Archiwum 2007

e-Kurier NB
POPRZEDNIO/FORMERLY: E-KURIER TNBSP, E-KURIER NB/TNBSP

Magazyn internetowy nauczycieli bibliotekarzy, bibliotekarzy bibliotek pedagogicznych, publicznych, naukowych i kościelnych oraz czytelników. The webmagazine of Polish school librarians, librarians from pedagogical, public, scientific, church libraries and readers.
Numer/Issue 5/2007 (22), Maj/May 2007, mutacja/edition 6
Aktualizacja/Update: 27 maja/27th May 2007


Strajk nauczycieli 29 maja 2007

Związek Nauczycielstwa Polskiego zapowiedział na dzień 29 maja 2007 (wtorek) dwugodzinny strajk ostrzegawczy. W godzinach 8.00 - 10.00 w szkołach nie będzie prowadzona działalność dydaktyczna. W strajku uczestniczyć będą również nauczyciele bibliotekarze.
Podstawowe postulaty strajkowe to:
- utrzymanie uprawnień emerytalnych dla nauczycieli na dotychczasowych zasadach po 2007 roku;
- objęcie nauczycieli emeryturami pomostowymi;
- znaczące podwyżki wynagrodzeń dla nauczycieli i pracowników oświaty;
- zwiększenie nakładów na oświatę, gwarantujących pełną realizację przez samorządy zadań edukacyjnych.
Uchwała strajkowa ZG ZNP

Konferencja Inforum 2007 w Pradze

W dniach 22-24 maja 2007 w stolicy Republiki Czeskiej, Pradze, odbywa się 13 Konferencja INFORUM 2007.
Organizatorami Konferencji są Albertina Income Praha oraz Uniwersytet Ekonomiczny w Pradze.
W programie Konferencji, przeznaczonej dla specjalistów informacji w bibliotekach, specjalistów IT, naukowców, lekarzy, studentów, firm prywatnych i państwowych, znajduje się ogromna ilość ciekawych informacji przydatnych nauczycielom bibliotekarzom.
Ponieważ Konferencja jest dostępna on-line, a obrady toczą się w języku czeskim (podsumowania w języku angielskim), zachęcamy wszystkich nauczycieli bibliotekarzy do uczestnictwa w tej Konferencji za pomocą internetu. Łącza dostępne w bibliotekach szkolnych są wystarczające, konieczny jest program Windows Media Player w wersji min. 9.
Strona internetowa Konferencji:www.inforum.cz.
W dniu dzisiejszym wysłuchać można było między innymi wykładów na temat digitalizacji zbiorów, m.in. w Bibliotece Narodowej Republiki Czeskiej, wykorzystania pakietu ExLibris dla efektywnego uzyskiwania materiałów źródłowych on-line, czy zdigitalizowanych zbiorów wydawnictwa Springer.
Jutro między innymi: ocena kompetencji pracowników informacji, proces kształcenia pracowników bibliotek w Rumunii. Ponadto w czasie Konferencji: zagadnienia Web 2.0, biblioteki cyfrowe, e-learning.
Zapraszamy!

Ryszard Kapuściński - o zmarłych tylko dobrze...

Histeria lustracyjna w Polsce sięga powoli zenitu. Możemy zacząć już uważać Orwella za proroka. Jeden z niewielu naprawdę znanych na świecie polskich twórców (o czym mieliśmy się okazję przekonać w Wels) został "zdekomunizowany" przez polskie publikatory. Artykuł w Guardianie nie pozostawia wątpliwości, jak jesteśmy postrzegani na świecie. Czy ktoś jest w stanie zatrzymać tę lawinę?

X Jubileuszowa Ogólnopolska Pielgrzymka Bibliotekarzy na Jasną Górę

20 maja 2007 roku odbyła się X Jubileuszowa Ogólnopolska Pielgrzymka Bibliotekarzy na Jasną Górę.
O godzinie 11.00 odprawiona została msza św. w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej w Sanktuarium Jasnogórskim. Mszę koncelebrowali duszpasterze bibliotekarzy: z Katowic - ks. dr Henryk Olszar oraz z Gdańska - ks. Maciej Kwiecień. Po mszy świętej około godz. 12.30 odbyło się spotkanie bibliotekarzy w kaplicy Domu Pielgrzyma, w którym uczestniczyło około 130 osób.
Reprezentująca organizatorów pani Bożena Szczykała z Duszpasterstwa Bibliotekarzy Archidiecezji Katowickiej przedstawiła idee spotkania modlitewnego bibliotekarzy na Jasnej Górze oraz dokonania bibliotekarzy działających w Duszpasterstwie Bibliotekarzy Archidiecezji Katowickiej. Duszpasterstwo Bibliotekarzy z Katowic zaprezentowało swoją stronę internetową.
Pan Marian Skomro z Duszpasterstwa Bibliotekarzy Archidiecezji Gdańskiej przedstawił działalność koleżanek i kolegów z Pomorza oraz ich plany bliskie (wycieczka na Kresy) oraz dalekosiężne (pielgrzymka do sanktuariów św. Wawrzyńca, patrona bibliotekarzy, na Śnieżkę oraz do Madrytu).
W Pielgrzymce uczestniczyła tradycyjnie duża grupa bibliotekarzy z Torunia, a także bibliotekarze z województwa lubuskiego (Gorzów Wielkopolski, Żary), Wałbrzycha, Sieradza, Namysłowa oraz Częstochowy.
Spotkanie uzewnętrzniło potrzebę integracji bibliotekarzy różnych sieci, intensyfikacji spotkań, wspólnego podejmowania wyzwań współczesności.


The 10th, Jubilee Librarians Pilgrimage to Black Madonna in Częstochowa Sanctuary has taken place on 20th May 2007.

I Europejski Kongres Bibliotek w Wels - Górna Austria

I Europejski Kongres Bibliotek (European Library Congress) odbył się w dniach 26 - 28 kwietnia 2007 roku w 60 tysięcznym mieście Wels koło Linzu, w Górnej Austrii. Uczestniczyło w nim około 150 bibliotekarzy reprezentujących 16 państw (w tym bibliotekarze z Austrii, Niemiec, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii, Kanady, Holandii, Danii, Norwegii, Szwecji, Finlandii, Włoch, Chorwacji, Republiki Czeskiej, Polski, Portugalii, Hiszpanii).
Temat Kogresu to "Biblioteki szkolne jako miejsce uczenia się (nie ma uczenia się bez czytania)".
Polskę podczas tego spotkania reprezentowało 5 osób.
Uroczystość rozpoczęcia Kongresu miała miejsce w Stadthalle w Wels w dniu 26 kwietnia 2007 roku o godzinie 15.00. Po krótkim przywitaniu uczestników (w tym wysłuchaniu filmu z pozdrowieniami od Pani Minister Edukacji Republiki Austriackiej) i prezentacji programu spotkania rozpoczęła się pierwsza prezentacja dotycząca bibliotek szkolnych i systemu edukacji czytelniczej w Austrii. Kolejnym punktem programu były prezentacje praktycznych aspektów funkcjonowania biblioteki szkolnej. Zakres działalności austriackich bibliotek szkolnych, co zauważyliśmy z dumą, nie odbiega w sposób zasadniczy od funkcjonowania reprezentowanych przez nas bibliotek szkolnych. Wszystkie elementy, zarówno w zakresie czytelnictwa jak i edukacji medialnej są obecne również w naszych placówkach.
Następnie zaprezentowany został wykład mgr. Gerharda Falschlehnera pod tytułem: "Nie ma uczenia się bez czytania". Wykładowca jest absolwentem studiów historycznych i germanistyki, dyrektorem Austiackiego Klubu Książki dla Młodzieży (Austrian Book Club for Young People), osobą znaną w środowisku austriackim ze swego zaangażowania w zakresie problematyki czytelniczej. Pełni funkcję koordynatora programu promującego czytelnictwo afiliowanego przy Ministerstwie Edukacji Republiki Austriackiej (LESEFiT -Fit for reading).
Wystąpienie mgr. Falschlehnera ogniskowało się wokół problemów użytkowania mediów oraz kompetencji czytelniczych w "generacji sieciowej"- młodych ludzi zorientowanych na nowe technologie.
W XXI wieku żyjemy w czasach, w których kluczową rolę pełni dostęp do informacji multimedialnej, nowoczesnych i zaawansowanych technologii. Rzeczywistość realna przeplata się z rzeczywistością wirtualną. Umiejętności obsługi multimediów daje możliwość kreacji nowych wartości; w tej kreatywnej rzeczywistości niezbędna i ważna jest również umiejętność korzystania z książki jako nośnika informacji. Czytanie to niezastąpiona kompetencja człowieka umożliwiająca poruszanie się w oceanie wiedzy, w opisywanych rzeczywistościach medialnych i systemach informatycznych oraz wirtualnych. Promocja nawyku czytania jest ważnym elementem rozwoju młodej jednostki w świecie współczesnym.
Po wykładzie uczestniczyliśmy w wystawie, związanej z działalnością Lesekompetenzzentrum Ober Oesterreich w Wels. Nowatorska działalność placówki sprawiła, że Wels jest "stolicą" kraju w zakresie problematyki związanej z kompetencją czytania.
W godzinach wieczornych, w budynku Ratusza w Wels, odbyło się uroczyste spotkanie uczestników Kongresu i władz miasta i regionu. Część artystyczną prowadził redaktor ORF Oberoesterreich - Michael Trnka, czytając teksty anegdot z książki Christiana Schacherreitera.
W następnym dniu Kongresu, 27 kwietnia 2007 roku, kolejny raz w Stadthalle, usłyszeliśmy informacje na temat działalności bibliotek szkolnych w Europie.
Kolejne kilka godzin dnia zajęły nam zajęcia warsztatowe, prowadzone w bardzo ciekawych miejscach miasta.
Przedstawiciele Południowego Tyrolu we Włoszech, Elisabeth Mairhofer, Markus Fritz oraz Michael Patreider prowadzili warsztaty "Promocja umiejętności czytania w multimedialnej bibliotece szkolnej".
Peter Baier-Kreiner był prowadzącym warsztatów "Biblioteka jako centrum kulturalne". To bez wątpienia najciekawsze warsztaty w zakresie poznawczym i intelektualnym. Niestety, co nas zasmuciło, bibliotekarze szkolni z innych państw Europy nie znają twórczości polskich pisarzy i poetów; w tym aspekcie jest jeszcze wiele do zrobienia.
Herman Pitzer oraz Barbara Pitzer prowadzili warsztaty "Motywacja do czytania i radość czytania"
Warsztaty "Kompetencje medialne i informatyczne młodzieży od lat 15" przedstawił Andreas Klingenberg.
W Stadhalle odbyły się warsztaty Photo Safari, prowadzone przez Gudrun Sulzenbacher, ukazujące niestandardowe wykorzystanie fotografii książkowych.

