicz, nauczycielki Barbarę Łysak i Annę Trojak-Kimlę;
- „Haśka” projekt w Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 53 w Częstochowie przygotowany przez panie Edytę Bieniek, Violettę Gut, Monikę Łukasiewicz, Dorotę Mela, Izabelę Sitek, Renatę Sowadę i Agnieszkę Wieczorek.
Organizatorami Regionalnej Sesji Popularyzatorskiej byli: Muzeum Częstochowskie, Oddział Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich, Oddział Towarzystwa Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich, Sekcja Bibliotekarska przy Oddziale Związku Nauczycielstwa Polskiego w Częstochowie.
Informacje:
- strona internetowa Urzędu Miasta Częstochowy, - Radio Fiat.

"Wędrówka do miejsc świętych" maraton czytelniczy w Częstochowie

11 czerwca 2015 roku w sali odczytowej Biblioteki Publicznej im. dr. W. Biegańskiego w Częstochowie miał miejsce kolejny maraton czytelniczy zatytułowany "Wędrówka do miejsc świętych".
Maraton zorganizowany został w Roku Św. Jana Pawła II, XIV Ogólnopolskim Tygodniu Czytania Dzieciom oraz z okazji rocznicy Pierwszej Pielgrzymki Jana Pawła II do Polski ( 2 – 10 VI 1979).
Patronat nad przedsięwzięciem roztoczył pan Krzysztof Matyjaszczyk Prezydent Miasta Częstochowy.
Blisko 140 uczniów szkół regionu, uczestników maratonu, wysłuchało fragmentów książek dla dzieci i młodzieży, które czytali przedstawiciele samorządu, bibliotekarze, członkowie stowarzyszeń. Od godziny 10.00 co półgodziny następowała zmiana czytającego.
Zgromadzonych powitała Beata Grzanka, dyrektor Biblioteki Publicznej im. dr. W. Biegańskiego w Częstochowie. Maraton prowadziła Renata Sowada przewodnicząca Sekcji Bibliotekarskiej Związku Nauczycielstwa Polskiego w Częstochowie.
Maraton rozpoczęła pani Edyta Książek, wiceprezes Oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego w Częstochowie czytając „Wędrówki chłopca z Wadowic” A. Skórzyńskiej.
Lekturę kontynuowała pani Katarzyna Centkowska – Wydmuch, kierownik Referatu Organizacji Oświaty Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Częstochowy.
Książkę „Jan Paweł II, czyli jak Karolek został papieżem” J. Krzyżanek czytała pani Małgorzata Franc, poetka, członek Literackiego Towarzystwa Wzajemnej Adoracji Li-TWA.
Następnie czytały panie Barbara Czapska, kierownik Biblioteki Głównej Politechniki Częstochowskiej, panie Anna Hiller (Śląski Bibliotekarz Roku 2012) i Anna Dąbrowska z Publicznej Biblioteki Pedagogicznej RODN „WOM” w Częstochowie, a lekturę zakończyła pani Beata Grzanka, dyrektor Biblioteki Publicznej im. dr. W. Biegańskiego w Częstochowie.
Maraton zgromadził uczniów z następujących szkół: Szkoły Podstawowej nr 53 (kl.5D, 6A,B,C,D), Gimnazjów nr 5,6,7, 16, VIII Liceum Ogólnokształcącego Samorządowego oraz Zespołu Szkół Specjalnych Zawodowych im. M. Grzegorzewskiej w Częstochowie.
109 uczniów wzięło udział w międzyszkolnym konkursie „5 Pytań” do wybranych lektur. Nagrodzono 21 uczniów, a nagrody ufundowali Zarząd Oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego, Biblioteka Publiczna i częstochowski Oddział Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich.
Organizatorami maratonu byli: Biblioteka Publiczna im. dr. W. Biegańskiego, Oddział Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich, Sekcja Bibliotekarska ZNP oraz Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 53 w Częstochowie.
Informacje nt. maratonu na stronach: www.actual2005.republika.pl; www.bsp53.republika.pl. www.biblioteka.czest.pl, oraz Zarządu Oddziału ZNP Częstochowa.

Okręgowa Sekcja Bibliotekarska ZNP w Katowicach

Spotkanie Okręgowej Sekcji Bibliotekarskiej ZNP w Katowicach odbyło się 28 maja 2015r. w siedzibie Okręgu Śląskiego Związku Nauczycielstwa Polskiego w Katowicach. Uczestniczki spotkania rozważały aktualne problemy bibliotekarzy szkolnych oraz planowały zadania na przyszły rok szkolny.

Kolejne spotkanie Okręgowej Sekcji Bibliotekarskiej ZNP zaplanowane zostało na 1 października 2015r. o godz. 13.00 w Siedzibie Zarządu Okręgu Śląskiego ZNP w Katowicach przy ul. Starowiejskiej 11.

Sekcja Bibliotekarska ZNP w Częstochowie

14 maja 2015 z inicjatywy Sekcji odbyła się Regionalna Sesja Popularyzatorska "Twórczość Haliny Poświatowskiej w szkole i bibliotece. Edycja druga". Sesji patronował Prezydent Miasta Częstochowy. Sesja odbyła się Muzeum Częstochowskim - Domu Poezji przy ul. Jasnogórskiej 23 w Częstochowie.
11 czerwca 2015 miał miejsce Maraton Czytelniczy w Bibliotece Publicznej im. dr. W. Biegańskiego w Częstochowie.
Także 11 czerwca 2015 nastąpiło podsumowanie roku szkolnego w Klubie Nauczyciela ZNP przy ul. Waszyngtona 62 w Częstochowie.

Wszystkich Nauczycieli Bibliotekarzy z Częstochowy i regionu zapraszamy współpracy i na spotkania, które odbywają się co 1,5 miesiąca.

Następne spotkanie zaplanowano na 17 września 2015r. (czw) o godz. 14.00 w Klubie Nauczyciela ZNP w Częstochowie przy ul. Waszyngtona 62

Informacje na temat Sekcji Bibliotekarskiej ZNP w Częstochowie dostępne tutaj.

