Archiwum 2011

 

e-Kurier NB

Magazyn internetowy nauczycieli bibliotekarzy, bibliotekarzy bibliotek pedagogicznych, publicznych, naukowych i kościelnych oraz czytelników.
The webmagazine of Polish school librarians, librarians from pedagogical, public, scientific, church libraries and readers.
Numer/Issue 1/2011 (66), Styczeń/January 2011, mutacja/edition 1
Aktualizacja/Update: 31 stycznia 2011/ 31st January 2011
Częstochowa/Czestochowa, Poland


OGÓLNOPOLSKA KONFERENCJA
"CENTRA INFORMACJI MULTIMEDIALNEJ W BIBLIOTEKACH"
KONFERENCJA OPAWA 2008
Biblioteka SP 53 w Częstochowie
ARCHIWUM

POLISH SCHOOL LIBRARIES

ZAOLZIE

Projekt Esztergom/Ostrihom - Parkany/Šturovo
BIBLIOTEKI SZKOLNE
NOWY EBIB
VI FORUM BIBLIOTEKARZY WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO W KATOWICACH
Sekcja Bibliotekarska Oddziału ZNP w Częstochowie
Konferencja Sosnowiec 2008

VII FORUM BIBLIOTEKARZY WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO w BIELSKU - BIAŁEJ

Serdecznie zapraszamy do udziału w VII FORUM BIBLIOTEKARZY WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO na temat „Biblioteka w środowisku społecznym”,które odbędzie się pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Śląskiego Adama Matusiewicza, Śląskiego Kuratora Oświaty Stanisława Fabera, Prezydenta Miasta Bielska-Białej Jacka Krywulta w dniu 24 marca 2011 roku w godz. 9.00-15.30 w auli Wyższej Szkoły Administracji w Bielsku-Białej przy ul. A. Frycza Modrzewskiego 12.

VII Forum Bibliotekarzy Województwa Śląskiego organizują:
Bielski Oddział Towarzystwa Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich
we współpracy z:

Pedagogiczną Biblioteką Wojewódzką w Bielsku-Białej,
Książnicą Beskidzką w Bielsku-Białej,
Wyższą Szkołą Administracji w Bielsku-Białej,
Biblioteką Kolegium Nauczycielskiego w Bielsku-Białej,
Miejską Biblioteką Publiczną w Czechowicach - Dziedzicach,
Sekcją Bibliotekarską przy Śląskim Okręgu ZNP w Katowicach
oraz Sekcją Bibliotekarską przy Oddziale ZNP w Częstochowie.

Udział w Forum, podobnie jak w latach ubiegłych, jest bezpłatny.
Więcej informacji na stronie internetowej VII Forum.

Informacje na temat poprzednich Forów: tutaj.
Zachęcamy do udziału w konferencji.

Okręgowa Sekcja Bibliotekarska ZNP w Katowicach

13 stycznia 2011 r. odbyło się kolejne posiedzenie Sekcji Bibliotekarskiej przy Zarządzie Okręgu Związku Nauczycielstwa Polskiego w Katowicach.
Zgromadzonych powitała prezes Okręgu Śląskiego ZNP Jadwiga Aleksandra Rezler.
W części pierwszej, którą prowadziła Sydonia Sitko, przewodnicząca Sekcji Bibliotekarskiej w Będzinie, odbyły się wybory Zarządu Sekcji, w skład którego weszły wiceprzewodnicząca Iwona Filus i sekretarz Sydonia Sitko.
W części drugiej, którą prowadziła przewodnicząca Okręgowej Sekcji Bibliotekarskiej Renata Sowada omówiono szczegółowe założenia do tegorocznego Planu Pracy.
Poinformowano także o przygotowaniach do VII Forum Bibliotekarzy Województwa Śląskiego w Bielsku - Białej.
Kolejne spotkanie Sekcji zaplanowano na marzec 2011r.

Informacje na temat Okręgowej Sekcji Bibliotekarskiej dostępne są na stronie internetowej Sekcji

Sekcja Bibliotekarska przy Oddziale ZNP w Częstochowie

10 lutego 2011 roku (czwartek) w Domu Poezji. Muzeum Haliny Poświatowskiej przy ulicy Jasnogórskiej 23 w Częstochowie odbędą się "Bibliotekarskie Walentynki", zorganizowane przez Sekcję Bibliotekarską przy Oddziale ZNP w Częstochowie.
Gospodarzem spotkania będzie pan Zbigniew Myga - opiekun Domu Poezji, a zaproszeni poeci z Klubów Literackich "Metafora" i "Fraszka" zaprezentują teksty poetyckie poświęcone tematyce miłosnej.
Do udziału w spotkaniu serdecznie zapraszamy.

W numerze 8 (113)/10 "Ogniskowca. Pisma Zarządu Okręgu Śląskiego Związku Nauczycielstwa Polskiego" w dziale "W Oddziałach" zamieszczona została informacja Jolanty Augustyn i Renaty Sowady dotycząca działań Sekcji: "Parada Postaci Literackich" (s.7).

Kolejne spotkania Sekcji Bibliotekarskiej:
- 24 marca 2011r. VII Forum Bibliotekarzy Województwa Śląskiego w Bielsku-Białej;
- 28 kwietnia 2011r. (czwartek) godz. 11.00 - Parada Postaci Literackich;
- 11 maja 2011r. (środa) - Seminarium w Domu Poezji;
- 9 czerwca 2011r. (czwartek) - Maraton czytelniczy w Bibliotece Publicznej oraz spotkanie podsumowujące.

Wszystkich bibliotekarzy i nauczycieli bibliotekarzy z miasta i regionu serdecznie zapraszamy do udziału w spotkaniach oraz szkoleniach.

Informacje na temat Sekcji Bibliotekarskiej ZNP Częstochowa dostępne tutaj.

Władysław Orkan - patron naszej ulicy. Sesja popularyzatorska

Uczniowie i nauczyciele bibliotekarze Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 53 im. Marii Skłodowskiej - Curie oraz bibliotekarze Filii nr 6 Biblioteki Publicznej im. Władysława Biegańskiego w Częstochowie przygotowali sesję popularyzatorską zatytułowaną „Władysław Orkan – patron naszej ulicy”.
Zgromadzonych w dniu 12 stycznia 2011r. powitały Wanda Szymczyk – dyrektor Szkoły Podstawowej nr 53 oraz Lidia Mikulska – kierownik Filii nr 6 Biblioteki Publicznej.
Sesję, która miała na celu przede wszystkim popularyzację twórczości i osoby Władysława Orkana, patrona ulicy przy której mieści się zarówno Szkoła, jak i Filia Biblioteczna, prowadziła uczennica klasy VI A Patrycja Simkiewicz.
Gośćmi spotkania byli panowie: Jacek Krawczyk – radny miasta Częstochowy, Stefan Polis – przewodniczący Rady Dzielnicy „Wrzosowiak” i Tomasz Haładyj – redaktor „Gazety Wyborczej”; wicedyrektorzy SP 53 Jolanta Pilarek i Janusz Rapalski, nauczyciele oraz uczniowie Szkoły Podstawowej nr 53 w Częstochowie.
Uczniowie przypomnieli najważniejsze fakty z życia i twórczości Władysława Orkana.
Redaktor Tomasz Haładyj, dziennikarz i publicysta, autor książki „Opowieści o częstochowskich tramwajach” i współautor „Spacerownika po Częstochowie”, przedstawił historię ulicy Orkana. Omówił zalety tramwaju, jako środka komunikacji, prezentując multimedialnie nowoczesne polskie i francuskie tramwaje.
Pan Haładyj podarował bibliotece szkolnej komplet map i przewodników Częstochowy wydawanych przez „Gazetę Wyborczą”. Podpisał także egzemplarz „Spacerownika po Częstochowie”.
Uczeń Michał Woszczyna przypomniał informacje związane z dzielnicą Wrzosowiak, w której mieści się Szkoła, a jego wypowiedzi towarzyszyła prezentacja uczennicy kl. VI D Kseni Ceglarek, przedstawicielki aktywu bibliotecznego.
Opiekę merytoryczną nad przedsięwzięciem sprawowały nauczycielki bibliotekarki Izabela sitek i Renata Sowada.

Dzień Bezpiecznego Internetu 2011

8 lutego 2011 r. z inicjatywy Komisji Europejskiej obchodzimy Dzień Bezpiecznego Internetu.
To siódma edycja obchodów, które w Polsce organizuje Fundacja Dzieci Niczyje oraz Naukowa i Akademicka Sieć Komputerową (NASK), będący jednocześnie realizatorami unijnego programu „Safer Internet”.
Główny partner DBI 2011 to Fundacja Orange.
Temat przewodni tegorocznych obchodów to wirtualne światy, a towarzyszy mu hasło „Internet to więcej niż zabawa. To Twoje życie”.

Stowarzyszenie Insafe - koordynator międzynarodowy DBI przygotowuje też propozycje edukacyjne dla szkół w całej Europie m.in. quiz dotyczący zagadnień z kultury i historii europejskiej, edukacji medialnej oraz tematyki bezpieczeństwa w Internecie.

Wszelkie informacje o Dniu Bezpiecznego Internetu 2011 dostępne są w serwisie www.dbi.pl oraz www.dzieckowsieci.pl. Dzieci znajdą też informacje o DBI w serwisie www.sieciaki.pl.
Również w tym roku organizowany jest konkurs na najciekawszą inicjatywę DBI. Regulamin konkursu dostępny tutaj.

ZNP o zmianach w "Karcie Nauczyciela"

19 stycznia 2011r. prezes ZNP Sławomir Broniarz wystosował do premiera Donalda Tuska list w sprawie prowadzenia rozmów na temat Karty Nauczyciela wyłącznie z udziałem samorządów.
Prezes wyraził zaskoczenie z faktu prowadzenia rozmów na temat KN w Ministerstwie Finansów wyłącznie z samorządami, podczas gdy od marca 2010r. tym zajmuje się Zespół opiniodawczo-doradczy do spraw statusu zawodowego nauczycieli.
W liście czytamy:
Uważamy zatem, że prowadzenie rozmów na temat finansowania oświaty i wynagradzania nauczycieli w Ministerstwie Finansów tylko z przedstawicielami samorządów jest pogwałceniem zasad prowadzonego dialogu społecznego, jego niezależności i równowagi oraz wzajemnego zaufania, jakim wszystkie strony powinny się kierować.
Uważamy także, że prowadzenie rozmów na temat Karty Nauczyciela niejako „ponad głowami” samych zainteresowanych i poza specjalnie powołanym do tego Zespołem, narusza relacje pomiędzy partnerami dialogu społecznego oraz ich równość poprzez faworyzowanie jednej ze stron.


ZNP zareagował również negatywnie na stanowisko samorządowców opublikowane 26 stycznia 2011 r. w serwisie informacyjnym Związku Powiatów Polskich dotyczące zmian w KN.
Wśród propozycji znalazły się m.in. zwiększenie pensum o cztery godziny tygodniowo, skrócenie urlopów do 52 dni, a w przedszkolach do 35 dni, likwidację dodatku mieszkaniowego i wiejskiego, ograniczenie urlopu dla podratowania zdrowia i środków zagwarantowanych na szkolenia nauczycieli, wykreślenia z Karty pojęcia „średniego” wynagrodzenia nauczycieli.
Propozycje mają być przedstawione na kolejnym posiedzeniu Zespołu ds. statusu zawodowego MEN.

31 stycznia br. w związku z artykułem w "Dzienniku Gazecie Prawnej" Karta Nauczyciela do zmiany ZNP wyraził zaniepokojenie działaniami podejmowanymi przez przedstawicieli samorządów w zakresie proponowanych zmian w ustawie Karta Nauczyciela.
Według ZNP to kolejna inicjatywa samorządów - organów prowadzących szkoły, która ma na celu ograniczenie praw pracowniczych nauczycieli oraz zmiany systemu oświaty w Polsce. Propozycje samorządów podyktowane są oszczędnościami. Jak się okazuje, wyborcze obietnice znowu nie będą realizowane, podczas gdy jeszcze nie tak dawno wielu przedstawicieli samorządów zapowiadało troskę o edukację.
ZNP czeka na opinię MEN w tej sprawie, przypominając jednocześnie, iż Instytut Badań Edukacyjnych rozpoczął badanie czasu i warunków pracy nauczycieli, którego celem jest przedstawienie rzetelnego i prawdziwego obrazu pracy nauczyciela.
Więcej informacji na portalu ZNP.

Konkurs na plakat Tygodnia Bibliotek 2011

Zachęcamy do udziału w konkursie na plakat promujący tegoroczny Tydzień Bibliotek.
Organizatorem Konkursu jest Zarząd Główny Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich, a szczegółowe informacje i repulamin konkursu umeiszczono na portalu SBP.
Uczestnicy Konkursu to osoby fizyczne, zarejestrowani użytkownicy portalu. Na zwycięzcę czeka nagroda pieniężna.
Warunkiem uczestnictwa w Konkursie jest przesłanie projektu w formacie JPG, PNG, BMP, GIF (maksymalny rozmiar pliku to 2 MB) za pośrednictwem formularza konkursowego na portalu SBP do 11 lutego 2011 roku.
Do 4 marca nastąpi rozstrzygnięcie konkursu.

Projekt plakatu powinien zawierać:
nazwę programu: VIII Ogólnopolski Tydzień Bibliotek
czas trwania programu: 8-15 maja 2011
hasło programu: Biblioteka zawsze po drodze, nie mijam - wchodzę
logo Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich [do pobrania: JPG, EPS]
biały, poziomy pasek szerokości 3 cm przeznaczony na logotypy partnerów, patronaty i inne.
Docelowa wielkość plakatu do druku, to 60x40 cm. Laureat konkursu zostanie poproszony się o nadesłanie projektu w takich rozmiarach, w rozdzielczości 300 dpi. Do każdego projektu powinna być dołączona informacja z podaniem nazwiska autora/autorów, adresu, telefonu, e-maila oraz nazwy i adresu miejsca pracy.
Więcej informacji w regulaminie konkursu.
You can translate this website using Google Translate

Magazyn internetowy nauczycieli bibliotekarzy, bibliotekarzy bibliotek pedagogicznych, publicznych, naukowych i kościelnych oraz czytelników.
The webmagazine of Polish school librarians, librarians from pedagogical, public, scientific, church libraries and readers.
Numer/Issue 2-3/2011 (67-68), Luty/Februar - Marzec/March 2011, mutacja/edition 1
Aktualizacja/Update: 31 marca 2011/ 31st March 2011
Częstochowa/Czestochowa, Poland

VII FORUM BIBLIOTEKARZY WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO w BIELSKU - BIAŁEJ

VII Forum Bibliotekarzy Województwa Śląskiego na temat Biblioteka w środowisku społecznym odbyło się w Wyższej Szkole Administracji w Bielsku-Białej 24 marca 2011r.
Uczestniczyło w nim ponad 300 osób – przedstawicieli bibliotek wszystkich typów: szkolnych, publicznych, pedagogicznych i naukowych.
VII Forum patronowali: Adam Matusiewicz - Marszałek Województwa Śląskiego, Stanisław Faber - Śląski Kurator Oświaty i Jacek Krywult - Prezydent Miasta Bielska-Białej. Patronat medialny nad przedsięwzięciem roztoczyli: "Biblioteka w Szkole", "Głos Nauczycielski" oraz "Poradnik Bibliotekarza".
VII Forum zorganizowali: Oddział Towarzystwa Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich w Bielsku-Białej we współpracy z Książnicą Beskidzką w Bielsku-Białej, Pedagogiczną Biblioteką Wojewódzką w Bielsku-Białej, Wyższą Szkołą Administracji w Bielsku-Białej, Sekcją Bibliotekarską przy Oddziale ZNP w Częstochowie, Sekcją Bibliotekarską przy Śląskim Okręgu Związku Nauczycielstwa Polskiego w Katowicach.