W godzinach wieczornych w Klasztorze Minorytów w Wels odbyła się nocna gala prowadzona przez wspomnianego wyżej Michaela Trnkę. Młodzież ze Szkoły Podstawowej nr 10 w Wels przedstawiła inscenizację bajki w sześciu językach. Prezentacja ukazała brak bariery językowej między młodzieżą i pozawerbalne sposoby porozumiewania.
Kolejny punkt programu, przedstawienie SOG. theater było okazją do współuczestnictwa (w dosłownym znaczeniu) w wydarzeniu kulturalnym.
Trzeci dzień Kongresu, 28 kwietnia 2007 roku, rozpoczął wykład profesora Konrada Paula Liessmanna dotyczący wartości związanych z czytaniem, uczeniem się z książkami i z książek. Wykładowca zwrócił uwagę na nieprzemijające znaczenie czytania oraz książek w cybernetycznym, multimedialnym, współczesnym świecie.
Następnie uczestnicy Kongresu mieli możność kontaktu z twórcą, pisarzem, Christophem Ransmayrem, który czytał fragmenty swojej książki.
Około godziny 12 nastąpiło uroczyste zakończenie Kongresu, pierwszego, ale wierzymy, że nie ostatniego. Udział w Kongresie pozwolił uczestnikom na wymianę doświadczeń związanych z funkcjonowaniem bibliotek szkolnych w krajach europejskich. Interesujące wykłady i warsztaty, przeprowadzone w pięknych wnętrzach Muzeum oraz Młodzieżowym Centrum Kultury umożliwiły zapoznanie się z ciekawymi projektami realizowanymi w bibliotekach. Szczególną rolę poświęcono czytaniu - różnym interpretacjom tego terminu.
Serdecznie pozdrawiamy wszystkich uczestników Kongresu, w tym szczególnie koleżanki, z którymi nie dzieliła nas żadna bariera językowa, przedstawicielki Republiki Czeskiej i Chorwacji.
Dziękujemy za życzliwość i zainteresowanie naszymi działaniami pani Helle Barrett ze Szwecji.
Dziękujemy panu Janowi Jackowiczowi-Korczyńskiemu - osobie, dzięki której mogliśmy w Kongresie uczestniczyć.
Nie mniejsze podziękowania należą się pani Anicie Weissenboeck, organizatorowi Kongresu.


W dniu 28 kwietnia 2007roku odbył się także czwarty meeting ENSIL, w którym uczestniczyło około 30 osób z kilkunastu krajów, w tym trzech przedstawicieli Polski. W trakcie spotkania przedstawiono projekty edukacyjne realizowane w kilku krajach, wysłuchano wystąpień m.in. przedstawicieli Niemiec i Chorwacji.
Koordynator ENSIL w Polsce, pan Jan Jackowicz-Korczyński przedstawił autorski projekt rozwoju bibliotek szkolnych, zakładający dostosowanie biblioteki do zmieniającej się rzeczywistości (Biblioteka Szkolna 2.0). Projekt opiera się na współdziałaniu z Programem Komisji Europejskiej - Youth in Action 2007-2013.
Obrady zdominowała sprawa ewentualnych przekształceń organizacyjnych ENSIL-u w organizację lub fundację. W dyskusji wyraziliśmy naszą negatywną opinię związaną ze sformalizowaniem ENSIL-u. Naszym zdaniem, ENSIL jako organizacja straci i należy utrzymać status quo. Jesteśmy jednocześnie pod ogromnym wrażeniem zaangażowania przedstawicieli ENSIL-u w działalność na rzecz bibliotek szkolnych.

Szersze informacje i wnioski dotyczące Europejskiego Kongresu Bibliotek w Wels pojawią się podczas zaplanowanej na 23 października 2007 roku Ogólnopolskiej Konferencji Naukowo-Szkoleniowej w Częstochowie, której jedną ze składowych będzie Europejski Kongres Bibliotek/European Library Congress 2007 - Retrospektywa Polska.


The First European Library Congress took place in Wels, Upper Austria from 26th of April to 28th of April 2007. About 150 school librarians from 16 countries took part in this conference (Austria, Germany, Switzerland, Great Britain, Canada, the Netherlands, Denmark, Norway, Sweden, Finland, Italy, Croatia, Czech Republic, Poland, Portugal, Spain).
The theme of European Library Congress was: School libraries as places of learning (no learning without reading).
Poland was represented by five participants.
The First European Library Congress gave us a great possibility to meet friends, to talk about school libraries, to learn new competences and to create new ideas. School libraries in Europe are closer itself after this Congress. We are waiting for the next one...

Ogólnopolska Konferencja Naukowo-Szkoleniowa nt. ICIM w Częstochowie - 23 października 2007

23 października 2007 roku w Sali Sesyjnej Urzędu Miasta Częstochowy odbędzie się Ogólnopolska Konferencja Naukowo-Szkoleniowa na temat "Centra informacji multimedialnej w bibliotekach" oraz IV Regionalne Forum Bibliotekarzy w Częstochowie. Spotkanie zorganizowane zostanie z okazji VIII Międzynarodowego Dnia Bibliotek Szkolnych.
Oba przedsięwzięcia objął honorowym patronatem dr inż. Tadeusz Wrona Prezydent Miasta Częstochowy.
Organizatorami Konferencji i Forum są: Sekcja Bibliotekarska przy Oddziale ZNP w Częstochowie oraz organizacje bibliotekarskie regionu częstochowskiego.
Wszystkich zainteresowanych bibliotekarzy zapraszamy do udziału.
Przygotowania do Konferencji omówione zostaną podczas spotkania bibliotekarzy w Tygodniu Bibliotek w Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 53 w Częstochowie.
W związku z ważnymi treściami Europejskiego Kongresu Bibliotek w Wels, w którym uczestniczyliśmy, przewidziano rozszerzenie programu Konferencji o punkt: Europejski Kongres Bibliotek/European Library Congress 2007 - Retrospektywa Polska.


All-Polish Scientific-Instructive Conference: Multimedial Information Centers in Libraries and the Fourth Regional Librarians Forum will take place on 23rd of October 2007 in City Hall of Częstochowa, Poland. Polish Teachers Union - Librarians Section in Częstochowa and organizations of librarians from our region will organize this Conference.
This Conference will be a part of celebration of International School Library Day 2007 in Częstochowa.

Sekcja Bibliotekarska Oddziału ZNP w Częstochowie

19 kwietnia 2007 roku odbyło się kolejne spotkanie członków Sekcji Bibliotekarskiej przy Oddziale ZNP w Częstochowie. Uczestniczyło w nim ok. 30 nauczycieli bibliotekarzy. Spotkanie miało charakter szkoleniowy. Tematem szkolenia były "Standardy w bibliotekach".
Omówiono także program obchodów Tygodnia Bibliotek i regulamin Konkursu Międzyszkolnego na najlepszą prezentację multimedialną Wszystko o bibliotece, który zorganizowany zostanie pod patronatem mgr Grzegorza Sikory Prezesa Oddziału ZNP w Częstochowie.
The members of Polish Teachers Union - Librarians Section in Częstochowa met on 19th of April 2007. This instructive meeting was dedicated to standards in school libraries and celebration of the Week of Libraries 2007.

