Archiwum 2008

POPRZEDNIO/FORMERLY: E-KURIER TNBSP, E-KURIER NB/TNBSP


Magazyn internetowy nauczycieli bibliotekarzy, bibliotekarzy bibliotek pedagogicznych, publicznych, naukowych i kościelnych oraz czytelników.
The webmagazine of Polish school librarians, librarians from pedagogical, public, scientific, church libraries and readers.
Numer/Issue 1/2008 (30), Styczeń/January 2008, mutacja/edition 3
Aktualizacja/Update: 17 styczeń 2008/17th January 2008
Częstochowa/Czestochowa, Poland



Dyskusja nad ustawą biblioteczną - czy łączyć biblioteki?

Strona internetowa EBIB poinformowała, iż w związku z inicjatywą Zarządu Głównego SBP podjęto prace nad zmianą Ustawy o bibliotekach z dnia 27 czerwca 1997 roku. SBP w czerwcu 2007 roku powołało zespół do spraw opracowania założeń i projektu ustawy o bibliotekach. Obecnie gromadzone są materiały i opinie, które będą wykorzystane do dalszych prac.
Tyle EBIB. Zajrzeliśmy również na Forum EBIB-u, gdzie miała toczyć się dyskusja na ten temat. Dyskusja jest, ale internauci, wśród nich szacowne grono uniwersyteckie głównie dyskutuje na jeden temat: łączenia bibliotek.
Aktualny stan prawny uniemożliwia łączenie bibliotek pedagogicznych i szkolnych z publicznymi (art. 13 Ustawy).
Nie są nam znane przyczyny podjęcia tej inicjatywy przez SBP.

Jedno jest pewne. Nauczyciele bibliotekarze powinni zdecydowanie sprzeciwiać się dyskusji na ten temat bez ich udziału. Równie zdecydowanie należy odrzucić proponowane zmiany ustawowe, które mogłyby, nawet opcjonalnie, umożliwiać połączenie bibliotek publicznych z bibliotekami szkolnymi. Również biblioteki pedagogiczne powinny utrzymać swój niezależny charakter.


Realizacja tych pomysłów (łączenia bibliotek), w warunkach kolejnych "wizji taniego państwa" skończy się likwidacją bibliotek szkolnych w małych miejscowościach, gdzie już w wielu gminach pozostała jedna lub dwie szkoły w wyniku poprzednich działań "optymalizujących wydatki publiczne".
W województwie śląskim trwają w tej chwili ferie zimowe. Na najbliższych spotkaniach Sekcji Bibliotekarskiej Oddziału ZNP w Częstochowie podejmiemy dyskusję w tej sprawie. Wydaje się, że również władze Związku Nauczycielstwa Polskiego powinny w tej sprawie zabrać głos.
Kolejny raz bez nauczycieli bibliotekarzy dyskutuje się o ich sprawach.
Wynika to niestety ze słabości organizacyjnej TNBSP, której władze od 2001 roku faktycznie nie zajmują się tymi problemami swoich członków i innych bibliotekarzy szkolnych, które oni uważają za najważniejsze.(vide program Forum Nauczycieli Bibliotekarzy w Warszawie)

Zamierzamy jednak w tej dyskusji wziąć udział.
Nad innymi propozycjami SBP warto jest się zastanowić. Pan Jan Jackowicz-Korczński informował wielokrotnie o potrzebie zmian w zakresie działań, reprezentacji sieci bibliotek oraz kompetencji przypisanych Krajowej Radzie Bibliotecznej.
Tezy do dyskusji znajdziecie Państwo na stronach EBIB.



Sekcja Bibliotekarska przy Oddziale ZNP w Częstochowie

Pierwsze spotkanie nauczycieli bibliotekarzy i bibliotekarzy w nowym roku, zorganizowane przez Sekcję Bibliotekarską przy Oddziale ZNP w Częstochowie, miało miejsce w dniu 10 stycznia 2008r. i poświęcone zostało książce dziecięcej. Omawiano zmiany zachodzące na rynku wydawniczym książek dla dzieci, czytelnictwo dzieci i młodzieży, jak również nagrody Stowarzyszenia Przyjaciół Książki dla Młodych IBBY, przyznane za rok 2007.
Zgromadzonych powitał mgr Grzegorz Sikora - prezes Oddziału ZNP w Częstochowie, który złożył wszystkim życzenia noworoczne.
2 lutego 2008 r. minie 1 rok działalności Sekcji, dlatego podczas spotkania zaprezentowano "Biuletyn Informacyjny Sekcji Bibliotekarskiej przy Oddziale ZNP w Częstochowie", stanowiący podsumowanie rocznej działalności Sekcji.

Aktualnie już 55 osób w formie pisemnej potwierdziło deklarację udziału w pracach Sekcji Bibliotekarskiej przy Oddziale ZNP w Częstochowie, co jest ogromnym sukcesem, biorąc pod uwagę krótki okres istnienia sekcji.

Przedstawiony został także Plan pracy Sekcji Bibliotekarkiej na rok 2008 i omówiono bieżącą działalność Sekcji.

Kolejne spotkania Sekcji Bibliotekarskiej odbędą się w następujących terminach:
- 5 lutego 2008 godz. 15.00: Prezentacja multimedialna w pracy nauczyciela bibliotekarza - warsztaty w ICIM Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 53 w Częstochowie;
- 20 lutego 2008 godz. 15.00: Język haseł przedmiotowych - warsztaty w ICIM Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 53 w Częstochowie;
- 27 marca 2008 godz. 14.00: Rozwijanie umiejętności technologicznych i komunikacyjnych w zawodzie bibliotekarza;
- 3 kwiecień 2008: IV Forum Bibliotekarzy Województwa Śląskiego w Rybniku;
- 15 maja 2008 godz. 12.00: Tydzień Bibliotek 2008;
- 12 czerwca 2008 godz. 14.00: Bookcrossing.
Ponadto planowane są warsztaty: Budowa stron internetowych; Awans zawodowy nauczyciela bibliotekarza i zmiany w prawie oświatowym oraz MOL - praktyczne wykorzystanie.

Wszystkich Bibliotekarzy i Nauczycieli Bibliotekarzy regionu zapraszamy na spotkania w roku szkolnym 2007/2008.

Wiceprezes Zarządu Oddziału ZNP: Elżbieta Kunicka
oraz Zarząd Sekcji:
Alina Grabna
Jolanta Augustyn
Renata Sowada - przewodnicząca Sekcji (bsp53@wp.pl; 0603 210490)
Ilona Walczak-Dądela

Kontakt: czestochowa@znp.edu.pl

Polish Teachers Union - Librarians Section in Częstochowa has first anniversary of its creation.

Sprawozdanie z działalności Sekcji Bibliotekarskiej przy Oddziale Związku Nauczycielstwa Polskiego w Częstochowie

Zarząd Oddziału ZNP w Częstochowie powołał do istnienia Sekcję Bibliotekarską. Głównym jej zadaniem jest integracja środowiska nauczycieli bibliotekarzy oraz wspieranie ich w działalności zawodowej. W spotkaniach Sekcji mogą uczestniczyć nie tylko członkowie ZNP. Z ramienia Zarządu Oddziału opiekunem Sekcji została pani Elżbieta Kunicka wiceprezes Oddziału ZNP w Częstochowie.
Pierwsze spotkanie Sekcji miało miejsce w dniu 2 lutego 2007 i wtedy dokonano wyboru Zarządu Sekcji. W jego skład weszły panie: Renata Sowada ze Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 53 – przewodnicząca, Alina Grabna z Gimnazjum nr 5 – wiceprzewodnicząca, Jolanta Augustyn ze Szkoły Podstawowej nr 2 i Ilona Walczak-Dądela z VIII Liceum Samorządowego. Podczas spotkania przedstawiono wstępne założenia do planu pracy. Postanowiono także przygotować ulotkę informacyjną, którą opracowano i przekazano do szkół przed następnym spotkaniem. Miało ono miejsce 9 marca 2007r.i wówczas zaprezentowano „Plan pracy Sekcji Bibliotekarskiej na rok 2007”.
Kolejne przedsięwzięcie Sekcji to udział w dniu 22 marca 2007 roku w III Forum Bibliotekarzy Województwa Śląskiego w Katowicach. Podczas Forum zaprezentowano w formie plakatu informacje o Sekcji, a także poinformowano o współorganizacji ogólnopolskiej konferencji naukowo-szkoleniowej nt. ICIM.
Trzecie spotkanie Sekcji Bibliotekarskiej miało charakter szkoleniowy. W dniu 19 kwietnia 2007 przewodnicząca Renata Sowada przeprowadziła szkolenie pt. „Standardy w bibliotekach” dla grupy blisko 30 nauczycieli bibliotekarzy. Podczas spotkania przewodnicząca ogłosiła „Program Tygodnia Bibliotek 2007" i zaproponowała także organizację konkursu międzyszkolnego na prezentację multimedialną pt. „Wszystko o bibliotece” pod patronatem Grzegorza Sikory Prezesa Oddziału ZNP w Częstochowie.
W dniach 26-28 kwietnia 2007r. przewodnicząca Sekcji uczestniczyła w Europejskim Kongresie Bibliotek w Wels w Górnej Austrii, gdzie przekazała uczestnikom informacje na temat działań nauczycieli bibliotekarzy regionu częstochowskiego.
W ramach realizacji „Programu Tygodnia Bibliotek 2007” w Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 53 w Częstochowie odbyło się w dniu 10 maja 2007r. uroczyste spotkanie bibliotekarzy i nauczycieli bibliotekarzy z okazji Dnia Bibliotekarza. Pani wiceprezes Elżbieta Kunicka, pani Anna Przygódzka przewodnicząca Oddziału SBP w Częstochowie oraz pani Jolanta Pilarek wicedyrektor Szkoły Podstawowej nr 53 złożyły zgromadzonym życzenia, a aktyw biblioteczny zaprezentował krótką inscenizację.
Na stronie internetowej Oddziału ZNP w Częstochowie zamieszczono pierwszą informację na temat Sekcji Bibliotekarskiej.
Liczne działania w ramach Tygodnia Bibliotek podjęli nauczyciele bibliotekarze w macierzystych placówkach. Odbywały się konkursy, spotkania autorskie, wystawy i inscenizacje. Ogłoszony został również konkurs dla nauczycieli bibliotekarzy na najlepszą fotografię z Tygodnia Bibliotek 2007.
Sprawozdanie z działań w ramach Tygodnia Bibliotek 2007 przesłane zostało do Zarządu Głównego SBP, organizatora konkursu, co odnotowane zostało przez „Exspres Zarządu Głównego SBP”. Następnie zamieszczone w „e-Kurierze NB” www.actual2005.republika.pl - czasopiśmie internetowym informującym o działaniach bibliotekarzy i Sekcji Bibliotekarskiej.
Informacje o działaniach Sekcji pojawiały się również w informatorze Urzędu Miasta Częstochowy „Co, gdzie, kiedy”, a także na portalach internetowych ENSIL i „Biblioteka w Szkole”.
Sekcja włączyła się również w obchody IV Dnia Wolnych Książek. Z tej okazji odbyło się 11 czerwca 2007 spotkanie bibliotekarzy i nauczycieli bibliotekarzy, jak również zrealizowano akcję bookcrossingową „Biblioteka otwarta dla zdrowia”, polegającą na uwolnieniu broszur prozdrowotnych.
Jeszcze przed wyprawami wakacyjnymi w związku z konferencją IASL (International Associacion of School Librabianship) w Taipei, stolicy Tajwanu, Zarząd Sekcji przesłał do IASL oraz organizatorów konferencji list elektroniczny w formie strony internetowej. Otrzymaliśmy informację od pani Karen Bonnano, sekretarza IASL, że pan Peter Genco, prezes IASL, osobiście przekazał nasz list uczestnikom konferencji.
Podczas wakacji przewodnicząca Sekcji po raz kolejny odwiedziła Szkoły Podstawowe z Polskim Językiem Nauczania w Karwinie-Frysztacie i Mostach Jabłonkowskich. Ponadto podczas pobytu w Brnie w Republice Czeskiej odwiedziła Klub Polski „Polonus” i spotkała się z panią Jolantą Rekovą, wiceprezesem Klubu.
Nowy rok szkolny rozpoczęto spotkaniem bibliotekarzy w dniu 13 września 2007, wówczas zaprezentowano harmonogram spotkań na rok szkolny 2007/2008.
W dniach 15/16 i 29/30 września 2007 z inicjatywy Sekcji odbyły się warsztaty z zakresu biblioterapii dla nauczycieli bibliotekarzy pt. „Zastosowanie biblioterapii w pracy nauczyciela bibliotekarza”. Przeprowadziła je w interesujący i aktywny sposób pani Genowefa Surniak wiceprezes Polskiego Towarzystwa Biblioterapeutycznego.
11 października 2007 zorganizowane zostało wspólne wyjście członków i sympatyków Sekcji Bibliotekarskiej do kina na film Andrzeja Wajdy pt. „Katyń”.
Kolejne spotkanie bibliotekarzy, zorganizowane przez Sekcję Bibliotekarską przy Oddziale ZNP w Częstochowie miało miejsce 18 października 2007, gdzie omówiono przygotowania do Tygodnia Bibliotek Szkolnych 2007, którego realizację zaproponowała przewodnicząca Sekcji wszystkim bibliotekarzom i nauczycielom bibliotekarzom.
W dniu 23 października 2007 roku w ramach Tygodnia Bibliotek Szkolnych 2007 w Sali Sesyjnej Urzędu Miasta Częstochowy odbyły się: ogólnopolska konferencja naukowo-szkoleniowa pt. ”Centra informacji multimedialnej w bibliotekach” oraz IV Regionalne Forum Bibliotekarzy w Częstochowie. Oba przedsięwzięcia objął honorowym patronatem dr inż. Tadeusz Wrona, Prezydent Miasta Częstochowy. Sekcja Bibliotekarska przy Oddziale ZNP w Częstochowie była współorganizatorem obu przedsięwzięć.
Spotkania prowadziła Renata Sowada - przewodnicząca Sekcji Bibliotekarskiej przy Oddziale ZNP w Częstochowie. Po powitaniu zebranych w imieniu prezydenta Tadeusza Wrony głos zabrał jego zastępca Bogumił Sobuś.
W części pierwszej uczestnicy wysłuchali pięciu referatów. Doradca metodyczny Samorządowego Ośrodka Doskonalenia w Częstochowie Maciej Wiłun w swoim referacie „Internetowe Centrum Informacji Multimedialnej. Projekt EFS” omówił założenia projektu EFS i MEN, a także sposoby zabezpieczeń sprzętu komputerowego oraz zabezpieczeń przed odbiorem niepożądanymi treści internetowych przez użytkowników.
Pan Andrzej Kubrak z Sekcji Bibliotekarskiej Zarządu Głównego ZNP w Warszawie w wystąpieniu „Centra informacji multimedialnej w bibliotekach” przedstawił wyniki ogólnopolskiej ankiety na temat funkcjonowania centrów w bibliotekach szkolnych, zwracając szczególną uwagę na problemy w funkcjonowaniu centrów, zgłoszone przez respondentów.
Urszula Jankowska z Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Katowicach w referacie pt. „Rola technologii informacyjno-komunikacyjnej w przekazie międzypokoleniowym” zaprezentowała sposoby wykorzystania centrum przez seniorów. Następnie referat pt. „Internetowe Centrum Informacji Multimedialnej w Publicznej Bibliotece Pedagogicznej RODN „WOM” w Częstochowie” wygłosiła Izabela Bajor, nauczyciel bibliotekarz tej placówki. Natomiast „Realizację zadań edukacyjnych w ICIM Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 53 w Częstochowie” przedstawiła Renata Sowada, zwracając uwagę na różnorodne wykorzystanie centrum w bibliotece szkolnej.
Tuż po przerwie Jolanta Pytel z Gimnazjum nr 39 w Krakowie w wystąpieniu „Kongres w Wels – oczami uczestnika” i Renata Sowada w „Refleksjach po Kongresie w Wels” omówiły pobyt na Europejskim Kongresie Bibliotek w Wels w Górnej Austrii, który odbył się w dniach 26 – 28 kwietnia 2007r. Obie prelegentki zwróciły uwagę na różnorodność poruszanych tam zagadnień, a także przybliżyły uczestnikom formy pracy kolegów bibliotekarzy z Austrii oraz innych krajów europejskich.
IV Regionalne Forum Bibliotekarzy w Częstochowie rozpoczęła interesująca prezentacja pt. „Wszystko o bibliotece” Renaty Lipniewskiej, wicedyrektora RODN „WOM” w Częstochowie.
Następnie Renata Sowada dokonała podsumowania konkursu międzyszkolnego na prezentację multimedialną pt. „Wszystko o bibliotece”, ogłoszonego przez Sekcję Bibliotekarską przy Oddziale ZNP w Częstochowie w Tygodniu Bibliotek w maju 2007r., a organizowanego pod patronatem Grzegorza Sikory, prezesa Oddziału ZNP w Częstochowie.
Werdykt trzyosobowego jury przedstawiła Izabela Bajor – przewodnicząca komisji konkursu, w skład której weszli też Anna Dąbrowska i Grzegorz Wywiał z PBP RODN „WOM” w Częstochowie. Dwie równorzędne pierwsze nagrody zdobyli: Ewa Ratuszyńska z Gimnazjum nr 5 w Częstochowie, która prezentację wykonała pod opieką Aliny Grabnej, nauczyciela bibliotekarza, oraz Radosław Chojnacki i Michał Bogusławski ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Częstochowie, którzy wykonali prezentację pod opieką nauczyciela bibliotekarza Bogusławy Grzywińskiej. Wyróżnienia otrzymali: Konrad Czechowski z Gimnazjum Zespołu Szkół w Białej (opiekun Ksymena Żurawska), Wioletta Frymus i Aleksandra Mielczarek ze Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 53 w Częstochowie (opiekunowie Beata Otocka, nauczyciel informatyki i Renata Sowada, nauczyciel bibliotekarz) oraz Radosław Ceglarek i Jakub Idzik ze Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 53 w Częstochowie (opiekun Renata Sowada, nauczyciel bibliotekarz).
W dalszej części dokonania Sekcji Bibliotekarskiej przy Oddziale ZNP w Częstochowie przedstawiła Jolanta Augustyn, członek Zarządu Sekcji oraz nauczyciel bibliotekarz w Szkole Podstawowej nr 2 w Częstochowie. Następnie omówiona została działalność pozostałych organizacji bibliotekarskich regionu.
W podsumowaniu spotkania głos zabrała pani Barbara Barańska – Malinowska z Biblioteki Głównej Politechniki Częstochowskiej oraz pani Bożena Baran z Sekcji Bibliotekarskiej Zarządu Okręgu Śląskiego ZNP w Katowicach.
Spotkanie o charakterze szkoleniowym miało na celu przede wszystkim: wymianę doświadczeń zawodowych bibliotekarzy, integrację środowiska bibliotekarskiego, wsparcie nauczycieli bibliotekarzy w rozwiązywaniu problemów technicznych związanych z funkcjonowaniem Internetowego Centrum Informacji Multimedialnej.
W spotkaniu uczestniczyło ok. 130 osób. Byli to zarówno nauczyciele bibliotekarze, bibliotekarze bibliotek publicznych i naukowych, ale także zaproszeni goście, przedstawiciele władz samorządowych i powiatowych oraz przedstawiciele mediów.
Podczas konferencji zaprezentowany został także pierwszy numer „Biuletynu Informacyjnego Sekcji Bibliotekarskiej przy Oddziale ZNP w Częstochowie”.
W dniu 22 listopada 2007 godz. 15.00 z inicjatywy przewodniczącej Sekcji odbyło się szkolenie w RODN „WOM” w Częstochowie pt. „Zmiany w UKD”. Przeprowadziła je pani Justyna Galińska.
29 listopada R. Sowada uczestniczyła w zebraniu Okręgowej Sekcji Bibliotekarskiej w Katowicach, które prowadziła pani Lidia Staszak – przewodnicząca Sekcji. Przekazała materiały nt. działalności Sekcji. Podczas spotkania omówiono także konferencję, współorganizowaną przez Sekcję w dniu 23 października 2007r.
12.12.2007 w Szkole Podstawowej nr 53 w Częstochowie miało miejsce spotkanie bibliotekarzy i nauczycieli bibliotekarzy na temat „Działalność kulturalna, edukacyjna i informacyjna biblioteki. (Projekty w pracy biblioteki)”. Gośćmi spotkania byli członkowie Klubu Literackiego „Fraszka”, poeci regionu.
Oprac. Renata Sowada
The report on one year activity of Polish Teachers Union - Librarians Section in Częstochowa.

Pod znakiem poezji

W nastroju świątecznym w dniu 12 grudnia 2007r. w Bibliotece Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 53 w Częstochowie odbyło się kolejne spotkanie nauczycieli bibliotekarzy i bibliotekarzy, zorganizowane przez Sekcję Bibliotekarską przy Oddziale ZNP w Częstochowie.
Temat spotkania brzmiał: Działalność kulturalna, edukacyjna i informacyjna biblioteki. Było to kolejne spotkanie pod znakiem poezji, zorganizowane w Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 53 w Częstochowie.
Na spotkanie zaproszeni zostali członkowie Klubu Literackiego FRASZKA.
Zgromadzonych powitała pani Wanda Szymczyk – dyrektor Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 53 w Częstochowie, a spotkanie prowadziła Renata Sowada przewodnicząca Sekcji Bibliotekarskiej i nauczyciel bibliotekarz SP 53.
Następnie pani Leokadia Chrząstek zaprezentowała działalność Klubu Literackiego „FRASZKA”, który istnieje od dwóch lat, a powstał z inicjatywy studentek i studentów Uniwersytetu Trzeciego Wieku Politechniki Częstochowskiej. Opiekunem grupy jest pani dr Beata Łukarska z Akademii Jana Długosza.
Autorzy zaprezentowali swoje tomy wierszy i czytali teksty poetyckie, ze szczególnym uwzględnieniem utworów, których tematyka odwoływała się do zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. Bibliotekarze w rozmowach indywidualnych z autorami odkrywali sekrety twórczości literackiej. Nastrój Świąt Bożego Narodzenia poeci uznali za kreatywny i inspirujący dla swej twórczości.
Pani dr Olga Bąkowska zaprezentowała także tom wierszy poetów zgromadzonych w Klubie Literackim „Metafora”, działającym przy Związku Nauczycielstwa Polskiego.
W spotkaniu uczestniczyli następujący poeci: Leokadia Chrząstek, Olga Bąkowska, Teresa Moraś, Teresa Nengo-Tomzik, Wiesława Owczarek, Anna Kowalik, Lech Górnicki, Roman Pluta. Na zakończenie spotkania składano sobie wzajemnie życzenia świąteczne.

Echa Ogólnopolskiej Konferencji Naukowo-Szkoleniowej i IV Regionalnego Forum Bibliotekarzy w Częstochowie

Na temat konferencji "Centra informacji multimedialnej" i IV Regionalnego Forum Bibliotekarzy, które miały miejsce w dniu 23 października 2007r.w Częstochowie, ukazały się dotychczas następujące informacje prasowe i internetowe:

Bar J.: Multimedialne biblioteki. "Puls Regionu" 2007 nr 44 s. 7.
Nowak E.: Więcej czytać. "Gazeta Częstochowska" 2007 nr 49 (832) s. 6.
Nowoczesne biblioteki. "7Dni. Tygodnik Regionalny" 2007 nr 45 (183).
Sowada R.: Tydzień Bibliotek Szkolnych. "Częstochowski Biuletyn Oświatowy" 2007 nr 4 s. 75 - 76.

SyB: Centra informacji multimedialnej. www.czestochowa.pl.
Poszwa J.: Sprawozdanie z Ogólnopolskiej Konferencji Naukowo-Szkoleniowej "Centra informacji multimedialnej w bibliotekach" oraz IV Regionalnego Forum Bibliotekarzy w Częstochowie. www.bielsko.tnbsp.pl.
Sekcja Szkolnictwa Ogólnokształcącego i Bibliotekarska. www.znp.edu.pl.
Zaproszenie na konferencję. www.rybnik.pl/bsip.
All-Polish Scientific-Instructive Conference: Multimedial Information Centers in Libraries and the Fourth Regional Librarians Forum have taken place on 23rd of October 2007 in City Hall of Częstochowa, Poland. Polish Teachers Union - Librarians Section in Częstochowa and organizations of librarians from our region have organized this Conference.

W 20 - rocznicę śmierci Ireny Tuwim w Szkole Podstawowej nr 53 w Częstochowie

7 grudnia 2007 minęła 20 rocznica śmierci młodszej siostry Juliana Tuwima, znanej poetki i tłumaczki literatury, Ireny Tuwim.
14 grudnia 2007 w Bibliotece Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 53 w Częstochowie uczniowie klas 2 i 3 uczestniczyli w konkursie literackim, zatytułowanym "O pingwinie Kleofasku". Ich zadaniem było przeczytanie wspomnianej książki dla dzieci.
Celem konkursu było nie tylko propagowanie czytelnictwa wśród uczniów, ale także zapoznanie ich z twórczością tej autorki i kształcenie umiejętności czytenia ze zrozumieniem.
Konkurs przebiegał w dwu etapach, a w finale uczniowie rozwiązywli krzyżówkę. Podczas zmagań konkursowych uczniowie rozwiązywali zagadki, posługiwali się mapą, ćwiczyli skojarzenia i pamięć, przypomonając sobie lekturę. Nie zabrakło także odpowiedzi na pytania, działań matematycznych i układania rozsypanek wyrazowych.
Książka podobała się uczniom, o czym świadczy liczba uczestników - ponad 20 osób. Zwyciężył uczeń klasy drugiej, uzyskując największą liczbę punktów.
Przyznane zostały trzy główne nagrody książkowe i dwa wyróżnienia, a pozstali uczestnicy otrzymali dyplomy.
Konkurs przygotowała R. Sowada.
The 20th anniversary of Irena Tuwim death was the theme of the activities that took place in 53rd Primary School in Częstochowa.

Jerzy Einhorn - z Częstochowy do Radiumhemmet i Parlamentu Szwedzkiego

Profesor Jerzy Einhorn urodził się w Częstochowie 26 lipca 1925, zmarł 28 kwietnia 2000 w Sztokholmie.
Jako dziecko żydowskie przeżył koszmar częstochowskiego getta i niewolniczą pracę w fabryce Hasag-Pelcery.
Wielokrotnie był o krok od śmierci, jak jedna trzecia mieszkańców naszego miasta, których jedyną "winą" było niearyjskie pochodzenie.
Profesor Jerzy Einhorn był absolwentem Liceum Ogólnokształcącego im. Romualda Traugutta w Częstochowie, następnie studiował chemię i medycynę na Uniwersytecie Łódzkim.
W związku z powojennymi prześladowaniami ludności żydowskiej w Polsce (m.in. pogrom kielecki), uciekł z obozu naukowego studentów medycyny w Danii i przedostał się do Szwecji.
W Szwecji podjął studia medyczne najpierw w Uppsali, a potem na Karolinska Institutet w Sztokholmie.
Podjął pracę w szwedzkim Instytucie Radiumhemmet, gdzie po kilkunastu latach został jego dyrektorem.
Był posłem do Riksdagu, opiniował przyznawanie Nagrody Nobla w dziedzinie medycyny.
Swoje wspomnienia zawarł w książce Wybrany, aby żyć (Wydawnictwo "Marpress" Gdańsk 2000).

Jerzy Einhorn to jedna z najwybitniejszych postaci Częstochowy.
Książka, którą napisał, powinna znaleźć się w każdej częstochowskiej bibliotece.
Bo, jak pisze w swej książce, "poświęcił ją: 56 tysiącom (56000!) Żydów częstochowskich, którym świat pozwolił umrzeć w milczeniu - ze smutkiem, zadumą i wieczną tęsknotą, niewielu ponad 5200 tym, co przeżyli wojnę w obozie pracy Hasaga, a potem, ciężko okaleczeni na duszy, próbowali na nowo odbudować swoje życie - z szacunkiem i podziwem, rodzicom, żonie i wnukom".


Jerzy Einhorn was born in Czestochowa in 1925, died in 2000 in Stockholm. He was a professor of medicine, working in Radiumhemmet - Karolinska Institutet in Stockholm, Sweden. He survived the Holocaust in Czestochowa Ghetto.

Dziewiętnastolatka

1 grudnia 2007 roku Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 53 w Częstochowie „skończyła” 19 lat.
1 grudnia 1988 roku uczniowie naszej szkoły rozpoczęli naukę w budynku przy ulicy Orkana. Od tego momentu mijały kolejne dni funkcjonowania szkoły. Wówczas była to Szkoła Podstawowa nr 53 w Częstochowie. Z biegiem lat stała się jedną z największych szkół miasta. Zmieniała swoje oblicze i nazwy (1992 – 1999 Publiczna Szkoła Podstawowa nr 53 w Częstochowie), by w roku 2001 stać się Szkołą Podstawową z Oddziałami Integracyjnymi nr 53 w Częstochowie.
Początkowo ośmioklasowa, w wyniku reformy oświaty, przekształciła się w sześcioklasową szkołę podstawową, która na dziesięciolecie swego istnienia przyjęła za patrona znaną polską uczoną Marię Skłodowską – Curie.
W piętnastą rocznicę istnienia szkoły zaprezentowany został jej sztandar, a w roku 2005 powstał hymn szkoły.
Pierwsi absolwenci opuścili mury szkoły w roku 1994, a zatem dziś mają 28 lat. Chcielibyśmy wiedzieć, kim są dziś, jakie mają życiowe osiągnięcia. Do dnia dzisiejszego mury naszej szkoły opuściło blisko 2000 absolwentów.
Czas biegnie szybko i pora już przygotowywać uroczystości 20-lecia istnienia Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 53 w Częstochowie. Powołana została szkolna komisja ds. jubileuszu. Informacja o planowanych uroczystościach umieszczona została także na nowej stronie internetowej szkoły szkola53cz.webpark.pl w zakładce – Jubileusz.
Prosimy o kontakt za pośrednictwem poczty internetowej lub tradycyjnej absolwentów, nauczycieli i pracowników szkoły. Spotkajmy się podczas jubileuszu naszej szkoły!!!

