Archiwum 2014


e-Kurier NB


Magazyn internetowy nauczycieli bibliotekarzy, bibliotekarzy bibliotek pedagogicznych, publicznych, naukowych i kościelnych oraz czytelników. The webmagazine of Polish school librarians, librarians from pedagogical, public, scientific, church libraries and readers.Numer/Issue 1/2/2014 (102-103), styczeń/January - luty/February 2014, mutacja/edition 1 Aktualizacja/Update: 22 lutego 2014/ 22nd February 2014 Częstochowa/Czestochowa, Poland


X Jubileuszowe Forum Bibliotekarzy Województwa Śląskiego

Sekcja Bibliotekarska przy Oddziale Związku Nauczycielstwa Polskiego w Częstochowie serdecznie zaprasza do udziału w dniu 27 marca 2014r. (czwartek) w godz. 9.00 – 16.00 w X Jubileuszowym Forum Bibliotekarzy Województwa Śląskiego na temat „Biblioteka bliżej czytelnika”, które odbędzie w Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie przy ul. Waszyngtona 4/8.

To spotkanie o charakterze naukowym i integracyjnym ma już swoją tradycję. I Forum Bibliotekarzy Województwa Śląskiego zorganizowane zostało w Częstochowie w dniu 17 marca 2005 roku, kolejne: w Bielsku-Białej (2006), Katowicach (2007), Rybniku (2008), Częstochowie (2009), Katowicach (2010), Bielsku – Białej (2011), Cieszynie (2012) i Sosnowcu (2013).Ostatnie Fora zgromadziły ponad 300 uczestników.

Honorowy patronat nad X Forum sprawują:

Wojewoda Śląski - Zygmunt Łukaszczyk
Śląski Kurator Oświaty - Stanisław Faber
Prezydent Miasta Częstochowy - Krzysztof Matyjaszczyk.
X Forum Bibliotekarzy Województwa Śląskiego organizować będą:
- Akademia im. Jana Długosza w Częstochowie;
- Sekcja Bibliotekarska przy Oddziale Związku Nauczycielstwa Polskiego w Częstochowie;
przy współpracy:
- Biblioteki Śląskiej w Katowicach;
- Biblioteki Regionalnej w Karwinie;
- Słowackiej Biblioteki Narodowej w Martinie;
- Instytutu Bibliotekoznawstwa i Informacji Naukowej Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach;
- Sekcji Bibliotekarskiej przy Okręgu Śląskim ZNP w Katowicach;
- Zarządu Okręgu Śląskiego Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich w Katowicach;
- Biblioteki Głównej Politechniki Częstochowskiej;
- Biblioteki Pedagogicznej RODN „WOM” w Częstochowie;
- Biblioteki Publicznej im. dr. W. Biegańskiego w Częstochowie;
- Samorządowego Ośrodka Doskonalenia w Częstochowie;
- Częstochowskiego Towarzystwa Naukowego;
- Oddziału Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich w Częstochowie;
- Oddziału Towarzystwa Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich w Bielsku – Białej;
- Oddziału Towarzystwa Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich w Częstochowie;
- Częstochowskiego Stowarzyszenia Pomocy Szkole.
Dotychczasowe edycje spotkań bibliotekarzy okazały się być propozycją zaakceptowaną przez nasze środowisko zawodowe.

Zgłoszenia udziału proszę przesyłać na adres klementinum@autograf.pl podając następujące dane: imię i nazwisko, miejsce pracy, kontakt telefoniczny i mailowy.
Dziękujemy!


Sekcja Bibliotekarska ZNP w Częstochowie

W imieniu Sekcji Bibliotekarskiej przy Oddziale ZNP w Częstochowie serdecznie zapraszamy Nauczycieli Bibliotekarzy do udziału - w spotkaniu szkoleniowym w dniu 6 marca 2014r.(czwartek) o godz. 14.00 na temat "Rocznice i uroczystości w pracy biblioteki". Szkolenie odbędzie się w KLubie Nauczyciela ZNP przy ul. Waszyngtona 62 w Częstochowie.

Również w tym terminie, czyli: - 6 marca 2014r. (czwartek) o godz. 14.45 (II termin) odbędzie się zebranie sprawozdawczo-wyborcze, które odbędzie się w KLubie Nauczyciela ZNP przy ul. Waszyngtona 62 w Częstochowie.
Podczas zebrania podsumujemy mijającą kadencję oraz wybierzemy Zarząd Sekcji. Prosimy o obecność, prawo głosu przysługuje tylko Członkom ZNP.

Z inicjatywy Sekcji Bibliotekarskiej ZNP w Częstochowie zodbyło się szkolenie Otwarte Zasoby Edukacyjne a prawo autorskie w bibliotece, które poprowadził pan Maciej Wiłun doradca metodyczny Samorządowego Ośrodka Doskonalenia w Częstochowie.
Szkolenie miało miejsce 20 lutego 2014 w Klubie Nauczyciela ZNP w Częstochowie.

Wszystkich bibliotekarzy i nauczycieli bibliotekarzy z miasta i regionu serdecznie zapraszamy do współpracy.

Harmonogram kolejnych spotkań w r. szk. 2013/2014:
* 27 marca 2014 godz. 9.00 - 16.00: X Jubileuszowe Forum Bibliotekarzy Województwa Śląskiego w Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie przy ul. Waszyngtona 4/8.;
* 24 kwietnia 2014 godz. 10.00: V Parada Postaci Literackich - Aleje NMP i Plac przed Ratuszem;
* 15 maja 2014 godz. 14.00: Seminarium w Muzeum Częstochowskim. Domu Poezji. Podsumowanie Tygodnia Bibliotek;
* 5 czerwca 2014 godz. 10.00 - 13.00: Europejska wolność czytania" - maraton czytelniczy w Bibliotece Publicznej;
* 5 czerwca 2014 godz. 14.00: Podsumowanie roku szkolnego w działaniach Sekcji Bibliotekarskiej ZNP w Klubie Nauczyciela ZNP przy ul. Waszyngtona 62 w Częstochowie.