Tydzień Bibliotek w Częstochowie

Trwa Tydzień Bibliotek, a Sekcja Bibliotekarska realizuje Program Tygodnia Bibliotek 2007, obejmujący następujące działania:

7 maja - 13 maja 2007 (poniedziałek - niedziela) - konkurs fotograficzny dla bibliotekarzy "Tydzień Bibliotek 2007 w obiektywie",
8 maja 2007 (wtorek) godz. 15.30 - 16.30 - rozmowy o bibliotece - panel dyskusyjny bibliotekarzy na Gadu-Gadu,
9 maja 2007 (środa) - prezentacja informacji na temat działalności Sekcji Bibliotekarskiej w internecie,
10 maja 2007 (czwartek) godz. 12.00 - spotkanie bibliotekarzy w Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 53 w Częstochowie:
- ogłoszenie międzyszkolnego konkursu na prezentację multimedialną "Wszystko o bibliotece";
- omówienie założeń ogólnopolskiej konferencji i IV Regionalnego Forum Bibliotekarzy w Częstochowie
11 - 12 maja 2007 (piątek - sobota) - udział w V Regionalnych Dniach Książki w Częstochowie.

Spotkanie bibliotekarzy w Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 53 w Częstochowie

W dniu 10 maja 2007 roku, w Bibliotece Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 53 w Częstochowie odbyło się spotkanie bibliotekarzy. Uczestniczyło w nim ponad 30 bibliotekarzy, reprezentujących biblioteki naukowe, publiczne, szkolne z miasta i regionu. Bibliotekę Politechniki Częstochowskiej reprezentowały panie Anna Gonera i Barbara Czapska, Publiczną Bibliotekę Pedagogiczną RODN "WOM" w Częstochowie - panie Anna Dąbrowska i Izabela Bajor, a Bibliotekę Publiczną i Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich w Częstochowie reprezentowała pani Anna Przygódzka.
Pani Elżbieta Kunicka, wiceprezes Oddziału ZNP w Częstochowie, pani Anna Przygódzka, przewodnicząca Oddziału SBP w Częstochowie oraz pani Jolanta Pilarek, wicedyrektor Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 53 w Częstochowie złożyły zgromadzonym bibliotekarzom życzenia z okazji Dnia Biblioteki i Bibliotekarza, który obchodziliśmy 8 maja. Gospodynią spotkania była Renata Sowada, przewodnicząca Sekcji Bibliotekarskiej.
Uczennice z klas 5d i 5e zaprezentowały mini-inscenizację "W bibliotece, czyli specjalne wydanie TELEEXPRESSU", poświęconą książce i bibliotece, zawierającą również życzenia dla bibliotekarzy.
Podczas spotkania ogłoszono międzyszkolny konkurs na prezentację multimedialną "Wszystko o bibliotece", zorganizowany przez Sekcję Bibliotekarską przy Oddziale ZNP w Częstochowie. Omówiono przygotowania do Ogólnopolskiej Konferencji i IV Regionalnego Forum Bibliotekarzy w Częstochowie, które odbędą się 23 października 2007 r. Do współorganizacji obu przedsięwzięć zaproszono biblioteki i organizacje bibliotekarskie regionu.

Wszystkich nauczycieli bibliotekarzy Częstochowy i regionu częstochowskiego zapraszamy do współpracy oraz na najbliższe spotkanie Sekcji, które odbędzie się w dniu 11 czerwca 2007 r. o godz. 14.00 w Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 53 w Częstochowie przy ul. Orkana 95/109 (dojazd autobusami nr 19, 26 i 27 w kierunku Błeszna). Temat spotkania "Bookcrossing - uwalnianie książek".
Jednocześnie informujemy, że działalność w Sekcji Bibliotekarskiej Oddziału ZNP w Częstochowie otwarta jest dla wszystkich nauczycieli bibliotekarzy regionu. Zachęcamy jednak do członkostwa ZNP.


Librarians from Częstochowa and Jurassic Region met on 10th May 2007 in 53rd Primary School Library in Częstochowa. The aim of this meeting was to discuss about the Week of Libraries, every year holiday of Polish librarians.

Szkolenie dla nauczycieli bibliotekarzy

Sekcja Bibliotekarska przy Oddziale ZNP w Częstochowie zorganizowała pierwsze szkolenie dla nauczycieli bibliotekarzy, w którym uczestniczyli nie tylko członkowie ZNP, ale zaintresowani nauczyciele bibliotekarze z miasta i regionu. Szkolenie miało miejsce w siedzibie Oddziału ZNP w Częstochowie w dniu 19 kwietnia 2007, a jego tematem były "Standardy w bibliotekach". Przeprowadziła je Renata Sowada - przewodnicząca Sekcji.
Szkolenie objęło następujące zagadnienia:
1. Standard - przeciętna norma, przeciętny typ, model; wyrób odpowiadający określonym wymogom, wzorzec. (Słownik jęz. pol., t.3, PWN, W 1989, s.318.)
2. Normy światowe i europejskie
Pierwsze standardy ogłosiło Amerykańskie Stowarzyszenie Bibliotekarzy w r. 1918. Działania normalizacyjne podejmowały też od lat 60-tych Wielka Brytania, Kanada i Australia, ale nigdy nie miały one charakteru obligatoryjnych instrukcji czy zarządzeń. Działalność bibliotek w Unii Europejskiej nie podlega ujednoliceniu, nie są one zorganizowane według jednakowego (ujednoliconego) lub podobnego (zharmonizowanego) prawa bibliotecznego.
Jednym z dokumentów zawierających dane na temat bibliotek w krajach Unii Europejskiej jest, powstały w połowie lat dziewięćdziesiątych, raport XIII Dyrekcji Generalnej Komisji Europejskiej. Dotyczy on różnych typów bibliotek w krajach UE, a także w krajach EFTA i Europy Środkowo-Wschodniej.
Dokumentami wyznaczającymi pewne ogólne standardy dla bibliotekarstwa szkolnego są: Manifest bibliotek szkolnych UNESCO/IFLA oraz Wytyczne dla bibliotek szkolnych IFLA/UNESCO. Nie istnieją ogólnoeuropejskie standardy dla bibliotek. Poszczególne kraje wypracowują własne.
3. Przedmiot, rodzaje, zasięg
Przedmiotem standardów mogą być funkcje, zadania bibliotek oraz elementy ich organizacji (personel - rodzaj i liczba etatów, rodzaj i wielkość zbiorów, niezbędne wyposażenie i sprzęt techniczny oraz komputerowy, budżet - wielkość i sposób obliczania). Coraz popularniejsze są też standardy osiągnięć ucznia w zakresie umiejętności informacyjnych. Istnieją więc standardy ilościowe lub jakościowe oraz różnią się zasięgiem. Pierwszy standard to zwykle zapis w prawie oświatowym o tym, że w każdej szkole powinna być prowadzona biblioteka. Inne dotyczą np. powierzchni lokalowej, sprzętu czy ilości egzemplarzy danego rodzaju zbiorów przypadających na ucznia.
Wybrana bibliografia:
1. Andrzejewska Jadwiga: Bibliotekarstwo szkolne. Teoria i praktyka. Warszawa 1996, t.1, s. 34 - 5.
2. Bogacz Mirosława: O bibliotekach angielskich, skandynawskich i polskich. Kilka uwag na marginesie spotkania z profesorem Frnakiem Hoggiem. "Biblioteka w Szkole" 2006 nr 6 s. 5 - 6.
3. Drzewiecki Marcin: Biblioteka i informacja w środowisku współczesnej szkoły. Warszawa 2001, s. 43-132: Standaryzacja jako narzędzie planowania usług bibliotecznych i informacyjnych dla systemu szkolnego.
4. Grabowska Dorota: Międzynarodowe wytyczne dla bibliotekarstwa szkolnego. W: Książka i biblioteka w środowisku edukacyjnym. Praca zbiorowa pod red. Elżbiety Barbary Zybert. Warszawa 2002, s. 76-101.
5. Kołomecka Ewa: Biblioteki szkolne w krajach Unii Europejskiej (wybrane aspekty funkcjonowania). "Bibliotekarz Podlaski" 2004/2005 nr 9-10.
6. Ministerstwo Edukacji Narodowej o bibliotekach. "Biblioteczka Reformy" 25. Warszawa 2000, s. 10 - 13.
7. M.R.: Normy zatrudnienia nauczycieli bibliotekarzy. "Biblioteka w Szkole" 2004 nr 9 s. 24.
8. Piotrowska Renata: Standardy informacyjne w działalności organizacji międzynarodowych i narodowych. "Biblioteka w Szkole" 2006 nr 6 s. 1 - 2.
9. Piotrowska Renata: Standardy i wskaźniki kształcenia umiejętności informacyjnych uczniów w amerykańskich szkołach. "Biblioteka w Szkole" 2006 nr 6 s. 3 - 4.
10. Staniów Bogumiła: Biblioteki szkolne w Polsce - dokąd zmierzamy? "Biblioteka w Szkole" 2004 nr 4 s. 1 - 4.
11. Staniów Bogumiła: Standardy dla bibliotek szkolnych w USA i w Europie: "Biblioteka w Szkole" 2001 nr 6 s. 1 - 7.
12. Szwoch Elżbieta: Regulacje prawne dotyczące bibliotek szkolnych[29.03.2007]
13. Wójcicka Elżbieta: Miejsce, rola i zadania współczesnej biblioteki szkolnej w świetle przepisów i dokumentów programujących pracę biblioteki. "Biblioteka w Szkole" 2005 nr 3 s. 4 - 7.