Nasz adres:
Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 53
im. M. Skłodowskiej-Curie
ul. Orkana 95/109
42-229 Częstochowa
tel. 034 363-38-60; 034 363-49-92;
fax. 034 366-05-95
E-mail: sp-53@wp.pl


Bezpośredni kontakt w sprawie jubileuszu:
Renata Sowada - szkola53cz@wp.pl

Polsko-Kanadyjski Związek Bibliotekarzy

Powstał Polsko-Kanadyjski Związek Bibliotekarzy, który utworzony został z inicjatywy działaczki polonijnej Anny Strzałkowskiej, pod auspicjami Polskiego Instytutu Naukowego w Kanadzie i we współpracy z Biblioteką Polską im. Wandy Stachniewicz w Montrealu. Pierwsze posiedzenie nowej organizacji bibliotekarzy miało miejsce 5 grudnia 2007r.
Przewodnicząca SBP pani Elżbieta Stefańczyk zaoferowała pomoc nowej organizacji i życzyła jej sukcesów.
Za: Ekspressem ZG SBP nr 12/2007.

Czytelnictwo e-Kuriera NB

Dzięki dostępności programów statystycznych mamy wreszcie możliwość uzyskania informacji zwrotnej na temat czytelnictwa naszego internetowego czasopisma.
Biorąc pod uwagę hermetyczność tematyczną e-Kuriera NB, zakres naszego oddziaływania jest całkiem spory.
Pełne statystyki posiadamy za miesiąc październik 2007 roku, i zaskakują one nas bardzo pozytywnie. Mamy ponad pięciuset czytelników, ponad 1500 odsłon miesięcznie. Po ponad dwóch latach istnienia magazynu internetowego, który posiada, z różnych przyczyn, trzecią już nazwę, to sukces.
Jeszcze bardziej dumni jesteśmy z faktu, iż jesteśmy czytani praktycznie w całej Polsce. Do dnia dzisiejszego Czytelnicy wybrali nas ponad 26000 razy!
Największe zainteresowanie wzbudzamy ewidentnie w województwie śląskim, gdzie mamy około 30 procent czytelników. Przewodzą tutaj Katowice, oczywiście Częstochowa, ale także widoczni są nasi czytelnicy z Rybnika, Tych, Bielska-Białej, Gliwic, Lublińca, Piekar Śląskich, Żywca, Dąbrowy Górniczej czy Rudy Śląskiej.
Kolejne miejsca na naszej liście czytelników, po Katowicach i Częstochowie zajmują Warszawa i Kraków. Mniej czytelników, ale też znaczącą grupę mamy w Łodzi, Bydgoszczy, Poznaniu i Lublinie. Mamy również czytelników w innych dużych miastach, jak Gdańsk, Rzeszów, Wrocław, Szczecin, Olsztyn czy Białystok i Gorzów Wielkopolski.
Pojedyńczych czytelników posiadamy w Opolu, Radomiu, Tarnowie, Zamościu, Chełmie, Elblągu, Toruniu, Trzebini czy Włoszczowie. Dzięki monitorowaniu popularności naszej strony dowiedzieliśmy się, gdzie leżą Trzydnik Duży czy Biała Rawska. Pozdrawiamy Prudnik, ale to już my wspólnie wiemy dlaczego.
Ogółem czytają nas osoby ze 105 miejscowości na terenie wszystkich województw Polski.
Jesteśmy też czytani poza granicami kraju, w tym na Słowacji i w Republice Czeskiej, ale także, po publikacjach na stronach IASL i Europejskim Kongresie Bibliotek w Wels, na całym świecie.
Serdecznie dziękujemy! Postaramy się nadal utrzymywać poziom merytoryczny czasopisma.
e-Kurier NB is read by over 500 readers a month. The readers are gathered in all Poland and other countries for example Czech Republic and Slovak Republic.

Nowe czasopismo dla nauczycieli bibliotekarzy od stycznia 2008

Czasopisma Pedagogiczne EDU PRESS od 2008 roku planują wydawanie czasopisma Biblioteka - szkolne centrum informacji.
Czasopismo będzie dwumiesięcznikiem.
Czasopisma Pedagogiczne EDU PRESS to wydawca m.in. poczytnego czasopisma "Polonistyka", wydaje również takie czasopisma jak "Biologia w Szkole", "Chemia w Szkole" czy "Fizyka w Szkole". W galerii wydawnictw są jeszcze m.in. "Życie Szkoły", "Wychowanie w Przedszkolu", a od niedawna również "Wychowanie Fizyczne i Zdrowotne".
W orbicie zainteresowań nowego dwumiesięcznika dla nauczycieli bibliotekarzy są m.in.:
- funkcjonowanie nowoczesnej biblioteki szkolnej,
- standardy bibliotek szkolnych,
- współczesne tendencje w zarządzaniu zbiorami bibliotecznymi,
- zagadnienia prawne funkcjonowania biblioteki,
- nowości rynku wydawniczego.
W roku 2008 planowane jest wydanie 6 numerów czasopisma. Cena prenumeraty za pierwsze półrocze: 44,70 zł, całorocznej 89,40 zł.
Więcej informacji: strona internetowa wydawnictwa.
The new magazine for school librarians in Poland will appear in January 2008. The title of this magazine is: The library - school information center.



IV Forum Bibliotekarzy Województwa Śląskiego - Rybnik 3 kwietnia 2008

IV Forum Bibliotekarzy Województwa Śląskiego odbędzie się w Rybniku w dniu 3 kwietnia 2008 (czwartek).
Głównym organizatorem spotkania będzie Oddział TNBSP w Rybniku. Współorganizatorami spotkania będą organizacje bibliotekarskie regionu, oddziały TNBSP i SBP, sekcje bibliotekarskie ZNP, biblioteki, instytucje naukowe i edukacyjne.
Fora Bibliotekarzy Województwa Śląskiego to cykliczne spotkania integrujące środowisko bibliotekarskie województwa. Pierwsze odbyło się 17 marca 2005 roku w Częstochowie, następne w 2006 roku w Bielsku-Białej i 2007 roku w Katowicach. Od spotkania w Bielsku mają rangę międzynarodową, uczestniczyli w nich przedstawiciele bibliotek i instytucji naukowych z Republiki Czeskiej i Słowacji.
The Fourth Librarians Forum of the Silesian Province will take place on 3rd of April, 2008 in Rybnik, Poland.

1 procent dla Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich

Tak, jak w roku ubiegłym, zachęcamy do przekazania jednego procenta swojego podatku dla Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich.
W latach ubiegłych zbiórka ta nie była zbyt duża; wynikało to prawdopodobnie z problemów logistycznych, związanych z koniecznością wykonania kilku czasochłonnych działań przez podatników, chcących wspomóc organizacje pozarządowe.
Należy jednak zwrócić uwagę na niezwykłą transparentność wykazaną przez SBP w związku z tą zbiórką.
Organizacja w sposób niezwykle dokładny rozliczyła się z uzyskania i wydatkowania otrzymanych sum, co gwarantuje, naszym zdaniem, że i tegoroczne wpływy przekazane zostaną na potrzeby związane z bibliotekarstwem, a nie będą wydane przypadkowo i na mało zdefiniowane cele, co wcale nie jest rzadkością w takich sytuacjach.
W roku bieżącym skomplikowane procedury zniesiono; urzędy skarbowe same będą przesyłać na konta organizacji pożytku publicznego zadeklarowane przez podatników sumy podatku.

Wystarczy w zeznaniu podatkowym za rok 2007 dokonać następujących wpisów:
- w pozycji 124 (nazwa organizacji pożytku publicznego): Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich
- w pozycji 125 (nr KRS): 00000 81477
- w pozycji 126 - deklarowaną wysokość odpisu w złotówkach.
Więcej informacji na stronach EBIB.




Magazyn internetowy wydawany od 30.08.2005
The webmagazine issued from 30.08.2005
Miesięcznik, mutacje co około 10 dni
Monthly, new editions are available about every 10 days
Redaktor koordynujący: dr Renata Sowada - nauczyciel bibliotekarz
Coordinator: Renata Sowada Ph.D. - teacher librarian
Kontakt/Contact: klementinum@autograf.pl
We do apologize for all mistakes in our translations.

© Częstochowa, Poland 2005 - 2008


POPRZEDNIO/FORMERLY: E-KURIER TNBSP, E-KURIER NB/TNBSP


Magazyn internetowy nauczycieli bibliotekarzy, bibliotekarzy bibliotek pedagogicznych, publicznych, naukowych i kościelnych oraz czytelników.
The webmagazine of Polish school librarians, librarians from pedagogical, public, scientific, church libraries and readers.
Numer/Issue 2/2008 (31), Luty/February 2008, mutacja/edition 3
Aktualizacja/Update: 24 luty 2008/24th February 2008
Częstochowa/Czestochowa, Poland



Warsztaty szkoleniowe Sekcji Bibliotekarskiej Oddziału ZNP w Częstochowie

20 lutego 2008 r. w Internetowym Centrum Informacji Multimedialnej Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 53 w Częstochowie, odbyły się kolejne warsztaty szkoleniowe, zaplanowane przez Sekcję Bibliotekarską przy Oddziale ZNP w Częstochowie.
Dalej czytaj tutaj.

Konferencja bibliotekarzy w Opawie 2008

W dniach 13-14 lutego 2008 roku w przepięknej auli Instytutu Bohemistyki i Bibliotekoznawstwa Uniwersytetu Śląskiego w Opawie (Republika Czeska) odbyła się piąta edycja konferencji naukowej "Książka w 21 wieku" (Kniha ve 21. století - Knihovna učící/se).
Tegoroczne spotkanie koncentrowało się wokół biblioteki jako miejsca uczenia się, centrum edukacyjnego szkoły.

Organizatorem spotkania był Instytut Bohemistyki i Bibliotekoznawstwa Uniwersytetu Śląskiego w Opawie. Inicjatorką i animatorką corocznych spotkań bibliotekarzy i adeptów bibliotekoznawstwa jest pani docent Milada Písková, kierownik Katedry Bibliotekoznawstwa Uniwersytetu Śląskiego w Opawie.
Dalej czytaj tutaj.

Dzień Bezpiecznego Internetu 2008

12 lutego 2008r. po raz czwarty obchodzimy Dzień Bezpiecznego Internetu, przypominając, że sieć to nie tylko informacje, ale także niebezpieczeństwa, zwłaszcza dla naszych uczniów.
W związku z tym w wielu szkołach przeprowadzone zostaną kampanie informacyjne skierowane przede wszystkim do uczniów i ich rodziców. Nauczyciele bibliotekarze wraz z nauczycielami informatyki przygotują konkursy, warsztaty, spotkania i wystawy propagujące ideę bezpieczeństwa w internecie.
Dzień Bezpiecznego Internetu ustanowiony został z inicjatywy Komisji Europejskiej w ramach programu "Safer Internet Action Plan". Celem DBI jest przede wszystkim inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych.
Organizatorami DBI są Fundacja Dzieci Niczyje oraz NASK, które tworzą konsorcjum "Saferinternet.pl" - odpowiedzialne za realizację programu "Safer Internet" w Polsce. Akcję wspiera również Związek Producentów Audio Video.
Więcej informacji na temat działań podejmowanych w Dniu Bezpiecznego Internetu znajdziemy na stronie internetowej Safer Internet Day 2008.

Obchody Dnia Bezpiecznego Internetu w Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 53 w Częstochowie odbędą się w dniach 11 - 15 lutego 2008 r., a sam projekt trwa od 9 stycznia do 29 lutego. W styczniu uczniowie klasy 3 d pod opieką nauczyciela bibliotekarza opracowali ulotkę "Ja w Internecie", reklamującą DBI i zgłoszoną do konkursu międzynarodowego.
Natomiast w lutym zaplanowano następujące działania:
- audycja radiowa;
- "Wirtualny świat tworzysz także Ty": konkurs grafiki komputerowej dla kl. IV;
- "Kodeks Młodego Internauty" - folder - kl. V;
- prezentacja multimedialna - kl. VI;
- "Internet - globalna wioska" - konkurs na plakat dla kl. IV-VI;
- spotkanie aktywu bibliotecznego;
- informacje w "Gazecie Bibliotecznej" i na stronie internetowej szkoły;
- projekt "Uczeń z Klasą";
- prezentacje dla uczniów i nauczycieli;
- ankieta dla uczniów;
- uroczystość otwarcia drugiego ICIM;
- zajęcia edukacyjne dla uczniów;
- kampania reklamowa.
Podsumowanie działań nastąpi 25-29.02.2008, gdy podczas wystaw w czytelni zaprezentowane będą efekty projektu.
Organizatorami projektu są panie: Beata Otocka, Izabela Sitek, Renata Sowada, Grażyna Zięba.
Informacje także na stronie internetowej szkoły www.szkola53cz.republika.pl.
Safer Internet Day 2008 is an important day for Polish school libraries and Polish school librarians, too. 53rd Primary School in Czestochowa, Poland is one of organizators of many events connected with this day.

Internetowe Centrum Informacji Multimedialnej w Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 53 w Częstochowie

4 stycznia 2008 r. w Bibliotece Szkoły Podstawowej Z Oddziałami Integracyjnymi nr 53 w Częstochowie zainstalowane zostały kolejne cztery komputery.
Internetowe Centrum Informacji Multimedialnej zwiększyło więc swój zakres posiadania i składa się obecnie z serwera, ośmiu stanowisk komputerowych oraz dwóch urządzeń multimedialnych (kopiarka, drukarka laserowa, skaner). Dzięki władzom szkoły w skład ICIM wchodzą również telewizor oraz odtwarzacz DVD.
Szkoła przystąpiła do projektu MEN współfinansowanego przez Europejski Fundusz Społeczny "Internetowe centra informacji multimedialnej w bibliotekach szkolnych i pedagogicznych”. W okresie wakacyjnym 2007r. spełnione zostały wymagania konieczne do zainstalowania centrum. Dokonano przemeblowania czytelni.
26 listopada 2007r. nauczycielki bibliotekarki Izabela Sitek i Renata Sowada uczestniczyły w spotkaniu w Katowicach, zorganizowanym przez firmę ARAM i poświęconym realizacji dostaw projektu MEN: „Internetowe centrum informacji mutimedialnej” edycja 2007.
4 stycznia 2008r. w czytelni umieszczone zostały kolejne cztery komputery wraz z urządzeniem wielofunkcyjnym. Komputery wyposażone zostały w system operacyjny Windows Vista Prefessional, oprogramowanie Microsoft Office 2007 oraz oprogramowanie edukacyjne. Od 4 do 10 stycznia 2008r. trwały przygotowania do udostępniania centrum użytkownikom.
W drugim semestrze roku szkolnego 2007/2008 użytkownicy mogą korzystać zatem z ośmiu komputerów i dwu urządzeń wielofunkcyjnych.

Zapraszamy do bezpłatnego korzystania z internetu, pakietu Microsoft Office 2003 i 2007 oraz programów edukacyjnych w Internetowym Centrum Informacji Multimedialnej w Bibliotece Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 53 w Częstochowie w następujących godzinach:

Poniedziałek 8.00 - 15.00
Wtorek 10.30 - 16.30
Środa 8.30 - 15.00
Czwartek 8.00 - 12.00
Piątek 8.00 - 14.30.

Uroczystość oficjalnego otwarcia drugiego centrum nastąpi 26 lutego 2008r. o godz. 14.00 w czytelni. Serdecznie zapraszamy.
School Media Center at 53rd Primary School Library in Czestochowa, Poland has gathered more equipment. Now it consists of 8 computers, server, multifunctional printer and many educational programmes.

Warsztaty dla nauczycieli bibliotekarzy

W Internetowym Centrum Informacji Multimedialnej Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 53 w Częstochowie w dniu 5 lutego 2008 zorganizowane zostały warsztaty dla nauczycieli bibliotekarzy.
Temat szkolenia to "Prezentacja multimedialna w pracy nauczyciela bibliotekarza". Szkolenie przeprowadziły Izabela Sitek i Renata Sowada - opiekunki ICIM.

Kolejne warsztaty dla nauczycieli bibliotekarzy w ICIM SP 53 (ul. Orkana 95/109) będą miały miejsce w dniu 20 lutego 2008 (środa) o godz. 15.00, a ich temat to Język haseł przedmiotowych.
Zainteresowanych udziałem w szkoleniu nauczycieli bibliotekarzy proszę o kontakt telefoniczny 0 603 210 490 lub 034/36 33 860 wew. 132, a także za pośrednictwem poczty e-mail bsp53@wp.pl.

Training for school librarians took place in 53rd Primary School Media Center in Czestochowa, Poland on 5th February 2008.

Echa Ogólnopolskiej Konferencji Naukowo-Szkoleniowej i IV Regionalnego Forum Bibliotekarzy w Częstochowie

Sprawozdanie z konferencji "Centra informacji multimedialnej" i IV Regionalnego Forum Bibliotekarzy, które miały miejsce w dniu 23 października 2007r. w Częstochowie, ukazało się także w Poradniku Bibliotekarza nr 2/2008.

180 rocznica urodzin Juliusza Verne'a"

8 lutego 2008 r. minęła 180 rocznica urodzin znanego pisarza francuskiego Juliusza Gabriela Verne'a, uznawanego za jednego z twórców gatunku science fiction.
Obecnie znany jest głównie jako autor książek dla dzieci, a przecież pisał powieści podróżnicze, fantastyczno-naukowe, jak również historyczne, geograficzne, kryminalne oraz sztuki teatralne i wiersze.
Studiował w Paryżu prawo i podejmował próby literackie. Sławę przyniósł mu cykl powieściowy Niezwykłe podróże.
Był podróżnikiem, zwiedził 15 krajów w Europie i w basenie Morza Śródziemnego oraz odbył jedną podróż przez Atlantyk do USA i Kanady.
Pośmiertnie wydane utwory Juliusza Verne'a były przeredagowywane i uzupełniane przez syna.
Twórczość Verne'a wielokrotnie adaptowano na potrzeby teatru i filmu.
Był najbardziej poczytnym autorem w swoich czasach. Jego pasją było żeglarstwo.
Najbardziej znane powieści to:
- Pięć tygodni w balonie,
- Podróż do wnętrza Ziemi,
- Dzieci kapitana Granta,
- Dwadzieścia tysięcy mil podmorskiej żeglugi,
- W osiemdziesiąt dni dookoła świata,
- Tajemnicza wyspa,
- Michał Strogoff,
- Piętnastoletni kapitan.
Powieść "W osiemdziesiąt dni dookoła świata" obecnie została wpisana na listę lektur szkoły podstawowej. W Polsce popularyzowaniem twórczości pisarza zajmuje się Polskie Towarzystwo Juliusza Verne'a.
The 180th anniversary of Jules Verne birth was on 8th February.

Dyskusja nad ustawą biblioteczną - czy łączyć biblioteki? Kolejne odsłony.

Strona internetowa EBIB w styczniu 2008 roku poinformowała, iż w związku z inicjatywą Zarządu Głównego SBP (z czerwca 2007!) podjęto prace nad zmianą Ustawy o bibliotekach z dnia 27 czerwca 1997 roku. SBP w czerwcu 2007 roku powołało zespół do spraw opracowania założeń i projektu ustawy o bibliotekach. Obecnie gromadzone są materiały i opinie, które będą wykorzystane do dalszych prac.
Tyle EBIB.
Zajrzeliśmy również na Forum EBIB-u, gdzie toczy się dyskusja na ten temat. Dyskusja jest, ale internauci, wśród nich szacowne grono uniwersyteckie głównie dyskutuje na jeden temat: łączenia bibliotek.
Aktualny stan prawny uniemożliwia łączenie bibliotek pedagogicznych i szkolnych z publicznymi (art. 13 Ustawy).
Nie są nam znane przyczyny podjęcia tej inicjatywy przez SBP.

Jedno jest pewne. Nauczyciele bibliotekarze powinni zdecydowanie sprzeciwiać się dyskusji na ten temat bez ich udziału. Równie zdecydowanie należy odrzucić proponowane zmiany ustawowe, które mogłyby, nawet opcjonalnie, umożliwiać połączenie bibliotek publicznych z bibliotekami szkolnymi. Również biblioteki pedagogiczne powinny utrzymać swój niezależny charakter.


Realizacja tych pomysłów (łączenia bibliotek), w warunkach kolejnych "wizji taniego państwa" skończy się likwidacją bibliotek szkolnych w małych miejscowościach, gdzie już w wielu gminach pozostała jedna lub dwie szkoły w wyniku poprzednich działań "optymalizujących wydatki publiczne".
Na najbliższych spotkaniach Sekcji Bibliotekarskiej Oddziału ZNP w Częstochowie podejmiemy dyskusję w tej sprawie. Wydaje się, że również władze Związku Nauczycielstwa Polskiego powinny w tej sprawie zabrać głos.
Kolejny raz bez nauczycieli bibliotekarzy dyskutuje się o ich sprawach.
Wynika to niestety ze słabości organizacyjnej TNBSP, której władze od 2001 roku faktycznie nie zajmują się tymi problemami swoich członków i innych bibliotekarzy szkolnych, które oni uważają za najważniejsze.(vide program Forum Nauczycieli Bibliotekarzy w Warszawie)

Zamierzamy jednak w tej dyskusji wziąć udział.
Nad innymi propozycjami SBP warto jest się zastanowić. Pan Jan Jackowicz-Korczyński informował wielokrotnie o potrzebie zmian w zakresie działań, reprezentacji sieci bibliotek oraz kompetencji przypisanych Krajowej Radzie Bibliotecznej.
Tezy do dyskusji znajdziecie Państwo na stronach EBIB.


Sprawa została nagłośniona na forach "Biblioteki w Szkole" i ENSIL; efektem tych działań są wypowiedzi nauczycieli bibliotekarzy na forach EBIB i "Biblioteki w Szkole" zdecydowanie negatywne w sprawie łączenia bibliotek.
Zwróciliśmy się również do Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich w tej sprawie. Na chwilę obecną uzyskaliśmy informację, że nasz głos zostanie wzięty pod uwagę.
Dyskusja na forum EBIB rozwija się nadal, wydaje się, iż dyskutanci niezbyt przejęli się naszym kategorycznym NIE w tej sprawie. Wyjątkiem jest tu prof. Jacek Wojciechowski - zwolennik utrzymania aktualnego stanu prawnego.
Również Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich dotychczas nie poinformowało o przyczynie podjęcia tej inicjatywy.
Efekt działań SBP wydaje się być nie taki jak oczekiwano - prowadzi bezpośrednio do niepotrzebnych sporów bibliotekarzy różnych sieci. Z doświadczeń Forów Bibliotekarzy Województwa Śląskiego, a szczególnie pierwszych jego edycji, wiemy o niewielkiej wiedzy o sobie nawzajem.
W ramach Sekcji Bibliotekarskiej Oddziału ZNP w Częstochowie podjęliśmy dyskusję w tej sprawie. Zamierzamy zainteresować sprawą władze Sekcji Szkolnictwa Ogólnokształcącego i Bibliotekarskiej Związku Nauczycielstwa Polskiego w Warszawie. Wizja łączenia bibliotek to zagrożenie utratą pracy zarówno bibliotekarzy bibliotek szkolnych, jak i publicznych czy pedagogicznych, likwidacja wielu bibliotek. Nie da się wykluczyć, że niektóre samorządy czy władze państwowe z chęcią podchwycą "żądanie środowiska" generowane przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich.
Biblioteki trzeba unowocześniać, jak dzieje się to w wielu bibliotekach szkolnych i publicznych, przekształcać w odpowiedniki Media Centers w krajach zachodnich, a nie łączyć - czytaj likwidować.

Wydaje się że pilniejszą sprawą niż "reforma" bibliotekarstwa w zaproponowanym wydaniu jest, zarówno dla Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich, TNBSP, Sekcji Bibliotekarskich ZNP czy innych organizacji działających na forum bibliotekarstwa, problem zasygnalizowany w sposób dramatyczny przez bibliotekarzy z Biblioteki Uniwersytetu Wrocławskiego.



Polish Librarians Association has opened the discussion connected with libraries law.

Działalność Sekcji Bibliotekarskiej przy Oddziale ZNP w Częstochowie

Spotkanie nauczycieli bibliotekarzy i bibliotekarzy, zorganizowane przez Sekcję Bibliotekarską przy Oddziale ZNP w Częstochowie, odbyło się 10 stycznia 2008r. Poświęcone zostało książce dziecięcej. Zgromadzonych powitał mgr Grzegorz Sikora - prezes Oddziału ZNP w Częstochowie, który złożył życzenia noworoczne. Przedstawiony został także Plan pracy Sekcji Bibliotekarkiej na rok 2008 i omówiono bieżącą działalność Sekcji.

2 lutego 2008 r. upłynął pierwszy rok działalności Sekcji. W poprzednim numerze e-Kuriera NB zamieszczone zostało Sprawozdanie z działalności Sekcji. Znajdziecie je Państwo w Archiwum e-Kuriera.
Pierwszy rok działań Sekcji podsumowany został także w "Biuletynie Informacyjnym Sekcji Bibliotekarskiej przy Oddziale ZNP w Częstochowie".
Aktualnie już 55 osób w formie pisemnej potwierdziło deklarację udziału w pracach Sekcji Bibliotekarskiej przy Oddziale ZNP w Częstochowie, co jest ogromnym sukcesem, biorąc pod uwagę krótki okres istnienia Sekcji.
Sekcja włączyła się aktywnie do dyskusji na temat zmian Ustawy o bibliotekach, zaproponowaynch przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich.

Kolejne spotkania Sekcji Bibliotekarskiej odbędą się w następujących terminach:
- 20 lutego 2008 godz. 15.00: Język haseł przedmiotowych - warsztaty w ICIM Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 53 w Częstochowie;
- 27 marca 2008 godz. 14.00: Rozwijanie umiejętności technologicznych i komunikacyjnych w zawodzie bibliotekarza;
- 3 kwiecień 2008: IV Forum Bibliotekarzy Województwa Śląskiego w Rybniku;
- 15 maja 2008 godz. 12.00: Tydzień Bibliotek 2008;
- 12 czerwca 2008 godz. 14.00: Bookcrossing.
Ponadto planowane są warsztaty: Budowa stron internetowych; Awans zawodowy nauczyciela bibliotekarza i zmiany w prawie oświatowym oraz MOL - praktyczne wykorzystanie.

Wszystkich Bibliotekarzy i Nauczycieli Bibliotekarzy regionu zapraszamy na spotkania w roku szkolnym 2007/2008.

Kontakt: bsp53@wp.pl lub czestochowa@znp.edu.pl

Polish Teachers Union - Librarians Section in Częstochowa has first anniversary of its creation.

Promocja Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 53 w Częstochowie

W ramach promocji działalności Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 53 w Częstochowie nauczyciel bibliotekarz Renata Sowada udzieliła wywiadu dla telewizji osiedlowej TvOrion.
Wśród działań szkolnych wymienione zostały: cykl spotkań "Pisarze regionu częstochowskiego", konkursy, spotkania autorskie, a także przygotowania do jubileuszu szkoły, który przypada 1 grudnia 2008 roku.
Wypowiedź dostępna jest na stronie internetowej TvOrion.

Irit Amiel i Jej Częstochowa

Irit Amiel urodziła się w 1931 roku w Częstochowie. Tutaj, w gettcie częstochowskim i poza nim przeżyła lata wojny.
Po II wojnie światowej wyjechała do Izraela. Irit Amiel to izraelska poetka, tłumaczka i pisarka, w której twórczości akcentowane są częstochowskie korzenie.
Jest kolejną, po Jerzym Einhornie, osobą, przestawicielką żydowskiej społeczności naszego miasta, o której piszemy w e-Kurierze.
W Polsce ukazały się jej trzy tomiki poetyckie: Egzamin z Zagłady (1994, 1998), Nie zdążyłam (1998) oraz Wdychać głęboko (2002). Poezja Irit Amiel poświęcona jest latom wojny, tragedii Holocaustu. Temu samemu tematowi poświęcony jest jej zbiór opowiadań Osmaleni (1999), który nominowano do nagrody literackiej Nike w 2000.
Z polskiego na hebrajski przetłumaczyła m.in. utwory Marka Hłaski, Henryka Grynberga, Hanny Krall i Wisławy Szymborskiej.
Z hebrajskiego na polski przełożyła wiersze współczesnych poetów izraelskich i wydała je w autorskiej antologii.
Interesujący temat osoby i twórczości Irit Amiel podjęli uczniowie Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. S. Żeromskiego w Częstochowie.
Efekty ich pracy możemy zobaczyć na stronie internetowej Centrum Edukacji Obywatelskiej.
Irit Amiel i jej twórczość to część naszej wspólnej historii. Nie dajmy jej zaginąć.

"...Jeśli przeżyjesz
opowiedz ludziom
że były takie czasy
kiedy matki
wolały żeby ich
dzieci nie żyły..."
Irit Amiel - Chana

Poetka odwiedziła Częstochowę w 2004 roku podczas Dni Pamięci "Żydzi Częstochowianie". W dniu 23 kwietnia 2004 r. podczas spotkania autorskiego prezentowała własną twórczość i opowiadała o dzieciństwie spędzonym w Częstochowie.
12 lutego 2008 roku wydawnictwo Prószyński i Spółka wydaje kolejną książkę Irit Amiel: Podwójny krajobraz. Jak pisze we wstępie Henryk Grynberg: "jest to rzecz o Zbrodni i przez wielkie „Z”. I niech nikt więcej nie mówi, że o Zagładzie wszystko już napisano, bo każde zdanie tego zbioru dowodzi, że w otchłani tej nie ma dna”.
źródło: CEO, Wikipedia, FŻP
Irit Amiel is a poetess, writer and translator born in Czestochowa. She survived Holocaust in Czestochowa Ghetto. Now, her poems and prose describes those days of Nazi crime.