"Haśka" projekt w Szkole Podstawowej nr 53 w Częstochowie

"Haśka" to nazwa projektu szkolnego przygotowanego i realizowanego z okazji 80. rocznicy urodzin Haliny Poświatowskiej w Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 53 w Częstochowie.
Cele projektu to: zapoznanie uczniów ze znaną postacią regionu częstochowskiego, prezentacja twórczości i biografii H. Poświatowskiej, zachęcenie do pisania poezji, promocja twórczości uczniowskiej, rozwijanie zainteresowań uczniów, promocja zbiorów i biblioteki.
Koordynator projektu Renata Sowada, a współpracują nauczycielki: Izabela Sitek, Edyta Bieniek, Monika Łukasiewicz, Agnieszka Wieczorek, Violetta Gut, Dorota Mela, wychowawcy klas. Czas trwania: 3 III - 17 VI 2015; kontynuacja w roku szkolnym 2015/2016 do 29 X. Uczestnicy: uczniowie klas 2 - 6.
Projekt otworzyły warsztaty poetyckie i wystawa przygotowane także z okazji przypadającego 3 III Międzynarodowego Dnia Pisarzy.
4 III klasa 6b odwiedziła Dom Poezji - Muzeum Haliny Poświatowskiej i wędrowała śladami poetki po Częstochowie pod opieką p. A. Wieczorek i V. Gut.
15 IV ogłoszony został konkurs "5 Pytań - Halina Poświatowska", a jego podsumowanie nastąpiło w Tygodniu Bibliotek 13 maja podczas spotkania Koła Przyjaciół Biblioteki. W tygodniu Bibliotek trwała wystawa "Halina Poświatowska" w bibliotece i holu głównym szkoły.
22 IV odbył się konkurs plastyczny dla uczniów klas 4 - 6 "Malowane wiersze Haliny Poświatowskiej", który także podsumowano w Tygodniu Bibliotek.
27 IV Uczennice Sandra Baran z 6e i Rozalia Piotrowska z 6c uczestniczyły w Powiatowym konkursie wiedzy o życiu Haliny Poświatowskiej zorganizowanym w Szkole Podstawowej nr 8 im. H. Poświatowskiej w Częstochowie. R. Sowada pracowała w komisji konkursowej. Uczennice zdobyły wyróżnienia. Także Sandra Kazik z 6b w powiatowym konkursie muzycznym (opiekun M. Zabłocka) zdobyła II miejsce. Uroczyste podsumowanie konkursów miało miejsce 8V w SP 8.
13 V podczas spotkania Koła Przyjaciół Biblioteki podsumowano konkurs „5 Pytań o H. Poświatowskiej".
14 V podczas Regionalnej Sesji Popularyzatorskiej "Twórczość Haliny Poświatowskiej w szkole i bibliotece. Edycja druga" panie E. Bieniek, I. Sitek, R. Sowada, D. Mela. M. Łukasiewicz, A. Wieczorek zaprezentowały działania projektowe. Podczas sesji przekazane zostały także zaproszenia do udziału w VII Wojewódzkim Konkursie Poetyckim im. Haliny Poświatowskiej (podsumowanie zaplanowano na 29X). Konkurs wpisany został w miejski projekt "Haśka. Poświatowska in art" koordynowany przez OPK "Gaude Mater".
Na przełomie kwietnia i maja odbył się III Powiatowy Konkurs na Album „Wielcy Polacy – Halina Poświatowska”.
Nadesłano 23 prace z 7 szkół. Wyniki konkursu:
Wyróżnienia:
1.      Katarzyna Oczek – Zespół Szkół im. H. Sienkiewicza w Kamienicy Polskiej (opiekun: p. B. Zawadzka),
2.      Martyna Gorzelak - Zespół Szkół im. H. Sienkiewicza w Kamienicy Polskiej (opiekun: p. B. Zawadzka),
III miejsce – Aneta Mateiu – SP nr 14 w Częstochowie (opiekun: p. I. Duś, p. E. Charciarek),
II miejsce – Julia Nocuń – SP nr 49 w Częstochowie (opiekun: p. A. Rychwalska),
I miejsce: Andżelika Dąbrowska - SP nr 49 w Częstochowie (opiekun: p. A .Rychwalska), Szymon Żukowski - SP nr 14 w Częstochowie (opiekun: p. I. Duś, p.E. Charciarek).
Pokonkursowa wystawa albumów będzie miała miejsce w Domu Poezji – Muzeum Haliny Poświatowskiej w październiku 2015r.
podczas finału Wojewódzkiego Konkursu Poetyckiego „Pamięci Haliny Poświatowskiej”. Organizatorkami konkursu były: p. A. Wieczorek, p. I. Sitek.
Pani Edyta Bieniek zrealizowała zajęcia j. ang. poświęcone poezji H. Poświatowskiej.
Projekt będzie kontynuowany w przyszłym roku szkolnym do 29 X 2015r.

You can translate this website using Google Translate
Magazyn internetowy wydawany od 30.08.2005
The webmagazine issued from 30.08.2005
Miesięcznik, mutacje co około 10 dni
Monthly, new editions are available about every 10 days
Poprzednio: e-Kurier TNBSP/e-Kurier NB/TNBSP
Formerly: e-Kurier TNBSP/e-Kurier NB/TNBSP
Redaktor koordynujący: dr Renata Sowada - nauczyciel bibliotekarz
Coordinator: Renata Sowada Ph.D. - teacher librarian
Kontakt/Contact: klementinum@autograf.pl
We do apologize for all mistakes in our translations.

© Częstochowa, Poland 2005 - 2015

e-Kurier NB

Magazyn internetowy nauczycieli bibliotekarzy, bibliotekarzy bibliotek pedagogicznych, publicznych, naukowych i kościelnych oraz czytelników.
The webmagazine of Polish school librarians, librarians from pedagogical, public, scientific, church libraries and readers.
Numer/Issue 8/2015 (121) - 9/2015 (122) - 10/2015 (123) - 11/2015(124), Sierpień/August 2015 - Wrzesień/September 2015 - Październik/October 2015 - Listopad/November 2015 mutacja/edition 1
Aktualizacja/Update: 17 listopada 2015/ 17th. November 2015
Częstochowa/Czestochowa, Poland

OGÓLNOPOLSKA KONFERENCJA
"CENTRA INFORMACJI MULTIMEDIALNEJ W BIBLIOTEKACH"
KONFERENCJA OPAWA 2008
Biblioteka SP 53 w Częstochowie
ARCHIWUM

POLISH SCHOOL LIBRARIES

ZAOLZIE

Projekt Esztergom/Ostrihom - Parkany/Šturovo
BIBLIOTEKI SZKOLNE
EBIB
XI FORUM BIBLIOTEKARZY WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO W DĄBROWIE GÓRNICZEJ
Sekcja Bibliotekarska Oddziału ZNP w Częstochowie
Konferencja Sosnowiec 2008

„Nauczanie Świętego Jana Pawła II w edukacji i bibliotece” Sympozjum

Serdecznie zapraszamy do udziału w Sympozjum w Roku Świętego Jana Pawła II pt. „Nauczanie Świętego Jana Pawła II w edukacji i bibliotece”.

Cele: promowanie działań bibliotek i szkół; prezentacja działań nauczycieli i bibliotekarzy; wymiana doświadczeń zawodowych; integracja środowiska nauczycieli; rozwijanie współpracy międzybibliotecznej.

Termin: 19 listopada 2015r. (czwartek) w godz. 12.00 – 16.00.

Miejsce: Wydział Teologiczny Uniwersytetu Śląskiego, ul. Jordana 18, Katowice, aula.