Tydzień Bibliotek 2007 w Bibliotece Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 53 Częstochowie

Tegoroczne obchody Tygodnia Bibliotek w Bibliotece Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 53 Częstochowie będą miały miejsce w dniach 7 - 11 maja 2007 i obejmą następujące przedsięwzięcia:
7 maja 2007 (poniedziałek):
- otwarcie wystaw w czytelni: "Dzieje książki w Europie" oraz "Rok dra Władysława Biegańskiego",
- ogłoszenie konkursów: afiszowego dla uczniów klas 0 - 4 pt. "Europejskie opowieści" oraz klas 5 i 6 pt. "Wspomnienie o Władysławie Biegańskim";
8 maja 2007 (wtorek):
- godz. 11.30 - uroczyste spotkanie aktywu bibliotecznego w czytelni i przedstawienie prezentacji multimedialnych uczniów "Biblioteka mojego wieku";
- godz. 12.00 "Tajemnice Harrego Pottera" - konkurs literacki dla uczniów klas 4 - 6;
9 maja 2007 (środa) godz. 9.00 - 13. 00 "Baśnie Europy" - spotkania uczniów klas 0-1 oraz przedszkolaków w ramach akcji Cała Polska Czyta Dzieciom oraz związany z nimi konkurs plastyczny na ilustrację do wybranej baśni;
10 maja 2007 (czwartek) godz. 12.00 - spotkanie bibliotekarzy i inscenizacja przygotowana przez aktyw biblioteczny pt. "W bibliotece";
10 maja 2007 (czwartek) - zgłoszenie udziału w konkursie międzyszkolnym na prezentację multimedialną "Wszystko o bibliotece" i rozpoczęcie realizacji I etapu konkursu;
11 maja 2007 (piątek) - realizacja zadania w ramach projektu "Literacki Atlas Polski" oraz udział w V Regionalnych Dniach Książki w Częstochowie;
7 - 11 maja 2007 zajęcia edukacyjne dla klas 0 - 3 "Jak powstaje książka?";
7 - 11 maja 2007 zajęcia edukacyjne dla klas 4 - 6 "Dzieje książki?";
7 - 11 maja 2007 konkurs plastyczny dla uczniów klas 0 - 6 na plakat reklamujący szkolną bibliotekę;
specjalny numer "Gazety Bibliotecznej" poświęcony idei Tygodnia Bibliotek;
aktualizacja strony internetowej biblioteki szkolnej.
Formy lokalnej promocji: informacja w "Gazecie Bibliotecznej" i gazetce szkolnej, prasie lokalnej i lokalnym portalu internetowym, na stronie internetowej biblioteki i szkoły, rozwieszenie plakatów informacyjnych, w czasopiśmie internetowym e-Kurier NB.
School library in 53rd Primary School in Częstochowa, Poland, have taken part in celebration of the Week of Libraries, every year holiday of Polish librarians.

Informacja dla zainteresowanych

W dniu 1 marca 2007 roku zwróciłam się do Rady Oddziału TNBSP w Częstochowie z pismem o poniższej treści. Zostało ono odczytane na spotkaniu Oddziału.


Rada Oddziału TNBSP w Częstochowie

Uprzejmie informuję, iż z dniem 31 marca 2007 roku składam rezygnację z funkcji prezesa Oddziału Towarzystwa Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich w Częstochowie, którą pełniłam od dnia 23 września 2003 roku.
Jednocześnie w tym samym terminie rezygnuję z członkostwa w Towarzystwie Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich.
Podjęte przeze mnie decyzje, które zaskutkują w najbliższym czasie, są konsekwencją przebiegu spotkania prezesów oddziałów TNBSP w Warszawie w dniu 25 lutego 2006 oraz Zgromadzenia Delegatów Towarzystwa w Warszawie w dniu 9 grudnia 2006 roku.
Dlatego dalsza działalność w TNBSP stała się dla mnie bezprzedmiotowa. III Forum Bibliotekarzy Województwa Śląskiego jest ostatnim moim działaniem w ramach TNBSP.
Serdecznie dziękuję wszystkim członkom Oddziału TNBSP w Częstochowie, szczególnie członkom Rady Oddziału oraz wielu innym osobom, z którymi wspólnie kreowałam nową wizję organizacji pozarządowej nauczycieli bibliotekarzy. Mam nadzieję, iż działania integracyjne środowiska będą dalej postępowały, czego przykładem są Regionalne Fora Bibliotekarzy w Częstochowie i Fora Bibliotekarzy Województwa Śląskiego.
Decyzje, które podjęłam, nie są oczywiście zakończeniem mojej aktywności w środowisku bibliotekarstwa i edukacji. Serdecznie zapraszam wszystkie zainteresowane osoby do współpracy w podejmowanych przeze mnie wyzwaniach, czy to w Sekcji Bibliotekarskiej Oddziału ZNP w Częstochowie, czy na innych forach.
Jeszcze raz serdecznie dziękuję za te kilka lat wspólnej pracy dla naszego środowiska.
Z poważaniem
Renata Sowada

Krótki komentarz:

Podjęta przeze mnie decyzja stała się w dniu 31 marca 2007 roku faktem. Nie widzę powodu uwiarygadniania moim nazwiskiem działalności (a raczej jej braku) niektórych osób we władzach centralnych organizacji, z którymi nie zgadzam się w kwestiach zasadniczych, co do funkcjonowania stowarzyszenia. Towarzystwo Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich potrzebuje radykalnych zmian personalnych, do których, jak pokazała sytuacja, jest na razie niezdolne. Pięć miesięcy po Zgromadzeniu Delegatów Towarzystwa nadal brak jest w jego działaniu własnych wizji twórczych i działań kreatywnych. Władze organizacji realizują to, co przekazaliśmy im w formie postulatów środowiska częstochowskich i nie tylko, nauczycieli bibliotekarzy. Nihil novi.

Dom Poezji - Muzeum Haliny Poświatowskiej w Częstochowie

W dniu 9 maja 2007 roku, w rocznicę urodzin najwybitniejszej poetki reprezentującej ziemię częstochowską, w kamienicy, w której mieszkała, otwarte zostało Jej muzeum - Dom Poezji. Jest to drugie muzeum poetki w mieście, obok istniejącego od wielu lat Muzeum w Szkole Podstawowej nr 8 w Częstochowie. Strona internetowa Domu Poezji prezentuje dzień dzisiejszy i prezentować będzie zamierzenia placówki.


The House of Poetry - Halina Poświatowska Memory Museum has been just opened in Częstochowa. Halina Poświatowska is one of the most known Polish poetesses.

12 czerwca Ogólnopolskie Święto Uwalniania Książek - IV edycja

W imieniu Fundacji BookCrossing.pl zapraszamy nauczycieli bibliotekarzy do aktywnego wsparcia działań w celu zorganizowania czwartej edycji Święta Wolnych Książek.
"Uwolnij swoje książki, dziel się z innymi".
Nauczyciele bibliotekarze z Częstochowy i regionu aktywnie włączą się w organizację IV Dnia Wolnych Książek, kontynuując działania prowadzone w latach ubiegłych.


The Fourth Free Books Day - bookcrossing action all over Poland - is planned for 12ve June 2007.

Memoriał Rady Głównej TNBSP

Na swojej stronie internetowej Rada Główna TNBSP przedstawiła Memoriał w sprawie bibliotek szkolnych, pierwsze od wielu lat publicznie znane pismo skierowane do Ministra Edukacji Narodowej. Wieloletnia bierność jak dotychczas nie została wytłumaczona, ale dobrze się stało, że pozarządowa organizacja bibliotekarska opublikowała swoje stanowisko w sprawie ważnej nie tylko dla swoich członków. Nie można nowym - starym władzom TNBSP zarzucić niewyciągania wniosków z sytuacji krytyki kadencji 2001-2006, aczkolwiek na razie jest to realizacja postulatów, których autorami byli inni.
Niestety, przedstawiony tekst razi błędami stylistycznymi, które są do przyjęcia w piśmie wewnętrznym czy internetowym, ale nie w oficjalnym piśmie skierowanym przez organizację do władz państwowych.
Jest też słaby merytorycznie, na co wskazał koordynator Ensil.pl, pan Jan Jackowicz-Korczyński.
Autorzy chwalą się wyposażeniem bibliotek szkolnych w nowoczesne technologie, gdy rzeczywistość to w przeważających przypadkach cztery komputery i urządzenie multimedialne. MCI nie zostały wyposażone w pogramy antywirusowe, co jest bardzo ciekawym rozwiązaniem.
Wbrew pozorom fundusze przeznaczane w szkołach na powiększenie księgozbiorów są śladowe, w wielu przypadkach wydawanie ich jest nieprzemyślane. Zbiory elektroniczne to niezagospodarowana nisza, odtwarzacze CD/DVD, mp3, telewizory, projektory multimedialne to wciąż raczej wyjątek niż reguła w polskich bibliotekach szkolnych. Biblioteki nie są wyposażane w programy biblioteczne ze względu brak funduszy szkół oraz na oligopol ich twórców i dystrybutorów, utrzymujący wysokie ceny oprogramowania, przy niewielkim dostępie do oprogramowania freewarowego. Tu pojawia się rola ministra, który w drodze przetargu krajowego mógłby wybrać i zakupić (w ramach dotacji celowej dla samorządów) oprogramowanie dla naszych bibliotek.
Nieprawidłowa diagnoza (podano tylko wybrane aspekty) stanu obecnego nie mogła spowodować przedstawienia prawidłowego postępowania naprawczego, dlatego dokument jest pełen ogólników.
Niepokoi jednak jeden aspekt przedstawiony w piśmie. Autorzy piszą: "Gorąco popieramy program Pana Ministra, dotyczący przeciwdziałania agresji, wychowania w duchu patriotyzmu i poszanowania wartości", zajmując jednoznaczne stanowisko polityczne. Działania obecnego Ministra Edukacji wywołują wiele kontrowersji w środowisku polskiej oświaty, Związek Nauczycielstwa Polskiego prowadzi akcję protestacyjną w tej sprawie. Organizacje pozarządowe generalnie starają się nie zajmować stanowiska. Obecny minister, jak żaden inny w kilkunastoletniej historii Polski niepodległej po 1989 roku, podzielił środowisko edukacyjne, dyskutowane są, nawet w środowiskach prawicowych, jego kwalifikacje do zajmowania stanowiska inne niż polityczne. Dotychczas takie wiernopoddańcze adresy uzyskiwał od części środowisk prawicowych i organizacji pozarządowych z nimi związanych. Dlatego dziwi deklaracja polityczna organizacji pozarządowej takiej jak TNBSP, działającej w środowisku polskiego bibliotekarstwa i edukacji.