"Okno na świat" słowackich bibliotekarzy

Bibliotekarze słowacccy, z którymi od kilku lat współpracujemy, posiadają bardzo interesujący portal internetowy. Zapraszamy do zapoznania się z zawartością InfoLib.
W portalu, będącym odpowiednikiem naszego EBIB-u, znajdziemy informacje na temat słowackich bibliotek, systemu bibliotecznego Słowacji, aktualne dokumenty związane z bibliotekarstwem, dostęp do katalogów bibliotek, informacje bibliograficzne i historyczne.
Możemy również uzyskać informacje na temat współpracy bibliotek słowackich, współpracy zagranicznej, Stowarzyszenia Bibliotekarzy Słowackich i tysiące innych.
Dla zainteresowanych również wydawnictwa książkowe, księgarnie, fora internetowe bibliotekarzy słowackich.
Na stronie internetowej słowackich bibliotekarzy zamieszczono m.in. zaproszenie na INFORUM 2008, które odbędzie się w dniach 28 – 30. 5. 2008 w Wyższej Szkole Ekonomicznej w Pradze (Republika Czeska).
Już dzisiaj, tak jak w ubiegłym roku zachęcamy do wzięcia udziału w tym spotkaniu za pomocą łączy internetowych.
Slovak librarians website InfoLib is recommended.

IV Forum Bibliotekarzy Województwa Śląskiego - Rybnik 3 kwietnia 2008

IV Forum Bibliotekarzy Województwa Śląskiego odbędzie się w Rybniku w dniu 3 kwietnia 2008 (czwartek).
Głównym organizatorem spotkania będzie Oddział TNBSP w Rybniku. Współorganizatorami spotkania będą organizacje bibliotekarskie regionu, oddziały TNBSP i SBP, sekcje bibliotekarskie ZNP, biblioteki, instytucje naukowe i edukacyjne.
Fora Bibliotekarzy Województwa Śląskiego to cykliczne spotkania integrujące środowisko bibliotekarskie województwa. Pierwsze odbyło się 17 marca 2005 roku w Częstochowie, następne w 2006 roku w Bielsku-Białej i 2007 roku w Katowicach. Od spotkania w Bielsku mają rangę międzynarodową, uczestniczyli w nich przedstawiciele bibliotek i instytucji naukowych z Republiki Czeskiej i Słowacji.
The Fourth Librarians Forum of the Silesian Province will take place on 3rd of April, 2008 in Rybnik, Poland.

1 procent dla Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich

Tak, jak w roku ubiegłym, zachęcamy do przekazania jednego procenta swojego podatku dla Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich.
W latach ubiegłych zbiórka ta nie była zbyt duża; wynikało to prawdopodobnie z problemów logistycznych, związanych z koniecznością wykonania kilku czasochłonnych działań przez podatników, chcących wspomóc organizacje pozarządowe.
Należy jednak zwrócić uwagę na niezwykłą transparentność wykazaną przez SBP w związku z tą zbiórką.
Organizacja w sposób niezwykle dokładny rozliczyła się z uzyskania i wydatkowania otrzymanych sum, co gwarantuje, naszym zdaniem, że i tegoroczne wpływy przekazane zostaną na potrzeby związane z bibliotekarstwem, a nie będą wydane przypadkowo i na mało zdefiniowane cele, co wcale nie jest rzadkością w takich sytuacjach.
W roku bieżącym skomplikowane procedury zniesiono; urzędy skarbowe same będą przesyłać na konta organizacji pożytku publicznego zadeklarowane przez podatników sumy podatku.

Wystarczy w zeznaniu podatkowym za rok 2007 dokonać następujących wpisów:
- w pozycji 124 (nazwa organizacji pożytku publicznego): Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich
- w pozycji 125 (nr KRS): 00000 81477
- w pozycji 126 - deklarowaną wysokość odpisu w złotówkach.
Więcej informacji na stronach EBIB.




Magazyn internetowy wydawany od 30.08.2005
The webmagazine issued from 30.08.2005
Miesięcznik, mutacje co około 10 dni
Monthly, new editions are available about every 10 days
Redaktor koordynujący: dr Renata Sowada - nauczyciel bibliotekarz
Coordinator: Renata Sowada Ph.D. - teacher librarian
Kontakt/Contact: klementinum@autograf.pl
We do apologize for all mistakes in our translations.

© Częstochowa, Poland 2005 - 2008

POPRZEDNIO/FORMERLY: E-KURIER TNBSP, E-KURIER NB/TNBSP


Magazyn internetowy nauczycieli bibliotekarzy, bibliotekarzy bibliotek pedagogicznych, publicznych, naukowych i kościelnych oraz czytelników.
The webmagazine of Polish school librarians, librarians from pedagogical, public, scientific, church libraries and readers.
Numer/Issue 3/2008 (32), Marzec/March 2008, mutacja/edition 2
Aktualizacja/Update: 8 marca 2008/8th March 2008
Częstochowa/Czestochowa, Poland



Internetowe Centrum Informacji Multimedialnej w Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 53 w Częstochowie

26 lutego 2008 roku w bibliotece Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 53 w Częstochowie miała miejsce Prezentacja Internetowego Centrum Informacji Multimedialnej. Uroczystość przygotowana została w ramach projektu Dzień Bezpiecznego Internetu 2008 (DBI 2008).
Uczestnikami spotkania byli zaproszeni goście: pan Piotr Bilnik - inspektor Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Częstochowy, pani Olga Bąkowska – poetka, przedstawicielka Klubu Literackiego „FRASZKA” i pan Stefan Polis – przewodniczący Rady Dzielnicy „WRZOSOWIAK”.
Zgromadzonych powitała pani Wanda Szymczyk - dyrektor Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 53 w Częstochowie. Następnie opiekun centrum Renata Sowada przedstawiła w oparciu o prezentację multimedialną dotychczasową działalność Centrum, jak również założenia projektu Dzień Bezpiecznego Internetu 2008. Uczniowie klas piątych i szóstych zaprezentowali inscenizację pt. „Dzień Bezpiecznego Internetu”. W dalszej części goście, nauczyciele, uczniowie podziwiali efekty projektu:
- wystawę na temat idei tego święta,
- broszurę przygotowaną na konkurs międzynarodowy,
- „Kodeksy Młodego Internauty”,
- prace konkursowe z grafiki komputerowej „Wirtualny świat tworzysz także i Ty”,
- plakaty „Internet – globalna wioska”,
- prezentacje multimedialne poświęcone zagrożeniom w Internecie, przygotowane przez uczniów.
Pani Grażyna Zięba omówiła także przygotowaną ankietę.
Uczestnicy spotkania podziwiali dotychczasowe publikacje na temat Centrum oraz informacje w lokalnej telewizji TV Orion.
Prezentacja ICIM przygotowana została przez Izabelę Sitek i Renatę Sowada w związku z pozyskaniem przez szkołę drugiego centrum z projektu MEN, współfinansowanego przez Europejski Fundusz Społeczny "Internetowe centra informacji multimedialnej w bibliotekach szkolnych i pedagogicznych 2007".

School Media Center at 53rd Primary School Library in Czestochowa, Poland has gathered more equipment. Now it consists of 8 computers, server, 2 multifunctional printers and many educational programmes.

Tadeusz Gierymski ... rymy częstochowskie, z których jesteśmy dumni

W tym roku znany poeta, prozaik i dziennikarz częstochowski Tadeusz Gierymski obchodzi 80 - lecie urodzin (1928 w Płońsku). Poeta debiutował w 1955 roku na łamach "Tygodnika Powszechnego". Pierwszy tom poetycki pt. "Mała oda do lampy" wydał w 1972 roku. Następnie wydał kolejne zbiory wierszy: "Rosa i rdza" (1982), "Wiersze" (1999), "Wyścig z czasem. Wybór wierszy" (2002), "Tulia" 2003, "Piołun" (2003).
W sierpniu 2004 roku ukazała się książka o Jego twórczości poetyckiej zatytułowana "Solidne niefarbowane retro" pióra Arkadiusza Frani.
W styczniu 2006 roku Tadeusz Piersiak w "Gazecie Wyborczej w Częstochowie" przeprowadził z pisarzem rozmowę jubileuszową z okazji 50-lecia twórczości.
Jubileuszowy wieczór poetycki miał miejsce w Teatrze im. Adama Mickiewicza. Podczas rozmowy poeta przyznał, że jest członkiem znanej rodziny malarskiej. Wspominał swoją przyjaźń ze Zbigniewem Nienackim i życie w powojennej Łodzi. Poeta wyznał:
- Wolałbym być społecznikiem niż pisać wiersze, ale już nie ma odwrotu.
Odkrywca telentu Haliny Poświatowskiej tak wspominał spotkanie najpierw z mamą poetki, a potem samą poetką:
Któregoś dnia przyszła do mnie kobieta w chustce. Mówiła, że jej córka jest chora, leży w łóżku i pisze wiersze. Podała mi zeszyt. A ja, nim zajrzałem, wiedziałem, że i tak te poezje wydrukuję. Kiedy przeczytałem, od razu dostrzegłem, że to wielki talent. Potem przyszła Poświatowska. Wybraliśmy chyba trzy teksty, które trafiły do gazety. Był rok 1956 i jej debiut prasowy. Zaproponowałem: zrobimy dla pani wieczór poetycki. Odbył się w gmachu redakcji, w budynku, którego już nie ma, przed dworcem od al. Wolności. Później zabrałem Poświatowską do Klubu Młodej Inteligencji, który wtedy powstał. Janusz Mielczarek i inni założyli tam kabaret polityczny. Poświatowska napisała nawet dla niego teksty, ale były zbyt poetyckie. Potem wyjechała do Krakowa.
Tadeusz Gierymski przyjaźnił się także z poetką częstochowską Ludmiłą Marjańską.
Był dziennikarzem "Gazety Częstochowskiej", prowadził kąciki literackie w prasie częstochowskiej, umożliwiając debiuty młodym twórcom. Założył kolejne pismo, ważne dla kultury miasta - dwumiesięcznik "Aleje 3".
Tworzył także krótkie formy prozatorskie, czego przykładem "Opowiadania najkrótsze" z roku 2002, oparte na nostalgicznych przeżyciach piszącego czy zapiski osobiste "Notatki z czasu" (2001).
W 2003 roku ukazała się jego książka zatytułowana "Region częstochowski w literaturze pięknej".
Tadeusz Gierymski jest również autorem scenariuszy kilku filmów dokumentalnych.
Tadeusz Gierymski is a well known Polish writer and poet from Czestochowa.

Światowy Dzień Książki Dziecięcej

Międzynarodowy Dzień Książki Dziecięcej, czyli International Childrens Book Day ustanowiony został przez IBBY w 1963 roku.
Głównym jego celem jest promocja wartościowych książek dla dzieci, a także zwrócenie uwagi dorosłych na sprawy literatury oraz czytelnictwa dzieci i młodzieży.
Światowy Dzień Książki Dziecięcej obchodzimy każdego roku w dniu 2 kwietnia, bowiem tego dnia przyszedł na świat Hans Christian Andersen, baśniopisarz wszechczasów. Jest On patronem tego święta.
Każdego roku inna spośród 70 krajowych sekcji IBBY (dane na 2006 r.) wybierana jest na Gospodarza Dnia. Zadaniem Gospodarza jest ustalenie hasła promującego czytanie, a także specjalnego krótkiego opowiadania znanego pisarza dla dzieci z danego kraju. Sekcja jako Gospodarz Dnia zleca również znanemu grafikowi wykonanie plakatu promującego hasło Dnia.
International Childrens Book Day will be held on 2nd of April.

Nowe wydawnictwo dla nauczycieli bibliotekarzy

Wydawnictwo RAABE proponuje nauczycielom bibliotekarzom nową publikację zatytułowaną "Biblioteka - wizytówką szkoły".
To kompendium wiedzy pracy szkolnej biblioteki. Publikacja podsuwa nauczycielom bibliotekarzom pomysły na pracę z czytelnikiem, a jednocześnie przypomina najważniejsze akty prawne i dokumenty biblioteczne.
W codziennej pracy biblioteki można wykorzystać także gotowe scenariusze zajęć czy prezentacje multimedialne, zawrte ma płycie CD. Tu znajdziemy również podpowiedź, co robić na zastępstwach.
Publikacja niewątpliwie ułatwia prowadzenie szkolnej biblioteki i internetowego centrum informacji multimedialnej. Prowadzi stażystów po ścieżkach awansu zawodowego.
Jednocześnie nauczyciele bibliotekarze znajdą tu rozwiązania trudnych problemów zawodowych. Nie brak i wskazówek, skąd czerpać pieniądze, by powiększyć zbiory biblioteczne.
Publikacja wydana została w postaci ok. 360 stronicowego segregatora wraz z płytą CD.
Więcej informacji na stronach wydawnictwa.

Warsztaty szkoleniowe Sekcji Bibliotekarskiej Oddziału ZNP w Częstochowie

 20 lutego 2008 r. w Internetowym Centrum Informacji Multimedialnej Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 53 w Częstochowie, odbyły się kolejne warsztaty szkoleniowe, zaplanowane przez Sekcję Bibliotekarską przy Oddziale ZNP w Częstochowie.
Dalej
czytaj tutaj.

Dzień Bezpiecznego Internetu 2008

Obchody Dnia Bezpiecznego Internetu 2008 zbliżają się do końca.
Z województwa śląskiego zgłoszone zostały 73 inicjatywy. W gronie organizatorów znalazły się następujące placówki oświatowe z Częstochowy: Gimnazjum nr 5, Gimnazjum nr 17, Szkoła Podstawowa nr 47 i Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 53, a z regionu: Zespół Szkół im. T. Kościuszki w Żarkach, Zespół Szkół w Koziegłowach, Gimnazjum im. Jana Pawła II w Niegowie, Gimnazjum w Miedźnej, Gimnazjum im. A. Mickiewicza w Starczy, Szkoła Podstawowa w Pawonkowie, Szkoła Podtawowa im. T. Kościuszki w Pankach, Miejska Szkoła Podstawowa w Zawierciu.

Zaproponowane formy realizacji idei DBI to przede wszystkim: zajęcia edukacyjne, kampanie informacyjne, konkursy, wystawy, inscenizacje, audycje radiowe, gazetki tematyczne i ulotki reklamujące bezpieczeństwo w internecie. To oferta skierowana do uczniów.
O zagrożeniach w sieci poinformowani zostali także rodzice, dzięki materiałom edukacyjnym, pobranym ze stron organizatorów akcji.
W V edycji międzynarodowego konkursu "Wirtualny świat tworzysz także Ty" uczestniczyły placówki z 55 państw świata, w finale europejskim - 655 drużyn. Zwycięzcy zostali wyłonieni poprzez głosowanie elektroniczne.
W kategorii 5 - 10 lat pierwsze miejsce zdobył projekt “I am just a kid” Szkoły Podstawowej z Rumunii (Zaharia Boiu, Sighisoara, Jud. Mures); drugie - “Options” Kindergarten of Kaparelli z Grecji.
W kategorii 11 - 14 lat pierwsze miejsce zdobył projekt “The adventures of a Modern Odysseus” 8th Junior High School of Thessaloniki z Grecji, a drugie miejsce: “When the child is addicted to the net” ZŠ Sibírska 42 Secondary School z Prešova na Słowacji.
W kategorii 15 - 19 lat pierwsze miejsce zdobył projekt “Life online is what you make of it” First Professional High School of Vasilika w Grecji, a drugie “Don’t walk that talk” Secondary School of Linda-a-Velha w Portugalii.
W europejskim finale konkursu Polskę reprezentowały następujące prace:
- 5-10 lat: "Internet zbliża ludzi - świat jest globalną wioską", koordynator: Jolanta Jaroń, Danuta Pilarczyk, Publiczna Szkoła Podstawowa nr 37 w Wałbrzychu;
- 11-14: „Rozsądek w Internecie”, koordynator: Lucyna Piotrowicz, Gimnazjum nr 4 w Starogardzie Szczecińskim;
- 15-19 lat: “The computer - benefit or threat”, koordynator: Joanna Naumczyk-Rakucka, Zespół Szkół Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Zawidowie.
Zwycięzcom gratulujemy.
Za: www.saferinternet.pl/wiadomosci.
Safer Internet Day 2008 is an important day for Polish school libraries and Polish school librarians, too. 53rd Primary School in Czestochowa, Poland is one of organizators of many events connected with this day.

Spotkanie bibliotekarzy

Spotkanie nauczycieli bibliotekarzy i bibliotekarzy, zorganizowane przez Sekcję Bibliotekarską przy Oddziale ZNP w Częstochowie, odbędzie się 27 marca (czwartek) 2008 roku o godz. 14.00 w siedzibie Oddziału ZNP w Częstochowie przy ul. Waszyngtona 62.
Jego tematem będzie:
Rozwijanie umiejętności technologicznych i komunikacyjnych w zawodzie bibliotekarza.

2 lutego 2008 r. upłynął pierwszy rok działalności Sekcji. W poprzednim numerze e-Kuriera NB zamieszczone zostało Sprawozdanie z działalności Sekcji. Znajdziecie je Państwo w Archiwum e-Kuriera.
Pierwszy rok działań Sekcji podsumowany został także w "Biuletynie Informacyjnym Sekcji Bibliotekarskiej przy Oddziale ZNP w Częstochowie".
Aktualnie już 55 osób w formie pisemnej potwierdziło deklarację udziału w pracach Sekcji Bibliotekarskiej przy Oddziale ZNP w Częstochowie, co jest ogromnym sukcesem, biorąc pod uwagę krótki okres istnienia Sekcji.
Sekcja włączyła się aktywnie do dyskusji na temat zmian Ustawy o bibliotekach, zaproponowaynch przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich.

Kolejne spotkania Sekcji Bibliotekarskiej odbędą się w następujących terminach:

- 3 kwiecień 2008: IV Forum Bibliotekarzy Województwa Śląskiego w Rybniku ;
- 15 maja 2008 godz. 12.00: Tydzień Bibliotek 2008;
- 12 czerwca 2008 godz. 14.00: Bookcrossing.
Ponadto planowane są warsztaty: Budowa stron internetowych; Awans zawodowy nauczyciela bibliotekarza i zmiany w prawie oświatowym oraz MOL - praktyczne wykorzystanie.

Wszystkich Bibliotekarzy i Nauczycieli Bibliotekarzy regionu zapraszamy na spotkania w roku szkolnym 2007/2008.

Kontakt: bsp53@wp.pl lub czestochowa@znp.edu.pl

Polish Teachers Union - Librarians Section in Częstochowa has first anniversary of its creation.

Międzynarodowe Dni Ani z Zielonego Wzgórza

W tym roku przypada 100 - rocznica wydania książki "Ania z Zielonego Wzgórza" Lucy Maud Montgomery. Książka ukazała się 20 czerwca 1908 roku w Kanadzie. Z tej okazji na całym świecie odbędą się uroczystości i związane z nimi imprezy czytelnicze, uświetniające urodziny Ani.
W polsce Wydawnictwo Literackie, wyłączny na polskim rynku wydawca książek Montgomery, organizuje festiwal literacki pt. Ania z Zielonego Wzgórza - 100 lat powieści. Festiwal będzie trwał od marca do czerwca tego roku, a najważniejsze uroczystości będą miały miejsce 19 czerwca w Krakowie. Jednak festiwalowe działania obejmą swoim zasięgiem całą Polskę. W programie m.in. cykl warsztatów dla nauczycieli, podczas których przedstawiona zostanie propozycja nowego odczytania książki "Ania z Zielonego Wzgórza", konkurs literacki oraz konkurs rysunkowy dla dzieci.
Planowane jest utworzenie interaktywnej strony internetowej dla dzieci, nauczycieli i wszystkich zainteresowanych, którzy znajdą tam wiele ciekawostek o autorce i postaciach z powieści.
Planowana jest też wystawa w Bibliotece Jagiellońskiej, na którą złożą się rozmaite wydania "Ani z Zielonego Wzgórza", jak również materiały dotyczące autorki, zdjęcia z miejsc, gdzie rozgrywała się akcja powieści oraz wyróżnione prace plastyczne dzieci. Wystawa będzie czynna przez cały czerwiec 2008.
19 czerwca w Krakowie odbędzie się wielki piknik urodzinowy na cześć Ani z Zielonego Wzgórza, połączony z toastem sokiem marchewkowym (będzie to bicie rekordu Guinnessa w liczbie osób jednorazowo pijących sok marchwiowy - rzecz zgłoszona została już do księgi rekordów).
Oprócz tego planowane są konkursy i zabawy dla dzieci, wręczenia nagród laureatom konkursów oraz koncert.

Za: www.ksiazka.net.pl.

Dyskusyjny Klub Książki - kolejna inicjatywa częstochowskich bibliotekarzy

Dyskusyjny Klub Książki działa przy Bibliotece Publicznej w Częstochowie. Jego członkowie spotykają się, żeby porozmawiać o literaturze. Jak mówi założycielka pani Anna Batorek, kierownik Filii nr 1 Biblioteki Publicznej:
- Nie są to profesjonaliści, lecz miłośnicy książek. Podczas dyskusji nie ocenia się gustów czytelniczych, szanowane są opinie wszystkich uczestników. Każdy jest mile widziany. Spotkania stają się też okazją do poznania nowych ludzi, świetną zabawą.
Pani Agnieszka przyznaje, że Klub to pomysł Instytutu Książki w Warszawie, który działa w tym projekcie wspólnie z British Council (w Wielkiej Brytanii takie kluby działają z powodzeniem od lat). Pieniądze na zakup książek i spotkania z pisarzami daje Ministerstwo Kultury.
Członkinie Dyskusyjnego Klubu Książki to dziewięć pań w różnym wieku, głównie bibliotekarki. Spotykają się raz w miesiącu w Café 29 przy Al. NMP 29 (w bramie) o godz. 18. Miejsce to wskazała pani Ewa Różańska, którą namówiła do udziału w spotkaniach bibliotekarka z Filii nr 9. Pani Ewa często wpadała na kawę do Cafe 29, którego szefowa z wykształcenia jest polonistką i bibliotekoznawcą, więc rozumie potrzeby czytelniczek.
Udział w spotkaniach jest bezpłatny, ale trzeba zobowiązać się do przeczytania określonej książki w wyznaczonym terminie i oczywiście przyjść na spotkanie, by wyrazić swoją opinię.
Pani Agnieszka Batorek przekonuje:
-Każdy może stworzyć taki klub. Nie jest do tego wcale potrzebny patronat Instytutu Książki. Nowości jakie od niego dostajemy do czytania, są naprawdę nieliczne, w tym roku np. nie dotarł jeszcze ani jeden tytuł. Wybieramy lektury na własną rękę, teraz prozę Joyce Carol Oates.
Częstochowski Klub Dyskusyjny Książki działa niemal od roku.
Pani Agnieszka Batorek deklaruje pomoc wszystkim, którzy chcieliby założyć swój Dyskusyjny Klub Książki. Informacje na temat Klubów także na stronie internetowej Instytutu Książki.

Za: Gazeta Wyborcza Częstochowa

Jaromir Nohavica... między innymi bibliotekarz

Jaromir Nohavica to jeden z najpopularniejszych czeskich pieśniarzy. Jego albumy w tym najbardziej znaczący Divne stoleti oraz płyta koncertowa sprzedawane są w Republice Czeskiej w ogromnych nakładach. Koncerty Jaromira Nohavicy, tak jak najbardziej znany w ostatnich miesiącach koncert w zamku Hukvaldy, gromadzą tysiące osób zafascynowanych poezją i pięknem jego twórczości.
Jaromir Nohavica początkowo pisał teksty dla innych wykonawców, pracował m.in. w bibliotece w Czeskim Cieszynie. Jest wykwalifikowanym bibliotekarzem, ukończył średnią szkołę bibliotekarską w Brnie.
Dopiero od 1982 roku zaczął sam wykonywać swoje utwory. Od tej pory stał się popularnym wykonawcą, a od lat dziewięćdziesiątych jest stale w czołówce najpopularniejszych czeskich pieśniarzy.
Poza Czechami pewną popularnością cieszy się również w Polsce, gdzie także koncertuje od 1998 r.
Twórczość Nohavicy, mieszkającego na pograniczu kultur na Śląsku Cieszyńskim, przesiąknięta jest również polskimi akcentami, a artysta swobodnie mówi po polsku. Aktualnie mieszka w Ostrawie, mieście wielkiego przemysłu, ale także miejscu splotu polskiej i czeskiej historii. O tej górniczej i hutniczej Ostrawie, tak jak poprzednio o Cieszynie pisze pieśni, które zmuszają do zmiany optyki i oceny spraw śląsko-cieszyńskich i pogranicza polsko-śląsko-morawskiego.
Tešinska to najpiękniejsza piosenka o Cieszynie dwudziestego wieku, o Sachsenbergu i tramwaju przemierzającym Olzę w niepodzielonym mieście. To nostalgia za koegzystencją Polaków, Ślązaków, Czechów, Żydów i Niemców w Cieszynie.
Na jego życiorysie cieniem położyła się współpraca z czechosłowacką służbą bezpieczeństwa StB, którą m.in. informował o działalności Karla Kryla, antykomunistycznego barda Czechosłowacji. Sam Nohavica twierdzi, iż jego działalność w tym zakresie nikomu nie wyrządziła krzywdy.
Zapraszamy na oficjalną stronę internetową Jaromira Nohavicy, również w wersji polskojęzycznej. (Za m.in. Wikipedia)
Jaromir Nohavica is a Czech singer and poet well known in Poland.

Konferencja bibliotekarzy w Opawie 2008

W dniach 13-14 lutego 2008 roku w przepięknej auli Instytutu Bohemistyki i Bibliotekoznawstwa Uniwersytetu Śląskiego w Opawie (Republika Czeska) odbyła się piąta edycja konferencji naukowej "Książka w 21 wieku" (Kniha ve 21. století - Knihovna učící/se).
Tegoroczne spotkanie koncentrowało się wokół biblioteki jako miejsca uczenia się, centrum edukacyjnego szkoły.

Organizatorem spotkania był Instytut Bohemistyki i Bibliotekoznawstwa Uniwersytetu Śląskiego w Opawie. Inicjatorką i animatorką corocznych spotkań bibliotekarzy i adeptów bibliotekoznawstwa jest pani docent Milada Písková, kierownik Katedry Bibliotekoznawstwa Uniwersytetu Śląskiego w Opawie.
Dalej czytaj tutaj.

Ewa Farna - nowe pokolenie Polaków na Zaolziu?

Ewa Farna to piętnastoletnia piosenkarka, która od roku 2006 w Republice Czeskiej i na Słowacji, a aktualnie także w Polsce wydaje płyty, cieszące się coraz większą popularnością.
Młoda piosenkarka jest Polką, uczennicą gimnazjum z polskim językiem wykładowym w Wędryni, kilka kilometrów od polskiej granicy. Karierą Ewy Farnej zajmuje się, znany m.in. ze współpracy z Heleną Vondračkovą - Leszek Wronka. W Czechach i na Słowacji Ewa Farna wydała dwie płyty, w 2006 roku Měls mě vůbec rád, a w 2007 roku Ticho. W Polsce, z niewiadomych powodów w 2007 roku wydano polską wersję pierwszego krążka, chociaż bardziej logicznym wydawałoby się wydanie równocześnie w trzech krajach albumu Ticho. Może kolejny album pojawi się w kilku państwach europejskich.
Ewa Farna jest laureatką polskiej "Szansy na sukces", otrzymała również wiele nagród czeskich, w tym za objawienie roku w 2006 roku.
Ale nie tylko sukcesy artystyczne młodej Polki, obywatelki Republiki Czeskiej, są przyczyną dla której piszemy o niej w e-Kurierze NB.
Wydaje się, że Ewa Farna to przedstawicielka pokolenia młodych naszych rodaków, nie dźwigających już brzemienia karnego społeczeństwa czechosłowackiego. Nie ma kompleksów polskości czy obcości w społeczeństwie, w którym żyje, ma szansę rzeczywiście na sukces.
Cieszy, że polskie szkoły na Zaolziu wychowują Polaków na obywateli Europy, świadomych swojej polskości, ale również zdających sobie sprawę z atutu bilingualności. I w tym kontekście nie dziwi zachowanie Ewy Farnej, która podczas telewizyjnej transmisji akcji charytatywnej analogicznej do naszej Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, na pytanie o święta w swoim domu, śpiewa dla kilku milionów telewidzów czeskiej telewizji publicznej polską kolędę.
Na Zaolziu Polska ma wiele do zrobienia. Z nieznanych powodów Karta Polaka nie będzie przyznawana naszym rodakom na południu, tylko w byłych republikach radzieckich.
Czas, aby Polska rzeczywiście zaangażowała się finansowo i intelektualnie na tym terenie. Czekamy, jak już pisaliśmy, na finansowaną z polskiego budżetu Bibliotekę Polską oraz filię polskiej wyższej uczelni publicznej. Ta młodzież ma prawo do otrzymania tej oferty z naszych podatków.

e-Kurier NB - nowe treści

W tym numerze e-Kuriera NB prezentujemy nowe opracowanie Projektu Esztergom/Ostrihom - Parkany/Šturovo. Można o nim przeczytać tutaj. Jednocześnie informujemy, że w czasopiśmie "Biuletyn Edukacyjny" 2007 nr 13 (19) ukazał się artykuł R. Sowady poświęcony projektowi (s. 56 - 57).

Dziękujemy czytelnikom e-Kuriera NB z całej Polski, a także użytkownikom z zagranicy. Ponadto cieszymy się, że e-Kurier NB coraz bardziej odpowiada na zapotrzebowanie środowiska. W ubiegłym miesiącu ponad dwustu użytkowników trafiło na tę stronę poprzez wyszukiwarki internetowe, w związku z konkretnym zapytaniem, związanym najczęściej z problematyką bibliotekarską i edukacyjną. E-Kurier NB okazał się być w prawie połowie zapytań w pierwszej trójce odpowiedzi wyszukiwarek internetowych Google i Morfeo. W około jednej trzeciej zapytań byliśmy w pierwszej dwudziestce wyników wyszukiwania. To świadczy o tym, że e-Kurier NB prezentuje zagadnienia, które w coraz większym stopniu interesują środowisko bibliotekarskie.

Dyskusja nad ustawą biblioteczną - czy łączyć biblioteki? Kolejne odsłony.

Strona internetowa EBIB w styczniu 2008 roku poinformowała, iż w związku z inicjatywą Zarządu Głównego SBP (z czerwca 2007!) podjęto prace nad zmianą Ustawy o bibliotekach z dnia 27 czerwca 1997 roku. SBP w czerwcu 2007 roku powołało zespół do spraw opracowania założeń i projektu ustawy o bibliotekach. Obecnie gromadzone są materiały i opinie, które będą wykorzystane do dalszych prac.
Tyle EBIB.
Zajrzeliśmy również na Forum EBIB-u, gdzie toczy się dyskusja na ten temat. Dyskusja jest, ale internauci, wśród nich szacowne grono uniwersyteckie głównie dyskutuje na jeden temat: łączenia bibliotek.
Aktualny stan prawny uniemożliwia łączenie bibliotek pedagogicznych i szkolnych z publicznymi (art. 13 Ustawy).
Nie są nam znane przyczyny podjęcia tej inicjatywy przez SBP.