Zgromadzonych powitała prezes Oddziału TNBSP w Bielsku – Białej Danuta Bochenek, a spośród gości głos zabrali między innymi Waldemar Jędrusiński – zastępca prezydenta Bielska – Białej oraz Grzegorz Gruchlik – wiceprezes Zarządu Głównego Związku Nauczycielstwa Polskiego.
ZNP reprezentowali także Marek Fabryczny - wiceprezes Okręgu Śląskiego ZNP w Katowicach, Barbara Redkowska - prezes Oddziału ZNP w Bielsku - Białej, Jadwiga Lincer - prezes Oddziału ZNP w Cieszynie.

Zainteresowanie uczestników wzbudziło wystąpienie dr Małgorzaty Gwadery z Instytutu Bibliotekoznawstwa i Informacji Naukowej Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach zatytułowane Rola współczesnej biblioteki szkolnej w kształtowaniu kultury czytelniczej i informacyjnej jej użytkowników. Prelegentka zwróciła uwagę na analfabetyzm funkcjonalny absolwentów szkół oraz podkreśliła fakt, iż to szkoła powinna być miejscem pracy z tekstem, a korzystanie przez uczniów z gotowych opracowań lektur nie rozwiązuje problemu czytania.
Referaty przedstawicielek Biblioteki Regionalnej w Karwinie – dyrektor dr Haliny Molinovej Młodzież a muzyka poważna-wyniki badań popularności muzyki poważnej wśród nastolatków karwińskich oraz Heleny Legowicz kierownika Oddziału Literatury Polskiej Czytelnictwo młodzieży w polskich szkołach podstawowych na Zaolziu. Wyniki badań przeprowadzonych w Roku Języka Polskiego na Zaolziu prezentowały wyniki badań ankietowych prowadzonych przez Bibliotekę Regionalną wśród użytkowników na Zaolziu.

Interesujące projekty i działania prowadzone przez biblioteki zaprezentowali:
- mgr Bogdan Kocurek - dyrektor Książnicy Beskidzkiej w Bielsku-Białej - Książnica Beskidzka jako miejsce kulturowe i edukacyjne,
- dr Dagmara Bubel - dyrektor Biblioteki Głównej Politechniki Częstochowskiej - E – odbiorca czy czytelnik? Zbiory biblioteczne a oczekiwania użytkowników bibliotek akademickich,
- mgr Teresa Lewczak - dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Bestwinie - Gminna Biblioteka Publiczna w Bestwinie jako przykład biblioteki publicznej działającej w środowisku wiejskim,
- dr Lidia Ippoldt, mgr Małgorzata Gałecka z Biblioteki Pedagogicznej w Skawinie - Współpraca Biblioteki Pedagogicznej w Skawinie ze środowiskiem lokalnym,
- mgr Ewa Kmiecik-Wronowicz i mgr Marzena Gałecka z Biblioteki Publicznej w Czechowicach - Dziedzicach - Nowoczesne formy pracy z czytelnikiem na przykładzie oferty Miejskiej Biblioteki Publicznej w Czechowicach - Dziedzicach,
- mgr Katarzyna Czapla-Durska, mgr Anna Musiał z Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Katowicach - W kręgu potrzeb współczesnego użytkownika biblioteki. Z doświadczeń PBW im. Józefa Lompy w Katowicach.

Dr Darina Janovska z Słowackiej Biblioteki Narodowej w Martinie w wystąpieniu Periodyka bibliotekarskie w Słowacji zaprezentowała czasopisma bibliotekarzy słowackich. Natomiast mgr Tomasz Trancygier wygłosił referat na temat Miesięcznik Kniznica w służbie na rzecz społeczności bibliotekarskiej.

Uśmiech na twarzach uczestników wywołało interesujące wystąpienie Wizerunek biblioteki i bibliotekarza w społeczeństwie mgr Iwony Szymik z Zespołu Szkół Gastronomicznych i Handlowych w Bielsku-Białej. "O powinnościach nauczyciela bibliotekarza" mówiła dr Renata Sowada - przewodnicząca Okręgowej Sekcji Bibliotekarskiej w Katowicach i Oddziałowej Sekcji Bibliotekarskiej ZNP w Częstochowie.
Mgr Iwona Kusak z Regionalnego Ośrodka Kultury w Bielsku-Białej i Stowarzyszenia CAL przedstawiła referat Biblioteki jako centrum integracji i aktywności lokalnej, mgr Agnieszka Pollak-Olszowska z Zespołu Szkół im. Juliana Tuwima w Bielsku-Białej - W jaki sposób twórczy bibliotekarz doskonali pracę całej szkoły?, a strony internetowe bibliotek gimnazjów w Promocji bibliotek szkolnych w Internecie omówiła mgr Marlena Gęborska - doktorantka UŚ Instytutu Bibliotekoznawstwa i Informacji Naukowej.

205 uczestników VII Forum Bibliotekarzy Województwa Śląskiego podpisało PROTEST NAUCZYCIELI BIBLIOTEKARZY.

Więcej informacji na: stronie FORUM.

Wszystkim Organizatorom, a szczególnie Oddziałowi Towarzystwa Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich w Bielsku - Białej, wyrażamy podziękowania za organizację VII Forum Bibliotekarzy Województwa Śląskiego, a wszystkim Uczestnikom dziękujemy za udział.

W roku przyszłym planowana jest organizacja VIII Forum Bibliotekarzy Województwa Śląskiego w Cieszynie.

Okręgowa Sekcja Bibliotekarska ZNP w Katowicach

10 marca 2011 r. odbyło się kolejne zebranie Sekcji Bibliotekarskiej przy Zarządzie Okręgu Związku Nauczycielstwa Polskiego w Katowicach.
Zgromadzonych powitał Marek Fabryczny wiceprezes Okręgu Śląskiego ZNP w Katowicach.
Omówione zostały planowane działania Sekcji:
- współorganizacja i uczestnictwo w VII Forum Bibliotekarzy Województwa Śląskiego w Bielsku - Białej;
- promocja działań Sekcji - przygotowanie ulotki informacyjnej;
- uaktualnienie strony internetowej Sekcji;
- najbliższe działania Sekcji.

Dzięki Koleżankom z Zabrza powołana została kolejna oddziałowa Sekcja Bibliotekarska, a jej przewodniczącą została kol. Róża Mordyńska.

22 marca 2011r. w Gimnazjum nr 1 w Będzinie pod honorowym patronatem Łukasza Komoniewskiego Prezydenta Miasta Będzina odbył się finał VI Wojewódzkiego Konkursu Bibliotekarskiego: Biblioteka – Kultura – Literatura, którego współorganizatorem była Okręgowa Sekcja Bibliotekarska.

24 marca 2011 r. podczas VII Forum Bibliotekarzy Województwa Śląskiego w Bielsku - Białej przewodnicząca Sekcji Renata Sowada wygłosiła referat na temat Pro et contra. O powinnościach nauczyciela bibliotekarza.

Termin następnego zebrania Sekcji Bibliotekarskiej wyznaczono na 2 czerwca 2011r. (czwartek) godz. 13.00 w siedzibie Zarządu Okręgu Śląskiego ZNP przy ul. Starowiejskiej 11 w Katowicach.

Informacje na temat Okręgowej Sekcji Bibliotekarskiej dostępne są na stronie internetowej Sekcji.

Sekcja Bibliotekarska przy Oddziale ZNP w Częstochowie

10 lutego 2011 roku (czwartek) w Domu Poezji. Muzeum Haliny Poświatowskiej przy ulicy Jasnogórskiej 23 w Częstochowie odbyły się "Bibliotekarskie Walentynki", zorganizowane przez Sekcję Bibliotekarską przy Oddziale ZNP w Częstochowie.
Gospodarzem spotkania był pan Zbigniew Myga - opiekun Domu Poezji, a zaproszeni poeci z Klubów Literackich "Metafora" i "Fraszka" prezentowali własne teksty poetyckie poświęcone tematyce miłosnej. Spotkanie otworzyła Elżbieta Gola przewodnicząca Klubu Literackiego "Metafora".
Gościem spotkania był Grzegorz Sikora - prezes Oddziału ZNP w Częstochowie.
W spotkaniu uczestniczyli poeci: Leokadia Chrząstek, Mirosława Woroniec, Teresa Nengo-Tomzik, Aleksandra Otocka, Lidia Żakowicz-Ziobro, Anna Kowalik, Irena Węgrzynowska, Roman Pluta, Lech Górnicki oraz ponad 30 nauczycieli bibliotekarzy.
Uczcie duchowej towarzyszyła również uczta smakowa - w rolach głównych ciastka i kawa.

24 marca 2011 r. grupa członków i sympatyków Sekcji Bibliotekarskiej uczestniczyła w VII Forum Bibliotekarzy Województwa Śląskiego w Bielsku-Białej. Uczestnicy Forum otrzymali "Biuletyn Informacyjny Sekcji". Po wysłuchaniu wystąpień grupa podziwiała starodruki w Książnicy Beskidzkiej.

Kolejne spotkania Sekcji Bibliotekarskiej:
- 28 kwietnia 2011r. (czwartek) godz. 10.00 - 12.00 - Parada Postaci Literackich (szczegóły poniżej);
- 11 maja 2011r. (środa) - Seminarium w Domu Poezji;
- 9 czerwca 2011r. (czwartek) - Maraton czytelniczy w Bibliotece Publicznej oraz spotkanie podsumowujące.

Wszystkich bibliotekarzy i nauczycieli bibliotekarzy z miasta i regionu serdecznie zapraszamy do udziału w spotkaniach oraz szkoleniach.

Informacje na temat Sekcji Bibliotekarskiej ZNP Częstochowa dostępne tutaj.

Protest ZNP

Związek Nauczycielstwa Polskiego protestuje przeciwko prywatyzacji polskiej oświaty.
Prezes ZNP Sławomir Broniarz przedstawił uchwałę Zarządu Głównego ZNP ws. akcji protestacyjnej ZNP przeciwko prywatyzacji edukacji publicznej oraz wezwał minister Katarzynę Hall do wycofania się z pomysłu „zlecania zadań edukacyjnych”.
Uchwała ZG ZNP zobowiązuje ogniwa organizacyjne ZNP do podjęcia działań na rzecz jak najszerszego uświadomienia społeczeństwu zagrożeń dla dalszego funkcjonowania publicznych szkół i placówek wynikających z planowanego przez rząd urynkowienia oświaty publicznej oraz upoważnia kierownictwo Związku do uruchomienia procedur przewidzianych w ustawie o rozwiązywaniu sporów zbiorowych w przypadku odmowy wycofania się przez MEN z planowanych zmian.
W opinii ZNP proponowane w nowelizacji ustawy o systemie oświaty zmiany w zakresie możliwości przekazywania szkół przez samorządy podmiotom zewnętrznym, mają znamiona prób sprywatyzowania sektora oświatowego w Polsce. Według związkowców liberalizacja delegowania zadań oświatowych na zewnątrz może doprowadzić do radykalnego urynkowienia publicznego szkolnictwa, prowadzonego przez samorządy i z wielkim prawdopodobieństwem skończy się demontażem systemu oświaty.

Zarząd Główny ZNP wystosował także w tej sprawie List do Rodziców. Więcej informacji na stronie ZNP.

Światowy Dzień Książki dla Dzieci i Młodzieży

2 kwietnia, w rocznicę urodzin najsłynniejszego bajkopisarza świata Hansa Christiana Andersena, obchodzimy Światowy Dzień Książki dla Dzieci i Młodzieży.

Święto zostało ustanowione w 1967 roku przez Międzynarodową Izbę ds. Książek dla Młodych Ludzi (IBBY). Od tamtej pory, co roku, gospodarzem święta jest inne państwo. W tym roku to Estonia. Motto wymyśliła znakomita pisarka Aino Pervik i brzmi ono Książka pamięta. Tegoroczny plakat stworzył grafik Jűri Mildeberg. Plakat dostępny jest na stronie www.sbp.pl.
Światowy Dzień Książki dla Dzieci i Młodzieży to doskonała okazja do promocji czytelnictwa i organizacji imprez czytelniczych. Biblioteki w Republice Czeskiej z tej okazji organizują "Noce z Andersenem".

Konferencja „Człowiek potrzebuje korzeni i skrzydeł”

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. J. Lompy Katowicach oraz Regionalny Ośrodek Metodyczno-Edukacyjny Metis w Katowicach zapraszają do udziału w konferencji „Człowiek potrzebuje korzeni i skrzydeł” Małe ojczyzny: kultura, edukacja, rozwój.
Konferencja odbędzie się 25 maja 2011 roku w godz. 10:00 - 15:00 w Sali Sejmu Śląskiego w Gmachu Sejmu Śląskiego w Katowicach przy ul. Jagiellońskiej 25.
Cele konferencji to wymiana doświadczeń w zakresie edukacji i kultury regionalnej oraz popularyzacja zagadnień związanych z dziedzictwem regionalnym.

Tematyczne obszary dyskusji:
1. Edukacja regionalna: z teorii i praktyki.
2. Wpływ kultury regionalnej na rozwój osobowości dzieci i młodzieży.
3. Regionalizm w pracy nauczyciela bibliotekarza.
4. Walory dydaktyczne i wychowawcze regionalizmu.

Udział w konferencji jest bezpłatny. Koszty delegacji pokrywają uczestnicy.
Chętni do wygłoszenia referatu w trakcie konferencji proszeni są o przesłanie tematu wystąpienia do dnia 15 kwietnia 2011 r. na adres poczty elektronicznej biblioteka@pbw.katowice.pl. Tekst wystąpienia (maksimum 15 minut) należy przesłać do dnia 29 kwietnia 2011 r.

Uczestnicy uzyskają zaświadczenia udziału w konferencji wystawione przez organizatorów. Warunkiem otrzymania zaświadczenia jest wcześniejsze zgłoszenie udziału e-mailem, faksem lub poprzez formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie www.metis.pl. Na tej stronie można także dokonać rejestracji uczestnictwa.

Więcej informacji na stronie Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Katowicach.

Parada Postaci Literackich w Częstochowie

Sekcja Bibliotekarska przy Oddziale ZNP w Częstochowie zaprasza uczniów i nauczycieli do udziału w PARADZIE POSTACI LITERACKICH, która odbędzie się 28 kwietnia 2011 r. w godz. 10.00 - 12.00.

PARADA POSTACI LITERACKICH
28 kwietnia 2011
Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich w Częstochowie

W związku z obchodami Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich
zapraszamy uczniów i nauczycieli bibliotekarzy do udziału
w PARADZIE POSTACI LITERACKICH
oraz konkursie na najpiękniejszą postać.

Przemaszerujemy głównym traktem miasta
przypominając o postaciach z książek,
a tym samym promując czytelnictwo oraz korzystanie z bibliotek.
Na Placu przed Ratuszem/ lub przy Ławeczce H. Poświatowskiej
przypomnimy ideę Święta Książki
oraz wybierzemy najpiękniejszą postać literacką.

Termin: 28 kwietnia 2011r. (czwartek) w godz. 10.00 – 12.00.

Miejsce: I – III Aleja NMP i Plac przed Ratuszem w Częstochowie.

Uczestnicy: uczniowie szkół i nauczyciele bibliotekarze, bibliotekarze, księgarze, zaproszeni goście, media.

Organizator:
Sekcja Bibliotekarska przy Oddziale Związku Nauczycielstwa Polskiego w Częstochowie, ul. Waszyngtona 62; tel. 34 3606002,
www.znp.edu.pl; www.actual2005.republika.pl.

Kontakt z organizatorem:
Renata Sowada – przewodnicząca Sekcji Bibliotekarskiej przy Oddziale ZNP w Częstochowie, klementinum@autograf.pl; rsowada@znp.edu.pl; tel. 603 210 490.