The authorities of Polish School Librarians Society proclaimed School Libraries Statement. This statement, in our opinion, declares too much political engagement. The problems of Polish school libraries are not well described, there is no way of solution.




Summary

You are reading e-Kurier NB (Teachers Librarians e-Courier) - one and the only webmagazine of Polish school librarians. We write in Polish, but the most important information will be translated.
The main theme of this issue is the European Library Congress.

The First European Library Congress took place in Wels, Upper Austria, from 26th of April to 28th of April 2007. About 150 school librarians from 16 countries took part in this conference (Austria, Germany, Switzerland, Great Britain, Canada, the Netherlands, Denmark, Norway, Sweden, Finland, Italy, Croatia, Czech Republic, Poland, Portugal, Spain).
The theme of European Library Congress was: School libraries as places of learning (no learning without reading).
Poland was represented by five participants.
The First European Library Congress gave us a great possibility to meet friends, to talk about school libraries, to learn new competences and to create new ideas. School libraries in Europe are closer itself after this Congress. We are waiting for the next one...

All-Polish Scientific-Instructive Conference: Multimedial Information Centers in Libraries and the Fourth Regional Librarians Forum will take place on 23rd of October 2007 in City Hall of Częstochowa, Poland.
Polish Teachers Union - Librarians Section in Częstochowa and organizations of librarians from our region will organize this Conference.
This Conference will be a part of celebration of International School Library Day 2007 in Częstochowa.

The members of Polish Teachers Union - Librarians Section in Częstochowa met on 19th of April 2007. This instructive meeting was dedicated to standards in school libraries and celebration of the Week of Libraries 2007.

Librarians from Częstochowa and Jurassic Region met on 10th May 2007 in 53rd Primary School Library in Częstochowa. The aim of this meeting was to discuss about the Week of Libraries, every year holiday of Polish librarians.

School library in 53rd Primary School in Częstochowa, Poland, have taken part in celebration of the Week of Libraries, every year holiday of Polish librarians.

The 10th, Jubilee Librarians Pilgrimage to Black Madonna in Częstochowa Sanctuary will take place on 20th May 2007.

The House of Poetry - Halina Poświatowska Memory Museum has been just opened in Częstochowa. Halina Poświatowska is one of the most known Polish poetesses.

The Fourth Free Books Day - bookcrossing action all over Poland - is planned for 12ve June 2007.

The authorities of Polish School Librarians Society proclaimed School Libraries Statement. This statement, in our opinion, declares too much political engagement. The problems of Polish school libraries are not well described, there is no way of solution.

We would like to inform all the United Europe about Polish school librarians and Polish school libraries.

Please, write, using configurated e-mail at the main page.

Magazyn internetowy wydawany od 30.08.2005
The webmagazine issued from 30.08.2005
Miesięcznik, mutacje co około 10 dni
Monthly, new editions are available about every 10 days
Redaktor koordynujący: dr Renata Sowada - nauczyciel bibliotekarz
Coordinator: Renata Sowada Ph.D. - teacher librarian
Kontakt/Contact: klementinum@autograf.pl
We do apologize for all mistakes in our translations.

 

e-Kurier NB

POPRZEDNIO/FORMERLY: E-KURIER TNBSP, E-KURIER NB/TNBSP


Magazyn internetowy nauczycieli bibliotekarzy, bibliotekarzy bibliotek pedagogicznych, publicznych, naukowych i kościelnych oraz czytelników.
The webmagazine of Polish school librarians, librarians from pedagogical, public, scientific, church libraries and readers.
Numer/Issue 6/2007 (23), Czerwiec/June 2007, mutacja/edition 4
Aktualizacja/Update: 27 czerwca/27th June 2007




A letter to participants of IASL Conference 2007, Taipei

POLISH SCHOOL LIBRARIES

ZAOLZIE

Projekt Esztergom/Ostrihom - Parkany/Šturovo
ARCHIWUM
NOWY EBIB
PLATFORMA ENSIL
BIBLIOTEKI SZKOLNE
SUMMARY



Tydzień Bibliotek 2007 w Częstochowie

W dniach 7 - 13 maja 2007 roku nauczyciele bibliotekarze regionu częstochowskiego włączyli się aktywnie w obchody Tygodnia Bibliotek, który w bieżącym roku odbywał się pod hasłem "Biblioteka mojego wieku". Poniżej prezentujemy wybrane działania podjęte przez poszczególne biblioteki szkolne:

1. Gimnazjum nr 5 w Częstochowie:
- wyjście do Biblioteki Publicznej na Dni Otwarte pod hasłem "Biblioteka od kuchni"
- udział w V Regionalnych Dniach Książki w Częstochowie
(Alina Grabna, Joanna Szymocha)
- przedstawienie wspólnie z Klubem Europejskim "Biblioteki, Muzea Hiszpanii"
(Alina Grabna, Aneta Nowicz-Budziszewska)
- akcja informacyjna - oplakatowanie biblioteki
(Alina Grabna)

2. Gimnazjum nr 9 w Częstochowie:
- "Tę książkę warto przeczytać" - konkurs krasomówczy
- "Książki pięknie wydane" - wystawa
(Elżbieta Górzyńska-Siwek, Katarzyna Urbańska-Kieca)

3. Gimnazjum nr 21 w Częstochowie:
- wyjścia z młodzieżą do Biblioteki Publicznej na Dni Otwarte
- wyjścia do Muzeum Haliny Poświatowskiej
(Bożena Policińska)

4. Szkoła Podstawowa nr 3 w Blachowni:
- wizyta kl. V w Bibliotece Miejskiej w Blachowni - warsztaty
- apel z okazji Tygodnia Bibliotek z wykorzystaniem scenariusza z "Biblioteki w Szkole" pt. "O historii książki to i owo", nagrodzenie najlepszych czytelników w II semestrze oraz laureatów czytelniczych konkursów wewnątrzszkolnych
(Jolanta Bereszyńska)

5. Szkoła Podstawowa nr 2 w Częstochowie:
- międzyszkolny konkurs czytelniczy poświęcony Tove Jansson i książkom z serii "Muminki"
(Jolanta Augustyn)

6. Szkoła Podstawowa nr 32 w Częstochowie:
- udział w V Regionalnych Dniach Książki w Częstochowie
- lekcja w pracowni konserwatorskiej Biblioteki Publicznej w Częstochowie
(Zuzanna Folcholc)

7. Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 53 w Częstochowie:
- wystawy w czytelni: "Dzieje książki w Europie" oraz "Rok doktora Władysława Biegańskiego"
- konkursy: "Europejskie opowieści" afiszowy dla uczniów klas 0 - 4 oraz "Wspomnienie o Władysławie Biegańskim" literacki dla klas 5 i 6
- uroczyste spotkanie aktywu bibliotecznego w czytelni
- "Tajemnice Harryego Pottera" - konkurs literacki dla uczniów klas 4 - 6
- "Baśnie Europy" - spotkania uczniów klas 0-1 oraz przedszkolaków w ramach akcji Cała Polska Czyta Dzieciom oraz związany z nimi konkurs plastyczny na ilustrację do wybranej baśni
- spotkanie bibliotekarzy i inscenizacja przygotowana przez aktyw biblioteczny pt. "W bibliotece"
- realizacja zadania w ramach projektu "Literacki Atlas Polski" oraz udział w V Regionalnych Dniach Książki w Częstochowie
- zajęcia edukacyjne dla klas 0 - 3 "Jak powstaje książka?"
- zajęcia edukacyjne dla klas 4 - 6 "Dzieje książki"
- specjalny numer "Gazety Bibliotecznej" poświęcony idei Tygodnia Bibliotek
(Renata Sowada)