Jedno jest pewne. Nauczyciele bibliotekarze powinni zdecydowanie sprzeciwiać się dyskusji na ten temat bez ich udziału. Równie zdecydowanie należy odrzucić proponowane zmiany ustawowe, które mogłyby, nawet opcjonalnie, umożliwiać połączenie bibliotek publicznych z bibliotekami szkolnymi. Również biblioteki pedagogiczne powinny utrzymać swój niezależny charakter.


Realizacja tych pomysłów (łączenia bibliotek), w warunkach kolejnych "wizji taniego państwa" skończy się likwidacją bibliotek szkolnych w małych miejscowościach, gdzie już w wielu gminach pozostała jedna lub dwie szkoły w wyniku poprzednich działań "optymalizujących wydatki publiczne".
Na najbliższych spotkaniach Sekcji Bibliotekarskiej Oddziału ZNP w Częstochowie podejmiemy dyskusję w tej sprawie. Wydaje się, że również władze Związku Nauczycielstwa Polskiego powinny w tej sprawie zabrać głos.
Kolejny raz bez nauczycieli bibliotekarzy dyskutuje się o ich sprawach.
Wynika to niestety ze słabości organizacyjnej TNBSP, której władze od 2001 roku faktycznie nie zajmują się tymi problemami swoich członków i innych bibliotekarzy szkolnych, które oni uważają za najważniejsze.(vide program Forum Nauczycieli Bibliotekarzy w Warszawie)

Zamierzamy jednak w tej dyskusji wziąć udział.
Nad innymi propozycjami SBP warto jest się zastanowić. Pan Jan Jackowicz-Korczyński informował wielokrotnie o potrzebie zmian w zakresie działań, reprezentacji sieci bibliotek oraz kompetencji przypisanych Krajowej Radzie Bibliotecznej.
Tezy do dyskusji znajdziecie Państwo na stronach EBIB.


Sprawa została nagłośniona na forach "Biblioteki w Szkole" i ENSIL; efektem tych działań są wypowiedzi nauczycieli bibliotekarzy na forach EBIB i "Biblioteki w Szkole" zdecydowanie negatywne w sprawie łączenia bibliotek.
Zwróciliśmy się również do Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich w tej sprawie. Na chwilę obecną uzyskaliśmy informację, że nasz głos zostanie wzięty pod uwagę.
Dyskusja na forum EBIB rozwija się nadal, wydaje się, iż dyskutanci niezbyt przejęli się naszym kategorycznym NIE w tej sprawie. Wyjątkiem jest tu prof. Jacek Wojciechowski - zwolennik utrzymania aktualnego stanu prawnego.
Również Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich dotychczas nie poinformowało o przyczynie podjęcia tej inicjatywy.
Efekt działań SBP wydaje się być nie taki jak oczekiwano - prowadzi bezpośrednio do niepotrzebnych sporów bibliotekarzy różnych sieci. Z doświadczeń Forów Bibliotekarzy Województwa Śląskiego, a szczególnie pierwszych jego edycji, wiemy o niewielkiej wiedzy o sobie nawzajem.
W ramach Sekcji Bibliotekarskiej Oddziału ZNP w Częstochowie podjęliśmy dyskusję w tej sprawie. Zamierzamy zainteresować sprawą władze Sekcji Szkolnictwa Ogólnokształcącego i Bibliotekarskiej Związku Nauczycielstwa Polskiego w Warszawie. Wizja łączenia bibliotek to zagrożenie utratą pracy zarówno bibliotekarzy bibliotek szkolnych, jak i publicznych czy pedagogicznych, likwidacja wielu bibliotek. Nie da się wykluczyć, że niektóre samorządy czy władze państwowe z chęcią podchwycą "żądanie środowiska" generowane przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich.
Biblioteki trzeba unowocześniać, jak dzieje się to w wielu bibliotekach szkolnych i publicznych, przekształcać w odpowiedniki Media Centers w krajach zachodnich, a nie łączyć - czytaj likwidować.

Wydaje się że pilniejszą sprawą niż "reforma" bibliotekarstwa w zaproponowanym wydaniu jest, zarówno dla Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich, TNBSP, Sekcji Bibliotekarskich ZNP czy innych organizacji działających na forum bibliotekarstwa, problem zasygnalizowany w sposób dramatyczny przez bibliotekarzy z Biblioteki Uniwersytetu Wrocławskiego.



Polish Librarians Association has opened the discussion connected with libraries law.

IV Forum Bibliotekarzy Województwa Śląskiego - Rybnik 3 kwietnia 2008

IV Forum Bibliotekarzy Województwa Śląskiego odbędzie się w Rybniku w dniu 3 kwietnia 2008 (czwartek).
Głównym organizatorem spotkania będzie Oddział TNBSP w Rybniku. Współorganizatorami spotkania będą organizacje bibliotekarskie regionu, oddziały TNBSP i SBP, sekcje bibliotekarskie ZNP, biblioteki, instytucje naukowe i edukacyjne.
Fora Bibliotekarzy Województwa Śląskiego to cykliczne spotkania integrujące środowisko bibliotekarskie województwa. Pierwsze odbyło się 17 marca 2005 roku w Częstochowie, następne w 2006 roku w Bielsku-Białej i 2007 roku w Katowicach. Od spotkania w Bielsku mają rangę międzynarodową, uczestniczyli w nich przedstawiciele bibliotek i instytucji naukowych z Republiki Czeskiej i Słowacji.
The Fourth Librarians Forum of the Silesian Province will take place on 3rd of April, 2008 in Rybnik, Poland.

1 procent dla Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich

Tak, jak w roku ubiegłym, zachęcamy do przekazania jednego procenta swojego podatku dla Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich.
W latach ubiegłych zbiórka ta nie była zbyt duża; wynikało to prawdopodobnie z problemów logistycznych, związanych z koniecznością wykonania kilku czasochłonnych działań przez podatników, chcących wspomóc organizacje pozarządowe.
Należy jednak zwrócić uwagę na niezwykłą transparentność wykazaną przez SBP w związku z tą zbiórką.
Organizacja w sposób niezwykle dokładny rozliczyła się z uzyskania i wydatkowania otrzymanych sum, co gwarantuje, naszym zdaniem, że i tegoroczne wpływy przekazane zostaną na potrzeby związane z bibliotekarstwem, a nie będą wydane przypadkowo i na mało zdefiniowane cele, co wcale nie jest rzadkością w takich sytuacjach.
W roku bieżącym skomplikowane procedury zniesiono; urzędy skarbowe same będą przesyłać na konta organizacji pożytku publicznego zadeklarowane przez podatników sumy podatku.

Wystarczy w zeznaniu podatkowym za rok 2007 dokonać następujących wpisów:
- w pozycji 124 (nazwa organizacji pożytku publicznego): Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich
- w pozycji 125 (nr KRS): 00000 81477
- w pozycji 126 - deklarowaną wysokość odpisu w złotówkach.
Więcej informacji na stronach EBIB.





Magazyn internetowy wydawany od 30.08.2005
The webmagazine issued from 30.08.2005
Miesięcznik, mutacje co około 10 dni
Monthly, new editions are available about every 10 days
Redaktor koordynujący: dr Renata Sowada - nauczyciel bibliotekarz
Coordinator: Renata Sowada Ph.D. - teacher librarian
Kontakt/Contact: klementinum@autograf.pl
We do apologize for all mistakes in our translations.

© Częstochowa, Poland 2005 - 2008


POPRZEDNIO/FORMERLY: E-KURIER TNBSP, E-KURIER NB/TNBSP


Magazyn internetowy nauczycieli bibliotekarzy, bibliotekarzy bibliotek pedagogicznych, publicznych, naukowych i kościelnych oraz czytelników.
The webmagazine of Polish school librarians, librarians from pedagogical, public, scientific, church libraries and readers.
Numer/Issue 4/2008 (33), Kwiecień/April 2008, mutacja/edition 4
Aktualizacja/Update: 17 kwietnia 2008/17th April 2008
Częstochowa/Czestochowa, Poland



Szkolenie Sekcji Bibliotekarskiej w SP nr 53 w Częstochowie

W dniu 16 kwietnia 2008 roku w Internetowym Centrum Informacji Multimedialnej Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjynmi nr 53 w Częstochowie odbyło się szkolenie dla nauczycieli bibliotekarzy na temat "Prezentacja multimedialna w pracy nauczyciela bibliotekarza".
To kolejne szkolenie, które zorganizowane zostało przez Sekcję Bibliotekarską przy Oddziale ZNP w Częstochowie. 16 nauczycieli bibliotekarzy zasiadło przy komputerach, by zgłębiać i doskonalić tajniki korzystania z programu Microsoft Power Point. Szkolenie przygotowała i poprowadziła przewodnicząca Sekcji.
Szkolenie stanowiło kolejny etap przygotowań do drugiej już edycji konkursu "Wszystko o bibliotece", tym razem powiatowego, który zorganizowany zostanie w tym roku. Zadaniem uczniów będzie stworzenie prezentacji multimedialnej pod opieką nauczyciela bibliotekarza. Konkurs rozegrany zostanie w trzech kategoriach: szkoły podstawowe, gimnazja i szkoły ponadgimnazjalne. Regulamin konkursu ogłoszony zostanie w Tygodniu Bibliotek 2008. Już dziś zapraszamy do udziału w konkursie, którego podsumowanie nastąpi jesienią podczas V Regionalnego Forum Bibliotekarzy w Częstochowie.

Konkurs z okazji Dnia Bezpiecznego Internetu 2008

Konkurs na sprawozdanie z obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu 2008 został rozstrzygnięty. Komisja konkursowa wylosowała 10 nagrodzonych szkół. Fundatorami nagród byli organizatorzy konkursu: Fundacja Dzieci Niczyje oraz NASK.
Główną nagrodę - projektor multimedialny oraz wielostanowiskową licencję na program ArcaVir 2008 - Bezpieczna Szkoła otrzymała Szkoła Podstawowa nr 2 im. Marii Skłodowskiej-Curie w Piastowie.
Drugą nagrodę - aparat fotograficzny oraz wielostanowiskową licencję na program ArcaVir 2008 - Bezpieczna Szkoła otrzymały trzy szkoły: Szkoła Podstawowa nr 2 im. Marii Konopnickiej w Kielcach, Szkoła Podstawowa nr 9 im. Władysława Jagiełły w Kutnie, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Józefa Nojego w Czarnkowie.
Sześć szkół: Gimnazjum w Bojanie, Koleczkowo, Szkoła Podstawowa nr 15 im. Alfreda Szklarskiego w Mysłowicach, Szkoła Podstawowa nr 3 im. Janusza Korczaka w Nysie, Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 53 im. Marii Skłodowskiej-Curie w Częstochowie, Szkoła Podstawowa nr 4 w Turku, Szkoła Podstawowa im. Józefa Kulli w Mąkoszycach, Kobyla Góra jako wyróżnienia otrzymało wielostanowiskowe licencje na program ArcaVir 2008 - Bezpieczna Szkoła.
Główny partner DBI - Fundacja Grupy TP przekaże wybranym szkołom nagrody finansowe o łącznej wartości 18 tysięcy złotych.
Więcej informacji na stronie organizatorów.
Wszystkim nagrodzonym gratulujemy!!!
Podobnie, jak organizatorzy zapraszamy już dziś do udziału w obchodach Dnia Bezpiecznego Internetu 2009.

Najbliższe szkolenia Sekcji Bibliotekarskiej przy Oddziale ZNP w Częstochowie

Nauczycieli bibliotekarzy zapraszamy do udziału w kolejnych szkoleniach:

  • 23 kwietnia 2008 (środa) godz. 15.00 (zmiana terminu i miejsca) - Awans zawodowy nauczyciela - Biblioteka Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 53, ul. Orkana 95/109 w Częstochowie (dojazd autobusami nr 19, 26 i 27 w kierunku dzielnicy Błeszno);
  • 28 kwietnia 2008 (poniedziałek) godz. 15.00 - 16.30 - MOL: praktyczne wykorzystanie - warsztaty w bibliotece Zespołu Szkół im. J. Kochanowskiego, ul. Warszawska 142.
  • Kontakt z przewodniczącą Sekcji: bsp53@wp.pl

    Tydzień Bibliotek 2008 w Częstochowie

    Sekcja Bibliotekarska po raz kolejny włączy się w obchody Tygodnia Bibliotek. Tegoroczny program obejmuje następujące działania:

    5 – 11 maja 2008 (poniedziałek – piątek)
    Konkurs fotograficzny dla bibliotekarzy "Tydzień Bibliotek 2008 w obiektywie"
    6 maja 2007 (wtorek) godz. 15.00 - 16.00
    Rozmowy o bibliotece - panel dyskusyjny bibliotekarzy na Gadu-Gadu
    8 maja 2008 godz. 9.00 – 15.00 (czwartek)
    "Ania z Zielonego Wzgórza" - maraton czytelniczy i konkurs "Pięć pytań ", zorganizowane we spółpracy z Biblioteką Publiczną w Częstochowie i Oddziałem SBP w Częstochowie. Ogłoszenie konkursu powiatowego „Wszystko o bibliotece” - prezentacja plakatu
    5 – 11 maja 2008 (poniedziałek – piątek)
    Prezentacja działań bibliotek w „e-Kurierze”
    15 maja 2007 (czwartek) - godz. 12.00
    Spotkanie bibliotekarzy w Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 53 w Częstochowie.
    Podsumowanie Tygodnia Bibliotek

    Częstochowska oświata u progu zmian?

    W ostatnich dniach dyrektorzy szkół podległych Urzędowi Miasta w Częstochowie otrzymali wytyczne związane z zasadami organizacji pracy szkół w roku szkolnym 2008/2009. Nowe algorytmy są gorąco dyskutowane w częstochowskim środowisku oświatowym.
    Swoje negatywne stanowisko w tej sprawie wyraził Zarząd Oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego w Częstochowie, który w piśmie do prezydenta miasta, stwierdził, iż przesłane zarządzenie jest tylko projektem i dyrektorzy nie powinni kierować się zaproponowanymi wytycznymi. Projekt nie jest aktem prawnym i nie był przedstawiany do konsultacji ze Związkiem. Ponadto Zarząd Oddziału ZNP w Częstochowie zażądał wyjaśnienia sprawy w trybie pilnym.
    Swoje stanowisko w sprawie planowanych zmian w zatrudnieniu nauczycieli bibliotekarzy regionu wyraziła również Sekcja Bibliotekarska przy Oddziale ZNP w Częstochowie. Pismo zaaprobowane przez zarząd sekcji, podpisane przez prezesa Oddziału ZNP w Częstochowie pana Grzegorza Sikorę i przewodniczącą Sekcji Bibliotekarskiej ZNP w Częstochowie przekazano do Urzędu Miasta w CZęstochowie.
    Poniżej zamieszczamy treść pisma.


    Częstochowa, 2008.04.07
    Sekcja Bibliotekarska
    przy Oddziale ZNP
    ul. J. Waszyngtona 62
    42 – 200 Częstochowa


    Szanowny Pan
    Dr inż. Tadeusz Wrona
    Prezydent Miasta Częstochowy


    Sekcja Bibliotekarska przy Oddziale ZNP w Częstochowie w nawiązaniu do przesłania do placówek oświatowych załączników zarządzenia Prezydenta Miasta Częstochowy dotyczącego zasad organizacji pracy na rok szkolny 2008/2009, a także pisma Prezesa Oddziału ZNP w Częstochowie do władz miasta, z niepokojem obserwuje zamierzenia władz samorządowych, związane z planowanym zmniejszeniem zatrudnienia nauczycieli bibliotekarzy w bibliotekach szkolnych.
    Zwracamy uwagę, iż biblioteki szkolne w Częstochowie w latach 2004 – 2007 wyposażone zostały dzięki projektowi Ministerstwa Edukacji Narodowej „Internetowe centra informacji multimedialnej w bibliotekach szkolnych i pedagogicznych”, współfinansowanemu przez Europejski Fundusz Społeczny, w zestawy komputerowe, tworząc Internetowe Centra Informacji Multimedialnej.
    Przyjęcie zobowiązań z tytułu pozyskania ICIM skutkuje nałożeniem dodatkowych obowiązków na nauczycieli bibliotekarzy, jak i szkolne biblioteki, których czas pracy powinien być odpowiednio wydłużony, tak, by umożliwić korzystanie z ICIM nie tylko przez uczniów i nauczycieli, ale także przez przedstawicieli społeczności lokalnej.
    Biblioteka szkolna zmienia swoje oblicze i nie jest już tylko wypożyczalnią książek. To miejsce, będące Media Center, w którym uczeń doskonaląc swoje umiejętności oraz rozwijając zainteresowania, spędza czas po i przed lekcjami.
    Nauczyciele bibliotekarze to jedna z lepiej i wszechstronniej wykształconych grup nauczycieli. To również grupa nauczycieli najbardziej zaangażowanych w życie szkoły. Środowisko częstochowskich nauczycieli bibliotekarzy, będące jedną z najbardziej kreatywnych grup w swojej kategorii zawodowej w skali kraju, nie boi się wyzwań związanych ze zmianami w edukacji.
    Nie da się jednak uzyskiwać pozytywnych efektów edukacyjnych praktycznie redukując ofertę biblioteki szkolnej do propozycji adekwatnej w latach dziewięćdziesiątych ubiegłego stulecia. W kontekście przywołanych przez nas faktów postulujemy nie zmniejszenie, a zwiększenie zatrudnienia w bibliotekach szkolnych. W trosce o jak najwyższy stopień profesjonalizmu nauczycieli bibliotekarzy pozwalamy sobie po raz kolejny zwrócić również uwagę na brak doradcy metodycznego ds. bibliotek szkolnych.


    Z poważaniem

    Do wiadomości:
    Śląskie Kuratorium Oświaty w Katowicach


    Częstochowa - brak zgody na fałszowanie rzeczywistości

    W Częstochowie nie cichnie krytyka prowadzonej przez władze wojewódzkie "kampanii reklamowej" województwa śląskiego.
    Zaakceptowany przez inicjatorów kampanii pomysł o treści śląskie. skarby często chowa jest pomysłem bez logiki i sensu.
    Częstochowianie od 1998 roku sprzeciwiają się przymusowemu przyłączeniu do województwa śląskiego. Być może mieszkańcom Sosnowca, Będzina czy Dąbrowy Górniczej nie przeszkadzają opisy ich miast jako śląskich. Częstochowa nigdy nie była i nie będzie śląskim miastem. Od wieków Częstochowa, której historia jest dłuższa niż wielu śląskich miast, wraz z całym regionem odczuwała wspólnotę z Małopolską, będąc kulturowo częścią Małopolski Zachodniej.
    Częstochowa i Katowice były w jednym województwie przed 1975 rokiem - Częstochowie to nie wyszło na dobre.
    W tej chwili wiele problemów ochrony zdrowia, infrastruktury i edukacji w Częstochowie to efekt niesprawiedliwego podziału środków w ramach województwa śląskiego.
    Poseł Szymon Giżyński na 13 posiedzeniu Sejmu Rzeczpospolitej w dniu 09.04.2008 zabrał w tej sprawie głos:

    "Częstochowa bowiem i ziemia częstochowska nigdy nie czuły się częścią Śląska. Częstochowianie poczynili bardzo wiele, na czele z daniną krwi, by Śląsk powrócił do Polski, ale nasze losy, częstochowian i Ślązaków, historycznie i kulturowo ukształtowały, w obrębie tej samej polskiej tożsamości narodowej, wartości, które, gdy są szanowane, mogą stanowić bogactwo różnic.
    Trzeba jednakże stale pamiętać, że Częstochowa i ziemia częstochowska straciły samodzielność na administracyjnej mapie Polski w 1998 roku, w wyniku arbitralnej decyzji, wbrew woli mieszkańców i w poczuciu krzywdy. Nigdy też my, częstochowianie nie wyrzekliśmy się marzeń, ani nie poniechaliśmy działań, by powrócić na administracyjną mapę kraju na poziomie struktury regionalnej. Dlatego administracyjnie sankcjonowane i choćby propagandowo uzurpowane przymiotnikowe traktowanie Częstochowy jako śląskiej części bądź jakości jest podwójnie szkodliwe. Nie odpowiada elementarnej, kulturowej i historycznej prawdzie oraz wywołuje poczucie opresji."

    e-Kurier NB nie jest czasopismem politycznym, ale akcentuje prawo do demokratycznego wyboru w społeczeństwie obywatelskim.
    Rząd premiera Jerzego Buzka nie raczył zapytać mieszkańców regionu, czy chcą być w "województwie katowickim bis".
    Cyt: strona internetowa Sejmu RP


    Tydzień Bibliotek 2008

    Już po raz piąty Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich organizuje Tydzień Bibliotek, który będzie miał miejsce w dniach 5 - 11 maja 2008r.
    Hasło tegorocznych obchodów to Biblioteka miejscem spotkań.
    Jak podaje EBIB patronat nad Tygodniem Bibliotek objęli:
    - Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego - Bogdan Zdrojewski,
    - Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego - Barbara Kudrycka,
    - Minister Edukacji Narodowej - Katarzyna Hall.
    W programie kolejna edycja konkursu na najlepszy program działania oraz konkurs na plakat.
    Sekcja Bibliotekarska przy Oddziale ZNP w Częstochowie po raz kolejny weźmie udział w Tygodniu Bibliotek, realizując własny program. Punktem kulminacyjnym będzie akcja czytania "Ani z Zielonego Wzgórza", zorganizowana we współpracy z Oddziałem Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich w Częstochowie, która będzie miała miejsce w dniu 8 maja 2008 r. w Bibliotece Publicznej w Częstochowie.
    Ogłoszona zostanie także kolejna edycja konkursu na najlepszą prezentację multimedialną "Wszystko o bibliotece". W tym roku konkurs będzie miał rangę powiatową.
    Wszystkich nauczycieli bibliotekarzy i bibliotekarzy zachęcamy do udziału w Tygodniu Bibliotek 2008.


    Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich 2008

    Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich, obchodzony co roku 23 kwietnia, organizowany jest przez UNESCO w celu promocji czytelnictwa, edytorstwa i ochrony własności intelektualnej. Po raz pierwszy Święto zorganizowano w 1995 roku.
    23 kwietnia to data symboliczna, bowiem w tym dniu w roku 1616 zmarli m.in. Miguel de Cervantes i William Shakespeare.
    W Wielkiej Brytanii i Irlandii Światowy Dzień Książki wyjątkowo obchodzony jest w pierwszy czwartek marca, tak aby święto to wypadało w trakcie semestru szkolnego.
    Pomysłodawcami Święta byli Katalończycy. W 1926 roku wystąpił z nim Vicente Clavel Andrés, wydawca z Walencji.
    W Hiszpanii Dzień Książki jest świętem oficjalnym już od roku 1930, a od 1964 – we wszystkich krajach hiszpańskojęzycznych.
    23 kwietnia jest w Katalonii hucznie obchodzonym świętem narodowym, jako dzień jej patrona – Świętego Jerzego. Zgodnie z długą tradycją kobiety obdarowywane były czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew pokonanego przez św. Jerzego smoka. Później kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami z książek.

    W tym roku obchody Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich będą miały miejsce w dniach 19 - 26 kwietnia, a szczegołowy harmonogram można znaleźć na stronie Polskiej Izby Książki.
    Biuro Polskiej Izby Książki od kilku lat organizuje obchody tego święta w Polsce. W tym roku także odbędą się akcje czytelnicze, konkursy i wydarzenia towarzyszące.

    Z okazji Święta już po raz siódmy Wydawnictwo Świat Książki organizuje wielką akcję promowania czytelnictwa. Przez cały tydzień 19 – 26 kwietnia we wszystkich księgarniach Świata Książki odbywać się będą spotkania z autorami, a w weekend 19 – 20 kwietnia konkursy z nagrodami dla najmłodszych. Więcej o Światowym Dniu Książki: na stronach: www.DzienKsiazki.pl; www.pik.org.pl; www.ksiazka.net.pl.


    Spotkanie Sekcji Bibliotekarskiej ZNP w Częstochowie i propozycje szkoleń

    Spotkanie nauczycieli bibliotekarzy i bibliotekarzy, zorganizowane przez Sekcję Bibliotekarską przy Oddziale ZNP w Częstochowie, odbyło się 27 marca 2008 roku w siedzibie Oddziału ZNP w Częstochowie. Tematem spotkania, które prowadziła Renata Sowada było: Rozwijanie umiejętności technologicznych i komunikacyjnych w zawodzie bibliotekarza.
    Omówione zostały najbliższe działania Sekcji, zwłaszcza te związane z Tygodniem Bibliotek, w tym akcja czytelnicza z okazji 100-lecia publikacji książki "Ania z Zielonego Wzgórza". Koordynatorem akcji jest pani Jolanta Augustyn (jolak58@gmail.com).
    Sekcja włączyła się aktywnie do dyskusji na temat zmian Ustawy o bibliotekach, zaproponowanych przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich. Przygotowane zostało pismo skierowane do Sekcji Szkolnictwa Ogólnokształcącego i Bibliotekarskiej przy Zarządzie Głównym ZNP w Warszawie.
    Przedstawione zostały także plany najbliższych szkoleń:
  • 16 kwietnia 2008 (środa) godz. 15.00 - Prezentacja multimedialna w pracy nauczyciela bibliotekarza- warsztaty w ICIM Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 53 w Częstochowie, ul. Orkana 95/109;
  • 23 kwietnia 2008 (środa) godz. 15.00 (zmiana terminu i miejsca)- Awans zawodowy nauczyciela - Biblioteka Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 53 w Częstochowie ul. Orkana 95/109;
  • 28 kwietnia 2008 (poniedziałek) godz. 15.00 - 16.30 - MOL: praktyczne wykorzystanie - warsztaty w bibliotece Zespołu Szkół im. J. Kochanowskiego, ul. Warszawska 142.
  • Nauczycieli bibliotekarzy zainteresowanych udziałem w szkoleniach proszę o kontakt e-mailowy bsp53@wp.pl lub telefoniczny 603 210 490.
    Kolejne spotkania Sekcji Bibliotekarskiej odbędą się w następujących terminach:
  • 15 maja 2008 godz. 12.00: Tydzień Bibliotek 2008 w bibliotece Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 53 w Częstochowie, ul. Orkana 95/109;
  • 12 czerwca 2008 godz. 14.00: Bookcrossing.
  • Ponadto planowane są warsztaty: Budowa stron internetowych.

    W dniu 3 kwietnia 2008 roku przedstawiciele Sekcji uczestniczyli w IV Forum Bibliotekarzy Województwa Śląskiego w Rybniku.

    Wszystkich Bibliotekarzy i Nauczycieli Bibliotekarzy regionu zapraszamy na spotkania w roku szkolnym 2007/2008.

    Kontakt: bsp53@wp.pl lub czestochowa@znp.edu.pl.


    "Nasz Papież" - akcja czytelnicza Bibliotece Szkoły Podstawowej nr 53 w Częstochowie

    2 kwietnia 2008 z okazji 3. rocznicy śmierci papieża Jana Pawła II i Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci w Bibliotece Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 53 w Częstochowie miała miejsce akcja czytelnicza zatytułowana Nasz Papież.
    Fragmenty książki Joanny Krzyżanek „Jan Paweł II, czyli jak Karolek został papieżem”, w ramach szkolnej akcji „Cała Polska czyta dzieciom”, czytali zaproszeni goście.
    W akcji uczestniczyli czytając: pan Bogumił Dobosz – przewodniczący Częstochowskiego Stowarzyszenia Pomocy Szkole, pani Wanda Szymczyk – dyrektor SP 53, ksiądz Roman Łodziński – proboszcz parafii p.w. Zesłania Ducha Świętego w Częstochowie, pani Mirka Bodak – redaktor tygodnika „Niedziela”, pani Urszula Giżyńska - redaktor naczelna „Gazety Częstochowskiej”, pani Anna Przygódzka – przewodnicząca Oddziału Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich w Częstochowie.
    Lekturze towarzyła: wystawa pt. „Nasz Papież” poświęcona życiu i działalności papieża Jana Pawła II oraz konkurs plastyczny na ilustrację do przeczytanego fragmentu książki. Uczestnikami akcji byli uczniowie klas 0 – 3. Akcję przygotowały Renata Sowada i Izabela Sitek.


    Noc z Andersenem 2008

    „Noc z Andersenem” to międzynarodowa akcja czytelnicza organizowana z okazji Międzynarodowego Dnia Książki Dziecięcej (2.04), w rocznicę urodzin duńskiego baśniopisarza. Pomysłodawcami imprezy są czescy bibliotekarze, a jej celem - „aktywizacja twórcza dzieci, promowanie systematycznego czytania, zwiększenie zainteresowania książką i biblioteką”. W Polsce noce andersenowskie organizowane są od roku 2003.
    W Republice Czeskiej organizatorem święta był Klub Bibliotek Dziecięcych SKIP (Stowarzyszenie Bibliotekarzy i Pracowników Informacji), który zaprosił polskich bibliotekarzy do włączenia się w "Noc z Andersenem".
    Informacja na temat Nocy z Andersenem 2008 w Republice Czeskiej pojawiła się na stronie internetowej Biblioteki w miejscowości Uherské Hradiště w południowych Morawach.
    W 2008 roku chęć udziału w imprezie z 28 na 29 marca zgłosiło 410 bibliotek z Czech, Polski, Słowacji i Węgier. „Noc z Andersenem” rozszerza współpracę ponad granicami państw w ramach Unii Europejskiej.
    Celem imprezy jest także wspieranie czytelnictwa dziecięcego i możliwość nawiązania kontaktów z rówieśnikami z innych krajów. To również promocja biblioteki i kształtowanie jej wizerunku.
    Nie mniej dynamicznie do akcji przystąpiły biblioteki w Republice Słowacji. Przebieg imprez w bibliotekach relacjonowany był przez słowackie radio publiczne (Slovensky rozhlas). Informacje na temat przebiegu Nocy z Andersenem 2008 na Słowacji dostępna jest na portalu InfoLib.