Dzień Bezpiecznego Internetu

11 lutego w ponad 100 krajach na świecie obchodzony był Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI).

Tegoroczne hasło przewodnie „Razem tworzymy lepszy Internet” zwraca uwagę internautów na pozytywne aspekty korzystania z sieci i ich udział w tworzeniu wirtualnego świata.
Dziesiąte obchody w Polsce organizuje Polskie Centrum Programu Safer Internet, które tworzą Fundacja Dzieci Niczyje (FDN) oraz Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa (NASK). Głównym partnerem wydarzenia jest Fundacja Orange.

podobnie, jak w latach ubiegłych, organizatorzy lokalnych inicjatyw mogą zgłaszać je do końca lutego 2014r. na portalu www.dbi.pl, a następnie przesyłając sprawozdanie z ich realizacji do 31 marca wziąć udział w konkursie, który rozstrzygnięty zostanie do 18 kwietnia 2014r.

Więcej informacji na stronach organizatorów.

IV edycja Ogólnopolskiego Konkursu na Bibliotekarza Roku

Zarząd Główny Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich ogłasza rozpoczęcie IV edycji Ogólnopolskiego Konkursu na Bibliotekarza Roku 2013, którego celem jest promocja zawodu bibliotekarza.

Konkurs składa się z dwu etapów: wojewódzkiego i ogólnopolskiego.
Formuła Konkursu jest otwarta. Kandydaci mogą reprezentować różne typy bibliotek.
Zgłaszanie kandydatów do I etapu konkursu upłynie 28 lutego 2014r. Do 14 marca Zarządy Okręgów SBP dokonują wyboru Bibliotekarza Roku danego województwa.
II etap konkursu potrwa do 20 maja, wówczas wyłoniony zostanie Bibliotekarz Roku 2013r.
Szczegółowy regulamin i harmonogram konkursu zamieszczone zostały ma portalu www.sbp.pl.

Powiatowy Konkurs Kaligraficzny

Szkoła Podstawowa nr 24 im. J. M. Szancera i VI Liceum Ogólnokształcące im. J. Dąbrowskiego w Częstochowie zapraszają uczniów wszystkich typów szkół z terenu miasta Częstochowy oraz powiatów: częstochowskiego, lublinieckiego, kłobuckiego i myszkowskiego do udziału w Powiatowym Konkursie Kaligraficznym "I Ty możesz zostać Mistrzem pióra", który odbywa się pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Częstochowy oraz Delegatury w Częstochowie Kuratorium Oświaty w Katowicach. Merytorycznego wsparcia udziela samorządowy Ośrodek Doskonalenia w Częstochowie.

Konkurs rozgrywany jest w czterech kategoriach wiekowych obejmujących uczniów: klas II i III szkół podstawowych, klas IV - VI szkół podstawowych, gimnazjów, szkół ponadgimnazjalnych.

Zadaniem uczestnika jest przepisanie (odpowiedniego dla danej kategorii wiekowej) fragmentu tekstu legendy "Lech, Czech i Rus" - "Za czasów Piasta" Anny Świrszczyńskiej piórem lub piórkiem na papierze gładkim formatu A - 4 jednostronnie, a uczniowie klas II i III szkół podstawowych na kartce z zeszytu w trzy linie formatu A - 5 jednostronnie. Kolor atramentu dowolny.
Wskazane jest, żeby teksty zostały ozdobione wybranymi iluminacjami (inicjałami, bordiurami, miniaturami itd.). Do ich wykonania można wykorzystać kolorowe pisaki.

Każda szkoła może nadesłać maksymalnie po 8 prac z każdej kategorii do 20 marca 2014r.na adres:
Szkoła Podstawowa nr 24, ul. Hubermana 7, 42 - 200 Częstochowa z dopiskiem "Konkurs kaligraficzny".
Organizatorki konkursu to panie: Agnieszka Jungowska, Urszula Stefaniak, Iwona Tutak.

Pytania proszę kierować do p. Iwony Tutak.

Bezpłatne szkolenia dla nauczycieli bibliotekarzy w Częstochowie i Katowicach

Zapraszamy do udziału w warsztatach komputerowych „Tworzenie multimedialnych plakatów promocyjnych w programie Glogster”.
Warsztaty odbędą się 3 marca 2014 r. w godz. 15.00-18.00 w Sali 201 RODN „WOM” w Częstochowie.
W związku z dużym zainteresowaniem proponujemy dodatkowy termin szkolenia - 14 marca 2014 r. w godz. 15.00-18.00 w sali 201 RODN „WOM” w Częstochowie-

Celem szkolenia jest nabycie umiejętności tworzenia multimedialnych plakatów promujących bibliotekę oraz różne przedsięwzięcia o charakterze czytelniczym. Podczas spotkania uczestnicy zarejestrują się w serwisie Glogster oraz utworzą interaktywny plakat poprzez dodanie tekstu, zdjęć, filmów oraz dźwięków.
Formularz rejestracyjny dostępny tutaj.
p. Agata Arkabus, Anna Płusa

Regionalny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Katowicach zaprasza nauczycieli na bezpłatną konferencję "Wydobyć MOC książki", która odbędzie się 10 marca 2014 r. o godz. godz. 15.00 w RODN „WOM” w Katowicach, ul. ks. kard. S. Wyszyńskiego 7.

Program konferencji na stronie Ośrodka.
p. Aldona Ferdyn.

Bezpłatne szkolenia z zakresu TIK w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Katowicach - więcej informacji tutaj.

