Archiwum 2009

e-Kurier NB

Magazyn internetowy nauczycieli bibliotekarzy, bibliotekarzy bibliotek pedagogicznych, publicznych, naukowych i kościelnych oraz czytelników.
The webmagazine of Polish school librarians, librarians from pedagogical, public, scientific, church libraries and readers.
Numer/Issue 1/2009 (42), Styczeń/January 2009, mutacja/edition 2
Aktualizacja/Update: 13 stycznia 2009/13th January 2009
Częstochowa/Czestochowa, Poland

Ważna informacja!

Z przyczyn organizacyjnych uległ zmianie termin V Forum Bibliotekarzy Województwa Śląskiego.
Zapraszamy Państwa na w/w konferencję do Częstochowy 25 marca 2009 roku (środa).
Za ewentualne niedogodności przepraszamy!

Więcej informacji na stronie internetowej V Forum.

U Haśki

Ostatnie spotkanie nauczycieli bibliotekarzy i bibliotekarzy, członków i sympatyków Sekcji Bibliotekarskiej przy Oddziale ZNP w Częstochowie odbyło się 11 grudnia 2008 roku w Domu Poezji - Muzeum Haliny Poświatowskiej i przebiegało pod znakiem poezji i wspomnień biograficznych.
Gospodarzem spotkania był pan Zbigniew Myga - brat poetki i kustosz muzeum.
Zgromadzeni podziwiali dokumenty, publikacje i pamiątki, słuchali głosu poetki, a także adaptacji muzycznych wierszy Poświatowskiej.
Pan Zbigniew Myga gawędziarskim tonem przypomniał szereg zdarzeń biograficznych, anegdot rodzinnych, a także osobistych refleksji związanych z postacią siostry. Kilka zdań poświęcono przekładom wierszy Poświatowskiej na inne języki. Renata Sowada zaprezentowała także jeden z tekstów w tłumaczeniu chorwackim. Oto jego fragment:

***
zawsze kiedy chcę żyć krzyczę
gdy życie odchodzi ode mnie
przywieram do niego
mówię - życie
nie odchodź jeszcze


A oto ten fragment po chorwacku:

uvijek kada hoću živjeti
a život od mene odlazi-vičem
pripijam se uza nj
govorim živote
nemoj još otići


Nie zabrakło pytań o muzeum, historię jego powstania, a także działalność. Wszak Muzeum funkcjonuje już ponad półtora roku i jest miejscem spotkań kulturalnych regionu. Wspomiano również Ławeczkę Poświatowskiej w III Alei NMP, przy której przycupnął w tym roku kot.
Spotkanie przebiegało w ciepłej atmosferze. Pan Myga przypomniał także Wigilie swojego dzieciństwa.
Pożegnano się życzeniami świątecznymi.
Informacja na temat spotkania ukazała się w grudniowym informatorze "Co, gdzie, kiedy w Częstochowie", w nowym tygodniku regionalnym "Extra" ( TDC: Bibliotekarze przyjdą do Poświatowskiej, 2008 nr 3 s.5) oraz w "Gazecie Częstochowskiej" (Ł. Stacherczak: O poezji, miłości i ... marudzeniu przy śniadaniu, 2008 nr 51/52 s. 13). 

Dzień Bezpiecznego Internetu 2009

Od 2004 roku z inicjatywy Komisji Europejskiej w lutym obchodzony jest Dzień Bezpiecznego Internetu – DBI (Safer Internet Day). Realizowany jest on w ramach programu „Safer Internet". Jego cele to inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa dzieci w internecie oraz nagłośnienie tematu bezpieczeństwa online.
W Polsce DBI obchodzony jest od 2005 r. Jego organizatorami są Fundacja Dzieci Niczyje – FDN oraz NASK – Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa, tworzące konsorcjum "Saferinternet.pl" - odpowiedzialne za realizację programu "Safer Internet" w Polsce.

W tym roku Dzień Bezpiecznego Internetu obchodzić będziemy w dniu 10 lutego w ponad 50 krajach.
Honorowy patronat nad obchodami DBI w Polsce objął Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji, wicepremier Grzegorz Schetyna, a głównym partnerem DBI 2009 jest Fundacja Grupy TP. W gronie partnerów znalazła się też Firma Arcabit, która ufundowała 15 wielostanowiskowych licencji na program antywirusowy Arcavir.
Informacje na temat DBI dostępne są na stronie internetowej www.dbi.pl.

Dla uczniów w wieku 10 – 15 lat przygotowany został również Międzynarodowy Quiz, który dostępny jest online również w języku polskim pod adresem: insafequiz.eun.org.
Zwycięzcy pochodzący z państw europejskich wyłonieni zostaną 16 stycznia 2009 r. na podstawie uzyskanych wyników. Konkurs dostępny jest w językach krajów należących do sieci Insafe: holenderskim, bułgarskim, czeskim, duńskim, fińskim, francuskim, niemieckim, greckim, węgierskim, islandzkim, angielskim, włoskim, łotewskim, litewskim, norweskim, polskim, portugalskim, rumuńskim, słowackim, słoweńskim, hiszpańskim oraz szwedzkim.
Zwycięzcy konkursu zaproszeni zostaną do Luxemburga, aby 10 lutego celebrować obchody DBI 2009.

Sekcja Bibliotekarska przy Oddziale ZNP w Częstochowie

Zapraszamy do zapoznania się z informacjami na temat działań Sekcji Bibliotekarskiej przy Oddziale ZNP w Częstochowie, które zostały zaktualizowane i zamieszczone w zakładce "e-Kuriera NB" (wyżej).
Nauczycieli bibliotekarzy i bibliotekarzy zapraszamy do współpracy.

Sekcja Bibliotekarska organizuje następujące szkolenia dla nauczycieli bibliotekarzy:
- Strona internetowa biblioteki szkolnej. Warsztaty - 11 lutego 2009 (środa) godz. 15.00 w ICIM SP 53 przy ul. Orkana 95/109 w Częstochowie;
- Nauczyciele bibliotekarze wobec założeń Podstawy programowej - 19 marca 2009 (czwartek) godz. 14.00 w Klubie Nauczyciela przy ul. Waszyngtona 62 w Częstochowie;
- V Forum Bibliotekarzy Województwa Śląskiego - 25 marca 2009;
- Kontrola w bibliotece szkolnej i ICIM. Szkolenie - 22 kwietnia 2009 (środa) godz. 15.00 w ICIM SP 53 ul. Orkana 95/109 w Częstochowie.

Wszystkich bibliotekarzy i nauczycieli bibliotekarzy z miasta i regionu serdecznie zapraszamy do udziału w szkoleniach.

V Regionalne Forum Bibliotekarzy w Częstochowie - publikacje

W "Poradniku Bibliotekarza" nr 12 z 2008 roku opublikowana została się relacja Renaty Sowady z V Regionalnego Forum Bibliotekarzy w Częstochowie (s. 20 - 22).
Informacja na temat Forum ukazała się również w nr 4/2008 "Częstochowskiego Biuletynu Oświatowego" (s. 92 - 93).

Nagrody Polskiej Sekcji IBBY

10 grudnia 2008 roku wręczono doroczne nagrody Stowarzyszenia Przyjaciół Książki Dla Młodych – Polskiej Sekcji IBBY. Uroczystość miała miejsce w Bibliotece Głównej m. st. Warszawy.
W kategorii literatura nagrodę Książka Roku 2008 przyznano:
Małgorzacie Gutowskiej - Adamczyk za książkę dla młodzieży zatytułowaną "13. Poprzeczna", wydaną przez Naszą Księgarnię oraz Romkowi Pawlakowi za książkę dla dzieci pt. "Miłek z Czarnego Lasu", wydaną przez Powergraph.
Wyróżniono książki Krystyny Siesickiej "Powiem Julce" (Akapit Press) oraz Małgorzaty Strękowskiej-Zaremby "Złodzieje snów" (Nasza Księgarnia).
W kategorii grafika nagrodę Książka Roku 2008 przyznano:
Aleksandrze Machowiak i Danielowi Mizielińskiemu za autorską książkę "D.O.M.E.K.", wydaną przez wydawnictwo Dwie Siostry oraz Tomaszowi Brodzie za ilustracje do książki "Przygody przyrody" Zbigniewa Macheja, wydaną przez Biuro Literackie.
Wyróżniono: Martę Ignerską za ilustracje do książki "Wielkie marzenia" Przemysława Wechterowicza (Znak), Krystynę Lipkę-Sztarbałło za ilustracje do książki "Nic" Marii Marjańskiej-Czernik (Stentor), Marię Ekier za książkę autorską "Kocur mruży ślepia złote" (Hokus-Pokus).
Jak co roku przyznano także nagrody za całokształt twórczości nagradzając Małgorzatę Musierowicz oraz Elżbietę i Mariana Murawskich.
Nagrodę za upowszechnianie czytelnictwa otrzymała Monika Obuchow – autorka programu telewizyjnego „Bajkonurr, czyli w świecie książek dla dzieci” (TVP Kultura) prezentującego najciekawsze książki dziecięce ostatnich lat oraz promującego dobre wzorce czytelnicze.
Informacje na temat Stowarzyszenia Przyjaciół Książki Dla Młodych – Polskiej Sekcji IBBY dostępne są na stronie internetowej www.ibby.pl.

Konferencja - Wizerunek Biblioteki Szkolnej Dziś i Jutro
Sosnowiec 9 grudnia 2008 roku

Sekcja Szkolnictwa Ogólnokształcącego i Bibliotekarska Okręgu Śląskiego Związku Nauczycielstwa Polskiego zorganizowała wraz z Sekcją Bibliotekarską Oddziału ZNP w Sosnowcu oraz Zespołem Szkół Technicznych i Licealnych w Sosnowcu konferencję naukową zatytułowaną Wizerunek Biblioteki Szkolnej Dziś i Jutro.
Konferencja odbyła się 9 grudnia 2008r.
Więcej ....

Patrz i zmieniaj

Centrum Edukacji Obywatelskiej zaprasza uczniów i nauczycieli do uczestnictwa w nowym projekcie zatytułowanym Patrz i zmieniaj. To projekt edukacji globalnej.
Zadaniem nauczyciela jest prowadzenie zajęć z wykorzstaniem filmów dokumentalnych (zestaw otrzymają nauczyciele po 6 godzinnym bezpłatnym kursie). Uczniowie uświadamiają rówieśnikom globalne współzależności oraz zakładają kluby filmowe.
Zgłoszenia szkół przyjmowane są do 31 stycznia 2009 r.
Podniesienie świadomości uczniów na temat zagadnień rozwoju i globalnych współzależności pomiędzy Północą a Południem oraz promowanie tej wiedzy wśród rówieśników - to główne cele projektu.
Filmy dotyczą zagadnień zawartych w nowej podstawie programowej i mogą być wykorzystane podczas zajęć z różnych przedmiotów lub zajęć pozalekcyjnych.
Mogą to być działania edukacyjne i promocyjne (szkolne i pozaszkolne projekty, happeningi, konkursy, debaty i inne) oraz działania szkolnych dyskusyjnych klubów filmowych (otwarte pokazy filmów dokumentalnych, debaty i dyskusje z zaproszonymi gośćmi).

Centrum Edukacji Obywatelskiej wspiera nauczycieli zapewniając:
- zestaw filmów dokumentalnych z całego świata (na DVD i w języku polskim);
- publikacje ze scenariuszami zajęć i materiałami pomocniczymi do filmów;
- szkolenia dla nauczycieli z zakresu edukacji globalnej i wykorzystywania filmów w edukacji;
- szkolenia dla liderów młodzieżowych na temat realizacji projektów uczniowskich;
- wsparcie merytoryczne zespołu programu;
- interaktywny serwis internetowy;
- możliwość bezpłatnego korzystania z kilkudziesięciu filmów zgromadzonych w filmotece CEO;
- dla najaktywniejszych uczniów - możliwość uczestnictwa w Letniej Szkole Filmowej.

Więcej informacji, regulamin i formularz zgłoszenia na stronie CEO.
Projekt realizowany jest w partnerstwie z organizacjami z Czech, Słowacji i Estonii. Finansuje go Unia Europejska w ramach programu EUROPEAID.

Spotkanie Częstochowskiego Towarzystwa Naukowego

22 grudnia 2008 roku w Planetarium Instytutu Fizyki Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie odbyło się spotkanie Częstochowskiego Towarzystwa Naukowego.
Zebranych powitał prezes Towarzystwa pan prof. Marian Głowacki. Następnie pan dr Bogdan Wszołek przedstawił wykład "Pozaziemskie światy" wsparty projekcją filmu "Cuda wszechświata".
Zaprezentowany został także "Częstochowski Kalendarz Astronomiczny 2009".
Po dyskusji miało miejsce tradycyjne spotkanie opłatkowe, które prowadził ks. prof. Jan Związek.
Zainteresowani mogli również podczas kolejnej projekcji poznać zagadkę Gwiazdy Betlejemskiej.

Nie dajmy popsuć naszej szkoły

Pod takim hasłem ruszyła ogólnopolska kampania Związku Nauczycielstwa Polskiego w obronie polskich szkół. Zainaugurował ją 4 grudnia 2008 w Sejmie RP pan Sławomir Broniarz prezes ZNP. Kampania skierowana jest do samorządów, nauczycieli, rodziców, a jej zadaniem uświadomienie zagrożeń, jakie niosą ze sobą proponowane zmiany w systemie oświaty i wychowania.
Poprzez kampanię ZNP chce zwrócić uwagę na istotny problem, jakim jest zastępowanie szkół publicznych przez prywatne placówki oświatowe oraz przekazywanie szkół prowadzonych przez samorządy innym podmiotom. - To jest misja kampanii ZNP, podczas której będziemy starali się pokazać, że oświata publiczna prowadzona przez samorządy to wysoka jakość kształcenia na wszystkich etapach edukacyjnego systemu, a na szkoły prywatne, które pobierają czesne, stać tylko nielicznych – mówił Broniarz.
W szkołach umieszczone zostaną plakaty informacyjne, a rodzice otrzymają ulotki, na których umieszczono hasła:

Nie pozwólmy zamknąć naszej szkoły!
Nie pozwólmy wyrzucić Karty Nauczyciela do kosza!
Nie oddajmy naszej szkoły politykom!
Nie obniżajmy jakości kształcenia!
Nie lekceważmy stanu zdrowia nauczycieli!
Nie odbierajmy szansy naszym dzieciom!
Nie lekceważmy bezpieczeństwa naszych dzieci!

Więcej informacji na stronie internetowej ZNP.

Konferencja naukowa - Jakość usług bibliotecznych w społeczeństwie informacyjnym

Zakład Bibliotekoznawstwa i Marketingu Książki Instytutu Bibliotekoznawstwa i Informacji Naukowej Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, Biblioteka Śląska w Katowicach oraz Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich i Komisja Zarządzania i Marketingu przy Zarządzie Głównym SBP zapraszają na ogólnopolską konferencję naukową Jakość usług bibliotecznych w społeczeństwie informacyjnym, która odbędzie się w dniach 26-27 lutego 2009 r. w Bibliotece Śląskiej.
Tematyka konferencji obejmuje zagadnienia:
1. Biblioteka jako organizacja usługowa, działalność usługowa bibliotek różnych typów, serwis usług bibliotecznych, kategorie i potrzeby użytkowników, usługi biblioteczne dla młodego odbiorcy i innych grup wiekowych, zawodowych, narodowościowych i etnicznych;
2. Koncepcje zarządzania jakością w bibliotece, TQM, benchmarking, kaizen, certyfikacja usług bibliotecznych, standardy pracy i wskaźniki efektywności bibliotek;
3. Badania potrzeb i satysfakcji klientów bibliotek, kształtowanie relacji i obsługa użytkowników, profilowanie i serwis usług bibliotecznych;
4. Etyka w działalności usługowej bibliotek.
31 stycznia upływa termin zgłaszania uczestnictwa. Opłata konferencyjna wynosi 350 zł.
Więcej informacji na stronie konferencji.

V Forum Bibliotekarzy Województwa Śląskiego

V Forum Bibliotekarzy Województwa Śląskiego odbędzie się w Częstochowie w dniu 25 marca 2009 roku. Podczas V Regionalnego Forum Bibliotekarzy w Częstochowie powołany został komitet organizacyjny konferencji, który stanowią:
- Sekcja Bibliotekarska przy Oddziale ZNP w Częstochowie;
- Oddział SBP w Częstochowie;
- Oddział TNBSP w Częstochowie;
- Biblioteka Główna Politechniki Częstochowskiej;
- Biblioteka Publiczna w Częstochowie;
- Publiczna Biblioteka Pedagogiczna RODN "WOM" w Częstochowie.
Lista współorganizatorów jest otwarta i mamy nadzieję, że będzie poszerzana.

Proponowany temat konferencji to:
Przyszłość bibliotek - biblioteki przyszłości.
Udział w konferencji będzie bezpłatny. Zapraszamy do nadsyłania propozycji tematów wystąpień wraz ze streszczeniami na adres: klementinum@autograf.pl.


Magazyn internetowy wydawany od 30.08.2005
The webmagazine issued from 30.08.2005
Miesięcznik, mutacje co około 10 dni
Monthly, new editions are available about every 10 days
Poprzednio: e-Kurier TNBSP/e-Kurier NB/TNBSP
Formerly: e-Kurier TNBSP/e-Kurier NB/TNBSP
Redaktor koordynujący: dr Renata Sowada - nauczyciel bibliotekarz
Coordinator: Renata Sowada Ph.D. - teacher librarian
Kontakt/Contact: klementinum@autograf.pl
We do apologize for all mistakes in our translations.

© Częstochowa, Poland 2005 - 2009

e-Kurier NB


Magazyn internetowy nauczycieli bibliotekarzy, bibliotekarzy bibliotek pedagogicznych, publicznych, naukowych i kościelnych oraz czytelników.
The webmagazine of Polish school librarians, librarians from pedagogical, public, scientific, church libraries and readers.
Numer/Issue 2/2009 (43), Luty/February 2009, mutacja/edition 2
Aktualizacja/Update: 10 luty 2009/10th February 2009
Częstochowa/Czestochowa, Poland



OGÓLNOPOLSKA KONFERENCJA
"CENTRA INFORMACJI MULTIMEDIALNEJ W BIBLIOTEKACH"
KONFERENCJA OPAWA 2008
Biblioteka SP 53 w Częstochowie
ARCHIWUM

POLISH SCHOOL LIBRARIES

ZAOLZIE

Projekt Esztergom/Ostrihom - Parkany/Šturovo
BIBLIOTEKI SZKOLNE
NOWY EBIB
Visit IASL Meeting Place
Sekcja Bibliotekarska Oddziału ZNP w Częstochowie
Konferencja Sosnowiec 2008
conference1.jpgconference3.jpgconference2.jpg

V FORUM BIBLIOTEKARZY WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO W CZĘSTOCHOWIE 25 MARCA 2009!

V FORUM BIBLIOTEKARZY WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO
25 MARCA 2009 W CZĘSTOCHOWIE

Serdecznie zapraszamy do udziału w V FORUM BIBLIOTEKARZY WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO, które odbędzie się w dniu 25 marca 2009 roku (środa) w godz. 9.00 - 15.00 w Centrum Kongresowym Akademii Polonijnej przy ul. Pułaskiego 4/6 w Częstochowie.
Temat Forum: Przyszłość bibliotek - biblioteki przyszłości.

Patronat honorowy: Marszałek Województwa Śląskiego, Prezydent Miasta Częstochowy.
Patronat medialny: "Głos Nauczycielski" i "Poradnik Bibliotekarza".
Podczas Forum poruszane będą następujące zagadnienia: zadania biblioteki w społeczeństwie informacyjnym; współczesne funkcje biblioteki; nowe technologie w bibliotece; przyszłość bibliotek; biblioteka w przyszłości; bibliotekarz wobec nowych wyzwań; działalność promocyjna bibliotek; biblioteka szkolna a nowa podstawa programowa kształcenia ogólnego.
V Forum Bibliotekarzy Województwa Śląskiego organizować będą: Sekcja Bibliotekarska przy Oddziale ZNP w Częstochowie, Oddział SBP w Częstochowie, Oddział TNBSP w Częstochowie, Biblioteka Główna Politechniki Częstochowskiej, Biblioteka Publiczna w Częstochowie, Publiczna Biblioteka Pedagogiczna RODN "WOM" w Częstochowie, Akademia Polonijna w Częstochowie, Oddział TNBSP w Bielsku-Białej.

Forum Bibliotekarzy Województwa Śląskiego to spotkanie o charakterze naukowym i integracyjnym, które ma już swoją tradycję. I Forum Bibliotekarzy Województwa Śląskiego zorganizowane zostało w Częstochowie w dniu 17 marca 2005 roku, kolejne: w Bielsku-Białej (2006), Katowicach (2007) i Rybniku (2008).
Mamy nadzieję, że będzie to przedsięwzięcie o zasięgu międzynarodowym, bowiem od roku 2006 w spotkaniach tych uczestniczą przedstawiciele Słowackiej Biblioteki Narodowej oraz Biblioteki Regionalnej w Karwinie (Republika Czeska). Swój udział w V Forum potwierdzili przedstawiciele Uniwersytetu Śląskiego w Opawie (Republika Czeska).
Liczymy również na wsparcie merytoryczne przedsięwzięcia, tak jak w poprzednich edycjach, przez Instytut Bibliotekoznawstwa i Informacji Naukowej Uniwersytetu Śląskiego i Bibliotekę Śląską w Katowicach. Dotychczasowe edycje spotkań bibliotekarzy okazały się być propozycją zaakceptowaną przez nasze środowisko zawodowe.

Do udziału w Forum zapraszamy bibliotekarzy bibliotek szkolnych, publicznych, pedagogicznych, naukowych oraz osoby zainteresowane sprawami czytelnictwa i bibliotek.
Więcej informacji na stronie V Forum Bibliotekarzy Województwa Śląskiego.

UWAGA!!! KONKURS INTERNETOWY DLA BIBLIOTEKARZY

Wszystkich bibliotekarzy zapraszamy do udziału w konkursach związanych z V Forum Bibliotekarzy Województwa Śląskiego w Częstochowie.
Coraz większa liczba sponsorów umożliwia nam zaoferowanie Państwu wartościowych i ciekawych nagród.
Pierwszy konkurs już jest dostępny dla Państwa. Liczymy na zainteresowanie.
Zapraszamy na stronę internetową V Forum Bibliotekarzy Województwa Śląskiego.

Konferencja eTwinning w Pradze

Tegoroczna konferencja eTwinning odbędzie się w Pradze w dniach 13 - 15 lutego 2009 roku. Podczas konferencji przyznane zostaną Nagrody eTwinning 2009.
Hasło konferencji to "eTwinning i twórczość", a nawiązuje do obchodów Europejskiego Roku Twórczości i Innowacji. Do udziału w konferencji zaproszono ponad 400 gości z Europy.
Konferencję otworzy Ján Figel', komisarz europejski odpowiedzialny za edukację, szkolenia, kulturę i wielojęzykowość. Przemówi również dr Edward de Bono, znany autorytet w dziedzinie twórczego myślenia, innowacji oraz nauczania myślenia jako umiejętności.
Bieżące wydarzenia z konferencji będzie można śledzić na specjalnym blogu.
Wśród finalistów Nagród eTwinning 2009 znalazły się polskie szkoły:
- w kategorii 12 - 15 lat - Publiczne Gimnazjum nr 7 im. Mikołaja Kopernika w Łodzi, Magdalena Pakulska, Polska;
- w kategorii 16 - 19 lat - Zespół Szkół Agroprzedsiębiorczości im. M. Rataja w Mieczysławowie, Andrzej Pogorzelski, Polska;
- w kategorii matematyka i nauka - Przedszkole Publiczne nr 5 w Głogowie, Ewa Kurzak, Polska;
- w kategorii język francuski - Niepubliczne Gimnazjum nr 9 im. Roberta Schumana, Tomasz Perzyna, Polska.
Gratulujemy!

Dzień Bezpiecznego Internetu 2009

10 lutego 2009 po raz kolejny obchodzimy Dzień Bezpiecznego Internetu, a luty jest miesiącem, w którym wiele uwagi poświęca się bezpiecznemu korzystaniu z sieci.
To również okazja do udziału w konkursach. Kolejny z nich pt. "Odlotowy Dzień Bezpiecznego Internetu" ogłosili wspólnie portal www.sieciaki.pl oraz magazyn "Odlotowe Agentki". Zapraszamy uczniów do udziału w konkursie. Więcej informacji na stronie konkursu.
Przypominamy nauczycielom, że warto zgłosić inicjatywy szkolne do konkuru ogólnopolskiego. Ciekawe nagrody czekają. Informacje na stronie www.dbi.pl.

W Polsce DBI obchodzony jest od 2005 r. Jego organizatorami są Fundacja Dzieci Niczyje – FDN oraz NASK – Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa, tworzące konsorcjum "Saferinternet.pl" - odpowiedzialne za realizację programu "Safer Internet" w Polsce.
Honorowy patronat nad obchodami DBI w Polsce objęli: Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji, wicepremier Grzegorz Schetyna, Minister Edukacji Narodowej Katarzyna Hall oraz Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej Anna Streżyńska, a głównym partnerem DBI 2009 jest Fundacja Grupy TP. W gronie partnerów znalazła się też Firma Arcabit, która ufundowała 15 wielostanowiskowych licencji na program antywirusowy Arcavir.
Informacje poświęcone bezpieczeństwu w sieci dostępne są także na stronach www.saferinternet.pl; www.dzieckowsieci.pl czy www.sieciaki.pl.

Wyłoniony został także zwycięzca międzynarodowego quizu.To 11-letni Daniel Januszkiewicz z Wydmin koło Giżycka, który zajął pierwsze miejsce w Polsce i 18 spośród 6360 wszystkich uczestników biorących udział w guizie.
To on wraz z mamą będzie uczestniczył w Luksemburgu w uroczystym spotkaniu europejskich laureatów konkursu, podczas którego nagrody wręczy Viviane Reding, Komisarz ds. Mediów i Społeczeństwa Informacyjnego. Gratulujemy!

Sekcja Bibliotekarska przy Oddziale ZNP w Częstochowie

Serdecznie zapraszam do udziału w warsztatach "Strona internetowa biblioteki szkolnej", które odbędą się 11 lutego 2009 (środa) o godz. 15.00 w Bibliotece Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 53 w Częstochowie, przy ul. Orkana 95/109.
Zainteresowane osoby proszę o potwierdzenie udziału drogą elektroniczną na adres bsp53@wp.pl lub telefonicznie pod nr 603 210 490, także o przyniesienie ze sobą na warsztaty nośnika elektronicznego zapisu (CD, CD-R, pendrive, dyskietka itp.) i kilku informacji, które chcieliby Państwo wykorzystać na własnych stronach. Będziemy tworzyć w sposób prosty strony internetowe w języku HTML (ewentualna publikacja na portalu ONET wiąże się z posiadaniem konta internetowego).

Ponadto Sekcja Bibliotekarska organizuje następujące spotkania i szkolenia dla nauczycieli bibliotekarzy:
- Nauczyciele bibliotekarze wobec założeń Podstawy programowej - 19 marca 2009 (czwartek) godz. 14.00 w Klubie Nauczyciela przy ul. Waszyngtona 62 w Częstochowie;
- V Forum Bibliotekarzy Województwa Śląskiego - 25 marca 2009 w godz. 9.00 - 15.00 w Centrum Kongresowym Akademii Polonijnej w Częstochowie przy ul. Pułaskiego 4/6;
- Kontrola w bibliotece szkolnej i ICIM. Szkolenie - 22 kwietnia 2009 (środa) godz. 15.00 w ICIM SP 53 ul. Orkana 95/109 w Częstochowie;
- Współpraca bibliotek. Tydzień Bibliotek - 14 maja 2009 (czwartek) godz. 13.00 w Bibliotece SP 53 przy ul. Orkana 95/109 w Częstochowie;
- Formy promocji czytelnictwa - 4 czerwca 2009 (czwartek) godz. 14.00 w Klubie Nauczyciela ZNP przy ul. Waszyngtona 62 w Częstochowie.

Wszystkich bibliotekarzy i nauczycieli bibliotekarzy z miasta i regionu serdecznie zapraszamy do udziału w spotkaniach oraz szkoleniach.

KSIĄŻKA W 21 WIEKU ("Społeczeństwo a lektura") - konferencja w Opawie

Instytut Bohemistyki i Bibliotekoznawstwa Uniwersytetu Śląskiego w Opawie (Republika Czeska) również i w tym roku zorganizował w dniach 4 - 5 lutego konferencję naukową "KNIHA VE 21. STOLETÍ" - "KSIĄŻKA W 21 WIEKU". Tym razem temat brzmiał „SPOLEČNOST A ČETBA“, czyli "Społeczeństwo a lektura".
Miejscem obrad stała się tradycyjnie aula Instytutu Bohemistyki i Bibliotekoznawstwa Uniwersytetu Śląskiego w Opawie. To już szósta edycja tej konferencji, w której uczestniczyli biliotekarze i pracownicy naukowi z Republiki Czeskiej, Słowacji i Polski.
Podczas konferencji poruszone zostały zagadnienia dotyczące czytelnictwa, lektury i bibliotek, jak również procesów wydawniczych.
Inicjatorką i animatorką corocznych spotkań bibliotekarzy i adeptów bibliotekoznawstwa jest pani docent Milada Písková z Katedry Bibliotekoznawstwa Uniwersytetu Śląskiego w Opawie, która będzie również gościem V FORUM BIBLIOTEKARZY WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO W CZĘSTOCHOWIE. Pani docent wygłosiła interesujący referat na temat czeskiej literatury kobiecej, w którym nawiązała do światowego pisarstwa kobiet oraz problemów terminologicznych związanych z literaturą kobiet. Nie zabrakło akcentu polskiego - wzmianki o Wisławie Szymborskiej.
Literacki akcent polski dostrzegliśmy również w wystąpieniu mgr Marka Timko, który swoje rozważania poświęcił lekturze, a zwłaszcza zagadnieniom metaforyki i języka, a posłużył się przy tym pisarstwem Stanisława Lema.
O czytelnictwie najmłodszych i czytaniu dzieciom, w tym o akcjach: czeskiej "Celé Česko čte dětem" i polskiej "Cała Polska czyta dzieciom" w Bibliotece Regionalnej w Karwinie mówiła pani Jarmila Havelková.
Konferencję prowadził prof. inż. Milan Konvit, kierownik Katedry Bibliotekoznawstwa Uniwersytetu Śląskiego w Opawie. Wśród prelegentów obecna była pani dr Joanna Mielczarek z Zakładu Języków i Literatur Zachodniosłowiańskich Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu.