Uczestnicy: bibliotekarze, pracownicy muzeum, nauczyciele bibliotekarze, nauczyciele języka polskiego, katecheci, zainteresowani nauczyciele wszystkich typów szkół, zaproszeni goście.

Organizatorzy: Okręgowa Sekcja Bibliotekarska ZNP, Biblioteka Teologiczna UŚ, Instytut Bibliotekoznawstwa i Informacji Naukowej UŚ, Zarząd Okręgu Śląskiego SBP, Sekcja Bibliotek Szkół Wyższych SBP w Katowicach, Sekcja Bibliotek Niepaństwowych Szkół Wyższych, Duszpasterstwo Bibliotekarzy Archidiecezji Katowickiej.

Planowany przebieg:
12.00 Rejestracja uczestników
12.30 Powitanie uczestników i gości

12.45 Referaty
Papieże do bibliotekarzy – oficjalne i kurtuazyjne wypowiedzi - ks.dr hab. Henryk Olszar, Duszpasterstwo Bibliotekarzy Archidiecezji Katowickiej

Związki Karola Wojtyły - Jana Pawła II ze Śląskiem - dr Bogumiła Warząchowska, Biblioteka Teologiczna UŚ

Postać Jana Pawła II inspiracją twórców sztuki - Hanna Bias, Biblioteka Główna Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach

Dni Młodzieży jako inspiracja publikacji, działań - Sylwia Żłobińska, Uniwersytet Śląski

14.00 Przerwa kawowa
14.30 Podsumowanie II Wojewódzkiego Konkursu Fotograficznego dla Uczniów "Biblioteka w oczach czytelnika" pod patronatem pani Jadwigi Aleksandry Rezler Prezesa Okręgu Śląskiego ZNP

14.50 Prezentacje nauczycieli i bibliotekarzy
Kolekcja Jana Pawła II w Książnicy Beskidzkiej Dorota Czyż, Książnica Beskidzka

Nasz Święty Papież projekt w Szkole Podstawowej nr 53 w Częstochowie - Joanna Domagalska, Renata Sowada

15.50 Podsumowanie
16.00 Zamknięcie sympozjum
Udział w Sympozjum jest nieodpłatny, uczestnicy otrzymają zaświadczenia o udziale.

Dojazd i ubezpieczenie we własnym zakresie.

Osoby pragnące przedstawić własne działania w ramach prezentacji nauczycieli bibliotekarzy proszone są o przesłanie tytułu wystąpienia, imienia i nazwiska, nazwy instytucji, którą reprezentują, tel. i mailu na adres mailowy: klementinum@autograf.pl.

Osoby pragnące uczestniczyć w Sympozjum, bez prezentacji, prosimy o zgłaszanie się na poniższy numer tel. 603 210 490 lub mail klementinum@autograf.pl

Informacje: Renata Sowada 603 210 490; klementinum@autograf.pl; Bogumiła Warząchowska bogumila.warzachowska@us.edu.pl.

XII Regionalne Forum Bibliotekarzy

20 października 2015 w Sali Sesyjnej Urzędu Miasta Częstochowy odbyło się XII Regionalne Forum Bibliotekarzy . Forum zostało zorganizowane w Międzynarodowym Miesiącu Bibliotek Szkolnych, który odbywa się pod hasłem „Biblioteki szkolne rządzą!”. Temat Forum „Kompetencje czytelnicze, czytelnictwo czy czytanie" nawiązywał do tegorocznych kierunków realizacji polityki oświatowej na rok szkolny 2015/ 2016 Rok Otwartej Szkoły.

XII Regionalne Forum Bibliotekarzy odbyło się pod patronatem pana Stanisława Fabera Śląskiego Kuratora Oświaty, pana Andrzeja Kwapisza Starosty Częstochowskiego i pana Krzysztofa Matyjaszczyka Prezydenta Miasta Częstochowy. Patronat medialny sprawowali: „Głos Nauczycielski”, „Poradnik Bibliotekarza” i „Gazeta Częstochowska”.

W konferencji uczestniczyli nauczyciele bibliotekarze, bibliotekarze, dyrektorzy bibliotek oraz zaproszeni goście (ok. 60 osób z miasta i regionu). Spośród gości głos zabrali: pani Halina Rozpondek, poseł na Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej, pan Zdzisław Wolski, przewodniczący Rady Miasta Częstochowy, pan Jarosław Marszałek, zastępca prezydenta miasta, pan Zbigniew Dworecki, wiceprezes Okręgu Śląskiego Związku Nauczycielstwa Polskiego i pan Grzegorz Sikora, prezes Oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego w Częstochowie. Obecni byli pani Magdalena Dębska, naczelnik Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Częstochowy, pani Edyta Książek, wiceprezes Oddziału ZNP w Częstochowie, pani Beata Grzanka, dyrektor Biblioteki Publicznej im. dr. W. Biegańskiego w Częstochowie, pani Renata Lipniewska, wicedyrektor Regionalnego Ośrodka Doskonalenia „WOM” w Częstochowie, pani Alicja Małasiewicz z Samorządowego Ośrodka Doskonalenia w Częstochowie, panie Barbara Czapska i Małgorzata Krasoń z Biblioteki Głównej Politechniki Częstochowskiej, pani Anna Przygódzka, przewodnicząca Oddziału Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich w Częstochowie, pani Alina Grabna, prezes Oddziału Towarzystwa Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich.

Zgromadzeni wysłuchali następujących referatów:
- Informacja o programie "Książki naszych marzeń" - Magdaleny Dębskiej, naczelnika Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Częstochowy;
- Festiwal Bajki - Beaty Grzanki, Anny Boraczyńskiej, Irminy Młynarczyk, Biblioteka Publiczna im. dr. W. Biegańskiego w Częstochowie;
- Biblioteka miejscem rozwijania pasji i zainteresowań czytelniczych uczniów – Aliny Grabnej, Gimnazjum nr 5 im. M. Reja w Częstochowie;
- Podręcznikowo-lekturowy zawrót głowy – Renaty Sowady, Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 53 im. M. Skłodowskiej – Curie w Częstochowie.

Podsumowano także konkursy:
- „Wszystko o bibliotece” – konkurs powiatowy na prezentację multimedialną dla uczniów pod patronatem pana Grzegorza Sikory Prezesa Oddziału ZNP w Częstochowie, zorganizowany przez Sekcję Bibliotekarską ZNP w Częstochowie.
Komisja w składzie: Izabela Bajor - przewodnicząca, Anna Dąbrowska, Paweł Włodarczyk (Publiczna Biblioteka Pedagogiczna RODN „WOM” w Częstochowie” przyznała następujące nagrody:
Kategoria: Szkoła podstawowa
III miejsce
Weronika Gruzla - uczennica kl. V Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 53 im. Marii Skłodowskiej - Curie w Częstochowie. Praca została wykonana pod kierunkiem pań: Izabeli Sitek i Renaty Sowady.
II miejsce
Filip Lasoń - uczeń kl. VI Szkoły Podstawowej nr 13 w Częstochowie. Praca została wykonana pod kierunkiem pani Małgorzaty Krasoń.
I miejsce
Wiktor Pałka – uczeń kl.VI Miejskiej Szkoły Podstawowej nr 11 w Piekarach Śląskich. Praca została wykonana pod kierunkiem pana Adama Lubosa.