Nocą w Szkolnej bibliotece

Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 53 im. Marii Skłodowskiej – Curie w Częstochowie świętowała 25-lecie istnienia. Jubileusz wypadł 1 grudnia 2013r., ponieważ to właśnie 1 grudnia 1988r. w budynku szkolnym, a właściwie pawilonie A (gdzie obecnie mieści się biblioteka) rozpoczęły się zajęcia lekcyjne.
Z tej okazji, jak również mijających Katarzynek i Andrzejek, 20 uczniów pod opieką 4 nauczycielek postanowiło spędzić noc w bibliotece.
Imprezę wymyślili członkowie szkolnego Klubu Przyjaciół Harry'ego Potter'a.
Noc w szkolnej bibliotece, szczegółowo zaplanowana, rozpoczęła się w piątek 29 listopada o godz. 18.00, a zakończyła w sobotę 30 listopada 2013r. o godz. 9.00. Uczestnicy przybyli zaopatrzeni w śpiwory, pidżamki, przybory toaletowe, suchy prowiant.
Po zajęciach integrujących grupę, a obfitujących m. in. w zagadki literackie (p. Renata Sowada), uczestnicy odbyli warsztaty z dziejów pisma i książki (p. Izabela Sitek), a ich efektem były pięknie wykonane inicjały imion, które natychmiast umieszczone zostały na wystawie.
W trakcie zajęć powitano panią Wandę Szymczyk, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 53, która uczestniczyła we wspólnej kolacji, podczas której złożono gratulacje także trójce jubilatów - uczestników.
Kolejny etap nocy to projekcja fragmentu filmu z cyklu przygód o młodym czarodzieju (p. Violetta Gut). Następne zajęcia warsztatowe poświęcone zostały historii szkoły i biblioteki, a w ich trakcie przeglądano kroniki szkolne i biblioteczne oraz poznawano istotne fakty z życia szkolnego. Rozegrany został także konkurs plastyczny "Szkoła moich marzeń" (p.R. Sowada).
Po aktywnych zajęciach ok. 23.30 nastał czas "drugiej kolacji", a po niej interesujących gier i zagadek umysłowych (p. Agnieszka Wieczorek), były także wróżby (p. I. Sitek) i buszowanie wśród półek bibliotecznych.
Nocne rozmowy trwały także podczas projekcji filmowej, gdy uczestniczy dzielili się wrażeniami. Sen pokonał wszystkich między 3 a 4 rano, dlatego też pobudka ok. 8.00 była trudnym momentem. Mimo wszystko jednak udało się znów spotkać na wspólnym porannym posiłku i pożegnać (nie bez żalu) dziękując sobie wzajemnie za miło spędzony czas.
Informacje na temat imprezy i zdjęcia zamieszczone zostały na stronach internetowych Szkoły 53 www.szkola53cz.cba.pl oraz Biblioteki www.bsp53.republika.pl.

e-Kurier NB

Magazyn internetowy nauczycieli bibliotekarzy, bibliotekarzy bibliotek pedagogicznych, publicznych, naukowych i kościelnych oraz czytelników.
The webmagazine of Polish school librarians, librarians from pedagogical, public, scientific, church libraries and readers.
Numer/Issue 4/5/6/7/2014 (105 - 108), Kwiecień-Maj-Czerwiec-Lipiec/ April-May-June-July 2014, mutacja/edition 1
Aktualizacja/Update: 31 lipca 2014/ 31st. July 2014
Częstochowa/Czestochowa, Poland


OGÓLNOPOLSKA KONFERENCJA
"CENTRA INFORMACJI MULTIMEDIALNEJ W BIBLIOTEKACH"
KONFERENCJA OPAWA 2008
Biblioteka SP 53 w Częstochowie
ARCHIWUM

POLISH SCHOOL LIBRARIES

ZAOLZIE

Projekt Esztergom/Ostrihom - Parkany/Šturovo
BIBLIOTEKI SZKOLNE
NOWY EBIB
X FORUM BIBLIOTEKARZY WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO W CZĘSTOCHOWIE
Sekcja Bibliotekarska Oddziału ZNP w Częstochowie
Konferencja Sosnowiec 2008

„Europejska wolność czytania”

To tytuł maratonu czytania, który po raz siódmy w dniu 5 czerwca 2014r. w godz. 10.00 – 13.00 odbył się w Bibliotece Publicznej im. dr. W. Biegańskiego w Częstochowie.
Maraton zorganizowany został w Jubileuszowym Roku Czytelnika, XIII Ogólnopolskim Tygodniu Czytania Dzieciom, w 25. rocznicę pierwszych wolnych wyborów parlamentarnych w Polsce i z okazji 10. rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Patronat nad przedsięwzięciem roztoczył pan Krzysztof Matyjaszczyk Prezydent Miasta Częstochowy.
Blisko 160 uczniów szkół regionu, uczestników maratonu, wysłuchało fragmentów książek dla dzieci i młodzieży, które czytali przedstawiciele samorządu, bibliotekarze, członkowie stowarzyszeń. Co półgodziny następowała zmiana czytającego:
O godz. 10.00 pan Aleksander Wierny, naczelnik Wydziału Kultury, Promocji i Sportu Urzędu Miasta Częstochowy czytał „Przygody Sherlocka Holmesa”;
10.30 „Przygody Bąbla i Syfona” czytała pani Anna Gamalczyk – dyrektor Delegatury Śląskiego Kuratorium Oświaty w Częstochowie;
11.00 „Baśnie” H. Ch. Andersena czytała pani Elżbieta Gola, przewodnicząca Klubu Literackiego „Metafora”;
11.30 pani Katarzyna Centkowska – Wydmuch, kierownik Referatu Organizacji Oświaty Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Częstochowy czytała „Mikołajka”;
12.00 również „Mikołajka” czytała pani Elżbieta Kunicka, radna Miasta Częstochowy i wiceprezes Oddziału ZNP w Częstochowie;
12.30 biografię U. Dudziak „Wyśpiewam wam wszystko” czytała pani Beata Grzanka, dyrektor Biblioteki Publicznej.

86 uczniów wzięło udział w międzyszkolnym konkursie „5 Pytań” do wybranych lektur. Nagrodzono 40 uczniów, a nagrody ufundowali Zarząd Oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego, Biblioteka Publiczna i częstochowski Oddział Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich.
Uczniowie reprezentowali następujące placówki szkolne: szkoły podstawowe nr 1, 11, 19 w ZS 15, katol. SPSK, gimnazja: nr 2,5,6 w ZG, 7, katol. SPSK, ponadto Gimnazjum im. J. Korczaka w Blachowni, ZS w Libidzy, ZSZS im. M. Grzegorzewskiej w Częstochowie.