Zgłoszenia grup uczniów pod opieką nauczycieli:
- Jolanta Augustyn, jolak58@gmail.com; tel. 661 945 335;
- Renata Sowada, klementinum@autograf.pl; tel. 603 210 490.
You can translate this website using Google Translate

Magazyn internetowy nauczycieli bibliotekarzy, bibliotekarzy bibliotek pedagogicznych, publicznych, naukowych i kościelnych oraz czytelników.
The webmagazine of Polish school librarians, librarians from pedagogical, public, scientific, church libraries and readers.
Numer/Issue 4-5/2011 (69-70), Kwiecień/April - Maj/May 2011, mutacja/edition 1
Aktualizacja/Update: 9 maja 2011/ 9th May 2011
Częstochowa/Czestochowa, Poland

Regionalna Sesja Popularyzatorska

Muzeum Częstochowskie i Sekcja Bibliotekarska przy Oddziale Związku Nauczycielstwa Polskiego w Częstochowie

serdecznie zapraszają do udziału

w Regionalnej Sesji Popularyzatorskiej
zorganizowanej w Roku Czesława Miłosza
oraz w ramach Tygodnia Bibliotek 2011
pod patronatem Prezydenta Miasta Częstochowy
Twórczość Czesława Miłosza w szkole i bibliotece.

Cele:
- promowanie twórczości Cz. Miłosza
- prezentacja działań nauczycieli i bibliotekarzy
- wymiana doświadczeń zawodowych
- integracja środowiska nauczycieli
- rozwijanie współpracy międzybibliotecznej.

Organizatorzy:
Muzeum Częstochowskie,
Sekcja Bibliotekarska przy Oddziale ZNP w Częstochowie.

Miejsce:
Muzeum Częstochowskie – Dom Poezji. Muzeum Haliny Poświatowskiej Częstochowa, ul. Jasnogórska 23.

Termin: 11 maja 2011 (środa) godz. 14.00 – 18.00.

Uczestnicy:
- bibliotekarze
- pracownicy muzeów
- nauczyciele bibliotekarze
- nauczyciele języka polskiego
- zainteresowani nauczyciele wszystkich typów szkół.

Plan sesji:
14.00 – 14.15 Powitanie zebranych
14.15 – 14.30 Wystąpienia gości
14.30 – 16.00 Prezentacje
16.00 – 16.15 Podsumowanie
16.15 – 18.00 Seminarium w ogrodzie Domu Poezji

Osoby zainteresowane prezentacją działań własnych proszone są o kontakt z p. Renatą Sowadą – 603 210 490 lub rsowada@znp.edu.pl.

Kontakt z organizatorami:
Zbigniew Myga – opiekun Domu Poezji: zbigniew.myga@op.pl;
Renata Sowada – przewodnicząca Sekcji Bibliotekarskiej ZNP: klementinum@autograf.pl; rsowada@znp.edu.pl; 603 210 490.

Sekcja Bibliotekarska przy Oddziale ZNP w Częstochowie

Już po raz drugi Sekcja Bibliotekarska przy Oddziale ZNP w Częstochowie zorganizowała Paradę Postaci Literackich, w której uczestniczyło ponad 200 uczniów.
Szczegółowe informacje poniżej.

Kolejne spotkania Sekcji Bibliotekarskiej:
- 11 maja 2011r. (środa) - Regionalna Sesja Popularyzatorska w Domu Poezji "Twórczość Czesława Miłosza w szkole i bibliotece";
- 9 czerwca 2011r. (czwartek) - "Maniusia" - maraton czytelniczy w Bibliotece Publicznej im. dra Wł. Biegańskiego z okazji Roku Marii Skłodowskiej - Curie oraz spotkanie podsumowujące.

Wszystkich bibliotekarzy i nauczycieli bibliotekarzy z miasta i regionu serdecznie zapraszamy do udziału w spotkaniach oraz szkoleniach.

Informacje na temat Sekcji Bibliotekarskiej ZNP Częstochowa dostępne tutaj.

Tydzień Bibliotek 2011

W dniach 8 - 15 maja 2010 po raz siódmy Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich organizuje TYDZIEŃ BIBLIOTEK pod hasłem Biblioteka zawsze po drodze, nie mijam - wchodzę.

Sekcja Bibliotekarska przy Oddziale ZNP w Częstochowie serdecznie zaprasza nauczyieli bibliotekarzy i bibliotekarzy do podjęcia działań promujących działania bibliotek w ramach Tygodnia Bibliotek.

Piąty raz Sekcja Bibliotekarska przy Oddziale ZNP w Częstochowie zaprasza do udziału w programie Tygodnia Bibliotek, który obejmuje następujące działania:
9 maja 2011 (poniedziałek)
ogłoszenie regulaminu Wojewódzkiego Konkursu Fotograficznego dla Nauczycieli Bibliotekarzy „Tydzień/ Miesiąc Bibliotek w obiektywie” pod patronatem Prezesa Okręgu Śląskiego ZNP, informacje poniżej

9 - 20 maja 2011
"To, co najlepsze dla mojej biblioteki..." - konkurs e-mailowy dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i ponadgimnazjalnych na najciekawsze życzenia dla bibliotekarzy i bibliotek. Każda szkoła może przesłać do 1 do 5 listów z życzeniami do 20 maja 2011r. na e-mail klementinum@autograf.pl

10 maja 2011
Ogłoszenie konkursu powiatowego „Wszystko o bibliotece” na najlepszą prezentację multimedialną dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i ponadgimnazjalnych - przesłanie do szkół informacji

11 maja 2011 (środa) - godz. 14.00
Regionalna Sesja Popularyzatorska pod patronatem Prezydenta Miasta Częstochowy „Twórczość Czesława Miłosza w szkole i bibliotece” w Domu Poezji - Muzeum Haliny Poświatowskiej przy ul. Jasnogórskiej 23.

10 – 27 maja 2011
Prezentacja działań bibliotek w „e-Kurierze”

Akademia Szczęśliwego Dzieciństwa - w kręgu bezpieczeństwa

Publiczna Biblioteka Pedagogiczna RODN "WOM" w Częstochowie serdecznie zaprasza na konferencję "Akademia Szczęśliwego Dzieciństwa - w kręgu bezpieczeństwa", która odbędzie się 12 maja 2011 roku w Auli "Forum" RODN "WOM" przy Al. Jana Pawła II 126/130 w Częstochowie o godzinie 14.30.

Konferencja skierowana jest do rodziców i nauczycieli dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym.

W programie:
- działalność Fundacji ABCXXI - Cała Polska czyta dzieciom;
- rola czytania w rozwoju dziecka a zdrowie i bezpieczeństwo emocjonalne dziecka;
- wpływ tekstu literackiego na rozwój mowy dziecka i wykorzystanie w ćwiczeniach logopedycznych;
- przedliterowy etap nauki czytania w przedszkolu;
- bezpieczeństwo dziecka w sieci;
- bezpieczeństwo w domu, szkole i na ulicy.

Prelegentami będą pracownicy Powiatowej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Częstochowie, Publicznej Biblioteki Pedagogicznej Regionalnego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli "WOM" w Częstochowie, wykładowcy Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie i Szkoły Policji w Katowicach.
Udział w konferencji jest bezpłatny. Uczestnicy otrzymają zaświadczenia o udziale w konferencji. Karta zgłoszenia do pobrania na stronie internetowej biblioteki: www.biblioteka.womczest.edu.pl.

„MANIUSIA” – maraton czytelniczy w Roku Marii Skłodowskiej-Curie w Częstochowie

Serdecznie zapraszamy uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych oraz nauczycieli do uczestnictwa w maratonie czytelniczym zatytułowanym „MANIUSIA”.
Maraton odbywa się w X Ogólnopolskim Tygodniu Czytania Dzieciom, w ramach organizacji Roku Marii Skłodowskiej – Curie w Częstochowie.

Organizatorzy maratonu to:
- Biblioteka Publiczna im. dra Wł. Biegańskiego w Częstochowie,
- Oddział Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich w Częstochowie,
- Sekcja Bibliotekarska przy Oddziale ZNP w Częstochowie,
- Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 53 im. Marii Skłodowskiej-Curie w Częstochowie.

Termin: 9 czerwca 2011 (czwartek) w godz. 9.00 – 13.00.

Miejsce: Sala Odczytowa Biblioteki Publicznej im. dra Wł. Biegańskiego w Częstochowie, Al. Najświętszej Maryi Panny 22.

Proponowane lektury:
- Żółkiewska Wanda: Maniusia, Warszawa: "Nasza Księgarnia", 1983, 165 s.
- Curie Ewa: Maria Curie, z franc. przeł. Hanna Szyllerowa. - Warszawa: Państwowe Wydawnictwo Naukowe, 1969 (1972, 1983), 429 s. (437s.)
- Biliński Lucjan: Z Mazowsza do sławy paryskiego Panteonu, Biblioteka Publiczna m.st. Warszawy; Biblioteka Główna Województwa Mazowieckiego, Warszawa 2003, 268 s.

Czytają zaproszeni goście, przedstawiciele mediów, samorządu, organizacji bibliotekarskich, bibliotek. Co pół godziny zmiana czytającego i lektury.

Ponadto uczniowie będą mogli wziąć udział w konkursie 5 Pytań dotyczących biografii bohaterki – Marii Skłodowskiej – Curie.

Zgłoszenia uczniów wraz z opiekunami prosimy przesyłać na adresy lub telefonicznie:
Biblioteka Publiczna - bpiwb@wp.pl; tel. 343 605 628, 343 606 118;
Jolanta Augustyn - jolak58@gmail.com; tel. 661 945 335;
Renata Sowada - klementinum@autograf.pl; tel. 603 210 490.

Jednak czytamy

Z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich w dniu 28 kwietnia 2011r. w Częstochowie Al. Najświętszej Maryi Panny przemaszerowali uczniowie szkół, rodzice i nauczyciele w Paradzie Postaci Literackich. To uczniowie prezentowali swoich ulubionych bohaterów książkowych i przekonywali, że mimo wszystko czytają książki.

W Paradzie zorganizowanej przez Sekcję Bibliotekarską przy Oddziale Związku Nauczycielstwa Polskiego w Częstochowie, uczestniczyło około 200 uczniów szkół podstawowych nr 2, 12, 19, 22, 34, 40, 53, Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. S. Żeromskiego oraz Zespołu Szkół im. B. Prusa w Częstochowie oraz Gimnazjum w Pawonkowie.
Barwny korowód postaci wyruszył z Placu Daszyńskiego, powędrował głównym traktem miasta i zatrzymał się tuż przy ławeczce znanej częstochowskiej poetki Haliny Poświatowskiej.
To tutaj rozstrzygnięto konkurs na najpiękniejszą postać, w którym wzięło udział 36 uczniów (2 – 4 z każdej szkoły).
Jury w składzie: Małgorzata Franc (poetka częstochowska), Jolanta Augustyn (członek Zarządu Sekcji Bibliotekarskiej), Renata Sowada (przewodnicząca Sekcji Bibliotekarskiej) oraz Bogumił Dobosz (przewodniczący Częstochowskiego Stowarzyszenia Pomocy Szkole i wiceprzewodniczący Sekcji), nagrodziło (ex aequo pierwsze miejsca) 16 uczniów: Kinga Padlewska - Rak Nieborak - SP 19; Dawid Sowiński - Plastuś - SP 22; Klaudia Miśta - Wróżka - SP 22; Oskar Górniewicz - Król Kruków - SP 22; Julia Klajnowska - Ania z Zielonego Wzgórza - SP 2; Kamila Biniek -Baba Jaga - SP 2; Anna Mojsa - Pippi - SP 40; Wiktoria Morawska - Szalony Kapelusznik - SP 53; Kinga Dermer - Dziewczynka z zapałkami - Gimnazjum w Pawonkowie; Iwona Biernacka - Pippi - Gimnazjum w Pawonkowie; Kasia Zimoń - Biedroneczka - SP 12; Katarzyna Wypych - Pocahontas - SP 34; Aleksandra Pieniążek - Murzynka - SP 34; Adam Kapsa - Pan Kleks - ZSTiO im. S. Żeromskiego; Kamila Kieszkowska - Izabela Łęcka - ZS im. B. Prusa, Robert Purgal - Faraon- ZS im. B. Prusa. Wszyscy otrzymali nagrody książkowe i dyplomy, a szkoły uczestniczące w Paradzie certyfikaty udziału.
Parada Postaci Literackich miała na celu zachęcenie młodych ludzi do czytania, promowanie czytelnictwa oraz działalności bibliotek szkolnych.

„Tydzień/ Miesiąc Bibliotek w obiektywie”

Sekcja Bibliotekarska przy Zarządzie Okręgu Śląskiego ZNP w Katowicach serdecznie zaprasza Nauczycieli Bibliotekarzy do uczestnictwa w Wojewódzkim Konkursie Fotograficznym dla Nauczycieli Bibliotekarzy „Tydzień/ Miesiąc Bibliotek w obiektywie” pod patronatem Prezesa Okręgu Śląskiego ZNP.

Konkurs przeznaczony jest dla Nauczycieli Bibliotekarzy. Każdy uczestnik może zgłosić 1 - 3 fotografie prezentujące:
- nauczyciele szkół podstawowych i gimnazjalnych działania w ramach Tygodnia Bibliotek 2011;
- nauczyciele szkół ponadgimnazjalnych działania w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych 2010 lub 2011.

Zdjęcia w formie tradycyjnej należy przesyłać wraz z danymi uczestnika na adres:

Sekcja Bibliotekarska
przy Okręgu Śląskim ZNP w Katowicach
ul. Starowiejska 11
40 – 015 Katowice
lub w formie elektronicznej - załącznik do e-mailu na adres: rsowada@znp.edu.pl.

Konkurs rozstrzygnięty zostanie w październiku 2011r. podczas VIII Regionalnego Forum Bibliotekarzy w Częstochowie.

Kontakt z organizatorami: rsowada@znp.edu.pl; 603 210 490.

Regulamin
Wojewódzkiego Konkursu Fotograficznego
Dla Nauczycieli Bibliotekarzy
„Tydzień/Miesiąc Bibliotek w obiektywie”


1. Organizatorem Wojewódzkiego Konkursu Fotograficznego dla Nauczycieli Bibliotekarzy „Tydzień/Miesiąc Bibliotek w obiektywie” jest Sekcja Bibliotekarska przy Okręgu Śląskim Związku Nauczycielstwa Polskiego w Katowicach.
2. Uczestnikami Konkursu są Nauczyciele Bibliotekarze pracujący w szkołach i placówkach województwa śląskiego.
3. Każdy z uczestników może przesłać do 3 fotografii w formie cyfrowej lub tradycyjnej na adres:
Sekcja Bibliotekarska przy Śląskim Okręgu ZNP
ul. Starowiejska 11
40-015 Katowice
lub w formie elektronicznej - załącznik do e-mailu na adres: rsowada@znp.edu.pl.
4. Technika wykonania prac jest dowolna.
5. W treści maila /listu elektronicznego lub tradycyjnego należy podać:
- tytuł pracy, imię i nazwisko, adres autora, telefon kontaktowy;
- adres zakładu pracy;
- tytuł fotografii – przedstawione wydarzenie;
- komentarz do zdjęcia;
- oświadczenie o posiadaniu praw autorskich do zdjęć oraz zgodę na przetwarzanie danych osobowych;
- przesłane pliki lub zdjęcia w formie papierowej nie będą zwracane. Z chwilą nadesłania fotografie przechodzą na własność organizatorów, którzy przejmują autorskie prawa majątkowe do nadesłanych prac.
6. Zdjęcia należy przesłać do 3 października 2011r.
7. Oceny zdjęć dokona jury powołane przez organizatora. Decyzje jury są ostateczne.
8. Konkurs rozstrzygnięty zostanie w październiku 2011r. podczas VIII Regionalnego Forum Bibliotekarzy w Częstochowie.
9. Wszyscy laureaci zostaną powiadomieni o werdykcie jury.
10. Udział w konkursie jest jednoznaczny z nieodpłatnym udzieleniem prawa do nieodpłatnego wykorzystywania prac w następujących polach eksploatacji: druku w dowolnej liczbie publikacji i w dowolnym nakładzie, używania ich w Internecie oraz w innych formach utrwaleń, nadających się do rozpowszechniania.
11. Nadesłanie prac oznacza akceptację warunków konkursu i regulaminu, którego ostateczna interpretacja należy do jury konkursu. Żadne odwołania nie zostaną uwzględnione.
12. Organizator zastrzega sobie prawo do przerwania lub odwołania konkursu.
13. Udział w konkursie jest równoznaczny z wyrażeniem przez osoby uczestniczące zgody na przetwarzanie przez organizatora ich danych osobowych na potrzeby konkursu oraz w celach marketingowych organizatora/ustawa o ochronie danych osobowych z dn.29.08.1997 r. Dz.U. Nr 133 poz.833 z póz. zm./. Osoby uczestniczące w konkursie potwierdzają swoją zgodę na powyższe w formie przesłania do organizatora oświadczenia.