Działania Częstochowskiego Towarzystwa Naukowego

Kolejne spotkanie Częstochowskiego Towarzystwa Naukowego miało miejsce a w auli Instytutu Fizyki Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie w dniu 26 stycznia 2009 roku. Zebranych powitał prezes Towarzystwa pan prof. dr hab. Marian Głowacki, który także przygotował spotkanie poświęcone zjawiskom przyrodniczym, a zatytułowane: "Paradoksalne zjawiska w przyrodzie". Interesujący wykład zilustrowany został licznymi doświadczeniami.
Następne spotkanie członków Częstochowskiego Towarzystwa Naukowego odbędzie się w dniu 23 lutego 2009 o godz. 17.00 w Sali Reprezentacyjnej Muzeum Częstochowskiego w Ratuszu. Podczas potkania będzie miała miejsce uroczysta promocja XXXV tomu Ziemi Częstochowskiej. Po promocji odbędzie się walne zebranie sprawozdawczo-wyborcze Częstochowskiego Towarzystwa Naukowego. Obecność członków obowiązkowa.

Tydzień Bibliotek 2009

Zarząd Główny Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich ogłosił VI edycję TYGODNIA BIBLIOTEK. Tegoroczne hasło brzmi: Biblioteka to plus, a obchody Tygodnia Bibliotek będą miały miejsce w dniach 8 - 15 maja 2009 roku. Hasło nawiązuje do rządowego projektu „Biblioteka+”, który ma na celu poprawę bazy i funkcjonowania bibliotek w gminach i w małych miastach.

Ogłoszone zostały również tradycyjne konkursy:
- Konkurs na najlepszy program działań realizowanych w Tygodniu Bibliotek; do udziału zaproszone zostały wszystkie rodzaje bibliotek, placówki kulturalne, stowarzyszenia, szkoły, itp.;
- Konkurs na najlepszy plakat Tygodnia Bibliotek, związany z hasłem programu. Projekty należy przesyłać do Biura ZG SBP (Al. Niepodległości 213, 02-086 Warszawa), najlepiej w formie plików JPG w terminie do 20 marca 2009 roku. Możliwe jest też przesyłanie projektów wykonanych ręcznie na papierze. Zwycięzcy obu konkursów otrzymają nagrody pieniężne

W liście skierowanym do bibliotekarzy czytamy:
Realizujący formy tegorocznego TYGODNIA powinni podkreślać to wszystko, co w działalności bibliotek jest korzyścią osobistą dla konkretnego czytelnika, jak i dla najbliższego otoczenia, czy też kraju. Jest więc miejsce na zaakcentowanie indywidualnego rozwoju, ułatwianie sukcesu użytkownikowi biblioteki, poprzez udostępnienie kolejnych form edukacji czytelniczej – biblioteki dziecięcej, szkolnej, publicznej, naukowej, ale także na wyeksponowanie roli bibliotek w środowisku gminy czy miasta. (...) Biblioteka zawsze była pierwszą lub jedną z pierwszych struktur każdej społeczności. Warto przypominać wielkich mecenasów dużych bibliotek (Ossolińscy, Działyńscy), a także inicjatywy obecnych samorządów lokalnych dotyczące przekształcenia obiektów bibliotecznych w nowoczesne centra edukacji, informacji i kultury. Istotne jest ukazanie biblioteki, jako struktury systematycznie dostosowywanej do zmieniających się potrzeb i technologii, a więc ciągle żywej i tak samo potrzebnej w budowie społeczeństwa informacyjnego, kreowaniu postaw obywatelskich, wyrównywaniu szans osób specjalnej troski, czy tez czytelników z obszarów słabych gospodarczo i kulturalnie. (...)
Zapraszamy do uczestnictwa w TYGODNIU BIBLIOTEK 2009.

Za: EBIB. 

Wersja elektroniczna „Przewodnika Bibliograficznego”

Jak informuje Biblioteka Narodowa od stycznia 2009 roku, oprócz tradycyjnej wersji papierowej „Przewodnika Bibliograficznego”, dostępna jest także jego wersja elektroniczna.
Znajdą ją Państwo na stronie internetowej Biblioteki Narodowej w zakładce Publikacje BN Bibliografie.
Pierwsze zeszyty już są dostępne, a kolejne będą pojawiały się sukcesywnie. 

"Biblioteka - dobre miejsce dla człowieka" - ogólnopolski fotokonkurs

Redakcja miesięcznika "Biblioteka w Szkole" oraz redakcja kwartalnika "Biblioteka - Centrum Informacji” ogłosiły ogólnopolski konkurs fotograficzny dla uczniów i nauczycieli różnych typów szkół, zatytułowany Biblioteka - dobre miejsce dla człowieka.
Warunkiem uczestnictwa w konkursie jest zarejestrowanie się w serwisie internetowym "Biblioteka w Szkole" oraz akceptacja regulaminu konkursu.
Uczestnik może zgłosić maksymalnie 3 fotografie w postaci cyfrowej do 30 czerwca 2009 roku. Organizatorzy powołają komisję konkursową, która wyda werdykt do 30 września 2009 roku. Więcej informacji na stronie: www.bibliotekawszkole.pl/fotokonkurs.

TNBSP bardziej policzalne

Towarzystwo Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich, prawdopodobnie w związku z wymogami dotyczącymi rejestru organizacji pożytku publicznego i transparentnością informacji publicznej, zdecydowało się wreszcie w grudniu 2008 roku, po kilku latach, rozwiązać pięć nie działających oddziałów organizacji (Olsztyn, Opole, Wrocław, Piła, Leszno).
Wynika z tego, iż nie powiodły się działania się na rzecz reaktywacji oddziału TNBSP w Opolu na bazie sekcji opolskiej Oddziału TNBSP w Częstochowie. Organizacja posiada aktualnie 20 oddziałów, w tym cztery w województwie śląskim.
Powołano do życia jeden nowy oddział TNBSP, w Tarnobrzegu. Koleżanki i kolegów z Tarnobrzegu serdecznie pozdrawiamy. Niektóre oddziały TNBSP informują również na swoich stronach internetowych o aktualnej liczbie członków po weryfikacji członkostwa w organizacji, więc być może dowiemy się kiedyś, ilu członków TNBSP liczy.
Ponadto poinformowano o efektach przekazanych na rzecz TNBSP darowizn podatkowych. Łącznie TNBSP uzyskało 2738 złotych i 10 groszy, a władze organizacji deklarują przekazanie części dochodów z tego tytułu do wykorzystania w oddziałach terenowych.

KulturaLudowa.pl

W sieci opublikowany został pierwszy ogólnopolski portal internetowy poświęcony tradycyjnej kulturze ludowej. Dostępny jest pod adresem KulturaLudowa.pl.
W portalu znajdziemy aktualności, informacje o wystawach, festiwalach, konkursach, warsztatach, jak też relacje z imprez i nowości wydawnicze. Dostępne są także recenzje oraz bogata baza teleadresowa, która obejmuje skanseny, muzea etnograficzne, izby regionalne. Tutaj tworzona jest również ogólnopolska baza informacji o zespołach i kapelach ludowych, a także prezentowane są sylwetki twórców ludowych.
Wiele miejsca poświęcono teoretycznym zagadnieniom kultury ludowej. Dostępne są teksty między innymi o sztuce, muzyce ludowej, o dawnych obrzędach i zwyczajach, mniejszościach narodowych. Z portalem współpracują najwybitniejsi etnografowie i badacze kultury tradycyjnej w Polsce.
Portal oferuje:
- patronat medialny nad interesującymi wydarzeniami w Polsce oraz wsparcie dla imprez związanych z szeroko pojętą kulturą ludową;
- atrakcyjną prezentację informacji o danej imprezie na stronie głównej portalu;
- umieszczenie relacji lub foto-relacji z wydarzenia po zakończeniu imprezy oraz szybką aktualizację (np. podanie wyników tuz po zakończeniu konkursu);
- prezentację animowanego banera reklamowego o imprezie na stronach portalu.
W zamian twórcy portalu oczekują:
- umieszczenia adresu portalu www.kulturaludowa.pl lub logo portalu na materiałach promujących wydarzenie oraz na internetowej stronie imprezy;
- prezentacji adresu w trakcie trwania imprezy;
- w przypadku współpracy z mediami tradycyjnymi (prasa, radio, telewizja) prezentacji adresu - w miarę możliwości - w publikacjach i programach o imprezie;
- pierwszeństwa w publikacji szczegółów związanych z imprezą.
Zapraszamy do odwiedzenia portalu KulturaLudowa.pl.

Częstochowa - Lider Małopolski 2008

Za stroną internetową Urzędu Miasta w Częstochowie podajemy, iż "zrealizowany projekt „Rewaloryzacji Parków Podjasnogórskich w Częstochowie” otrzymał prestiżowy tytuł „Najlepsze Przedsięwzięcie Roku w Małopolsce – Lider Małopolski 2008” przyznany przez Kapitułę Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Małopolski". Więcej na stronie internetowej UM.
Magazyn internetowy wydawany od 30.08.2005
The webmagazine issued from 30.08.2005
Miesięcznik, mutacje co około 10 dni
Monthly, new editions are available about every 10 days
Poprzednio: e-Kurier TNBSP/e-Kurier NB/TNBSP
Formerly: e-Kurier TNBSP/e-Kurier NB/TNBSP
Redaktor koordynujący: dr Renata Sowada - nauczyciel bibliotekarz
Coordinator: Renata Sowada Ph.D. - teacher librarian
Kontakt/Contact: klementinum@autograf.pl
We do apologize for all mistakes in our translations.

© Częstochowa, Poland 2005 - 2009

e-Kurier NB


Magazyn internetowy nauczycieli bibliotekarzy, bibliotekarzy bibliotek pedagogicznych, publicznych, naukowych i kościelnych oraz czytelników.
The webmagazine of Polish school librarians, librarians from pedagogical, public, scientific, church libraries and readers.
Numer/Issue 4/2009 (45), Kwiecień/April 2009, mutacja/edition 2
Aktualizacja/Update: 10 kwietnia 2009/10th April 2009
Częstochowa/Czestochowa, Poland


OGÓLNOPOLSKA KONFERENCJA
"CENTRA INFORMACJI MULTIMEDIALNEJ W BIBLIOTEKACH"
KONFERENCJA OPAWA 2008
Biblioteka SP 53 w Częstochowie
ARCHIWUM

POLISH SCHOOL LIBRARIES

ZAOLZIE

Projekt Esztergom/Ostrihom - Parkany/Šturovo
BIBLIOTEKI SZKOLNE
NOWY EBIB
V FORUM BIBLIOTEKARZY WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO W CZĘSTOCHOWIE
Sekcja Bibliotekarska Oddziału ZNP w Częstochowie
Konferencja Sosnowiec 2008

V FORUM BIBLIOTEKARZY WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO
25 MARCA 2009 W CZĘSTOCHOWIE

Serdecznie dziękujemy za udział w V FORUM BIBLIOTEKARZY WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO, które odbyło się 25 marca 2009 roku (środa) w godz. 9.00 - 15.00 w Centrum Kongresowym Akademii Polonijnej przy ul. Pułaskiego 4/6 w Częstochowie.
Temat Forum: Przyszłość bibliotek - biblioteki przyszłości.

Tematyka konferencji skoncentrowała była na zadaniach biblioteki w społeczeństwie informacyjnym i jej współczesnych funkcjach, nowych technologiach, działalności promocyjnej i przyszłości bibliotek.
W konferencji, która zgromadziła ponad 300 osób, uczestniczyli nauczyciele bibliotekarze, bibliotekarze bibliotek publicznych, pedagogicznych, specjalistycznych, naukowych, kościelnych, a także zaproszeni goście, przedstawiciele władz samorządowych, Związku Nauczycielstwa Polskiego, Częstochowskiego Towarzystwa Naukowego, posłowie Ziemi Częstochowskiej.

Zebranych powitała i konferencję prowadziła dr Renata Sowada - przewodnicząca Sekcji Bibliotekarskiej przy Oddziale ZNP w Częstochowie przy współpracy pani Anny Przygódzkiej - przewodniczącej Oddziału Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich w Częstochowie.

W części pierwszej głos zabrali: posłowie - Halina Rozpondek, Jadwiga Wiśniewska, Szymon Giżyński, Krzysztof Matyjaszczyk, w imieniu prezydenta miasta pani Anna Pawłowska – sekretarz Miasta Częstochowy, jako gospodarz Rektor Akademii Polonijnej dr Dagmara Bubel, pani Sylwia Błaszczyk – przewodnicząca Zarządu Okręgu Śląskiego SBP, prof. dr hab. Marian Głowacki – prezes Częstochowskiego Towarzystwa Naukowego.

Referaty wygłosili: prof. dr hab. Elżbieta Hurnikowa (Akademia im. J. Długosza w Częstochowie), dr Renata Frączek, dr Izabela Swoboda, dr Małgorzata Gwadera, (Uniwersytet Śląski w Katowicach), Remigiusz Lis (Biblioteka Śląska w Katowicach), Katarzyna Urbaniec, Bogusława Nasalska (Bielski Oddział TNBSP), Beata Grzanka (Biblioteka Publiczna w Częstochowie), Barbara Andrzejewska (Wyższa Szkoła Hotelarstwa i Turystyki w Częstochowie), Renata Sowada (Sekcja Bibliotekarska ZNP w Częstochowie).

Ponadto zabrali głos goście z zagranicy: doc. Milada Písková, dr Jindra Planková oraz Barbora Koneszova, która przedstawiła wykład przygotowany we współpracy z prof. inż. Milanem Konvitem (Uniwersytet Śląski w Opawie, Republika Czeska), dr Darina Janovska, Tomasz Trancygier (Słowacka Biblioteka Narodowa w Martinie, Republika Słowacji), dr Halina Molin, Helena Legowicz (Biblioteka Regionalna w Karwinie, Republika Czeska).

W dyskusji głos zabrali Remigiusz Lis, Kazimierz Piekarz – prezes Okręgu Śląskiego ZNP, Tomasz Szczygłowski – wiceprzewodniczący Częstochowskiego Stowarzyszenia Pomocy Szkole.

Ponadto podczas konferencji rozwiązane zostały: konkurs internetowy dla bibliotekarzy oraz konkursy dla uczestników.
Zainteresowane osoby zwiedziły również Bibliotekę Jasnogórską oraz Bibliotekę Akademii Polonijnej.
Podczas Forum zaprezentowany został kolejny numer Biuletynu Sekcji Bibliotekarskiej przy Oddziale ZNP w Częstochowie.

Głównym celem Forum były przede wszystkim integracja środowiska bibliotekarskiego regionu oraz wymiana doświadczeń. Konferencja potwierdziła potrzebę organizacji takich spotkań.

W przerwie obrad uczestnicy zapoznali się z ofertą wydawnictw: ProgMan Software, Agencji Sukurs, Wydawnictwa Pedagogicznego ZNP, Wydawnictwa REA, Wydawnictwa Videograf II.
Forum było okazją do wymiany poglądów, dyskusji nad problemami bibliotekarzy.
Zgromadzeni zapoznali się z ofertą Akademii Polonijnej w Częstochowie oraz Regionalnego Centrum Informacji Europejskiej w Częstochowie. Urząd Miasta Częstochowy przekazał materiały promocyjne, które otrzymali zaproszeni wykładowcy, goście oraz uczestnicy spotkania.


Opinie i uwagi na temat Forum prosimy kierować na adres:
klementinum@autograf.pl
Więcej informacji na temat V FORUM BIBLIOTEKARZY WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO, w tym sprawozdanie organizatorów, znajdą Państwo na stronie V Forum Bibliotekarzy Województwa Śląskiego.

Informacje prasowe na temat V FORUM BIBLIOTEKARZY WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO

Dotychczas ukazały się następujące informacje prasowe na temat V FORUM BIBLIOTEKARZY WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO:

1. V Forum Bibliotekarzy Województwa Śląskiego, "Głos Nauczycielski" 2009 nr 5 s. 14.
2. R.: V Forum Bibliotekarzy Województwa Śląskiego, "Gazeta Częstochowska" 2009 nr 12 s. 15.
3. M. Wesołowska: Jaka przyszłość czeka biblioteki, "Życie Częstochowskie" 2009 nr 52 (25 - 26 marca 2009) s. 4.
4. (mea): Chcemy być razem: V Forum Bibliotekarzy Województwa Śląskiego, "Głos Nauczycielski" 2009 nr 12 s. 10.
5. M. Aulich: Zaczarowany świat: V Forum Bibliotekarzy Województwa Śląskiego, "Głos Nauczycielski" 2009 nr 13 s. 7.

Relacja Telewizji Orion w Częstochowie TUTAJ

Sekcja Bibliotekarska przy Oddziale ZNP w Częstochowie

Sekcja Bibliotekarska przy Oddziale ZNP w Częstochowie organizuje następujące spotkania i szkolenia dla nauczycieli bibliotekarzy:

- Kontrola w bibliotece szkolnej i ICIM. Szkolenie - 22 kwietnia 2009 (środa) godz. 15.00 w ICIM SP 53 ul. Orkana 95/109 w Częstochowie;

- Współpraca bibliotek. Tydzień Bibliotek - 14 maja 2009 (czwartek) godz. 13.00 w Domu Poezji - Muzeum Haliny Poświatowskiej przy ul. Jasnogórskiej 23 w Częstochowie. W ramach spotkania zapraszamy do uczestnictwa w seminarium na temat współczesnej literatury dla dzieci i młodzieży.

- Formy promocji czytelnictwa - 4 czerwca 2009 (czwartek) godz. 14.00 w Klubie Nauczyciela ZNP przy ul. Waszyngtona 62 w Częstochowie.

Ponadto na przełomie IX i X 2009 roku zorganizowane zostaną warsztaty z biblioterapii pierwszego stopnia w wymiarze 30 godzin realizowane podczas zajęć sobotnio-niedzielnych (dwukrotnie), które przeprowadzi pani Ewelina Surniak - prezes Polskiego Towarzystwa Biblioterapeutycznego. Zainteresowane osoby proszę pilnie o kontakt na adres:
bsp53@wp.pl lub telefonicznie: 603 210 490.

Wszystkich bibliotekarzy i nauczycieli bibliotekarzy z miasta i regionu serdecznie zapraszamy do udziału w spotkaniach oraz szkoleniach.

"Głos Nauczycielski" o nauczycielach bibliotekarzach

W ostatnich miesiącach mogliśmy na łamach Głosu Nauczycielskiego znaleźć wiele informacji na temat naszego środowiska.
Na pewno nie bez znaczenia było tutaj objęcie przez gazetę patronatu medialnego nad V Forum Bibliotekarzy Województwa Śląskiego w Częstochowie.
Czasopisma stricte bibliotekarskie mają ograniczony, głównie do naszej grupy zawodowej, zasięg.
Głos Nauczycielski umożliwia uzyskanie informacji na nasz temat szerokiej rzeszy naszych koleżanek i kolegów nie związanych z bibliotekarstwem szkolnym bezpośrednio. Także dla naszej grupy zawodowej wiele informacji, szczególnie prawnych, zamieszczonych w gazecie, było istotnych.

W numerze 9 /2009 "Głosu Nauczycielskiego" ukazał się artykuł pani Marii Aulich zatytułowany Pejzaż z regałem w tle (s. 10), stanowiący "raport z pierwszej linii" pracy nauczyciela bibliotekarza. W artykule zaprezentowane zostały najważniejsze aspekty codziennej pracy nauczycieli biliotekarzy poszczególnych typów szkół. Podkreślano mobilność nauczycieli bibliotekarzy, kreatywność i otwartość na zmiany, ale także umiejętność radzenia sobie z dodatkowymi obowiązkami. Autorka zwróciła uwagę na zagrożenia, jakie niosą ze sobą zmiany w prawie oświatowym oraz nowa podstawa programowa.

W dziale Bliżej prawa "Głosu" szczegółowo przedstawiony został Status bibliotekarza szkolnego (s. III - IV).
W obu artykułach podkreślano brak standardów dla bibliotek szkolnych.

Kolejny alarmujący artykuł na temat działań władz samorządowych Jarocina wobec bibliotek szkolnych oraz statusu nauczycieli biliotekarzy zredagowany został przez pana Piotra Skurę w "Głosie Nauczycielskim" nr 13/2009 i zatytułowany Przez książki do Karty: Jarocin - dziś biblioteki szkolne, a co jutro? (s. 4).
W ramach oszczędności burmistrz Jarocina postanowił w sześciu szkołach zlikwidować szkolne biblioteki. W pięciu placówkach zostaną one połączone z filiami bibliotek publicznych, a w jednej biblioteka szkolna zostanie przekształcona w publiczną. Nauczyciele bibliotekarze utracą status nauczyciela i przywileje Karty Nauczyciela, o zmniejszeniu wynagrodzenia i wydłużeniu czasu pracy nie mówiąc.

Takie działania niepokoją środowisko nauczycieli bibliotekarzy od kilku lat, ale obecnie w wyniku zmian prawnych stają się realną groźbą, na którą nie powinniśmy pozostać obojętni.
Środowisko nauczycieli bibliotekarzy, w związku z wprowadzaną nową podstawą programową, poniosło spektakularną porażkę.
Nie byliśmy w stanie utrzymać status quo w postaci ścieżki międzyprzedmiotowej - edukacji czytelniczo-medialnej.
Jest to bezpośrednio spowodowane słabością naszego środowiska. Jesteśmy przeciwni afirmowaniu niekorzystnej dla nauczycieli bibliotekarzy wizji nowej szkoły, w której biblioteka szkolna jest elementem marginalnym, w dłuższej perspektywie przeznaczonym do "reorganizacji poprzez likwidację".
Dlatego ważne jest artykułowanie naszych problemów i przedstawianie naszej wizji kształcenia na łamach czasopism przeznaczonych dla szerokiej rzeszy nauczycieli.
Mamy nadzieję, że Głos Nauczycielski będzie kontynuował tę tematykę na swoich łamach.

Sesja popularyzatorska na temat czytelnictwa

Samorządowy Ośrodek Doskonalenia w Częstochowie zaprasza do udziału w V Sesji Popularyzatorskiej na temat Upowszechnianie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży kluczem do ich sukcesu w nauce i życiu codziennym.
Sesja odbędzie się 16 kwietnia 2009 roku (czwartek) o godz. 13.00 w Bibliotece Publicznej w Częstochowie, Al. Najświętszej Maryi Panny 22.

Podczas sesji nauczyciele będą dzielić się pomysłami własnych rozwiązań dydaktycznych i wychowawczych. To kolejne spotkanie stanowiące źródło inspiracji nauczycielskich oraz możliwość wymiany doświadczeń zawodowych. Celem Sesji jest promocja nowatorskich przedsięwzięć w zakresie popularyzacji czytelnictwa w pracy dydaktycznej i wychowawczej, jak również wzbogacanie tematyki zajęć wychowawczych, pozalekcyjnych i pozaszkolnych.

Forum Bibliotekarzy Pilskich

W dniu 16 kwietnia 2009 (czwartek) o godz. 10.00 w Sali Kameralnej Pilskiego Domu Kultury przy Pl. Staszica 1 odbędzie się I Forum Bibliotekarzy Regionu Pilskiego.
Patronat Honorowy nad FORUM przyjęli: Starosta pilski - Pan Tomasz Bugajski, Prezydent miasta Piły - Pan Zbigniew Kosmatka, Przewodnicząca ZG Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich - Pani Elżbieta Stefańczyk.
Patronat medialny: TV-ASTA, "Tygodnik Pilski", "Poradnik Bibliotekarza". Konferencję sponsorują firmy: SOKRATES SOFTWARE i LIFT. Systemy z przyszłością.
Udział w forum jest bezpłatny. Zgłoszenia przyjmowane są do do 10.04.2009 r. pod nr tel. 0-67 213 11 27 lub mailem: biblioteka@bp.pila.pl.
Istnieje możliwość prezentacji bibliotek w Galerii. Osoby zainteresowane powinny zgłaszać się pod nr telefonu: 0- 67 212 39 72.
Program dostępny jest na stronie Biblioteki Pedagogicznej w Pile
Serdecznie zapraszamy do udziału w Forum.

Światowy Dzień Książki 2009

23 kwietnia 2009 r. obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich (ŚDK). święto organizowane jest przez środowiska bibliotekarzy, księgarzy i wydawców, które postanowiły połączyć swoje działania na rzecz promocji czytelnictwa, aby zwiększyć ich skuteczność. W tym celu już w czerwcu 2008 roku powołany został Komitet Porozumiewawczy Bibliotekarzy, Księgarzy i Wydawców (KP BKW), który tworzą organizacje związane z rynkiem książki: Polska Izba Książki, Izba Księgarstwa Polskiego, Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich, Polskie Towarzystwo Wydawców Książek, Stowarzyszenie Księgarzy Polskich.
Celem Komitetu jest integracja działań na rzecz promocji czytelnictwa. To szansa na szeroką popularyzację czytelnictwa i wydarzeń kulturalnych związanych z rynkiem księgarskim, jak również możliwość właściwego uhonorowania wszystkich osób i instytucji, dbających o czytelniczą edukację i podnoszenie poziomu kulturalnego naszego społeczeństwa.

Kulminacyjne obchody Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich, za które odpowiedzialna jest Polska Izba Książki są powszechnie znanym i cenionym wydarzeniem ogólnopolskim, organizowanym na wysokim poziomie i nagłośnionym przez media ogólnopolskie i lokalne.
Tegoroczna gala z tej okazji 23 kwietnia 2009 będzie zwieńczeniem akcji prowadzonych w całej Polsce przez ostatnich dwanaście miesięcy. Podczas uroczystości zostaną przyznane nagrody dla instytucji i osób najbardziej aktywnych w promocji czytelnictwa.
Informacje na ten temat dostępne są na stronie ŚDK

VIII Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom

Fundacja ABCXXI - Cała Polska czyta dzieciom serdecznie zaprasza do organizacji spotkań i imprez czytelniczych w ramach VIII Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom. Tegoroczny OTCD rozpocznie się 31 maja 2009 i trwał będzie do 6 czerwca 2009r. W tym roku centralna inauguracja VIII Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom odbędzie się w Przemyślu.
Organizatorzy piszą:

Zachęcamy wszystkich do organizowania imprez i konkursów czytelniczych, zabaw, festynów z książką, spotkań z autorami, parad dzieci przebranych za bohaterów bajek itp. OTCD ma na celu propagowanie głośnego czytania dzieciom, przypominanie dorosłym o jego roli w wychowaniu zdrowego emocjonalnie, kulturalnego, mądrego człowieka.

Informacje na temat VIII Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom dostępne są na stronie Fundacji ABCXXI - Cała Polska czyta dzieciom.

Sekcja Bibliotekarska przy Oddziale ZNP oraz Biblioteka Publiczna w Częstochowie organizują z okazji VIII Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom kolejny maraton czytelniczy dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów. Szczegóły podamy wkrótce.

Apel Redakcji PORADNIKA BIBLIOTEKARZA

Redakcja Poradnika Bibliotekarza zwróciła się z apelem do Czytelników:

W Polsce jest ok. 10 tys. bibliotek publicznych i ponad 300 bibliotek pedagogicznych. Te dane nie obejmują bibliotek szkolnych. Pismo o szerokim zakresie treściowym i ujęciu popularnym, adresowane do bibliotek publicznych, szkolnych i pedagogicznych powinno docierać do znacznie większej liczby bibliotek. Zwiększenie nakładu to większe korzyści finansowe, które umożliwiłyby redakcji podniesienie poziomu edytorskiego miesięcznika, wprowadzenie koloru, zmianę formatu, innego sposobu prezentacji tekstu. Tak, aby „Poradnik” swoim wyglądem dorównywał innym czasopismom branżowym, a czytelnikom stwarzał komfort i przyjemność lektury. Zastanówmy się – 12 zł. za 1 numer w miesiącu (o objętości ok. 44 stron) i dołączony do niego kolorowy, dodatek „Świat Książki Dziecięcej, a także dodatkowe materiały metodyczne - to nie jest wygórowany koszt dla przeciętnej biblioteki. Czytając „Poradnik” doskonalisz swoją wiedzę i umiejętności kwalifikacyjne, łatwiej zdobywasz kolejne stopnie awansu zawodowego.

„Poradnik Bibliotekarza” w każdej bibliotece ZAPRENUMERUJ „PORADNIK BIBLIOTEKARZA”!

Informacje o prenumeracie czasopisma znajdą Państwo na stronie internetowej "Poradnika Bibliotekarza"

Uniwersytet Śląski w Opawie (Republika Czeska)

Uniwersytet Śląski w Opawie (Slezská univerzita v Opavě) w Republice Czeskiej powstał w 1991 roku na bazie dwóch wydziałów zamiejscowych (w Opawie i Karwinie) Uniwersytetu T.G. Masaryka w Brnie.
Opawa to stolica Śląska Opawskiego, drugiej obok części Śląska Cieszyńskiego ze śląskich ziem należących do Republiki Czeskiej. Przez wiele lat była stolicą austriackiego Śląska.
W mieście, oprócz Uniwersytetu Śląskiego istnieją Teatr Śląski czy Muzeum Śląskie, nie mówiąc już o powstałej wcześniej niż katowicka, galerii Silesia.
17 września 1990 Ministerstwo Oświaty, Młodzieży i Sportu Republiki Czeskiej, powołało w Opawie wydział filozoficzny oraz ekonomiczny w Karwinie. Pierwsi studenci rozpoczęli tam naukę 8 października 1990 roku.
9 lipca 1991 rząd czeski wydał rozporządzenie o powstaniu Uniwersytetu Śląskiego z siedzibą w Opawie, które weszło w życie 28 września 1991 roku.
Obecnie na Uniwersytecie Śląskim w Opawie można studiować na kierunkach filozoficznych, przyrodniczych, ścisłych i ekonomicznych. W 2006 r. około 4000 studentów studiowało w Opawie, Krnovie i Karwinie.
Na wydziale Filozoficzno-Przyrodniczym prowadzone są studia licencjackie, magisterskie i doktoranckie. W 1999 roku wydzielony został Instytut Matematyki. 1 października 2008 roku utworzony został Wydział Nauk Społecznych.
Od czerwca 1995 roku wydawane jest czasopismo Uniwersytetu "Noviny Slezské univerzity", prezentujące działalność Uniwersytetu Śląskiego w Opawie.