Kategoria: Gimnazjum
Wyróżnienie
Piotr Zamożniak - uczeń kl.I Gimnazjum nr 6 w Zespole Gimnazjów im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Częstochowie. Praca została wykonana pod kierunkiem pań: Iwony Wójcik i Sylwii Szrajber-Kobyłkiewicz.
Wyróżnienie
Bartosz Pałka, Artur Zakrzewski - uczniowie Gimnazjum nr 21 im. Orląt Lwowskich w Częstochowie. Praca została wykonana pod kierunkiem pani Bożeny Policińskiej
III miejsce
Aleksandra Cupriak, Kamila Mościńska - uczennice kl. III Gimnazjum nr 5 im. Mikołaja Reja w Częstochowie. Praca została wykonana pod kierunkiem pani Aliny Grabnej.
II miejsce
Klaudia Mikuta - uczennica kl.I Gimnazjum nr 20 im. Aleksandra Fredry w Częstochowie. Praca została wykonana pod kierunkiem Anny Romianowskiej.
I miejsce
Adrian Król - uczeń kl. I Gimnazjum nr 6 w Zespole Gimnazjów im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Częstochowie. Praca została wykonana pod kierunkiem pań Iwony Wójcik i Sylwii Szrajber-Kobyłkiewicz.

Kategoria: Szkoła Ponadgimnazjalna
Wyróżnienie
Aleksandra Pyrkosz - uczennica kl II Technicznych Zakładów Naukowych. Praca została wykonana pod kierunkiem pani Sabiny Bińczyk.

Nagrody, ufundowane przez Zarząd Oddziału ZNP w Częstochowie, wręczyli pani Magdalena Dębska, naczelnik Wydziału Edukacji UM i pan Grzegorz Sikora, prezes Oddziału.

- Wojewódzki Konkurs Fotograficzny dla Nauczycieli Bibliotekarzy „Tydzień/ Miesiąc Bibliotek w obiektywie” pod patronatem pani Jadwigi Aleksandry Rezler Prezesa Okręgu Śląskiego ZNP w Katowicach, zorganizowany przez Okręgową Sekcję Bibliotekarska ZNP.
Komisja w składzie: dr Dagmara Bubel – przewodnicząca, Barbara Czapska, Małgorzata Kostrzanowska, Małgorzata Krasoń (Biblioteka Główna Politechniki Częstochowskiej) i Anna Przygódzka (Biblioteki Publicznej im. dr. W. Biegańskiego w Częstochowie) postanowiła przyznać następujące nagrody:

- I miejsce pani Jolanta Wac, Gimnazjum nr 3 im. Jana Pawła II w Tychach;
- II miejsce panie Renata Sowada, Izabela Sitek, Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 53 w Częstochowie; - III miejsce pani Iwona Tutak, VIII Liceum Ogólnokształcące Samorządowe w Częstochowie;
- wyróżnienie pani Justyna Górnikowska, Zespół Szkół nr 4 im. Janusza Groszkowskiego w Tychach.

Nagrody, ufundowane przez Zarząd Okręgu Śląskiego ZNP w Katowicach, wręczyli pani poseł Halina Rozpondek i pan Zbigniew Dworecki, wiceprezes Okręgu Śląskiego ZNP.

Uczestnicy Forum otrzymali specjalny numer „Biuletynu Sekcji Bibliotekarskiej” zawierającego działania Sekcji, jak również egzemplarze "Głosu Nauczycielskiego".

Organizatorami konferencji byli: Sekcja Bibliotekarska przy Oddziale ZNP w Częstochowie, Publiczna Biblioteka Pedagogiczna RODN „WOM” w Częstochowie, Samorządowy Ośrodek Doskonalenia w Częstochowie. Konferencja powstała także przy współpracy Biblioteki Głównej Politechniki Częstochowskiej, Biblioteki Publicznej im. dr. W. Biegańskiego w Częstochowie w Częstochowie, Oddziału Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich w Częstochowie, Oddziału Towarzystwa Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich w Częstochowie.

Okręgowa Sekcja Bibliotekarska ZNP w Katowicach

Spotkanie Okręgowej Sekcji Bibliotekarskiej ZNP w Katowicach odbyło się 1 października 2015r. w siedzibie Okręgu Śląskiego Związku Nauczycielstwa Polskiego w Katowicach. Uczestniczki spotkania rozważały aktualne problemy bibliotekarzy szkolnych oraz planowały realizację bieżących zadań.

Kolejne spotkanie Okręgowej Sekcji Bibliotekarskiej ZNP zaplanowane zostało na 19 listopada 2015r. o godz. 10.00 w Siedzibie Zarządu Okręgu Śląskiego ZNP w Katowicach przy ul. Starowiejskiej 11.

Sekcja Bibliotekarska ZNP w Częstochowie

Z inicjatywy Sekcji odbyło się Regionalna Forum Bibliotekarzy w Częstochowie.
17 września 2015r. miało miejsce spotkanie szkoleniowe nauczycieli bibliotekarzy na temat "Ewidencja i udostępnianie podręczników a zadania nauczyciela bibliotekarza".

4 listopada 2015 r. w Samorządowym Ośrodku Doskonalenia odbyło się też szkolenie: "Rola biblioteki szkolnej w realizacji zadań szkoły wynikających z podstawy programowej", które poprowadziła Renata Sowada we współpracy z Iwoną Skrzypczyk-Gałkowską.

Następne spotkanie szkoleniowe odbędzie się 10 grudnia 2015r. o godz. 14.00 w Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 53 w Częstochowie przy ul. Orkana 95/ 109 i dotyczyć będzie realizacji programu "Książki Naszych Marzeń".

Informacje na temat Sekcji Bibliotekarskiej ZNP w Częstochowie dostępne tutaj.

"Pamięci Haliny Poświatowskiej”

29 X 2015r. odbyło się uroczyste podsumowanie VII Wojewódzkiego Konkursu Poetyckiego "Pamięci Haliny Poświatowskiej". Konkurs odbywa się pod patronatem pana Stanisława Fabera Śląskiego Kuratora Oświaty oraz pana Krzysztofa Matyjaszczyka Prezydenta Miasta Częstochowy. Podsumowanie Konkursu odbyło się w domu rodzinnym Haliny obecnie Dom Poezji – Muzeum Haliny Poświatowskiej, część Muzeum Częstochowskiego.
Uczestników spotkania powitał pan dr Ryszard Stefaniak, zastępca prezydenta miasta. Głos zabrali także pani Katarzyna Ozimek z Działu Edukacji i Wystaw Muzeum Częstochowskiego, pan Andrzej Szostek dyrektor Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 53 w Częstochowie.