Konferencja „Z biblioteką szkolną w świat wartości"

Konferencja „Z biblioteką szkolną w świat wartości" zorganizowana została przez Sekcję Bibliotekarską Zarządu Oddziału ZNP w Sosnowcu oraz Zespół Szkół Technicznych i Licealnych w Sosnowcu w dniu 7 kwietnia 2011r.

Uczestnikami konferencji byli zaproszeni goście, dyrektorzy szkół oraz nauczyciele bibliotekarze. W konferencji uczestniczył pan Grzegorz Gruchlik wiceprezes Zarządu Głównego Związku Nauczycielstwa Polskiego.
Zgromadzonych powitali pani Iwona Załucka, prezes Zarządu Oddziału ZNP w Sosnowcu oraz pan Jacek Górski, dyrektor Zespołu Szkół Technicznych i Licealnych w Sosnowcu. Grupa teatralna ZSTiL pod kierunkiem pani Beaty Olczyk zaprezentowała inscenizację "Miłosza świat wartości".
Konferencję prowadziła pani Joanna Kwiecińska, przewodnicząca Sekcji Bibliotekarskiej przy Zarządzie Oddziału ZNP w Sosnowcu.

Uczestnicy konferencji wysłuchali następujących wystąpień:
- Obraz sosnowieckich bibliotek szkolnych w kontekście badań stanu czytelnictwa Biblioteki Narodowej - Urszuli Gbyl (Zespół Szkół Ekonomicznych w Sosnowcu) i Elżbiety Michalskiej (Gimnazjum nr 13 w Sosnowcu);
- Relacja z prac zespołu roboczego przy Zarządzie Głównym ZNP w Warszawie - Lidii Staszak, eksperta d/s bibliotek szkolnych przy Okręgu Śląskim ZNP w Katowicach oraz Grzegorza Gruchlika, wiceprezesa Zarządu Głównego Związku Nauczycielstwa Polskiego;
- - Anny Madekszy (Szkoła Podstawowa nr 6 w Sosnowcu);
- Program eTwinning - europejska współpraca szkół - Pawła Czaplińskiego (Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji Narodowe Biuro Kontaktowe eTwinnig w Warszawie);
- Prezentacji bibliotecznego projektu eTwinningowego pt. "Ask me about" - Katarzyny Chojnackiej (Gimnazjum nr 1 w Zawierciu); - Z książką w świat wartości - Kariny Muchy (Fundacja ABCXXI - Cała Polska czyta dzieciom);
- Rola biblioteki szkolnej w świetle nowej podstawy programowej - Renaty Sowady, przewodniczącej Sekcji Bibliotekarskiej przy Okręgu Śląskim ZNP w Katowicach.



Magazyn internetowy nauczycieli bibliotekarzy, bibliotekarzy bibliotek pedagogicznych, publicznych, naukowych i kościelnych oraz czytelników.
The webmagazine of Polish school librarians, librarians from pedagogical, public, scientific, church libraries and readers.
Numer/Issue 6-7/2011 (71-72), Czerwiec/Lipiec - June/July 2011, mutacja/edition 1
Aktualizacja/Update: 25 lipca 2011/ 25th July 2011
Częstochowa/Czestochowa, Poland





Regionalna Sesja Popularyzatorska

Muzeum Częstochowskie i Sekcja Bibliotekarska przy Oddziale Związku Nauczycielstwa Polskiego w Częstochowie przygotowały dla nauczycieli, bibliotekarzy i nauczycieli bibliotekarzy Regionalną Sesję Popularyzatorską zatytułowaną „Twórczość Czesława Miłosza w szkole i bibliotece”. Sesja odbyła się w dniu 11 maja 2011r. w Domu Poezji – Muzeum Haliny Poświatowskiej pod patronatem pana Krzysztofa Matyjaszczyka, Prezydenta Miasta Częstochowy.
Sesja przygotowana została z okazji Roku Czesława Miłosza i w Tygodniu Bibliotek 2011 w Częstochowie.

W Sesji uczestniczyli: Jerzy Nowakowski, wiceprzewodniczący Rady Miasta Częstochowy, Agnieszka Lipińska, inspektor ds. kultury literackiej i teatralnej Wydziału Kultury, Promocji i Sportu Urzędu Miasta Częstochowy, Wioletta Koźlik, członek Zarządu Okręgu Śląskiego Związku Nauczycielstwa Polskiego w Katowicach i wiceprezes Oddziału ZNP w Częstochowie, Katarzyna Jezierska z Działu Edukacji i Wystaw Muzeum Częstochowskiego, Zbigniew Myga, opiekun Domu Poezji, Alina Grabna, prezes Oddziału TNBSP w Częstochowie, bibliotekarze i nauczyciele bibliotekarze.
Uczestników powitał opiekun Domu Poezji pan Zbigniew Myga, a Sesję prowadziła Renata Sowada, przewodnicząca Sekcji Bibliotekarskiej ZNP.

Zgromadzeni wysłuchali prezentacji działań nauczycieli bibliotekarzy częstochowskich szkół związanych z Rokiem Czesława Miłosza. Wystąpienia przygotowały panie: Jolanta Augustyn i Elżbieta Kazimierska (Szkoła Podstawowa nr 2), Iwona Wójcik, Anna Sosna (Gimnazjum nr 6), Lidia Pucek i Małgorzata Wadowska (Zespół Szkół im. B. Prusa) oraz Izabela Sitek i Renata Sowada (Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 53). Nauczyciele przedstawili interesujące rozwiązania dydaktyczne. Dyskusję kontynuowano podczas seminarium w ogrodzie Domu Poezji.
Informacje na temat sesji udostępniono na stronie internetowej Urzędu Miasta Częstochowy www.czestochowa.pl.

Sekcja Bibliotekarska przy Oddziale ZNP w Częstochowie

Rok szkolny 2010/2011 Sekcja Bibliotekarska przy Oddziale ZNP w Częstochowie podsumowała podczas spotkania w dniu 9 czerwca 2011r.
Temat spotkania brzmiał "Promocja czytania zadaniem nie tylko bibliotekarza szkolnego".

Wszystkich bibliotekarzy i nauczycieli bibliotekarzy z miasta i regionu serdecznie zapraszamy do udziału w spotkaniach oraz szkoleniach w roku 2011/2012.
Pierwsze spotkanie odbędzie się 15 września 2011 r. (czwartek) o godz. 14.00 w Klubie Nauczyciela ZNP przy ul. Waszyngtona 62 w Częstochowie.

Temat spotkania: Rola biblioteki (szkolnej, pedagogicznej, publicznej) w kształtowaniu kultury literackiej dziecka.
Informacje na temat Sekcji Bibliotekarskiej ZNP Częstochowa dostępne tutaj.

XIII Ogólnopolskie Warsztaty JHP BN i UKD

XIII Ogólnopolskie Warsztaty Języka Haseł Przedmiotowych Biblioteki Narodowej i Uniwersalnej Klasyfikacji Dziesiętnej odbywały się od 8 do 10 czerwca 2011r. w Bibliotece Narodowej w Warszawie. Uczestniczyło w nich ponad 270 osób, reprezentujących biblioteki wszystkich typów.
Instytut Bibliograficzny we współpracy z Zakładem Opracowania Rzeczowego opracował Program warsztatów, a organizatorem spotkania był Zakład Edukacji Bibliotekarskiej, Informacyjnej i Dokumentacyjnej.

W trakcie warsztatów przedstawiono 19 referatów poświęconych metodyce opracowania dokumentów w JHP BN i UKD oraz rozwojowi kartotek wzorcowych i efektywności wyszukiwania informacji w katalogach bibliotek.
Ponadto omówiono stan prac nad słownictwem JHP BN związanych ze zmianami wprowadzonymi w 2010 r., opisano także trudności związane z metodyką opracowania rzeczowego dokumentów nieksiążkowych (wydawnictwa ciągłe, dokumenty życia społecznego, dokumenty ikonograficzne).

Przedstawione zostały także postępy prac nad poradnikiem JHP BN oraz blog Pracowni Języka Haseł Przedmiotowych Biblioteki Narodowej zatytułowany „Fabryka Języka", który jest nową formą komunikacji z użytkownikami i osobami opracowującymi rzeczowo zbiory. Może on być skutecznym i atrakcyjnym kanałem informacji dzięki swej interakcyjności i wymianie doświadczeń osób zainteresowanych tym tematem.

W części poświęconej Uniwersalnej Klasyfikacji Dziesiętnej omówiono stosowanie klasyfikacji w zapisie pionowym na przykładzie różnych dziedzin oraz przedstawiono wersję roboczą kartoteki wzorcowej dla UKD.
Materiały z warsztatów opublikowane zostaną na stronie internetowej BN, tam też więcej informacji na temat warsztatów.

Za: BN.

„MANIUSIA” – maraton czytelniczy w Roku Marii Skłodowskiej-Curie w Częstochowie

Z okazji roku Marii Skłodowskiej – Curie w Częstochowie Biblioteka Publiczna im. dr. W. Biegańskiego, Oddział Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich, Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 53 im. Marii Skłodowskiej – Curie oraz Sekcja Bibliotekarska przy Oddziale ZNP w Częstochowie zorganizowały 9 czerwca 2011r. maraton czytelniczy pt. „Maniusia”.
To piąty już maraton organizowany w Częstochowie, podczas którego uczniowie szkół podstawowych, gimnazjów i ponadgimnazjalnych słuchali fragmentów książek czytanych przez znanych częstochowian.
Tegoroczne lektury „Maniusię” Wandy Żółkiewskiej, „Marię Curie” Ewy Curie oraz „Z Mazowsza do sławy paryskiego Panteonu” Lucjana Bilińskiego czytali:
- pani Agnieszka Lipińska z Wydziału Kultury, Promocji i Sportu Urzędu Miasta Częstochowy;
- pan Tadeusz Piersiak, redaktor "Gazety Wyborczej. Częstochowa";
- pani Elżbieta Kunicka, Radna Miasta Częstochowy, wiceprezes Oddziału ZNP w Częstochowie;
- pani Urszula Giżyńska, redaktor naczelna "Gazety Częstochowskiej";
- pani Wiesława Owczarek, poetka z Klubu Literackiego „Fraszka";
- pani Aleksandra Otocka, poetka z Klubu Literackiego „Fraszka";
- pani Urszula Płonka, Członek Zarządu Częstochowskiego Stowarzyszenia Pomocy Szkole;
- pani Halina Pałka, Przewodnicząca Klubu Literackiego "Fraszka";
- pani Barbara Czapska z Biblioteki Głównej Politechniki Częstochowskiej.

Co 20 – 30 min. zmieniali się czytający oraz grupy słuchających. W maratonie uczestniczyło 110 uczniów Szkół Podstawowych nr 1, 2, 18, 24, 31, 53, Gimnazjum nr 6 oraz Zespołu Szkół Specjalnych Zawodowych w Częstochowie. Uczniowie wzięli również udział w konkursie „5 pytań”, wykazując się znajomością biografii i działalności naukowej bohaterki książek. Nagrody książkowe, ufundowane przez Zarząd Oddziału ZNP w Częstochowie, otrzymało 16 uczniów.
Nad prawidłowym przebiegiem maratonu czuwały panie: Beata Grzanka – wicedyrektor Biblioteki Publicznej im. dr. W. Biegańskiego w Częstochowie; Jolanta Augustyn i Elżbieta Kazimierska z członkinie Zarządu Sekcji Bibliotekarskiej ZNP i nauczycielki SP 2 oraz Renata Sowada przewodnicząca Sekcji Bibliotekarskiej ZNP i nauczyciel SP 53 w Częstochowie. 

Piękne jubileusze Pani Julii Hartwig

Współczesna polska poetka, eseistka i tłumaczka Julia Hartwig jest także znaną autorką książek i słuchowisk dla dzieci.

W bieżącym roku przypada nie tylko 90. rocznica urodzin Poetki (14 sierpnia 1921 w Lublinie), ale także mija 55 lat od publikacji pierwszego tomu poetyckiego "Pożegnania" (1956).

W 2011 roku przypadają także liczne rocznice publikacji utworów dla dzieci, których autorką lub współautorką jest Julia Hartwig.
Mija bowiem 50 lat od publikacji pierwszej książki dla dzieci napisanej wspólnie z mężem, nieżyjącym już Arturem Międzyrzeckim, a zatytułowanej "Pierwsze przygody Poziomki" (1961), wspólnego dramatu dla dzieci "Jaś i Małgosia" (1961) oraz 45 lat od słuchowiska radiowego dla dzieci "Awantura na Starym Mieście" (1966).

Własną twórczość dla dzieci Julia Hartwig uznała za coś nieoczekiwanego, a jako zachętę do niej zaliczyła książki Astrid Lindgren.
Wspólnie z Arturem Międzyrzeckim opublikowała jeszcze "Pan Nobo. Dalsze przygody Poziomki" (1964) oraz "Wielki pościg" (1969).
Bohaterka powieści o Poziomce to dziewczynka, która zarówno w świecie realnym, jak i stworzonym przez siebie, a pełnym dziwów i czarów, przeżywa liczne przygody.
Natomiast "Wielki pościg" to powieść realistyczna, której akcja rozgrywa się podczas wakacji. Bohaterami są dwaj chłopcy, uczniowie klasy 7, którzy wraz z wujem i jego przyjacielem ścigają oszusta cyrkowego. Pościg to podróż przez całą Polskę, pełna niespodzianek i zwrotów akcji, ale także dająca możliwość poznania kraju, jego historii i atrakcji turystycznych. Nie brak w niej humoru, czego dowodem komiczne sytuacje, a żywe tempo akcji nie pozwala się nudzić.
J. Hartwig i A. Międzyrzecki są ponadto autorami dramatu dla dzieci: "Tomcio Paluch" (1962) i słuchowisk radiowych "Poeta nowego wieku", "W odwiedzinach u króla", "Wielkie nadzieje". Samodzielnie Poetka napisała jeszcze opowiadanie dla dzieci "Zguba Michałka".

Julia Hartwig prowadzi nadal aktywną twórczość literacką i choć rozdział literatury dla dzieci jest w niej zamknięty, to warto przypomnieć te pozycje książkowe.
W 2008 roku ukazał się wybór wierszy, tym razem wydanie polsko - angielskie, "Poezje wybrane (Selected Poems)", a w 2009 kolejny tomik poetycki "Jasne niejasne".

Od 1996 roku Poetka wraca często do swojego rodzinnego miasta Lublina, od 2004 roku jest tam Zaułek Hartwigów poświęcony Jej rodzinie, a w 2009 roku przyznano Julii Hartiwg honorowe obywatelstwo miasta.
Polecam strony internetowe Ośrodka "Brama Grodzka - Teatr NN" poświęcone Julii Hartwig i jej związkom z Lublinem, między innymi "Spacer z Julią Hartwig po Lublinie".

Za: Współcześni polscy pisarze i badacze literatury: słownik biobibliograficzny, oprac. zespół pod red. Jadwigi Czachowskiej i Alicji Szałagan, t. 3 G - J, Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne, Warszawa 1994. ISBN 83-02-05636-7 t. 3.

Oprawcy książek

Spis treści. Oprawcy książek to cykliczna audycja radiowa o książkach realizowana w ramach wspólnego projektu radia TOK FM i Biblioteki Narodowej.
Pierwsza audycja z cyklu miała miejsce 9 czerwca 2011r. w radiu TOK FM o godz. 21. Cezary Łasiczka i Karolina Głowacka z TOK FM oraz dyrektor BN Tomasz Makowski rozmawiali o tym, „jak pisać o swoim i nieswoim życiu". Dyskusja prowadzona była w oparciu o książki "Piękni dwudziestoletni" Marka Hłaski, "Dziennik 1954" Leopolda Tyrmanda i "Saturn" Jacka Dehnela.