Podczas V FORUM BIBLIOTEKARZY WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO w Częstochowie referaty wygłosili pracownicy Uniwersytetu: doc. Milada Piskova, dr Jindra Plankova oraz mgr Barbora Koneszova (we współpracy z prof. inż. Milanem Konvitem).

Częstochowskie Towarzystwo Naukowe

Kolejne spotkanie Częstochowskiego Towarzystwa Naukowego odbyło się w Instytucie Fizyki Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie 30 marca 2009r. Zebranych tradycyjnie powitał pan prof. dr hab. Marian Głowacki - prezes Częstochowksiego Towarzystwa Naukowego. Zgromadzeni wysłuchali wykładu prof. zw. dr hab. Janusza Hereźniaka zatytułowanego Z historii ponad 10-letnich starań o utworzenie JURAJSKIEGO PARKU NARODOWEGO.
Po wykładzie trwała dyskusja, w której głos zabrali poseł Jadwiga Wiśniewska oraz poseł Szymon Giżyński, a także prof. Andrzej Zakrzewski.

Encyklopedia Częstochowy

Powstaje Encyklopedia Częstochowy - publikacja obejmująca cały zakres życia społecznego i kulturalnego naszego miasta.
Współtworzą ją naukowcy, ludzie Kościoła, mediów, świata kultury i zwykli mieszkańcy Częstochowy.
Patronat nad przedsięwzięciem objął dr inż. Tadeusz Wrona - Prezydent Miasta Częstochowy.
Nad redakcją Encyklopedii Częstochowy czuwa Ośrodek Dokumentacji Dziejów Częstochowy, stworzony w Muzeum Częstochowskim. Pracami kieruje dr Juliusz Sętowski, który ma już w swoim dorobku prace poświęcone historii Częstochowy i jej mieszkańców.
W publikacji omówione zostaną zagadnienia z zakresu archeologii, historii, etnografii, statystyki a także środowiska geograficznego i warunków przyrodniczych. Będą artykuły dotyczące architektury, sztuki, kultury, nauki, dziejów Kościoła, mediów, w tym prasy katolickiej w Częstochowie. Oczywiście zamieszczone zostaną także hasła przedstawiające zasłużonych częstochowian.
Encyklopedia Częstochowy to kolejny projekt badawczy prezentujący historię naszego miasta.

You can translate this website using Google Translate
Magazyn internetowy wydawany od 30.08.2005
The webmagazine issued from 30.08.2005
Miesięcznik, mutacje co około 10 dni
Monthly, new editions are available about every 10 days
Poprzednio: e-Kurier TNBSP/e-Kurier NB/TNBSP
Formerly: e-Kurier TNBSP/e-Kurier NB/TNBSP
Redaktor koordynujący: dr Renata Sowada - nauczyciel bibliotekarz
Coordinator: Renata Sowada Ph.D. - teacher librarian
Kontakt/Contact: klementinum@autograf.pl
We do apologize for all mistakes in our translations.

© Częstochowa, Poland 2005 - 2009

e-Kurier NB


Magazyn internetowy nauczycieli bibliotekarzy, bibliotekarzy bibliotek pedagogicznych, publicznych, naukowych i kościelnych oraz czytelników.
The webmagazine of Polish school librarians, librarians from pedagogical, public, scientific, church libraries and readers.
Numer/Issue 5/2009 (46), Maj/May 2009, mutacja/edition 1
Aktualizacja/Update: 2 maja 2009/ 2nd May 2009
Częstochowa/Czestochowa, Poland


OGÓLNOPOLSKA KONFERENCJA
"CENTRA INFORMACJI MULTIMEDIALNEJ W BIBLIOTEKACH"
KONFERENCJA OPAWA 2008
Biblioteka SP 53 w Częstochowie
ARCHIWUM

POLISH SCHOOL LIBRARIES

ZAOLZIE

Projekt Esztergom/Ostrihom - Parkany/Šturovo
BIBLIOTEKI SZKOLNE
NOWY EBIB
V FORUM BIBLIOTEKARZY WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO W CZĘSTOCHOWIE
Sekcja Bibliotekarska Oddziału ZNP w Częstochowie
Konferencja Sosnowiec 2008

Dzień Bibliotekarza i Bibliotek oraz Tydzień Bibliotek

W 1994 roku na wniosek Zarządu Głównego Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich do kalendarza uroczystości ponownie wpisano Dzień Bibliotekarza i Bibliotek, a jego obchody ustalono na 8 maja każdego roku. Główny cel tego święta to integracja środowiska zawodowego oraz umacnianie w świadomości społecznej roli bibliotek i bibliotekarzy. Od sześciu już lat ta data związana jest z obchodami Tygodnia Bibliotek.

W tym roku obchody Tygodnia Bibliotek odbywają się pod hasłem Biblioteka to plus, a rozpoczynają się 8 maja i trwać będą do 15 maja 2009.
Zachęcamy do aktywnego włączenia się w obchody Tygodnia Bibliotek i życzymy wielu radości z wykonywanego zawodu.

Sekcja Bibliotekarska przy Oddziale ZNP w Częstochowie również w tym roku włączy się aktywnie w obchody Tygodnia Bibliotek, realizując własny program. Punktem kulminacyjnym będzie seminarium z literatury dziecięcej i młodzieżowej, które odbędzie się 14 maja 2009 o godz. 13.00 w Domu Poezji - Muzeum Haliny Poświatowskiej przy ul. Jasnogórskiej 23 w Częstochowie.
Ogłoszona zostanie także kolejna edycja konkursu powiatowego na najlepszą prezentację multimedialną "Wszystko o bibliotece".
Wszystkich nauczycieli bibliotekarzy i bibliotekarzy zachęcamy do udziału w Tygodniu Bibliotek 2009.

Poniżej prezentujemy Program Sekcji Bibliotekarskiej, który obejmuje następujące działania:

8 – 15 maja 2009 (piątek – piątek)
Konkurs fotograficzny dla bibliotekarzy "Tydzień Bibliotek 2009 w obiektywie"

8 - 15 maja 2009 (piątek – piątek)
"To, co najlepsze dla mojej biblioteki..." - konkurs mailowy dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i ponadgimnazjalnych na najciekawsze życzenia dla bibliotekarzy i bibliotek. Każda szkoła może przesłać do 1 do 5 listów z życzeniami na email klementinum@autograf.pl

8 maja 2009 (piątek)
Ogłoszenie konkursu powiatowego „Wszystko o bibliotece” na najlepszą prezentację multimedialną dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i ponadgimnazjalnych - przesłanie do szkół informacji

14 maja 2009 (czwartek) - godz. 13.00
Seminarium dla nauczycieli bibliotekarzy i bibliotekarzy w Domu Poezji - Muzeum Haliny Poświatowskiej przy ul. Jasnogórskiej 23.
Podsumowanie Tygodnia Bibliotek

8 – 15 maja 2009 (piątek – piątek)
Prezentacja działań bibliotek w „e-Kurierze”

Światowy Dzień Książki w Bibliotece SP 53 w Częstochowie

Tegoroczne obchowy Światowego Dnia Książki w Bibliotece Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 53 w Częstochowie, podobnie jak w roku ubiegłym, wpisane zostały w projekt zatytułowany "W bibliotece".
W ramach projektu uczniowie klas szóstych w dniach 16 i 23 kwietnia odwiedzili Oddział dla Dzieci i Młodzieży Biblioteki Publicznej w Częstochowie.
Ponadto 17 kwietnia odbyło się spotkanie Aktywu Bibliotecznego, poświęcone idei tego święta. Uczniowie klas 0 - 3 uczestniczyli w konkursie plastycznym pt."Ulubiony bohater", a ich prace zaprezentowane zostały na wystawie w czytelni.
Natomiast uczniowie klas 4 - 6 mieli możliwość uczestniczenia w konkursie także zatytułowanym "Ulubiony bohater", w którym mogli przygotować prezentację multimedialną, pracę plastyczną lub literacką.
W dniu 29 kwietnia 2009 w czytelni odbył się konkurs biblioteczny zatytułowany "Pięcioro dzieci i coś". Uczestnicy - uczniowie klas 4 i 5 wykazali się doskonałą znajomością książki Edith Nesbit rozwiązując przygotowane zadania (puzzle, rekwizyty, dopowiedzi na pytania - także dotyczące autorki). Zwycięzcami zostali uczniowie klasy IV b.
Nasza Biblioteką włączyła się także w akcję czytelniczą Wielkie Czytanie, organizowane w ramach Global Action Week (Światowy Tydzień Działań). Uczniowie klas 0 i 1 wysłuchali fragmentów książki "Przygody rozbójnika Rumcajsa i jego synka Cypiska". Tradycyjnie czytanie uczniom klas młodszych połączone zostało z konkursem plastycznym na ilustrację do wysłuchanego fragmentu, a w czytelni przygotowana została wystawa pod hasłem "Otwórz książkę - otwórz drzwi". Ponadto prace plastyczne uczniów wyeksponowane zostały na wystawie w czytelni.
Uroczyste wręczenie nagród w konkursach nastąpi w trakcie spotkania łączników z biblioteką podczas Tygodnia Bibliotek.
Informacje na temat projektu "W bibliotece", a także konkursów dostępne są na stronie internetowej Biblioteki SP 53 w Częstochowie.

Wielkie Czytanie "Otwórz książkę - otwórz drzwi"

W dniach 20 - 26 kwietnia 2009 w ponad stu krajach odbywał się Global Action Week (Światowy Tydzień Działań).
Taki Tydzień ma miejsce każdego roku w trzecim tygodniu kwietnia. Ma na celu informowanie o kampanii UNESCO, UNICEF i Edukaction International - Międzynarodówki Edukacyjnej zatytułowanej Edukacja dla Wszystkich, przypominającej o dostępie do bezpłatnej i dobrej jakościowo edukacji publicznej.
Tegoroczny Tydzeiń przebiegał pod hasłem "Otwórz książkę - otwórz drzwi", a jego głównym zadaniem były problemy analfabetyzmu i niskiego poziomu umiejętności czytania.
Co roku w jednym dniu odbywa się Wielka Światowa Lekcja, a w tym roku było to Wielkie Czytanie.
22 kwietnia 2009 także Polska przyłączyła się do kampanii z inicjatywy Związku Nauczycielstwa Polskiego, który zachęcał do organizowania czytań w szkołach i placówkach edukacyjnych.
W siedzibie Ministerstwa Edukacji Narodowej przy al. Szucha grupie 60 uczniów czytała "Wiersze" Juliana Tuwima sama pani minister edukacji Katarzyna Hall. Czytały także dzieci, które przyniosły swoje ulubione książeczki.
Pani minister towarzyszyli pani Barbara Pietkiewicz, członek Zarządu Fundacji Cała Polska Czyta Dzieciom oraz Sławomir Broniarz, prezes ZNP, którzy podpisali także deklarację Global Action Week.
W wielu szkołach i placówkach edukacyjnych odbywały się czytania dla uczniów.
Informacje na temat akcji Wielkie Czytanie zamieszczone zostały w "Głosie Nauczycielskim" oraz na jego stronie internetowej.

Sekcja Bibliotekarska przy Oddziale ZNP w Częstochowie

22 kwietnia 2009 w Internetowym Centrum Informacji Multimedialnej Biblioteki SP 53 w Częstochowie nauczyciele bibliotekarze uczestniczyli w warsztatach Kontrola w bibliotece szkolnej i ICIM, które prowadziła Renata Sowada. Podczas spotkania omówione zostały najważniejsze aspekty kontroli, a uczestnicy otrzymali drogą emailową przygotowane materiały.

Sekcja Bibliotekarska przy Oddziale ZNP w Częstochowie w bieżącym roku szkolnym zaprasza nauczycieli bibliotekarzy i bibliotekarzy jeszcze na następujące spotkania:

- Współpraca bibliotek. Tydzień Bibliotek - 14 maja 2009 (czwartek) godz. 13.00 w Domu Poezji - Muzeum Haliny Poświatowskiej przy ul. Jasnogórskiej 23 w Częstochowie. W ramach spotkania zapraszamy do uczestnictwa w seminarium na temat współczesnej literatury dla dzieci i młodzieży.

- Formy promocji czytelnictwa - 4 czerwca 2009 (czwartek) godz. 14.00 w Klubie Nauczyciela ZNP przy ul. Waszyngtona 62 w Częstochowie.

Ponadto na przełomie IX i X 2009 roku zorganizowane zostaną warsztaty z biblioterapii pierwszego stopnia w wymiarze 30 godzin realizowane podczas zajęć sobotnio-niedzielnych (dwukrotnie), które przeprowadzi pani Ewelina Surniak - prezes Polskiego Towarzystwa Biblioterapeutycznego. W roku przyszłym zaplanowane zostały również warsztaty nt. programu MOL Optivum. Zainteresowane osoby proszę pilnie o kontakt na adres:
bsp53@wp.pl lub telefonicznie: 603 210 490.

Wszystkich bibliotekarzy i nauczycieli bibliotekarzy z miasta i regionu serdecznie zapraszamy do udziału w spotkaniach oraz szkoleniach.

Wolność czytania - maraton czytelniczy

Serdecznie zapraszamy uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych oraz nauczycieli do uczestnictwa w maratonie czytelniczym zatytułowanym „Wolność czytania”.
Maraton odbywa się w VIII Ogólnopolskim Tygodniu Czytania Dzieciom, w 20 rocznicę pierwszych wolnych wyborów parlamentarnych i z okazji 5 rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej.

Organizatorzy maratonu to:
- Biblioteka Publiczna w Częstochowie,
- Oddział Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich w Częstochowie,
- Sekcja Bibliotekarska przy Oddziale ZNP w Częstochowie.

Termin: 4 czerwca 2009 w godz. 9.00 – 13.00.

Miejsce: Sala Odczytowa Biblioteki Publicznej w Częstochowie, Al. N.M.P. 22.

Proponowane lektury:
- Edmund de Amicis: Serce, WŁOCHY;
- Sempe, Goscinny: Mikołajek, FRANCJA;
- Tove Jansson: Lato Muminków, FINLANDIA;
- Hans Chrystian Andersen: Baśnie, DANIA;
- Elvira Lindo: Mateuszek, HISZPANIA;
- Artur Conan Doyle: Przygody Sherlocka Holmesa, WIELKA BRYTANIA;
- Emil Kästner: 35 maja…, NIEMCY;
- Edmund Niziurski: Przygody Bąbla i Syfona, POLSKA;
- Ota Hofman: Pan Tau i tysiąc dziwów, CZECHY;
- Maria Duričková: Drzewo, co wszystko ozdabia, woda, co wszystko ożywia, i ptak, co wszystko wyjawia, (Baśnie przyjaciół) SŁOWACJA;
- Katalin Nagy: Niezwykły pamiętnik, WĘGRY;
- Astrid Lindgren: Pippi Langstrumpf, SZWECJA.

Czytają zaproszeni goście, przedstawiciele mediów, samorządu, organizacji bibliotekarskich, bibliotek. Co pół godziny zmiana czytającego i lektury.

Ponadto uczniowie będą mogli wziąć udział w konkursie 5 Pytań do wybranych książek.

Zgłoszenia uczniów wraz z opiekunami prosimy przesyłać na emaile:
klementinum@autograf.pl; bpiwb@wp.pl

Sesja popularyzatorska na temat czytelnictwa

Samorządowy Ośrodek Doskonalenia w Częstochowie oraz Biblioteka Publiczna w Częstochowie byli organizatorami V Sesji Popularyzatorskiej na temat Upowszechnianie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży kluczem do ich sukcesu w nauce i życiu codziennym.
Sesja miała miejsce 16 kwietnia 2009 roku (czwartek) o godz. 13.00 w sali odczytowej Biblioteki Publicznej w Częstochowie.

Zgromadzonych powitał pan Grzegorz Papalski, wicedyrektor Samorządowego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Częstochowie, a sesję prowadziła pani Iwona Skrzypczyk-Gałkowska doradca metodyczny języka polskiego tegoż ośrodka.
W części pierwszej uczestnicy wysłuchali następujących referatów:

- Dlaczego warto czytać dzieciom? - dr Edyty Skoczylas-Krotli, Kierownika Zakładu Dydaktyki Instytutu Edukacji Przedszkolnej i Szkolnej Akademii im. Jana Dlugosza w Częstochowie;
- Działalność promocyjna Biblioteki Publicznej im. dr. Władysława Biegańskiego w Częstochowie - Beaty Grzanki, wicedyrektor Biblioteki Publicznej im. dr. Władysława Biegańskiego w Częstochowie;
- O czytaniu i czekaniu - dr Renaty Sowady, przewodniczącej Sekcji Bibliotekarskiej ZNP w Częstochowie, nauczyciela bibliotekarza Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 53 w Częstochowie.

W drugiej części sesji nauczyciele dzielili się pomysłami własnych rozwiązań dydaktycznych i wychowawczych. To kolejne spotkanie, które stanowiło źródło inspiracji nauczycielskich oraz możliwość wymiany doświadczeń zawodowych. Celem Sesji była promocja nowatorskich przedsięwzięć w zakresie popularyzacji czytelnictwa w pracy dydaktycznej i wychowawczej, jak również wzbogacanie tematyki zajęć wychowawczych, pozalekcyjnych i pozaszkolnych.

Częstochowskie Towarzystwo Naukowe

Kolejne spotkanie Częstochowskiego Towarzystwa Naukowego odbyło się w Instytucie Fizyki Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie 27 kwietnia 2009r. Zebranych tradycyjnie powitał pan prof. dr hab. Marian Głowacki - prezes Częstochowksiego Towarzystwa Naukowego.
Zgromadzeni wysłuchali wykładu ks. prof. zw. dr hab. Jana Związka zatytułowanego Sylwetka biskupa Stanisława Czajki duszpasterza i społecznika.
Po wykładzie był również czas na osobiste wspomnienia ks. prof. Jana Związka dotyczące biskupa Stanisława Czajki.

V FORUM BIBLIOTEKARZY WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO
25 MARCA 2009 W CZĘSTOCHOWIE

Serdecznie dziękujemy za udział w V FORUM BIBLIOTEKARZY WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO, które odbyło się 25 marca 2009 roku (środa) w godz. 9.00 - 15.00 w Centrum Kongresowym Akademii Polonijnej przy ul. Pułaskiego 4/6 w Częstochowie.
Temat Forum: Przyszłość bibliotek - biblioteki przyszłości.

Tematyka konferencji skoncentrowała była na zadaniach biblioteki w społeczeństwie informacyjnym i jej współczesnych funkcjach, nowych technologiach, działalności promocyjnej i przyszłości bibliotek.
W konferencji, która zgromadziła ponad 300 osób, uczestniczyli nauczyciele bibliotekarze, bibliotekarze bibliotek publicznych, pedagogicznych, specjalistycznych, naukowych, kościelnych, a także zaproszeni goście, przedstawiciele władz samorządowych, Związku Nauczycielstwa Polskiego, Częstochowskiego Towarzystwa Naukowego, posłowie Ziemi Częstochowskiej.

Zebranych powitała i konferencję prowadziła dr Renata Sowada - przewodnicząca Sekcji Bibliotekarskiej przy Oddziale ZNP w Częstochowie przy współpracy pani Anny Przygódzkiej - przewodniczącej Oddziału Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich w Częstochowie.

W części pierwszej głos zabrali: posłowie - Halina Rozpondek, Jadwiga Wiśniewska, Szymon Giżyński, Krzysztof Matyjaszczyk, w imieniu prezydenta miasta pani Anna Pawłowska – sekretarz Miasta Częstochowy, jako gospodarz Rektor Akademii Polonijnej dr Dagmara Bubel, pani Sylwia Błaszczyk – przewodnicząca Zarządu Okręgu Śląskiego SBP, prof. dr hab. Marian Głowacki – prezes Częstochowskiego Towarzystwa Naukowego.

Referaty wygłosili: prof. dr hab. Elżbieta Hurnikowa (Akademia im. J. Długosza w Częstochowie), dr Renata Frączek, dr Izabela Swoboda, dr Małgorzata Gwadera, (Uniwersytet Śląski w Katowicach), Remigiusz Lis (Biblioteka Śląska w Katowicach), Katarzyna Urbaniec, Bogusława Nasalska (Bielski Oddział TNBSP), Beata Grzanka (Biblioteka Publiczna w Częstochowie), Barbara Andrzejewska (Wyższa Szkoła Hotelarstwa i Turystyki w Częstochowie), Renata Sowada (Sekcja Bibliotekarska ZNP w Częstochowie).

Ponadto zabrali głos goście z zagranicy: doc. Milada Písková, dr Jindra Planková oraz Barbora Koneszova, która przedstawiła wykład przygotowany we współpracy z prof. inż. Milanem Konvitem (Uniwersytet Śląski w Opawie, Republika Czeska), dr Darina Janovska, Tomasz Trancygier (Słowacka Biblioteka Narodowa w Martinie, Republika Słowacji), dr Halina Molin, Helena Legowicz (Biblioteka Regionalna w Karwinie, Republika Czeska).

W dyskusji głos zabrali Remigiusz Lis, Kazimierz Piekarz – prezes Okręgu Śląskiego ZNP, Tomasz Szczygłowski – wiceprzewodniczący Częstochowskiego Stowarzyszenia Pomocy Szkole.

Ponadto podczas konferencji rozwiązane zostały: konkurs internetowy dla bibliotekarzy oraz konkursy dla uczestników.
Zainteresowane osoby zwiedziły również Bibliotekę Jasnogórską oraz Bibliotekę Akademii Polonijnej.
Podczas Forum zaprezentowany został kolejny numer Biuletynu Sekcji Bibliotekarskiej przy Oddziale ZNP w Częstochowie.

Głównym celem Forum były przede wszystkim integracja środowiska bibliotekarskiego regionu oraz wymiana doświadczeń. Konferencja potwierdziła potrzebę organizacji takich spotkań.

W przerwie obrad uczestnicy zapoznali się z ofertą wydawnictw: ProgMan Software, Agencji Sukurs, Wydawnictwa Pedagogicznego ZNP, Wydawnictwa REA, Wydawnictwa Videograf II.
Forum było okazją do wymiany poglądów, dyskusji nad problemami bibliotekarzy.
Zgromadzeni zapoznali się z ofertą Akademii Polonijnej w Częstochowie oraz Regionalnego Centrum Informacji Europejskiej w Częstochowie. Urząd Miasta Częstochowy przekazał materiały promocyjne, które otrzymali zaproszeni wykładowcy, goście oraz uczestnicy spotkania.


Opinie i uwagi na temat Forum prosimy kierować na adres:
klementinum@autograf.pl
Więcej informacji na temat V FORUM BIBLIOTEKARZY WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO, w tym sprawozdanie organizatorów, znajdą Państwo na stronie V Forum Bibliotekarzy Województwa Śląskiego.

Informacje prasowe na temat V FORUM BIBLIOTEKARZY WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO

Dotychczas ukazały się następujące informacje prasowe na temat V FORUM BIBLIOTEKARZY WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO:

1. V Forum Bibliotekarzy Województwa Śląskiego, "Głos Nauczycielski" 2009 nr 5 s. 14.
2. R.: V Forum Bibliotekarzy Województwa Śląskiego, "Gazeta Częstochowska" 2009 nr 12 s. 15.
3. M. Wesołowska: Jaka przyszłość czeka biblioteki, "Życie Częstochowskie" 2009 nr 52 (25 - 26 marca 2009) s. 4.
4. (mea): Chcemy być razem: V Forum Bibliotekarzy Województwa Śląskiego, "Głos Nauczycielski" 2009 nr 12 s. 10.
5. M. Aulich: Zaczarowany świat: V Forum Bibliotekarzy Województwa Śląskiego, "Głos Nauczycielski" 2009 nr 13 s. 7.
6. V Forum Bibliotekarzy Województwa Śląskiego, "Puls Regionu" 2009 nr 61 kwiecień, s. 14.
Relacja Telewizji Orion w Częstochowie TUTAJ
You can translate this website using Google Translate

Magazyn internetowy wydawany od 30.08.2005
The webmagazine issued from 30.08.2005
Miesięcznik, mutacje co około 10 dni
Monthly, new editions are available about every 10 days
Poprzednio: e-Kurier TNBSP/e-Kurier NB/TNBSP
Formerly: e-Kurier TNBSP/e-Kurier NB/TNBSP
Redaktor koordynujący: dr Renata Sowada - nauczyciel bibliotekarz
Coordinator: Renata Sowada Ph.D. - teacher librarian
Kontakt/Contact: klementinum@autograf.pl
We do apologize for all mistakes in our translations.

© Częstochowa, Poland 2005 - 2009

e-Kurier NB


Magazyn internetowy nauczycieli bibliotekarzy, bibliotekarzy bibliotek pedagogicznych, publicznych, naukowych i kościelnych oraz czytelników.
The webmagazine of Polish school librarians, librarians from pedagogical, public, scientific, church libraries and readers.
Numer/Issue 6/2009 (47), Czerwiec/June 2009, mutacja/edition 1
Aktualizacja/Update: 17 czerwca 2009/ 17th June 2009
Częstochowa/Czestochowa, Poland


OGÓLNOPOLSKA KONFERENCJA
"CENTRA INFORMACJI MULTIMEDIALNEJ W BIBLIOTEKACH"
KONFERENCJA OPAWA 2008
Biblioteka SP 53 w Częstochowie
ARCHIWUM

POLISH SCHOOL LIBRARIES

ZAOLZIE

Projekt Esztergom/Ostrihom - Parkany/Šturovo
BIBLIOTEKI SZKOLNE
NOWY EBIB
V FORUM BIBLIOTEKARZY WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO W CZĘSTOCHOWIE
Sekcja Bibliotekarska Oddziału ZNP w Częstochowie
Konferencja Sosnowiec 2008

Problemy szkolnych bibliotek

To temat spotkania, które odbyło się w piątek 5 czerwca 2009 w warszawskiej siedzibie Zarządu Głównego Związku Nauczycielstwa Polskiego.
Spotkanie dotyczyło w głównej mierze przekształceń bibliotek szkolnych, które polega na likwidacji tych placówek i zastępowaniu ich bibliotekami publicznymi. Taki problem istnieje między innymi w gminie Jarocin.
Jak przeciwdziałać takim działaniom zastanawiali się uczestnicy spotkania, w którym wzięli udział między innymi bibliotekarze z Zarządu Sekcji Szkolnictwa Ogólnokształcącego i Bibliotekarskiej ZNP, przedstawiciele TNBSP, Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Organizatorem spotkania był Zarząd Główny ZNP, a prowadził je Krzysztof Baszczyński, wiceprezes Związku.
Choć dyskusja toczyła się wokół działań samorządów polegających na likwidowaniu szkolnych bibliotek i niekorzystnych konsekwencjach takiego działania, które ponoszą pracownicy oraz uczniowie, to nie zabrakło również głosów w sprawie innych problemów szkolnych bibliotek:
- brak standardów;
- obciążanie nauczycieli bibliotekarzy doraźnymi zastępstwami oraz dodatkowymi obowiązkami, uniemożliwiającym wykonywanie codziennych obowiązków;
- sprawy finansowania bibliotek oraz Internetowych Centrów Informacji Multimedialnej;
- status nauczyciela bibliotekarza.
Informacje na temat spotkania dostępne są na stronie ZNP.

Wolność czytania - maraton 4 czerwca 2009

W dniu 4 czerwca 2009 roku z okazji 20. rocznicy wolnych wyborów parlamentarnych w Polsce i 5. rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej, a także w ramach VIII Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom Sekcja Bibliotekarska przy Oddziale Związku Nauczycielstwa Polskiego w Częstochowie we współpracy z Biblioteką Publiczną im. dr. W. Biegańskiego w Częstochowie oraz Oddziałem Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich w Częstochowie zorganizowała maraton czytelniczy pt. „Wolność czytania”. Głównym celem maratonu była przede wszystkim promocja czytelnictwa.
Zaproszeni goście w godzinach 9.00 – 13.00 przez trzydzieści minut czytali następujące książki przygodowe:
- "Lato Muminków" T. Jansson - pani Beata Grzanka - wicedyrektor Biblioteki Publicznej im. dr. W. Biegańskiego w Częstochowie;
- "Mały Książę" A. de Saint-Exupery – pani dr Olga Bąkowska, Klub Literacki "Metafora";
- "Serce" E. de Amicis - pani Anna Pawłowska, Sekretarz Miasta Częstochowy;
- "Mikołajek" Sempe, Gościnny - pani Beata Grzanka, wicedyrektor Biblioteki Publicznej w Częstochowie;
- "35 maja" E. Kästner - pani Urszula Giżyńska, redaktor naczelna „Gazety Częstochowskiej”;
- "Serce" E. de Amicis - pani Agnieszka Lipnicka - inspektor ds. kultury literackiej i teatralnej Wydziału Kultury i Sztuki Urzędu Miasta Częstochowy;
- "Przygody Bąbla i Syfona" E. Niziurski - pani Elżbieta Kunicka, Wiceprezes Oddziału ZNP w Częstochowie.