Zgromadzonych powitała Beata Grzanka, dyrektor Biblioteki Publicznej im. dr. W. Biegańskiego w Częstochowie. Maraton prowadziła także Renata Sowada przewodnicząca Sekcji Bibliotekarskiej ZNP w Częstochowie.

Organizatorami maratonu byli: Biblioteka Publiczna im. dr. W. Biegańskiego, Oddział Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich oraz Sekcja Bibliotekarska ZNP w Częstochowie.
Wszystkim Współorganizatorom, Lektorom i Uczestnikom maratonu "Europejska wolność czytania” składamy serdeczne podziękowania za zaangażowanie się w to przedsięwzięcie.

Informacje nt. maratonu także na stronie Urzędu Miasta Częstochowy i stronie Biblioteki Publicznej.

Regionalna Sesja Popularyzatorska "Czytanie łączy pokolenia"

"Czytanie łączy pokolenia" to temat Regionalnej Sesji Popularyzatorskiej, która odbyła się w Domu Poezji Muzeum Częstochowskiego 15 maja 2014r. w ramach Jubileuszowego Roku Czytelnika i Tygodnia Bibliotek.
W Domu Poezji spotkali się zaproszeni goście, nauczyciele i bibliotekarze, przedstawiciele Urzędu Miasta i mediów.
O czytaniu, które łączy pokolenia mówiła Beata Grzanka, dyrektor Biblioteki Publicznej im. dr. Wł. Biegańskiego. Justyna Jankowska z Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Rybniku przedstawiła prezentację zatytułowaną "Muzyka uratuje poezję, czyli rzecz o tym, jak poezja połączyła pokolenia", a Elżbieta Gola, członek Zarządu Oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego w Częstochowie i przewodnicząca Klubu Literackiego „Metafora” prezentację pt. „Poezja łączy pokolenia”.
O tym, że czytanie bajek łączy pokolenia (projekt CEO) mówiła Iwona Tutak z VI Liceum Ogólnokształcącego im. J. Dąbrowskiego; a o książkach Kornela Makuszyńskiego czytanych kiedyś i dziś - Iwona Wójcik i Sylwia Szrajber-Kobyłkiewicz z Zespołu Gimnazjów im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Częstochowie. O literaturze łączącej pokolenia, czyli o szkolnych spotkaniach literackich mówiły Dorota Mela, Izabela Sitek i Renata Sowada ze Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 53 im. M. Skłodowskiej-Curie.
Elżbieta Gola zaprezentowała teksty poetyckie twórców „Metafory” wydane w nowym tomiku zatytułowanym „To… co ważne”.

Organizatorami Sesji byli: Muzeum Częstochowskie, Oddział Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich, Oddział Towarzystwa Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich oraz Sekcja Bibliotekarska Związku Nauczycielstwa Polskiego w Częstochowie.
Patronat nad Sesją objął Prezydent Miasta Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk.
Informacje nt. Sesji także na stronie UM Częstochowy.

V Parada Postaci Literackich w Częstochowie

V Parada Postaci Literackich odbyła się pod patronatem Prezydenta Miasta Częstochowy pana Krzysztofa Matyjaszczyka z okazji Światowego Dnia Książki w Częstochowie w dniu 24 kwietnia 2014r.
Uczestniczyło w niej 307 uczniów szkół i wychowanków przedszkoli (SP 19, 22, 33, 38, 39, 47, 53, ZSZ im. M. Grzegorzewskiej, SOSW nr 5, Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym, MP23 w Częstochowie, SP w Pankach), którzy prezentowali bajkowe postaci, skandowali hasła czytelnicze oraz śpiewali piosenki.
Uczniowie klasy integracyjnej I A Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 53 w Częstochowie pod opieką pani Doroty Mela i Agnieszki Trębickiej zaprezentowali krótką inscenizację przypominającą znane bajkowe postaci.
Następnie reprezentanci szkół uczestniczyli w konkursie na najpiękniejszą postać.
Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 38 w Częstochowie zaprezentowali tańce oraz ćwiczenia w ramach projektu WF z Klasą.

W konkursie na najciekawszy transparent nagrody otrzymali:
- I miejsce Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym. Oddział w Częstochowie;
- II miejsce Szkoła Podstawowa w Pankach;
- III miejsce Szkoła Podstawowa nr 39 w Częstochowie;
- wyróżnienia: Szkoła Podstawowa nr 22, Szkoła Podstawowa nr 53 i Zespół Szkół Zawodowych im. M. Grzegorzewskiej w Częstochowie.
Nagrody, które ufundowała Publiczna Biblioteka Pedagogiczna RODN „WOM” w Częstochowie, wręczały panie Agnieszka Lipińska, inspektor Wydziału Kultury, Promocji i Sportu UM Częstochowy oraz Anna Hiller i Jolanta Janicka nauczycielki bibliotekarki PBP RODN „WOM” w Częstochowie.

W konkursie na najpiękniejszą postać nagrodzono pierwszymi miejscami 35 uczestników z wszystkich placówek. Nagrody książkowe ufundował Zarząd Oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego w Częstochowie. Laureatom wręczyli nagrody: panie Katarzyna Centkowska – Wydmuch, kierownik Wydziału Edukacji UM Częstochowy, Renata Sowada przewodnicząca Sekcji Bibliotekarskiej ZNP oraz pan Grzegorz Sikora, prezes Oddziału ZNP w Częstochowie.

Organizatorami V Parady Postaci Literackich byli Sekcja Bibliotekarska przy Oddziale ZNP, Publiczna Biblioteka Pedagogiczna RODN „WOM” oraz Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 53 w Częstochowie.