Kolejna audycja miała miejsce 14 lipca 2011r. Prowadzący wybrali się tym razem w podróż do Włoch i rozmawiali o książkach "Spacery po Rzymie" Ewy Bieńkowskiej, "Podróże do Włoch" Jarosława Iwaszkiewicza oraz "Obrazy Włoch" Pawła Muratowa.
Następna audycja zaplanowana została na 1 września. Tematem będzie wojna, a punktem wyjścia do rozmowy - lektura książek: "Paragraf 22" Josepha Hellera i "Przeminęło z wiatrem" Margaret Mitchell.

Dotychczasowe audycje można odsłuchać za pośrednictwem strony BN.
Tytuły książek, omawianych w kolejnych odcinkach, zapowiadane są z wyprzedzeniem, jako „praca domowa" do przeczytania - na stronie BN oraz na blogu Cezarego Łasiczki czarek.info.

Umowa o współpracy Biblioteki Narodowej i Staatsbibliothek w Berlinie

Tegoroczne obchody 20-lecia Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy między Polską a Niemcami stały się okazją do podpisania Umowy o współpracy Biblioteki Narodowej w Warszawie i Staatsbibliothek w Berlinie, którą w dniu 21 czerwca 2011 r. podpisali dyrektor Biblioteki Narodowej dr Tomasz Makowski i dyrektor generalna Biblioteki Państwowej w Berlinie (Staatsbibliothek zu Berlin – Preussischer Kulturbesitz) Barbara Schneider-Kempf.
Uroczyste podpisanie umowy odbyło się w obecności ministrów kultury Polski i Niemiec.
Jak podaje BN:

Umowa obejmuje współpracę w zakresie digitalizacji zbiorów bibliotecznych, a także opracowania i zachowania dzieł odnoszących się do wspólnego dziedzictwa kulturalnego Polski i Niemiec oraz wymianę doświadczeń w dziedzinie gromadzenia zbiorów, konserwacji, opracowania bibliografii i udostępniania piśmiennictwa zagranicznego.
Obie biblioteki dążyć będą do rozwinięcia współpracy przy prowadzeniu badań naukowych i organizacji konferencji, a także współpracować przy realizacji wspólnych projektów wystawienniczych, badawczych i szkoleniowych.


W ramach umowy przewiduje się przygotowanie wspólnej cyfrowej prezentacji dzieł wybitnego slawisty Aleksandra Brücknera ze zbiorów obydwu bibliotek oraz rozpoczęcie prac nad wirtualną rekonstrukcją biblioteki Zygmunta Augusta, rozproszonej po śmierci ostatniego Jagiellona.

Za BN.

Biuletyn Nauczycieli Bibliotekarzy

Portal SBP oraz serwis Elektroniczna Biblioteka Pedagogiczna SBP informują, że w 2012 roku ukaże się "Biuletyn Nauczycieli Bibliotekarzy", który powstaje przy serwisie Elektroniczna Biblioteka Pedagogiczna SBP. Ma to być fachowe czasopismo internetowe o zasięgu ogólnopolskim, adresowane do pracowników bibliotek pedagogicznych i szkolnych.

Według Redakcji "Biuletyn Nauczycieli Bibliotekarzy" pierwszy numer zostanie w całości poświęcony problematyce e-learningu.
Zainteresowani autorzy mogą zgłaszać tematy artykułów (max. 10 stron maszynopisu, relacji i recenzji – 3 stron). Zasady redakcyjne będą podane we wrześniu.
Redakcja liczy na współpracę, a propozycje tematów artykułów należy przesyłać do 15 września b.r. na adres: anna.marcol@op.pl, a gotowe teksty do końca października.

Więcej informacji tutaj.

„Tydzień/ Miesiąc Bibliotek w obiektywie”

Sekcja Bibliotekarska przy Zarządzie Okręgu Śląskiego ZNP w Katowicach serdecznie zaprasza Nauczycieli Bibliotekarzy do uczestnictwa w Wojewódzkim Konkursie Fotograficznym dla Nauczycieli Bibliotekarzy „Tydzień/ Miesiąc Bibliotek w obiektywie” pod patronatem Prezesa Okręgu Śląskiego ZNP.

Konkurs przeznaczony jest dla Nauczycieli Bibliotekarzy. Każdy uczestnik może zgłosić 1 - 3 fotografie prezentujące:
- nauczyciele szkół podstawowych i gimnazjalnych działania w ramach Tygodnia Bibliotek 2011;
- nauczyciele szkół ponadgimnazjalnych działania w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych 2010 lub 2011.

Zdjęcia w formie tradycyjnej należy przesyłać wraz z danymi uczestnika na adres:

Sekcja Bibliotekarska
przy Okręgu Śląskim ZNP w Katowicach
ul. Starowiejska 11
40 – 015 Katowice
lub w formie elektronicznej - załącznik do e-mailu na adres: rsowada@znp.edu.pl.

Konkurs rozstrzygnięty zostanie w październiku 2011r. podczas VIII Regionalnego Forum Bibliotekarzy w Częstochowie.

Kontakt z organizatorami: rsowada@znp.edu.pl; 603 210 490.

Regulamin
Wojewódzkiego Konkursu Fotograficznego
dla Nauczycieli Bibliotekarzy
„Tydzień/Miesiąc Bibliotek w obiektywie”


1. Organizatorem Wojewódzkiego Konkursu Fotograficznego dla Nauczycieli Bibliotekarzy „Tydzień/Miesiąc Bibliotek w obiektywie” jest Sekcja Bibliotekarska przy Okręgu Śląskim Związku Nauczycielstwa Polskiego w Katowicach.
2. Uczestnikami Konkursu są Nauczyciele Bibliotekarze pracujący w szkołach i placówkach województwa śląskiego.
3. Każdy z uczestników może przesłać do 3 fotografii w formie cyfrowej lub tradycyjnej na adres:
Sekcja Bibliotekarska przy Śląskim Okręgu ZNP
ul. Starowiejska 11
40-015 Katowice
lub w formie elektronicznej - załącznik do e-mailu na adres: rsowada@znp.edu.pl.
4. Technika wykonania prac jest dowolna.
5. W treści maila /listu elektronicznego lub tradycyjnego należy podać:
- tytuł pracy, imię i nazwisko, adres autora, telefon kontaktowy;
- adres zakładu pracy;
- tytuł fotografii – przedstawione wydarzenie;
- komentarz do zdjęcia;
- oświadczenie o posiadaniu praw autorskich do zdjęć oraz zgodę na przetwarzanie danych osobowych;
- przesłane pliki lub zdjęcia w formie papierowej nie będą zwracane. Z chwilą nadesłania fotografie przechodzą na własność organizatorów, którzy przejmują autorskie prawa majątkowe do nadesłanych prac.
6. Zdjęcia należy przesłać do 3 października 2011r.
7. Oceny zdjęć dokona jury powołane przez organizatora. Decyzje jury są ostateczne.
8. Konkurs rozstrzygnięty zostanie w październiku 2011r. podczas VIII Regionalnego Forum Bibliotekarzy w Częstochowie.
9. Wszyscy laureaci zostaną powiadomieni o werdykcie jury.
10. Udział w konkursie jest jednoznaczny z nieodpłatnym udzieleniem prawa do nieodpłatnego wykorzystywania prac w następujących polach eksploatacji: druku w dowolnej liczbie publikacji i w dowolnym nakładzie, używania ich w Internecie oraz w innych formach utrwaleń, nadających się do rozpowszechniania.
11. Nadesłanie prac oznacza akceptację warunków konkursu i regulaminu, którego ostateczna interpretacja należy do jury konkursu. Żadne odwołania nie zostaną uwzględnione.
12. Organizator zastrzega sobie prawo do przerwania lub odwołania konkursu.
13. Udział w konkursie jest równoznaczny z wyrażeniem przez osoby uczestniczące zgody na przetwarzanie przez organizatora ich danych osobowych na potrzeby konkursu oraz w celach marketingowych organizatora/ustawa o ochronie danych osobowych z dn.29.08.1997 r. Dz.U. Nr 133 poz.833 z póz. zm./. Osoby uczestniczące w konkursie potwierdzają swoją zgodę na powyższe w formie przesłania do organizatora oświadczenia.

15. Targi Książki w Krakowie

Jubileuszowe 15. Targi Książki w Krakowie odbędą się od 3 do 6 listopada 2011 r.
W ubiegłorocznych Targach uczestniczyło prawie 32 000 zwiedzających. Tegoroczne Targi wpisane zostały w kalendarz Krajowego Programu Kulturalnego Polskiej Prezydencji 2011.

Podczas 15. Targów Książki odbędzie się także Salon Małe Ojczyzny - Śląsk. Salon ma zwrócić uwagę na znaczenie regionów, ich odrębność kulturową, językową, ich specyfikę.
Jak podają organizatorzy: Cykl salonów pragniemy rozpocząć od Śląska. Salon ma na celu promocję kultury i tradycji ziemi śląskiej, przede wszystkim literatury poświęconej temu regionowi.
Program merytoryczny Salonu Małe Ojczyzny - Śląsk współtworzą Biblioteka Śląska oraz Muzeum Śląskie.
Honorowi Patroni i Partnerzy Salonu Małe Ojczyzny - Śląsk to: Marszałek Województwa Śląskiego Adam Matusiewicz, Prezydent Miasta Katowice Piotr Uszok, Dyrektor Biblioteki Śląskiej Prof. zw. dr hab. Jan Malicki, Muzeum Śląskie.
Salon Małe Ojczyzny będzie na stałe wpisany w program merytoryczny Targów Książki w Krakowie. Kolejne edycje Salonów będą prezentować wybrane regiony Polski. Więcej informacji nt. Targów Książki w Krakowie na stronie targi.krakow.pl.

Magazyn internetowy nauczycieli bibliotekarzy, bibliotekarzy bibliotek pedagogicznych, publicznych, naukowych i kościelnych oraz czytelników.
The webmagazine of Polish school librarians, librarians from pedagogical, public, scientific, church libraries and readers.
Numer/Issue 8-9/2011 (73-74), sierpień-wrzesień/August-September 2011, mutacja/edition 1
Aktualizacja/Update: 29 września 2011/ 29th September 2011
Częstochowa/Czestochowa, Poland

VIII Regionalne Forum Bibliotekarzy w Częstochowie

Sekcja Bibliotekarska przy Oddziale Związku Nauczycielstwa Polskiego w Częstochowie serdecznie zaprasza do udziału w VIII Regionalnym Forum Bibliotekarzy w Częstochowie „Biblioteki mobilne, biblioteki otwarte”, które odbędzie się pod patronatem Śląskiego Kuratora Oświaty oraz Prezydenta Miasta Częstochowy w dniu 18 października 2011r. (wtorek) w godz. 14.00 – 17.30 w Sali Sesyjnej Urzędu Miasta Częstochowy przy ul. Śląskiej 11/13.

Patronat medialny nad VIII Forum sprawują: "Głos Nauczycielski",   „Poradnik Bibliotekarza” oraz "Gazeta Częstochowska".

VIII Forum Organizują:
Sekcja Bibliotekarska przy Oddziale ZNP w Częstochowie,
Publiczna Biblioteka Pedagogiczna RODN „WOM” w Częstochowie,
Samorządowy Ośrodek Doskonalenia w Częstochowie,

przy współpracy:
Biblioteki Publicznej im. dr. W. Biegańskiego w Częstochowie,
Biblioteki Głównej Politechniki Częstochowskiej,
Oddziału SBP w Częstochowie,
Oddziału TNBSP w Częstochowie,
Częstochowskiego Stowarzyszenia Pomocy Szkole.

Główna tematyka Forum obejmuje:
- działalność i funkcjonowanie bibliotek różnych typów,
- propozycje wykorzystania bibliotek w edukacji i kulturze.

Cele ogólne konferencji to:
- promowanie działalności bibliotek,
- prezentacja działań nauczycieli bibliotekarzy i bibliotekarzy,
- wymiana doświadczeń zawodowych.

Ramowy plan spotkania:
14.00 - 14.15 Powitanie zebranych
14.15 – 14.30 Wystąpienia gości
14.30 – 16.00 Referaty
16.00 – 16.30 Podsumowanie konkursów:
- Wojewódzkiego Konkursu dla Nauczycieli Bibliotekarzy „Tydzień/Miesiąc Bibliotek w obiektywie” pod patronatem Prezesa Okręgu Śląskiego ZNP
- Powiatowego Konkursu dla Uczniów „Wszystko o bibliotece” pod patronatem Prezesa Oddziału ZNP w Częstochowie
16.30 – 17.00 Podsumowanie i zamknięcie obrad.

Udział w Forum i jest nieodpłatny, uczestnicy przyjeżdżają na własny koszt.
Kontakt z organizatorami: R. Sowada – rsowada@znp.edu.pl; 603 210 490.

Sekcja Bibliotekarska przy Oddziale ZNP w Częstochowie

Rola biblioteki (szkolnej, pedagogicznej, publicznej) w kształtowaniu kultury literackiej dziecka to temat pierwszego tegorocznego zebrania Sekcji Bibliotekarskiej przy Oddziale ZNP w Częstochowie, które miało miejsce w bibliotece Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 53 im. Marii Skłodowskiej - Curie w Częstochowie.
Wspomnieniom wakacyjnym towarzyszyły rozważanie na temat zadań biblioteki w realizacji Podstawy programowej kształcenia ogólnego.
Omówione zostały także najbliższe plany działalności Sekcji. Złożono podziękowania ustępującym członkom Zarządu Sekcji paniom Ilonie Walczak - Dądela oraz Elżbiecie Kazimierskiej. Koleżance Ilonie gratulowano także objęcia stanowiska dyrektora szkoły.

Wszystkich bibliotekarzy i nauczycieli bibliotekarzy z miasta i regionu serdecznie zapraszamy do udziału w spotkaniach oraz szkoleniach w roku 2011/2012, które odbędą się w następujących terminach:

- 6 października 2011r. (czwartek) godz. 14.00 - zebranie Zarządu Sekcji oraz organizatorów VIII Regionalnego Forum Bibliotekarzy w Częstochowie - Publiczna Biblioteka Pedagogiczna RODN "WOM" w Częstochowie przy al. Jana Pawła II;
- 18 października 2011 r. (wtorek) godz. 14.00 - 17.30 - VIII Regionalne Forum Bibliotekarzy "Biblioteki mobilne, biblioteki otwarte" - Sala Sesyjna Urzędu Miasta Częstochowy przy ul. Śląskiej 11/13;
- 8 grudnia 2011r. (czwartek) - Bibliotekarskie Mikołajki - Dom Poezji w Częstochowie przy ul. Jasnogórskiej 23;
- 16 lutego 2011r. (czwartek) - Sesja popularyzatorska - Klub Nauczyciela ZNP w Częstochowie przy ul. Waszyngtona 62
- 29 marca 2011r. (czwartek) 9.00 - 16.00 - VIII Forum Bibliotekarzy Województwa Śląskiego - Cieszyński Ośrodek Kultury "Dom Narodowy" - ul. Rynek 12 w Cieszynie;
- 13 kwietnia 2011r. (czwartek) godz. 15.00 - Emisja głosu - warsztaty - biblioteka Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 53 w Częstochowie przy ul. Orkana 95/109;
- 20 kwietnia 2011r. (piątek) - Parada Postaci Literackich w Częstochowie;
- 10 maja 2011r. (czwartek) godz. 14.00 - Sesja Popularyzatorska - Dom Poezji w Częstochowie przy ul. Jasnogórskiej 23;
- 31 maja 2011r. (czwartek) godz. 9.00 - 13.00 - Maraton czytelniczy w Bibliotece Publicznej dr. W. Biegańskiego w Częstochowie;
- 14 czerwca 2011r. (czwartek) godz. 14.00 Spotkanie podsumowujące rok szkolny 2011/2012 - Klub Nauczyciela ZNP w Częstochowie przy ul. Waszyngtona 62.

Informacje na temat Sekcji Bibliotekarskiej ZNP Częstochowa dostępne tutaj.

Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych - październik 2011

Z inicjatywy Międzynarodowego Stowarzyszenia Bibliotekarzy Szkolnych - International Association of School Librarianship (IASL) obchodzimy w październiku Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych (MMBS). Jego temat to „Biblioteki szkolne przygotowują uczniów do życia”.
Zachęcamy do udziału w organizacji obchodów MMBS.

Sekcja Bibliotekarska przy Oddziale ZNP w Częstochowie w ramach obchodów MMBS:
zachęca do udziału w konkursach "Wszystko o bibliotece" oraz "Tydzień/Miesiąc Bibliotek w obiektywie";
18 X 2011 zaprasza do udziału w VIII Regionalnym Forum Bibliotekarzy w Częstochowie;
21 X 2011r. (niedziela) zaprasza do udziału we Mszy Świętej w Sanktuarium Św. Antoniego Padewskiego przy ul. Szczytowej w Częstochowie.

Prosimy o przesyłanie krótkich informacji na temat działań podejmowanych z okazji MMBS - zamieścimy je na łamach "e-Kuriera".

Wszystko o bibliotece - konkurs powiatowy

Sekcja Bibliotekarska przy Oddziale ZNP w Częstochowie serdecznie zaprasza uczniów i nauczycieli bibliotekarzy do udziału w konkursie powiatowym na najlepszą prezentację multimedialną Wszystko o bibliotece.
To piąta edycja konkursu rozgrywanego pod patronatem mgr Grzegorza Sikory Prezesa Oddziału ZNP w Częstochowie.
Cele konkursu to:
- promocja biblioteki;
- propagowanie jej zasobów i działalności;
- rozwijanie umiejętności komputerowych uczniów.
Zadanie konkursowe polega na wykonaniu przez uczniów pod opieką nauczyciela bibliotekarza prezentacji multimedialnej, będącej uczniowską interpretacją tematu. Należy podać wykorzystane źródła. Prezentacja maksymalnie może zawierać 50 slajdów.
Konkurs rozegrany zostanie w trzech kategoriach:
- szkoły podstawowe,
- gimnazja,
- szkoły ponadgimnazjalne.
Każda szkoła może zgłosić 1-3 prezentacje.
Uczestnicy konkursu to jeden lub dwóch uczniów z klas:
- 4 - 6 szkoły podstawowej;
- 1 i 2 gimnazjum;
- 1 i 2 szkół ponadgimnazjalnych.
Komisja będzie oceniała: interpretację tematu; dobór materiałów; sposób ich wykorzystania; czytelność prezentacji; grafikę; atrakcyjność prezentacji; zaangażowanie uczniów.

Terminy:
11 maja 2011 - ogłoszenie konkursu podczas Regionalnej Sesji Popularyzatorskiej "Twórczość H. Poświatowskiej w szkole";
8 - 15 maja 2011 - przesłanie informacji nt. konkursu do szkół,
15 maja – 30 września 2011 – etap szkolny – wyłonienie najlepszych prezentacji w danej szkole
do 3 października 2011 – zgłaszanie pisemne prezentacji na adres organizatorów:

Sekcja Bibliotekarska przy Oddziale ZNP w Częstochowie
ul. Waszyngtona 62
42 – 200 Częstochowa

1 – 13 października 2011 – praca komisji konkursowej
18 października 2011 – podsumowanie konkursu i ogłoszenie jego wyników podczas VIII Regionalnego Forum Bibliotekarzy w Częstochowie Koordynatorki przedsięwzięcia:
Izabela Bajor (Publiczna Biblioteka Pedagogiczna RODN "WOM" w Częstochowie ibajor@womczest.edu.pl;tel.34 360 60 04 wew. 250);
Renata Sowada (Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 53 w Częstochowie, bsp53@wp.pl; tel. 0 603 210 490).
Kontakt z organizatorami także:
klementinum@autograf.pl.

„Tydzień/ Miesiąc Bibliotek w obiektywie”

Sekcja Bibliotekarska przy Zarządzie Okręgu Śląskiego ZNP w Katowicach serdecznie zaprasza Nauczycieli Bibliotekarzy do uczestnictwa w Wojewódzkim Konkursie Fotograficznym dla Nauczycieli Bibliotekarzy „Tydzień/ Miesiąc Bibliotek w obiektywie” pod patronatem Prezesa Okręgu Śląskiego ZNP.

Konkurs przeznaczony jest dla Nauczycieli Bibliotekarzy. Każdy uczestnik może zgłosić 1 - 3 fotografie prezentujące:
- nauczyciele szkół podstawowych i gimnazjalnych działania w ramach Tygodnia Bibliotek 2011;
- nauczyciele szkół ponadgimnazjalnych działania w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych 2010 lub 2011.

Zdjęcia w formie tradycyjnej należy przesyłać wraz z danymi uczestnika na adres:

Sekcja Bibliotekarska
przy Okręgu Śląskim ZNP w Katowicach
ul. Starowiejska 11
40 – 015 Katowice
lub w formie elektronicznej - załącznik do e-mailu na adres: rsowada@znp.edu.pl do 3 października 2011r.

Konkurs rozstrzygnięty zostanie 18 października 2011r. podczas VIII Regionalnego Forum Bibliotekarzy w Częstochowie.

Kontakt z organizatorami: rsowada@znp.edu.pl; 603 210 490.

Regulamin
Wojewódzkiego Konkursu Fotograficznego
dla Nauczycieli Bibliotekarzy
„Tydzień/Miesiąc Bibliotek w obiektywie”


1. Organizatorem Wojewódzkiego Konkursu Fotograficznego dla Nauczycieli Bibliotekarzy „Tydzień/Miesiąc Bibliotek w obiektywie” jest Sekcja Bibliotekarska przy Okręgu Śląskim Związku Nauczycielstwa Polskiego w Katowicach.
2. Uczestnikami Konkursu są Nauczyciele Bibliotekarze pracujący w szkołach i placówkach województwa śląskiego.
3. Każdy z uczestników może przesłać do 3 fotografii w formie cyfrowej lub tradycyjnej na adres:
Sekcja Bibliotekarska przy Śląskim Okręgu ZNP
ul. Starowiejska 11
40-015 Katowice
lub w formie elektronicznej - załącznik do e-mailu na adres: rsowada@znp.edu.pl.
4. Technika wykonania prac jest dowolna.
5. W treści maila /listu elektronicznego lub tradycyjnego należy podać:
- tytuł pracy, imię i nazwisko, adres autora, telefon kontaktowy;
- adres zakładu pracy;
- tytuł fotografii – przedstawione wydarzenie;
- komentarz do zdjęcia;
- oświadczenie o posiadaniu praw autorskich do zdjęć oraz zgodę na przetwarzanie danych osobowych;
- przesłane pliki lub zdjęcia w formie papierowej nie będą zwracane. Z chwilą nadesłania fotografie przechodzą na własność organizatorów, którzy przejmują autorskie prawa majątkowe do nadesłanych prac.
6. Zdjęcia należy przesłać do 3 października 2011r.
7. Oceny zdjęć dokona jury powołane przez organizatora. Decyzje jury są ostateczne.
8. Konkurs rozstrzygnięty zostanie w październiku 2011r. podczas VIII Regionalnego Forum Bibliotekarzy w Częstochowie.
9. Wszyscy laureaci zostaną powiadomieni o werdykcie jury.
10. Udział w konkursie jest jednoznaczny z nieodpłatnym udzieleniem prawa do nieodpłatnego wykorzystywania prac w następujących polach eksploatacji: druku w dowolnej liczbie publikacji i w dowolnym nakładzie, używania ich w Internecie oraz w innych formach utrwaleń, nadających się do rozpowszechniania.
11. Nadesłanie prac oznacza akceptację warunków konkursu i regulaminu, którego ostateczna interpretacja należy do jury konkursu. Żadne odwołania nie zostaną uwzględnione.
12. Organizator zastrzega sobie prawo do przerwania lub odwołania konkursu.
13. Udział w konkursie jest równoznaczny z wyrażeniem przez osoby uczestniczące zgody na przetwarzanie przez organizatora ich danych osobowych na potrzeby konkursu oraz w celach marketingowych organizatora/ustawa o ochronie danych osobowych z dn.29.08.1997 r. Dz.U. Nr 133 poz.833 z póz. zm./. Osoby uczestniczące w konkursie potwierdzają swoją zgodę na powyższe w formie przesłania do organizatora oświadczenia.

Pamięci Haliny Poświatowskiej

Uczniów klas 4 - 6 szkół podstawowych serdecznie zapraszamy do udziału w III Wojewódzkim Konkursie Poetyckim „Pamięci Haliny Poświatowskiej”, który odbywa się pod patronatem Śląskiego Kuratora Oświaty i Prezydenta Miasta Częstochowy.

Organizatorami konkursu są Muzeum Częstochowskie oraz Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 53 im. Marii Skłodowskiej – Curie w Częstochowie.

Konkurs ma na celu promocję twórczości uczniowskiej, rozbudzanie zainteresowań poetyckich oraz przybliżenie znanej postaci związanej z miastem.

Regulamin konkursu:
1. Uczestnicy: uczniowie klas 4 – 6.
2. Zadanie uczestnika: napisanie utworu poetyckiego poświęconego życiu i twórczości Haliny Poświatowskiej lub utworu inspirowanego Jej twórczością.
3. Każdy uczeń zgłasza jeden samodzielnie napisany utwór poetycki.
4. Zasady zgłoszenia uczestnictwa:
- każda szkoła może zgłosić od 1 do 3 utworów napisanych przez uczniów
- zgłoszenie pisemne lub mailowe powinno zawierać tekst utworu, nazwisko autora, nazwisko i telefon kontaktowy opiekuna oraz adres szkoły;
- zgłoszenia przyjmowane są do 7 października 2011r. na adres:

Biblioteka Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 53
ul. Orkana 95/109
42-229 Częstochowa
dopisek „Pamięci Haliny Poświatowskiej”
lub e-mail: bsp53@wp.pl.

5.Nadesłane prace przechodzą na własność organizatorów.
6. Prace oceni powołane jury konkursowe, które zwróci uwagę na:
oryginalność ujęcia tematu, wyraz artystyczny, poprawność językową, nowatorstwo poetyckie.
7.Nagrody: dyplomy i nagrody dla uczniów, podziękowania dla nauczycieli.
8. Ogłoszenie wyników nastąpi 26 października 2011r. o godz. 12.00 (środa) w Domu Poezji – Muzeum Haliny Poświatowskiej, przy ul. Jasnogórskiej 23 w Częstochowie.

Pierwsza edycja konkursu odbyła się w 2007 roku. Dotychczasowym edycjom patronowali: Śląski Kurator Oświaty i Prezydent Miasta Częstochowy. W komisji zasiadali: prof. dr hab. Elżbieta Hurnik, prof. Maria Nasińska, mgr Beata Brodowicz – Szymanek (poetka), mgr Barbara Łysak (opiekun Muzeum Poświatowskiej w SP 8) oraz mgr inż. Zbigniew Myga (brat H. Poświatowskiej i opiekun Domu Poezji).
Informacje nt. konkursu na stronie Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 53 w Częstochowie.

III Ogólnopolska Konferencja "E-learning wyzwaniem dla bibliotek szkolnych

Jeszcze do 30 września 2011r. można zgłaszać swój udział w III Ogólnopolskiej Konferencji "E-learning wyzwaniem dla bibliotek szkolnych", która odbędzie się w dniach 11 - 12 października 2011r. w auli Regionalnego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli WOM w Częstochowie przy Al. Jana Pawła II 126/130.
Uczestnikami konferencji będą bibliotekarze bibliotek szkolnych, pedagogicznych, publicznych, akademickich, pracownicy dydaktyczni uczelni kształcących w zakresie bibliotekoznawstwa i informacji naukowej, pracownicy naukowi związani z bibliotekoznawstwem, nauczyciele konsultanci z ośrodków doskonalenia, metodycy oraz wszyscy zainteresowani tematyką e-learningu.

Konferencji towarzyszyć będą jednodniowe warsztaty komputerowe (w dniu 12 października 2011), mające na celu przygotowanie uczestników do korzystania ze szkoleń e-learningowych, jak również do samodzielnego tworzenia kursów zdalnych na platformie e-learningowej Moodle i administrowania platformą.

Organizatorami konferencji są: Ośrodek Edukacji Informatycznej i Zastosowań Komputerów w Warszawie, Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Częstochowie oraz Agencja SUKURS, wydawca miesięcznika "Biblioteka w Szkole".

Więcej informacji tutaj.

Biblioteka: więcej niż myślisz!

Pod takim hasłem w dniach 13 - 14 X 2011r. w Warszawie (Fort Sanguszki, ul. Zakroczymska 12) odbędzie się drugi kongres bibliotek publicznych. Uczestnicy kongresu będą zastanawiali się nad rolą biblioteki w życiu codziennym, a także jakie usługi mogą one zaoferować mieszkańcom.
W kongresie uczestniczyć będą bibliotekarki i bibliotekarze, przedstawiciele władz, członkowie Krajowego Partnerstwa na rzecz Rozwoju Bibliotek, reprezentanci organizacji pozarządowych, partnerzy Programu Rozwoju Bibliotek.
Kongres odbywa się pod patronatem pani Anny Komorowskiej Małżonki Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej oraz pani Hanny Gronkiewicz-Waltz Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy.
Podczas kongresu zaplanowano 40 warsztatów, spotkań i prezentacji.

Więcej informacji tutaj.

Konkurs "Tydzień Bibliotek 2011" rozstrzygnięty

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich dokonało podsumowania konkursu "Tydzień Bibliotek 2011". W konkursie na najlepszy program działań "Tygodnia Bibliotek" uczestniczyło 48 bibliotek publicznych, szkolnych i uczelnianych.
Nagrodzono biblioteki, które stworzyły najbardziej oryginalne programy.
• I nagrodę (5000 zł.) otrzymała Biblioteka Publiczna Gminy Wejherowo im. A. Labudy w Bolszewie.
• II nagrodę (3000 zł.) przyznano Miejskiej Bibliotece Publicznej w Tarnogrodzie.
• III nagroda (2000 zł.) przekazana została do Gminnej Biblioteki Publicznej w Piekoszowie.
Ponadto jury przyznało wyróżnienia, które otrzymały: Biblioteka Gimnazjum im. Marii Skłodowskiej-Curie w Nowym Stawie, Biblioteka Wydziału Politologii i Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
W jury konkursowym zasiedli: Joanna Pasztaleniec-Jarzyńska (przewodnicząca), Małgorzata Jezierska, • Anna Grzecznowska, Anna Stępniak, Piotr Jankowski.
Zwycięzcom gratulujemy, a nagrody zostaną wręczone podczas Kongresu Bibliotek Publicznych "Biblioteka: więcej niż myślisz!" w dniu 13 X 2011r.

Za: portalem SBP.

Magazyn internetowy nauczycieli bibliotekarzy, bibliotekarzy bibliotek pedagogicznych, publicznych, naukowych i kościelnych oraz czytelników.
The webmagazine of Polish school librarians, librarians from pedagogical, public, scientific, church libraries and readers.
Numer/Issue 10/11/12/2011 (75/76/77), październik-listopad-grudzień/October-November-December 2011, mutacja/edition 1
Aktualizacja/Update: 29 grudnia 2011/ 29th December 2011
Częstochowa/Czestochowa, Poland

VIII Forum Bibliotekarzy Województwa Śląskiego w Cieszynie - zaproszenie

Serdecznie zapraszamy do udziału w VIII Forum Bibliotekarzy Województwa Śląskiego na temat Biblioteka bez granic, które odbędzie się 29 marca 2012r. (czwartek) w godz. 9.00 - 16.00 w Cieszyńskim Ośrodku Kultury "Dom Narodowy", (Rynek 12).
Forum odbywać się będzie pod patronatem Burmistrza Miasta Cieszyna.