W maratonie uczestniczyło około 250 uczniów szkół podstawowych nr 15, 26, 27, 31, 35, 51, 53, Zespołu Szkół nr 2 i Gimnazjum nr 1 w Częstochowie, wśród nich byli także członkowie Klubów Miłośników Książek.
90 uczniów - słuchaczy i miłośników książek wzięło udział w konkursie „5 Pytań”, który dotyczył książek: „Mikołajek”, „Serce”, „35 maja”, „Mały Książę” oraz „Przygody Bąbla i Syfona”.
Pani Elżbieta Kunicka wylosowała szczęśliwych zwycięzców, którzy otrzymali nagrody książkowe.
Koordynatorem maratonu z ramienia Sekcji Bibliotekarskiej ZNP była Jolanta Augustyn – nauczyciel bibliotekarz i prezes ogniska w Szkole Podstawowej nr 2 w Częstochowie, która prowadziła spotkanie.
Nad całością przedsięwzięcia czuwały: Beata Grzanka – wicedyrektor Biblioteki Publicznej, Anna Przygódzka – przewodnicząca Oddziału SBP i Renata Sowada – przewodnicząca Sekcji Bibliotekarskiej ZNP.
Przypominamy, że to druga wspólna inicjatywa, bowiem w ubiegłym roku w Tygodniu Bibliotek (8 maja 2008) zaproszeni goście czytali „Anię z Zielonego Wzgórza” L.M. Montgomery.

Sekcja Bibliotekarska przy Oddziale ZNP w Częstochowie

Ostatnie spotkanie członków i sympatyków Sekcji Bibliotekarskiej przy Oddziale ZNP w Częstochowie w roku szkolnym 2008/2009 miało miejsce w dniu 4 czerwca 2009 roku w Klubie Nauczyciela ZNP.
Spotkanie poświęcone formom promocji czytelnictwa prowadziła przewodnicząca Sekcji, a podsumowania działań dokonał prezes Oddziału ZNP w Częstochowie Grzegorz Sikora, który wręczył podziękowania za aktywną pracę.
Omówione zostały bieżące działania Sekcji Bibliotekarskiej oraz propozycje działań w roku szkolnym 2009/2010.

13 maja 2009 w Domu Poezji - Muzeum Haliny Poświatowskiej w Częstochowie Sekcja Bibliotekarska oraz Muzeum Częstochowskie zorganizowały seminarium dla nauczycieli bibliotekarzy "Współpraca bibliotek. Tydzień Bibliotek", podczas którego zgromadzeni wysłuchali następujących wystąpień:
- "O kilku współczesnych problemach literatury dla dzieci i młodzieży" pana dr. Leszka Będkowskiego z Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie;
- "Książki dzieciństwa Haliny Poświatowskiej" pana mgr. inż. Zbigniewa Mygi, kustosza Domu Poezji w Częstochowie.
Spotkanie miało miejsce w altanie ogrodu, w którym tak chętnie spędzała czas poetka Halina Poświatowska. Na zakończenie spotkania zgromadzeni zwiedzili również Dom Poezji.
Seminarium zostało przygotowane w ramach Programu Tygodnia Bibliotek 2009, realizowanego przez Sekcję Bibliotekarską.

W roku szkolnym 2009/2010 Sekcja Bibliotekarska organizuje:

- "Wszystko o bibliotece" - konkurs powiatowy na najlepszą prezentację multimedialną - zgłoszenia do 30 IX 2009 (informacje poniżej);
- "Tydzień Bibliotek 2009 w obiektywie" - konkurs dla nauczycieli bibliotekarzy, zgłoszenia do 30 IX 2009 (informacje poniżej);
- Warsztaty z biblioterapii pierwszego stopnia - na przełomie IX i X 2009 w wymiarze 30 godzin realizowane podczas zajęć sobotnio-niedzielnych (dwukrotnie), które przeprowadzi pani Ewelina Surniak - prezes Polskiego Towarzystwa Biblioterapeutycznego;
- Warsztaty dotyczące obsługi programu MOL Optivum - XI 2009.
Zainteresowane osoby proszę pilnie o kontakt na adres: bsp53@wp.pl lub telefonicznie: 603 210 490.

Wszystkich bibliotekarzy i nauczycieli bibliotekarzy z miasta i regionu serdecznie zapraszamy do udziału w spotkaniach oraz szkoleniach w roku szkolnym 2009/2010.

Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych - październik 2009

Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarzy Szkolnych - International Association of School Librarianship (IASL) ogłosiło po raz kolejny Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych (MMBS). Jego obchody będą miały miejsce w październiku 2009 roku.

Tematem Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych 2009 jest: School Libraries: The Big Picture - Biblioteki szkolne: Wielki portret.

Informacje na temat MMBS dostępne są na stronie internetowej International Association of School Librarianship (IASL).

To doskonała okazja do prezentacji działań bibliotek i stowarzyszeń bibliotekarskich.
Zaprezentujmy nasze działania organizując spotkania, sympozja, konkursy czytelnicze, wystawy. Pomysłów z pewnością nie zabraknie.

Sekcja Bibliotekarska przy Oddziale ZNP w Częstochowie serdecznie zaprasza Koleżanki i Kolegów Bibliotekarzy i Nauczycieli Bibliotekarzy do wspólnych działań, a także tradycyjnej już prezentacji działań podejmowanych we własnych placówkach na łamach e-Kuriera NB.

Poniżej prezentujemy ramowy plan Miesiąca Bibliotek Szkolnych w Częstochowie:

1. „Wszystko o bibliotece” – konkurs powiatowy
2. 18 X 2008 (niedziela) godz. 16.00 – msza święta w intencji bibliotekarzy i ich rodzin w sanktuarium św. Antoniego przy ul.Szczytowej w Częstochowie.
3. 20 X 2008 VI Regionalne Forum Bibliotekarzy w Częstochowie: konferencja w Urzędzie Miasta i seminarium w Domu Poezji
4. „Biblioteki szkolne regionu częstochowskiego” – wspólna publikacja
5. Prezentacja działań w „e-Kurierze NB” – www.actual2005.republika.pl

Jednocześnie przypominamy, iż w październiku 2007 w Częstochowie miał miejsce Tydzień Bibliotek Szkolnych, a w październiku 2008 Miesiąc Bibliotek Szkolnych!

KONKURSY - ZAPROSZENIE

Sekcja Bibliotekarska przy Oddziale ZNP w Częstochowie serdecznie zaprasza uczniów i nauczycieli bibliotekarzy do udziału w konkursach:

- powiatowym Wszystko o bibliotece na najlepszą prezentację multimedialną.
Konkurs organizowany jest po raz trzeci pod patronatem mgr Grzegorza Sikory Prezesa Oddziału ZNP w Częstochowie.
Uczniowie pod opieką nauczycieli bibliotekarzy wykonują prezentacje multimedialne. Każda szkoła (podstawowa, gimnazjum, ponadgimnazjalna) może zgłosić 1 - 3 prezentacje wykonane przez 1 - 2 uczniów.
Komisja będzie oceniała: interpretację tematu; dobór materiałów; sposób ich wykorzystania; czytelność prezentacji; grafikę; atrakcyjność prezentacji; zaangażowanie uczniów.
Prezentacje należy zgłaszać pisemnie do 30 września 2009 na adres:
Sekcja Bibliotekarska przy Oddziale ZNP w Częstochowie, ul. Waszyngtona 62, 42 – 200 Częstochowa.

-Tydzień Bibliotek 2009 w obiektywie.
Konkurs przeznaczony jest dla nauczycieli bibliotekarzy i bibliotekarzy. Każdy uczestnik może zgłosić 1 - 3 fotografie prezentujące działania z Tygodnia Bibliotek 2009. Zdjęcia w formie tradycyjnej należy przesyłać wraz z danymi uczestnika na adres:
Sekcja Bibliotekarska przy Oddziale ZNP w Częstochowie, ul. Waszyngtona 62, 42 – 200 Częstochowa
lub w formie elektronicznej - załącznik do e-mailu na adres: bsp53@wp.pl lub czestochowa@znp.edu.pl.

Konkursy rozstrzygnięte zostaną w październiku 2009r. podczas VI Regionalnego Forum Bibliotekarzy w Częstochowie.

Święto Uwalnianych Książek

Program działań VI Liceum Ogólnokształcącym im. J. Dąbrowskiego w Częstochowie z okazji Święta Uwalnianych Książek
”Wolność książek jest równa wszystkim skarbom świata”:
I. Akcje informacyjne: Reklamowanie wśród uczniów ogólnoświatowego ruchu czytelniczego bookcrossingu jego idei i celów.
- Zamieszczenie informacji o akcji i działaniach prowadzonych przez VI LO na stronie internetowej szkoły
- Rozwieszenie plakatów „Uwolnij swoje książki” na korytarzach szkoły
- Wykonanie wystawki okolicznościowej „Ogólnopolskie Święto Uwalnianych Książek”- korytarz główny
- Poinformowanie lokalnych mediów o prowadzonej akcji, udzielenie wywiadu dla radia RMF MAXXX Częstochowa

II. Wystawy poświęcone książce na korytarzu prowadzącym do biblioteki szkolnej:
- Dzieje książki
- O książce kilka razy naj….
- Dzień książki
- Zawsze ktoś był pierwszy
- Ilustracje książkowe - wystawa w Miejskiej Galerii Sztuki

III. Konkurs na plakat promujący czytelnictwo „Czytać to bardziej żyć”
- Ranking na najciekawszy plakat promujący czytelnictwo – głosują uczniowie. Rozstrzygnięcie konkursu w Święto Uwalnianych Książek 10 czerwca 2009r.

IV. Spotkanie autorskie
- Z pisarką i felietonistką, autorką powieści dla młodzieży Joanną Fabicką – spotkanie w Miejskiej Galerii Sztuki

V. Założenie półki uwalnianych książek
- Ustawienie półki bookcrossingowej na korytarzu głównym szkoły
- Uroczyste otwarcie półki bookcrossingowej 10 czerwca

VI. Uwalnianie Książek
- Rejestracja w bibliotece szkolnej uwalnianych książek przez uczniów i pracowników szkoły; ze zbiorów bibliotecznych, pozyskanych od sponsorów
- Wklejanie w uwalnianych książkach specjalnych etykiet

VII. Świąteczny wystrój biblioteki szkolnej
- Plakaty informacyjne
- Baloniki w kolorze czerwonym
- Kwiaty

Akcja z okazji Święta Uwalnianych Książek rozpoczęto 22 maja od działań informacyjnych. Kontynuowana będzie przez kolejne miesiące. Informacje na temat Święta Uwalnianych Książek znajdują się na stronie www.bookcrossing.pl
Zapraszamy wszystkich uczniów i pracowników naszej szkoły do włączenia się w tę akcję.

Organizatorzy: Biblioteka Szkolna VI LO.

Opracowała: Iwona Tutak

Tydzień Bibliotek w Częstochowie

Prezentujemy działania stowarzyszeń bibliotekarskich i bibliotek w tegorocznym Tygodniu Bibliotek, który przebiegał pod hasłem "Biblioteka to plus":
Sekcja Bibliotekarska przy Oddziale ZNP w Częstochowie:
- 8 – 15 maja 2009 (piątek – piątek) Konkurs fotograficzny dla bibliotekarzy "Tydzień Bibliotek 2009 w obiektywie"
- 8 - 15 maja 2009 (piątek – piątek)
"To, co najlepsze dla mojej biblioteki..." - konkurs mailowy dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i ponadgimnazjalnych na najciekawsze życzenia dla bibliotekarzy i bibliotek. Każda szkoła mogła przesłać do 1 do 5 listów z życzeniami na email klementinum@autograf.pl
- 8 maja 2009 (piątek)
Ogłoszenie konkursu powiatowego „Wszystko o bibliotece” na najlepszą prezentację multimedialną dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i ponadgimnazjalnych - przesłanie do szkół informacji
- 14 maja 2009 (czwartek) - godz. 13.00 Seminarium dla nauczycieli bibliotekarzy i bibliotekarzy w Domu Poezji - Muzeum Haliny Poświatowskiej ; Podsumowanie Tygodnia Bibliotek
-Prezentacja działań bibliotek w „e-Kurierze NB”

Biblioteka Publiczna im. dra Wł. Biegańskiego w Częstochowie:
•8 maja - 15 maja
- Poznajemy pracę bibliotekarzy - Filia Muzyczna; zwiedzanie Filii nr 5;
•8 i 15 maja
- „Nasze senioralne piątki” - spotkanie seniorów i innych zainteresowanych - problemy miasta i dzielnicy Raków, komentarze do aktualnych wydarzeń - Filia nr 7;
• 11 maja
- „Perkusja bez tajemnic” – warsztaty muzyczne - Filia Muzyczna;
- „Podania i legendy subregionu częstochowskiego” - opowiada Mirosław Zwoliński - Biblioteka Publiczna;
- Teatrzyk „Klaun” zaprasza na otwarte zajęcia - Filia nr 8;
- Do rozmowy o kryminałach Henninga Mankella i Marka Krajewskiego zapraszają członkowie i sympatycy Dyskusyjnego Klubu Książki w Cafe 29 - Filia nr 1;
. •12 maja
- „Komputeromania” - zajęcia z internetem dla seniorów - Fila Muzyczna;
- „Poezja mieszka w zaułkach” - spotkanie z poetką Małgorzatą Franc - Filia nr 10; - „Moja Częstochowa” opowiada Zbisław Janikowski - Biblioteka Publiczna;
• 13 maja
- „Bajki biblioterapeutyczne” - zajęcia literackie dla dzieci z Ośrodka Wychowawczego - Filia nr 9;
- „Każda środa jest nasza” – zajęcia literackie i plastyczne dla dzieci - Filia nr 20 i Oddział dla Dzieci i Młodzieży;
- „Spotkanie z blusem Tadeusza Nalepy” - audycja muzyczna - Filia Muzyczna;
•14 maja
- „Krasnoludki są na świecie” – bajkowe warsztaty dla najmłodszych dzieci - Filia nr 1;
- „Szedł czarodziej” - konkurs recytatorski wierszy Ewy Szelburg-Zarembiny dla dzieci z klas I szkół podstawowych - Filia nr 20;
- „Pitaval częstochowski” opowiada Juliusz Sętowski - Biblioteka Publiczna.

Biblioteka Szkoły Podstawowej nr 2 w Częstochowie - Jolanta Augustyn i Elżbieta Kazimierska:
- "Poznawanie pracy biblioteki "od kuchni" - wyjście z Klubem Miłośników Książek do Filii nr 9 Biblioteki Publicznej w Częstochowie.

Biblioteka Szkoły Podstawowej nr 21 w Częstochowie - Iwona Walczak:
- "Krasnoludki są na świece" - wystawa i konkurs plastyczny;
- konkurs na wiersz o bibliotece i bibliotekarzach.

Biblioteka Szkoły Podstawowej nr 31 w Częstochowie - Grażyna Bich i Maria Chajdas:
- "Różne oblicza kobiety w historii, literaturze i sztuce" - wystawa;
- lekcje biblioteczne połączone z prezentacją znanych postaci kobiet;
- wystawa wierszy inspirowanych życiorysem i twórczością Haliny Poświatowskiej;
- konkurs na fraszkę o bibliotece i o kobiecie.

Biblioteka Szkoły Podstawowej nr 32 w Częstochowie - Iza Gwiazdowicz:
- "Zostaw po sobie ślad - podaruj książkę bibliotece" - akcja;
- "Zalety książki" - wystawa;
- wystawa poświęcona H. Ch. Andersenowi i jego twórczości.

Biblioteka Szkoły Podstawowej nr 50 w Częstochowie - Małgorzata Cieśla i Beata Kamkow:
prowadzenie zajęć z edukacji czytelniczej w klasach:
- III "Historia i budowa książki";
- V "Katalog rzeczowy".

Biblioteka Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 53 w Częstochowie - Izabela Sitek, Renata Sowada:
- „Laurka dla Biblioteki” – konkurs plastyczny dla uczniów klas 2 i 3;
- Spotkanie z lekturą - głośne czytanie dzieciom młodszym i przedszkolakom;
- Spotkanie Aktywu Bibliotecznego – wręczenie nagród w konkursach z okazji Światowego Dnia Książki;
- audycja radiowa;
-„Tajemnice Harry'ego Potter'a” – konkurs biblioteczny dla uczniów klas 1 – 6;
- „Wiosna w poezji” – spotkanie poetyckie i podsumowanie konkursu międzyszkolnego;
- wystawy: 645 lat Akademii Krakowskiej; Książki F. Bauma i A.C. Doyle'a;
- "Biblioteka – konkurs 5 pytań";
- "To, co najlepsze dla mojej biblioteki..." - konkurs mailowy na życzenia dla biblioteki;
- akcja informacyjna w "Gazecie Bibliotecznej" i na stronie internetowej.

Biblioteka Zespołu Szkół Zawodowych Specjalnych - Izabela Jura:
- "Książki za grosik" - kiermasz;
- wykonanie wraz z uczniami plakatów informacyjnych nt. Tygodnia Bibliotek.

Biblioteka Szkoły Podstawowej nr 3 w Blachowni - Jolanta Bereszyńska:
- konkurs na plakat z okazji Tygodnia Bibliotek;
- udekorowanie szkoły plakatami - akcja informacyjna;
- "Czytamy nie tylko lektury" - konkurs dla klas III - VI;
- apel czytelniczy dla uczniów szkoły - rozwiązanie całorocznych konkursów czytelniczych, wręczenie dyplomów i nagród,
- "Poznajemy katalogi biblioteczne" - wycieczka edukacyjna i warsztaty klasy V w Bibliotece Miejskiej (Filia nr 1) w Blachowni.

Biblioteka Gimnazjum im. Jana Pawła II w Dąbrowie Zielonej - Izabela Saleta:
- "Moja szkolna biblioteka” - konkurs plastyczny dla klas I-III;
- "Okładka marzeń” - konkurs plastyczno-literacki dla klas IV-VI;
• Klasa IV C.Collodi - "Pinokio”;
• Klasa V F. Molnar - "Chłopcy z placu broni”;
• Klasa VI K. Makuszyński - "Szatan z siódmej klasy”;
- „Książka oknem wyobraźni” - konkurs plastyczno-literacki dla klas I-III Gimnazjum:
• Klasa I K. Dickens - "Opowieść wigilijna“;
• Klasa II A. de Saint-Exupery "Mały książę”;
• Klasa III J. Bedier "Dzieje Tristana i Izoldy“;
- pokonkursowa wystawa prac;
- wyjście z klasami IA i B (gimnazjum) na wycieczkę do Biblioteki Publicznej.

"Pamięci Haliny Poświatowskiej" - III edycja konkursu, tym razem wojewódzkiego

Uczniów klas 4 - 6 szkół podstawowych województwa śląskiego serdecznie zapraszamy do udziału w konkursie Pamięci Haliny Poświatowskiej.
Zadaniem uczestnika jest napisanie tekstu poetyckiego poświęconego twórczości Haliny Poświatowskiej lub inspirowanego Jej twórczością. W komisji konkursowej zasiądzie pan Zbigniew Myga - brat Haliny Poświatowskiej i kustosz Domu Poezji - Muzeum Haliny Poświatowskiej.
Pierwsza edycja konkursu odbyła się w roku 2007. Poniżej prezentujemy regulamin konkursu.

„Pamięci Haliny Poświatowskiej”. Poetycki konkurs wojewódzki dla uczniów klas 4 – 6 szkół podstawowych.
Organizator: Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 53 im. Marii Skłodowskiej - Curie, ul. Orkana 95/109, Częstochowa.
Cele: promocja twórczości uczniowskiej, rozbudzanie zainteresowań poetyckich, przybliżenie znanej postaci związanej z miastem.
REGULAMIN KONKURSU:
1. Uczestnicy: uczniowie klas 4 – 6
2. Zadanie uczestnika: napisanie utworu poetyckiego poświęconego życiu i twórczości Haliny Poświatowskiej lub utworu inspirowanego Jej twórczością.
3. Każdy uczeń zgłasza jeden samodzielnie napisany utwór poetycki.
4. Zasady zgłoszenia uczestnictwa:
- każda szkoła może zgłosić od 1 do 3 utworów napisanych przez uczniów,
- zgłoszenie pisemne powinno zawierać tekst utworu, nazwisko autora, nazwisko opiekuna i adres szkoły;
- zgłoszenia przyjmowane są do 2 października 2009r. na adres:
Biblioteka Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 53, ul. Orkana 95/109, 42-229 Częstochowa, dopisek „Pamięci Poświatowskiej”.
5. Nadesłane prace przechodzą na własność organizatorów.
6. Prace oceni powołane jury konkursowe, które zwróci uwagę na: oryginalność ujęcia tematu, wyraz artystyczny, poprawność językową, nowatorstwo poetyckie.
7. Nagrody: dyplomy i nagrody dla uczniów, podziękowania dla nauczycieli.
8. O terminie wręczenia nagród laureaci i opiekunowie zostaną powiadomieni telefonicznie lub za pośrednictwem poczty e-mail.
9. Ogłoszenie wyników nastąpi 23 października 2009r. o godz. 12.00 w Domu Poezji - Muzeum Haliny Poświatowskiej, przy ul. Jasnogórskiej 23 w Częstochowie.

Zapraszamy do udziału w konkursie!
Organizatorzy: Monika Łukasiewicz, Izabela Sitek, Renata Sowada, Mirosława Wtorkowska.

Kontakt z organizatorami: e-mail: bsp53@wp.pl; tel. 0 603 210 490.

Promocja działań Sekcji Bibliotekarskiej ZNP w Częstochowie

Ukazały się kolejne informacje prasowe na temat działalności Sekcji Bibliotekarskiej przy Oddziale ZNP w Częstochowie:

- UG [Giżyńska U.]: U Poświatowskiej o literaturze. "Gazeta Częstochowska" nr 21(908) 28 maja - 3 czerwca 2009 s. 3.
- Sowada R.: Sekcja Bibliotekarska przy Oddziale Związku Nauczycielstwa Polskiego w Częstochowie. "Częstochowski Biuletyn Oświatowy" 2009 nr 1 (71) s. 85 - 87.
- Sowada R.: Bibliotekarze w Muzeum Haliny Poświatowskiej. "Magazyn Szkolny" luty 2009 nr 5/322 s. 12.
-Sowada R.: Działalność Sekcji Bibliotekarskiej przy Oddziale ZNP w Częstochowie. "Magazyn Szkolny" luty 2009 nr 5/322 s. 13.

Krajowy Zjazd Delegatów Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich

Krajowy Zjazd Delegatów SBP miał miejsce 30-31 czerwca 2009 w Konstancinie-Jeziornie.
Na zjeździe dokonano wyboru władz na kadencję 2009-2013. Przewodnicząca SBP została ponownie pani Elżbieta Stefańczyk, wicedyrektor Biblioteki Narodowej.
Członkami Zarządu Głównego zostali: Bednarska Helena – okręg wielkopolski, Błaszczyk Sylwia – okręg śląski, Bochan Maria – okręg wielkopolski, Burchard Maria – okręg mazowiecki, Chapska Joanna – okręg lubelski, Chrzan Ewa – okręg pomorski, Ganińska Halina – okręg wielkopolski, Kobierska-Maciuszko Ewa – okręg mazowiecki, Krawczyk Jerzy – okręg małopolski, Marcinkowski Piotr – okręg wielkopolski, Marcinowski Krzysztof – okręg zachodniopomorski, Pasztaleniec-Jarzyńska Joanna – okręg mazowiecki, Przybysz Marzena – okręg mazowiecki, Turek Stanisław – okręg podkarpacki.
Nowo wybrany Zarząd Główny SBP ukonstytuuje się na pierwszym posiedzeniu w dniu 19 czerwca 2009 r.
Wybrano także członków Głównego Sądu Koleżeńskiego oraz Głównej Komisji Rewizyjnej.
Podczas Zjazdu podjęto następujące uchwały: przyjęcia Strategii SBP na lata 2010-2021; przyjęcia Programu działania SBP na lata 2009-2013; wprowadzenia zmian w Statucie SBP; wystosowania Apelu Krajowego Zjazdu Delegatów Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich w sprawie poziomu finansowania programu BIBLIOTEKA+ oraz zakupu nowości wydawniczych dla bibliotek publicznych ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego; nadania ośmiu członkom stowarzyszenia godności Honorowego Członka SBP, wśród nich był pan Marian Skomro z okręgu pomorskiego, aktywny organizator Pielgrzymki Bibliotekarzy na Jasną Górę.
Szczegółowe informacje zamieszczone zostały w portalu EBIB.

Noc Kulturalna w Bibliotece Publicznej w Częstochowie

20 czerwca 2009 w Częstochowie odbywać się będzie kolejna Noc Kulturalna. Również Biblioteka Publiczne w godz. 21.00 - 24.00 organizuje pod hasłem „Każdy czytać może” głośne czytanie kryminału M. P. Rawinisa „Martwa natura z księżycem” (akcja książki rozgrywa się w Częstochowie m.in. w bibliotece). Każdy czytający otrzyma w prezencie niespodziankę.
Zaprasza: Biblioteka Publiczna (Aleja NMP 22, tel. 034/360 56 27)

Spotkania, akcje czytelnicze i konkursy odbywają się przez cały czerwiec 2009 w Bibliotece Publicznej.
Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są na stronie internetowej Biblioteki Publicznej.
You can translate this website using Google Translate
Magazyn internetowy wydawany od 30.08.2005
The webmagazine issued from 30.08.2005
Miesięcznik, mutacje co około 10 dni
Monthly, new editions are available about every 10 days
Poprzednio: e-Kurier TNBSP/e-Kurier NB/TNBSP
Formerly: e-Kurier TNBSP/e-Kurier NB/TNBSP
Redaktor koordynujący: dr Renata Sowada - nauczyciel bibliotekarz
Coordinator: Renata Sowada Ph.D. - teacher librarian
Kontakt/Contact: klementinum@autograf.pl
We do apologize for all mistakes in our translations.

© Częstochowa, Poland 2005 - 2009

e-Kurier NB


Magazyn internetowy nauczycieli bibliotekarzy, bibliotekarzy bibliotek pedagogicznych, publicznych, naukowych i kościelnych oraz czytelników.
The webmagazine of Polish school librarians, librarians from pedagogical, public, scientific, church libraries and readers.
Numer/Issue 7/8/9/2009 (48/49/50), Lipiec - Sierpień - Wrzesień /July - August - September 2009, mutacja/edition 1
Aktualizacja/Update: 1 września 2009/ 1st September 2009
Częstochowa/Czestochowa, Poland


OGÓLNOPOLSKA KONFERENCJA
"CENTRA INFORMACJI MULTIMEDIALNEJ W BIBLIOTEKACH"
KONFERENCJA OPAWA 2008
Biblioteka SP 53 w Częstochowie
ARCHIWUM

POLISH SCHOOL LIBRARIES

ZAOLZIE

Projekt Esztergom/Ostrihom - Parkany/Šturovo
BIBLIOTEKI SZKOLNE
NOWY EBIB
V FORUM BIBLIOTEKARZY WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO W CZĘSTOCHOWIE
Sekcja Bibliotekarska Oddziału ZNP w Częstochowie
Konferencja Sosnowiec 2008

Problemy szkolnych bibliotek

Propozycje zmian prawnych dotyczących łączenia bibliotek szkolnych z publicznymi, a tym samym zagrożenie likwidacją szkolnych bibliotek i stanowisk pracy nauczycieli bibliotekarzy bulwersowały środowisko bibliotekarskie już od maja bieżącego roku.
Związek Nauczycielstwa Polskiego zorganizował w czerwcu spotkanie przedstawicieli Ministerstwa Edukacji Narodowej i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz przedstawicieli środowisk bibliotekarskich, podczas którego dyskutowano na temat roli i zadań bibliotek szkolnych, a także argumentowano bezsensowność łączenia bibliotek, jak też bezprawność takich działań samorządowych.

Już w lipcu dyskusje rozgorzały na nowo, bowiem do komisji sejmowej "Przyjazne państwo" wniesiony został przez Związek Gmin Wiejskich projekt nowelizacji ustawy o bibliotekach, zakładający likwidację bibliotek szkolnych poprzez zastąpienie ich bibliotekami publicznymi.
Związek Gmin Wiejskich nie ukrywał, że chodzi tu głównie o pieniądze.
„Mimo, że zadania obu kategorii bibliotek są różne, to różnice nie są na tyle znaczące, by uniemożliwić sprawne funkcjonowanie jednego podmiotu realizującego zadania zarówno biblioteki publicznej, jak i szkolnej. Dotyczy to zwłaszcza małych gmin wiejskich, gdzie utrzymywanie funkcjonowania kilku bibliotek stanowi istotne obciążenie dla budżetu. Na przeszkodzie takim rozwiązaniom stoją jednak przepisy prawa” – czytamy w uzasadnieniu do projektu nowelizacji ustawy o bibliotekach.
ZNP protestuje. Uczestniczący w posiedzeniu Komisji wiceprezes ZG ZNP Krzysztof Baszczyński wniósł szereg argumentów przeciwko temu projektowi, wykazując między innymi jego niespójność z przyjętym przez Polskę Manifestem UNESCO w sprawie bibliotek szkolnych i szkodliwość dla procesu dydaktyczno-wychowawczego uczniów. Postulował więc odrzucenie projektu. Podobnie jak Towarzystwo Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich.
14 lipca 2009 podczas obrad komisji posłowie zdecydowali, że odłożą prace nad projektem do czasu sporządzenia ekspertyzy prawnej.
Nie oznacza to jednak zaprzestania działań zmierzających w efekcie do likwidacji bibliotek szkolnych, zwłaszcza tych, które finansują małe gminy.
W wyniku zaproponowanych zmian 60 tysięcy nauczycieli bibliotekarzy pożegna się ze statusem nauczyciela i otrzyma stanowisko "młodszego bibliotekarza", o ile oczywiście ukończyli studia podyplomowe lub kierunkowe z bibliotekoznawstwa. W wypadku ukończenia kursu kwalifikacyjnego w spokoju należy poszukiwać innego zajęcia.