    Już po raz trzeci "Noc z Andersenem" odbyła się w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Rybniku Oddział dla Dzieci. Uczestniczyły w niej dzieci w wieku 7 - 12 lat, które oglądały przedstawienia w wykonaniu przedszkolaków z Rybnika, brały udział w konkursie na grupowy makijaż i fryzurę „Wizerunek, jak z baśni” i konkursie kulinarnym. 100 najmłodszych dzieci uczestniczyło w "Nocy z Andersenem" przygotowanej w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Dąbrowie Górniczej. Podobne imprezy odbyły się m. in. w Miejskiej i Bibliotece Publicznej w Żorach, w Miejsko-Powiatowej Bibliotece Publicznej w Świdniku, Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Będzinie.
    Dzieci z Paczkowa nie tylko spędziły noc w bibliotece, ale pojechały w odwiedziny do biblioteki w Javorniku (Republika Czeska).

    Międzynarodowa Konferencja Bibliotekarzy Szkolnych w Bratysławie

    Słowacka Biblioteka Pedagogiczna w Bratysławie organizuje w dniu 15 maja 2008 roku II Międzynarodową Konferencję Biblioteki szkolne jako centra informacyjne i kulturalne szkół.
    Konferencja odbędzie się w Bibliotece Uniwersyteckiej Uniwersytetu Komenskiego w Bratysławie. W obradach uczestniczyć będą bibliotekarze i bibliotekarze szkolni ze Słowacji (m.in. przedstawiciele biblioteki szkolnej z Krasna nad Kysuczą - niedaleko polskiej granicy) oraz Republiki Czeskiej (m.in. przedstawiciele bibliotek z Pragi i Brna).


    Opawa - piękne śląskie miasto

    Opawa to przemysłowe, rolnicze i kulturalne centrum czeskiego Śląska. Miasto leży w widłach dwóch rzek - Opawy i Morawicy w Dolinie Opawskiej. Prawa miejskie przyznano Opawie 784 lata temu.
    Od początku XIV wieku księstwo opawskie stanowiło lenno króla czeskiego. Po wojnie austriacko - pruskiej w XIX wieku większa część Śląska została przyłączona do państwa pruskiego. Od tego momentu wzrosła ranga Opawy jako stolicy austriackiego Śląska.
    W 1945 roku ofensywa wojsk radzieckich i niewielkich jednostek czeskich doprowadziła do oswobodzenia miasta; efektem walk były liczne zniszczenia budowli zabytkowych.
    Dzisiaj ranga polityczna i administracyjna Opawy zmniejszyła się znacznie na rzecz Ostrawy, aktualnej stolicy województwa morawsko-śląskiego.
    Nadal jednak jest Opawa centrum intelektualnym - tu od kilkunastu lat funkcjonuje Uniwersytet Śląski (Slezska Univerzita v Opave - wcześniej jako filia uniwersytetu brneńskiego), tu działa Teatr Śląski (Slezske divadlo). Piękno zabudowy miejskiej widoczne jest od pierwszych chwil po przyjeździe do miasta. Symboliczne mury miejskie pokazują perspektywę historyczną Opawy. Miejsca związane z Mendlem i Beethovenem oraz kościół Zakonu Najświętszej Maryi Panny (Krzyżaków) to "program obowiązkowy" w mieście. Muzeum Śląskie to najstarsza placówka muzealna na terenie Republiki Czeskiej, założona w 1814 roku.
    Zapraszamy do Opawy. Naprawdę warto!

    IV Forum Bibliotekarzy Województwa Śląskiego w Rybniku

    W dniu 3 kwietnia 2008 roku, w sali "Klubu Energetyka" w Rybniku odyło się IV Forum Bibliotekarzy Województwa Śląskiego.
    Temat Forum brzmiał: Nowe formy i środki pracy z czytelnikiem - wymiana doświadczeń. Realizacja programu dydaktyczno - wychowawczego placówki. Bibliotekarz i użytkownik w Multimedialnym Centrum Informacji. Wizerunek biblioteki i bibliotekarza w społeczeństwie informacyjnym.
    Kolejne już spotkanie bibliotekarzy województwa zgromadziło około 250 uczestników. Idea Forów Bibliotekarzy Województwa Śląskiego to autorski projekt, zapoczątkowany w dniu 17 marca 2005 roku w sali Urzędu Miasta w Częstochowie, następnie zaaprobowany i rozwijany w kolejnych corocznych spotkaniach w Bielsku-Białej (2006) oraz Katowicach-Szopienicach (2007).

    Głównymi organizatorami spotkania w bieżącym roku były Oddział Towarzystwa Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich w Rybniku oraz Regionalny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli i Informacji Pedagogicznej "WOM" w Rybniku. Obrady Forum prowadziła prezes Oddziału TNBSP w Rybniku - Romana Piecha.
    Honorowy patronat nad imprezą objął prezydent Rybnika - Adam Fudali.

    Wykład inauguracyjny Forum wygłosił prof. dr hab. Jan Malicki - dyrektor Biblioteki Śląskiej w Katowicach, przewodniczący Krajowej Rady Bibliotecznej. Temat wykładu: Estetyka wokół nas - o problemach bibliotekarskich codzienności.
    Kolejne wystąpienia wygłosili: mgr Jolanta Drosdoł: Biblioterapia w bibliotece pedagogicznej - z doświadczeń chorzowskiej filii PBW w Katowicach oraz mgr Jan Jackowicz - Korczyński: Uciekający świat: edukacjo, biblioteko... - gdzie jesteś?.
    Następne wystąpienie - mgra Juliusza Wasilewskiego, redaktora "Biblioteki w Szkole": Współpraca nauczycieli bibliotekarzy pilnie poszukiwana niestety nie zakończyło się konkluzjami, aczkolwiek doceniamy fakt wymienienia w gronie środowisk nauczycieli bibliotekarzy - sekcji bibliotekarskich Związku Nauczycielstwa Polskiego, w tym Sekcji Bibliotekarskiej w Częstochowie i przedstawienia, oprócz atutów TNBSP (które niewątpliwie istnieją i jest ich wiele), także słabych stron organizacji. To wystąpienie, naszym zdaniem było najważniejszym w czasie Forum, bowiem dotyka problemu słabości środowiska. Próba definicji przyczyn już jest sukcesem, być może następne Fora odpowiedzą na pytanie, jak to zmienić.
    W następnym wystąpieniu mgr Bożena Boryczka skoncentrowała się na zagadnieniu: ICIM w bibliotece - tworzenie multimedialnych i drukowanych pomocy dydaktycznych.

    Po przerwie oraz losowaniu niespodzianek (m.in. książek, koszulek, akcesoriów komputerowych - gratulujemy pomysłu!) przedstawiono następujące wystąpienia:
    mgr Ewa Łopatka: Akcja e-Twinning w SP 5 w Rybniku jako przykład wykorzystania ICIM,
    mgr Danuta Brzezińska: A może bookcrossing?.
    Prowadząca Forum odczytała wystąpienie mgra Kazimierza Szymeczki: Szkoła przetrwania wg Szymeczki.
    Mgr Helena Legowicz z Oddziału Literatury Polskiej Regionalnej Biblioteki w Karwinie - Frysztacie (Republika Czeska) przedstawiła wystąpienie: Promocja polskiej współczesnej literatury dziecięcej na zaolziańskim Śląsku Cieszyńskim, dokumentując ogromne zaangażowanie Stowarzyszenia Przyjaciół Polskiej Książki w Republice Czeskiej.
    Kolejne interesujące wystąpienie mgr Jolanty Pytel: "Uczenie się przez całe życie!" - co program Comenius proponuje bibliotekarzom? otworzyło przed nami nowe możliwości wykorzystania funduszy unijnych. Informacje na temat programu: strona internetowa programu Socrates - Comenius.

    Kolejne przedstawione wystąpienia to:
    mgr Helena Warczok: Biblioteka w regionie,
    mgr Bogusława Nasalska, mgr Danuta Pobudkiewicz: Konkurs "Bajarz Roku" oraz warsztaty terapeutyczne,
    mgr Elżbieta Pawełka: Rola biblioteki szkolnej w pokonywaniu "library anxiety".

    Obrady Forum zakończyło krótkie podsumowanie mgr Romany Piecha.

    IV Forum Bibliotekarzy Województwa Śląskiego w Rybniku zostało zorganizowane w sposób niezwykle sprawny, z udziałem dużej ilości sponsorów, w tym samorządów okolicznych gmin i miast. Środowisko nauczycieli bibliotekarzy Rybnika i regionu to najlepiej zorganizowana grupa naszych koleżanek i kolegów w Polsce. Udowodnione to zostało po raz kolejny.

    Dziękując za organizację tegorocznego Forum, pragniemy już dziś zaprosić uczestników rybnickiego spotkania, a także wszystkich nauczycieli bibliotekarzy i bibliotekarzy na V Forum Bibliotekarzy Województwa Śląskiego, które odbędzie się w Częstochowie w dniu 26 marca 2009 roku.

    Strona internetowa IV Forum


    Ławeczki w Częstochowie - Halina Poświatowska, Władysław Biegański

    Od kilku miesięcy w III Alei Najświętszej Maryi Panny w Częstochowie możemy podziwiać rzeźbę - ławeczkę, z postacią Haliny Poświatowskiej, bez wątpienia najwybitniejszej poetki rodem z Częstochowy.
    Ławeczki z postaciami wybitnych przedstawicieli kultury i ważnych osobistości miasta kojarzą nam się najbardziej z łódzką ulicą Piotrkowską. Władysław Reymont, Julian Tuwim, Stefan Jaracz, Artur Rubinstein na trwale wrośli w pejzaż Łodzi. Ta forma upamiętnienia sławnej częstochowianki, przyjęta z aprobatą przez mieszkańców Częstochowy i osoby przyjezdne (a jest potencjalnych admiratorów twórczości Haśki w Częstochowie rocznie kilka milionów), natchnęła władze miasta oraz Okręgową Izbę Lekarską w Częstochowie do zaproponowania podobnego uhonorowania wybitnego lekarza i społecznika, doktora Władysława Biegańskiego.
    Przebudowa ścisłego centrum, budowa autostrady A1, powołanie uczelni uniwersyteckiej oraz tego typy inicjatywy, pobudzające świadomość lokalną, mogą przełamać kompleks związany z utratą praw miasta wojewódzkiego i pozwolić na to, że Częstochowa - 16. pod względem liczby mieszkańców miasto w Polsce, 2. w województwie śląskim - otrzyma wreszcie "wiatr w żagle".Tak trzymać!


    Kolejne publikacje na temat działań Sekcji Bibliotekarskiej

    W czasopismach metodycznych opublikowane zostały kolejne informacje na temat działalności Sekcji Bibliotekarskiej autorstwa Renaty Sowada:
    W numerze 1/2008 „Częstochowskiego Biuletynu Oświatowego” zamieszczony został artykuł pt. Poeci i bibliotekarze (s. 76 – 77), w którym przedstawione zostały spotkania autorskie, organizowane w bibliotece Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 53 w Częstochowie. W grudniu 2007 roku odbyło się tu spotkanie bibliotekarzy regionu z poetami, członkami Klubu Literackiego "FRASZKA", zorganizowane przez Sekcję Bibliotekarską.
    Kolejny tekst Bibliotekarze o Centrach Informacji Multimedialnej, opublikowany numerze 2/2008 dwumiesięcznika „Biblioteka – szkolne centrum informacji” (s. 35 – 36) to sprawozdanie z ogólnopolskiej konferencji naukowo-szkoleniowej "Centra informacji multimedialnej w bibliotekach", która miała miejsce w Częstochowie w październiku 2007r.

    Ikaros - internetowy magazyn czeskich bibliotekarzy

    Polecamy polskim bibliotekarzom do lektury czeski internetowy magazyn bibliotekarski Ikaros.
    W ostatnim numerze pisma opublikowano artykuł mgr Barbory Koneszovej z Instytutu Bohemistyki i Bibliotekoznawstwa Uniwersytetu Śląskiego w Opawie na temat odbytej w lutym 2008 roku konferencji naukowej bibliotekarzy czeskich, słowackich i polskich: Biblioteka w 21 wieku.
    W konferencji uczestniczyła czynnie, przedstawiając wykład na temat polskich bibliotek szkolnych, przedstawicielka Sekcji Bibliotekarskiej ZNP w Częstochowie, Renata Sowada.
    Czasopismo jest dostępne online pod adresem internetowym www.ikaros.cz.

    Internetowe Centrum Informacji Multimedialnej w Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 53 w Częstochowie

    26 lutego 2008 roku w bibliotece Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 53 w Częstochowie miała miejsce Prezentacja Internetowego Centrum Informacji Multimedialnej. Uroczystość przygotowana została w ramach projektu Dzień Bezpiecznego Internetu 2008 (DBI 2008).
    Uczestnikami spotkania byli zaproszeni goście: pan Piotr Bilnik - inspektor Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Częstochowy, pani Olga Bąkowska – poetka, przedstawicielka Klubu Literackiego „FRASZKA” i pan Stefan Polis – przewodniczący Rady Dzielnicy „WRZOSOWIAK”.
    Zgromadzonych powitała pani Wanda Szymczyk - dyrektor Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 53 w Częstochowie. Następnie opiekun centrum Renata Sowada przedstawiła w oparciu o prezentację multimedialną dotychczasową działalność Centrum, jak również założenia projektu Dzień Bezpiecznego Internetu 2008. Uczniowie klas piątych i szóstych zaprezentowali inscenizację pt. „Dzień Bezpiecznego Internetu”. W dalszej części goście, nauczyciele, uczniowie podziwiali efekty projektu:
    - wystawę na temat idei tego święta,
    - broszurę przygotowaną na konkurs międzynarodowy,
    - „Kodeksy Młodego Internauty”,
    - prace konkursowe z grafiki komputerowej „Wirtualny świat tworzysz także i Ty”,
    - plakaty „Internet – globalna wioska”,
    - prezentacje multimedialne poświęcone zagrożeniom w Internecie, przygotowane przez uczniów.
    Pani Grażyna Zięba omówiła także przygotowaną ankietę.
    Uczestnicy spotkania podziwiali dotychczasowe publikacje na temat Centrum oraz informacje w lokalnej telewizji TV Orion.
    Prezentacja ICIM przygotowana została przez Izabelę Sitek i Renatę Sowada w związku z pozyskaniem przez szkołę drugiego centrum z projektu MEN, współfinansowanego przez Europejski Fundusz Społeczny "Internetowe centra informacji multimedialnej w bibliotekach szkolnych i pedagogicznych 2007".


    1 procent dla Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich

    Tak, jak w roku ubiegłym, zachęcamy do przekazania jednego procenta swojego podatku dla Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich.
    W latach ubiegłych zbiórka ta nie była zbyt duża; wynikało to prawdopodobnie z problemów logistycznych, związanych z koniecznością wykonania kilku czasochłonnych działań przez podatników, chcących wspomóc organizacje pozarządowe.
    Należy jednak zwrócić uwagę na niezwykłą transparentność wykazaną przez SBP w związku z tą zbiórką.
    Organizacja w sposób niezwykle dokładny rozliczyła się z uzyskania i wydatkowania otrzymanych sum, co gwarantuje, naszym zdaniem, że i tegoroczne wpływy przekazane zostaną na potrzeby związane z bibliotekarstwem, a nie będą wydane przypadkowo i na mało zdefiniowane cele, co wcale nie jest rzadkością w takich sytuacjach.
    W roku bieżącym skomplikowane procedury zniesiono; urzędy skarbowe same będą przesyłać na konta organizacji pożytku publicznego zadeklarowane przez podatników sumy podatku.

    Wystarczy w zeznaniu podatkowym za rok 2007 dokonać następujących wpisów:
    - w pozycji 124 (nazwa organizacji pożytku publicznego): Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich
    - w pozycji 125 (nr KRS): 00000 81477
    - w pozycji 126 - deklarowaną wysokość odpisu w złotówkach.
    Więcej informacji na stronach EBIB.



    Magazyn internetowy wydawany od 30.08.2005
    The webmagazine issued from 30.08.2005
    Miesięcznik, mutacje co około 10 dni
    Monthly, new editions are available about every 10 days
    Redaktor koordynujący: dr Renata Sowada - nauczyciel bibliotekarz
    Coordinator: Renata Sowada Ph.D. - teacher librarian
    Kontakt/Contact: klementinum@autograf.pl
    We do apologize for all mistakes in our translations.

    © Częstochowa, Poland 2005 - 2008

     

    POPRZEDNIO/FORMERLY: E-KURIER TNBSP, E-KURIER NB/TNBSP


    Magazyn internetowy nauczycieli bibliotekarzy, bibliotekarzy bibliotek pedagogicznych, publicznych, naukowych i kościelnych oraz czytelników.
    The webmagazine of Polish school librarians, librarians from pedagogical, public, scientific, church libraries and readers.
    Numer/Issue 5/2008 (34), Maj/May 2008, mutacja/edition 3
    Aktualizacja/Update: 8 maja 2008/8th May 2008
    Częstochowa/Czestochowa, Poland



    Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych - październik 2008

    IASL ogłosiło oficjalnie październik międzynarodowym miesiącem bibliotek szkolnych.

    Tematem Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych 2008 będzie: Literacy and Learning at your School Library - Umiejętność czytania i uczenie się w Twojej bibliotece szkolnej.

    islm2008.jpg

    Więcej informacji:na stronie internetowej International Association of School Librarianship.

    Przypominamy, iż w październiku 2007 w Częstochowie miał miejsce Tydzień Bibliotek Szkolnych. Miesiąc Bibliotek Szkolnych tym bardziej nam się podoba!


    Inauguracja Tygodnia Bibliotek 2008

    W dniu 5 maja 2008 roku, konferencją prasową Biblioteki szkolne i pedagogiczne wobec wyzwań XXI wieku, zorganizowaną przez Zarząd Główny Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich w Zespole Szkół nr 2 im. Wandy Rutkiewicz w Warszawie, zainaugurowany został tegoroczny Tydzień Bibliotek.
    Zaproszonych gości powitały panie: Janina Semik, dyrektor Zespołu Szkół nr 2 w Warszawie oraz Elżbieta Stefańczyk, przewodnicząca Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich, która przedstawiła także założenia programowe Tygodnia Bibliotek 2008.

    W dalszej części spotkania zgromadzeni wysłuchali następujących wystąpień:

    - Multimedialne centra informacyjne w bibliotekach - Andrzeja Kubraka z Zespołu Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących Nr 6 w Łomży, przedstawiciela Sekcji Bibliotekarskiej Zarządu Głównego ZNP;

    - "Nawigator wiedzy". Nauczyciel bibliotekarz opiekunem internetowego centrum informacji multimedialnejRenaty Sowada ze Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi Nr 53 w Częstochowie, przewodniczącej Sekcji Bibliotekarskiej przy Oddziale ZNP w Częstochowie;

    - Spotkania w Bibliotece Pedagogicznej w Toruniu - Wiesławy Budrowskiej z Biblioteki Pedagogicznej w Toruniu;

    - Aktywna biblioteka(-rka) - Barbary Michałek ze Szkoły Podstawowej nr 109 im. Batalionów Chłopskich w Warszawie.

    Dwa pierwsze wystąpienia opublikowane zostały w numerze 5/2008 "Poradnika Bibliotekarza". Uczestnicy konferencji zwiedzili także bibliotekę Zespołu Szkół nr 2 im. Wandy Rutkiewicz w Warszawie.

    W spotkaniu uczestniczyli m.in. redaktorzy prasy bibliotekarskiej - panie: Jadwiga Chruścińska ("Poradnik Bibliotekarza"), Anna Kontkiewicz ("Biblioteka. Szkolne Centrum Informacji"), panowie: Jan Wołosz ("Bibliotekarz") i Juliusz Wasilewski ("Biblioteka w Szkole"). Spotkanie umożliwiło wymianę poglądów na temat sytuacji nauczycieli bibliotekarzy i bibliotekarzy, jak również wpisało się w podejmowane inicjatywy integracji środowiska bibliotekarskiego. Po raz pierwszy od kilku lat, w sposób tak spektakularny, nauczyciele bibliotekarze z całej Polski, w tym członkowie Sekcji Bibliotekarskich ZNP, na zaproszenie przewodniczącej Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich, uczestniczyli w działaniach inicjowanych przez największą organizację bibliotekarską w Polsce.


    8 maja - Dzień Bibliotekarzy i Bibliotek

    8 maja obchodzimy Dzień Bibliotekarzy i Bibliotek.
    Z tej okazji wszystkim Bibliotekarzom i Nauczycielom Bibliotekarzom składamy serdeczne życzenia:
    wielu zadowolonych użytkowników,
    mnóstwa nowości,
    nietuzinkowych pomysłów,
    cierpliwości na co dzień,
    satysfakcji i radości z pracy zawodowej
    oraz pomyślności w życiu rodzinnym.


    11 Ogólnopolska Pielgrzymka Bibliotekarzy

    W dniu 18 maja 2008 roku odbędzie się 11 Ogólnopolska Pielgrzymka Bibliotekarzy na Jasną Górę.
    Organizatorami pielgrzymki są Duszpasterstwa Bibliotekarzy Archidiecezji Katowickiej i Gdańskiej.
    O godz. 11.00 w kaplicy Cudownego Obrazu NMP odbędzie się msza św., a po niej w Domu Pielgrzyma spotkanie bibliotekarzy.
    Zaproszenie na pielgrzymkę do EBIBu nadesłała pani Bożena Szczykała, sekretarz Zarządu Okręgu SBP w Katowicach.
    Wszystkich bibliotekarzy zachęcamy do udziału w pielgrzymce.


    Jak świętujemy Tydzień Bibliotek

    Napływają pierwsze informacje na temat obchodów Tygodnia Bibliotek w bibliotekach naszego regionu.
    Biblioteka Szkoły Podstawowej nr 31 z Oddziałami Integracyjnymi - Grażyna Bich i Maria Chajdas:

    1. Konkurs literacki dla uczniów kl. IV, V i VI pod hasłem "Życzenia dla Ani z Zielonego Wzgórza";
    2. Konkurs plastyczny pod hasłem "Portret Ani z Zielonego Wzgórza";
    Wystawa prac plastycznych w czytelni biblioteki szkolnej;
    3. Szkolny konkurs dotyczący znajomości lektury dla kl. III - "Znamy i lubimy dzieci z Bullerbyn";
    4. Szkolny konkurs dla chętnych uczniów dotyczący znajomości lektur kl. II - "Znamy lektury klasy II";
    5. Wystawa nowości bibliotecznych (beletrystyka i książki popularnonaukowe - spotkania z uczniami oraz rozmowy na temat ulubionych książek i nowości bibliotecznych;
    6. Szkolna audycja dotycząca "Tygodnia Bibliotek Szkolnych".

    Biblioteka Szkoły Podstawowej z Odziałami Integracyjnymi nr 53 w Częstochowie - Renata Sowada:

    1. Kampania informacyjna na terenie szkoły, na stronie internetowej biblioteki;
    2. "Nasza biblioteka" - konkurs plastyczny dla uczniów klas 2 i 3;
    3. spotkanie aktywu bibliotecznego;
    4. audycja w radiowęźle;
    5. "Tajemnice Harrego Pottera" - konkurs literacki dla uczniów klas 0 - 6;
    6. Wizyta w bibliotece szkolnej - zajęcia dla klas 4;
    7. "Ania z Zielonego Wzgórza" - konkurs "5 pytań" dla uczniów klas 4 - 6;
    8. "Wszystko o bibliotece" - konkurs międzyszkolny dla uczniów klas 5 i 6.


    Rok po Europejskim Kongresie Bibliotek w Wels

    Rok temu, w dniach 26 - 28 kwietnia 2007 roku, w sześćdziesięciotysięcznym austriackim mieście Wels odbył się Europejski Kongres Bibliotek (European Library Congress).
    Uczestnicy z 16 państw mieli okazję wymienić poglądy i doświadczenia związane z pracą w bibliotekach szkolnych. Przebieg Kongresu opisany został w e - Kurierze NB, informacje w formie elektronicznej ukazały się również na portalu Ensil.pl.
    Informacje na temat spotkania, autorstwa uczestników Kongresu, zamieszczone zostały w kilku czasopismach w Polsce (m.in. Biblioteka w Szkole, Poradnik Bibliotekarza, Biblioteka. Szkolne Centrum Informacji, Magazyn Szkolny), a także w słowackim miesięczniku Kniżnica.
    W październiku 2007 roku w Częstochowie, podczas Ogólnopolskiej Konferencji Naukowo - Szkoleniowej, uczestniczki Kongresu, Jolanta Pytel i Renata Sowada, przedstawiły sprawozdanie i własne refleksje związane z pobytem w Austrii.
    Europejski Kongres Bibliotek w Wels dał nam możliwość spotkania i poznania ludzi niezwykłych, zaangażowanych w swoją pracę, kreatywnych. Austriacki ośrodek edukacyjny - Lesekompetenzzentrum Ober Oesterreich w Wels - stał się dla uczestników wzorem w pracy z młodym czytelnikiem. Mimo ogromnych różnic w zakresie wyposażenia bibliotek - Media Centers w krajach starej Unii i u nas, nie mamy powodów do kompleksów w zakresie naszej oferty edukacyjnej,
    Mamy nadzieję, że kolejny Europejski Kongres Bibliotek odbędzie się, tak jak planowano, w 2009 roku.


    Jeszcze o łączeniu bibliotek

    Otrzymaliśmy do wiadomości pismo wiceprezesa Zarządu Głównego Związku Nauczycielstwa Polskiego, pana Krzysztofa Baszczyńskiego, skierowane do pani Jolanty Stępniak, przewodniczącej zespołu do spraw opracowania założeń i projektu Ustawy o bibliotekach Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich.
    Oficjalne stanowisko Związku Nauczycielstwa Polskiego opublikowane zostało w związku z sygnałami nauczycieli bibliotek pedagogicznych i szkolnych, związanymi z pracami nad nowelizacją ustawy. ZNP, podkreślając znaczenie bibliotek pedagogicznych oraz kompleksowość oferty bibliotek pedagogicznych i szkolnych, zdecydowanie sprzeciwia się wykreśleniu artykułu 22 przedmiotowej Ustawy.
    Jednocześnie otrzymaliśmy informację, iż opisywana nowelizacja będzie przedmiotem kolejnych dyskusji Zarządu Głównego ZNP.
    Przypominamy, że Sekcja Bibliotekarska Oddziału ZNP w Częstochowie zwróciła się do Zarządu Sekcji Bibliotekarskiej i Szkolnictwa Ogólnokształcącego ZNP z pismem negatywnie opiniującym propozycje nowelizacji Ustawy w zakresie bibliotek szkolnych.

    Reforma edukacji

    Kolejne ekipy rządowe ostatnich lat realizują się poprzez eksperymentowanie na polskiej oświacie. Dość wspomnieć niedawne rządy Prawa i Sprawiedliwości z ministrem edukacji, Romanem Giertychem, nie schodzącym z powodu swojej pomysłowości i niestandardowych działań, z pierwszych stron publikatorów.
    Mundurki szkolne, specjalne ośrodki wychowawcze dla "trudnych uczniów", zmiany w kanonie lektur szkolnych, "trójki" w szkołach czy "lekcje patriotyzmu" to niedawna przeszłość, którą w niebyt odesłać miał wynik wyborczy. Roman Giertych, przypomnijmy, swoje stanowisko utracił nie dlatego, że premier oceniał jego pracę źle, ale dlatego, że rozpadła się koalicja rządząca. Kolejny minister rządził krótko, szybko rozpoczynając i szybko kończąc dyskusję na temat ocen z religii.
    I gdy Polska, jak to pokazał wynik wyborczy, odetchnęła po odsunięciu Prawa i Sprawiedliwości od władzy, rozpoczęły się znów schody. Kolejny rząd stwierdził, że w edukacji potrzebne są zmiany. Obniżenie wieku szkolnego i zmiany w kanonie lektur szkolnych tym razem nie wzbudziły zainteresowania mediów.
    Zaproponowana w ostatnich tygodniach reforma programowa nie bryluje w programach TVN i TVP. Po krótkotrwałym zainteresowaniu, nie wzbudza ona również dyskusji środowiskowej. A szkoda.
    Nowa pani minister Katarzyna Hall proponuje nam kolejne zmiany w programach nauczania. W programach nauczania bez biblioteki szkolnej. Zaproponowane do dyskusji opracowania zlikwidowały edukację czytelniczą i medialną, zastępując ją edukacją plastyczno - medialną. Pani minister do władz resortu trafiła z niepublicznej oświaty i w każdym jej działaniu widać piętno wizji taniej, sprofilowanej treściowo, żeby nie powiedzieć użytkowej - edukacji.
    Przedstawione propozycje można, z punktu widzenia nauczyciela bibliotekarza, ocenić tylko negatywnie. Aktualna ekipa rządowa nie radzi sobie z rządzeniem, co dla wielu dyskutantów na różnych forach jest przesłanką do twierdzenia, że żadne zmiany nie nastąpią.
    Niestety, pęd do oszczędności wydatków na edukację i zdrowie, jaki prezentuje aktualna ekipa rządowa, w przypadku realizacji liberalnych zamierzeń może być groźny dla polskiej edukacji. Następnym etapem będzie likwidacja Karty Nauczyciela i przyzwolenie na prywatyzację szkół.
    Słabość naszego środowiska jest niestety faktem. W dyskusji z ministrem edukacji mogą nas reprezentować jedynie związki zawodowe, a praktycznie głównie Związek Nauczycielstwa Polskiego, który jako jedyny ma siłę i alternatywne propozycje działań w oświacie. I nie jest to reklama, ale fakt.
    Zachęcamy do włączenia się do dyskusji na stronach internetowych MEN. W menu stron dotyczących kolejnych etapów edukacji nie jesteśmy uwzględnieni jako nauczyciele bibliotekarze, dlatego nasza inwencja może tu być nieograniczona. Powodzenia!