Informacje nt. Parady:
-strona Urzędu Miasta Częstochowy;
-Tv Orion ;
-Częstochowski Portal Informacyjny;
- zdjęcia w „Gazecie Wyborczej”;
- filmy na www.youtu.be z Parady (pan Krzysztof Górecki, SP 22):
cz. 1,
cz. 2,
cz. 3.

Okręgowa Sekcja Bibliotekarska ZNP w Katowicach

13 czerwca 2014r. w siedzibie Okręgu Śląskiego Związku Nauczycielstwa Polskiego w Katowicach odbyło się zebranie sprawozdawczo-wyborcze Okręgowej Sekcji Bibliotekarskiej ZNP.
Podczas zebrania w sprawozdaniu podsumowano czteroletną kadencję Sekcji, zwracając szczególną uwagę na działania związane z obroną funkcjonowania bibliotek szkolnych oraz statusu nauczyciela bibliotekarza, jak też przypominając formy działalności (konferencje, szkolenia, sesje, seminaria, konkursy) przygotowane przez Sekcję.
Zarząd Okręgu Śląskiego ZNP podziękował przewodniczącej i członkom Zarządu Sekcji za dotychczasowe działania.

Podczas zebrania dokonano wyborów Zarządu Sekcji na kadencję 2014 - 2018 w następującym składzie:
Renata Sowada - przewodnicząca Sekcji,
członkowie Zarządu:
Iwona Filus - przewodnicząca Sekcji Bibliotekarskiej ZNP w Będzinie;
Justyna Górnikowska - przewodnicząca Sekcji Bibliotekarskiej ZNP w Tychach;
Danuta Jeziorowska - przewodnicząca Sekcji Bibliotekarskiej ZNP w Chorzowie;
Joanna Kwiecińska - przewodnicząca Sekcji Bibliotekarskiej ZNP w Sosnowcu;
Róża Mordyńska - przewodnicząca Sekcji Bibliotekarskiej ZNP w Zabrzu;
Gabriela Piasecka - przewodnicząca Sekcji Bibliotekarskiej ZNP w Mysłowicach;
Beata Wolna-Kudełko - przewodnicząca Sekcji Bibliotekarskiej ZNP w Siemianowicach Śląskich.

Następne spotkanie Okręgowej Sekcji Bibliotekarskiej ZNP odbędzie się 18 września 2014r. o godz. 13.00 w Sali Konferencyjnej Poziom 0 w CINiBA w Katowicach przy ul. Bankowej 11A.

Zapraszamy do udziału w konkursach - informacje poniżej, a także do udziału w seminarium "Czytanie łączy pokolenia" w dniu 18 września 2014r. (czwartek) w godz. 14.30 - 17.30 również w Sali Konferencyjnej Poziom 0 w CINiBA w Katowicach przy ul. Bankowej 11A.

Biblioteka w oczach czytelnika - konkurs wojewódzki

Sekcja Bibliotekarska przy Zarządzie Okręgu Śląskiego ZNP w Katowicach serdecznie zaprasza uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych do uczestnictwa w Wojewódzkim Konkursie Fotograficznym dla Uczniów "Biblioteka w oczach czytelnika" pod patronatem pani Jadwigi Aleksandry Rezler Prezesa Okręgu Śląskiego ZNP.

Konkurs przeznaczony jest dla uczniów. Każdy uczestnik może zgłosić 1 – 3 zdjęcia, które w formie tradycyjnej należy przesyłać wraz z danymi uczestnika na adres:
Sekcja Bibliotekarska przy Okręgu Śląskim ZNP w Katowicach
ul. Starowiejska 11
40 – 015 Katowice
lub w formie elektronicznej - załącznik do e-mailu na adres: rsowada@znp.edu.pl do 5 września 2014r.

Konkurs rozstrzygnięty zostanie 18 września 2014r. podczas Seminarium w Roku Czytelnika „Czytanie łączy pokolenia” w Katowicach. Kontakt z organizatorami: rsowada@znp.edu.pl; 603 210 490.

Regulamin konkursu:
1. Organizatorem Wojewódzkiego Konkursu „Biblioteka w oczach czytelnika” dla uczniów jest Sekcja Bibliotekarska przy Okręgu Śląskim Związku Nauczycielstwa Polskiego w Katowicach.
2. Uczestnikami Konkursu są uczniowie szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.
3. Konkurs rozegrany zostanie w trzech kategoriach:
- szkoły podstawowe
- gimnazja
- szkoły ponadgimnazjalne.
3. Każdy z uczestników może przesłać do 3 fotografii w formie cyfrowej lub tradycyjnej na adres:
Sekcja Bibliotekarska przy Śląskim Okręgu ZNP
ul. Starowiejska 11
40-015 Katowice
lub w formie elektronicznej - załącznik do e-mailu na adres: rsowada@znp.edu.pl.
4. Technika wykonania prac jest dowolna.
5. W treści maila /listu elektronicznego lub tradycyjnego należy podać:
- tytuł pracy, imię i nazwisko, adres autora, telefon kontaktowy;
- adres szkoły, nazwisko i imię opiekuna, mail szkoły;
- tytuł fotografii – przedstawione wydarzenie;
- komentarz do zdjęcia;
- oświadczenie o posiadaniu praw autorskich do zdjęć oraz zgodę na przetwarzanie danych osobowych;
- przesłane pliki lub zdjęcia w formie papierowej nie będą zwracane.Z chwilą nadesłania fotografie przechodzą na własność organizatorów, którzy przejmują autorskie prawa majątkowe do nadesłanych prac.
6. Konkurs ogłoszony zostanie w podczas X Jubileuszowego Forum Bibliotekarzy Województwa Śląskiego w dniu 27 marca 2014r.
Zdjęcia należy przesłać do 5 września 2014r.
7. Oceny zdjęć dokona jury powołane przez organizatora. Decyzje jury są ostateczne.
8. Konkurs rozstrzygnięty zostanie 18 września 2014r. podczas Seminarium w Roku Czytelnika „Czytanie łączy pokolenia” w Katowicach.
9. Wszyscy laureaci zostaną powiadomieni o werdykcie jury.
10. Udział w konkursie jest jednoznaczny z nieodpłatnym udzieleniem prawa do nieodpłatnego wykorzystywania prac w następujących polach eksploatacji: druku w dowolnej liczbie publikacji i w dowolnym nakładzie, używania ich w Internecie oraz w innych formach utrwaleń, nadających się do rozpowszechniania.
11. Nadesłanie prac oznacza akceptację warunków konkursu i regulaminu, którego ostateczna interpretacja należy do jury konkursu. Żadne odwołania nie zostaną uwzględnione.
12. Organizator zastrzega sobie prawo do przerwania lub odwołania konkursu.
13. Udział w konkursie jest równoznaczny z wyrażeniem przez osoby uczestniczące zgody na przetwarzanie przez organizatora ich danych osobowych na potrzeby konkursu oraz w celach marketingowych organizatora/ustawa o ochronie danych osobowych z dn.29.08.1997r. Dz. U. Nr 133 poz.833 z póz. zm./. Osoby uczestniczące w konkursie potwierdzają swoją zgodę na powyższe w formie przesłania do organizatora oświadczenia.