Sekcja Bibliotekarska przy Oddziale ZNP w Częstochowie

Wakacje dobiegają końca. W nowym roku szkolnym zapraszamy serdecznie do udziału w spotkaniach Sekcji Bibliotekarskiej przy Oddziale Związku Nauczycielstwa polskiego. Oto terminarz spotkań:

- Jakie biblioteki szkolne? - 17 września 2009 godz. 13.30 - Klub Nauczyciela ZNP ul. Waszyngtona 62;
- Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych - 15 października 2009 godz. 13.30 - Klub Nauczyciela ZNP ul. Waszyngtona 62;
- Biblioterapia stopień I - warsztaty cz. 1 - 17 i 18 października 2009 - Klub Nauczyciela ZNP ul. Waszyngtona 62;
- Msza św. w intencji bibliotekarzy i nauczycieli bibliotekarzy - 18 października 2009 godz. 16.00 Sanktuarium św. Antoniego w Częstochowie, ul. Szczytowa;
- Portrety bibliotek - VI Regionalne Forum Bibliotekarzy - 20 października 2009 godz. 12.00 - 15.30 - Sala Sesyjna Urzędu Miasta Częstochowy i Dom Poezji - Muzeum Haliny Poświatowskiej;
- Biblioterapia stopień I - warsztaty cz. 2 - 24 i 25 października 2009 - Klub Nauczyciela ZNP ul. Waszyngtona 62;
- Mol Optivum - program biblioteczny - warsztaty - listopad 2009;
- Formy imprezowe w bibliotece szkolnej - 10 grudnia 2009;
- Dzień Bezpiecznego Internetu - 28 stycznia 2010;
- Promocja działań biblioteki - 18 marca 2010;
- VI Forum Bibliotekarzy Województwa Śląskiego - marzec 2010 - Biblioteka Śląska w Katowicach;
- Reforma programowa a biblioteka szkolna - szkolenie - kwiecień 2010;
- Tydzień Bibliotek - 13 maja 2010;
- Promocja czytelnictwa, czyli kampanie czytelnicze w bibliotece - 11 czerwca 2010 godz. 13.30 - Klub Nauczyciela ZNP ul. Waszyngtona 62.

W dniach 17 - 18 oraz 24 i 25 października (2 razy sobota i niedziela) 2009 pani Ewelina Surniak - prezes Polskiego Towarzystwa Biblioterapeutycznego przeprowadzi warsztaty 1 stopnia z biblioterapii, które odbywać się będą w Klubie Nauczyciela ZNP w Częstochowie.
Osoby zainteresowane udziałem w warsztatach proszę pilnie o kontakt na e-mail: bsp53@wp.pl.
Sekcja Bibliotekarska zaprasza także do uczestnictwa w konkursach (informacje poniżej).

Wszystkich bibliotekarzy i nauczycieli bibliotekarzy z miasta i regionu serdecznie zapraszamy do udziału w spotkaniach oraz szkoleniach w roku szkolnym 2009/2010.

V Forum Bibliotekarzy Województwa Śląskiego - publikacje

Ukazały się kolejne informacje na temat organizowanego w Częstochowie V Forum Bibliotekarzy Województwa Śląskiego.
Opublikowany został również, jako pierwszy referat pani Katarzyny Urbaniec. Zachęcamy do lektury:

R. Sowada:V Forum Bibliotekarzy Województwa Śląskiego. "Poradnik Bibliotekarza" 2009 nr 6 s. 20 - 21.
R. Sowada: Przyszłość bibliotek. "Częstochowski Biuletyn Oświatowy" 2009 nr 2 (72) s. 88 - 90.
K. Urbaniec: Biblioteka szkolna z globalnej perspektywy. "Częstochowski Biuletyn Oświatowy" 2009 nr 2 (72) s. 88 - 90.

"Częstochowski Biuletyn Oświatowy" oraz "Poradnik Bibliotekarza" patronowały temu przedsięwzięciu.
Wyrażamy serdeczne podziękowania pani Jadwidze Chruścińskiej - redaktor naczelnej "Poradnika Bibliotekarza" oraz pani Grażynie Bochenkiewicz - redaktor naczelnej "Częstochowskiego Biuletynu Oświatowego".
Więcej informacji na stronie V Forum Bibliotekarzy Województwa Śląskiego.

Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych - październik 2009

Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarzy Szkolnych - International Association of School Librarianship (IASL) ogłosiło po raz kolejny Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych (MMBS). Jego obchody będą miały miejsce w październiku 2009 roku.

Tematem Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych 2009 jest: School Libraries: The Big Picture - Biblioteki szkolne: Wielki portret.


Informacje na temat MMBS dostępne są na stronie internetowej International Association of School Librarianship (IASL).

To doskonała okazja do prezentacji działań bibliotek i stowarzyszeń bibliotekarskich.
Zaprezentujmy nasze działania organizując spotkania, sympozja, konkursy czytelnicze, wystawy. Pomysłów z pewnością nie zabraknie.

Sekcja Bibliotekarska przy Oddziale ZNP w Częstochowie serdecznie zaprasza Koleżanki i Kolegów Bibliotekarzy i Nauczycieli Bibliotekarzy do wspólnych działań, a także tradycyjnej już prezentacji działań podejmowanych we własnych placówkach na łamach e-Kuriera NB.

Poniżej prezentujemy ramowy plan Miesiąca Bibliotek Szkolnych w Częstochowie:

1. „Wszystko o bibliotece” – konkurs powiatowy
2. 18 X 2009 (niedziela) godz. 16.00 – msza święta w intencji bibliotekarzy i ich rodzin w Sanktuarium św. Antoniego przy ul.Szczytowej w Częstochowie.
3. 20 X 2009 VI Regionalne Forum Bibliotekarzy w Częstochowie: konferencja w Urzędzie Miasta i seminarium w Domu Poezji
4. „Biblioteki szkolne regionu częstochowskiego” – wspólna publikacja
5. Prezentacja działań w „e-Kurierze NB” – www.actual2005.republika.pl

Jednocześnie przypominamy, iż w październiku 2007 w Częstochowie miał miejsce Tydzień Bibliotek Szkolnych, a w październiku 2008 Miesiąc Bibliotek Szkolnych!

KONKURSY - ZAPROSZENIE

Sekcja Bibliotekarska przy Oddziale ZNP w Częstochowie serdecznie zaprasza uczniów i nauczycieli bibliotekarzy do udziału w konkursach:

- powiatowym Wszystko o bibliotece na najlepszą prezentację multimedialną.
Konkurs organizowany jest po raz trzeci pod patronatem mgr Grzegorza Sikory Prezesa Oddziału ZNP w Częstochowie.
Uczniowie pod opieką nauczycieli bibliotekarzy wykonują prezentacje multimedialne. Każda szkoła (podstawowa, gimnazjum, ponadgimnazjalna) może zgłosić 1 - 3 prezentacje wykonane przez 1 - 2 uczniów.
Komisja będzie oceniała: interpretację tematu; dobór materiałów; sposób ich wykorzystania; czytelność prezentacji; grafikę; atrakcyjność prezentacji; zaangażowanie uczniów.
Prezentacje należy zgłaszać pisemnie do 30 września 2009 na adres:
Sekcja Bibliotekarska przy Oddziale ZNP w Częstochowie, ul. Waszyngtona 62, 42 – 200 Częstochowa.

-Tydzień Bibliotek 2009 w obiektywie.
Konkurs przeznaczony jest dla nauczycieli bibliotekarzy i bibliotekarzy. Każdy uczestnik może zgłosić 1 - 3 fotografie prezentujące działania z Tygodnia Bibliotek 2009. Zdjęcia w formie tradycyjnej należy przesyłać wraz z danymi uczestnika na adres:
Sekcja Bibliotekarska przy Oddziale ZNP w Częstochowie, ul. Waszyngtona 62, 42 – 200 Częstochowa
lub w formie elektronicznej - załącznik do e-mailu na adres: bsp53@wp.pl lub czestochowa@znp.edu.pl.

Konkursy rozstrzygnięte zostaną w październiku 2009r. podczas VI Regionalnego Forum Bibliotekarzy w Częstochowie.

Podwyżki płac nauczycielskich

Podczas wakacji trwały dyskusje na temat podwyżek dla nauczycieli w roku 2010. Jak widać rząd i samorządy chcą zmniejszenia przyszłorocznych podwyżek, stąd konsultacje ze związkami zawodowymi. Rząd zaproponował podwyżki w wysokości 1% od stycznia 2010 i 3% od września 2010.
10 sierpnia 2009 pani Krystyna Szumilas - wiceminister oświaty w wywiadzie dla Radia Katowice powiedziała:
- Przyczyną niższych podwyżek dla nauczycieli jest kryzys gospodarczy.
Dodała również, że gdy ustalano w ubiegłym roku podwyżki na następne lata, nikt nie spodziewał się kryzysu. Jej zdaniem, nawet jeżeli mamy już symptomy końca problemów gospodarczych, to nie należy lekceważyć sytuacji i trzeba podejść do planowania budżetu rozsądnie.

Zwolennikami mniejszych podwyżek są także samorządy. Marek Olszewski-wiceprzewodniczący Związku Gmin Wiejskich RP powiedział (Serwis Samorządowy PAP), że w obecnej sytuacji samorządów i budżetu państwa powinna zostać wykazana duża powściągliwość – o przyszłorocznych podwyżkach dla nauczycieli.
Zdaniem Olszewskiego, złym zwyczajem jest, że „związki zawodowe ustalają z rządem wysokość podwyżek, a płatnika nikt nie pyta”.
Według pana Olszewskiego powinna zostać zachowana powściągliwość w ustalaniu przyszłorocznych podwyżek dla nauczycieli. Jego zdaniem możliwości dokładania przez samorządy do oświaty ponad subwencję oświatową będą ograniczone.

Po rozmowach 7 sierpnia 2009 Związek Nauczycielstwa Polskiego uważa, że propozycje rządu są poniżej oczekiwań.
Kolejne spotkanie w sprawie podwyżek odbyło się 27 sierpnia i przyniosło zaskakujące rozwiązania.
MEN przedstawiło analizę innego niż dotychczas wykorzystania Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych nauczycieli (jest to propozycja oświatowej „Solidarności” zgłoszona podczas spotkania 7 sierpnia br., przeciwko której ZNP od początku protestował).
MEN zaproponował, aby zmienić naliczanie funduszu z aktualnie obowiązującego (według Karty Nauczyciela) na Kodeks Pracy. Związek Nauczycielstwa Polskiego skrytykował tę propozycję, opowiadając się jednoznacznie za nielikwidowaniem ZFŚS. Według Związku, fundusz powinien pozostać w dotychczasowym kształcie.
– Finansowanie podwyżek z funduszu jest niczym innym, jak tylko przekładaniem pieniędzy nauczycieli z jednej ich kieszeni do drugiej – podkreślał Sławomir Broniarz, prezes ZNP. Dodał, że po ostatnich rozmowach Związek przedstawił tę propozycję nauczycielom do zaopiniowania. – Wszyscy mieli jedno zdanie na ten temat, po prostu ją odrzucili – podkreślił.
Związek zaproponował, aby ze względu na kryzys rozważyć przyszłoroczne podwyżki dla nauczycieli w wariancie wrześniowym. – Zwracamy się z wnioskiem o przedstawienie możliwości realizacji znaczącej podwyżki dla nauczycieli z przesunięciem terminu jej wypłacania na 1 września 2010 r. Konsultowaliśmy ten wariant z grupą nauczycieli i większość z nich uważa, że w przyszłym roku, wyjątkowo ze względu na kryzys, można takie rozwiązanie wziąć pod uwagę – mówił szef ZNP. Takie rozwiązanie dotyczyłoby tylko roku 2010.
ZNP nie określił wielkości procentowych wrześniowego wariantu. Jego zdaniem taki wzrost powinien być większy niż dotychczasowa propozycja rządu. O konkretnej wysokości podwyżki ZNP będzie rozmawiać podczas najbliższego posiedzenia Prezydium ZG ZNP (31 VIII - 1 IX).

W podsumowaniu wpisano następujące propozycje podwyżek:
- 1 % od stycznia i 3 % od września, (ZNP przeciwko);
- likwidacja ZFŚS jako funduszu liczonego w oparciu o ustawę Karta Nauczyciela i zastąpienie go modelem liczonym według Kodeksu Pracy. Rząd proponuje, aby środki z likwidacji funduszu „karcianego” przeznaczyć na wzrost wynagrodzeń zasadniczych (zdaniem MEN jest to ok. 700 - 800 mln zł), rządowa propozycja zmiany sposobu wyliczania ZFŚS w dwóch wariantach:
- z obecnych 110 % do 73 % kwoty bazowej, co zdaniem MEN pozwoliłoby na wypłatę podwyżek w wysokości 2 % od stycznia i 5 % od września, (ZNP przeciwko);
- z obecnych 110 % do 95 % kwoty bazowej, co zdaniem MEN pozwoliłoby na wypłatę podwyżek w wysokości 1 % od stycznia i 5 % od września, (ZNP przeciwko);
- zgłoszona przez ZNP propozycja znaczących podwyżek z terminem wypłacenia przesuniętym na wrzesień.
3 września 2009 na kolejnym spotkaniu strona rządowa ma przedstawić analizę skutków finansowych wszystkich propozycji.

Za "Głosem Nauczycielskim".

Nagrody dla nauczycieli - nowe zasady

Minister Edukacji Narodowej Katarzyna Hall podpisała rozporządzenie w sprawie kryteriów i trybu przyznawania nagród dla nauczycieli, w którym określono kryteria i tryb przyznawania nagród ministra do spraw oświaty i wychowania, kuratora oświaty i organu sprawującego nadzór pedagogiczny dla nauczycieli za ich osiągnięcia w zakresie pracy dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej, w tym wykonywania zadań związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa uczniom w czasie zajęć realizowanych przez szkołę, jak również realizacji innych zadań statutowych szkoły, w szczególności w zakresie:
• kształtowania najważniejszych umiejętności uczniów
• rozwiązywania problemów o charakterze wychowawczym lub socjalnym uczniów
• działań innowacyjnych
• pracy organizacyjnej na rzecz szkoły
• współpracy szkoły ze środowiskiem lokalnym
• działań na rzecz oświaty w wymiarze co najmniej regionalnym.

Nowe rozporządzenie nie wymienia ściśle określonych kryteriów oraz wprowadza jedną nagrodę, którą przyznaje minister właściwy do spraw oświaty i wychowania.
- Praktyka 20 lat przyznawania nagród I i II stopnia wykazała, że bardzo trudno jest obiektywnie ocenić i porównać osiągnięcia poszczególnych nauczycieli, a także sprecyzować kryteria, jakie musi spełniać nauczyciel na I stopień, a jakie na II stopień nagrody – uzasadnia MEN.

W tym roku do 7 września można składać wnioski o przyznanie nagród dla nauczycieli – za osiągnięcia w zakresie pracy dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej.
Taki przepis przejściowy wprowadza nowe rozporządzenie ministra edukacji narodowej, nad którym MEN właśnie kończy pracę. Rozporządzenie mówi jednak, że co roku taki wniosek trzeba będzie składać do 30 czerwca. Tylko ten rok jest wyjątkowy, bo przedłużały się prace nad dokumentem.

Za "Głosem Nauczycielskim".

Ocena pracy nauczyciela - nowe rozporządzenie

MEN opublikował projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie oceny pracy nauczyciela, powołaniu zespołu oceniającego i trybu odwoławczego.
Przewodniczącym zespołu oceniającego ma być zawsze przedstawiciel organu prowadzącego szkołę. Nowela wprowadza także zasadę, że organem właściwym do oceny pracy dyrektora nie będzie, jak dotychczas, organ sprawujący nadzór w porozumieniu z organem prowadzącym, ale właśnie samorząd w porozumieniu z kuratorium. 

Bezpieczny internet

3…2…1..Internet to wspólne przedsięwzięcie Fundacji Dzieci Niczyje oraz firmy Microsoft S.A. na rzecz bezpieczeństwa młodych internautów.
Utworzony został serwis internetowy dla dzieci www.321internet.pl, komiks oraz propozycja zajęć edukacyjnych przeznaczona do realizacji w szkołach podstawowych.
Na wskazanej powyżej stronie można także bezpłatnie pobrać materiały edukacyjne.
Twórcy serwisu zapraszają nauczycieli szkół podstawowych do realizacji zajęć edukacyjnych związanych z bezpieczeństwem w Sieci oraz prezentują zajęcia dla klas IV - VI, które przewidziane są na dwie godziny lekcyjne i polegają na pracy grupowej i indywidualnej uczniów przeplatanej projekcją atrakcyjnych kreskówek poświęconych różnym formom internetowych zagrożeń. Przygody bohaterów kreskówek komentowane są przez Krzysztofa Hołowczyca - ambasadora programu.
Scenariusze oraz prezentację multimedialną (kreskówki wraz z komentarzem) nauczyciele mogą pobrać na stronie www.dzieckowsieci.pl (sekcja „edukacja") lub w serwisie www.partnerstwo.edu.pl.
Projekt 3...2...1 Internet jest elementem kampanii „Dziecko w Sieci" oraz programu „Partnerstwo dla przyszłości".

Internet dla bibliotek publicznych

Wszystkie biblioteki publiczne w kraju dostaną na trzy lata bezpłatny internet. W pierwszej kolejności do darmowej sieci zostaną przyłączone najbiedniejsze gminy.
Dzięki „Porozumieniu o utworzeniu programu informatyzacji polskich bibliotek” podpisanemu 6 sierpnia 2009 r. m.in. przez ministra kultury Bogdana Zdrojewskiego i wiceministra spraw wewnętrznych Witolda Dróżdża i prezesa TP SA Macieja Wituckiego.
Według Ministerstwa Kultury, nadal 40 proc. spośród 8,5 tys. bibliotek, nie jest podłączonych do internetu. Są to głównie placówki w małych miejscowościach i na wsi. Wkrótce ma się to zmienić. TP SA podciągnie sieć do wszystkich gminnych bibliotek publicznych oraz ich filii. Biblioteki nie będą musiały przez trzy lata płacić ani złotówki za tę usługę, ale później będą opłacać abonament.
- Musieliśmy zdiagnozować sytuację tych najmniejszych, ale niezwykle ważnych placówek kultury, czyli bibliotek. Określić ich potrzeby, dotrzeć do bibliotek w najmniejszych miejscowościach, które nie posiadają środków inwestycyjnych, by zainstalować internet, poszukać partnerów, którzy pomogą w internetyzacji – tłumaczył dziennikarzom minister Zdrojewski.
Według niego, biblioteki zostaną przyłączone do internetu najpóźniej w ciągu dwóch lat. Pierwsze placówki – już jesienią br.
- Dostępność do internetu oraz treści kulturalnych, edukacyjnych przez internet będzie poprawiała jakość relacji między ludźmi oraz więzi społecznych – ocenił Michał Boni.  

"Pamięci Haliny Poświatowskiej" - III edycja konkursu, tym razem wojewódzkiego

Uczniów klas 4 - 6 szkół podstawowych województwa śląskiego serdecznie zapraszamy do udziału w konkursie Pamięci Haliny Poświatowskiej.
Zadaniem uczestnika jest napisanie tekstu poetyckiego poświęconego twórczości Haliny Poświatowskiej lub inspirowanego Jej twórczością. W komisji konkursowej zasiądzie pan Zbigniew Myga - brat Haliny Poświatowskiej i kustosz Domu Poezji - Muzeum Haliny Poświatowskiej, a także pani Beata Brodowicz-Szymanek - częstochowska poetka.
Pierwsza edycja konkursu odbyła się w roku 2007. Poniżej prezentujemy regulamin konkursu.

„Pamięci Haliny Poświatowskiej”. Poetycki konkurs wojewódzki dla uczniów klas 4 – 6 szkół podstawowych.
Organizator: Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 53 im. Marii Skłodowskiej - Curie, ul. Orkana 95/109, Częstochowa.
Cele: promocja twórczości uczniowskiej, rozbudzanie zainteresowań poetyckich, przybliżenie znanej postaci związanej z miastem.
REGULAMIN KONKURSU:
1. Uczestnicy: uczniowie klas 4 – 6
2. Zadanie uczestnika: napisanie utworu poetyckiego poświęconego życiu i twórczości Haliny Poświatowskiej lub utworu inspirowanego Jej twórczością.
3. Każdy uczeń zgłasza jeden samodzielnie napisany utwór poetycki.
4. Zasady zgłoszenia uczestnictwa:
- każda szkoła może zgłosić od 1 do 3 utworów napisanych przez uczniów,
- zgłoszenie pisemne powinno zawierać tekst utworu, nazwisko autora, nazwisko opiekuna i adres szkoły;
- zgłoszenia przyjmowane są do 2 października 2009r. na adres:
Biblioteka Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 53, ul. Orkana 95/109, 42-229 Częstochowa, dopisek „Pamięci Poświatowskiej”.
5. Nadesłane prace przechodzą na własność organizatorów.
6. Prace oceni powołane jury konkursowe, które zwróci uwagę na: oryginalność ujęcia tematu, wyraz artystyczny, poprawność językową, nowatorstwo poetyckie.
7. Nagrody: dyplomy i nagrody dla uczniów, podziękowania dla nauczycieli.
8. O terminie wręczenia nagród laureaci i opiekunowie zostaną powiadomieni telefonicznie lub za pośrednictwem poczty e-mail.
9. Ogłoszenie wyników nastąpi 23 października 2009r. o godz. 12.00 w Domu Poezji - Muzeum Haliny Poświatowskiej, przy ul. Jasnogórskiej 23 w Częstochowie.

Zapraszamy do udziału w konkursie!
Organizatorzy: Monika Łukasiewicz, Izabela Sitek, Renata Sowada, Mirosława Wtorkowska.

Kontakt z organizatorami: e-mail: bsp53@wp.pl; tel. 0 603 210 490.

"Książka narzucać się musi ..."

"Książka narzucać się musi, aby ludzie, co nic nie czytają, nałóg z niej zrobili" - to słowa Józefa Ignacego Kraszewskiego, bodaj najbardziej płodnego pisarza polskiego, autora ponad 600 książek. Najbardziej znana z nich to (dzięki filmowi) "Hrabina Cosel", której akcji toczy się w Dreźnie i okolicach, a związana jest z osobą władcy Saksonii i króla polskiego Augusta II Mocnego.
Tuż po wybuchu powstania styczniowego, ostrzeżony przez Nabokova, ochmistrza dworu księcia Konstantego, pisarz opuszcza pośpiesznie Warszawę dla uniknięcia deportacji na Sybir. 1 lutego z paszportem ważnym 6 miesięcy Kraszewski udaje się do Drezna. Zamierzał zostać tam tylko przez jakiś czas, ale Jego pobyt trwał 21 lat.
Ten pisarz o niewielkim wzroście, szczupłej i drobnej postaci, chorowity i słabego zdrowia, zadziwiał wszystkich swoją niewyczerpaną energią i żywotnością. Choć leczył się bez przerwy, przebywając w uzdrowiskach i narzekając na swój stan zdrowia, to prowadził intensywną działalność literacką, publicystyczną i społeczną.
W Dreźnie początkowo zamieszkał na przedmieściu Blasewitz w willi "Bieda", a następnie na przedmieściu ówczesnym Neustadt przy ul. Nordstrasse 27 (dziś 28).
Obecnie w domu tym znajduje się Muzeum Kraszewskiego (niem. Kraszewski - Museum), gdzie zgromadzono pamiątki związane z pobytem pisarza w Dreźnie. To oddział Muzeum Miejskiego - Stadtmuseum Dresden, który czynny jest od środy do niedzieli od 13.00 do 18.00.
You can translate this website using Google Translate
Magazyn internetowy wydawany od 30.08.2005
The webmagazine issued from 30.08.2005
Miesięcznik, mutacje co około 10 dni
Monthly, new editions are available about every 10 days
Poprzednio: e-Kurier TNBSP/e-Kurier NB/TNBSP
Formerly: e-Kurier TNBSP/e-Kurier NB/TNBSP
Redaktor koordynujący: dr Renata Sowada - nauczyciel bibliotekarz
Coordinator: Renata Sowada Ph.D. - teacher librarian
Kontakt/Contact: klementinum@autograf.pl
We do apologize for all mistakes in our translations.

© Częstochowa, Poland 2005 - 2009


e-Kurier NB



Magazyn internetowy nauczycieli bibliotekarzy, bibliotekarzy bibliotek pedagogicznych, publicznych, naukowych i kościelnych oraz czytelników.
The webmagazine of Polish school librarians, librarians from pedagogical, public, scientific, church libraries and readers.
Numer/Issue 10/2009 (51), Październik 2009, mutacja/edition 1
Aktualizacja/Update: 18 października 2009/ 18th October 2009
Częstochowa/Czestochowa, Poland


OGÓLNOPOLSKA KONFERENCJA
"CENTRA INFORMACJI MULTIMEDIALNEJ W BIBLIOTEKACH"
KONFERENCJA OPAWA 2008
Biblioteka SP 53 w Częstochowie
ARCHIWUM

POLISH SCHOOL LIBRARIES

ZAOLZIE

Projekt Esztergom/Ostrihom - Parkany/Šturovo
BIBLIOTEKI SZKOLNE
NOWY EBIB
V FORUM BIBLIOTEKARZY WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO W CZĘSTOCHOWIE
Sekcja Bibliotekarska Oddziału ZNP w Częstochowie
Konferencja Sosnowiec 2008

Sekcja Bibliotekarska przy Oddziale ZNP w Częstochowie

Pierwsze spotkanie Sekcji Bibliotekarskiej przy Oddziale ZNP w Częstochowie w roku szkolnym 2009/2010 odbyło się 18 września 2009r. Jego temat to "Jakie biblioteki szkolne?" Uczestnicy spotkania przyjęli do wiadomości informacje na temat działań Związku Nauczycielstwa Polskiego wobec zamierzeń zmian w Ustawie o bibliotekach, a konkretnie wobec projektu, który rozważany był przez Komisję Sejmową Przyjazne Państwo.
Ponadto przedstawione zostały najbliższe działania Sekcji Bibliotekarskiej oraz harmonogram i tematyka spotkań w roku szkolnym 2009/2010.

Podczas kolejnyego spotkania na temat "Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych" w dniu 15 października 2009 r. przewodnicząca SEKCJI złożyła nauczycielkom bibliotekarkom życzenia z okazji Dnia Nauczyciela.
Były także gratulacje dla laureatek Nagród Prezydenta Miasta Częstochowy pań Marii Chajdas (Szkoła Podstawowa nr 31 w Częstochowie) i Ilony Walczak-Dądela (członek Zarządu Sekcji, VIII Liceum Ogólnokształcące Samorządowe w Częstochowie), nagrodzonej Nagrodą Prezesa Oddziału ZNP pani Jolanty Augustyn (członek Zarządu Sekcji, Szkoła Podstawowa nr 2 w Częstochowie) oraz dla Renaty Sowada nominowanej do tytułu Nauczyciel Roku 2009.
Omówiono działania związane z Międzynarodowym Miesiącem Bibliotek Szkolnych oraz plany związane z 75. rocznicą urodzin Haliny Poświatowskiej, przypadającą na rok 2010.


Kolejne spotkania odbędą się zgodnie z harmonogramem:
- Portrety bibliotek - VI Regionalne Forum Bibliotekarzy - 20 października 2009 godz. 12.00 - 15.30 - Sala Sesyjna Urzędu Miasta Częstochowy i Dom Poezji - Muzeum Haliny Poświatowskiej;
- Biblioterapia stopień I - warsztaty cz. 1 - 24 i 25 października 2009 - Klub Nauczyciela ZNP ul. Waszyngtona 62;
- Mol Optivum - program biblioteczny - warsztaty - listopad 2009;
Biblioterapia stopień I - warsztaty cz. 2 - 28 i 29 listopada 2009 - Klub Nauczyciela ZNP ul. Waszyngtona 62;
- Formy imprezowe w bibliotece szkolnej - 10 grudnia 2009;
- Dzień Bezpiecznego Internetu - 28 stycznia 2010;
- Promocja działań biblioteki - 11 marca 2010;
- VI Forum Bibliotekarzy Województwa Śląskiego - 18 marca 2010 - Biblioteka Śląska w Katowicach;
- Reforma programowa a biblioteka szkolna - szkolenie - kwiecień 2010;
- Tydzień Bibliotek - 13 maja 2010;
- Promocja czytelnictwa, czyli kampanie czytelnicze w bibliotece - 11 czerwca 2010 godz. 13.30 - Klub Nauczyciela ZNP ul. Waszyngtona 62.

Zmianie uległy terminy warsztatów z biblioterapii !!!
Warsztaty 1 stopnia odbędą się w dniach 24 i 25 października (sobota i niedziela) 2009 cz. I oraz w dniach 28 i 29 listopada (sobota i niedziela) 2009 cz. II.
Warsztaty prowadzić będzie pani Ewelina Surniak - prezes Polskiego Towarzystwa Biblioterapeutycznego.
Miejsce warsztatów to Klub Nauczyciela ZNP w Częstochowie przy ul. Waszyngtona 62.
Osoby zainteresowane udziałem w warsztatach proszę pilnie o kontakt na e-mail: bsp53@wp.pl.


Wszystkich bibliotekarzy i nauczycieli bibliotekarzy z miasta i regionu serdecznie zapraszamy do udziału w spotkaniach oraz szkoleniach w roku szkolnym 2009/2010.

VI Regionalne Forum Bibliotekarzy w Częstochowie - 20 października 2009

Już po raz szósty serdecznie zapraszamy bibliotekarzy, nauczycieli bibliotekarzy, księgarzy do udziału w VI Regionalnym Forum Bibliotekarzy w Częstochowie.


Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych – październik 2009

VI Regionalne Forum Bibliotekarzy w Częstochowie

Temat: Portrety bibliotek

Cel:
- promocja działalności biblioteki
- zwrócenie uwagi na istotne funkcje biblioteki
- integracja środowiska bibliotekarzy
- wymiana doświadczeń zawodowych

Patronat: Prezydent Miasta Częstochowy

Organizatorzy:
Sekcja Bibliotekarska przy Oddziale ZNP w Częstochowie,
Oddział Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich w Częstochowie,
Oddział Towarzystwa Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich w Częstochowie,
Biblioteka Główna Politechniki Częstochowskiej,
Biblioteka Publiczna w Częstochowie,
Publiczna Biblioteka Pedagogiczna RODN „WOM” w Częstochowie,
Częstochowskie Stowarzyszenie Pomocy Szkole,
Samorządowy Ośrodek Doskonalenia w Częstochowie

Termin:20 października 2009 r. (wtorek) w godz. 12.00 – 15.30

Miejsce:
Sala Sesyjna Urzędu Miasta Częstochowy, ul. Śląska 11/13 - cz. I;
Dom Poezji - Muzeum Haliny Poświatowskiej, ul. Jasnogórska 23 - cz. II.

Uczestnicy: nauczyciele bibliotekarze, bibliotekarze, dyrektorzy szkół i bibliotek, prelegenci, zaproszeni goście, media.

Przebieg spotkania:

Cz. I

1. Powitanie zebranych i otwarcie VI FORUM przez Pana Prezydenta

2. Wystąpienia Gości

3. Referaty
- Harry Potter - uwagi o odbiorcy i odbiorze cyklu powieściowego J. K. Rowling - dr Leszek Będkowski, Instytut Filologii Polskiej Akademii im. J. Długosza w Częstochowie;
- Wizerunek biblioteki i bibliotekarza w zmieniającej się rzeczywistości – mgr Andrzej Kubrak, członek Zarządu Sekcji Szkolnictwa Ogólnokształcącego i Bibliotekarskiej Zarządu Głównego ZNP;
- Nauczyciele bibliotekarze wobec reformy programowej – mgr Józef Żmudziński, doradca języka polskiego Samorządowego Ośrodka Doskonalenia w Częstochowie;
- Częstochowskie Stowarzyszenie Pomocy Szkole – mgr Bogumił Dobosz, przewodniczący Częstochowskiego Stowarzyszenia Pomocy Szkole;

4. Prezentacje Bibliotek
- Publiczna Biblioteka Pedagogiczna RODN "WOM" w Częstochowie - mgr Renata Lipniewska, Wicedyrektor ds. Bibliotek Pedagogicznych RODN "WOM" w Częstochowie;
- Oddział dla Dzieci i Młodzieży Biblioteki Publicznej w Częstochowie- mgr Anna Przygódzka, Przewodnicząca SBP w Częstochowie i Kierownik Filii nr 13 Biblioteki Publicznej w Częstochowie;
- Filia nr 7 Biblioteki Publicznej w Częstochowie – mgr Grażyna Włodarczyk, Kierownik Filii nr 7, mgr Mirosława Więcek, bibliotekarz
- Biblioteka Szkoły Podstawowej nr 2 w Częstochowie - mgr Jolanta Augustyn, nauczyciel bibliotekarz i członek Zarządu Sekcji Bibliotekarskiej ZNP w Częstochowie, mgr Elżbieta Kazimierska, nauczyciel bibliotekarz

5. Podsumowanie konkursów:
- „Wszystko o bibliotece” - dla uczniów na najlepszą prezentację multimedialną, pod patronatem mgr Grzegorza Sikory, Prezesa Oddziału ZNP w Częstochowie;
- „Tydzień Bibliotek 2009 w obiektywie” dla nauczycieli biliotekarzy

6. Podsumowanie cz. I i przejście do Domu Poezji

Cz. II

7. Seminarium w Domu Poezji - Muzeum Haliny Poświatowskiej - mgr inż. Zbigniew Myga - Kustosz Muzeum.

Udział w konferencji jest bezpłatny.
Informacje i zgłoszenia: bsp53@wp.pl lub klementinum@autograf.pl.

Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych - październik 2009

Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarzy Szkolnych - International Association of School Librarianship (IASL) ogłosiło po raz kolejny Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych (MMBS). Jego obchody mają miejsce w październiku 2009 roku.

Tematem Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych 2009 jest: School Libraries: The Big Picture - Biblioteki szkolne: Wielki portret.

Informacje na temat MMBS dostępne są na stronie internetowej International Association of School Librarianship (IASL).

To doskonała okazja do prezentacji działań bibliotek i stowarzyszeń bibliotekarskich.
Zaprezentujmy nasze działania organizując spotkania, sympozja, konkursy czytelnicze, wystawy. Pomysłów z pewnością nie zabraknie.

Sekcja Bibliotekarska przy Oddziale ZNP w Częstochowie serdecznie zaprasza Koleżanki i Kolegów Bibliotekarzy i Nauczycieli Bibliotekarzy do wspólnych działań, a także tradycyjnej już prezentacji działań podejmowanych we własnych placówkach na łamach e-Kuriera NB.

Poniżej prezentujemy ramowy plan Miesiąca Bibliotek Szkolnych w Częstochowie:

1. „Wszystko o bibliotece” – konkurs powiatowy
2. 18 X 2009 (niedziela) godz. 16.00 – msza święta w intencji bibliotekarzy i ich rodzin w Sanktuarium św. Antoniego przy ul.Szczytowej w Częstochowie.
3. 20 X 2009 VI Regionalne Forum Bibliotekarzy w Częstochowie: konferencja w Urzędzie Miasta i seminarium w Domu Poezji
4. „Biblioteki szkolne regionu częstochowskiego” – wspólna publikacja
5. Prezentacja działań w „e-Kurierze NB” – www.actual2005.republika.pl

Jednocześnie przypominamy, iż w październiku 2007 w Częstochowie miał miejsce Tydzień Bibliotek Szkolnych, a w październiku 2008 Miesiąc Bibliotek Szkolnych!

Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych w Częstochowie - październik 2009

Napływają informacje na temat obchodów Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych w bibliotekach naszego regionu.
Poniżej prezentujemy już nadesłane:

Biblioteka VI Liceum Ogólnokształcącego im. J. Dąbrowskiego w Częstochowie - E. Piątkiewicz, I. Tutak:

1. Plebiscyt na ulubioną książkę z dzieciństwa;
2. ”Wielcy dyslektycy" - wystawa w bibliotece szkolnej;
3. Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych - wystawka Gazetki okolicznościowej na głównym holu szkoły;
4. Nieustający konkurs czytelniczy - zadanie na październik „Kto jest autorem podanych antycznych myśli”;
5. Konkurs wiedzy o życiu i twórczości Stanisława Wyspiańskiego, wyjście do Miejskiej Biblioteki Publicznej Filii nr 13 w Częstochowie - udział w konkursie ”A to Polska właśnie”;
6. „Sąd nad książką” - przedstawienie w wykonaniu uczniów naszej szkoły;
7. Lekcje biblioteczne wprowadzenie uczniów klas I do grona czytelników;
8. "Nasza mała- WIELKA szkolna biblioteka" - premiera prezentacji multimedialnej;
9. „Poczytaj mi, przyjacielu” - akcja: czytanie bajek dzieciom ze Świetlicy Opiekuńczo – Wychowawczej;
10. Słodki poczęstunek - 30 października wszyscy Czytelnicy odwiedzający szkolną bibliotekę zostaną poczęstowani słodyczami.

Biblioteka Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 53 w Częstochowie - D. Mela, I. Sitek, R.Sowada, W. Szymczyk:

1. kampania informacyjna na terenie szkoły, na stronie internetowej biblioteki;
2. "Wiersze pani Chotomskiej" - konkurs recytatorski dla uczniów klas 2 i 3;
3. spotkanie aktywu bibliotecznego;
4. audycja radiowa;
5. "Ulubiony bohater" - konkurs dla uczniów klas 2, 3 i 4 na zakładkę do książki;
6. "Nasze autorki" - wystawa w czytelni z okazji: 120. rocznicy urodzin M. Dąbrowskiej, 100. rocznicy urodzin H. Rudnickiej, 80. rocznicy urodzin W. Chotomskiej, 105. rocznicy urodzin M. Krűger;
7. "Pamięci Haliny Poświatowskiej" - podsumowanie wojewódzkiego konkursu literackiego;
8. "Cała Polska czyta dzieciom" - spotkania dla uczniów klas 0 - 3 oraz oddziału przedszkolnego;
9. "Dzień Głośnego Czytania" - maraton czytelniczy "Ucho, dynia, sto dwadzieścia pięć";
10. pasowanie uczniów klas I na czytelnika.

Nauczyciel Roku 2009

Rozstrzygnięta została ósma edycja prestiżowego konkursu Ministerstwa Edukacji Narodowej i "Głosu Nauczycielskiego" Nauczyciel Roku 2009. Zaszczytny ten tytuł oraz nagrodę Ministra Edukacji Narodowej zdobył pan Radosław Moskal, nauczyciel przedmiotów zawodowych z Zespołu Szkół nr 3 w Ostrowcu Świętokrzyskim.
Dwa wyróżnienia otrzymały panie Edyta Borowicz-Czuchryta, nauczycielka języka angielskiego z Gimnazjum nr 2 w Lubartowie oraz Katarzyna Smułkowska, nauczycielka i wicedyrektor Przedszkola nr 411 w Warszawie.

W gronie nominowanych do tytułu po raz pierwszy byli nauczyciele biliotekarze: Renata Sowada ze Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 53 im. Marii Skłodowskiej-Curie w Częstochowie oraz Jan Kaznocha z Zespołu Szkół Ekonomicznych im. ks. Janusza St. Pasierba w Tczewie.

Ponadto wśród nominowanych do tytułu znaleźli się: pani Agnieszka Gierwatowska, nauczycielka podstaw przedsiębiorczości, wicedyrektorka V Liceum Ogólnokształcącego im. Romualda Traugutta w Radomiu; Agnieszka Jochlik, nauczycielka języka angielskiego z Gimnazjum im. Ojca Ludwika Wrodarczyka w Radzionkowie; Maciej Kostyk, nauczyciel języka polskiego z Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Górze; Zofia Kukla, dyrektorka Publicznego Gimnazjum nr 5 im. Jacka Malczewskiego w Radomiu; Krzysztof Maleszewski, nauczyciel historii i WOS z IV Liceum Ogólnokształcące im. Cypriana Kamila Norwida w Białymstoku; Bogumiła Miodyńska-Kowalczyk, nauczycielka języka niemieckiego z XXIII Liceum Ogólnokształcącego im. ks. prof. Józefa Tischnera w Łodzi; Anita Plumińska-Mieloch, nauczycielka historii, dyrektorka Gimnazjum nr 1 im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Luboniu; Krzysztof Warchoł, nauczyciel wychowania fizycznego z Publicznego Gimnazjum im. Jana Pawła II w Zarzeczu.
Szkoły Laureatów i Nominowanych otrzymały tytuły "SZKOŁA NA MEDAL".

Przyznano także po raz kolejny tytuł Przyjaciel Szkoły 2009, który otrzymała z rąk Janiny Ochojskiej pani Anna Dymna.
Oprócz tytułu Nauczyciel Roku 2009 oraz wyróżnień, jury pod wodzą prof. Stefana M. Kwiatkowskiego wybrało Innowacyjną Szkołę i Innowacyjnego Nauczyciela. Innowacyjnym Nauczycielem został pan Krzysztof Gołębiowski z I Liceum Ogólnokształcącego w Toruniu, drugie miejsce zdobyła pani Gabriela Źrałek ze Szkoły Podstawowej nr 6 im. Juliusza Słowackiego w Sosnowcu, a trzecie miejsce pan Witold Rudolf z Zespołu szkół im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego w Otmuchowie.
Innowacyjną szkołą została Szkoła Podstawowa nr 1 w Choszcznie; II miejsce – Miejski Zespół Szkół nr 2 w Bolesławcu, a III miejsce – Centrum Kształcenia Ustawicznego w Białymstoku.
Tytuł Inicjatywy Edukacyjnej Roku zdobyła natomiast Filmoteka Polska – autorski program Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Ogłoszenie wyników oraz wręczenie nagród miało miejsce podczas uroczystej Gali na Zamku Królewskim w Warszawie wdniu 13 października 2009r. Galę prowadziła pani Katarzyna Dowbor.
Serdecznie Wszystkim Gratulujemy!

SZKOŁA NA MEDAL

Dzięki nominacji Renaty Sowady do tytułu "Nauczyciel Roku 2009" Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 53 im. Marii Skłodowskiej-Curie w Częstochowie już po raz drugi otrzymała zaszczytny tytuł "SZKOŁA NA MEDAL".
Warto przypomnieć, to już trzecia nauczycielka tej Szkoły nominowana w tym konkursie. W roku 2004 roku wyróżniona została pani Teresa Zatoń - nauczycielka przyrody i doradca metodyczny SOD, a w roku 2008 wyróżniono panią Beatę Wrona - nauczycielkę języka angielskiego.
Więcej informacji na temat Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 53 w Częstochowie znajdą Państwo na stronie www.szkola53cz.republika.pl.

Pamięci Haliny Poświatowskiej

Uroczyste podsumowanie Wojewódzkiego Konkursu Poetyckiego "Pamięci Haliny Poświatowskiej" nastąpi w dniu 23 października 2009 roku (piątek) o godz. 12.00 w Domu Poezji - Muzeum Haliny Poświatowskiej przy ul. Jasnogórskiej 23 w Częstochowie.
W komisji konkursu zasiedli:
- pani prof. dr hab. Elżbieta Hurnikowa z Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie;
- pani prof. Maria Nasińska, wieloletni nauczyciel I Liceum im. Juliusza Słowackiego w Częstochowie;
- pani Beata Brodowicz - Szymanek, poetka i nauczycielka w Zespole Szkół Specjalnych nr 23 w Częstochowie;
- pani Barbara Łysak - nauczycielka ze Szkoły Podstawowej nr 8 w Częstochowie;
- pan Zbigniew Myga - kustosz Domu Poezji i brat poetki.
Werdykt Jury poznamy podczas uroczystości.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom oraz ich opiekunom za udział w konkursie i zapraszamy na uroczyste podsumowanie.

Konferencja "Szkolne Centra Multimedialne - e-learning w bibliotece"

Z okazji Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych w Dolnośląskiej Bibliotece Pedagogicznej we Wrocławiu 28 października 2009 roku odbędzie się trzecia regionalna konferencja dla nauczycieli bibliotekarzy z cyklu „Szkolne Centra Multimedialne”.
Współorganizatorem konferencji jest Zarządem Oddziału Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich we Wrocławiu.
Konferencja "Szkolne Centra Multimedialne - e-learning w bibliotece" poświęcona będzie możliwościom wykorzystania e-learningu w bibliotece nie tylko jako nowoczesnej formy nauczania, ale także wykorzystania platformy edukacyjnej jako narzędzia wzbogacającego ofertę usług bibliotecznych oraz jako miejsca wymiany doświadczeń i współpracy dla bibliotekarzy.
Więcej informacji na temat konferencji znajdą Państwo na stronie internetowej DBP.
You can translate this website using Google Translate
Magazyn internetowy wydawany od 30.08.2005
The webmagazine issued from 30.08.2005
Miesięcznik, mutacje co około 10 dni
Monthly, new editions are available about every 10 days
Poprzednio: e-Kurier TNBSP/e-Kurier NB/TNBSP
Formerly: e-Kurier TNBSP/e-Kurier NB/TNBSP
Redaktor koordynujący: dr Renata Sowada - nauczyciel bibliotekarz
Coordinator: Renata Sowada Ph.D. - teacher librarian
Kontakt/Contact: klementinum@autograf.pl
We do apologize for all mistakes in our translations.

© Częstochowa, Poland 2005 - 2009

e-Kurier NB


Magazyn internetowy nauczycieli bibliotekarzy, bibliotekarzy bibliotek pedagogicznych, publicznych, naukowych i kościelnych oraz czytelników.
The webmagazine of Polish school librarians, librarians from pedagogical, public, scientific, church libraries and readers.
Numer/Issue 11/2009 (52), Listopad/November 2009, mutacja/edition 1
Aktualizacja/Update: 22 listopada 2009/ 22th November 2009
Częstochowa/Czestochowa, Poland


OGÓLNOPOLSKA KONFERENCJA
"CENTRA INFORMACJI MULTIMEDIALNEJ W BIBLIOTEKACH"
KONFERENCJA OPAWA 2008
Biblioteka SP 53 w Częstochowie
ARCHIWUM

POLISH SCHOOL LIBRARIES

ZAOLZIE

Projekt Esztergom/Ostrihom - Parkany/Šturovo
BIBLIOTEKI SZKOLNE
NOWY EBIB
V FORUM BIBLIOTEKARZY WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO W CZĘSTOCHOWIE
Sekcja Bibliotekarska Oddziału ZNP w Częstochowie
Konferencja Sosnowiec 2008

Sekcja Bibliotekarska przy Oddziale ZNP w Częstochowie

Zapraszamy Członków i Sympatyków Sekcji Bibliotekarskiej przy Oddziale ZNP w Częstochowie na kolejne spotkanie, które odbędzie się 10 grudnia o godz. 14.00 w Klubie Nauczyciela ZNP w Częstochowie przy ul. J. Waszyngtona 62.Temat spotkania: Formy imprezowe w bibliotece szkolnej.

2 część warsztatów Biblioterapia stopień I odbędzie się w dniach 28 i 29 listopada 2009 w Klubie Nauczyciela ZNP przy ul. Waszyngtona 62.

Kolejne spotkania odbędą się zgodnie z harmonogramem:

- Dzień Bezpiecznego Internetu - 28 stycznia 2010;
- Promocja działań biblioteki - 11 marca 2010;
- VI Forum Bibliotekarzy Województwa Śląskiego - 18 marca 2010 - Biblioteka Śląska w Katowicach;
- Biblioteka szkolna jako środowisko edukacyjne i terapeutyczne - szkolenie - 15 kwietnia 2010 godz. 15.00 Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 53 w Częstochowie, ul. Orkana 95/109;
- Tydzień Bibliotek - 13 maja 2010;
- Promocja czytelnictwa, czyli kampanie czytelnicze w bibliotece - 11 czerwca 2010 godz. 13.30 - Klub Nauczyciela ZNP ul. Waszyngtona 62.

Na indywidualne konsultacje w sprawie programu MOL zapraszam do biblioteki Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 53 w Częstochowie przy ul. Orkana 95/109, po wcześniejszym ustaleniu terminu (email: bsp53@wp.pl; tel. 34/36 33 860 wew. 132 lub 603 210 490).

Bezpłatne warsztaty na temat programu MOL odbędą się w Publicznej Bibliotece Pedagogicznej RODN WOM w Częstochowie i terminie późniejszym.

Wszystkich bibliotekarzy i nauczycieli bibliotekarzy z miasta i regionu serdecznie zapraszamy do udziału w spotkaniach oraz szkoleniach w roku szkolnym 2009/2010.

Informacja na temat Sekcji Bibliotekarskiej przy Oddziale ZNP w Częstochowie

Ukazała się następująca informacja dotycząca działań Sekcji Bibliotekarskiej przy Oddziale ZNP w Częstochowie:
Konkursy - zaproszenie do udziału. Sekcja Bibliotekarska przy Oddziale ZNP w Częstochowie serdecznie zaprasza uczniów i nauczycieli bibliotekarzy do udziału w konkursach. "Częstochowski Biuletyn Oświatowy" 2009 nr 3 s. 80.
Zaktualizowano także informacje na temat SEKCJI  na stronie Oddziału ZNP w Częstochowie.

VI Regionalne Forum Bibliotekarzy w Częstochowie

20 października 2009 r. w Sali Sesyjnej Urzędu Miasta Częstochowy odbyło się pod patronatem dra inż. Tadeusza Wrony Prezydenta Miasta Częstochowy VI Regionalne Forum Bibliotekarzy na temat „Portrety bibliotek”.
Konferencja przygotowana została w ramach obchodów Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych (październik 2009).
Forum otworzył pan mgr inż. Bogumił Sobuś Zastępca Prezydenta Miasta. Wśród zaproszonych byli: Dorota Sobala – naczelnik Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Częstochowy, mgr Danuta Polak – pełnomocnik Okręgu Śląskiego ZNP w Częstochowie, mgr Andrzej Kubrak – członek Zarządu Głównego ZNP i Sekcji Bibliotekarskiej, mgr Grzegorz Sikora – prezes Oddziału ZNP w Częstochowie, mgr Elżbieta Kunicka – wiceprezes Oddziału ZNP w Częstochowie, prof. dr hab. Marian Głowacki – prezes Częstochowskiego Towarzystwa Naukowego, mgr Beata Grzanka – zastępca dyrektora Biblioteki Publicznej w Częstochowie, mgr Renata Lipniewska – wicedyrektor RODN „WOM” ds. bibliotek pedagogicznych w Częstochowie, mgr Grzegorz Papalski – wicedyrektor SOD w Częstochowie, dr Leszek Będkowski – adiunkt w Instytucie Filologii Polskiej Akademii im. J. Długosza w Częstochowie, mgr Józef Żmudziński – doradca języka polskiego SOD w Częstochowie, mgr Anna Przygódzka – przewodnicząca Oddziału SBP w Częstochowie, mgr Alina Grabna – prezes Oddziału TNBSP w Częstochowie, mgr Bogumił Dobosz – przewodniczący Częstochowskiego Stowarzyszenia Pomocy Szkole.
Konferencję prowadziła Renata Sowada, przewodnicząca Sekcji Bibliotekarskiej. Konferencja zgromadziła ponad 100 uczestników: dyrektorów szkół i bibliotek, nauczycieli bibliotekarzy i bibliotekarzy, którzy wysłuchali następujących referatów:

- Harry Potter - uwagi o odbiorcy i odbiorze cyklu powieściowego J. K. Rowling - dra Leszka Będkowskiego z Instytutu Filologii Polskiej Akademii im. J. Długosza w Częstochowie;
- Wizerunek biblioteki i bibliotekarza w zmieniającej się rzeczywistości – mgra Andrzeja Kubraka z Sekcji Szkolnictwa Ogólnokształcącego i Bibliotekarskiej Zarządu Głównego ZNP;
- Nauczyciele bibliotekarze wobec reformy programowej – mgra Józefa Żmudzińskiego z Samorządowego Ośrodka Doskonalenia w Częstochowie;
- Częstochowskie Stowarzyszenie Pomocy Szkole – mgra Bogumiła Dobosza, przewodniczącego Częstochowskiego Stowarzyszenia Pomocy Szkole.

Swoją działalność prezentowały także biblioteki:
- Publiczna Biblioteka Pedagogiczna RODN "WOM" w Częstochowie - mgr Renata Lipniewska, wicedyrektor ds. bibliotek pedagogicznych RODN "WOM" w Częstochowie;
- Oddział dla Dzieci i Młodzieży Biblioteki Publicznej - mgr Anna Przygódzka, przewodnicząca Oddziału SBP w Częstochowie oraz Kierownik Filii nr 13 Biblioteki Publicznej w Częstochowie;
- Filia nr 7 Biblioteki Publicznej w Częstochowie – mgr Grażyna Włodarczyk, Kierownik Filii nr 7;
- Biblioteka Szkoły Podstawowej nr 2 w Częstochowie - mgr Jolanta Augustyn, nauczyciel bibliotekarz i członek Zarządu Sekcji Bibliotekarskiej przy Oddziale ZNP w Częstochowie, mgr Elżbieta Kazimierska, nauczyciel bibliotekarz.

Podsumowano również konkursy zorganizowane przez Sekcję Bibliotekarską przy Oddziale ZNP w Częstochowie:
¤ „Wszystko o bibliotece” powiatowy konkurs na najlepszą prezentację multimedialną pod patronatem mgra Grzegorza Sikory Prezesa Oddziału ZNP w Częstochowie, w którym jury Izabela Bajor, Marta Małek, Grzegorz Wywiał przyznało:

- w kategorii gimnazja i szkoły ponadgimnazjalne:
I miejsce Martynie Michniowskiej z Gimnazjum nr 5 w Częstochowie, opiekun Alina Grabna;
II miejsce Marcinowi Margasińskiemu i Maciejowi Kaczyńskiemu z VI LO im. J. Dąbrowskiego w Częstochowie, opiekun Iwona Tutak;
wyróżnienia:
- Monice Cieślińskiej i Paulinie Kulpeckiej z VI LO im. J. Dąbrowskiego w Częstochowie, opiekunki Iwona Tutak i Elżbieta Piątkiewicz;
- Dominikowi Kołdonowi z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Koniecpolu, opiekunki Małgorzata Antoń, Agnieszka Wójcik.

- w kategorii szkoły podstawowe:
I miejsce Julii Bilnik, Dominice Sitarskiej, Szkoła Podstawowa nr 42 w Częstochowie, opiekun Ilona Ślęzak;
II miejsce Weronice Wołczyńskiej, Szkoła Podstawowa nr 32 w Częstochowie, opiekun Iza Gwiazdowicz;
III miejsce Michałowi Karbownikowi, Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 53 w Częstochowie, opiekun Renata Sowada;
wyróżnienie Marii Zygmuntowicz, Annie Grudzińskiej, Szkoła Podstawowa nr 2 w Częstochowie, opiekun Jolanta Augustyn.

¤ oraz „Tydzień Bibliotek 2009 w obiektywie” konkurs dla nauczycieli bibliotekarzy, w którym jury Barbara Czapska, Anna Gonera, Anna Przygódzka nagrodziło następujące nauczycielki bibliotekarki:

I miejsce Izabela Saleta nauczycielka bibliotekarka w Gimnazjum im. Jana Pawła II w Dąbrowie Zielonej za zdjęcie „Mój ulubiony bohater książkowy”;
II miejsce Grażyna Bich i Maria Chajdas nauczycielki bibliotekarki w Szkole Podstawowej nr 31 w Częstochowie za zdjęcie „Najmłodsi czytelnicy”;
III Miejsca:
- Iza Gwiazdowicz, Agnieszka Czerwińska nauczycielki bibliotekarki w Szkole Podstawowej nr 32 w Częstochowie za zdjęcie „O baśniach i największym baśniopisarzu Ch. H. Andersenie”;
- Izabela Jura nauczycielka bibliotekarka z Zespołu Szkół Zawodowych Specjalnych w Częstochowie za zdjęcie „Wystawa prac pokonkursowych”.

Uczestnicy otrzymali specjalny numer „Biuletynu Sekcji Bibliotekarskiej” zawierającego prezentacje bibliotek. Jego temat przewodni to „Pomysł na bibliotekę”. Ponadto obejrzeli prezentację multimedialną „Portrety bibliotek”.
Na zakończenie uczestnicy odbyli seminarium w Domu Poezji – Muzeum Haliny Poświatowskiej, które prowadził pan Zbigniew Myga, brat poetki.

Organizatorami konferencji byli: Sekcja Bibliotekarska przy Oddziale ZNP w Częstochowie, Oddział Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich w Częstochowie, Oddział Towarzystwa Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich w Częstochowie, Publiczna Biblioteka Pedagogiczna RODN „WOM” w Częstochowie, Biblioteka Główna Politechniki Częstochowskiej, Biblioteka Publiczna w Częstochowie, Częstochowskie Stowarzyszenie Pomocy Szkole, Samorządowy Ośrodek Doskonalenia w Częstochowie.

Informacje na temat VI Regionalnego Forum Bibliotekarzy w Częstochowie

Na temat VI Regionalnego Forum Bibliotekarzy ukazały się następujące informacje:

VI Regionalne Forum Bibliotekarzy w Częstochowie. "Gazeta Częstochowska" nr 44 (931) z 5 - 11 listopada 2009 s. 11.
(z): Portrety bibliotek. VI Regionalne Forum Bibliotekarzy w Częstochowie. "Głos Nauczycielski" nr 45 z 11 listopada 2009 s. 10.
T. Jamroziński: VI Regionalne Forum Bibliotekarzy. Zob. stronę internetową Urzędu Miasta Częstochowy.
VI Regionalne Forum Bibliotekarzy - "Portrety bibliotek". "Co, gdzie, kiedy w Częstochowie" - informator Urzędu Miasta Częstochowy, październik 2009.
Informacja także na stronie internetowej Sekcji Szkolnictwa Ogólnokształcącego i Bibliotekarskiej ZNP.

Światowy Dzień Pluszowego Misia

25 listopada 2009 po raz 7 obchodzić będziemy Światowy Dzień Pluszowego Misia.
Światowy Dzień Pluszowego Misia został ustanowiony na część pierwszego pluszaka, który w 2002 roku obchodził setną rocznicę urodzin. Twórcą zabawki był Amerykanin rosyjskiego pochodzenia, Morris Michtom, właściciel sklepu z zabawkami, który w 1902 postanowił wyprodukować i sprzedawać pluszowego misia. Swojego niedźwiadka, za zgodą prezydenta Roosvelta, nazwał „Teddy’s Bear”, czyli miś Teddy’ego. W ciągu kilku lat Mitchom stał się potentatem pluszowym i właścicielem „Ideal” jednej z najbardziej znanych firm produkującej misie.
Równolegle w Niemczech Margarete Steiff produkowała poduszki do igieł w kształcie słoni. Jej bratanek wpadł na pomysł, aby zrobić taką poduszkę w kształcie misia. Jej misie pojawiły się na rynku jeszcze przed początkiem XX wieku (1877).
W 2007 roku czasopismo "Miś" obchodziło 50 lat istnienia, w związku z tym rok 2007 nazwano Rokiem Misia.

Z okazji Światowego Dnia Pluszowego Misia w wielu bibliotekach i szkołach odbędą się konkursy, spotkania czytelnicze i wystawy.

Biblioteka szkolna wśród priorytetów Śląskiego Kuratora Oświaty w roku 2010

We wrześniu 2009 na stronach Śląskiego Kuratorium Oświaty w Katowicach zaprezentowane zostały priorytety w zakresie doskonalenia zawodowego nauczycieli w województwie śląskim w 2010 roku .
Wsród nich znalazło się również miejsce dla biblioteki szkolnej, bowiem punkt 10 priorytetów mgra Stanisława Fabera, Śląskiego Kuratora Oświaty to: Biblioteka szkolna jako środowisko edukacyjne i terapeutyczne.
W związku z tym Samorządowy Ośrodek Doskonalenia w Częstochowie zorganizuje szkolenie tematyczne, które odbędzie się 15 kwietnia 2010 roku o godz. 15.00 w Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 53 w Częstochowie, które poprowadzi pani Iwona Skrzypczyk-Gałkowska, doradca metodyczny języka polskiego SOD w Częstochowie we współpracy z Renatą Sowada, przewodniczącą Sekcji Bibliotekarskiej przy Oddziale ZNP w Częstochowie.
Już dziś zapraszamy nauczycieli bibliotekarzy regionu do udziału w tym bezpłatnym szkoleniu.