    Maraton Czytelniczy w Częstochowie

    Dzieci, młodzież, jak również wszystkich miłośników twórczości Lucy Maud Montomery zapraszamy do udziału w:
    Maratonie Czytelniczym pt. Ania z Zielonego Wzgórza,
    który odbędzie się w Dniu Bibliotek i Bibliotekarzy, to jest 8 maja 2008 (czwartek) godz. 9.00 – 15.00 w sali odczytowej Biblioteki Publicznej w Częstochowie przy Al. NMP 22.
    Z okazji Tygodnia Bibliotek 2008 i 100-rocznicy publikacji przez półgodziny fragmenty książki Lucy Maud Montgomery pt. „Ania z Zielonego Wzgórza” czytają:

    9.00 – Beata Grzanka, zastępca dyrektora Biblioteki Publicznej w Częstochowie
    9.30 – Joanna Bar, redaktor naczelna „Pulsu Regionu”
    10.00 – Olga Bąkowska, poetka z Klubu Literackiego „FRASZKA”
    10.30 – Marian Piotr Rawinis, redaktor naczelny dwumiesięcznika „Aleje3”
    11.00 – Janusz Haszcz, naczelnik Wydziału Sportu i Turystyki Urzędu Miasta Częstochowy
    11.30 – Urszula Giżyńska, redaktor naczelna „Gazety Częstochowskiej”
    12.00 – Bogumił Dobosz, Przewodniczący Częstochowskiego Stowarzyszenia Pomocy Szkole
    12.30 – Elżbieta Kunicka, wiceprezes Oddziału ZNP w Częstochowie
    13.00 – Magdalena Lisiecka, redaktor „Życia Częstochowskiego”
    13.30 – ks. Rafał Jasiński, parafia p.w. Św. Antoniego w Częstochowie
    14.00 – Barbara Czapska, Biblioteka Główna Politechniki Częstochowskiej
    14.30 – Dorota Sobala, naczelnik Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Częstochowy.

    Zapraszamy indywidualnie i w grupach zorganizowanych.
    Koordynatorki przedsięwzięcia: Jolanta Augustyn jolak58@gmail.com, Renata Sowada, tel. 0603 210 490.

    Organizatorzy maratonu to:
    Biblioteka Publiczna w Częstochowie (bpiwb@wp.pl);
    Oddział Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich w Częstochowie;
    Sekcja Bibliotekarska przy Oddziale Związku Nauczycielstwa Polskiego w Częstochowie (bsp53@wp.pl).


    INFORUM 2008

    W dniach 27 - 30 maja 2008 odbędzie się w Pradze (Republika Czeska) kolejna 14. konferencja INFORUM - dotycząca profesjonalnych źródeł informacji.
    Organizatorem spotkania jest Wyższa Szkoła Ekonomiczna w Pradze.
    Informacje: strona internetowa INFORUM 2008.
    Wśród wykładowców m.in. Ralph Catts (Instytut Edukacji, Uniwersytet Stirling w Szkocji), James McGinty (przedstawiciel Cambridge Information Group), Debbi Boden (Uniwersytet w Worcester, Wielka Brytania), Patrick Danowski (Staatsbibliothek w Berlinie, Niemcy), Stephanie Krueger (wicedyrektor ARTstor d/s kontaktów z bibliotekami).
    W trakcie warsztatów omawiane będą m.in. zagadnienia informacji naukowej, marketing źródeł elektronicznych oraz problematyka Web 2.0.
    Wykłady dotyczyć będą m.in. e-learningu, wyszukiwania w zakresie stron www, ewaluacji pracy naukowej przy użyciu e-źródeł, bibliotek cyfrowych.
    W środę 28. maja 2008 roku przewidziane jest zwiedzanie "złotej Pragi".
    W roku ubiegłym mogliśmy za pomocą internetu uczestniczyć w INFORUM 2007 - mamy nadzieję na to, że w tym roku również będzie to możliwe. Język czeski nie jest barierą komunikacyjną, język angielski jest natomiast oficjalnym językiem konferencyjnym.


    Sekcja Bibliotekarska przy Oddziale ZNP w Częstochowie

    W dniu 23 kwietnia 2008 roku w Internetowym Centrum Informacji Multimedialnej Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 53 w Częstochowie odbyło się szkolenie dla nauczycieli bibliotekarzy na temat "Awans zawodowy nauczyciela bibliotekarza". Główny nacisk położony został na omówienie zmian, związanych z dokumentacją awansu oraz rozmową nauczyciela mianowanego z członkami komisji kwalifikacyjnej.
    To kolejne szkolenie, które zorganizowane zostało przez Sekcję Bibliotekarską przy Oddziale ZNP w Częstochowie.
    Natomiast w dniu 28 kwietnia 2008 w Bibliotece Zespołu Szkół im. Jana Kochanowskiego miało miejsce szkolenie "MOL - praktyczne wykorzystanie programu w bibliotece". Szkolenie przygotowała i przeprowadziła pani Ewa Idziak. Zgromadzeni nauczyciele bibliotekarze uzupełniali swoją wiedzę w zakresie posługiwania się programem do obsugi bibliotek MOL.

    Nauczycieli bibliotekarzy i bibliotekarzy serdecznie zapraszamy na spotkanie podsumowujące "Tydzień Bibliotek 2008".
    Spotkanie będzie miało miejsce w dniu 15 maja 2008 r. (czwartek) o godz. 12.00 w Bibliotece Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 53 w Częstochowie, przy ul. Orkana 95/109. Zapraszamy!!!


    XVIII Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej „Gaude Mater”

    Tegoroczny program XVIII Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralnej „Gaude Mater” prezentuje muzykę różnych religii i kultur oraz nawiązuje swym programem do Europejskiego Roku Dialogu Międzykulturowego. Od 1 do 6 maja 2008r. w częstochowskich świątyniach i salach koncertowych brzmi muzyka trzech religii: Chrześcijaństwa, Judaizmu i Islamu, wykonywana przez artystów z kilkunastu krajów świata (Armenii, Austrii, Francji, Izraela, Maroka, Niemiec, Stanów Zjednoczonych, Szwecji, Ukrainy i Wielkiej Brytanii).
    W programie Festiwalu ważne miejsce zajmuje muzyka polska: Henryka Mikołaja Góreckiego, Krzysztofa Pendereckiego oraz Romana Maciejewskiego, którego „Requiem” zabrzmi w koncercie finałowym.
    Niewątpliwie ważnym wydarzeniem trzeciego dnia festiwalu była prapremiera spektaklu "Tygiel" w wykonaniu artystów Sceny Plastycznej KUL. Spektakl, reżyserowany przez Leszka Mądzika, miał miejsce w Kościele Ewangelicko - Augsburskim.
    Szczegółowy program Festiwalu dostępny jest na stronach Gaude Mater.


    Światowy Dzień Książki w SP 53 w Częstochowie

    Obchody Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich w Bibliotece Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 53 w Częstochowie trwały od 21 do 25 kwietnia 2008 r. Przez cały tydzień uczniowie klas 4 - 6 mogli wziąć udział w konkursie pt. „Pięć pytań o książce”, a uczniowie klas 0 – 3 brali udział w konkursie afiszowym „Czy znasz tę bajkę?”.
    W czytelni, w związku z Rokiem Planety Ziemia, przygotowana została wystawa pt. „Ziemia – nasza planeta”. Wyeksponowane zostały albumy i książki popularnonaukowe dla dzieci i młodzieży o tematyce przyrodniczej, geologicznej, jak i ekologicznej. Zaprezentowane zostały także fotografie naszej palnety.
    Uczennice klas 5 i 6 wzięły udział w konkursie plastycznym „Portret Ani z Zielonego Wzgórza” i w dniu 21 kwietnia malowały znaną bohaterkę. Z kolei dzieci z klasy 0e uczestniczyły w zajęciach „Jak powstaje książka?” .
    23 kwietnia uczennice z klasy 6 przygotowały audycję radiową zatytułowaną Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich w naszej szkole. Nastęnie o godz. 11.30 odbyło się spotkanie Aktywu Bibliotecznego, poświęcone idei święta. Podczas spotkania zaprezentowana została także nowa strona internetowa biblioteki szkolnej www.bsp53.republika.pl.
    Uczniowie klasy 5d w ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom” wysłuchali fragmentu książki „Porwanie Baltazara Gąbki”.
    25 kwietnia o godz. 11.30 uczniowie klas 4 – 6 wykazali się wiedzą w zakresie literatury i uczestniczyli w konkursie „Myślę, więc czytam”.
    Informacje na temat obchodów Światowego Dnia Książki zamieszczone zostały także w "Gazecie Bibliotecznej" oraz na stronach internetowych szkoły i biblioteki.


    Nauczyciel kreatywny

    W lutym 2008 r. Regionalny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli "WOM" w Częstochowie ogłosił konkurs w formie projektu edukacyjnego dla nauczycieli zatytułowany "Mam niedostateczny z myślenia według wzorców - szukanie dróg ucieczki od dydaktycznej sztampy w polskiej oświacie".
    Organizatorami konkursu byli:
    - dr Jerzy Zdański - Dyrektor Regionalnego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli "WOM" w Częstochowie,
    - prof. dr hab. Jerzy Buzek - Poseł Parlamentu Europejskiego,
    - dr Tadeusz Wrona - Prezydent Miasta Częstochowy.
    Zainteresowani nauczyciele do 10 marca składali prace konkursowe, prezentujące ich nowatorską działalność.
    Na konkurs wpłynęło 35 prac z 22 placówek oświatowych regionu (z 1 liceum, 1 przedszkola, 4 zespołów szkół, 5 gimnazjów, 11 szkół podstawowych).
    W dniu 29 kwietnia 2008r. w sali sesyjnej Urzędu Miasta Częstochowy odbyło się podsumowanie projektu. Spotkanie prowadziła pani Katarzyna Czajka, koordynator projektu i nauczyciel konsultant ds. edukacji europejskiej RODN "WOM" w Częstochowie.
    W spotkaniu udział wzięli: dr inż. Tadeusz Wrona Prezydent Miasta Częstochowy, prof. dr hab. Jerzy Buzek Poseł Parlamentu Europejskiego, dr Jerzy Zdański Dyrektor RODN "WOM" w Częstochowie, dr Andrzej Margasiński Dziekan Wydziału Pedagogicznego Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie, mgr Dorota Sobala Naczelnik Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Częstochowy, mgr Sylwia Kurcab nauczyciel konsultant ds. przedmiotów artystycznych i edukacji regionalnej RODN "WOM" w Częstochowie.
    Jako pierwsi głos zabrali dr Tadeusz Wrona i prof. Jerzy Buzek. Następnie refleksje na temat kreatywnego nauczyciela wygłosił dr Andrzej Margasiński. Podsumowania projektu dokonała pani Katarzyna Czajka. W dalszej części spotkania wręczono nauczycielom certyfikaty uczestnictwa, wyróżnienia i nagrody.
    Laureatkami konkursu zostały cztery nauczycielki, a trzy z nich pojadą w nagrodę do Brukseli.
    Na zakończenie spotkania uczestnicy projektu i organizatprzy stanęli do pamiątkowej fotografii. Już dziś zapraszamy do udziału w drugiej edycji projektu.


    Tydzień Bibliotek 2008 w Częstochowie

    Już po raz piąty Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich organizuje Tydzień Bibliotek, który będzie miał miejsce w dniach 5 - 11 maja 2008r.
    Hasło tegorocznych obchodów to Biblioteka miejscem spotkań.
    Patronat nad Tygodniem Bibliotek objęli:
    - Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego - Bogdan Zdrojewski,
    - Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego - Barbara Kudrycka,
    - Minister Edukacji Narodowej - Katarzyna Hall.
    W programie kolejna edycja konkursu na najlepszy program działania oraz konkurs na plakat.

    Sekcja Bibliotekarska przy Oddziale ZNP w Częstochowie również w tym roku weźmie udział w Tygodniu Bibliotek, realizując własny program. Punktem kulminacyjnym będzie akcja czytania "Ani z Zielonego Wzgórza", zorganizowana we współpracy z Oddziałem Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich w Częstochowie, która będzie miała miejsce w dniu 8 maja 2008 r. w Bibliotece Publicznej w Częstochowie.
    Ogłoszona zostanie także kolejna edycja konkursu na najlepszą prezentację multimedialną "Wszystko o bibliotece". W tym roku konkurs będzie miał rangę powiatową.
    Wszystkich nauczycieli bibliotekarzy i bibliotekarzy zachęcamy do udziału w Tygodniu Bibliotek 2008.
    Poniżej prezentujemy Program Sekcji Bibliotekarskiej, który obejmuje następujące działania:

    5 – 11 maja 2008 (poniedziałek – piątek)
    Konkurs fotograficzny dla bibliotekarzy "Tydzień Bibliotek 2008 w obiektywie"
    6 maja 2007 (wtorek) godz. 15.00 - 16.00
    Rozmowy o bibliotece - panel dyskusyjny bibliotekarzy na Gadu-Gadu
    8 maja 2008 godz. 9.00 – 15.00 (czwartek)
    "Ania z Zielonego Wzgórza" - maraton czytelniczy i konkurs "Pięć pytań ", zorganizowane we spółpracy z Biblioteką Publiczną w Częstochowie i Oddziałem SBP w Częstochowie. Ogłoszenie konkursu powiatowego „Wszystko o bibliotece” - prezentacja plakatu
    5 – 11 maja 2008 (poniedziałek – piątek)
    Prezentacja działań bibliotek w „e-Kurierze”
    15 maja 2007 (czwartek) - godz. 12.00
    Spotkanie bibliotekarzy w Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 53 w Częstochowie.
    Podsumowanie Tygodnia Bibliotek


    Literatura. Miasto, czyli VI Dni Książki w Częstochowie

    Już po raz szósty w Częstochowie odbędą się majowe Dni Książki. Tym razem w dniach od 16 do 20 maja 2008r. mieszkańcy Częstochowy będą mogli uczestniczyć w spotkaniach autorskich, wystawach, projekcjach filmowych, zorganizowanych w Miejskiej Galerii Sztuki. Tegoroczne Dni poświęcone zostały literaturze regionu.
    W pierwszym dniu odbędą się spotkania z Barbarą Kosmowską i Markiem Nowakowskim, a wieczorem miłośnicy Marcina Świetlickiego będą mogli uczestniczyć w koncercie zespołu Świetliki.
    W drugim dniu będą miały miejsce m. in. spotkania z poetami i prozaikami naszego miasta, spotkanie ze Stefanem Chwinem, Jackiem Dehnelem. Akcję literacko-artystyczną przeprowadzi poeta krakowski Michał Zabłocki. Przed Miejską Galerią Sztuki prowadzony będzie kiermasz księgarń i wydawnictw częstochowskich.
    Niedziela to spotkanie z literaturą dla najmłodszych czytelników. Aktorzy Teatru im. A. Mickiewicza w Saloniku Baśni dla dzieci czytają i śpiewają "Jasia i Małgosię", a dla straszych prezentują Norwidowski Salon Poezji. Wieczorem odbędą się spotkania z Zygmuntem Miłoszewskim, Gają Grzegorzewską i Martą Obuch.
    19 maja w poniedziałek najmłodsi wezmą udział w warsztatach plastycznych, obejrzą filmy "Don Chichot" oraz "Artur i Miminki". Po południu planowane jest spotkanie z Ryszardem Chłopkiem i Pawłem Sarną.
    W czwartym dniu odbędzie się spotkanie z Pawłem Beręsewiczem, a także warsztaty lalkarskie Mirosławy Truchta-Nowickiej oraz warsztaty czerpania papieru Czerpalni Papieru Art Papier z Gliwic.
    Organizatorami VI Dni Książki w Częstochowie są: Miejska Galeria Sztuki i Biblioteka Publiczna w Częstochowie.
    Więcej informacji na stronie www.galeria.czest.pl.


    71 Ogólnopolska Pielgrzymka Nauczycieli i Wychowawców

    W dniach 1 i 2 lipca 2008r. nauczyciele będą mogli uczestniczyć w 71 Ogólnopolskiej Pielgrzymce Nauczycieli i Wychowawców na Jasną Górę.
    Tegoroczna pielgrzymka odbywać się będzie pod hasłem Prawda o człowieku wyzwaniem dla polskiej szkoły.
    We wtorek 1.07.2008r. o godz. 15.00 rozpocznie się VII Sympozjum w Auli Ojca Kordeckiego. Usłyszymy wykłady:
    ks. prof. Mariana Machinka MSF - Nasze poszukiwanie prawdy o człowieku;
    ks. prof. Mariana Nowaka KUL - Błąd antropologiczny i jego konsekwencje dla nauczania i wychowania.
    Panel dyskusyjny Skutki błędu antropologicznego poprowadzi dr Stanisław Sławiński.
    Wieczorna modlitwa przebiegać będzie następująco:
    - godz. 21.00 Apel Jasnogórski w Cudownej Kaplicy NMP,
    - godz.21.30 „Panie, pomagaj nam odkrywać prawdę o człowieku” Eucharystyczną Procesję Wstawienniczą (Płock – ks. Rafał Bednarczyk) (zabieramy ze sobą lampiony i pochodnie),
    - godz.23.00 Msza św. bp Edward Dajczak (Łowicz ks. Mieczysław Iwanicki) (po Mszy św. czuwanie nocne w modlitewnej ciszy do godz. 5.00).
    Plan drugiego dnia pielgrzymki:
    - godz. 9.00 Różaniec Tajemnice Światła na Jasnogórskim Szczycie;
    - relacja z VII Sympozjum, Chór - Harmonia z Łodzi;
    - wykład ks. dr Marka Dziewieckiego: Prawda o człowieku;
    - Chór - Harmonia - Łódź;
    - Apel do polskich nauczycieli.
    Liturgia:
    - godz.12.00 EUCHARYSTIA - bp Adam Lepa, Łódź ks. Jarosław Pater;
    - godz.15.00 Droga Krzyżowa na Wałach - bp Edward Dajczak;
    - godz.16.00 Nabożeństwo rozesłania w Cudownej Kaplicy NMP, bp Edward Dajczak.



    Magazyn internetowy wydawany od 30.08.2005
    The webmagazine issued from 30.08.2005
    Miesięcznik, mutacje co około 10 dni
    Monthly, new editions are available about every 10 days
    Redaktor koordynujący: dr Renata Sowada - nauczyciel bibliotekarz
    Coordinator: Renata Sowada Ph.D. - teacher librarian
    Kontakt/Contact: klementinum@autograf.pl
    We do apologize for all mistakes in our translations.

    © Częstochowa, Poland 2005 - 2008


    POPRZEDNIO/FORMERLY: E-KURIER TNBSP, E-KURIER NB/TNBSP


    Magazyn internetowy nauczycieli bibliotekarzy, bibliotekarzy bibliotek pedagogicznych, publicznych, naukowych i kościelnych oraz czytelników.
    The webmagazine of Polish school librarians, librarians from pedagogical, public, scientific, church libraries and readers.
    Numer/Issue 6/2008 (35), Czerwiec/June 2008, mutacja/edition 1
    Aktualizacja/Update: 4 czerwca 2008/4th June 2008
    Częstochowa/Czestochowa, Poland



    Podsumowanie Tygodnia Bibliotek 2008 w Częstochowie

    15 maja 2008 r. o godz. 12.00 w Bibliotece Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 53 w Częstochowie spotkali się nauczyciele bibliotekarze i bibliotekarze, by podsumować działania Tygodnia Bibliotek. Uczniowie klasy Vd i VIe powiatali zebranych miniinscenizacją, której motywem przewodnim była rola książki w życiu człowieka. Młodzi ludzie przypomnieli znane teksty poetyckie poświęcone książce.
    Przewodnicząca Sekcji Bibliotekarskiej, wykorzystując prezentację multimedialną, przypomniała działania zrealizowane podczas Tygodnia, ze szczególnym uwzględnieniem maratonu czytelniczego "Ania Z Zielonego Wzgórza" i konkursu "Pięć Pytań", które zorganizowane zostały przy współpracy Biblioteki Publicznej i Oddziału Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich w Częstochowie.
    Zgromadzeni dzielili się także informacjali na temat własnych działań, realizowanych w macierzystach placówkach.
    Pani Izabela Bajor przedstawiła działania Publiczenj Biblioteki Pedagogicznej RODN "WOM" w Częstochowie, omawiając "Bajkowe spotkania", organizowane w ramach akcji "Cała Polska czyta dzieciom".
    Zaprezentowany został specjalny numer Biuletynu Informacyjnego Sekcji Bibliotekarskiej przy Oddziale ZNP w Częstochowie, a w nim regulamin konkursu powiatowego Wszystko o bibliotece na najlepszą prezentację multimedialną.

    Przewodnicząca zaprosiła wszystkich do udziału w XI Ogólnopolskiej Pielgrzymce Bibliotekarzy na Jasną Górę.
    Omówione zostały także nabliższe plany, związane z konferencjami naukowymi współorganizowanymi przez Sekcję. Wybrano także koordynatorkę ds. konkursów międzyszkolnych, do której należy przesyłać informacje na temat konkursów międzyszkolnych, organizowanych przez nauczycieli bibliotekarzy. Została nią pani Magdalena Sałdak ze Szkoły Podstawowej nr 17 w Częstochowie (magdzisko39@wp.pl).

    Następne spotkanie bibliotekarzy i nauczycieli bibliotekarzy, zorganizowane przez Sekcję Bibliotekarską przy Oddziale ZNP w Częstochowie poświęcone zostanie Bookcrossingowi i połączone z akcją uwalniania książek, zorganizowaną w ramach V Dnia Wolnych Książek będzie miało miejsce w dniu 12 czerwca 2008 r. o godz. 14.00 w Klubie Nauczyciela ZNP w Częstochowie, przy ul. J. Waszyngtona 62.
    Zapraszamy!!!


    Wszystko o bibliotece - konkurs powiatowy

    Sekcja Bibliotekarska przy Oddziale ZNP w Częstochowie serdecznie zaprasza uczniów i nauczycieli bibliotekarzy do udziału w konkursie powiatowym na najlepszą prezentację multimedialną Wszystko o bibliotece.
    Konkurs zorganizowany jest po raz drugi pod patronatem mgr Grzegorza Sikory Prezesa Oddziału ZNP w Częstochowie.
    Cele konkursu to:
    - promocja biblioteki;
    - propagowanie jej zasobów i działalności;
    - rozwijanie umiejętności komputerowych uczniów.
    Zadanie konkursowe polega na wykonaniu przez uczniów pod opieką nauczyciela bibliotekarza prezentacji multimedialnej, będącej uczniowską interpretacją tematu. Należy podać wykorzystane źródła. Prezentacja maksymalnie może zawierać 50 slajdów.
    Konkurs rozegrany zostanie w trzech kategoriach:
    - szkoły podstawowe,
    - gimnazja,
    - szkoły ponadgimnazjalne.
    Każda szkoła może zgłosić 1-3 prezentacje.
    Uczestnicy konkursu to jeden lub dwóch uczniów z klas:
    - 4 i 5 szkoły podstawowej;
    - 1 i 2 gimnazjum;
    - 1 i 2 szkół ponadgimnazjalnych.
    Komisja będzie oceniała: interpretację tematu; dobór materiałów; sposób ich wykorzystania; czytelność prezentacji; grafikę; atrakcyjność prezentacji; zaangażowanie uczniów.

    Terminy:
    8 maja 2008 – prezentacja plakatu podczas maratonu czytelniczego w Bibliotece Publicznej w Częstochowie
    15 maja 2008 godz. 12.00 – Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 53 w Częstochowie, ul. Orkana 95/109 – ogłoszenie konkursu, prezentacja plakatu – regulaminu
    15 maja – 15 czerwca 2008 – etap szkolny – wyłonienie najlepszych prezentacji w danej szkole
    15 – 30 września 2008 – zgłaszanie pisemne prezentacji na adres organizatorów:

    Sekcja Bibliotekarska przy Oddziale ZNP w Częstochowie
    ul. Waszyngtona 62
    42 – 200 Częstochowa

    1 – 15 października 2007 – praca komisji konkursowej
    21 października 2008 – podsumowanie konkursu i ogłoszenie jego wyników podczas V Regionalnego Forum Bibliotekarzy w Częstochowie – Sala Sesyjna Urzędu Miasta Częstochowy godz. 14.00 – 16.00.
    Koordynatorki przedsięwzięcia:
    Alina Grabna (Gimnazjum nr 5 w Częstochowie, alinagrabna@poczta.onet.pl; 0 516 050 210),
    Renata Sowada (Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 53 w Częstochowie, bsp53@wp.pl; 0 603 210 490).
    Kontakt z organizatorami także:
    czestochowa@znp.edu.pl.


    Uroczyste obchody DNIA POLONII

    W dniach 23 – 24 maja 2008 r. w pięknym Strečnie koło Martina na Słowacji odbyły się uroczyste obchody Dnia Polonii.
    Spotkanie o charakterze integracyjnym zorganizował Wydział Konsularny Ambasady Polskiej Rzeczpospolitej przy współpracy organizacji polonijnych na Słowacji. Polacy skupieni w Klubach Polskich mogli spotkać się, poznać bliżej, porozmawiać o dniu codziennym.
    Miejscem spotkania był Ośrodek SIP ŽSP w Strečnie. Około 120 Polonusów korzystało z wyposażenia ośrodka, a wieczorem uczestniczyło w zabawie przy polskiej muzyce.
    Przybyłych z całego kraju Polaków witała pani mgr ing Urszula Szulczyk-Śliwińska kierownik Wydziału Konsularnego Ambasady Polskiej Rzeczpospolitej w Bratysławie.
    Kluby Polskie na Słowacji istnieją do 1994 r. i prowadzą działalność kulturalno-oświatową. Przewodniczącą Klubu Polskiego w Martinie jest pani ing Irena Zacharová, a Klubu Polskiego w Žylinie jest pani Katarzyna Bielik.
    Informacje na temat działalności polonii w Republice Słowackiej znajdą państwo w stronie internetowej POLONII.


    VI Dni Książki w Częstochowie

    W dniach 16 - 20 maja 2008 r. w Częstochowie odbywały się VI Dni Książki .
    Uroczyste otwarcie nastąpiło w piątek, tj. 16 maja. Uroczystość prowadził Czesław Tarczyński, a honorowym gościem był pisarz Marek Nowakowski.
    Podczas uroczystości dr inż. Tadeusz Wrona Prezydent Miasta Częstochowy odczytał list gratulacyjny dla bibliotekarzy i przekazał życzenia z okazji Dnia Bibliotekarza oraz kosz czerwonych róż na ręce pani Ewy Derdy, dyrektora Biblioteki Publicznej w Częstochowie.
    Wieczorem miłośnicy prozy Marka Nowakowskiego mogli wysłuchać jego opowieści o dzieciństwie, pierwszych próbach pisarskich, ale także o przyjaźniach literackich, wydarzeniach historycznych, wspomnieniach wojennych czy wreszcie uwag na temat współczesnej literatury polskiej.
    Podczas spotkania odbyła się także projekcja filmu z cyklu "Powidoki".
    Nie zabrakło także wypowiedzi na temat najnowszej książki pisarza pt. "Psie głowy", a także możliwości indywidualnej rozmowy z autorem "Raportu o stanie wojennym" i zdobycia autografu.
    W sobotę odbyły się spotkania z poetami i prozaikami naszego miasta pod hasłem tegorocznych VI Dni Książki Literatura. Miasto. W poniedziałek mali czytelnicy podczas warsztatów plastycznych tworzyli własne książki.
    Odbyły się również spotkania z pisarką, tłumaczką i dziennikarką Barbarą Gawryluk.Dzieci wysłuchały opowieści o Krakowie i książkach autorki, poświęconych temu miastu. Uczestniczyły w konferencji prasowej i uczyły się szwedzkiego, poznając fragmenty książek Barbary Gawryluk.
    "Dżok. Legenda o psiej wierności" zdobyła wyróżnienie jury dziecięcego Polskiej Sekcji IBBY w konkursie na Dziecięcy Bestseller Roku.
    VI Dniom Książki – Literatura. Miasto towarzyszyły wystawy: Prace domowe Janusza Stannego, Ilustracje Zdzisława Witwickiego, Książka Artystyczna /wybór/, Nagrody i wyróżnienia z konkursów Sztuki Książki od III do VII edycji, Sylwia Perczak – ilustracje.

    Jak świętowaliśmy Tydzień Bibliotek

    Napływają informacje na temat obchodów Tygodnia Bibliotek w bibliotekach naszego regionu.

    Biblioteka Szkoły Podstawowej nr 31 z Oddziałami Integracyjnymi - Grażyna Bich i Maria Chajdas:

    1. konkurs literacki dla uczniów kl. IV, V i VI pod hasłem "Życzenia dla Ani z Zielonego Wzgórza";
    2. konkurs plastyczny pod hasłem "Portret Ani z Zielonego Wzgórza";
    Wystawa prac plastycznych w czytelni biblioteki szkolnej;
    3. Szkolny konkurs dotyczący znajomości lektury dla kl. III - "Znamy i lubimy dzieci z Bullerbyn";
    4. Szkolny konkurs dla chętnych uczniów dotyczący znajomości lektur kl. II - "Znamy lektury klasy II";
    5. Wystawa nowości bibliotecznych (beletrystyka i książki popularnonaukowe - spotkania z uczniami oraz rozmowy na temat ulubionych książek i nowości bibliotecznych;
    6. szkolna audycja dotycząca "Tygodnia Bibliotek".

    Biblioteka Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 53 w Częstochowie - Renata Sowada:

    1. kampania informacyjna na terenie szkoły, na stronie internetowej biblioteki;
    2. "Nasza biblioteka" - konkurs plastyczny dla uczniów klas 2 i 3;
    3. spotkanie aktywu bibliotecznego;
    4. audycja radiowa;
    5. "Tajemnice Harrego Pottera" - konkurs literacki dla uczniów klas 0 - 6;
    6. Wizyta w bibliotece szkolnej - zajęcia dla klas 4;
    7. "Ania z Zielonego Wzgórza" - konkurs "5 pytań" dla uczniów klas 4 - 6;

    Biblioteka Gimnazjum nr 5 w Częstochowie - Alina Grabna:

    1. zwiedzanie Biblioteki Publicznej w Częstochowie;
    2. warsztaty dla przedszkolaków;
    3. "Bohaterowie naszych lektur" - konkurs.

    Biblioteka Szkoły Podstawowej nr 2 Częstochowie - Jolanta Augustyn:

    1."Tydzień Bibliotek" - wystawka;
    2. spotkanie z poetką dla klasy V.