Tydzień/ Miesiąc Bibliotek w obiektywie - konkurs wojewódzki

Sekcja Bibliotekarska przy Zarządzie Okręgu Śląskiego ZNP w Katowicach serdecznie zaprasza Nauczycieli Bibliotekarzy do uczestnictwa w Wojewódzkim Konkursie Fotograficznym dla Nauczycieli Bibliotekarzy „Tydzień/ Miesiąc Bibliotek w obiektywie” pod patronatem Prezesa Okręgu Śląskiego ZNP.

Konkurs przeznaczony jest dla Nauczycieli Bibliotekarzy. Każdy uczestnik może zgłosić 1 - 3 fotografie prezentujące:
- nauczyciele szkół podstawowych i gimnazjalnych działania w ramach Tygodnia Bibliotek 2014;
- nauczyciele szkół ponadgimnazjalnych działania w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych 2013 lub 2014.
Zdjęcia w formie tradycyjnej należy przesyłać wraz z danymi uczestnika na adres:

Sekcja Bibliotekarska przy Okręgu Śląskim ZNP w Katowicach
ul. Starowiejska 11
40 – 015 Katowice

lub w formie elektronicznej - załącznik do e-mailu na adres: rsowada@znp.edu.pl do 1 października 2014r.

Konkurs rozstrzygnięty zostanie w 21 października 2014r. podczas XI Regionalnego Forum Bibliotekarzy w Częstochowie.
Kontakt z organizatorami: rsowada@znp.edu.pl; 603 210 490.

Regulamin Wojewódzkiego Konkursu Fotograficznego Dla Nauczycieli Bibliotekarzy „Tydzień/Miesiąc Bibliotek w obiektywie”

1. Organizatorem Wojewódzkiego Konkursu Fotograficznego dla Nauczycieli Bibliotekarzy „Tydzień/Miesiąc Bibliotek w obiektywie” jest Sekcja Bibliotekarska przy Okręgu Śląskim Związku Nauczycielstwa Polskiego w Katowicach.
2. Uczestnikami Konkursu są Nauczyciele Bibliotekarze pracujący w szkołach i placówkach województwa śląskiego.
3. Każdy z uczestników może przesłać do 3 fotografii w formie cyfrowej lub tradycyjnej na adres:

Sekcja Bibliotekarska przy Śląskim Okręgu ZNP
ul. Starowiejska 11
40-015 Katowice
lub w formie elektronicznej - załącznik do e-mailu na adres: rsowada@znp.edu.pl.

4. Technika wykonania prac jest dowolna.
5. W treści maila /listu elektronicznego lub tradycyjnego należy podać:
- tytuł pracy, imię i nazwisko, adres autora, telefon kontaktowy;
- adres zakładu pracy;
- tytuł fotografii – przedstawione wydarzenie;
- komentarz do zdjęcia;
- oświadczenie o posiadaniu praw autorskich do zdjęć oraz zgodę na przetwarzanie danych osobowych;
- przesłane pliki lub zdjęcia w formie papierowej nie będą zwracane. Z chwilą nadesłania fotografie przechodzą na własność organizatorów, którzy przejmują autorskie prawa majątkowe do nadesłanych prac.
6. Zdjęcia należy przesłać do 6 października 2014r.
7. Oceny zdjęć dokona jury powołane przez organizatora. Decyzje jury są ostateczne.
8. Konkurs rozstrzygnięty zostanie w 21 października 2014r. podczas XI Regionalnego Forum Bibliotekarzy w Częstochowie.
9. Wszyscy laureaci zostaną powiadomieni o werdykcie jury.
10. Udział w konkursie jest jednoznaczny z nieodpłatnym udzieleniem prawa do nieodpłatnego wykorzystywania prac w następujących polach eksploatacji: druku w dowolnej liczbie publikacji i w dowolnym nakładzie, używania ich w Internecie oraz w innych formach utrwaleń, nadających się do rozpowszechniania.
11. Nadesłanie prac oznacza akceptację warunków konkursu i regulaminu, którego ostateczna interpretacja należy do jury konkursu. Żadne odwołania nie zostaną uwzględnione.
12. Organizator zastrzega sobie prawo do przerwania lub odwołania konkursu.
13. Udział w konkursie jest równoznaczny z wyrażeniem przez osoby uczestniczące zgody na przetwarzanie przez rganizatora ich danych osobowych na potrzeby konkursu oraz w celach marketingowych organizatora/ustawa o ochronie danych osobowych z dn.29.08.1997r. Dz. U. Nr 133 poz.833 z póz. zm./. Osoby uczestniczące w konkursie potwierdzają swoją zgodę na powyższe w formie przesłania do organizatora oświadczenia.