Jeszcze o V Forum Bibliotekarzy Województwa Śląskiego

Informacja na temat V Forum Bibliotekarzy Województwa Śląskiego zamieszczona została także na łamach "Głosu Akademii":
P. Kijas: Bibliotekarze w Akademii. "Głos Akademii" nr 1/2009 (Styczeń-Marzec) s. 4.

VII Dzień Związkowca w Katowicach

Organizatorem VII Dnia Związkowca, który odbył się 24 października 2009 roku, był Oddział Katowicki Związku Nauczycielstwa Polskiego.
Obchody Dnia Związkowca miały miejsce w Domu Kultury w Katowicach-Szopienicach. Uroczystość uświetniła swoją obecnością pani Krystyna Szmilas, Wiceminister Edukacji Narodowej oraz Sławomir Broniarz, Prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego.
Obecni byli również Kazimierz Piekarz, Prezes Okręgu Śląskiego ZNP i Grzegorz Sikora, Prezes Oddziału ZNP w Częstochowie.
Podczas uroczystości wręczono członkom nagrody i odznaczenia.
Nagrodę Prezesa Okręgu Śląskiego ZNP otrzymały przewodniczące Sekcji Bibliotekarskich regionu panie: Bożena Kozieńska (Sekcja w Tychach), Joanna Kwiecińska (Sekcja w Sosnowcu) oraz Renata Sowada (Sekcja w Częstochowie).

60-lecie "Poradnika Bibliotekarza"

W październiku 2009 roku minęło 60 lat od ukazania się pierwszego numeru czasopisma "Poradnik Bibliotekarza". Przez trzy miesiące był to dodatek do "Bibliotekarza", a następnie rozpoczął samodzielne funkcjonowanie.
"Poradnik Bibliotekarza" to ogólnopolskie pismo dla bibliotekarzy bibliotek publicznych, szkolnych, pedagogicznch, które prezentuje szeroki zakres tematyczny: bibliotekarstwo i informacja naukowa, książka, literatura, edytorstwo, czytelnictwo, pedagogiki, psychologia – zarówno w aspekcie teoretycznym, jak i praktycznym. To także pismo metodyczno - instruktażowe, a od 1998 r. również ze wskazaniem na artykuły problemowe i informacyjne, poruszające aktualną problematykę zawodową.
Redaktorem naczelnym pisma jest pani Jadwiga Chruścińska, a redakcja współpracuje z autorami, którymi są teoretycy, specjaliści bibliotekarstwa, a przede wszystkim bibliotekarze – praktycy.
Od 2007 roku ukazuje się stały, miesięczny dodatek „Świat Książki Dziecięcej” poświęcony problemom książki, literatury i bibliotekom dziecięcym. W 2009 r. dołączyły do niego kolejne dodatki: „Biblioteka dla Seniorów” z dwoma edycjami i „Dyskusyjne Kluby Książki w Bibliotekach”, „ Z poradnika IT- laika”.
W przyszłym roku redakcja planuje przygotowanie kolejnych dodatków prezentujących problemy obsługi czytelników z niesprawnościami, czy też w wieku 45+ - z problemami zawodowymi.
Pismo wydawane jest przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich oraz posiada własną stronę internetową.
Gratulując REDAKCJI JUBILEUSZU zapraszamy Państwa do lektury "Poradnika Bibliotekarza", a także do prenumeraty czasopisma.

Konkurs "5 lat eTwinningu w mojej szkole"

W Europie i w Polsce obchodzone jest uroczyście 5-lecie Programu eTwinning. Narodowe Biuro Kontaktowe Programu eTwinning ogłosiło konkurs ogólnopolski "5 lat eTwinningu w mojej szkole".
Zadaniem szkół i przedszkoli jest przygotowanie ciekawej strony internetowej, prezentującej swoje dotychczasowe działania w programie. Strona ta musi być zintegrowana z oficjalną stroną internetową szkoły lub przedszkola.
Cele konkursu to: popularyzacja szkół i przedszkoli, które aktywnie uczestniczą w programie eTwinning, upowszechnienie dobrych, sprawdzonych projektów eTwinning, umiejętność pracy w zespole, umiejętność zbierania i selekcji informacji na określony temat, umiejętność korzystania z ICT, rozwijanie różnych kompetencji: językowych, interkulturowych, przedmiotowych, technicznych.

Zgłoszenia stron do konkursu należy dokonać przez wypełnienie formularza internetowego do 15 stycznia 2010 roku.
Koordynatorem prac nad stroną musi być nauczyciel, pozostałe osoby tworzą "zespół nauczycieli" i "zespół uczniów".
Regulamin konkursu dostępny jest na stronie Programu eTwinning.

Międzyszkolny Konkurs Recytatorski "Chotomalia"

Filia nr 7 Biblioteki Publicznej w Częstochowie, mieszcząca się przy Al. Pokoju 16, zorganizowała międzyszkolny konkurs recytatorski zatytułowany "CHOTOMALIA", który miał miejsce 21 listopada 2009r.
Pomysłodawczynią konkursu była pani Grażyna Włodarczyk, kierownik Filii nr 7, a w jury zasiadły panie: Krystyna Wiśniewska (emerytowana nauczycielka), Stanisława Osiek (instruktor Biblioteki Publicznej w Częstochowie) i Beata Więcek (Biblioteka Publiczna w Częstochowie).

Uczestnikami konkursu byli uczniowie klas 1 - 3 szkół podstawowych nr 32, 34 i 53 w Częstochowie oraz wychowankowie klasy 0 Przedszkola nr 4 w Częstochowie (razem 35 uczestników). Każdy z uczestników wyrecytował utwór Wandy Chotomskiej. Na widwoni zasiedli rodzice i nauczyciele, opiekunowie małych artystów.
Jury nagrodziło następujących uczestników:
- w kategorii klas 0 - 1 I miejsca zdobyli: Marta Wolnik i Roksana Harnys, a wyróżnienie Marta Łapeta;
- w kategorii klas 2:
I miejsce: Marcelina Otto (SP 34);
II miejsce: Julita Skóra (SP 34);
III miejsce: Nicola Fatalska (Sp 32);
wyróżnienie: Kornelia Turek (SP32);
- w kategorii klas 3:
I miejsce: Iga Książek (SP 32);
II miejsce: Kacper Kukuła (SP 32);
III miejsce: Karolina Jarkiewicz (SP 32);
wyróżnienie: Patryk Świąć (SP 53).

Laureatom i uczestnikom gratulujemy.

Wojewódzki Konkurs Poetycki „Pamięci Haliny Poświatowskiej”

Konkurs „Pamięci Haliny Poświatowskiej” zorganizowany został przez Szkołę Podstawową z Oddziałami Integracyjnymi nr 53 w Częstochowie po raz pierwszy w październiku 2007 roku z okazji 40 rocznicy śmierci poetki i w Tygodniu Bibliotek Szkolnych, a jego pomysłodawczynią była Renata Sowada – nauczycielka bibliotekarka.
W roku 2008 był to już konkurs regionalny zorganizowany w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych.

Od września do października 2009 roku odbył się Wojewódzki Konkurs Poetycki "Pamięci Haliny Poświatowskiej", również zorganizowany z okazji Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych.
Tegoroczny konkurs współorganizowały Muzeum Częstochowskie i Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 53 im. Marii Skłodowskiej-Curie w Częstochowie, a patronat nad konkursem sprawował Prezydent Miasta Częstochowy dr inż. Tadeusz Wrona.
Konkurs przygotowały panie: Monika Łukasiewicz, Izabela Sitek, Renata Sowada i Mirosława Wtorkowska, nauczycielki Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 53 w Częstochowie.
Już po raz drugi uroczyste podsumowanie odbyło się w Domu Poezji – Muzeum Haliny Poświatowskiej.

Celem konkursu jest przede wszystkim upamiętnienie znanej postaci związanej z naszym miastem oraz promowanie twórczości dzieci i młodzieży szkół podstawowych, bowiem uczestnikami konkursu są uczniowie klas 4 – 6 szkół podstawowych, a ich zadaniem napisanie tekstu poetyckiego poświęconego Poetce lub inspirowanego Jej twórczością. Każda szkoła może zgłosić trzy teksty uczniowskie (każdy uczeń jeden utwór).

W jury Wojewódzkiego Konkursu Poetyckiego „Pamięci Haliny Poświatowskiej” ponownie zasiedli: pani prof. dr hab. Elżbieta Hurnikowa – kierownik Zakładu Historii Literatury Polskiej XX w. i Literatury Najnowszej Instytutu Filologii Polskiej AJD w Częstochowie; pani prof. Maria Nasińska – wieloletni nauczyciel I LO im. J. Słowackiego i wykładowca; mgr Beata Brodowicz-Szymanek poetka, autorka zbioru poetyckiego „Wszystko wygląda inaczej” (1997), jurorka m.in. „Turnieju Jednego Wiersza” organizowanego przez ROK, ale także nauczycielka w Zespole Szkół Specjalnych nr 23 w Częstochowie; mgr Barbara Łysak – nauczycielka w Szkoły Podstawowej nr 8 w Częstochowie; mgr inż. Zbigniew Myga – opiekun Domu Poezji, brat Poetki.
W tegorocznej trzeciej edycji konkursu uczestniczyło 23 uczniów (zgłoszono więcej tekstów) z 11 szkół: Szkoła Podstawowa nr 2, 8, 24, 31, 39, 53 w Częstochowie oraz Szkoła Podstawowa nr 1 im. A. Mickiewicza w Myszkowie, Zespół Szkół Szkoła Podstawowa im. T. Kościuszki w Ostrowach nad Okszą, Zespół Szkolno-Przedszkolny w Słowiku, Zespół Szkolno-Przedszkolny im. M. Konopnickiej w Łobodnie, Kamyk i Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Koszęcinie.

Uroczyste podsumowanie KONKURSU rozpoczęło się 23 października 2009r. o godz. 12.00 w Domu Poezji. Zebranych powitał pan Zbigniew Myga, opiekun Domu Poezji i brat Poetki. Wśród gości byli: pan mgr Jarosław Jeziorowski, zastępca naczelnika Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Częstochowy, mgr Monika Fijołek, inspektor Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Częstochowy, mgr Monika Świerczewska, Kierownik Działu Edukacji i Wystaw Muzeum Częstochowskiego, mgr Agnieszka Lipińska, inspektor ds. kultury literackiej i teatralnej Wydziału Kultury i Sztuki Urzędu Miasta Częstochowy; członkowie jury: prof. Maria Nasińska, Beata Brodowicz-Szymanek, Barbara Łysak; pani mgr Wanda Szymczyk, dyrektor Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 53 w Częstochowie. Uczestnikami spotkania byli także uczniowie, uczestnicy konkursu oraz ich opiekunowie.
Ideę konkursu przedstawiła Renata Sowada. Następnie głos zabrał pan naczelnik Jarosław Jeziorowski. W imieniu gospodarzy konkursu przemówiła pani dyrektor Wanda Szymczyk.
Krótką inscenizację poetycką poświęcona twórczości Haliny Poświatowskiej przygotowały panie: Izabela Sitek i Mirosława Wtorkowska, a przedstawiły uczennice Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 53 w Częstochowie.
Werdykt jury zaprezentowała pani Beata Brodowicz-Szymanek, a o pracach i trudnych decyzjach komisji mówiła pani prof. Maria Nasińska.
Pan naczelnik Jarosław Jeziorowski i pani dyrektor Wanda Szymczyk wręczyli nagrody laureatom.

Jury postanowiło przyznać:
miejsce I
- Adriannie Kimla za wiersz "Kot Haliny", Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 53 im. Marii Skłodowskiej-Curie w Częstochowie, opiekun pani Mirosława Wtorkowska;
- Monice Orszulak za wiersz „Testament”, Zespół Szkolno-Przedszkolny im. M. Konopnickiej Łobodo, opiekun pani Małgorzata Pawełczak;
miejsce II
- Katarzynie Bochenkiewicz za wiersz "Kiedy przyjdzie noc”, Szkoła Podstawowa nr 31 w Częstochowie, opiekun pani Aleksandra Bednarska-Chłopaś;
miejsce III
- Katarzynie Lizak za utwór „Tafla wody”, Szkoła Podstawowa nr 31 w Częstochowie, opiekun pani Aleksandra Bednarska-Chłopaś;
- Łukaszowi Zielonce za wiersz „Życie”, Zespół Szkół Szkoła Podstawowa im. T. Kościuszki Ostrowy nad Okszą, opiekun pani Jolanta Chazy;
wyróżnienia:
- Agnieszce Szmidla za utwór „***czy jutro”, Szkoła Podstawowa nr 39 w Częstochowie, opiekunki panie Wanda Kolman, Ewa Policińska;
- Dagmarze Fajt za wiersz „Puste ściany”, Szkoła Podstawowa nr 1 w Myszkowie, opiekun pani Jolanta Czajkowska.

Następnie laureaci i uczestnicy prezentowali swoje teksty. Podsumowania uroczystości dokonała Renata Sowada, a potem były wspólne fotografie, rozmowy podczas poczęstunku.

W roku przyszłym przypada 75. rocznica urodzin Haliny Poświatowskiej i we wrześniu - październiku 2010 zapraszamy na kolejną edycję konkursu.

Informacje na temat konkursu dostępne są na stronie internetowej Biblioteki Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 53 w Częstochowie: www.bsp53.republika.pl.

Artykuł na temat konkursu ukazał się w "Gazecie Częstochowskiej" (nr 46 (933) z dnia 19 - 25 listopada 2009 s. 11).

Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych w Częstochowie - październik 2009



Napływają informacje na temat obchodów Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych w bibliotekach naszego regionu.
Poniżej prezetujemy już nadesłane:

Biblioteka Szkoły Podstawowej nr 32 im. J. Dudy-Gracza w Częstochowie - I. Gwiazdowicz, A. Czerwińska:

1. „Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych” - wystawka okolicznościowa;
2. Wystawa prac plastycznych uczniów przedstawiających portret biblioteki;
3. Konkurs plastyczny oraz wystawa pokonkursowa na „Logo szkoły”;
4. Promocja oraz udział uczniów w obchodach „Międzynarodowego tygodnia pisania listów” (9-16 października), z tej okazji została przygotowana wystawka okolicznościowa o historii listu oraz pisma. Uczniowie pisali listy, a najciekawsze z nich zostały zaprezentowane na wystawie. Ponadto uczniowie klas II przygotowali prace plastyczne „listy – liście”;
5. Wystawka z okazji rocznicy urodzin Wandy Chotomskiej;
6. Przedstawienie dla klas IV – VI pt. „Sąd nad książką” przygotowane przez Koło Przyjaciół Biblioteki;
7. Inne konkursy językowe i czytelnicze;
8. Akcja „Pomóż bibliotece – zbieraj makulaturę” (konkurs międzyklasowy).

Biblioteka Szkoły Podstawowej nr 42 w Częstochowie - I. Ślęzak:

1. Okolicznościowa gazetka;
2. Kiermasz książki w wypożyczalni;
3. Premiera prezentacji multimedialnej "Wszystko o bibliotece" na stronie szkoły.
Prezentacja zajęła I miejsce w konkursie powiatowym zorganizowanym przez Sekcję Bibliotekarską przy Oddziale ZNP w Częstochowie pod patronatem mgr Grzegorza Sikory Prezesa ZNP w Częstochowie;
4. "Biblioteka w obiektywie" - prezentacja zdjęć na gazetce w holu głównym i stronie szkolnej www;
5. Czytanie bajek dzieciom ze świetlicy;
6. Konkurs na prezentację multimedialną do wierszy J. Brzechwy dla dzieci korzystających z ICIM.

Biblioteka VI Liceum Ogólnokształcącego im. J. Dąbrowskiego w Częstochowie - E. Piątkiewicz, I. Tutak:

1. Plebiscyt na ulubioną książkę z dzieciństwa;
2. ”Wielcy dyslektycy" - wystawa w bibliotece szkolnej;
3. Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych - wystawka Gazetki okolicznościowej na głównym holu szkoły;
4. Nieustający konkurs czytelniczy - zadanie na październik „Kto jest autorem podanych antycznych myśli”;
5. Konkurs wiedzy o życiu i twórczości Stanisława Wyspiańskiego, wyjście do Miejskiej Biblioteki Publicznej Filii nr 13 w Częstochowie - udział w konkursie ”A to Polska właśnie”;
6. „Sąd nad książką” - przedstawienie w wykonaniu uczniów naszej szkoły;
7. Lekcje biblioteczne wprowadzenie uczniów klas I do grona czytelników;
8. "Nasza mała - WIELKA szkolna biblioteka" - premiera prezentacji multimedialnej;
9. „Poczytaj mi, przyjacielu” - akcja: czytanie bajek dzieciom ze Świetlicy Opiekuńczo – Wychowawczej;
10. Słodki poczęstunek - 30 października wszyscy Czytelnicy odwiedzający szkolną bibliotekę zostaną poczęstowani słodyczami.

Biblioteka Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 53 w Częstochowie - D. Mela, I. Sitek, R.Sowada, W. Szymczyk:

1. Kampania informacyjna na terenie szkoły, na stronie internetowej biblioteki;
2. "Wiersze pani Chotomskiej" - konkurs recytatorski dla uczniów klas 2 i 3;
3. spotkanie aktywu bibliotecznego;
4. Audycja radiowa;
5. "Ulubiony bohater" - konkurs dla uczniów klas 2, 3 i 4 na zakładkę do książki;
6. "Nasze autorki" - wystawa w czytelni z okazji: 120. rocznicy urodzin M. Dąbrowskiej, 100. rocznicy urodzin H. Rudnickiej, 80. rocznicy urodzin W. Chotomskiej, 105. rocznicy urodzin M. Krűger;
7. "Pamięci Haliny Poświatowskiej" - podsumowanie Wojewódzkiego Konkursu Poetyckiego;
8. "Cała Polska czyta dzieciom" - spotkania dla uczniów klas 0 - 3 oraz oddziału przedszkolnego;
9. "Dzień Głośnego Czytania" - maraton czytelniczy "Ucho, dynia, sto dwadzieścia pięć";
10. Pasowanie uczniów klas I na czytelnika.

II Przegląd Działalności i Dorobku Tyskich Bibliotekarzy Szkolnych oraz konferencja Psychologia w bibliotece

29 października 2009 roku w Miejskim Centrum Kultury w Tychach odbył się II Przegląd Działalności i Dorobku Tyskich Bibliotekarzy Szkolnych oraz konferencja Psychologia w bibliotece.
Organizatorami przedsięwzięcia były: Sekcja Szkolnictwa Ogólnokształcącego i Bibliotekarska Okręgu Śląskiego ZNP, Sekcja Bibliotekarska Zarządu Oddziału ZNP w Tychach, Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. J. Lompy w Katowicach Filia w Tychach oraz Biblioteka Zespołu Szkół nr 2 w Tychach.
Spotkanie rozpoczął występ Tyskiego Chóru Mieszanego "Presto Cantabile".

W części pierwszej zgromadzeni wysłuchali następujących wystąpień:
- Działalność bibliotek tyskich w roku szkolnym 2008/2009 - pani Bożeny Kozieńskiej, przewodniczącej Sekcji Bibliotekarskiej ZNP w Tychach;
- Motywowanie pracowników biblioteki - pani Aleksandry Rosikoń, kierownika Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. J. Lompy w Katowicach Filia w Tychach;
- Bibliotekarz jako klient wewnętrzny - pani Ilony Sawickiej z Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. J. Lompy w Katowicach Filia w Tychach.
Tuż przed przerwą pani Dorota Sowińska, koordynator kampanii "Cała Polska czyta dzieciom", wręczyła podziękowania nauczycielkom bibliotekarkom za udział w programie.

Po przerwie kawowej uczestnicy z zainteresowaniem wysłuchali referatu pana prof. zw. dr hab. Jacka Wojciechowskiego z Uniwersytetu Jagiellońskiego na temat Komunikacja a wychowanie i kompensacja.

Podczas konferencji przygotowana została również wystawa poświęcona działalności bibliotekarzy szkolnych.
Sekcję Bibliotekarską przy Oddziale ZNP w Częstochowie reprezentowały Jolanta Augustyn i Renata Sowada.

Światowy Dzień Książki 2010 i Kongres Książki Polskiej

Rozpoczęły się przygotowania do przyszłorocznych obchodów Światowego Dnia Książki. 12 listopada 2009 roku podczas posiedzenia Komitetu Porozumiewawczego Bibliotekarzy, Księgarzy i Wydawców omówiono przygotowania do przyszłorocznych obchodów Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich.
Spotkaniu przewodniczył Piotr Marciszuk, prezes Polskiej Izby Książki, który obecnie przewodniczy Komitetowi, a spotkaniu uczestniczyli także przedstawiciele sieci Empik, którzy zadeklarowali udział w przyszłorocznych wspólnych działaniach Komitetu.
Zgłoszone zostały projekty programowe, powołano zespół operacyjny, do którego weszło po jednym – dwóch przedstawicieli każdej organizacji oraz Empiku. Zespół opracuje program obchodów i ustali szczegółowe zasady planowanych konkursów i innych działań. Postanowiono też, że wniosek o dotację do Instytutu Książki skieruje PIK.
W drugiej części spotkania przedstawiciele wszystkich organizacji wchodzących w skład Komitetu upoważnili Polską Izbę Książki do przedstawienia w trakcie planowanego na początek grudnia spotkania z ministrem Bogdanem Zdrojewskim propozycji zwołania „małego kongresu” kultury polskiej w sferze książki – Kongresu Książki Polskiej. Jest to odpowiedź na apel ministra przedstawiony na zakończenie Kongresu Kultury Polskiej w Krakowie we wrześniu tego roku skierowany do wszystkich środowisk kultury w Polsce.
Więcej informacji na stronie PIK.

Śląskie Targi Książki

Śląskie Targi Książki odbędą się w dniach 9 - 11 kwietnia 2010 roku na terenach wystawienniczych Międzynarodowych Targów Katowickich.
Podczas Targów dostępne będą salony tematyczne: "Książka dla każdego", "Audiobooki" oraz "Edukacja". VII Targom towarzyszyć będą liczne imprezy: wystawy, konferencje, wykłady, panele dyskusyjne, seminaria, warsztaty, a także cykl spotkań z pisarzami. Na czele powołanej RADY PROGRAMOWEJ stanął prof. zw. dr hab. Jan Malicki, dyrektor Biblioteki Śląskiej.
Przedsięwzięcie wspiera Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Polska Izba Książki, Marszałek Województwa Śląskiego, Prezydent Miasta Chorzów, a także Teatr Śląski obejmując Śląskie Targi Książki patronatem honorowym. Medialnie wsparcie okazali: Biblioteka Analiz, Magazyn Literacki Książki, Wiadomości Księgarskie, Rynek Książki.
Zaproszenie na Targi dostępne jest na stronie Polskiej Izby Książki.

Kalendarz Świąt Ludowych

Na stronach Centrum Edukacji Obywatelskiej dostępny jest Kalendarz świąt ludowych. W każdym miesiącu roku kalendarzowego zamieszczone zostały informacje na temat znanych świąt oraz związane z nimi obrzędy ludowe.
Kalendarz świąt ludowych dostępny jest tutaj.
You can translate this website using Google Translate
Magazyn internetowy wydawany od 30.08.2005
The webmagazine issued from 30.08.2005
Miesięcznik, mutacje co około 10 dni
Monthly, new editions are available about every 10 days
Poprzednio: e-Kurier TNBSP/e-Kurier NB/TNBSP
Formerly: e-Kurier TNBSP/e-Kurier NB/TNBSP
Redaktor koordynujący: dr Renata Sowada - nauczyciel bibliotekarz
Coordinator: Renata Sowada Ph.D. - teacher librarian
Kontakt/Contact: klementinum@autograf.pl
We do apologize for all mistakes in our translations.

© Częstochowa, Poland 2005 - 2009

e-Kurier NB


Magazyn internetowy nauczycieli bibliotekarzy, bibliotekarzy bibliotek pedagogicznych, publicznych, naukowych i kościelnych oraz czytelników.
The webmagazine of Polish school librarians, librarians from pedagogical, public, scientific, church libraries and readers.
Numer/Issue 12/2009 - 1/2010 (53 - 54), Grudzień/December 2009 - Styczeń/January 2010, mutacja/edition 1
Aktualizacja/Update: 31 grudnia 2009/ 31th December 2009
Częstochowa/Czestochowa, Poland


OGÓLNOPOLSKA KONFERENCJA
"CENTRA INFORMACJI MULTIMEDIALNEJ W BIBLIOTEKACH"
KONFERENCJA OPAWA 2008
Biblioteka SP 53 w Częstochowie
ARCHIWUM

POLISH SCHOOL LIBRARIES

ZAOLZIE

Projekt Esztergom/Ostrihom - Parkany/Šturovo
BIBLIOTEKI SZKOLNE
NOWY EBIB
V FORUM BIBLIOTEKARZY WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO W CZĘSTOCHOWIE
Sekcja Bibliotekarska Oddziału ZNP w Częstochowie
Konferencja Sosnowiec 2008

Sekcja Bibliotekarska przy Oddziale ZNP w Częstochowie

10 grudnia w Klubie Nauczyciela ZNP w Częstochowie po raz kolejny spotkali sią nauczyciele bibliotekarze i bibliotekarze, członkowie i sympatycy Sekcji Bibliotekarskiej przy Oddziale ZNP w Częstochowie. W spotkaniu na temat "Formy imprezowe w bibliotece szkolnej" uczestniczyło ponad 40 osób.
Zebranym życzenia świąteczne złożył pan Grzegorz Sikora, prezes Oddziału ZNP w Częstochowie.
Zgromadzeni wysłuchali referatu dotyczącego imprez bibliotecznych, zapoznali się z działaniami Związku Nauczycielstwa Polskiego w sprawie łączenia bibliotek i zmian w Karcie Nauczyciela.
Ponadto powrócono do problemu braku standardów w bibliotekarstwie szkolnym.
Omówione zostały i zmodyfikowane plany Sekcji na rok przyszły.

Zapraszamy Członków i Sympatyków Sekcji Bibliotekarskiej przy Oddziale ZNP w Częstochowie na kolejne spotkanie, które dzięki zaproszeniu pani dyrektor Małgorzaty Hankiewicz odbędzie się 14 stycznia 2009r. o godz. 13.00 w Bibliotece Głównej Politechniki Częstochowskiej przy Al. Armii Krajowej 36.
Prosimy o potwierdzenie udziału do dnia 11 stycznia 2010 roku na adres email: bczapska@adm.pcz.czest.pl.

Kolejne spotkania odbędą się zgodnie z harmonogramem:

- Dzień Bezpiecznego Internetu 2010 - 28 stycznia 2010 w godz. 13.00 - 16.00 - konferencja w Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 53 w Częstochowie, przy ul. Orkana 95/109; dojazd autobusami nr 19, 26 i 27 w Kierunku Błeszna, organizatorzy: Samorządowy Ośrodek Doskonalenia w Częstochowie, Sekcja Bibliotekarska ZNP w Częstochowie i Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 53 w Częstochowie;
- Komputeryzacja procesów bibliotecznych - szkolenie z zakresu obsługi programu dla bibliotek szkolnych MOL OPTIVUM- 4 lutego 2010 r. godz.15.00 RODN ”WOM” Al. Jana Pawła II 126/130 Aula „FORUM”, prowadzi pani Beata Raczyńska, organizator Publiczna Biblioteka Pedagogiczna RODN "WOM" w Częstochowie;
- Promocja działań biblioteki - 11 marca 2010;
- VI Forum Bibliotekarzy Województwa Śląskiego - 18 marca 2010 - Biblioteka Śląska w Katowicach;
- Biblioteka szkolna jako środowisko edukacyjne i terapeutyczne - szkolenie - 15 kwietnia 2010 godz. 15.00 Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 53 w Częstochowie, ul. Orkana 95/109;
- Tydzień Bibliotek - 12 maja 2010;
- Promocja czytelnictwa, czyli kampanie czytelnicze w bibliotece - 11 czerwca 2010 godz. 13.30 - Klub Nauczyciela ZNP ul. Waszyngtona 62.

Wszystkich bibliotekarzy i nauczycieli bibliotekarzy z miasta i regionu serdecznie zapraszamy do udziału w spotkaniach oraz szkoleniach w roku szkolnym 2009/2010.

W Nowym Roku 2010 życzymy wielu radości w życiu osobistym i pełnej satysfakcji w pracy zawodowej!!!

ZNP o bibliotekach szkolnych

Zarząd Główny Związku Nauczycielstwa Polskiego zorganizował w dniu 16 grudnia 2009 r. w Warszawie spotkanie poświęcone sytuacji bibliotek szkolnych.
Powołany został zespół roboczy, w skład którego weszli reprezentanci Zarządu Głównego ZNP oraz krajowej i okręgowych sekcji bibliotekarskich.
Podczas spotkania:
- omówione zostały zagrożenia wynikające z zamiarów łączenia bibliotek publicznych ze szkolnymi;
- dokonana została analiza statusu bibliotek szkolnych oraz obowiązującego stanu prawnego;
- pracowano nad projektem standardów dla bibliotek szkolnych;
- przygotowano Apel do Nauczycieli Bibliotekarzy.

W wyniku analizy stwierdzono, że istnieje konieczność nowelizacji niektórych aktów prawnych dotyczących bibliotek szkolnych. W związku z tym w dniu 17 grudnia 2009 przedstawiciele Zarządu Głównego ZNP spotkali się z wiceminister edukacji Krystyną Szumilas i przedstawili stanowisko ZNP w powyższej sprawie.