8. Zespół Szkół nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi w Częstochowie:
- udział aktywu bibliotecznego w V Regionalnych Dniach Książki (spotkanie autorskie, wystawa)
- "Najpiękniejsze baśnie, najwięksi bajkopisarze" - wystawa
(Izabela Szewczyk, Monika Malinowska)

9. Zespół Szkół w Białej:
- udział w V Regionalnych Dniach Książki w Częstochowie:
¤ spotkanie autorskie z panią Joanną Olech
¤ udział w warsztatach "Malowane książki"
¤ wystawa "Korczak i jego dzieło"
¤ zwiedzanie Biblioteki Publicznej w Częstochowie
(Ksymena Żurawska)

10. Częstochowskie Stowarzyszenie Pomocy Szkole:
przekazanie książek szkołom, będącym członkami Klubu
(Hanna Sipowa)

Międzynarodowa Konferencja Naukowa w Martinie, Republika Słowacka

Słowacka Biblioteka Narodowa w Martinie, Słowackie Muzeum Narodowe, Galeria Turczańska w Martinie, Słowacka Akademia Nauk, Wydział Historyczny oraz miasto Martin to organizatorzy Międzynarodowej Konferencji Naukowej, która w dniach 7 - 8 czerwca 2007 roku odbyła się w siedzibie Galerii Turczańskiej w Martinie.

Temat Konferencji to: Memoralis - historyczny spis słowackich stolic w kontekście powstania Franciszka II Rakoczego.
Konferencja połączona była z wystawą: Słowacja w XVI - XIX wieku.

W 2007 roku mija trzysetna rocznica zwołanego w 1707 roku przez Franciszka II Rakoczego w Onodzie (Węgry, okolica Miszkolca) Sejmu Węgierskiego, który zdetronizował Habsburgów i obwołał Franciszka II Rakoczego księciem Węgier. W tych czasach tereny dzisiejszej Słowacji wchodziły w skład Węgier jako tzw. Górne Węgry. W obradach w Onodzie uczestniczyli więc również przedstawiciele szlachty słowackiej. Dwóch z nich, optujących za porozumieniem z Habsburgami, Melchiora Rakovskiego oraz Krzysztofa Okoliczaniego, zamordowano podczas obrad Sejmu.
Rodzina Rakovskich, znana na terenie nie tylko Turca (okolice Martina), ale także innych części Słowacji, ma też korzenie polskie.
Podczas Konferencji duże zainteresowanie wywołał wykład dr. Frederika Federmayera opisujący powstawanie i ewaluację herbu rodziny Okoliczanich. Zagadnienia heraldyczne rodziny Okoliczanich okazały się wędrówką naukową opisującą kreację szlachty słowackiej, podlegającej wpływom austriackim, węgierskim, tureckim. Zgromadzonych zaskoczyła podana przez prelegenta informacja, iż biblioteka w Esztergomie nie wyraziła zgody na wykonanie zdjęć herbów rodzinnych, będących w jej posiadaniu, dlatego też mogliśmy kilka herbów Okoliczanich zobaczyć tylko w postaci szkiców.

Turczańska Galeria w Martinie przygotowała również wystawę retrospektywną artysty malarza Karola Ondreiczki (1898-1961). Oprócz dzieł malarskich, tym, co nas szczególnie zainteresowało, były ilustracje książek dla dzieci. A wśród tych książek: Kornel Makuszyński Panna z mokrą głową, Henryk Sienkiewicz W pustyni i w puszczy, Maria Konopnicka O krasnoludkach i sierotce Marysi i wiele innych.

Serdecznie dziękujemy pani dr. Darinie Janovskiej ze Słowackiej Biblioteki Narodowej w Martinie za zaproszenie na tę Konferencję.

Tydzień Bibliotek Szkolnych 2007 w Częstochowie
22-28 października 2007

W dniach 22 - 28 października 2007 roku planowany jest w Częstochowie Tydzień Bibliotek Szkolnych.

W pierwszym dniu Tygodnia - 22 października 2007 obchodzić będziemy VIII Międzynarodowy Dzień Bibliotek Szkolnych pod hasłem: "Uczenie się. Wspomagane przez Twoją bibliotekę szkolną" (Learning. Powered by your school library). Działania związane ze świętem bibliotek i bibliotekarzy szkolnych będą miały miejsce w bibliotekach szkolnych, a także poza bibliotekami na terenie placówek edukacyjnych.
Drugi dzień, 23 października 2007 przeznaczamy na Ogólnopolską Konferencję Naukowo-Szkoleniową nt. ICIM oraz Europejski Kongres Bibliotek/European Library Congress - Retrospektywa Polska i IV Regionalne Forum Bibliotekarzy, które to imprezy odbędą się w Sali Sesyjnej Urzędu Miasta Częstochowy w godzinach 10.00-16.00.
Kolejne dni Tygodnia Bibliotek Szkolnych zaplanowane są w szkołach, czekamy na propozycje koleżanek i kolegów ze szkół regionu.
W sobotę 27 października 2007 planujemy uczestnictwo w XI Targach Książki w Krakowie.
W niedzielę 28 października 2007, w ostatnim dniu Tygodnia planujemy celebrację święta św. Wawrzyńca, patrona bibliotekarzy, w jednym z kościołów częstochowskich.

Biblioteki szkolne potrzebują promocji i reklamy w swoim środowisku i w społeczności lokalnej. Doświadczenia Tygodnia Bibliotek 2007 skłaniają nas do zaproponowania nowej, może niezbyt odkrywczej, formy działań promujących biblioteki szkolne i nauczycieli bibliotekarzy.
Zapraszamy nauczycieli bibliotekarzy z całej Polski do wspólnych działań w Tygodniu Bibliotek Szkolnych.
School Libraries Week is planned between 22nd of October and 28th of October 2007 in Częstochowa and Jurassic Region. During this Week there will be the celebration of 8th International School Library Day and other events.

Europejski Kongres Bibliotek w Wels - reminiscencje polskie

Europejski Kongres Bibliotek w Wels to możliwość kontaktu z koleżankami i kolegami z całego globu, poszerzenie wiedzy przedmiotowej, podwyższenie kwalifikacji zawodowych, ale nie tylko.
Miasto Wels znajduje się w Górnej Austrii niedaleko Linzu, na skrzyżowaniu dróg autostradowych: Wiedeń - Salzburg, Wiedeń - Passawa (Niemcy - Bawaria) oraz Salzburg - Passawa. Miasto wtopione jest więc w trójkąt autostradowych połączeń, rzadko spotykany wśród miast tej wielkości.
60 tysięcy mieszkańców Wels każdego dnia przekonywało nas, że w Wels warto jest żyć. Codziennie rano widzieliśmy z okien hotelu maszerujące z radością do najbliższej szkoły podstawowej dzieci. Rzucająca się w oczy wielokulturowość najmłodszych mieszkańców Wels to signum temporis. Ich rodzice wybrali normalność, dzieci mają nieprzeliczalną na jednostki monetarne szansę stać się prawdziwymi Europejczykami.
Europejski Kongres Bibliotek w Wels i jego uczestnicy jako grupa naprawdę wielokulturowa w programie imprezy mieli szansę dotknąć wielokulturowości Wels. Dzieci z Volksschule 10 w Wels zaprezentowały w Klasztorze Minorytów inscenizację bajki w kilku językach, w których język urzędowy - niemiecki, przebijał się z dużą trudnością. Usłyszeliśmy w czasie przedstawienia także zaśpiew słowiański.
Poszukiwanie śladów polskich w Unii Europejskiej to cel prowadzonego przez nauczycieli bibliotekarzy regionu częstochowskiego Projektu Esztergom/Ostrihom-Parkany/Šturovo. Również w Wels szukaliśmy polskich śladów. Znakiem czasów są tabliczki polskich lekarzy w austriackich i bawarskich miastach, ale nie o takie ślady chodzi w przedstawionym projekcie.

Dzięki koleżankom z Krakowa w sposób szybki znaleźliśmy na ścianie dawnego klasztoru kapucynów tablicę honorującą zasługi księcia Karola V Lotaryńskiego, feldmarszałka cesarza austriackiego Leopolda I, na której widnieje również nazwisko króla Jana III Sobieskiego. Po raz kolejny przekonaliśmy się, jak trudno pisać wspólną historię Europy. Karol V Lotaryński przedstawiony jest jako, wspólnie z królem Polski Janem Sobieskim - "dowódca i zwycięzca spod Wiednia".

Drugim "śladem polskim" w Wels jest tablica nagrobna księżnej Katarzyny Anny Klary Lubomirskiej, zmarłej w 1711 roku, znajdująca się na północnej ścianie miejskiego kościoła parafialnego, którego początki sięgają roku 888. Znalezienie tej tablicy było żmudną eksploracją, w czasie której odczytywaliśmy łacińskie i niemieckie inskrypcje na wielu pomnikach nagrobnych świątyni.
The First European Library Congress in Wels 2007 was an opportunity to meet friends, talk about school libraries, create new ideas. That was a possibility to look for Polish traces in Austria - next part of Esztergom/Ostrihom-Parkany/Šturovo Project - searching for Polish traces in European Union, too.