Sekcja Bibliotekarska ZNP w Częstochowie

Sekcja Bibliotekarska Związku Nauczycielstwa Polskiego w Częstochowie w okresie od kwietnia do czerwca 2014r. współorganizowała następujące przedsięwziecia:
* 24 kwietnia 2014 godz. 10.00 - 13.00: V Parada Postaci Literackich - Aleje NMP i Plac przed Ratuszem;
* 29 kwietnia 2014 godz. 9.00: DZIEŃ KSIĄŻKI. Międzyszkolny Konkurs i Gra Terenowa 2014; Szkoła Podstawowa nr 22, ul. Żabia 1, Częstochowa;
* 15 maja 2014 godz. 14.00: Regionalna Sesja Popularyzatorska w Muzeum Częstochowskim. Domu Poezji. Podsumowanie Tygodnia Bibliotek;
* 5 czerwca 2014 godz. 10.00 - 13.00: Europejska wolność czytania" - maraton czytelniczy w Bibliotece Publicznej;
* 5 czerwca 2014 godz. 14.00: Podsumowanie roku szkolnego w działaniach Sekcji Bibliotekarskiej ZNP w Klubie Nauczyciela ZNP przy ul. Waszyngtona 62 w Częstochowie.

Następne spotkanie Sekcji Bibliotekarskiej ZNP w Częstochowie odbędzie się 11 września 2014r. (czwartek) o godz. 14.00 w Klubie Nauczyciela ZNP w Częstochowie przy ul. Waszyngtona 62. Temat: Podręczniki w bibliotece szkolnej.

Uczniów zapraszamy do udziału w VIII Konkursie Powiatowym „Wszystko o bibliotece”.

To konkurs na najlepszą prezentację multimedialną.
Kolejnej edycji konkursu patronuje Grzegorz Sikora Prezes Oddziału ZNP w Częstochowie.
Cele konkursu to: promocja biblioteki; propagowanie jej zasobów i działalności; rozwijanie umiejętności komputerowych uczniów.

Zadanie konkursowe polega na wykonaniu przez uczniów pod opieką nauczyciela bibliotekarza prezentacji multimedialnej, będącej uczniowską interpretacją tematu. Należy podać wykorzystane źródła. Prezentacja maksymalnie może zawierać 30 slajdów.

Konkurs rozegrany zostanie w trzech kategoriach: szkoły podstawowe, gimnazja, szkoły ponadgimnazjalne. Każda szkoła może zgłosić 1-3 prezentacje.
Uczestnicy konkursu to jeden lub dwóch uczniów z klas: 4 - 6 szkoły podstawowej; 1 i 2 gimnazjum; 1 i 2 szkół ponadgimnazjalnych.
Komisja będzie oceniała: interpretację tematu; dobór materiałów; sposób ich wykorzystania; czytelność prezentacji; grafikę; atrakcyjność prezentacji; zaangażowanie uczniów.

Do 1 października 2014 trwa zgłaszanie pisemne prezentacji na adres organizatorów:

Sekcja Bibliotekarska przy Oddziale ZNP w Częstochowie
ul. Waszyngtona 62, 42 – 200 Częstochowa

lub mailowe: rsowada@znp.edu.pl.

2 – 15 października 2014 – praca komisji konkursowej.

21 października 2014 – podsumowanie konkursu i ogłoszenie jego wyników podczas XI Jubileuszowego Regionalnego Forum Bibliotekarzy w Częstochowie.

Koordynatorki przedsięwzięcia:
Izabela Bajor (Publiczna Biblioteka Pedagogiczna RODN "WOM" w Częstochowie ibajor@womczest.edu.pl; tel.34 360 60 04 wew. 250;
Renata Sowada (Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 53 w Częstochowie, bsp53@wp.pl; tel. 603 210 490).
Kontakt z organizatorami także: rsowada@znp.edu.pl.

Wszystkich bibliotekarzy i nauczycieli bibliotekarzy z miasta i regionu serdecznie zapraszamy do współpracy.

Informacje na temat Sekcji Bibliotekarskiej ZNP w Częstochowie dostępne tutaj.

"Tajemnice Harry'ego Potter'a" - konkurs międzyszkolny

6 czerwca 2014r. w Bibliotece Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi odbył się konkurs międzyszkolny "Tajemnice Harry'ego Potter'a". Uczetniczyło w nim sześć trzyosobowych drużyn reprezentujących następujące szkoły:
Zespół Szkół Publicznych nr 5. Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 5 im. Henryka Sienkiewicza w Myszkowie;
Zespół Szkół w Zawadzie. Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka w Zawadzie;
Szkoła Podstawowa nr 2 im. Adama Mickiewicza w Kłobucku;
Szkoła Podstawowa nr 31 z Oddziałami Integracyjnymi w Częstochowie;
Szkoła Podstawowa nr 33 im. Marii Kownackiej w Częstochowie;
Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 53 im. Marii Skłodowskiej - Curie w Częstochowie.

Uczniowie mieli do rozwiązania 8 zadań dotyczących dwu pierwszych części cyklu o przygodach młodego czarodzieja oraz biografii autorki książek.
Wszyscy uczestnicy wykazali się olbrzymią znajomością książek J.K. Rowling, a komisja konkursowa przyznała następujące nagrody:
I miejsce - Zespół Szkół w Zawadzie. Szkoła Podstawowa im. J. Korczaka w Zawadzie;
II miescje - Szkoła Podstawowa nr 33 im. M. Kownackiej w Częstochowie;
II miejsce - Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 53 im. M. Skłodowskiej - Curie w Częstochowie;
wyróżnienie - Zespół Szkół Publicznych nr 5. Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 5 w Myszkowie.

Szkołę Podstawową nr 53 w Częstochowie reprezentowali laureaci konkursu szkolnego oraz członkowie Klubu Przyjaciół Harry'ego Potter'a: Maja Jelonek z 6 B,Przemek Drąg z 5 A i Dawid Gruzla z 5D.
Pani dyrektor Wanda Szymczyk wręczyła nagrody laureatom konkursu.