Apel do Nauczycieli Bibliotekarzy:

Nauczyciele bibliotekarze bibliotek szkolnych żądają:
• jednoznacznego zapisu w ustawie o systemie oświaty zapewniającego istnienie w szkole biblioteki szkolnej jako pracowni interdyscyplinarnej,
• wydania rozporządzenia w sprawie organizacji i funkcjonowania bibliotek szkolnych,
• nowelizacji rozporządzenia o ramowych statutach szkół publicznych, dotyczącej określenia szczegółowych warunków pracy bibliotek szkolnych.

Zespół zwraca się o przesyłanie powyższego apelu na adres e-mail Ministerstwa Edukacji Narodowej: informacja@men.gov.pl.

Informacje także na stronie Związku Nauczycielstwa Polskiego.

W obronie bibliotek

Nie ustają działania zmierzające do obrony bibliotek, popierające zakaz łączenia bibliotek. Protestują nauczyciele bibliotekarze i bibliotekarze, a związki zawodowe i stowarzyszenia bibliotekarskie piszą wspólne Protest przeciwko likwidacji zakazu łączenia bibliotek publicznych z innymi instytucjami i bibliotekami szkolnymi w dniu 18 listopada 2009 w Warszawie.
Krajowa Rada Biblioteczna poinformowała, że wypowiedziała się co prawda przeciw łączeniu bibliotek szkolnych z innymi formami organizacyjnymi działalności kulturalnej, w tym bibliotekami publicznymi oraz przeciw łączeniu bibliotek publicznych z innymi formami organizacyjnymi działalności kulturalnej, ale za uchyleniem zakazu łączenia bibliotek pedagogicznych z innymi formami organizacyjnymi działalności kulturalnej i za ewentualnym łączeniem bibliotek po uzyskaniu zgody KRB, po zasięgnięciu opinii wojewódzkiej biblioteki publicznej. Czyli właściwie dopuszcza możliwość łączenia bibliotek!!!!!. (Vide: EBIB).

15 grudnia 2009r. w emailowym poparciu zakazu łączenia bibliotek połączyli się bibliotekarze i nauczyciele bibliotekarze, przesyłając tą drogą listy do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i pokazując siłę wspólnych działań, zgodnie z apelem Polskiego Związku Bibliotek.

Również znani twórcy literatury, wydawcy, kompozytorzy i aktorzy (2,5 tys. podpisów) zwrócili się z listem "W obronie bibliotek" do premiera Donalda Tuska, w którym czytamy:

"Pan minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski twierdzi, że chodzi tu o łączenie niedochodowych bibliotek z innymi niedochodowymi instytucjami kulturalnymi, co ma obniżyć koszty ich utrzymywania. Kryterium dochodowości placówki kulturalnej, jaką jest biblioteka, użyte przez ministra kultury zdumiewa i wysoce niepokoi. Podzielamy obawy polskich bibliotekarzy, którzy słusznie widzą w tym zamysł likwidacji bibliotek. Znamy dobrze polską rzeczywistość. Jeździmy po polskiej prowincji, do małych miejscowości i jeszcze istniejących małych bibliotek. Polski pisarz często nie ma innego sposobu dotarcia do czytelników. Zważywszy na niski poziom oferty kulturalnej mediów, w tym mediów publicznych, dla czytelników to jedyny żywy kontakt z autorami. (...) Biblioteki nie są - wbrew mniemaniu polskiej klasy politycznej - reliktem odchodzącego świata, o czym świadczy ich rola w Europie Zachodniej, gdzie liczba wypożyczeń z roku na rok rośnie".

Pod protestem podpisali się m.in. Olga Tokarczuk, Julia Hartwig, Maria Janion, Krystyna Janda, Andrzej Sapkowski, Anda Rottenberg, Michał Witkowski i Adam Zagajewski. Za "Głosem Nauczycielskim".

Obecnie z apelem emailowym do nauczycieli bibliotekarzy zwrócił się ZNP.

Tak więc Koleżanko, Kolego każdego ranka po przyjściu do pracy prześlij emailem powyższy APEL do Ministerstwa Edukacji Narodowej, by miało pełną świadomość, że nasze działania nie ustają.!!!

Standardy dla bibliotek szkolnych

Sekcja Bibliotekarska przy Oddziale ZNP w Częstochowie opracowała minimalne Standardy dla bibliotek szkolnych, które zaprezentowane zostały na spotkaniu Zarządu Głównego Związku Nauczycielstwa Polskiego w Warszawie w dniu 16 grudnia 2009 roku:

STANDARDY DLA BIBLIOTEK SZKOLNYCH

Standard podstawowy:
W szkole istnieje/działa biblioteka szkolna jako pracownia interdyscyplinarna – zapis prawny.
Usytuowanie biblioteki – w centrum szkoły, najlepiej na parterze.

Przykładowe standardy minimum:
Standard – lokal
Biblioteka składa się z wypożyczalni i czytelni – najlepiej 2 pomieszczenia.
Standard – budżet
Biblioteka dysponuje konkretnymi środkami finansowymi w danym roku, wydzielonymi w budżecie szkoły, a nauczyciel bibliotekarz ma realny wpływ na jego kształt i realizację.
W przypadku dużych zmian w programach nauczania, a co za tym idzie w kanonie lektur, podręcznikach, książkach pomocniczych – powinna uzyskać dodatkowe fundusze.
Standard – godziny otwarcia biblioteki
Biblioteka powinna być dostępna dla użytkowników w godzinach pracy szkoły i po zajęciach lekcyjnych.
Jeżeli szkoła pracuje w godz. 8.00 – 14.00, to biblioteka powinna być otwarta codziennie przynajmniej do 15.00.
Standard – program pracy biblioteki szkolnej
Biblioteka realizuje program pracy obejmujący pracę pedagogiczną oraz prace biblioteczno – techniczne.
Program powinien określać zadania i funkcje biblioteki szkolnej, obowiązki nauczyciela bibliotekarza, organizację biblioteki szkolnej, obowiązki dyrektora szkoły, rady pedagogicznej i nauczycieli (wzór Zarządzenie Min. Oświaty i Wychowania z dnia 13 maja 1983r. Dziennik Urzędowy MOiW nr 5 poz. 31.- obecnie brak odpowiednich zapisów prawnych).
Standard – program nauczania
Nauczyciel bibliotekarz obowiązany jest realizować własny program nauczania.
Standard – wyposażenie
A. Wypożyczalnia – wyposażona odpowiednio do danej placówki (regały biblioteczne, szafy, lady czytelnicze, biurka, katalogi, komputer z programem bibliotecznym).
B. Czytelnia
(regały, szafy, biurka, gabloty wystawowe, stoliki, krzesła, stoły; telewizor, DVD, wideo, magnetofon; komputer z dostępem do Internetu i drukarka, skaner)
Standard – pracownicy
¤ kwalifikacje określone w Rozporządzeniu MEN
¤ mają zapewnioną pomoc metodyczną i możliwość dalszego kształcenia
¤ etat zależny od:
- wyposażenia biblioteki (np. komputer z programem bibliotecznym, ksero)
- ilości użytkowników (uczniowie, nauczyciele, pracownicy obsługi i administracji, rodzice, absolwenci)
- zadań przydzielonych nauczycielowi bibliotekarzowi
- wielkości księgozbioru
Uwaga:
- jeżeli odrębne pomieszczenie czytelni to dodatkowo – 0,5 etatu
- jeżeli ICIM to dodatkowo – 0,5 etatu i wsparcie administratora sieci w szkole/ informatyka min. 1 godz. tygodniowo.
Standard – księgozbiór
- wydzielony księgozbiór w czytelni (słowniki, albumy, wydawnictwa informacyjne) – 10 %
- lektury (1 lektura na 8 - 10 czytelników; nie starsza niż 10 lat) – 20 %
- literatura piękna dla dzieci i młodzieży – 20 %
- literatura popularnonaukowa i podręczniki – 20 %
- literatura pedagogiczno-psychologiczna – 10 %
- zbiory specjalne (multimedia) – 20 %
- czasopisma min.:
* 1 dziennik
* czasopisma metodyczne dla nauczycieli
* czasopisma dla dzieci i młodzieży
* czasopisma dla pracowników

Dzień Bezpiecznego Internetu 2010

Szósty raz na całym świecie obchodzony będzie, tym razem 9 lutego 2010 r., Dzień Bezpiecznego Internetu DBI.
Organizatorzy polskich obchodów DBI zachęcają szkoły podstawowe, gimnazjalne i ponadgimnazjalne do realizowania przez cały luty 2010 roku inicjatyw związanych z bezpieczeństwem dzieci i młodzieży w Internecie.
W Polsce DBI obchodzony jest od 2005 roku i inicjatywy Polskiego Centrum Programu Safer Internet (Fundacja Dzieci Niczyje oraz NASK). Obecnie Głównym Partnerem jest Fundacja Orange.

Jak piszą organizatorzy:

Dzień Bezpiecznego Internetu ma na celu propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów sieci. Ideą narodowych obchodów DBI jest inicjowanie lokalnych działań, w ramach których dzieci, młodzież i nauczyciele aktywnie angażują się w prace nad projektami poświęconymi bezpieczeństwu w sieci.
Zachęcamy Państwa do przyłączenia się do obchodów DBI poprzez zorganizowanie inicjatywy na rzecz bezpieczeństwa młodych internautów w Państwa szkole. Mogą to być zajęcia edukacyjne, happeningi, gazetki szkolne, audycje w szkolnych radiowęzłach, kampanie informacyjne, konkursy lub inne formy aktywności mające na celu zapoznanie uczniów z zasadami bezpiecznego poruszania się po Internecie.


Podobnie, jak w latach ubiegłych planowane działania można zgłaszać na stronie: www.dbi.pl.
Najciekawsze zrealizowane inicjatywy zostaną nagrodzone.
Cenne nagrody ufundowali organizatorzy i partnerzy DBI. Nagrody główne, w postaci trzech markowych telewizorów LCD 46 cali, ufundowała Fundacja Orange.
Szkoły włączające się w obchody DBI mogą skorzystać z szerokiej oferty materiałów edukacyjnych: scenariuszy zajęć, kursów e-learningowych, materiałów multimedialnych udostępnianych w serwisie www.dzieckowsieci.pl.

Wszelkie informacje na temat dotychczasowych obchodów DBI i planowanego przebiegu Dnia Bezpiecznego Internetu 2010 publikowane są w serwisie www.dbi.pl. Dzieci znajdą też informację o DBI w serwisie www.sieciaki.pl. Pytania prosimy kierować na adres mailowy kontakt@dbi.pl lub telefonicznie: Julia Gursztyn, NASK (22-380 81 43) oraz Katarzyna Zygmunt-Hernandez, FDN (22-616 02 68).

Zespół Saferinternet.pl

Bezpieczeństwo w sieci - konferencja

Serdecznie zapraszamy do udziału w konferencji dla nauczycieli

Bezpieczeństwo w sieci. Dzień Bezpiecznego Internetu 2010.

Organizatorzy:
Samorządowy Ośrodek Doskonalenia w Częstochowie;
Sekcja Bibliotekarska przy Oddziale ZNP w Częstochowie;
Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 53 im. Marii Skłodowskiej-Curie w Częstochowie.

Uczestnicy: zainteresowani nauczyciele szkół różnych typów.

Termin: 28 stycznia 2010 r. (czwartek) godz. 13.00 - 16.00.

Miejsce: Sala Widowiskowa Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 53 im. Marii Skłodowskiej-Curie w Częstochowie, ul. Orkana 95/109.

Plan konferencji:
13.00 - 13.15 Powitanie zebranych i otwarcie konferencji
13.15 - 14.00 Zasady bezpieczeństwa w sieci - mgr Maciej Wiłun, doradca metodyczny SOD w Częstochowie
14.00 - 15.20 Prezentacja projektów szkolnych DBI
15.20 - 15.50 Dyskusja
15.50 - 16.00 Podsumowanie konferencji i zamknięcie

Uwagi: Udział w konferencji jest bezpłatny. Uczestnicy otrzymają zaświadczenia o udziale w konferencji.
Prosimy o potwierdzenie udziału drogą emailową.
Kontakt z organizatorami:
Renata Sowada bsp53@wp.pl.

Wspomnienie o Tadeuszu Gierymskim

o, Boże, tak przylgnąłem do życia
że nic poza nim nie widzę (...)


22 listopada 2009 roku zmarł Tadeusz Gierymski, poeta i prozaik regionu częstochowskiego.
Urodził się w 1928 roku w Płońsku w znanej rodzinie malarskiej Gierymskich, ale do tego pokrewieństwa przyznał się dopiero po latach, jak i do tego, że nie posiada zdolności plastycznych. Zanim zdecydował się na studia polonistyczne, studiował rok w łódzkiej "Filmówce" oraz w szkole teatralnej.
Po studiach przyjechał z żoną do Częstochowy i tu zamieszkał. Pracował w Bibliotece Publicznej i jako sekretarz w redakcji "Gazety Częstochowskiej".
To tu zamieścił pierwsze teksty poetyckie Haliny Poświatowskiej. Tak wspomina ten okres:
Któregoś dnia przyszła do mnie kobieta w chustce. Mówiła, że jej córka jest chora, leży w łóżku i pisze wiersze. Podała mi zeszyt. A ja, nim zajrzałem, wiedziałem, że i tak te poezje wydrukuję. Kiedy przeczytałem, od razu dostrzegłem, że to wielki talent. Potem przyszła Poświatowska. Wybraliśmy chyba trzy teksty, które trafiły do gazety. Był rok 1956 i jej debiut prasowy. Zaproponowałem: zrobimy dla pani wieczór poetycki. Odbył się w gmachu redakcji, w budynku, którego już nie ma, przed dworcem od al. Wolności. Później zabrałem Poświatowską do Klubu Młodej Inteligencji, który wtedy powstał. Janusz Mielczarek i inni założyli tam kabaret polityczny. Poświatowska napisała nawet dla niego teksty, ale były zbyt poetyckie. Potem wyjechała do Krakowa. (Rozmowa jubileuszowa z poetą Tadeuszem Gierymskim Rozmawiał Tadeusz Piersiak. "Gazeta Wyborcza. Częstochowa" 13.01.2006r. Gazeta.pl. Częstochowa)
Przyjaźnił się także z Ludmiłą Marjańską, również poetką wywodzącą się z Częstochowy.

Tadeusz Gierymski debiutował wierszami w "Tygodniku Powszechnym" w 1955 roku, ale swój pierwszy zbiór poezji "Mała oda do lampy" wydał dopiero w 1976.
W 1982 roku wyszedł tomik "Rosa i rdza", w 1999 roku ukazał się zbiór "Wiersze", a w 2002 roku - "Wyścig z czasem. Wybór wierszy", w 2003 - "Tulia", "Piołun".
Przez wiele lat prowadził kąciki poetyckie w prasie, m.in. w "Dzienniku Częstochowskim 24 Godziny" i w tygodniku "Gazeta Częstochowska", umożliwiając debiuty młodym twórcom.
Autor uprawiał również niedługie formy prozatorskie, czego przykładem "Notatki z czasu" (2001) i "Opowiadania najkrótsze" z roku 2002, oparte głównie na nostalgicznych przeżyciach piszącego, oraz "Zapiski o świcie" publikowane w Dwumiesięczniku Kulturalnym „Aleje 3”.
W 2003 roku ukazała się jego książka "Region częstochowski w literaturze pięknej". Jest również autorem scenariuszy kilku filmów dokumentalnych.
W 2005 roku wydał swoją dziewiątą książkę zatytułowaną "Miscelanea literackie". Jak sam przyznał we wstępie do niej:
Tworzyłem z potrzeby rozumu i serca. Jednak zawsze inspiracją mojego pisarstwa było (nadaremnie) dochodzenie prawdy oraz równie bezowocna próba rozwikłania tajemnicy życia i istoty zwanej CZŁOWIEKIEM.
W sierpniu 2004 roku ukazała się książka o Jego twórczości poetyckiej zatytułowana "Solidne niefarbowane retro" pióra Arkadiusza Frani.

Tydzień Bibliotek 2010

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich po raz siódmy organizuje Tydzień Bibliotek, który odbędzie się w dniach 8 - 15 maja 2010 roku pod hasłem BIBLIOTEKA – SŁOWA, DZWIĘKI, OBRAZY. Organizatorzy tak uzasadniają wybór hasła:

Współczesna biblioteka, zwłaszcza biblioteka publiczna, stopniowo przestaje być wyłącznie zbiorem książek i czasopism drukowanych; staje się miejscem gdzie czytelnik angażuje swój słuch, a wzrok służy nie tylko rejestracji kształtu liter, ale również odbiorowi bogactwa obrazów i zdjęć. Coraz częściej biblioteki stają się mediatekami, gromadzącymi treści na różnych nośnikach. Multimedialność naszych książnic stała się faktem, stąd hasło Tygodnia Bibliotek 2010, które pozwala uświadomić czytelnikom nie tylko kierunek, w jakim zmierzają placówki biblioteczne, ale i pokazać konkretne rozwiązania stosowane w praktyce. W realizowaniu hasła: „Biblioteka - słowa, dźwięki, obrazy” jest miejsce zarówno na podkreślenie roli Internetu, w którym splot tych pojęć realizuje się najpełniej, jak i na odniesienie do zbliżającego się Roku Chopinowskiego.

Zarząd Główny Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich ogłasza również dwa konkursy:
- na najlepszy program działań realizowanych w Tygodniu Bibliotek - uczestnikami konkursu mogą być wszystkie rodzaje bibliotek, placówki kulturalne, stowarzyszenia, szkoły, itp.,
- na najlepszy plakat Tygodnia Bibliotek, związany z hasłem programu - projekty należy przesyłać do Biura Zarządu Głównego SBP (Al. Niepodległości 213, 02-086 Warszawa, email: biuro@sbp.pl ), najlepiej w formie plików JPG w terminie do 10 lutego 2010 r. Możliwe jest także przesłanie projektów wykonanych ręcznie na papierze.
Regulaminy obu konkursów zostaną ogłoszone wkrótce.
Informacje za: EBIB.

Jeszcze o V Forum Bibliotekarzy Województwa Śląskiego w Częstochowie

W "Częstochowskim Biuletynie Oświatowym" nr 4 (74) z 2009 r. zamieszczone zostało wystąpienie Renaty Sowady:
Idea Forum Bibliotekarzy Województwa Śląskiego (s. 99 - 100).
Ponadto w czasopiśmie Słowackiej Biblioteki Narodowej, dzięki tłumaczeniu pana Tomasza Trancygiera, ukazało się sprawozdanie z Forum autorstwa Renaty Sowady:
Budúcnosť knižníc – knižnice budúcnosti."Knižníca" 2009 nr 11 - 12 s. 30 - 32.

Światowy Dzień Pluszowego Misia w Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 53 w Częstochowie

25 listopada 2009 obchodziliśmy Światowy Dzień Pluszowego Misia. W tym roku ta znana zabawka skończyła 107 lat.

W Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 53 im. Marii Skłodowskiej-Curie w Częstochowie obchody Światowego Dnia Pluszowego Misia realizowane były w formie szkolnego projektu, który trwał od 24 do 26 listopada 2009r. W jego realizację zaangażowana była cała społeczność szkolna.
W czytelni przygotowana została wystawa zatytułowana "Misie i niedźwiedzie w literaturze", prezentująca teksty literackie, których bohaterami są niedźwiedzie lub misie.
Uczniowie klas 0 - 3 po raz kolejny w ramach kampanii "Cała Polska czyta dzieciom" wysłuchali głośnego czytania książek "Nowe przygody misia Uszatka" oraz "Bajki misia Uszatka" Czesława Janczarskiego, a także uczestniczyli w konkursie plastycznym.
Klasy 0 - 3 wspólnie wykonały plakaty oraz uczestniczyły w konkursie "Pluszowy miś", a uczniowie klas 0 - 3 wykonali prace plastyczne oraz wzięli udział indywidualnie w konkursie plastycznym "Mój ulubiony miś".
25 listopada 2009r. o godz. 10.00 i 12.00 wszyscy uczniowie oraz nauczyciele uczestniczyli w apelach, podczas których:
- prezentowali swoje ulubione misie, które przynieśli do szkoły;
- wysłuchali informacji na temat historii zabawki oraz Dnia Pluszowego Misia;
- wspólnie zaśpiewali najbardziej znaną piosenkę o misiu "Stary niedźwiedź mocno śpi".
Ponadto w szkole prowadzona była zbiórka zabawek, które przekazane zostały do Pogotowia Opiekuńczego oraz Zespołu Szkół Specjalnych.
Światowy Dzień Pluszowego Misia w naszej Szkole przygotowały panie: dyrektor Wanda Szymczyk, Krystyna Kosiorek, Dorota Mela, Izabela Sitek, Renata Sowada. Fotografie wykonali Izabela Sitek, Renata, Sowada, Piotr Kalinowski.
Informacje na temat projektu zamieszczone zostały na stronie szkoły i biblioteki.

Zmiany w Języku Haseł Przedmiotowych Biblioteki Narodowej

Zmiany, jakie wprowadza Biblioteka Narodowa w Języku Haseł Przedmiotowych od 1 stycznia 2010 r. dotyczą słownictwa JHP oraz metodyki opracowania przedmiotowego. Mają one na celu uproszczenie opisu przedmiotowego i usprawnienie opracowania.
W związku z planowanymi pracami Biblioteka Narodowa prosi przedstawicieli bibliotek, które stosują JHP BN i pobierają rekordy wzorcowe haseł przedmiotowych rozwiniętych, o kontakt z panią Anną Stolarczyk, kierownikiem Pracowni JHP BN: e-mail a.stolarczyk@bn.org.pl lub tel. 22 608-2445.

Za: EBIB.

Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych w Częstochowie - październik 2009



Napływają informacje na temat obchodów Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych w bibliotekach naszego regionu.
Poniżej prezentujemy już nadesłane:

Biblioteka Zespołu Szkół Zawodowych Specjalnych im. Marii Grzegorzewskiej w Częstochowie - I. Jura:

1. Organizacja konkursu plastycznego „Biblioteka moich marzeń” – wystawka prac w bibliotece szkolnej;
2. Całodniowa impreza „Maraton czytania”, podczas której dla uczniów z poszczególnych klas czytali: Pani Dyrektor, Pani Pielęgniarka, Pani Bibliotekarka, a także inni chętni Nauczyciele;
3. Zwiedzanie Biblioteki AJD, Biblioteki Politechniki i Filii Biblioteki Publicznej na ulicy Księżycowej - w wycieczce uczestniczyli wszyscy uczniowie z Liceum;
4. Spotkanie Koła Przyjaciół Biblioteki - czytanie bajek i opowiadań terapeutycznych M. Molickiej;
5. Zamieszczenie informacji o Miesiącu Bibliotek w Gazetce Szkolnej i na stronie internetowej ZSZS.

Biblioteka Szkoły Podstawowej nr 54 w Częstochowie - I. Szewczyk:

1.Czwartkowe zajęcia czytelnicze z uczniami klas 0 - 4 w bibliotece.

Biblioteka Zespołu Szkół Gastronomicznych w Częstochowie - M. Ciupis:

1."Jak powstała książka?" - konkurs;
2. Wycieczki do Biblioteki Publicznej w Częstochowie.

Biblioteka Szkoły Podstawowej nr 3 w Blachowni - J. Bereszyńska:

1. Apel z okazji MMBS;
2. Pasowanie uczniów klas pierwszych na czytelników;
3. Referat dla rodziców na temat akcji "Cała Polska czyta dzieciom" i wpływu czytania na rozwój dziecka;
4. "Czy znasz taką bajkę?" i "Czy znasz lekturę?" - konkursy czytelnicze dla uczniów klas 1 - 3.

Biblioteka Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Częstochowie - W. Kałuzińska:

1. Plakaty nt. Biblioteka naukowa (w wykonaniu uczniów kl. 1);
2. "Laureaci Literackiej Nagrody Nobla z ostatnich 10 lat" - gazetka w bibliotece.

Biblioteka Szkoły Podstawowej nr 8 w Częstochowie - A. Lubaszewska:

1. "Wiersz o szkolnej bibliotece" - konkurs dla uczniów klas 4 - 6;
2. "Wiersze o jesieni" - konkurs recytatorski dla uczniów klas 1 - 6;
3. Kiermasz nowości książkowych.

Biblioteka Szkoły Podstawowej nr 21 w Częstochowie - I. Walczak:

1. "Podaruj książkę bibliotece" - akcja;
2. "MMBS" - gazetka;
3. "Znam przysłowia" - konkurs.

Biblioteka Zespołu Szkół - Gimnazjum nr 1 w Koniecpolu - U. Urban:

1. "Twórczość Juliusza Słowackiego" - wystawa;
2. "Twórczość Juliusza Słowackiego" - konkurs;
3. Gazetka okolicznościowa.

Biblioteka Zespołu Szkół - Szkoła Podstawowa nr 1 w Koniecpolu - U. Urban:

1. "Ulubiona bajka" - konkurs plastyczny;
2. Konkurs recytatorski wierszy o jesieni dla uczniów klas 1 - 3;
3. Kiermasz nowości w bibliotece.

Biblioteka Szkoły Podstawowej nr 32 im. J. Dudy-Gracza w Częstochowie - I. Gwiazdowicz, A. Czerwińska:

1. „Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych” - wystawka okolicznościowa;
2. Wystawa prac plastycznych uczniów przedstawiających portret biblioteki;
3. Konkurs plastyczny oraz wystawa pokonkursowa na „Logo szkoły”;
4. Promocja oraz udział uczniów w obchodach „Międzynarodowego tygodnia pisania listów” (9-16 października), z tej okazji została przygotowana wystawka okolicznościowa o historii listu oraz pisma. Uczniowie pisali listy, a najciekawsze z nich zostały zaprezentowane na wystawie. Ponadto uczniowie klas II przygotowali prace plastyczne „listy – liście”;
5. Wystawka z okazji rocznicy urodzin Wandy Chotomskiej;
6. Przedstawienie dla klas IV – VI pt. „Sąd nad książką” przygotowane przez Koło Przyjaciół Biblioteki;
7. Inne konkursy językowe i czytelnicze;
8. Akcja „Pomóż bibliotece – zbieraj makulaturę” (konkurs międzyklasowy).

Biblioteka Szkoły Podstawowej nr 42 w Częstochowie - I. Ślęzak:

1. Okolicznościowa gazetka;
2. Kiermasz książki w wypożyczalni;
3. Premiera prezentacji multimedialnej "Wszystko o bibliotece" na stronie szkoły.
Prezentacja zajęła I miejsce w konkursie powiatowym zorganizowanym przez Sekcję Bibliotekarską przy Oddziale ZNP w Częstochowie pod patronatem mgr Grzegorza Sikory Prezesa ZNP w Częstochowie;
4. "Biblioteka w obiektywie" - prezentacja zdjęć na gazetce w holu głównym i stronie szkolnej www;
5. Czytanie bajek dzieciom ze świetlicy;
6. Konkurs na prezentację multimedialną do wierszy J. Brzechwy dla dzieci korzystających z ICIM.

Biblioteka VI Liceum Ogólnokształcącego im. J. Dąbrowskiego w Częstochowie - E. Piątkiewicz, I. Tutak:

1. Plebiscyt na ulubioną książkę z dzieciństwa;
2. ”Wielcy dyslektycy" - wystawa w bibliotece szkolnej;
3. Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych - wystawka Gazetki okolicznościowej na głównym holu szkoły;
4. Nieustający konkurs czytelniczy - zadanie na październik „Kto jest autorem podanych antycznych myśli”;
5. Konkurs wiedzy o życiu i twórczości Stanisława Wyspiańskiego, wyjście do Miejskiej Biblioteki Publicznej Filii nr 13 w Częstochowie - udział w konkursie ”A to Polska właśnie”;
6. „Sąd nad książką” - przedstawienie w wykonaniu uczniów naszej szkoły;
7. Lekcje biblioteczne wprowadzenie uczniów klas I do grona czytelników;
8. "Nasza mała - WIELKA szkolna biblioteka" - premiera prezentacji multimedialnej;
9. „Poczytaj mi, przyjacielu” - akcja: czytanie bajek dzieciom ze Świetlicy Opiekuńczo – Wychowawczej;
10. Słodki poczęstunek - 30 października wszyscy Czytelnicy odwiedzający szkolną bibliotekę zostaną poczęstowani słodyczami.

Biblioteka Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 53 w Częstochowie - D. Mela, I. Sitek, R.Sowada, W. Szymczyk:

1. Kampania informacyjna na terenie szkoły, na stronie internetowej biblioteki;
2. "Wiersze pani Chotomskiej" - konkurs recytatorski dla uczniów klas 2 i 3;
3. spotkanie aktywu bibliotecznego;
4. Audycja radiowa;
5. "Ulubiony bohater" - konkurs dla uczniów klas 2, 3 i 4 na zakładkę do książki;
6. "Nasze autorki" - wystawa w czytelni z okazji: 120. rocznicy urodzin M. Dąbrowskiej, 100. rocznicy urodzin H. Rudnickiej, 80. rocznicy urodzin W. Chotomskiej, 105. rocznicy urodzin M. Krűger;
7. "Pamięci Haliny Poświatowskiej" - podsumowanie Wojewódzkiego Konkursu Poetyckiego;
8. "Cała Polska czyta dzieciom" - spotkania dla uczniów klas 0 - 3 oraz oddziału przedszkolnego;
9. "Dzień Głośnego Czytania" - maraton czytelniczy "Ucho, dynia, sto dwadzieścia pięć";
10. Pasowanie uczniów klas I na czytelnika.
You can translate this website using Google Translate
Magazyn internetowy wydawany od 30.08.2005
The webmagazine issued from 30.08.2005
Miesięcznik, mutacje co około 10 dni
Monthly, new editions are available about every 10 days
Poprzednio: e-Kurier TNBSP/e-Kurier NB/TNBSP
Formerly: e-Kurier TNBSP/e-Kurier NB/TNBSP
Redaktor koordynujący: dr Renata Sowada - nauczyciel bibliotekarz
Coordinator: Renata Sowada Ph.D. - teacher librarian
Kontakt/Contact: klementinum@autograf.pl
We do apologize for all mistakes in our translations.

© Częstochowa, Poland 2005 - 2009