Konkurs organizowany jest od 2007 roku przez Muzeum Częstochowskie Szkołę Podstawową z Oddziałami Integracyjnymi nr 53 im. M. Skłodowskiej - Curie w Częstochowie w październiku, w miesiącu w którym zmarła Poetka, a także obchodzony jest Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Tegoroczna edycja zamyka projekt „Haska” realizowany w Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 53 w Częstochowie, jak też wpisuje się w projekt miejski „Haska. Poświatowska in art.”, koordynowany przez Ośrodek Promocji Kultury „Gaude Mater”. Projekty przypominają o 80. Rocznicy urodzin Haliny Poświatowskiej, która przypadła w tym roku.

Uczestnikami VII Wojewódzkiego Konkursu Poetyckiego "Pamięci Haliny Poświatowskiej" byli uczniowie klas 4 - 6 szkół podstawowych oraz uczniowie gimnazjów, (konkurs rozgrywany w dwu kategoriach), a ich zadaniem napisanie tekstu poetyckiego poświęconego Halinie Poświatowskiej lub inspirowanego Jej twórczością.

W Jury konkursu zasiadają państwo: prof. dr hab. Elżbieta Hurnik (Akademia Jana Długosza), prof. Maria Nasińska, Beata Brodowicz - Szymanek (Zespól Szkół Specjalnych nr 23 w Częstochowie, poetka), Barbara Łysak (Szkoła Podstawowa nr 8 im. H. Poświatowskiej w Częstochowie) oraz Zbigniew Myga (Muzeum Częstochowskie, kustosz Domu Poezji- Muzeum Haliny Poświatowskiej, brat Poetki H. Poświatowskiej).

Do VII Konkursu, który ogłoszony zostaje w maju każdego roku w rocznicę urodzin H. Poświatowskiej oraz w Tygodniu Bibliotek podczas Regionalnej Sesji Popularyzatorskiej, zgłoszono 37 tekstów z 21 szkół województwa śląskiego.
Szkoły uczestniczące w tegorocznej edycji to:
- 11 podstawowych:
Szkoła Podstawowa w Kamienicy Polskiej
Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 3 im. T. Kościuszki w Myszkowie
Zespół Szkolno-Przedszkolny w Mokrej
Zespół Szkół nr 3 Szkoła Podstawowa nr 29 z Oddziałami Sportowymi im. A. Szklarskiego w Dąbrowie Górniczej
Szkoła Podstawowa w Olbrachcicach
Szkoła Podstawowa nr 7 z Oddziałami Integracyjnymi im. M. Skłodowskiej-Curie w Jaworznie
Szkoła Podstawowa nr 2 im. K. K. Baczyńskiego w Częstochowie
Szkoła Podstawowa nr 13 w Częstochowie
Szkoła Podstawowa nr 31 w Częstochowie
Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 53 im. M. Skłodowskiej - Curie w Częstochowie

- 10 gimnazjów:
Zespół Szkół Gimnazjum w Ostrowach nad Okszą
Gimnazjum nr 1 im. T. Kościuszki w Zawierciu
Gimnazjum im. Jana Pawła II w Świerklańcu
Miejski Zespół Szkół Gimnazjum nr 1 w Czeladzi
Zespół Szkół Plastycznych Gimnazjum w Katowicach
Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 7 Gimnazjum nr 6 w Sosnowcu
Gimnazjum w Wojkowicach
Gimnazjum nr 2 im. Pokolenia Kolumbów w Częstochowie
Gimnazjum nr 5 im. M. Reja w Częstochowie
Gimnazjum nr 14 im. Królowej Jadwigi w Częstochowie.

Werdykt Jury przedstawiła pani prof. Dr hab. Elżbieta Hurnik, ale o swoich wrażenia z prac komisji opowiadali także państwo: prof. Maria Nasińska, pani Beata Brodowicz-Szymanek oraz pan Zbigniew Myga.

Jury w składzie : prof. dr hab. Elżbieta Hurnik - przewodnicząca, prof. Maria Nasińska, mgr Beata Brodowicz-Szymanek - sekretarz, mgr Barbara Łysak, mgr inż. Zbigniew Myga, postanowiło przyznać następujące nagrody i wyróżnienia w VII Wojewódzkim Konkursie Poetyckim "Pamięci Haliny Poświatowskiej":

- w kategorii szkoły podstawowe
dwie równorzędne I NAGRODY:
- Aleksandra Chazy za wiersz "Prośba", opiekun Jolanta Chazy, Zespół Szkół Szkoła im. Tadeusza Kościuszki w Ostrowach nad Okszą
- Nikola Breguła za wiersz "Jestem jaka jestem", opiekun Magdalena Orszulak, Zespół Szkół Szkoła Podstawowa im. Tadeusza Kościuszki w Ostrowach nad Okszą
II NAGRODA - Natalia Kupczyk za wiersz "Są takie miejsca", opiekunki Jolanta Augustyn, Elżbieta Szkoła Podstawowa nr 2 im. K. K. Baczyńskiego w Częstochowie
III NAGRODA - Marcelina Szymonik za wiersz "Westchnienie", opiekun Jolanta Chazy, Zespół Szkół Szkoła Podstawowa im. Tadeusza Kościuszki w Ostrowach nad Okszą
oraz dwa WYRÓŻNIENIA:
- Paulina Celej za wiersz "Ptaku mojego serca", opiekunki Małgorzata Krasoń, Zofia Makowska, Szkołą Podstawowa nr 13 w Częstochowie
- Iga Kadłubek za wiersz "*** Pomiędzy okruchami kruchego życia", opiekunki Maria Chajdas, Ewa Szkoła Podstawowa nr 31 w Częstochowie

w kategorii gimnazja:
pierwszej nagrody nie przyznano,
dwie równorzędne II NAGRODY:
- Grzegorz Kulik za wiersz "Ta miłość, to szczęście", opiekun Beata Leśnikowska, Zespół Szkół Gimnazjum w Ostrowach nad Okszą
- Julia Łukasiewicz za wiersz "***Życie tak szybko mija", opiekun Magdalena Walocha, Gimnazjum nr 14 im. Królowej Jadwigi w Częstochowie
dwie równorzędne III NAGRODY:
- Julia Dziechciarz, za wiersz "Inspiracja", opiekunki Liliana Kuszak, Katarzyna Jaworska, Gimnazjum nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Zawierciu
- Klaudia Perek za wiersz "Porcelanowa laleczka", opiekun Dorota Ćwiertnia, Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 7 Gimnazjum nr 6 w Sosnowcu
oraz trzy WYRÓŻNIENIA:
- Wiktoria Krzyżanowska za wiersz "Samotność moim przyjacielem", opiekun Agnieszka Podsiedlik-Szałas, Miejski Zespół Szkół - Gimnazjum nr 1 w Czeladzi
- Miłosz Dudek za wiersz "Nie poddawaj się, duszo", opiekun Magdalena Orszulak, Zespół Szkół Gimnazjum w Ostrowach nad Okszą
- Aleksandra Anna Małecka za wiersz "Zakochani", opiekun Beata Kędzierska, Gimnazjum nr 2 im. Pokolenia Kolumbów Częstochowie.