Organizatorzy VIII FORUM to:
- Książnica Cieszyńska,
- Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Bielsku-Białej - Filia w Cieszynie,
- Sekcja Bibliotekarska przy Oddziale ZNP w Częstochowie.
Forum zorganizowane zostanie przy współudziale:
- Biblioteki Śląskiej,
- Instytutu Bibliotekoznawstwa i Informacji Naukowej Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach,
- Sekcji Bibliotekarskiej przy Śląskim Okręgu Związku Nauczycielstwa Polskiego w Katowicach,
- Zarządu Okręgu Śląskiego Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich w Katowicach,
- Zarządu Oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego w Cieszynie,
- Biblioteki Miejskiej w Cieszynie,
- Biblioteki Miejskiej w Czeskim Cieszynie,
- Cieszyńskiego Ośrodka Kultury Domu Narodowego,
- Centrum Pedagogicznego dla Polskiego Szkolnictwa Narodowościowego w Czeskim Cieszynie,
- Oddziału TNBSP w Częstochowie,
- Oddziału TNBSP w Bielsku-Białej.

Informacje na temat Forum dostępne na stronie: http://vforumbibliotekarzy.blogspot.com.

ZNP w sprawie bibliotek szkolnych

Związek Nauczycielstwa Polskiego kolejny raz interweniował w sprawach bibliotek szkolnych. Zwrócił się do NIK o zbadanie działań władz samorządowych Chmielnika, które powierzyły prowadzenie świetlic i bibliotek Centrum Kultury.
Działania te możliwe stały się na podstawie porozumienia nawiązanego pomiędzy dyrektorami szkół a dyrektorem Chmielnickiego Centrum Kultury. W tym samym czasie dyrektor Chmielnickiego Centrum Kultury wystąpił do nauczycieli świetlic i bibliotek szkolnych z propozycją nawiązania umowy o pracę.
Władze interpretują niekorzystnie obecne przepisy prawne, podkreślając, że nie ma w nich mowy o prowadzeniu bibliotek przez nauczycieli.

Zdaniem ZNP działania władz Chmielnika to rażące naruszenie przepisów prawa.
Związek przypomina, że szkoła publiczna powinna zapewnić uczniom możliwość korzystania z biblioteki, a realizacja tegoż celu statutowego szkoły poprzez inny podmiot jest niemożliwa. ZNP podkreślił, że organy gminy Chmielnik nie wykonały polecenia wojewody świętokrzyskiego, dotyczącego podjęcia działań zmierzających do ustanowienia stanu zgodnego z prawem w zakresie przywrócenia bibliotek w szkołach prowadzonych przez tę gminę.
ZNP zwrócił się z wnioskiem do świętokrzyskiego kuratora oświaty o polecenie dyrektorom szkół usunięcia uchybień w sprawie likwidacji bibliotek szkolnych.
Więcej informacji tutaj.

Twórczość Czesława Miłosza w szkole i bibliotece - seminarium w Katowicach

Sekcja Bibliotekarska przy Okręgu Śląskim Związku Nauczycielstwa Polskiego w Katowicach zorganizowała w dniu 17 listopada 2011r. w siedzibie Okręgu seminarium z okazji Roku Czesława Miłosza.
Zgromadzonych bibliotekarzy i nauczycieli bibliotekarzy powitał Marek Fabryczny, wiceprezes Okręgu Śląskiego ZNP.
Intersujący wykład na temat twórczości poety wygłosił prof. dr hab. Bogdan Zeler, dyrektor Instytutu Nauk o Kulturze Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.
Nauczyciel bibliotekarz Barbara Michałek w wystąpieniu "Czesław Miłosz w zbiorach i warsztacie informacyjnym Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. J. Lompy w Katowicach" przedstawiła materiały bibliograficzne i metodyczne dotyczące noblisty.
W części drugiej seminarium Iwona Wójcik, nauczyciel bibliotekarz oraz Anna Sosna, nauczyciel języka angielskiego z Gimnazjum nr 6 w Częstochowie przedstawiły projekt w ramach programu "Miłosz OdNOwa", realizowanego przez Centrum Edukacji Obywatelskiej i Instytut Książki.
Renata Sowada zaprezentowała "Czytanie Miłosza" w Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 53 im. Marii Skłodowskiej-Curie w Częstochowie.
Zgromadzeni otrzymali także materiały edukacyjne oraz ulotkę informującą o działaniach Okręgowej i Oddziałowych Sekcji Bibliotekarskich ZNP.

Sekcja Bibliotekarska przy Oddziale ZNP w Częstochowie

8 grudnia 2011r. nauczyciele bibliotekarze i bibliotekarze uczestniczyli w spotkaniu szkoleniowym Bibliotekarskie Mikołajki, czyli świąteczne i mikołajkowe materiały dydaktyczne w pracy biblioteki. Spotkanie zorganizowane zostało przez Sekcję Bibliotekarską ZNP w Domu Poezji w Częstochowie. Gospodarzem spotkania był pan Zbigniew Myga, kustosz Domu Poezji.
Podczas spotkania zeprezentowane zostały mikołajkowe i świąteczne materiały metodyczne, ciekawe przepisy kulinarne. Nie zabrakło również poematów świąteczno-kulinarnych, ciepłej świątecznej atmosfery oraz słodyczy.>br>
Wszystkich bibliotekarzy i nauczycieli bibliotekarzy z miasta i regionu serdecznie zapraszamy do udziału w spotkaniach oraz szkoleniach w roku 2011/2012, które odbędą się w następujących terminach:

- 16 lutego 2012r. (czwartek) - "Współcześni bohaterowie książek dla dzieci i młodzieży" - seminarium literackie - Klub Nauczyciela ZNP w Częstochowie przy ul. Waszyngtona 62
- 29 marca 2012r. (czwartek) 9.00 - 16.00 - VIII Forum Bibliotekarzy Województwa Śląskiego "Biblioteka bez granic" - Cieszyński Ośrodek Kultury "Dom Narodowy" - ul. Rynek 12 w Cieszynie;
- 13 kwietnia 2012r. (czwartek) godz. 15.00 - Emisja głosu - warsztaty - biblioteka Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 53 w Częstochowie przy ul. Orkana 95/109;
- 20 kwietnia 2012r. (piątek) - Parada Postaci Literackich w Częstochowie;
- 10 maja 2012r. (czwartek) godz. 14.00 - Regionalna Sesja Popularyzatorska z okazji Roku Janusza Korczaka pt. "Twórczość Janusza Korczaka w szkole i bibliotece" - Dom Poezji w Częstochowie przy ul. Jasnogórskiej 23;
- 31 maja 2012r. (czwartek) godz. 9.00 - 13.00 - Maraton czytelniczy w Bibliotece Publicznej dr. W. Biegańskiego w Częstochowie;
- 14 czerwca 2012r. (czwartek) godz. 14.00 "Śladami Józefa Ignacego Kraszewskiego" - seminarium oraz spotkanie podsumowujące rok szkolny 2011/2012 - Klub Nauczyciela ZNP w Częstochowie przy ul. Waszyngtona 62.

Informacje na temat Sekcji Bibliotekarskiej ZNP w Częstochowie dostępne tutaj.

VIII Regionalne Forum Bibliotekarzy w Częstochowie „Biblioteki mobilne, biblioteki otwarte”

Tegoroczne VIII Regionalne Forum Bibliotekarzy w Częstochowie „Biblioteki mobilne, biblioteki otwarte” tradycyjnie odbyło się w Międzynarodowym Miesiącu Bibliotek Szkolnych w sali sesyjnej Urzędu Miasta Częstochowy. Uczestniczyli w nim zaproszeni goście, dyrektorzy bibliotek i szkół, bibliotekarze, nauczyciele bibliotekarze.
Forum patronowali Śląski Kurator Oświaty Stanisław Faber oraz Prezydent Miasta Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk, a patronat medialny sprawowali: „Głos Nauczycielski”,„Poradnik Bibliotekarza” oraz "Gazeta Częstochowska".

  W spotkaniu uczestniczyli: Przemysław Koperski, zastępca prezydenta miasta Częstochowy, Magdalena Wszołek, starszy wizytator Kuratorium Oświaty w Częstochowie, Elżbieta Kunicka, przewodnicząca Komisji Edukacji Rady Miasta, Grażyna Hołtyś – Warmuz, sekretarz Okręgu Śląskiego ZNP, Grzegorz Sikora, prezes Oddziału ZNP w Częstochowie, Jadwiga Chruścińska, redaktor naczelna "Poradnika Bibliotekarza", Grażyna Kawecka – Karaś, dyrektor Regionalnego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Częstochowie, Renata Lipniewska, wicedyrektor RODN „WOM” ds. Bibliotek Pedagogicznych, Joanna Resakowska, kierownik Publicznej Biblioteki Pedagogicznej RODN „WOM” w Częstochowie, Grażyna Bochenkiewicz, redaktor naczelna „Częstochowskiego Biuletynu Oświatowego”, Grzegorz Papalski, wicedyrektor Samorządowego Ośrodka Doskonalenia w Częstochowie, Maria Przymus, redaktor naczelna „Biuletynu Edukacyjnego”, Dagmara Bubel, dyrektor Biblioteki Głównej Politechniki Częstochowskiej, Jolanta Kasperek, kierownik Filii Wojewódzkiej Biblioteki Pedagogicznej w Zawierciu, Jadwiga Chruścińska, redaktor naczelna „Poradnika Bibliotekarza”, Alina Grabna, prezes Oddziału TNBSP w Częstochowie, Anna Przygódzka, przewodnicząca Oddziału SBP w Częstochowie, Urszula Giżyńska, redaktor naczelna „Gazety Częstochowskiej” i Bogumił Dobosz, przewodniczący Częstochowskiego Stowarzyszenia Pomocy Szkole. Spotkanie prowadziła Renata Sowada, przewodnicząca Okręgowej Sekcji Bibliotekarskiej ZNP w Katowicach i Oddziałowej Sekcji Bibliotekarskiej ZNP w Częstochowie.
Konferencję otworzył prezes Oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego w Częstochowie Grzegorz Sikora, a spośród gości głos zabrali: Przemysław Koperski, zastępca prezydenta miasta Częstochowy, Magdalena Wszołek, starszy wizytator Kuratorium Oświaty w Częstochowie oraz Grażyna Hołtyś – Warmuz, sekretarz Okręgu Śląskiego ZNP w Katowicach.

Zgromadzeni wysłuchali następujących wystąpień:
¤ Współczesne kształtowanie przestrzeni bibliotecznej – Alicji Paruzel, Dagmary Bubel, Biblioteka Główna Politechniki Częstochowskiej;
¤ Książka odkrywa swoje sekrety: uczy, bawi i leczy - Anny Hiller, Jolanty Janickiej, Publiczna Biblioteka Pedagogiczna RODN „WOM” w Częstochowie;
¤ "Poradnik Bibliotekarza" w opinii swoich czytelników - Jadwigi Chruścińskiej, redaktor naczelnej "Poradnika Bibliotekarza";
¤ Kultura i edukacja w bibliotece publicznej – Beaty Grzanka, Biblioteka Publiczna im. dr. W. Biegańskiego w Częstochowie;
¤ Rola biblioteki szkolnej w przygotowaniu młodego człowieka do życia – Renaty Sowada, Biblioteka Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 53 w Częstochowie.

Podczas spotkania dokonano podsumowań i wręczono nagrody w konkursach:
-Wojewódzkim Konkursie Fotograficznym dla Nauczycieli Bibliotekarzy „Tydzień/Miesiąc Bibliotek w obiektywie” zorganizowanym pod patronatem Jadwigi Aleksandry Rezler, Prezesa Okręgu Śląskiego ZNP w przez Sekcję Bibliotekarska przy Zarządzie Okręgu Śląskiego w Katowicach;
- Powiatowym Konkursie dla Uczniów „Wszystko o bibliotece” zorganizowanym pod patronatem Prezesa Oddziału ZNP w Częstochowie przez Sekcję Bibliotekarską przy Oddziale ZNP w Częstochowie.
Laureatów przedstawiły dr Dagmara Bubel i Izabela Bajor, przewodniczące komisji konkursowych, a nagrody wręczali Grażyna Hołtyś – Warmuz, sekretarz Okręgu Śląskiego ZNP oraz Grzegorz Sikora prezes Oddziału ZNP w Częstochowie.

W Powiatowym Konkursie dla Uczniów „Wszystko o bibliotece” jury w składzie Izabela Bajor, Anna Dąbrowska i Maciej Włosowicz (Publiczna Biblioteka Pedagogiczna RODN „WOM” w Częstochowie) postanowiło przyznać nagrody w trzech kategoriach: kategoria I - szkoła podstawowa, kategoria II – gimnazjum, kategoria III- szkoła ponadgimnazjalna.
W kategorii szkoła podstawowa:
- wyróżnienia otrzymały:
Natalia Halbiniak - uczennica Szkoły Podstawowej nr 34 w Częstochowie, opiekun p. Małgorzata Weżgowiec; Magdalena Watoła i Agnieszka Jonczyk - uczennice Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Koszęcinie, opiekunki p. Aleksandra Maroń i Dorota Kała-Kubisz; Katarzyna Niewęgłowska - uczennica Szkoły Podstawowej nr 38 w Częstochowie, opiekun p. Patrycja Rogalska-Dymek;
- III miejsce zdobyły:
Marcelina Nurek i Magdalena Jarkiewicz - uczennice Szkoły Podstawowej Z Oddziałami Integracyjnymi nr 53 w Częstochowie, praca została wykonana pod kierunkiem p. Izabeli Sitek i Renaty Sowady;
- II miejsce zdobyli:
Antoni Braszczyński i Maciej Knysak - uczniowie Szkoły Podstawowej nr 31 z Oddziałami Integracyjnymi w Częstochowie, a praca została wykonana pod kierunkiem p. Grażyny Bich i Marii Chajdas;
- I miejsce zdobyli:
Bartek Kielan oraz Antoni Prus - uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 im. K.K. Baczyńskiego w Częstochowie, praca została wykonana pod kierunkiem p. Jolanty Augustyn i Elżbiety Kazimierskiej.
W kategorii gimnazja przyznano wyróżnienie Milene Majdzik - uczennicy Gimnazjum nr 21 w Częstochowie, opiekun p. Bożena Policińska oraz I miejsce Paulinie Marszał, Marcie Toborek - uczennicom Gimnazjum nr 5 im. M. Reja w Częstochowie, praca została wykonana pod kierunkiem p. Aliny Grabnej.
W kategorii szkoła ponadgimnazjalna przyznano:
- wyróżnienie dla Kamilii Pompa i Katarzyny Tarnarzewskiej - uczennic VI LO im. J. Dąbrowskiego w Częstochowie, praca została wykonana pod kierunkiem p. Iwony Tutak;
- III miejsce zdobył:
Łukasz Skrobarczyk - uczeń Technicznych Zakładów Naukowych w Częstochowie;
- II miejsce zdobyli:
Hubert Serdelski i Daniel Siedlecki - uczniowie Zespołu Szkół im. Gen. W. Andersa w Częstochowie, a praca została wykonana pod kierunkiem p. Katarzyny Kłak;
- I miejsce zdobył:
Piotr Szlacheta - uczeń Technicznych Zakładów Naukowych w Częstochowie.

W Wojewódzkim Konkursie Fotograficznym dla Nauczycieli Bibliotekarzy „Tydzień/Miesiąc Bibliotek w obiektywie” komisja w składzie Dagmara Bubel – przewodnicząca, Barbara Czapska i Anna Gonera (Biblioteka Główna Politechniki Częstochowskiej) oraz Anna Przygódzka (przewodnicząca Oddziału Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich w Częstochowie) postanowiła przyznać:
* I miejsce Bogusławie Grzywińskiej ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Częstochowie za prace o wspólnym tytule „Chodźcie! Czerwony Kapturek jest w bibliotece”;
* dwa równorzędne II miejsca:
- Grażynie Bich i Marii Chajdas ze Szkoły Podstawowej nr 31 z Oddziałami Integracyjnymi w Częstochowie za prace o wspólnym tytule „Miesiąc Bibliotek w obiektywie”;
- Bożenie Kozieńskiej z Zespołu Szkół nr 2 w Tychach za cykl zdjęć zatytułowanych „Jedyne i niepowtarzalne (Oby!) święto bibliotek w Zespole Szkół nr 2 w Tychach”;
* dwa równorzędne III miejsca:
- Małgorzacie Weżgowiec ze Szkoły Podstawowej Nr 34 w Częstochowie za zdjęcie „Parada postaci literackich – Pippi i Murzynka. Jesteśmy szczęśliwe!”;
- Lidii Pucek z Zespołu Szkół im. Bolesława Prusa w Częstochowie za fotografię „Parada postaci literackich – Izabela Łęcka, Stanisław Wokulski: Lalka; postać tytułowa: Faraon”;
*dwa równorzędne wyróżnienia:
- Iwonie Tutak z VI Liceum Ogólnokształcącego im. J. Dąbrowskiego w Częstochowie za zdjęcie „Tęcza nad Stumilowym Lasem”;
- Izie Gwiazdowicz ze Szkoły Podstawowej nr 32 w Częstochowie za zdjęcie „Bajkowa podróż”.