Ogólnopolska Konferencja Naukowo-Szkoleniowa nt. ICIM w Częstochowie - 23 października 2007

23 października 2007 roku w godzinach 10.00 - 16.00 w Sali Sesyjnej Urzędu Miasta Częstochowy odbędzie się Ogólnopolska Konferencja Naukowo-Szkoleniowa na temat "Centra informacji multimedialnej w bibliotekach" oraz IV Regionalne Forum Bibliotekarzy w Częstochowie. Spotkanie zorganizowane zostanie z okazji VIII Międzynarodowego Dnia Bibliotek Szkolnych.
Oba przedsięwzięcia objął honorowym patronatem dr inż. Tadeusz Wrona Prezydent Miasta Częstochowy.
Organizatorami Konferencji i Forum są: Sekcja Bibliotekarska przy Oddziale ZNP w Częstochowie oraz organizacje bibliotekarskie regionu częstochowskiego.
Wszystkich zainteresowanych bibliotekarzy zapraszamy już dzisiaj do udziału w tym spotkaniu.
W związku z ważnymi treściami Europejskiego Kongresu Bibliotek w Wels, w którym uczestniczyliśmy, przewidziano rozszerzenie programu Konferencji o punkt: Europejski Kongres Bibliotek/European Library Congress 2007 - Retrospektywa Polska.

Osoby, które chciałyby podzielić się z uczestnikami Konferencji swoją wiedzą, doświadczeniami na temat ICIM i nieodpłatnie wygłosić referat, prosimy o kontakt e-mailowy. Mail znajduje się na dole strony. Udział w Konferencji jest nieodpłatny, uczestnicy przyjeżdżają na własny koszt.


All-Polish Scientific-Instructive Conference: Multimedial Information Centers in Libraries and the Fourth Regional Librarians Forum will take place on 23rd of October 2007 in City Hall of Częstochowa, Poland. Polish Teachers Union - Librarians Section in Częstochowa and organizations of librarians from our region will organize this Conference.
This Conference will be a part of celebration of International School Library Day 2007 in Częstochowa.

Sekcja Bibliotekarska Oddziału ZNP w Częstochowie

10 maja 2007 roku podczas spotkania bibliotekarzy z okazji Tygodnia Bibliotek, które miało miejsce w Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 53 w Częstochowie, członkowie Sekcji Bibliotekarskiej przy Oddziale ZNP w Częstochowie omówili przygotowania do akcji bookcrossingowej "Biblioteka otwarta dla zdrowia", która zaplanowana została na 11 - 12 czerwca 2007 roku.
11 czerwca 2007 roku (poniedziałek) o godz. 14.00 w Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 53 w Częstochowie przy ul Orkana 95/109 odbędzie się spotkanie bibliotekarzy i nauczycieli bibliotekarzy związane z Dniem Wolnych Książek i poświęcone idei bookcrossingu pt. "Bookcrosing - uwalnianie książek". Informacja nt. spotkania zamieszczona została w informatorze Urzędu Miasta Częstochowy: "Co, gdzie, kiedy w Częstochowie" (czerwiec 2007, s. 38).
Podczas ostatniego w tym roku szkolnym spotkania Sekcji omówione zostaną również plany na przyszły rok szkolny.
Wszystkich bibliotekarzy i nauczycieli bibliotekarzy regionu zapraszamy na to spotkanie.

The members of Polish Teachers Union - Librarians Section in Częstochowa will meet on 11th of June 2007. Next day they will take part in bookcrossing campaign.

V Dni Książki w Częstochowie

Już po raz piąty, w dniach 8 - 12 maja 2007r. odbyły się Dni Książki w Częstochowie, w tym roku prezentowane pod hasłem "Słowo i obraz".
Imprezy przygotowane zostały przez Miejską Galerię Sztuki oraz Bibliotekę Publiczną im. dr. Władysława Biegańskiego w Częstochowie.
Jak co roku Dni objęły szereg imprez promujących książki i kulturę czytania. Codziennie w Miejskiej Galerii Sztuki w Częstochowie (Al. NMP 64) można było obejrzeć wystawy:
"Korczak i jego dzieło" - ilustracje;
"Jerzy Kosiński" - fotografie ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie;
"Fantazje" - zdjęcia Jurajskiego Oddziału Fotoklub Rzeczpospolitej;
"Dawna fotografia tatrzańska 1860 - 1939".
Przez pięć dni w Miejskiej Galerii Sztuki i w Muzeum Częstochowskim miały miejsce warsztaty literacko-plastyczne dla najmłodszych, seanse adaptacji filmowych, jak również dyskusje o literaturze, spotkania literackie: z prof. Elżbietą Hurnikową, Arkadiuszem Franią, poetkami amatorskich klubów literackich, z autorami Słownika młodej kultury polskiej "Tekstylia bis".
Gościem tegorocznych Dni Książki był satyryk i prozaik Marcin Wolski.
W środę 9 maja 2007 w samo południe dokonano uroczystego otwarcia Domu Poezji - Muzeum Haliny Poświatowskiej.
11 maja 2007 młodzi czytelnicy spotkali się ze znaną pisarką, autorką poczytnej "Dynastii Miziołków" i wielu książek przygodowych dla dzieci i młodzieży, panią Joanną Olech. Tego dnia również podczas Czytania dramatu współczesnego, które zwykle ma miejsce w klubie UTOPIA, aktor Teatru im. A. Mickiewicza w Częstochowie, Michał Kula dokonał prapremierowego odczytania dramatu Łukasza Wylężałka "Nowonarodzony".
Wiele miejsca w trakcie Dni Książki poświęcono osobie Jana Pawła II. Mieliśmy okazję obejrzeć filmową adaptację "Tryptyku rzymskiego", uczestniczyć w spotkaniu z autorem książki "Donos na Wojtyłę", a także w koncercie poezji śpiewanej opartym na twórczości Karola Wojtyły pt. "Wybrzeża pełne ciszy" zespołu Poethicon z Cieszyna.
V Dni Książki zakończył występ Agaty Ślazyk, artystki krakowskiej Piwnicy pod Baranami. Wstęp na wszystkie imprezy był bezpłatny.
The Fifth Book Days took place in Częstochowa.

Międzynarodowe Targi Książki w Warszawie

W dniach 17 - 20 maja 2007 w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie miały miejsce 52. Międzynarodowe Targi Książki. Gościem honorowym Targów była Ukraina, dlatego można było podziwiać wystawę Ukraińskiej Narodowej Agencji pt. "To jest moja Ukraina", wystawę książek ukraińskich tłumaczonych na język polski oraz polskich książek dotyczących historii i tradycji Ukrainy (Instytut Książki), spotkać ponad 120 ukraińskich wystawców, uczestniczyć w koncertach.
Gośćmi specjalnymi Targów były również: Rita Gombrowicz, Kira Gałczyńska, Katarzyna Herbertowa i Zofia Nowakowa.
W Targach wzięło udział blisko 700 wystawców z 30 krajów.
Jak podają organizatorzy w swoim Komunikacie, Targi odwiedziło ponad 45 000 osób. Na Targach akredytowało się ponad 670 dziennikarzy z Polski i z całego świata.
Podczas Targów można było spotkać się z autorami. Swoje książki podpisywali m. in.: Janusz Anderman, Anna Bikont, Stanisław Balbus, Ernest Bryll, Olgierd Budrewicz, Paolo Cozza, Izabela Filipiak, Janusz Głowacki, Julia Hartwig, Ewa Lipska, Jan Miodek, Sławomir Mrożek, Krzysztof Pieczyński, Jerzy Pilch, Janusz L. Wiśniewski, Adam Zagajewski.
Młodsi czytelnicy mogli spotkać swoich ulubionych pisarzy m. in.: Grzegorza Kasdepke, Joannę Kulmową, Joannę Olech, Joannę Papuzińską, Tomasza Piątka, TomkaTryznę, Macieja Wojtyszkę.
Problemem, z którym musieli uporać się organizatorzy, był incydent z zaproszeniem przez jednego z wystawców na Targi Davida Irvinga, kłamcy oświęcimskiego.
The 52nd International Book Fair took place in Warsaw.

Konferencja IASL w Taipei 2007

W dniach 16 - 20 lipca 2007 w Taipei, stolicy Chińskiej Republiki Tajwanu, odbędzie się Konferencja IASL pod hasłem: Cyberprzestrzeń, Cyfrowy świat, Interaktywne Nauczanie. Dając Bibliotekom i Szkołom Punkt Odniesienia (Odcięcia). (Cyberspace, D-World, E-learning. Giving Libraries and Schools the Cutting Edge)
Tematami Konferencji będą:
nowe techniki komunikacji w bibliotekach szkolnych;
zmiany metod nauczania związane z nowymi technologiami;
elementy Web 2.0 w bibliotekach szkolnych;
nauczanie wspierające przy użyciu nowych technologii;
nauczanie zespołowe;
aspekty e-learningu;
interakcje pomiędzy biblioteką cyfrową a e-learningiem;
wskazania dla bibliotek szkolnych do przekształcenia się w biblioteki cyfrowe;
aspekty nowych zachowań czytelniczych;
czytelnictwo e-książek w internecie;
zagadnienia kompetencji informacyjnych;
ewaluacja wiedzy przy użyciu e-książek, e-gazet, i innych źródeł internetowych.
Niestety, nie mamy informacji na temat uczestnictwa przedstawicieli Polski w tej Konferencji. Ale być może Polska zaistnieje na niej w inny sposób.
There will be the IASL Conference in Taipei, Republic of China (Taiwan) between 16th and 20th of July 2007. The theme of the Conference is: Cyberspace, D-world, E-learning. Giving Libraries and Schools the Cutting Edge.