Informacje nt. Konkursu:
- biblioteki SP 53
- portalu czestochowskie24.pl
- portalu katowice.naszemiasto.pl.

You can translate this website using Google Translate
Magazyn internetowy wydawany od 30.08.2005
The webmagazine issued from 30.08.2005
Miesięcznik, mutacje co około 10 dni
Monthly, new editions are available about every 10 days
Poprzednio: e-Kurier TNBSP/e-Kurier NB/TNBSP
Formerly: e-Kurier TNBSP/e-Kurier NB/TNBSP
Redaktor koordynujący: dr Renata Sowada - nauczyciel bibliotekarz
Coordinator: Renata Sowada Ph.D. - teacher librarian
Kontakt/Contact: klementinum@autograf.pl
We do apologize for all mistakes in our translations.

© Częstochowa, Poland 2005 - 2015

e-Kurier NB

Magazyn internetowy nauczycieli bibliotekarzy, bibliotekarzy bibliotek pedagogicznych, publicznych, naukowych i kościelnych oraz czytelników.
The webmagazine of Polish school librarians, librarians from pedagogical, public, scientific, church libraries and readers.
Numer/Issue 12/2015 (125), Grudzień 2015 - December 2015 mutacja/edition 1
Aktualizacja/Update: 31 grudnia 2015/ 31st. December 2015
Częstochowa/Czestochowa, Poland

OGÓLNOPOLSKA KONFERENCJA
"CENTRA INFORMACJI MULTIMEDIALNEJ W BIBLIOTEKACH"
KONFERENCJA OPAWA 2008
Biblioteka SP 53 w Częstochowie
ARCHIWUM

POLISH SCHOOL LIBRARIES

ZAOLZIE

Projekt Esztergom/Ostrihom - Parkany/Šturovo
BIBLIOTEKI SZKOLNE
EBIB
XII FORUM BIBLIOTEKARZY WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO W ZABRZU
Sekcja Bibliotekarska Oddziału ZNP w Częstochowie
Konferencja Sosnowiec 2008

„Nauczanie Świętego Jana Pawła II w edukacji i bibliotece” Sympozjum

Z inicjatywy Okręgowej Sekcji Bibliotekarskiej Związku Nauczycielstwa Polskiego w Katowicach w Roku Świętego Jana Pawła II zorganizowane zostało sympozjum pt. „Nauczanie Świętego Jana Pawła II w edukacji i bibliotece”, które miało na celu: promowanie działań bibliotek i szkół; prezentację działań nauczycieli i bibliotekarzy; wymianę doświadczeń zawodowych; integrację środowiska nauczycieli; rozwijanie współpracy międzybibliotecznej. Sympozjum odbyło się 19 listopada 2015r. w auli Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach i zgromadziło ponad 60 uczestników, którymi byli: bibliotekarze, pracownicy muzeum, nauczyciele bibliotekarze, nauczyciele języka polskiego, katecheci, zainteresowani nauczyciele wszystkich typów szkół, zaproszeni goście, uczniowie – laureaci konkursu, studenci.

Sympozjum współorganizowali: Okręgowa Sekcja Bibliotekarska Związku Nauczycielstwa Polskiego w Katowicach, Biblioteka Teologiczna Uniwersytetu Śląskiego, Instytut Bibliotekoznawstwa i Informacji Naukowej Uniwersytetu Śląskiego, Zarząd Okręgu Śląskiego Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich, Sekcja Bibliotek Szkół Wyższych Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich w Katowicach, Sekcja Bibliotek Niepaństwowych Szkół Wyższych, Duszpasterstwo Bibliotekarzy Archidiecezji Katowickiej.

Zgromadzonych powitała dr Bogumiła Warząchowska, kierownik Biblioteki Teologicznej, starszy kustosz dyplomowany oraz dr Renata Sowada, przewodnicząca Okręgowej Sekcji Bibliotekarskiej ZNP w Katowicach. Obecni byli: prof. dr hab. Anna Tokarska, dyrektor Instytutu Bibliotekoznawstwa i Informacji Naukowej Uniwersytetu Śląskiego, ks. prof. dr hab. Antoni Bartoszek, dziekan Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego, Maria Grabowska, dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Pedagogicznej im. J. Lompy w Katowicach, Anna Obrzut, przewodnicząca Sekcji Bibliotek Szkół Wyższych przy Zarządzie Okręgu Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich w Katowicach, Bożena Szczykała, sekretarz Zarządu Okręgu Śląskiego Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich, Alina Grabna, prezes Oddziału Towarzystwa Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich w Częstochowie. Zbigniew Dworecki, wiceprezes Zarządu Okręgu Śląskiego Związku Nauczycielstwa Polskiego w Katowicach. Słowa powitania skierowali do uczestników także prof. dr hab. Anna Tokarska, ks. prof. Antoni Bartoszek oraz wiceprezes Zbigniew Dworecki.

Zgromadzeni wysłuchali następujących referatów:
Papieże do bibliotekarzy – oficjalne i kurtuazyjne wypowiedziks. prof. dra hab. Henryka Olszara, Duszpasterstwo Bibliotekarzy Archidiecezji Katowickiej;
Związki Karola Wojtyły – Jana Pawła II ze Śląskiemdr Bogumiły Warząchowskiej, Biblioteka Teologiczna;
Postać Jana Pawła II inspiracją twórców sztukiHanny Bias, Biblioteka Główna Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach;
Światowe Dni Młodzieży w 1991 roku jako inspiracja do publikacji, działańSylwii Żłobińskiej, Uniwersytet Śląski.

W części drugiej sympozjum podsumowano Wojewódzki Konkurs Fotograficzny dla Uczniów „Biblioteka w oczach czytelnika”, który pod patronatem pani Jadwigi Aleksandry Rezler Prezesa Okręgu Śląskiego ZNP zorganizowała Okręgowa Sekcja Bibliotekarska ZNP w Katowicach. Nagrody, ufundowane przez Zarząd Okręgu Śląskiego ZNP, wręczył laureatom wiceprezes Zbigniew Dworecki.

Ponadto uczestnicy sympozjum wysłuchali również następujących prezentacji nauczycieli i bibliotekarzy:
Kolekcja Jana Pawła II w Książnicy Beskidzkiej Doroty Czyż, Książnica Beskidzka;
Nasz Święty Papież projekt w Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 53 w Częstochowie Joanny Domagalskiej, Renaty Sowady.