    Biblioteka Gimnazjum nr 22 w Częstochowie - Joanna Żyła, Marzena Konopka:

    1."100 lat powieści Ania z Zielonego wzgórza" - konkurs literacki;
    2."Portret Ani" konkurs plastyczny;
    3. aktywne uczestnictwo w maratonie czytelniczym i konkursie "5 Pytań";
    4. zwiedzenie wystawy nt. książki i bibliotek w okresie okupacji hitlerowskiej.

    Biblioteka Szkoły Podstawowej nr 1 w Częstochowie - Bogusława Grzywińska:

    1. czytanie w klasach 0 - 1 fragmentów wybranych książek;
    2. "Mój ulubiony bohater książkowy" - warsztaty plastyczne dla klas 3 z wykorzystaniem różnych technik: malowanie farbami, wyklejanie, plastelina;
    3. "Droga książki do czytelnika" - warsztaty w klasach 3 - 4;
    4. "Książka wczoraj i dziś" - warsztaty w klasach 3 - 4;
    5. "Średniowieczne manuskrypty" - warsztaty w klasach 3 - 4.


    Biblioteka Gimnazjum nr 8 w Częstochowie - Grażyna Cembrowska, Anna Struś:

    1."Sport w poezji polskiej" - konkurs poetycki;
    2. czytanie fragmentów powieści "Ania z Zielonego Wzgórza" (gimnazjaliści czytali uczniom SP 8).

    Publiczna Biblioteka Pedagogiczna RODN "WOM" w Częstochowie - Izabela Bajor, Anna Dąbrowska:

    1."Bajkowe spotkania" w ramach akcji "Cała Polska czyta dzieciom".

    Biblioteka Szkoły Podstawowej w Pankach - Lidia Stępień:

    1. udział w maratonie czytelniczym;
    2. kiermasz książki;
    3. "100 lat Ani Shirley" - gazetka;
    4. Tydzień z Anią Shirley.

    Biblioteka Gimanzjum w Pankach - Elżbieta Szpulak:

    1. "Mój ulubiony bohater literacki" - konkurs plastyczno-literacki;
    2. konkursy czatelnicze.

    Biblioteka Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 17 w Częstochowie - Magdalena Sałdak:

    1. "Portret Ani z Zielonego Wzgórza" - konkurs plastyczny;
    2. słuchanie bajek z Kolekcji Dziecka;
    3. konkurs na najciekawszy dar dla biblioteki.

    Biblioteka Zespołu Szkół w Mstowie - Piotr Całusiński, Tomasz Kozioł:

    1. "Portret Ani" - konkurs plastyczny dla klas IV - VI;
    2. "Czy znam dobrze książkę L. M. Montgomery "Ania z Zielonego Wzgórza" - konkurs literacki dla klas IV - VI;
    3. List do Ani z Zielonego Wzgórza "Czy zgadzam cię z jej stwierdzeniem, że "Zawsze się można z czegoś cieszyć, jeśli się tego mocno pragnie?" dla klas IV-VI;
    4. projekcja filmu "Ania z Zielonego wzgórza" w świetlicy szkolnej;
    5. maraton czytelniczy w klasach I- III z wybranych fragmentów powieści w celu zaznajomienia najmłodszych czytelników z postacią.
    Obchody Tygodnia Bibliotek połączone zostały z obchodami 100 rocznicy wydania powieści "Ania z Zielonego Wzgórza".


    Inauguracja Tygodnia Bibliotek 2008

    W dniu 5 maja 2008 roku, konferencją prasową Biblioteki szkolne i pedagogiczne wobec wyzwań XXI wieku, zorganizowaną przez Zarząd Główny Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich w Zespole Szkół nr 2 im. Wandy Rutkiewicz w Warszawie, zainaugurowany został tegoroczny Tydzień Bibliotek.
    Zaproszonych gości powitały panie: Janina Semik, dyrektor Zespołu Szkół nr 2 w Warszawie oraz Elżbieta Stefańczyk, przewodnicząca Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich, która przedstawiła także założenia programowe Tygodnia Bibliotek 2008.

    W dalszej części spotkania zgromadzeni wysłuchali następujących wystąpień:

    - Multimedialne centra informacyjne w bibliotekach - Andrzeja Kubraka z Zespołu Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących Nr 6 w Łomży, przedstawiciela Sekcji Bibliotekarskiej Zarządu Głównego ZNP;

    - "Nawigator wiedzy". Nauczyciel bibliotekarz opiekunem internetowego centrum informacji multimedialnejRenaty Sowada ze Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi Nr 53 w Częstochowie, przewodniczącej Sekcji Bibliotekarskiej przy Oddziale ZNP w Częstochowie;

    - Spotkania w Bibliotece Pedagogicznej w Toruniu - Wiesławy Budrowskiej z Biblioteki Pedagogicznej w Toruniu;

    - Aktywna biblioteka(-rka) - Barbary Michałek ze Szkoły Podstawowej nr 109 im. Batalionów Chłopskich w Warszawie.

    Dwa pierwsze wystąpienia opublikowane zostały w numerze 5/2008 "Poradnika Bibliotekarza". Uczestnicy konferencji zwiedzili także bibliotekę Zespołu Szkół nr 2 im. Wandy Rutkiewicz w Warszawie.

    W spotkaniu uczestniczyli m.in. redaktorzy prasy bibliotekarskiej - panie: Jadwiga Chruścińska ("Poradnik Bibliotekarza"), Anna Kontkiewicz ("Biblioteka. Szkolne Centrum Informacji"), panowie: Jan Wołosz ("Bibliotekarz") i Juliusz Wasilewski ("Biblioteka w Szkole"). Spotkanie umożliwiło wymianę poglądów na temat sytuacji nauczycieli bibliotekarzy i bibliotekarzy, jak również wpisało się w podejmowane inicjatywy integracji środowiska bibliotekarskiego. Po raz pierwszy od kilku lat, w sposób tak spektakularny, nauczyciele bibliotekarze z całej Polski, w tym członkowie Sekcji Bibliotekarskich ZNP, na zaproszenie przewodniczącej Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich, uczestniczyli w działaniach inicjowanych przez największą organizację bibliotekarską w Polsce.


    11 Ogólnopolska Pielgrzymka Bibliotekarzy

    W dniu 18 maja 2008 roku odbyła się 11 Ogólnopolska Pielgrzymka Bibliotekarzy na Jasną Górę.
    Organizatorami pielgrzymki były Duszpasterstwa Bibliotekarzy Archidiecezji Katowickiej i Gdańskiej.
    O godz. 11.00 w Kaplicy Cudownego Obrazu NMP odbyła się msza św., którą koncelebrowali duszpasterze bibliotekarzy: z Katowic - ks. dr Henryk Olszar oraz z Gdańska - ks. Maciej Kwiecień. Po mszy świętej około godz. 12.00 w Domu Pielgrzyma miało miejsce spotkanie bibliotekarzy, w którym uczestniczyło około 100 osób z Gdańska, Katowic, Torunia, Warszawy, Żar i Częstochowy.
    Pan Marian Skomro z Duszpasterstwa Bibliotekarzy Archidiecezji Gdańskiej przedstawił działalność koleżanek i kolegów z Pomorza oraz ich plany.
    Spotkanie uzewnętrzniło potrzebę integracji bibliotekarzy różnych sieci, intensyfikacji spotkań, wspólnego podejmowania wyzwań współczesności.


    71 Ogólnopolska Pielgrzymka Nauczycieli i Wychowawców

    W dniach 1 i 2 lipca 2008r. nauczyciele będą mogli uczestniczyć w 71 Ogólnopolskiej Pielgrzymce Nauczycieli i Wychowawców na Jasną Górę.
    Tegoroczna pielgrzymka odbywać się będzie pod hasłem Prawda o człowieku wyzwaniem dla polskiej szkoły.
    We wtorek 1.07.2008r. o godz. 15.00 rozpocznie się VII Sympozjum w Auli Ojca Kordeckiego. Usłyszymy wykłady:
    ks. prof. Mariana Machinka MSF - Nasze poszukiwanie prawdy o człowieku;
    ks. prof. Mariana Nowaka KUL - Błąd antropologiczny i jego konsekwencje dla nauczania i wychowania.
    Panel dyskusyjny Skutki błędu antropologicznego poprowadzi dr Stanisław Sławiński.
    Wieczorna modlitwa przebiegać będzie następująco:
    - godz. 21.00 Apel Jasnogórski w Cudownej Kaplicy NMP,
    - godz.21.30 „Panie, pomagaj nam odkrywać prawdę o człowieku” Eucharystyczną Procesję Wstawienniczą (Płock – ks. Rafał Bednarczyk) (zabieramy ze sobą lampiony i pochodnie),
    - godz.23.00 Msza św. bp Edward Dajczak (Łowicz ks. Mieczysław Iwanicki) (po Mszy św. czuwanie nocne w modlitewnej ciszy do godz. 5.00).
    Plan drugiego dnia pielgrzymki:
    - godz. 9.00 Różaniec Tajemnice Światła na Jasnogórskim Szczycie;
    - relacja z VII Sympozjum, Chór - Harmonia z Łodzi;
    - wykład ks. dr Marka Dziewieckiego: Prawda o człowieku;
    - Chór - Harmonia - Łódź;
    - Apel do polskich nauczycieli.
    Liturgia:
    - godz.12.00 EUCHARYSTIA - bp Adam Lepa, Łódź ks. Jarosław Pater;
    - godz.15.00 Droga Krzyżowa na Wałach - bp Edward Dajczak;
    - godz.16.00 Nabożeństwo rozesłania w Cudownej Kaplicy NMP, bp Edward Dajczak.


    Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych - październik 2008

    IASL ogłosiło oficjalnie październik międzynarodowym miesiącem bibliotek szkolnych.

    Tematem Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych 2008 będzie: Literacy and Learning at your School Library - Umiejętność czytania i uczenie się w Twojej bibliotece szkolnej.



    Więcej informacji:na stronie internetowej International Association of School Librarianship.

    Przypominamy, iż w październiku 2007 w Częstochowie miał miejsce Tydzień Bibliotek Szkolnych. Miesiąc Bibliotek Szkolnych tym bardziej nam się podoba!




    Magazyn internetowy wydawany od 30.08.2005
    The webmagazine issued from 30.08.2005
    Miesięcznik, mutacje co około 10 dni
    Monthly, new editions are available about every 10 days
    Redaktor koordynujący: dr Renata Sowada - nauczyciel bibliotekarz
    Coordinator: Renata Sowada Ph.D. - teacher librarian
    Kontakt/Contact: klementinum@autograf.pl
    We do apologize for all mistakes in our translations.

    © Częstochowa, Poland 2005 - 2008


    POPRZEDNIO/FORMERLY: E-KURIER TNBSP, E-KURIER NB/TNBSP


    Magazyn internetowy nauczycieli bibliotekarzy, bibliotekarzy bibliotek pedagogicznych, publicznych, naukowych i kościelnych oraz czytelników.
    The webmagazine of Polish school librarians, librarians from pedagogical, public, scientific, church libraries and readers.
    Numer/Issue 7-8/2008 (36-37), Lipiec-Sierpień/July-August 2008, mutacja/edition 1
    Aktualizacja/Update: 7 sierpnia 2008/7th August 2008
    Częstochowa/Czestochowa, Poland

    Czytanie "Herberta"

    Z okazji Roku Zbigniewa Herberta Biblioteka Publiczna w Częstochowie organizuje w czasie wakacji czytanie esejów Zbigniewa Herberta pod tytułem "Częstochowianie czytają - Rok Zbigniewa Herberta".
    Pierwsze spotkanie z esejami wybitnego poety miało miejsce 10 lipca 2008 r. o godz. 18.00 w Bibliotece Publicznej, a w roli czytającego wystąpiła pani Ewa Kulisz - redaktor naczelna "Gazety Wyborczej w częstochowie".
    Kolejne ponad godzinne spotkanie odbyło się 24 lipca, a eseje czytały: pani Anna Kulej - nauczyciel bibliotekarz oraz pani Beata Grzanka - dyrektor Biblioteki Publicznej w Częstochowie. Podczas spotkania w wypożyczalni zaprezentowana została również książka Magdaleny Czajkowskiej Herbert i "Kochane Zwierzątka", zawierająca listy poety do autorki i jej męża.
    7 sierpnia 2008 (czwartek) o godz. 18.00 również w Bibliotece Publicznej kolejnym czytającym będzie pan Robert Dorosławski - dyrektor Teatru im. Adama Mickiewicza w Częstochowie.
    Cykl wakacyjnych spotkań z twórczościę Zbigniewa Herberta zakończy w dniu 22 sierpnia 2008 r. (czwartek) o godz. 18.00, pan Tadeusz Wrona - prezydent Miasta Częstochowy. Spotkanie odbędzie się także w Bibliotece Publicznej w Częstochowie, przy al. NMP 22.
    Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa.



    Sekcja Bibliotekarska w Częstochowie

    Członkowie i sympatycy Sekcji Bibliotekarskiej spotkali się w Klubie Nauczyciela ZNP w Częstochowie w dniu 12 czerwca 2008r. Było to ostatnie zebranie w mijającym roku szkolnym.
    Zgromadzonych powitał mgr Grzegorz Sikora prezes Oddziału ZNP w Częstochowie, który podziękował zebranym za aktywną działalność, wręczył podziękowania za współpracę oraz życzył radosnych wakacji.
    Do życzeń i podziękowań przyłączyła się przewodnicząca Sekcji, która prowadziła dalszą część spotkania.
    Spotkanie miało na celu nie tylko podsumowanie działań Sekcji w mijającym roku szkolnym, ale także połączone było z obchodami VI Dnia Wolnych Książek i akcją bookcrossingową.
    Nauczyciele bibliotekarze wraz z uczniami i bibliotekarze uwolnili na terenie miasta i regionu ponad 200 książeczek - broszur o tematyce prozdrowotnej. Akcja bookcrossingowa, zorganizowana z okazji Dnia Wolnych Książek, przebiegała pod hasłem „Biblioteka promująca zdrowie”.
    Ponadto omówione zostały przygotowania do Miesiąca Bibliotek 2008, jak i ostatnie działania Sekcji, a także propozycje działań na nowy rok szkolny: m. in. druga edycja warsztatów z biblioterapii, zaplanowana na 20 - 21 września (sobota - niedziela) 2008r.

    Sporządzone zostało Sprawozdanie z działalności Sekcji za okres 1.01.- 30.06.2008r. i przesłane do Zarządu Okręgu ZNP w Częstochowie.
    Zakualizowane zostały informacje na temat Sekcji na stronie internetowej Oddziału ZNP w Częstochowie. Na tej stronie dostępna jest także elektroniczna wersja "Biuletynu Informacyjnego Sekcji Bibliotekarskiej".

    Ustalono termin następnego spotkania na 18 września (czwartek) o godz. 14.00 w Klubie Nauczyciela ZNP przy ul. Waszyngtona 62 w Częstochowie.


    Konkursy międzyszkolne

    Sekcja Bibliotekarska przy Oddziale ZNP w Częstochowie serdecznie zaprasza uczniów i nauczycieli bibliotekarzy do udziału w konkursach:

    - powiatowym na najlepszą prezentację multimedialną Wszystko o bibliotece
    .
    Konkurs zorganizowany jest po raz drugi pod patronatem mgr Grzegorza Sikory Prezesa Oddziału ZNP w Częstochowie.
    Uczniowie pod opieką nauczycieli bibliotekarzy wykonują prezentacje multimedialne. Każda szkoła (podstawowa, gimnazjum, ponadgimnazjalna) może zgłosić 1- 3 prezentacje wykonane przez 1 - 2 uczniów. Komisja będzie oceniała: interpretację tematu; dobór materiałów; sposób ich wykorzystania; czytelność prezentacji; grafikę; atrakcyjność prezentacji; zaangażowanie uczniów.
    Prezentacje należy zgłaszać pisemnie do 30 września 2008 na adres:

    Sekcja Bibliotekarska przy Oddziale ZNP w Częstochowie
    ul. Waszyngtona 62
    42 – 200 Częstochowa.

    Informacja o konkursie ukazała się także w "Częstochowskim Biuletynie Edukacyjnym" nr 2/2008 s. 84.

    -Tydzień Bibliotek 2008 w obiektywie:
    Konkurs przeznaczony jest dla nauczycieli bibliotekarzy i bibliotekarzy. Każdy uczestnik może zgłosić 1 - 3 fotografie prezentujące działania z Tygodnia Bibliotek 2008. Zdjęcia w formie tradycyjnej należy przesyłać wraz z danymi uczestnika na adres:

    Sekcja Bibliotekarska przy Oddziale ZNP w Częstochowie
    ul. Waszyngtona 62
    42 – 200 Częstochowa

    lub w formie elektronicznej - załącznik do e-mailu na adres:
    bsp53@wp.pl lub czestochowa@znp.edu.pl.

    Konkursy rozstrzygnięte zostaną 21 października 2008r. podczas V Regionalnego Forum Bibliotekarzy w Częstochowie.

    Zapraszamy!!!


    Maraton czytelniczy

    W dniu 8 maja 2008r. z okazji Tygodnia Bibliotek (5 – 11 maja) oraz 100. rocznicy publikacji powieści L. M. Montgomery „Ania z Zielonego Wzgórza” w sali odczytowej Biblioteki Publicznej im. dr Wł. Biegańskiego w Częstochowie odbył się maraton czytelniczy.
    Od 9.00 do 15.00 uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów z Częstochowy, jak i regionu częstochowskiego słuchali fragmentów powieści. W gronie lektorów byli:
    - przedstawiciele władz samorządowych: pani Dorota Sobala – naczelnik Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Częstochowy, pan Janusz Haszcz – naczelnik Wydziału Sportu i Turystyki Urzędu Miasta Częstochowy;
    - dziennikarze: pani Joanna Bar – redaktor naczelna „Pulsu Regionu”, pani Urszula Giżyńska – redaktor naczelna „Gazety Częstochowskiej”, pani Magdalena Lisiecka – redaktor „Życia Częstochowskiego”, pan Marian Piotr Rawinis – redaktor naczelny „Alei 3”;
    - bibliotekarze: pani Beata Grzanka – dyrektor Biblioteki Publicznej w Częstochowie, pani Barbara Czapska – bibliotekarz Biblioteki Głównej Politechniki Częstochowskiej, pan Bogumił Dobosz – nauczyciel bibliotekarz Publicznej Biblioteki Pedagogicznej RODN „WOM” w Częstochowie i Przewodniczący Częstochowskiego Stowarzyszenia Pomocy Szkole;
    - przedstawicielka Klubu Literackiego „Fraszka” – poetka Aleksandra Otocka i ksiądz Rafał Jasiński - wikariusz parafii p.w. Św. Antoniego w Częstochowie, a także uczennica ze Szkoły Podstawowej w Pankach Anna Lewandowska.
    Każdy z czytających miał ok. 30 minut na prezentację umiejętności czytelniczych i zachęcenie tych z uczniów, którzy jeszcze nie znali powieści do jej przeczytania.
    Organizatorami przedsięwzięcia, mającego na celu przede wszystkim promocję czytelnictwa i działalności biblioteki, byli: Biblioteka Publiczna, Oddział Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich i Sekcja Bibliotekarska przy Oddziale Związku Nauczycielstwa Polskiego w Częstochowie. Słuchaczami byli uczniowie - reprezentanci jedenastu szkół podstawowych (nr 19, 22, 26, 33, 35, 47, 53 z Częstochowy oraz SP w Białej i Pankach) i dwu gimnazjów (nr 9 i 22 z Częstochowy). W sumie ok. 200 uczniów wysłuchało fragmentów powieści. W gronie słuchaczy znaleźli się oczywiście miłośnicy pierwszego tomu przygód Ani.
    Uczniowie mogli wykazać się również znajomością przygód Ani z Zielonego Wzgórza, zawartych w pierwszej części cyklu powieściowego L. M. Montgomery, biorąc udział w konkursie „5 pytań”. Wystarczyło tylko udzielić odpowiedzi na pytania. Spośród prawidłowych wylosowano 15 nagród książkowych. Podczas maratonu zaprezentowany został także plakat zawierający regulamin konkursu powiatowego „Wszystko o bibliotece”, zachęcającego uczniów do stworzenia prezentacji multimedialnej. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi jesienią.
    Pomysłodawczyniami oraz koordynatorkami przedsięwzięcia były Jolanta Augustyn – członek Zarządu Sekcji Bibliotekarskiej oraz Renata Sowada – przewodnicząca Sekcji Bibliotekarskiej przy Oddziale ZNP w Częstochowie.
    To kolejne przedsięwzięcie nauczycieli bibliotekarzy i bibliotekarzy skupionych w Sekcji Bibliotekarskiej przy Oddziale ZNP w Częstochowie, które miało na celu promowanie czytelnictwa, rozwijanie zainteresowań czytelniczych uczniów, jak również zachęcanie do odwiedzenia biblioteki i korzystania z jej usług.


    "W bibliotece" - projekt w Bibliotece SP nr 53 w Częstochowie

    10 czerwca 2008 r. w Bibliotece Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 53 w Częstochowie dokonano podsumowania projektu W bibliotece.
    Projekt mający na celu przede wszystkim promocję czytelnictwa i działań biblioteki, realizowany był od 2 kwietnia 2008r. i obejmował uroczyste obchody następujących świąt książki i biblioteki:
    - Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci i Młodzieży - 2 kwietnia;
    - Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich - 23 kwietnia;
    - Tydzień Bibliotek - 5 - 11 maja (w tym Dzień Bibliotek i Bibliotekarzy - 8 maja);
    - Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom - początek czerwca;
    - Dzień Wolnych Książek - 12 czerwca.
    W ramach cyklu przygotowany został szereg imprez czytelniczych dla uczniów naszej szkoły.
    2 kwietnia 2008 z okazji 3. rocznicy śmierci papieża Jana Pawła II i Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci miała miejsce akcja czytelnicza pt. Nasz Papież, przygotowana dla uczniów klas 0 - 3. Fragmenty książki Joanny Krzyżanek „Jan Paweł II, czyli jak Karolek został papieżem”, w ramach szkolnej akcji „Cała Polska czyta dzieciom”, czytali zaproszeni goście: pan Bogumił Dobosz – przewodniczący Częstochowskiego Stowarzyszenia Pomocy Szkole, pani Wanda Szymczyk – dyrektor SP 53, ksiądz Roman Łodziński – proboszcz parafii p.w. Zesłania Ducha Świętego w Częstochowie, pani Mirka Bodak – redaktor tygodnika „Niedziela”, pani Urszula Giżyńska - redaktor naczelna „Gazety Częstochowskiej”, pani Anna Przygódzka – przewodnicząca Oddziału Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich w Częstochowie. Lekturze towarzyszyły: wystawa pt. „Nasz Papież” oraz konkurs plastyczny na ilustrację do przeczytanego fragmentu książki.
    W numerze 16 (778) "Niedzieli Częstochowskiej" z 20.04.2008r. ukazała się notatka prasowa na temat akcji Jak Karolek został papieżem, autorstwa A. Mrozek.
    Obchody Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich w Bibliotece SP nr 53 w Częstochowie trwały od 21 do 25 kwietnia 2008 r. Uczniowie klas 4 - 6 mogli wziąć udział w konkursie pt. „Pięć pytań o książce”, a klas 0 – 3 w konkursie afiszowym „Czy znasz tę bajkę?”.
    W czytelni, w związku z Rokiem Planety Ziemia, przygotowano wystawę pt. „Ziemia – nasza planeta”.
    Uczennice klas 5 i 6 wzięły udział w konkursie plastycznym „Portret Ani z Zielonego Wzgórza” i w dniu 21 kwietnia malowały znaną bohaterkę. Z kolei dzieci z klasy 0e uczestniczyły w zajęciach „Jak powstaje książka?”. 23 kwietnia uczennice z klasy 6 przygotowały audycję radiową Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich w naszej szkole. Następnie o godz. 11.30 odbyło się spotkanie Aktywu Bibliotecznego, poświęcone idei święta i zaprezentowana została nowa strona internetowa biblioteki szkolnej www.bsp53.republika.pl.
    Uczniowie klasy 5d w ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom” wysłuchali fragmentu książki „Porwanie Baltazara Gąbki”. 25 kwietnia uczniowie klas 4 – 6 wykazali się wiedzą w zakresie literatury i uczestniczyli w konkursie „Myślę, więc czytam”.

    W Tygodniu Bibliotek uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w konkursach: plastycznym dla klas 0 – 6 „Ulubiona książka” i 5 pytań pt. „Ania z Zielonego Wzgórza”. W czytelni przygotowana została wystawa „Ania z Zielonego Wzgórza”, a na terenie szkoły przeprowadzono akcję informacyjną na temat Tygodnia. Informacje ukazały się także w „Gazecie Bibliotecznej”, na stronie internetowej www.bsp53.republika.pl oraz w czasopiśmie internetowym "e-Kurier NB" www.actual2005.republika.pl.
    6 maja uczniowie klas 2 i 3 uczestniczyli w konkursie plastycznym „Nasza biblioteka”, a także odbyło się spotkanie aktywu bibliotecznego, podsumowujące konkursy zorganizowane z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich. 7 maja 2008r. o godz. 12.00 36 uczniów naszej szkoły uczestniczyło w konkursie "Tajemnice Harrego Pottera". Następnego dnia uczniowie klas VIc i VIa uczetsniczyli w maratonie czytelniczym „Ania z Zielonego Wzgórza”, zorganizowanym w Bibliotece Publicznej.
    15 maja o godz. 12.00 podczas spotkania bibliotekarzy dokonano podsumowania Tygodnia Bibliotek.
    Od 2 czerwca w czytelni przygotowana została wystawa, poświęcona dziejom książki. 4 i 6 czerwca uczniowie klas 0 - 3 uczestniczyli w głośnym czytaniu, będącym podsumowaniem całorocznej akcji "Cała Polska czyta dzieciom". Uczniowie wysłuchali fragmentów książek pani Barbary Gawryluk: "Dżok, legenda o psiej wierności" oraz "Przedszkolaki z ulicy Morelowej". Obie książeczki podpisała autorka na pamiątkę spotkania z uczniami naszej szkoły w czasie VI Dni Książki w Częstochowie. 5 czerwca 2008 o godz. 10.00 uczniowie klas pierwszych uczestniczyli w konkursie "Już pięknie czytam", prezentując, poprzez lekturę książki "Przedszkolaki z ulicy Morelowej" B. Gawryluk, własne umiejętności czytelnicze. Zwyciężyła Julia Bednarek z klasy I a.
    Tydzień Głośnego Czytania odbył się w naszej bibliotece po raz trzeci, ale pierwszy raz w ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom, zorganizowanego przez Fundację ABCXXI Cała Polska czyta dzieciom w dniach 2 - 6 czerwca br.
    Podsumowanie projektu "W bibliotece" miało miejsce w szkolnej czytelni 10 czerwca. Pani dyrektor Jolanta Pilarek wręczyła nagrody uczestnikom konkursów. Zebrani uczestniczyli w akcji bookcrossingowej, przygotowanej z okazji VI Dnia Wolnych Książek. Ponadto kontykuowano głosowanie w ramach akcji "Czas na czytanie". Książka wzbogaca".

    Projekt "W bibliotece" realizowany jest w naszej szkole od kilku lat.
    Wyróżniony został także w konkursie "Mam niedostateczny z myślenia według wzorców - szukanie dróg ucieczki od dydaktycznej sztampy w polskiej oświacie". Organizatorami konkursu byli: prof. dr hab. Jerzy Buzek - Poseł Parlamentu Europejskiego, dr Tadeusz Wrona - Prezydent Miasta Częstochowy, dr Jerzy Zdański - Dyrektor Regionalnego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli "WOM" w Częstochowie. Więcej informacji na temat konkursu przedstawiliśmy w numerze majowym "e-Kuriera NB" (zob. Archiwum).


    Promocja działań Sekcji Bibliotekarskiej:

    Trwa promocja działalności Sekcji Bibliotekarskiej przy Oddziale ZNP w Częstochowie. Ukazały się następujące informacje w internecie:
    - strona internetowa Zarządu Głównego ZNP: www.znp.edu.pl w zakładce Sekcja Szkolnictwa Ogólnokształcącego i Bibliotekarska oraz ZNP w mediach – 9.05.2008: 6. Czytali „Anię z Zielonego Wzgórza”.
    - strona internetowa Oddziału ZNP w Częstochowie: www.czestochowwa.znp.edu.pl;
    - podstrona w czasopiśmie internetowym „e-Kurier NB” poświęcona działalności Sekcji Bibliotekarskiej www.actual2005.republika.pl/sekcjabib.html
    Ukazały się również informacje prasowe i internetowe na temat konferencji "Centra informacji multimedialnej" i IV Regionalnego Forum Bibliotekarzy, które współorganizowała Sekcja w dniu 23 października 2007r. w Częstochowie:
    Bar J.: Multimedialne biblioteki. "Puls Regionu" 2007 nr 44 s. 7;
    Nowak E.: Więcej czytać. "Gazeta Częstochowska" 2007 nr 49 (832) s. 6;
    Nowoczesne biblioteki. "7Dni. Tygodnik Regionalny" 2007 nr 45 (183);
    SyB: Centra informacji multimedialnej. www.czestochowa.pl;
    Poszwa J.: Sprawozdanie z Ogólnopolskiej Konferencji Naukowo-Szkoleniowej "Centra informacji multimedialnej w bibliotekach" oraz IV Regionalnego Forum Bibliotekarzy w Częstochowie. www.bielsko.tnbsp.pl;
    Sekcja Szkolnictwa Ogólnokształcącego i Bibliotekarska. www.znp.edu.pl;
    Zaproszenie na konferencję. www.rybnik.pl/bsip.

    Wydane zostały kolejne numery „Biuletynu Informacyjnego Sekcji Bibliotekarskiej”: nr 1/ 2008, nr 2/2008 specjalny.
    Ponadto w informatorze Urzędu Miasta Częstochowy: „Co, Gdzie, Kiedy w Częstochowie” – maj i czerwiec 2008r. zamieszczono informacje na temat spotkań bibliotekarzy organizowanych przez Sekcję, jak również maratonu czytelniczego.
    Informacje na temat maratonu czytelniczego „Ania z Zielonego Wzgórza” ukazały się również w prasie lokalnej:
    - „Ania ma 100 lat i farbuje włosy” -„Gazeta Wyborcza. Częstochowa” z 9 maja 2008r., s. 2;
    -ML: Czytali „Anię z Zielonego Wzgórza”. Maraton czytelniczy w bibliotece. „Życie Częstochowskie” z 9 -11 maja 2008r. s. 2.