Obchody Roku Polsko-Tureckiego w Bibliotece SP 53

W ramach projektu „Poznajemy Europę” realizowanego w Szkole podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 53 im. M. Skłodowskiej - Curie w Częstochowie - koordynator pani Edyta Bieniek, nauczycielki bibliotekarki Izabela Sitek i Renata Sowada włączyły się w obchody Roku Polsko-Tureckiego w Polsce poprzez:
1. napisanie i wysłanie listu od członków szkolnego Klubu Miłośników Europy „EUROpodróżnik” do ambasady tureckiej w związku z włączeniem się klubowiczów do obchodów Roku Turecko – Polskiego.
2. zorganizowanie spotkań z uczniami klas III poświęconych zapoznaniu uczniów z literaturą turecką dla dzieci, czytanie fragmentów tureckich bajek, oglądanie prezentacji multimedialnej o Turcji, przekazanie dzieciom informacji o tym, że rok 2014 został ogłoszony Rokiem Polsko-Tureckim.
3. organizację konkursu plastycznego dla uczniów klas 3 na najciekawszą ilustrację do baśni tureckiej, wysłuchanej podczas spotkania w czytelni szkolnej.
4. przygotowanie konkursu dla klas 4-5 na wykonanie albumu o Turcji.

Nauczycielki bibliotekarki również aktywnie włączyły sie w przygotowanie tegorocznego Dnia Europy - odwiedzin Pana Yusufa Ziya Özcana Ambasadora Turcji.
Było to wielkie wyróżnienie dla całej społeczności szkolnej i miało miejsce 9 maja 2014r.
Pan Ambasador Yusuf Ziya Özcan szczególnie zainteresowany był efektami trwającego od września 2013r. projektu szkolnego "Poznajemy Europę".
Uczniowie skupieni w Klubie Miłośników Europy „EUROpodróżnik” w bieżącym roku szkolnym odkrywają bowiem Turcję, jej kulturę i historię. To właśnie było powodem wizyty tak znakomitych gości.
W czytelni przygotowana została wystawa prezentująca książki i dokumenty biblioteczne dotyczące Turcji.
Pan Ambasador przekazał cenne materiały dydaktyczne, które zasiliły zbiory szkolnej biblioteki, za co serdecznie dziękujemy.
Więcej informacji tutaj.
Informacje nt. wizyty Pana Ambasadora także:
- na stronie "Gazety Wyborczej",
- w portalu twoja-czestochowa.pl;
- w portalu czestochowa.naszemiasto.pl;
- na stronie Radia JURA;
- w portalu wCzestochowie.pl.

Pamięci Haliny Poświatowskiej

Serdecznie zapraszamy do udziału w VI Wojewódzkim Konkursie Poetyckim „Pamięci Haliny Poświatowskiej” dla uczniów klas 4 – 6 szkół podstawowych oraz uczniów gimnazjów.
Organizatorzy: Muzeum Częstochowskie; Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 53 im. Marii Skłodowskiej – Curie w Częstochowie.
Cele:
- promocja twórczości uczniowskiej,
- rozbudzanie zainteresowań poetyckich,
- przybliżenie znanej postaci związanej z miastem.

REGULAMIN KONKURSU:
1. Uczestnicy: uczniowie klas 4 – 6 oraz uczniowie gimnazjów.
2. Zadanie uczestnika: napisanie utworu poetyckiego poświęconego życiu i twórczości Haliny Poświatowskiej lub utworu inspirowanego Jej twórczością.
3. Każdy uczeń zgłasza jeden samodzielnie napisany utwór poetycki.
4. Zasady zgłoszenia uczestnictwa:
- każda szkoła może zgłosić od 1 do 3 utworów napisanych przez uczniów
- zgłoszenie pisemne lub mailowe powinno zawierać tekst utworu, nazwisko autora, nazwisko i telefon kontaktowy opiekuna oraz adres szkoły;
- zgłoszenia przyjmowane są do 1 października 2014r. na adres:
Biblioteka Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 53,
ul. Orkana 95/109
42-229 Częstochowa
dopisek „Pamięci Haliny Poświatowskiej”
lub e-mail: bsp53@wp.pl.
5.Nadesłane prace przechodzą na własność organizatorów.
6. Prace oceni powołane jury konkursowe, które zwróci uwagę na:
oryginalność ujęcia tematu, wyraz artystyczny, poprawność językową, nowatorstwo poetyckie.
7.Nagrody: dyplomy i nagrody dla uczniów, podziękowania dla nauczycieli. 8. Ogłoszenie wyników nastąpi 23 października 2014r. (czwartek)o godz. 12.00 w Domu Poezji – Muzeum Haliny Poświatowskiej, przy ul. Jasnogórskiej 23 w Częstochowie.

Pierwsza edycja konkursu odbyła się w 2007 roku. Dotychczasowym edycjom patronowali: Śląski Kurator Oświaty i Prezydent Miasta Częstochowy.
W komisji zasiadali: prof. dr hab. Elżbieta Hurnik, prof. Maria Nasińska, mgr Beata Brodowicz – Szymanek (poetka), mgr Barbara Łysak (opiekun Muzeum Poświatowskiej w SP 8) oraz mgr inż. Zbigniew Myga (brat H. Poświatowskiej i opiekun Domu Poezji). Informacje nt. konkursu na stronie biblioteki SP 53 www.bsp53.republika.pl.

Zapraszamy do udziału w konkursie:
Monika Łukasiewicz, Izabela Sitek, Renata Sowada

Kontakt z organizatorami: e-mail: bsp53@wp.pl; tel. 603 210 490.

Magazyn internetowy wydawany od 30.08.2005
The webmagazine issued from 30.08.2005
Miesięcznik, mutacje co około 10 dni
Monthly, new editions are available about every 10 days
Poprzednio: e-Kurier TNBSP/e-Kurier NB/TNBSP
Formerly: e-Kurier TNBSP/e-Kurier NB/TNBSP
Redaktor koordynujący: dr Renata Sowada - nauczyciel bibliotekarz
Coordinator: Renata Sowada Ph.D. - teacher librarian
Kontakt/Contact:
klementinum@autograf.pl
We do apologize for all mistakes in our translations.

© Częstochowa, Poland 2005 - 2014