II Wojewódzki Konkurs Fotograficzny dla Uczniów „Biblioteka w oczach czytelnika”

Okręgowa Sekcja Bibliotekarska Związku Nauczycielstwa Polskiego w Katowicach przygotowała drugą edycję Wojewódzkiego Konkursu Fotograficznego dla Uczniów „Biblioteka w oczach czytelnika”. Uczestnicy – uczniowie wszystkich typów szkół mogli zgłaszać wykonane przez siebie zdjęcia, promujące bibliotekę i czytanie. Każdy z uczestników mógł przesłać do 3 fotografii w formie cyfrowej lub tradycyjnej do 21 października 2015r. na adres:
Sekcja Bibliotekarska przy Śląskim Okręgu ZNP
Starowiejska 11, 40-015 Katowice
lub w formie elektronicznej – załącznik do e-mailu na adres: bibliotekasp53@wp.pl.

Konkurs odbywa się pod patronatem pani Jadwigi Aleksandry Rezler, prezesa Śląskiego Okręgu Związku Nauczycielstwa Polskiego w Katowicach. Ogłoszony został 27 marca 2015r. podczas XI Forum Bibliotekarzy Województwa Śląskiego w Dąbrowie Górniczej.

Podsumowanie II Wojewódzkiego Konkursu Fotograficznego dla Uczniów „Biblioteka w oczach czytelnika” odbyło się 19 listopada 2015r. podczas sympozjum pt. „Nauczanie Świętego Jana Pawła II w edukacji i bibliotece” w auli Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego. Sympozjum zorganizowane zostało w Roku Świętego Jana Pawła II.

Jury konkursu w składzie: Katarzyna Czapla – Durska, kierownik wypożyczalni Wojewódzkiej Biblioteki Pedagogicznej im. J. Lompy w Katowicach, przewodnicząca oraz członkowie Anna Przygódzka, przewodnicząca Oddziału Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich w Częstochowie, Anna Łyko, bibliotekarz Biblioteki Publicznej im. dr. W. Biegańskiego w Częstochowie, postanowiło nagrodzić uczniów – uczestników konkursu w trzech kategoriach:

SZKOŁA PODSTAWOWA:
I MIEJSCE Olga Witoń, Szkoła Podstawowa nr 7 w Zabrzu, opiekun Ewa Kaczmarczyk, za wszystkie prace, a szczególnie za zdjęcie zatytułowane: „W poszukiwaniu ciekawej książki”.
Olga pragnie przekazać nam z jak wielką ofertą książek spotykamy się w bibliotece, z jaką trudnością dokonujemy wyboru spośród wszystkich zachęcających nas tytułów. Ta trudność świadczy o olbrzymiej różnorodności mającej miejsce w takiej instytucji jak biblioteka.

II MIEJSCE Piotr Orzechowski, Szkoła Podstawowa nr 7 w Zabrzu, opiekun Ewa Kaczmarczyk, za zdjęcie ”Artystyczna biblioteka”.
”Fotograficzne oko” Piotrka uchwyciło artystyczną instalację – zachętę do zapoznania się ze zwiastunami ciekawych książek. Z uznaniem zwrócił uwagę na pomysłowość opiekunów biblioteki w celu zdobycia młodych czytelników, dbanie o rozwój ich wyobraźni, inwencji, umysłu.

III MIEJSCE Kinga Woś, Szkoła Podstawowa nr 38 w Częstochowie, opiekun Iwona Tutak, za wszystkie zgłoszone zdjęcia.
Za inne spojrzenie na bibliotekę nieograniczoną powierzchnią budynku. Spojrzenie na bibliotekę pod chmurką, w której połączyć można słowo pisane z łykiem świeżego powietrza.

WYRÓŻNIENIE Amelia Szpigiel, Szkoła Podstawowa nr 21 w Częstochowie, opiekun Iwona Walczak, za zdjęcie: „Lekcja biblioteczna o mitach”.
Życie kulturalne skupiające się wokół biblioteki owocuje ciekawymi pomysłami artystycznymi, udziałami w organizowanych przez nią konkursach na coraz wyższym poziomie. Biblioteka również kształtuje umiejętność wyrażania siebie i pracy zespołowej. I autorce tej fotografii udało się oddać wkład bibliotekarzy w kształtowanie osobowości swoich młodych czytelników.

GIMNAZJUM:
I MIEJSCE Sandra Goleniewska, Gimnazjum nr 5 w Częstochowie, opiekun Alina Grabna, za wszystkie zdjęcia, a szczególnie za: „Książką i piórem”.
Fotografia Sandry eksponuje dostęp do trudno osiągalnych nawet w księgarniach książek, unikatowych niekiedy, z których w bibliotece właśnie można skorzystać, zrobić notatki. Autorka podkreśliła użyteczność i jeden z sensów istnienia biblioteki.

II MIEJSCE Justyna Baryła, Gimnazjum nr 5 w Częstochowie, opiekun Alina Grabna, za zdjęcie: „Aktyw biblioteczny w działaniu”.
Autorka spróbowała przekazać odbiorcy myśl o wychowawczej roli biblioteki w dbałości o księgozbiór, o znajdowaniu przyjemności w porządkowaniu i układaniu książek na półkach, pomaganiu bibliotekarzom, kształtowaniu zamiłowania do przebywania w świecie książek.

III MIEJSCE Julia Borszcz, Gimnazjum w Pawonkowie, opiekun Jolanta Młynek, za zdjęcie: „Szkolna kraina książek”.
Za fotografię z przesłaniem o jednym z naczelnych zadań współczesnej biblioteki – Biblioteka bawi i uczy, partycypuje wraz ze szkołą w dziele edukacji i rozwoju młodego człowieka.

WYRÓŻNIENIE Oliwia Knapik, Gimnazjum nr 6 w Zespole Gimnazjów im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Częstochowie, opiekunki Sylwia Szrajber-Kobyłkiweicz, Iwona Wójcik, za zdjęcie: „Piknik pod (z) ciekawymi książkami”.
W bibliotece można oddać się przyjemnej chwili relaksu przy książce inspirowanej piknikiem z zielonym, miłym dla oka miejscem odpoczynku. Fotografia oddaje nie tylko powagę, ale i swobodę z jaką można spędzić czas w bibliotece.

SZKOŁA PONADGIMNAZJALNA
I MIEJSCE Mateusz Król, Technikum Nr 5 Samochodowo – Mechatroniczne Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Sosnowcu, opiekun Cecylia Bielnik, za zdjęcia: tryptyk: „BIBLIOTEKA – PRZESTRZEŃ TAJEMNICY, EMOCJI I AZYL”; tytuły zdjęć z tryptyku: 1. „TAJEMNICA MIEJSCA”, 2. „NADZIEJA POSZUKIWAŃ” i 3. „RADOŚĆ ODKRYCIA”.
Autorowi udało się pokazać bibliotekę jako miejsce tajemnicze, które jeśli się postaramy, odkryje przed nami swoje sekrety. Ciekawy jest też zabieg, w którym wykorzystano element zbliżenia ludzkich oczu – okien/zwierciadeł duszy i książek na bibliotecznej półce. W ludzkich oczach autorowi udało się uchwycić głębokie skupienie towarzyszące właściwemu wyborowi książek służących rozwojowi umysłu.