Konferencję przygotowali: Sekcja Bibliotekarska przy Oddziale ZNP w Częstochowie,Publiczna Biblioteka Pedagogiczna RODN „WOM” w Częstochowie,Samorządowy Ośrodek Doskonalenia w Częstochowie, we współpracy:Biblioteki Publicznej im. dr. W. Biegańskiego w Częstochowie, Biblioteki Głównej Politechniki Częstochowskiej,Oddziału SBP w Częstochowie,Oddziału TNBSP w Częstochowie, Częstochowskiego Stowarzyszenia Pomocy Szkole.
Ponad 80 uczestników konferencji otrzymało także „Głos Nauczycielski”, a w nim wywiad z p. Anną Sosna – Nauczycielem Roku 2011, materiały promocyjne bibliotek, egzemplarze "Poradnika Bibliotekarza" i „Biblioteki w Szkole” oraz „Biuletyn Informacyjny Sekcji Bibliotekarskiej przy Oddziale ZNP w Częstochowie”.
Informacje nt. Forum dostępne są:
- „Gazecie Częstochowskiej” z dnia 3 – 16 XI 2011r. (UG: „Biblioteki mobilne, biblioteki otwarte” 2011. VIII Regionalne Forum Bibliotekarzy w Częstochowie, s. 11);
- w tygodniku „Głos Nauczycielski”: Jan Winnicki: Biblioteki mobilne, biblioteki otwarte, nr 45 z 9 XI 201r. s. 18;
- w miesięczniku "Poradnik Bibliotekarza" (J. Chruścińska, nr 12/2011 s. 16 - 17);
- na stronie internetowej „Głosu Nauczycielskiego”;
- na stronie Okręgu Śląskiego ZNP w zakładce Sekcja Bibliotekarska www.slok.znp.edu.pl;
- na stronie Oddziału ZNP w Częstochowie www.czestochowa.znp.edu.pl;
- na stronie Urzędu Miasta Częstochowy;
- na stronie internetowej ogólnopolskiego czasopisma „Poradnik Bibliotekarza”;
- na stronie internetowej Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich;
- na stronie internetowej Radia FIAT;
- telewizji Orion w Częstochowie;
- na stronie internetowej nauczycieli bibliotekarzy powiatu bieruńsko-lędzińskiego.

Nauczyciel Roku 2011 - Anna Sosna z Częstochowy

W tegorocznym jubileuszowym konkursie Ministerstwa Edukacji Narodowej i "Głosu Nauczycielskiego" zaszczytny tytuł Nauczyciela Roku 2011 zdobyła pani Anna Sosna, nauczycielka języka angielskiego z Zespołu Gimnazjów im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Częstochowie (Gimnazjum nr 6).
Wyróżnienia otrzymali Stanisława Fadrowska-Adamczyk nauczycielka bibliotekarka z Zespołu Szkół w Izabelinie i Ewa Radanowicz dyrektorka Zespołu Szkół Publicznych w Radowie Małym.
Wśród 13 nominowanych była także częstochowianka pani Agnieszka Stefaniak.
Uroczysta Gala Finałowa miała miejsce na Zamku Królewskim w Warszawie 13 października. Uczestniczyli w niej m.in. minister edukacji Katarzyna Hall, prezes ZNP Sławomir Broniarz, wiceprezesi ZG ZNP Krzysztof Baszczyński, Jarosław Czarnowski, Grzegorz Gruchlik, prezesi Okręgów ZNP Aleksandra Rezler (Śląsk), Joanna Wąsala (Wielkopolska), Grażyna Ralska (Małopolska), Ryszard Kowalik (Kujawsko-Pomorskie), Janusz Różycki (Lubelskie) oraz nauczyciele i dyrektorzy z całej Polski.

Kapituła złożona ze zwycięzców poprzednich edycji konkursu Nauczyciel Roku przyznała tytuły Przyjaciela Szkoły i Inicjatywy Edukacyjnej Roku. Pierwszy z tytułów otrzymał prof. Jerzy Bralczyk, językoznawca, a Inicjatywą Edukacyjną Roku drugi przypadł Narodowemu Bankowi Polskiemu za szereg projektów związanych z edukacją ekonomiczną.
ZNP ufundował dla laureatki Konkursu nagrodę - wycieczkę do Paryża.

Polecamy wywiad z Nauczycielem Roku 2011 - Marzenie pedagogiczne.
Laureatom i nominowanym gratulujemy.

III Ogólnopolska Konferencja "E-learning wyzwaniem dla bibliotek szkolnych"

11 i 12 października 2011r. w auli Regionalnego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli WOM w Częstochowie odbyła się III Ogólnopolskiej Konferencji "E-learning wyzwaniem dla bibliotek szkolnych".
Uczestnikami konferencji byli bibliotekarze bibliotek szkolnych, pedagogicznych, publicznych, akademickich, pracownicy dydaktyczni uczelni kształcących w zakresie bibliotekoznawstwa i informacji naukowej, pracownicy naukowi związani z bibliotekoznawstwem, nauczyciele konsultanci z ośrodków doskonalenia, metodycy oraz wszyscy zainteresowani tematyką e-learningu.

W drugim dniu konferencji miały miejsce warsztaty komputerowe, mające na celu przygotowanie uczestników do korzystania ze szkoleń e-learningowych, jak również do samodzielnego tworzenia kursów zdalnych na platformie e-learningowej Moodle i administrowania platformą.

Organizatorami konferencji byli: Ośrodek Edukacji Informatycznej i Zastosowań Komputerów w Warszawie, Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Częstochowie oraz Agencja SUKURS, wydawca miesięcznika "Biblioteka w Szkole".

Sprawozdanie z konferencji dostępne tutaj.

Biblioteka więcej niż myślisz

Biblioteka więcej niż myślisz - pod takim hasłem odbył się w Warszawie w dniach 13 i 14 października 2011r. II Kongres Bibliotek Publicznych.
Uczestniczyło w nim ponad 500 bibliotekarzy z całego kraju, którzy zastanawiali się nad rolą bibliotek w naszym codziennym życiu, usługami oferowanymi mieszkańcom, nowymi wyzwaniami stojącymi przed bibliotekarzami.
Podczas dwudniowego Kongresu odbyło się 40 warsztatów, spotkań i prezentacji w blokach tematycznych: "Pokaż się!" (promocja bibliotek); "Włącz się!" (nowe technologie); "Pochwal się!" (przykłady dobrych praktyk bibliotecznych w Programie Rozwoju Bibliotek); "Dowiedz się!" (tematy "na życzenie" dotyczące różnych aspektów działalności bibliotek); "Wsłuchaj się!" (prezentacje organizacji pozarządowych współpracujących z bibliotekami i spotkania z ludźmi działającymi z pasję). Odbyły się także szkolenia z obsługi systemu MAK+!.

Kongres zorganizowany został przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, która od trzech lat prowadzi ogólnopolski Program Rozwoju Bibliotek. celem Kongresu było spotkanie bibliotekarzy z małych miejscowości - wsi i miast do 20 tys. mieszkańców.

III Forum Bibliotekarzy Regionu Pilskiego

III Forum Bibliotekarzy Regionu Pilskiego na temat "Mobilna biblioteka" miało miejsce 24 listopada 2011r. w Sali Kameralnej Pilskiego Domu Kultury.
Celem Forum była promocja działalności biblioteki, zwrócenie uwagi na nowe funkcje biblioteki, integracja środowiska bibliotekarzy, wymiana doświadczeń zawodowych.
W Forum uczestniczyli nauczyciele bibliotekarze, bibliotekarze, prelegenci, zaproszeni goście, czytelnicy, organizacje pozarządowe.

Organizatorami konferencji byli: Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Pile oraz Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna im. P. Szumana w Pile.
Forum odbywało się pod patronatem Starosty Pilskiego, Prezydenta Miasta Piły oraz Prezes Zarządu Głównego SBP.
Forum objęło dwa panele dyskusyjne: Elektroniczny świat bibliotek oraz Nowe formy pracy z czytelnikiem. Nie zabrakło przykładów dobrych praktyk, interesujących projektów i działań prowadzonych przez bibliotekarzy.

Więcej informacji tutaj.

Polska w Unii Europejskiej - sesja popularyzatorska

W 20. rocznicę przyjęcia przez Radę Europejską Traktatu o Unii Europejskiej w Maastricht w Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 53 im. Marii Skłodowskiej - Curie w Częstochowie miała miejsce sesja popularyzatorska zatytułowana "Polska w Unii Europejskiej". Uczestnikami sesji byli uczniowie klas 4 - 6 oraz nauczyciele.
Podczas sesji przybliżone zostały także zagadnienia związane z Polską Prezydencją w Radzie Unii Europejskiej.
Zgromadzonych powitała pani Edyta Borowiecka, wicedyrektor szkoły. Pan Grzegorz Sikorski, Kierownik Biura Funduszy Europejskich i Rewitalizacji Urzędu Miasta Częstochowy przybliżył zgromadzonym Fundusze Unii Europejskiej, natomiast pan Józef Wojtas, Kierownik Regionalnego Ośrodka EFS w Częstochowie omówił Zadania Europejskiego Funduszu Społecznego. Materiały edukacyjne dla uczestników przekazało Regionalne Centrum Informacji Europejskiej w Częstochowie. Uczennice z klasy 5d Hanna Nowakowska, Aleksandra Garus i Michalina Bartnik przygotowały prezentacje multimedialne, w przedstawieniu których wspierała je Kamila Kauc.
Sesja przygotowana została przez nauczycielki bibliotekarki Renatę Sowadę i Izabelę Sitek.
Zdjęcia i informacje z sesji dostępne na stronie szkoły.

III Wojewódzki Konkurs Poetycki "Pamięci Haliny Poświatowskiej"

Organizatorami III Wojewódzkiego Konkursu Poetyckiego "Pamięci Haliny Poświatowskiej" byli Muzeum Częstochowskie oraz Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 53 im. Marii Skłodowskiej – Curie w Częstochowie. Konkurs miał na celu promocję twórczości uczniowskiej, rozbudzanie zainteresowań poetyckich oraz przybliżenie znanej postaci związanej z miastem.
Uczestnikami konkursu byli uczniowie klas 4 - 6 szkół podstawowych, a ich zadaniem napisanie utworu poetyckiego poświęconego życiu i twórczości Haliny Poświatowskiej lub inspirowanego Jej twórczością. Każda szkoła mogła zgłosić trzy teksty poetyckie. Konkurs odbywa się w Międzynarodowym Miesiącu Bibliotek Szkolnych – październiku.
III Wojewódzki Konkurs Poetycki „Pamięci Haliny Poświatowskiej” odbywał się pod patronatem Stanisława Fabera - Śląskiego Kuratora Oświaty i Krzysztofa Matyjaszczyka Prezydenta Miasta Częstochowy.
Teksty poetyckie uczestników oceniali: prof. Maria Nasińska, prof. dr hab. Elżbieta Hurnik (Akademia Jana Długosza w Częstochowie), Beata Brodowicz - Szymanek (poetka, Zespół Szkół Specjalnych nr 23 w Częstochowie), Barbara Łysak (Szkoła Podstawowa nr 8 w Częstochowie) oraz Zbigniew Myga, kustosz Domu Poezji.
Do konkursu zakwalifikowano 42 teksty z 20 szkół podstawowych województwa śląskiego: z Boru Zajacińskiego, nr 32 z Bielska – Białej, nr 1 z Krzepic, Lindowa, nr 1 z Lublińca, Pińczyc, Ostrów nad Okszą, nr 22 z Tychów, Węglowic, Wrzosowej, Zrębic, w tym 9 szkół częstochowskich (nr 8, 24, 29, 31, 34, 38, 53, Prywatnej SP „Sokrates”, Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 1).

Jury wyłoniło następujących laureatów:
¤ I miejsce - Miłosz Dudek za wiersz "Jestem" - Zespół Szkół Szkoła Podstawowa im. T. Kościuszki Ostrowy nad Okszą;
¤ dwa równorzędne II miejsca: Angelika Parkitna za "Tryptyk poetycki (mężowi)" - Szkoła Podstawowa w Węglowicach oraz Bogumił Chazy za wiersz "Sen" - ZS Szkoła Podstawowa im. T. Kościuszki Ostrowy nad Okszą;
¤ dwa równorzędne III miejsca: Natalia Choła za wiersz "Poetka" – Zespół Szkół we Wrzosowej oraz Faustyna Słonka za wiersz "Wspomnienie życia Haliny Poświatowskiej" Szkoła Podstawowa nr 32 Bielsko- Biała;
¤ dwa wyróżnienia: Daria Kapłaniak za wiersz "Inspiracja" - Zespół Szkolno - Przedszkolny Lindów 42, Lipie oraz Hanna Gabryś za wiersz "Halina" - Zespół Szkolno - Przedszkolny nr 1 w Częstochowie.

Podsumowanie III Wojewódzkiego Konkursu Poetyckiego „Pamięci Haliny Poświatowskiej” odbyło się 26 października 2011r. w Domu Poezji - Muzeum Haliny Poświatowskiej w Częstochowie.
Zgromadzonych powitała Katarzyna Jezierska, specjalista ds. Wydawnictw Muzeum Częstochowskiego. Nagrody wręczali: Ireneusz Kozera, naczelnik Wydziału Kultury, Promocji i Sporu UM Częstochowa; Joanna Grabowska, wizytator Kuratorium Oświaty w Częstochowie, Katarzyna Jezierska oraz Wanda Szymczyk, dyrektor Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 53 w Częstochowie.
Głos zabrali: naczelnik Ireneusz Kozera, wizytator Joanna Grabowska, prof. Agnieszka Czajkowska, dyrektor Instytutu Filologii Polskiej Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie, dyr. Wanda Szymczyk.
Uczennice SP 53 przedstawiły w krótkiej inscenizacji teksty Poetki oraz ubiegłorocznych laureatek konkursu.
Werdykt jury przedstawiła prof. dr hab. Elżbieta Hurnik, a uwagi komisji prof. Maria Nasińska. Tegoroczni laureaci zaprezentowali swoje utwory. Na zakończenie była wspólna fotografia.
Konkurs i jego podsumowanie w Domu Poezji przygotowały panie: Monika Łukasiewicz, Izabela Sitek i Renata Sowada, nauczycielki Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 53 w Częstochowie przy wsparciu gospodarza pana Zbigniewa Mygi.
Informacje na temat wyników konkursu ukazały się w „Gazecie Wyborczej. Częstochowa” z dnia 27 X 2011r. s. 4: „Uczniowie podstawówek podeszli krytycznie do poetyckich idoli” (TP – T. Piersiak), na stronie internetowej Urzędu Miasta Częstochowy, a także w wiadomościach TV Orion. Organizatorzy planują w roku przyszłym kolejną edycję konkursu i już dziś zapraszają do udziału.
You can translate this website using Google Translate

Magazyn internetowy wydawany od 30.08.2005
The webmagazine issued from 30.08.2005
Miesięcznik, mutacje co około 10 dni
Monthly, new editions are available about every 10 days
Poprzednio: e-Kurier TNBSP/e-Kurier NB/TNBSP
Formerly: e-Kurier TNBSP/e-Kurier NB/TNBSP
Redaktor koordynujący: dr Renata Sowada - nauczyciel bibliotekarz
Coordinator: Renata Sowada Ph.D. - teacher librarian
Kontakt/Contact:
klementinum@autograf.pl
We do apologize for all mistakes in our translations.

© Częstochowa, Poland 2005 - 2011