    Ponadto R. Sowada opublikowała następujące artykuły w czasopismach prezentujące działalność Sekcji:
    * Sekcja Bibliotekarska przy Oddziale Związku Nauczycielstwa Polskiego w Częstochowie. „Śląski Głos Nauczycielski” 2007 nr 10-11 i 12 (100, 101, 102) s. 15 – 16.
    * Tydzień Bibliotek Szkolnych. "Częstochowski Biuletyn Oświatowy" 2007 nr 4 s. 75 - 76.
    * Poeci i bibliotekarze. "Częstochowski Biuletyn Oświatowy" 2008 nr 1 s. 76 - 77.
    * Centra informacji multimedialnej w bibliotekach i IV Regionalne Forum Bibliotekarzy w Częstochowie. „Poradnik Bibliotekarza” 2008 nr 2 s. 19 – 20.
    * Bibliotekarze o Centrach Informacji Multimedialnej. „Biblioteka – szkolne centrum informacji” 2008 nr 2 s. 35 – 36.
    * Wszystko o bibliotece - konkurs powiatowy. "Częstochowski Biuletyn Oświatowy" 2008 nr 2 s. 84.

    Jak świętowaliśmy Tydzień Bibliotek

    Napływają informacje na temat obchodów Tygodnia Bibliotek w bibliotekach naszego regionu.

    Biblioteka Szkoły Podstawowej nr 42 w Częstochowie - Ilona Ślęzak:

    1. "Mistrz głośnego czytania" - II edycja szkolnego konkursu głośnego czytania dla ucz. kl. II i III;
    2. "Mój ulubiony bohater książkowy"- Wystawa kukiełek wykonanych przez uczestników konkursu;
    3. Czytanie fragmentów książek dla dzieci z klas 0-3.

    Biblioteka Szkoły Podstawowej nr 31 z Oddziałami Integracyjnymi - Grażyna Bich i Maria Chajdas:

    1. konkurs literacki dla uczniów kl. IV, V i VI pod hasłem "Życzenia dla Ani z Zielonego Wzgórza";
    2. konkurs plastyczny pod hasłem "Portret Ani z Zielonego Wzgórza";
    Wystawa prac plastycznych w czytelni biblioteki szkolnej;
    3. Szkolny konkurs dotyczący znajomości lektury dla kl. III - "Znamy i lubimy dzieci z Bullerbyn";
    4. Szkolny konkurs dla chętnych uczniów dotyczący znajomości lektur kl. II - "Znamy lektury klasy II";
    5. Wystawa nowości bibliotecznych (beletrystyka i książki popularnonaukowe - spotkania z uczniami oraz rozmowy na temat ulubionych książek i nowości bibliotecznych;
    6. szkolna audycja dotycząca "Tygodnia Bibliotek".

    Biblioteka Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 53 w Częstochowie - Renata Sowada:

    1. kampania informacyjna na terenie szkoły, na stronie internetowej biblioteki;
    2. "Nasza biblioteka" - konkurs plastyczny dla uczniów klas 2 i 3;
    3. spotkanie aktywu bibliotecznego;
    4. audycja radiowa;
    5. "Tajemnice Harrego Pottera" - konkurs literacki dla uczniów klas 0 - 6;
    6. Wizyta w bibliotece szkolnej - zajęcia dla klas 4;
    7. "Ania z Zielonego Wzgórza" - konkurs "5 pytań" dla uczniów klas 4 - 6;

    Biblioteka Gimnazjum nr 5 w Częstochowie - Alina Grabna:

    1. zwiedzanie Biblioteki Publicznej w Częstochowie;
    2. warsztaty dla przedszkolaków;
    3. "Bohaterowie naszych lektur" - konkurs.

    Biblioteka Szkoły Podstawowej nr 2 Częstochowie - Jolanta Augustyn:

    1."Tydzień Bibliotek" - wystawka;
    2. spotkanie z poetką dla klasy V.

    Biblioteka Gimnazjum nr 22 w Częstochowie - Joanna Żyła, Marzena Konopka:

    1."100 lat powieści Ania z Zielonego wzgórza" - konkurs literacki;
    2."Portret Ani" konkurs plastyczny;
    3. aktywne uczestnictwo w maratonie czytelniczym i konkursie "5 Pytań";
    4. zwiedzenie wystawy nt. książki i bibliotek w okresie okupacji hitlerowskiej.

    Biblioteka Szkoły Podstawowej nr 1 w Częstochowie - Bogusława Grzywińska:

    1. czytanie w klasach 0 - 1 fragmentów wybranych książek;
    2. "Mój ulubiony bohater książkowy" - warsztaty plastyczne dla klas 3 z wykorzystaniem różnych technik: malowanie farbami, wyklejanie, plastelina;
    3. "Droga książki do czytelnika" - warsztaty w klasach 3 - 4;
    4. "Książka wczoraj i dziś" - warsztaty w klasach 3 - 4;
    5. "Średniowieczne manuskrypty" - warsztaty w klasach 3 - 4.


    Biblioteka Gimnazjum nr 8 w Częstochowie - Grażyna Cembrowska, Anna Struś:

    1."Sport w poezji polskiej" - konkurs poetycki;
    2. czytanie fragmentów powieści "Ania z Zielonego Wzgórza" (gimnazjaliści czytali uczniom SP 8).

    Publiczna Biblioteka Pedagogiczna RODN "WOM" w Częstochowie - Izabela Bajor, Anna Dąbrowska:

    1."Bajkowe spotkania" w ramach akcji "Cała Polska czyta dzieciom".

    Biblioteka Szkoły Podstawowej w Pankach - Lidia Stępień:

    1. udział w maratonie czytelniczym;
    2. kiermasz książki;
    3. "100 lat Ani Shirley" - gazetka;
    4. Tydzień z Anią Shirley.

    Biblioteka Gimnazjum w Pankach - Elżbieta Szpulak:

    1. "Mój ulubiony bohater literacki" - konkurs plastyczno-literacki;
    2. konkursy czatelnicze.

    Biblioteka Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 17 w Częstochowie - Magdalena Sałdak:

    1. "Portret Ani z Zielonego Wzgórza" - konkurs plastyczny;
    2. słuchanie bajek z Kolekcji Dziecka;
    3. konkurs na najciekawszy dar dla biblioteki.

    Biblioteka Zespołu Szkół w Mstowie - Piotr Całusiński, Tomasz Kozioł:

    1. "Portret Ani" - konkurs plastyczny dla klas IV - VI;
    2. "Czy znam dobrze książkę L. M. Montgomery "Ania z Zielonego Wzgórza" - konkurs literacki dla klas IV - VI;
    3. List do Ani z Zielonego Wzgórza "Czy zgadzam cię z jej stwierdzeniem, że "Zawsze się można z czegoś cieszyć, jeśli się tego mocno pragnie?" dla klas IV-VI;
    4. projekcja filmu "Ania z Zielonego wzgórza" w świetlicy szkolnej;
    5. maraton czytelniczy w klasach I- III z wybranych fragmentów powieści w celu zaznajomienia najmłodszych czytelników z postacią.
    Obchody Tygodnia Bibliotek połączone zostały z obchodami 100 rocznicy wydania powieści "Ania z Zielonego Wzgórza".



    Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych - październik 2008

    IASL ogłosiło oficjalnie październik międzynarodowym miesiącem bibliotek szkolnych.

    Tematem Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych 2008 będzie: Literacy and Learning at your School Library - Umiejętność czytania i uczenie się w Twojej bibliotece szkolnej.



    Więcej informacji:na stronie internetowej International Association of School Librarianship.

    Przypominamy, iż w październiku 2007 w Częstochowie miał miejsce Tydzień Bibliotek Szkolnych. Miesiąc Bibliotek Szkolnych tym bardziej nam się podoba!

















    Magazyn internetowy wydawany od 30.08.2005
    The webmagazine issued from 30.08.2005
    Miesięcznik, mutacje co około 10 dni
    Monthly, new editions are available about every 10 days
    Redaktor koordynujący: dr Renata Sowada - nauczyciel bibliotekarz
    Coordinator: Renata Sowada Ph.D. - teacher librarian
    Kontakt/Contact: klementinum@autograf.pl
    We do apologize for all mistakes in our translations.

    © Częstochowa, Poland 2005 - 2008











    POPRZEDNIO/FORMERLY: E-KURIER TNBSP, E-KURIER NB/TNBSP

    Magazyn internetowy nauczycieli bibliotekarzy, bibliotekarzy bibliotek pedagogicznych, publicznych, naukowych i kościelnych oraz czytelników.
    The webmagazine of Polish school librarians, librarians from pedagogical, public, scientific, church libraries and readers.
    Numer/Issue 9/2008 (38), Wrzesień/September 2008, mutacja/edition 1
    Aktualizacja/Update: 17 września 2008/17th September 2008
    Częstochowa/Czestochowa, Poland


    Spotkanie członków i sympatyków Sekcji Bibliotekarskiej ZNP w Częstochowie

    Witamy w nowym roku szkolnym. Czas wakacji poza nami, ale pozostały ciepłe wspomnienia na cały kolejny rok. Znowu odliczamy dni do następnych wakacji.
    Pierwsze spotkanie bibliotekarzy, zorganizowane przez Sekcję Bibliotekarską przy Oddziale ZNP w Częstochowie odbędzie się dniu 18 września 2008r. (czwartek) o godz. 14.00 w Klubie Nauczyciela ZNP przy ul. J. Waszyngtona 62 w Częstochowie. Temat spotkania: Bibliotekarz wobec nowych wyzwań.
    Podczas spotkania przedstawiony zostanie plan pracy Sekcji na rok 2008/2009. Omówione będą przygotowania do V Regionalnego Forum Bibliotekarzy w Częstochowie (szczegółowe informacje poniżej) oraz do Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych w Częstochowie.
    Wszystkich bibliotekarzy i nauczycieli bibliotekarzy z miasta i regionu serdecznie zapraszamy na spotkanie.

    Przypominamy, że w sobotę i niedzielę 20 i 21 września 2008 odbędą się warsztaty z biblioterapii - stopień 2, które poprowadzi pani Ewelina Surniak. To część pierwsza, która trwać będzie 10 godzin. Następnie uczestnicy będą mieli czas na stworzenie własnych programów i scenariuszy.
    Część druga warsztatów odbędzie się również w sobotę i niedzielę 29 i 30 listopada 2008. Miejsce szkolenia to Klub Nauczyciela ZNP przy ul. Waszyngtona 62 w Częstochowie.

    Osoby zainteresowane 1 stopniem biblioterapii proszę o kontakt na e-mail:
    bsp53@wp.pl.

    V Regionalne Forum Bibliotekarzy w Częstochowie - 21 października 2008

    Już po raz piąty serdecznie zapraszamy bibliotekarzy, nauczycieli biliotekarzy, księgarzy do udziału w V Regionalnym Forum Bibliotekarzy w Częstochowie.


    Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych – październik 2008

    V Regionalne Forum Bibliotekarzy w Częstochowie

    Temat: Biblioteka centrum czytania i uczenia się

    Cel:
    - promocja działalności biblioteki
    - zwrócenie uwagi na istotne funkcje biblioteki
    - integracja środowiska bibliotekarzy
    - wymiania doświadczeń zawodowych

    Patronat: Prezydent Miasta Częstochowy

    Organizatorzy:
    Sekcja Bibliotekarska przy Oddziale ZNP w Częstochowie,
    Oddział Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich w Częstochowie,
    Oddział Towarzystwa Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich w Częstochowie,
    Biblioteka Główna Politechniki Częstochowskiej,
    Biblioteka Publiczna w Częstochowie,
    Publiczna Biblioteka Pedagogiczna RODN „WOM” w Częstochowie

    Termin:
    21 października 2008 r. (wtorek) w godz. 14.00 – 16.00

    Miejsce:
    Sala Sesyjna Urzędu Miasta Częstochowy, ul. Śląska 11/13.

    Uczestnicy:
    Nauczyciele bibliotekarze, bibliotekarze, prelegenci, zaproszeni goście, media.

    Przebieg spotkania:

    1. Powitanie zebranych
    2. Wystąpienia gości
    3. Referaty i dyskusja
    4. Podsumowanie konkursów „Wszystko o bibliotece” i "Tydzień Bibliotek 2008 w obiektywie"
    5. Podsumowanie obrad

    Udział w konferencji jest bezpłatny.

    Informacje i zgłoszenia: bsp53@wp.pl lub klementinum@autograf.pl.

    Konkursy międzyszkolne

    Sekcja Bibliotekarska przy Oddziale ZNP w Częstochowie serdecznie zaprasza uczniów i nauczycieli bibliotekarzy do udziału w konkursach:

    - powiatowym na najlepszą prezentację multimedialną Wszystko o bibliotece
    .
    Konkurs zorganizowany jest po raz drugi pod patronatem mgr Grzegorza Sikory Prezesa Oddziału ZNP w Częstochowie.
    Uczniowie pod opieką nauczycieli bibliotekarzy wykonują prezentacje multimedialne. Każda szkoła (podstawowa, gimnazjum, ponadgimnazjalna) może zgłosić 1- 3 prezentacje wykonane przez 1 - 2 uczniów. Komisja będzie oceniała: interpretację tematu; dobór materiałów; sposób ich wykorzystania; czytelność prezentacji; grafikę; atrakcyjność prezentacji; zaangażowanie uczniów.
    Prezentacje należy zgłaszać pisemnie do 30 września 2008 na adres:

    Sekcja Bibliotekarska przy Oddziale ZNP w Częstochowie
    ul. Waszyngtona 62
    42 – 200 Częstochowa.

    Informacja o konkursie ukazała się także w "Częstochowskim Biuletynie Edukacyjnym" nr 2/2008 s. 84.

    -Tydzień Bibliotek 2008 w obiektywie:
    Konkurs przeznaczony jest dla nauczycieli bibliotekarzy i bibliotekarzy. Każdy uczestnik może zgłosić 1 - 3 fotografie prezentujące działania z Tygodnia Bibliotek 2008. Zdjęcia w formie tradycyjnej należy przesyłać wraz z danymi uczestnika na adres:

    Sekcja Bibliotekarska przy Oddziale ZNP w Częstochowie
    ul. Waszyngtona 62
    42 – 200 Częstochowa

    lub w formie elektronicznej - załącznik do e-mailu na adres:
    bsp53@wp.pl lub czestochowa@znp.edu.pl.

    Konkursy rozstrzygnięte zostaną 21 października 2008r. podczas V Regionalnego Forum Bibliotekarzy w Częstochowie.

    Zapraszamy!!!

    Literacki Atlas Polski

    Rusza kolejna edycja ogólpolskiego programu Literacki atlas Polski, którego organizatorem jest Centrum Edukacji Europejskiej.
    Uczestnikami programu są uczniowie pracujący pod opieką nauczyciela nad określonym projektem. Zgłoszenia do programu należy wysyłać do 30 listopada lub 30 marca danego roku szkolnego. Projekty mogą być realizowane przez cały rok.
    Zadanie główne programu to promocja czytelnictwa i czytania.
    Wszelkie informacje, nie tylko pomysły na projekt, ale także ich realizację krok po kroku, znajdą Państwo na stronie internetowej organizatorów.
    Efektem poprzednich edycji "Literackiego atlasu Polski" jest publikacja ogólnopolskiego przewodnika "Literacki atlas Polski".
    Nadmieniam, że realizacja wybranego przez Państwa projektu, związanego z edukacją regionalną, może odbywać się w bibliotece szkolnej.
    W Bibliotece Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integarcyjnymi nr 53 w Częstochowie zrealizowane zostały już dwa projekty tego typu:
    - "Częstochowa w oczach Ludmiły Marjańskiej" w roku szkolnym 2006/2007;
    - "Częstochowa w poezji i prozie" w roku szkolnym 2007/2008.
    Zachęcam do udziału w programie Literacki atlas Polski.

    "Pamięci Haliny Poświatowskiej" - II edycja konkursu

    Uczniów klas 4 - 6 szkół podstawowych miasta i regionu serdecznie zapraszamy do udziału w konkursie Pamięci Haliny Poświatowskiej.
    Zadaniem uczestnika jest napisanie tekstu poetyckiego poświęconego twórczości Haliny Poświatowskiej lub inspirowanego Jej twórczością. W komisji konkursowej zasiądą: pani Beata Brodowicz - Szymanek (poetka) oraz pan Zbigniew Myga - brat Haliny Poświatowskiej i kustosz Domu Poezji - Muzeum Haliny Poświatowskiej.
    Pierwsza edycja konkursu odbyła się w roku ubiegłym.
    Poniżej prezentujemy regulamin konkursu.

    „Pamięci Haliny Poświatowskiej”.
    Poetycki konkurs regionalny dla uczniów klas 4 – 6 szkół podstawowych

    Organizator:
    Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 53 w Częstochowie
    im. Marii Skłodowskiej -Curie
    ul. Orkana 95/109, Częstochowa

    Cele:
    - promocja twórczości uczniowskiej
    - rozbudzanie zainteresowań poetyckich
    - przybliżenie znanej postaci związanej z miastem

    REGULAMIN KONKURSU:

    1. Uczestnicy: uczniowie klas 4 – 6
    2. Zadanie uczestnika: napisanie utworu poetyckiego poświęconego życiu i twórczości Haliny Poświatowskiej lub utworu inspirowanego Jej twórczością.
    3. Każdy uczeń zgłasza jeden samodzielnie napisany utwór poetycki.
    4. Zasady zgłoszenia uczestnictwa:
    - każda szkoła może zgłosić od 1 do 3 utworów napisanych przez uczniów,
    - zgłoszenie pisemne powinno zawierać tekst utworu, nazwisko autora, nazwisko opiekuna i adres szkoły;
    - zgłoszenia przyjmowane są do 10 października 2008r. na adres:

    Biblioteka Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 53
    ul. Orkana 95/109
    42-229 Częstochowa
    dopisek „Pamięci Poświatowskiej”.

    5. Nadesłane prace przechodzą na własność organizatorów.
    6. Prace oceni powołane jury konkursowe, które zwróci uwagę na:
    - oryginalność ujęcia tematu
    - wyraz artystyczny
    - poprawność językową
    - nowatorstwo poetyckie.
    7. Nagrody: dyplomy i nagrody dla uczniów, podziękowania dla nauczycieli.
    8. O terminie wręczenia nagród laureaci i opiekunowie zostaną powiadomieni telefonicznie lub za pośrednictwem poczty e-mail.
    9. Ogłoszenie wyników nastąpi 24 października 2008r.

    Zapraszamy do udziału w konkursie!

    Organizatorzy:
    Izabela Sitek
    Renata Sowada
    Mirosława Wtorkowska

    Kontakt z organizatorami:
    e-mail: bsp53@wp.pl; tel. 0 603 210 490.

    Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych w Częstochowie

    IASL ogłosiło oficjalnie październik 2008 Międzynarodowym Miesiącem Bibliotek Szkolnych.

    Tematem Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych 2008 jest:
    Literacy and Learning at your School Library - Umiejętność czytania i uczenie się w Twojej bibliotece szkolnej.


    Więcej informacji:na stronie internetowej International Association of School Librarianship.

    Również na platformie ENSIL uruchomiony został specjalny serwis dla MMBS.
    Zapraszamy do publikacji.

    To doskonała okazja, by przypomnieć organom prowadzącym szkoły i samorządom o działalności bibliotek szkolnych. Nie ma nas w nowym projekcie Podstawy programowej, która ma obowiązywać w przyszłym roku, ale wszak istniejemy i działamy całkiem prężnie i nowocześnie. Zaprezentujmy nasze działania po raz kolejny oragnizując spotkania, sympozja, konkursy czytelnicze, wystawy. Pomysłów z pewnością nie zabraknie.

    Sekcja Bibliotekarska przy Oddziale ZNP w Częstochowie serdecznie zaprasza Koleżanki i Kolegów bibliotekarzy i nauczycieli bibliotekarzy do wspólnych działań, a także tradycyjnej już prezentacji działań podejmowanych we własnych placówkach na łamach e-Kuriera NB.

    Ramowy plan Miesiąca Bibliotek Szkolnych w Częstochowie prezentuje się następująco:

    1. „Wszystko o bibliotece” – konkurs powiatowy
    2. „Podwieczorek bibliotekarzy”, czyli 60 lat Biblioteki Pedagogicznej w Częstochowie – spotkanie z pracownikami
    3. „Biblioteki szkolne regionu częstochowskiego” – wspólna publikacja
    4. Prezentacja działań w „e-Kurierze NB” – www.actual2005.republika.pl
    5. 21 X 2008 V Regionalne Forum Bibliotekarzy w Częstochowie
    6. 26 X 2008 (niedziela) godz. 16.00 – msza święta w intencji bibliotekarzy i ich rodzin w sanktuarium św. Antoniego przy ul. Szczytowej w Częstochowie.

    Jednocześnie przypominamy, iż w październiku 2007 w Częstochowie miał miejsce Tydzień Bibliotek Szkolnych!


    Konferencja eTwinning dla nauczycieli bibliotekarzy szkolnych

    Narodowe Biuro Kontaktowe Programu eTwinning i Ośrodek Edukacji Informatycznej i Zastosowań Komputerów w Warszawie organizują Konferencję eTwinning dla nauczycieli bibliotekarzy szkolnych, która odbędzie się w Warszawie w dniu 27 października 2008 roku (poniedziałek) w hotelu Hotelu Kyriad w Warszawie przy ul. Towarowej 2 (centrum) w godzinach 9.00 - 15.00.

    Program konferencji przedstawia się następująco:

    09.00 – 10.00 - Rejestracja uczestników
    10.00 – 10.15 – Oficjalne otwarcie oraz przywitanie uczestników – dr Paweł Poszytek – Dyrektor Programu „Uczenie się przez całe życie”, FRSE
    10.15 – 10.40 – Prezentacja Programu eTwinning oraz portalu www.etwinning.pl ; Konkurs „eTwinning w szkolnej bibliotece” - Gracjana Więckowska, FRSE
    10.40 – 11.00 - Prezentacja portalu www.etwinning.net oraz narzędzi oferowanych przez portal - Monika Regulska, FRSE
    11.00 – 11.15 - Ewaluacja polskich projektów eTwinning – Alicja Pietrzak – Zastępca Dyrektora Programu „Uczenie się przez całe życie”, FRSE
    11.15 – 11.45 – Wykład dr Elżbieta Gajek, Uniwersytet Warszawski
    11.45 – 12.10 – „Club lecture” Bożena Paradysz – Adamus, Szkoła Podstawowa nr14 z Oddziałami Integracyjnymi im. A. Mickiewicza w Zabrzu
    12.10 – 12.35 - Prezentacja projektu
    12.35 – 13.00 – Przerwa kawowa
    13.00 – 13.15 – Bożena Boryczka, Ośrodek Edukacji Informatyczne i Zastosowań Komputerów
    13.15 – 13.35 – "Tworzenie niekonwencjonalnej książki z wykorzystaniem Internetowego Centrum Informacji Multimedialnej (ICIM)" - Stanisława Fadrowska-Adamczyk, Zespół Szkół w Izabelinie
    13.35 – 13.55 – "Program eTwinning w Szkole Podstawowej nr 5 w Rybniku jako przykład wykorzystania Multimedialnego Centrum Edukacji" - Ewa Łopatka, Szkoła Podstawowa nr 5 w Rybniku
    13.55 – 15.00 –Zakończenie konferencji i lunch.

    Zgłoszenia udziału w konferencji należy kierować do Narodowego Biura Kontaktowego Programu eTwinning na adres etwinning@frse.org.pl
    Mogą być Państwo poproszeni o mailowe potwierdzenie swojego zgłoszenia.
    Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 29.09.2008.

    Więciej na stronie Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji.
    Zapraszamy do udziału w konferencji, tym bardziej, że zwrot kosztów podróży jest możliwy.


    Jak świętowaliśmy Tydzień Bibliotek

    Napływają informacje na temat obchodów Tygodnia Bibliotek w bibliotekach naszego regionu.

    Biblioteka Szkoły Podstawowej nr 42 w Częstochowie - Ilona Ślęzak:

    1. "Mistrz głośnego czytania" - II edycja szkolnego konkursu głośnego czytania dla ucz. kl. II i III;
    2. "Mój ulubiony bohater książkowy"- Wystawa kukiełek wykonanych przez uczestników konkursu;
    3. Czytanie fragmentów książek dla dzieci z klas 0-3.

    Biblioteka Szkoły Podstawowej nr 31 z Oddziałami Integracyjnymi - Grażyna Bich i Maria Chajdas:

    1. konkurs literacki dla uczniów kl. IV, V i VI pod hasłem "Życzenia dla Ani z Zielonego Wzgórza";
    2. konkurs plastyczny pod hasłem "Portret Ani z Zielonego Wzgórza";
    Wystawa prac plastycznych w czytelni biblioteki szkolnej;
    3. Szkolny konkurs dotyczący znajomości lektury dla kl. III - "Znamy i lubimy dzieci z Bullerbyn";
    4. Szkolny konkurs dla chętnych uczniów dotyczący znajomości lektur kl. II - "Znamy lektury klasy II";
    5. Wystawa nowości bibliotecznych (beletrystyka i książki popularnonaukowe - spotkania z uczniami oraz rozmowy na temat ulubionych książek i nowości bibliotecznych;
    6. szkolna audycja dotycząca "Tygodnia Bibliotek".

    Biblioteka Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 53 w Częstochowie - Renata Sowada:

    1. kampania informacyjna na terenie szkoły, na stronie internetowej biblioteki;
    2. "Nasza biblioteka" - konkurs plastyczny dla uczniów klas 2 i 3;
    3. spotkanie aktywu bibliotecznego;
    4. audycja radiowa;
    5. "Tajemnice Harrego Pottera" - konkurs literacki dla uczniów klas 0 - 6;
    6. Wizyta w bibliotece szkolnej - zajęcia dla klas 4;
    7. "Ania z Zielonego Wzgórza" - konkurs "5 pytań" dla uczniów klas 4 - 6;

    Biblioteka Gimnazjum nr 5 w Częstochowie - Alina Grabna:

    1. zwiedzanie Biblioteki Publicznej w Częstochowie;
    2. warsztaty dla przedszkolaków;
    3. "Bohaterowie naszych lektur" - konkurs.

    Biblioteka Szkoły Podstawowej nr 2 Częstochowie - Jolanta Augustyn:

    1."Tydzień Bibliotek" - wystawka;
    2. spotkanie z poetką dla klasy V.

    Biblioteka Gimnazjum nr 22 w Częstochowie - Joanna Żyła, Marzena Konopka:

    1."100 lat powieści Ania z Zielonego wzgórza" - konkurs literacki;
    2."Portret Ani" konkurs plastyczny;
    3. aktywne uczestnictwo w maratonie czytelniczym i konkursie "5 Pytań";
    4. zwiedzenie wystawy nt. książki i bibliotek w okresie okupacji hitlerowskiej.

    Biblioteka Szkoły Podstawowej nr 1 w Częstochowie - Bogusława Grzywińska:

    1. czytanie w klasach 0 - 1 fragmentów wybranych książek;
    2. "Mój ulubiony bohater książkowy" - warsztaty plastyczne dla klas 3 z wykorzystaniem różnych technik: malowanie farbami, wyklejanie, plastelina;
    3. "Droga książki do czytelnika" - warsztaty w klasach 3 - 4;
    4. "Książka wczoraj i dziś" - warsztaty w klasach 3 - 4;
    5. "Średniowieczne manuskrypty" - warsztaty w klasach 3 - 4.


    Biblioteka Gimnazjum nr 8 w Częstochowie - Grażyna Cembrowska, Anna Struś:

    1."Sport w poezji polskiej" - konkurs poetycki;
    2. czytanie fragmentów powieści "Ania z Zielonego Wzgórza" (gimnazjaliści czytali uczniom SP 8).

    Publiczna Biblioteka Pedagogiczna RODN "WOM" w Częstochowie - Izabela Bajor, Anna Dąbrowska:

    1."Bajkowe spotkania" w ramach akcji "Cała Polska czyta dzieciom".

    Biblioteka Szkoły Podstawowej w Pankach - Lidia Stępień:

    1. udział w maratonie czytelniczym;
    2. kiermasz książki;
    3. "100 lat Ani Shirley" - gazetka;
    4. Tydzień z Anią Shirley.

    Biblioteka Gimnazjum w Pankach - Elżbieta Szpulak:

    1. "Mój ulubiony bohater literacki" - konkurs plastyczno-literacki;
    2. konkursy czatelnicze.

    Biblioteka Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 17 w Częstochowie - Magdalena Sałdak:

    1. "Portret Ani z Zielonego Wzgórza" - konkurs plastyczny;
    2. słuchanie bajek z Kolekcji Dziecka;
    3. konkurs na najciekawszy dar dla biblioteki.

    Biblioteka Zespołu Szkół w Mstowie - Piotr Całusiński, Tomasz Kozioł:

    1. "Portret Ani" - konkurs plastyczny dla klas IV - VI;
    2. "Czy znam dobrze książkę L. M. Montgomery "Ania z Zielonego Wzgórza" - konkurs literacki dla klas IV - VI;
    3. List do Ani z Zielonego Wzgórza "Czy zgadzam cię z jej stwierdzeniem, że "Zawsze się można z czegoś cieszyć, jeśli się tego mocno pragnie?" dla klas IV-VI;
    4. projekcja filmu "Ania z Zielonego wzgórza" w świetlicy szkolnej;
    5. maraton czytelniczy w klasach I- III z wybranych fragmentów powieści w celu zaznajomienia najmłodszych czytelników z postacią.
    Obchody Tygodnia Bibliotek połączone zostały z obchodami 100 rocznicy wydania powieści "Ania z Zielonego Wzgórza".




    Magazyn internetowy wydawany od 30.08.2005
    The webmagazine issued from 30.08.2005
    Miesięcznik, mutacje co około 10 dni
    Monthly, new editions are available about every 10 days
    Redaktor koordynujący: dr Renata Sowada - nauczyciel bibliotekarz
    Coordinator: Renata Sowada Ph.D. - teacher librarian
    Kontakt/Contact: klementinum@autograf.pl
    We do apologize for all mistakes in our translations.

    © Częstochowa, Poland 2005 - 2008