II MIEJSCE Marcin Przybyszewski, Technikum nr 6 Grafiki, Logistyki i Środowiska, Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Sosnowcu, opiekun Regina Kaczyńska, za zdjęcia: „Nowoczesna biblioteka”.
Autor pokazuje bibliotekę jako miejsce symbol nowoczesności i XXI w. Na fotografii pokazany został moment, nie tylko spotkania z książką, ale też młodego czytelnika z przedstawicielem starszego pokolenia potrafiącego docenić szeroki wybór bibliotecznych zasobów.

III MIEJSCE Maksymilian Pokorzyński, Zespół Szkół Elektronicznych i Informatycznych w Sosnowcu, opiekun Agnieszka Gwiazda, za zdjęcie: „Wspólne czytanie nowości”.
Niczym w hollywoodzkim musicalu autor utrwalił scenę radosnego wspólnego czytania przez grupę dzisiejszej młodzieży długo poszukiwanej, a w bibliotece znalezionej lektury, podkreślając użyteczną rolę biblioteki.

WYRÓŻNIENIE Dominik Wiese, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 7 Specjalnych w Rudzie Śląskiej, opiekunki Karolina Hadula, Iwona Procz, za zdjęcie: „W krainie baśni”.
Autor pokazał rozszerzoną funkcję biblioteki jako instytucji pomagającej rozwijać artystyczne zainteresowania i zaistnieć młodym talentom na bibliotecznej scenie teatralnej.

Nagrody, ufundowane przez Zarząd Śląskiego Okręgu ZNP, wręczył laureatom Zbigniew Dworecki, wiceprezes Zarządu Okręgu Śląskiego ZNP w Katowicach.

W roku 2016 zapraszamy do udziału w trzeciej edycji Wojewódzkiego Konkursu Fotograficznego „Biblioteka w oczach czytelnika”.
Informacje i zdjęcia nagrodzone dostępne są na stronie internetowej Okręgu Śląskiego ZNP w Katowicach slok.znp.edu.pl.

Okręgowa Sekcja Bibliotekarska ZNP w Katowicach

Spotkanie Okręgowej Sekcji Bibliotekarskiej ZNP w Katowicach odbyło się 17 listopada 2015r. w siedzibie Okręgu Śląskiego Związku Nauczycielstwa Polskiego w Katowicach. Uczestniczki spotkania rozważały aktualne problemy bibliotekarzy szkolnych, przede wszystkim zaś programy rządowe wspierające biblioteki szkolne, jak też zagrożenia wynikające z propozycji dotyczącej planowanej likwidacji gimnazjów. W spotkaniu uczestniczył Zbigniew Dworecki, wiceprezes Okręgu Śląskiego ZNP.

Kolejne spotkanie Okręgowej Sekcji Bibliotekarskiej ZNP zaplanowane zostało na 4 lutego 2016r. o godz. 13.00 w Siedzibie Zarządu Okręgu Śląskiego ZNP w Katowicach przy ul. Starowiejskiej 11.

Sekcja Bibliotekarska ZNP w Częstochowie

Z inicjatywy Sekcji odbyło się w dniu 10 grudnia 2015r. w Bibliotece Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 53 w Częstochowie spotkanie szkoleniowe nauczycieli bibliotekarzy na temat "Realizacja programu "Książki naszych marzeń".

Zgromadzonych powitał pan Andrzej Szostek, dyrektor Szkoły Podstawoej nr 53 w Częstochowie, a spotkanie prowadziła Renata Sowada, przewodnicząca Sekcji Bibliotekarskiej ZNP w Częstochowie.
W szkoleniu uczestniczyło ponad 40 osób.

Następne spotkanie szkoleniowe odbędzie się 14 stycznia 2016r. o godz. 14.00 w Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 53 w Częstochowie przy ul. Orkana 95/ 109, a jego temat to "Biblioteka szkolna – centrum szkoły”.

Informacje na temat Sekcji Bibliotekarskiej ZNP w Częstochowie dostępne tutaj.

Wydarzenie czytelnicze - prezentacja książek w Bibliotece Szkoły Podstawowej nr 53 w Częstochowie

16 grudnia 2015r. w ramach realizacji rządowego programu "Książki naszych marzeń" w Bibliotece Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 53 im. Marii Skłodowskiej - Curie w Częstochowie miało miejsce Wydarzenie czytelnicze - prezentacja książek.
Społeczność szkolna poinformowana została o wydzarzeniu wystawą w holu głónym szkoły. Zaplanowano uroczyste przecięcie wstęgi i tym samym otwarcie udostępniania nowości książkowych zakupionych w ramach programu.

W wydarzeniu uczestniczyli zaproszeni goście: pani Lidia Mikulska, kierownik Filii nr 6 Biblioteki Publicznej w Częstochowie, pan Andrzej Szostek, dyrektor Szkoły oraz pan Jacek Chrząstek, przewodniczący Rady Rodziców. Obecni byli także uczniowie klas 4c oraz 6e wraz z wychowawczyniami paniami Agnieszką Wieczorek i Izabelą Sitek, którzy uczestniczą w projektach przygotowanych w ramach europejskiej współpracy szkół eTwinning.

Zgromadzeni wysłuchali informacji na temat działań Biblioteki i Szkoły związanych z programem. Głos zabrał pan dyrektor Andrzej Szostek oraz pani kierownik Lidia Mikulska.

Zgromadzeni wysłuchali w czytelni informacji na temat programu, a następnie byli świadkami otwracia w wypożyczalni wystawy prezentujacej zakupione książki.
Oczywiście był to ważny moment rozpoczynający udostępnianie nowości czytelnikom.

Wydarzenie przygotowały Izabela Sitek i Renata Sowada, nauczycielki bibliotekarki. Informacje na temat wydarzenia dostępne są na stronie internetowej Biblioteki SP 53.

You can translate this website using Google Translate
Magazyn internetowy wydawany od 30.08.2005
The webmagazine issued from 30.08.2005
Miesięcznik, mutacje co około 10 dni
Monthly, new editions are available about every 10 days
Poprzednio: e-Kurier TNBSP/e-Kurier NB/TNBSP
Formerly: e-Kurier TNBSP/e-Kurier NB/TNBSP
Redaktor koordynujący: dr Renata Sowada - nauczyciel bibliotekarz
Coordinator: Renata Sowada Ph.D. - teacher librarian
Kontakt/Contact: klementinum@autograf.pl
We do apologize for all mistakes in our translations.

© Częstochowa, Poland 2005 - 2016