IV Dzień Wolnych Książek w Częstochowie

Sekcja Bibliotekarska Oddziału ZNP w Częstochowie planuje włączyć się w realizację akcji bookcrossingowej w ramach IV Dnia Wolnych Książek.
W dniu 11 czerwca 2007 roku o godz. 14.00 w Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 53 w Częstochowie zaplanowane zostało spotkanie bibliotekarzy regionu.
W dniu 12 czerwca 2007 roku zorganizowana zostanie w regionie akcja uwalniania książek i broszur głównie o tematyce prozdrowotnej pod hasłem "Biblioteka otwarta dla zdrowia". Działania te są kontynuacją realizowanych w ubiegłych latach przez nauczycieli bibliotekarzy regionu częstochowskiego akcji bookcrossingowych: "Bibliotekarz z sercem" (2005) oraz "Klucz do zdrowia - w bibliotece"(2006).
Działania bookcrossingowe o charakterze prozdrowotnym poszerzają, naszym zdaniem, zakres tematyczny i przesłanie Dnia Wolnych Książek.


The Fourth Free Books Day - bookcrossing capaign all over Poland will be on 12th of June 2007.

Bibliotheca Nostra

Sprawozdanie z III Forum Bibliotekarzy Województwa Śląskiego pojawiło się w Biuletynie Bibliotheca Nostra Biblioteki Głównej Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach. Z ogromnym zainteresowaniem przeczytaliśmy to sprawozdanie, zachęcamy również do tego czytelników e-Kuriera. Koleżanki i kolegów z Biblioteki Głównej AWF w Katowicach już dziś zapraszamy do współtworzenia IV Forum Bibliotekarzy Województwa Śląskiego.

Co po Memoriale Rady Głównej TNBSP

W poprzednim numerze informowaliśmy o przedstawieniu przez Radę Główną TNBSP Memoriału w sprawie bibliotek szkolnych. Wskazaliśmy na słabość merytoryczną tekstu, niedociągnięcia stylistyczne. Głównym jednak zarzutem było niespotykane dotąd zaangażowanie polityczne władz tej organizacji pozarządowej.
Autorzy, co powtarzamy, bo tekst jest niestandardowy, piszą: "Gorąco popieramy program Pana Ministra, dotyczący przeciwdziałania agresji, wychowania w duchu patriotyzmu i poszanowania wartości", zajmując jednoznaczne stanowisko polityczne.
Tekst Memoriału wywołał polemikę na forach internetowych, odnotował ją nawet Przegląd internetowy dla nauczycieli bibliotekarzy Biblioteki w Szkole. Również forum internetowe strony Rady Głównej TNBSP przeprowadziło "krytykę" dokumentu. Do dnia dzisiejszego niestety nie znamy oficjalnego stanowiska Rady Głównej TNBSP w sprawie wymienionego wyżej dokumentu. Nie jest wiadome, czy w czasie spotkania w dniu 19 maja 2007 ta sprawa była w ogóle poruszana.
Zwracaliśmy uwagę w e-Kurierze na konflikt interesów prezesa TNBSP, który jednocześnie jest pracownikiem Kuratorium Oświaty. Ten konflikt istnieje również w kontekście przedmiotowego tekstu.
W ostatnich dniach popierany przez TNBSP minister znów zaskoczył wszystkich swoją błyskotliwą wiedzą literaturoznawczą, eliminując z kanonu lektur szkolnych Dostojewskiego, Conrada, Goethego i Gombrowicza i wymieniając ich na Dobraczyńskiego. Przy braku jasnego stanowiska w sprawie własnego stanowiska (nie jest to tzw. masło maślane) członkom Rady Głównej TNBSP pozostanie tylko jeszcze uczestnictwo w jakże ciekawym, indeksowanym na stronie internetowej Biblioteki w Szkole konkursie na projekt mundurka szkolnego. Tu też jednak należy się spieszyć - termin do 15 czerwca 2007.
The authorities of Polish School Librarians Society proclaimed School Libraries Statement. This statement, in our opinion, declares too much political engagement. The problems of Polish school libraries are not well described, there is no way of solution.

Strajk ostrzegawczy nauczycieli 29 maja 2007

W dniu 29 maja 2007 roku Związek Nauczycielstwa Polskiego przeprowadził w szkołach i placówkach oświatowych dwugodzinny strajk ostrzegawczy.
Przebiegał on w dwóch formach:
placówki, w których cała załoga strajkowała były zamknięte przez pierwsze dwie godziny lekcyjne;
w placówkach, w których część załogi przystąpiła do strajku, nauczyciele niestrajkujący i dyrektorzy zapewniali opiekę uczniom.
Jak podaje Zarząd Główny ZNP w strajku uczestniczyło ponad 60 % szkół i placówek oświatowych. W strajku uczestniczyli także nauczyciele bibliotekarze.
Podstawowe postulaty strajkowe, które ZNP podtrzymuje to:
- utrzymanie uprawnień emerytalnych dla nauczycieli na dotychczasowych zasadach po 2007 roku;
- objęcie nauczycieli emeryturami pomostowymi;
- znaczące podwyżki wynagrodzeń dla nauczycieli i pracowników oświaty;
- zwiększenie nakładów na oświatę, gwarantujących pełną realizację przez samorządy zadań edukacyjnych.
Więcej informacji na ten temat na stronie internetowej ZG ZNP.
Polish teachers striked on 29th of May 2007.

Konferencja Inforum 2007 w Pradze

W dniach 22-24 maja 2007 w stolicy Republiki Czeskiej, Pradze, odbyła się 13 Konferencja INFORUM 2007.
Organizatorami Konferencji były Albertina Icome Praha oraz Uniwersytet Ekonomiczny w Pradze.
W programie Konferencji, przeznaczonej dla specjalistów informacji w bibliotekach, specjalistów IT, naukowców, lekarzy, studentów, firm prywatnych i państwowych, znajdowała się ogromna ilość ciekawych informacji przydatnych nauczycielom bibliotekarzom.
Konferencja była dostępna on-line, obrady toczyły się w języku czeskim (podsumowania w języku angielskim).
Strona internetowa Konferencji:www.inforum.cz.
W pierwszym dniu Konferencji wysłuchać można było między innymi wykładów na temat digitalizacji zbiorów, m.in. w Bibliotece Narodowej Republiki Czeskiej, wykorzystania pakietu ExLibris dla efektywnego uzyskiwania materiałów źródłowych on-line, czy zdigitalizowanych zbiorów wydawnictwa Springer.
Inne tematy Konferencji to: ocena kompetencji pracowników informacji, proces kształcenia pracowników bibliotek w Rumunii. Ponadto w czasie Konferencji: zagadnienia Web 2.0, biblioteki cyfrowe, e-learning.
13th Inforum Conference took place in Prague between 22nd and 24th of May 2007.

Federacja Bibliotek Kościelnych

Zarząd Federacji Bibliotek Kościelnych FIDES i Biblioteka Teologiczna Uniwersytetu Śląskiego zapraszają na XIII Walne Zgromadzenie Federacji, które odbędzie się w Katowicach w dniach 4-6 września 2007 r.

Summary

You are reading e-Kurier NB (Teachers Librarians e-Courier) - one and the only webmagazine of Polish school librarians. We write in Polish, but the most important information will be translated.

School Libraries Week is planned between 22nd of October and 28th of October 2007 in Częstochowa and Jurassic Region. During this Week there will be the celebration of 8th International School Library Day and other events.

The First European Library Congress in Wels 2007 was an opportunity to meet friends, talk about school libraries, create new ideas. That was a possibility to look for Polish traces in Austria - next part of Esztergom/Ostrihom-Parkany/Šturovo Project - searching for Polish traces in European Union, too.

All-Polish Scientific-Instructive Conference: Multimedial Information Centers in Libraries and the Fourth Regional Librarians Forum will take place on 23rd of October 2007 in City Hall of Częstochowa, Poland. Polish Teachers Union - Librarians Section in Częstochowa and organizations of librarians from our region will organize this Conference. This Conference will be a part of celebration of International School Library Day 2007 in Częstochowa.

The members of Polish Teachers Union - Librarians Section in Częstochowa will meet on 11th of June 2007. Next day they will take part in bookcrossing campaign.

The Fifth Book Days took place in Częstochowa.

The 53rd International Book Fair took place in Warsaw.

There will be the IASL Conference in Taipei, Republic of China (Taiwan) between 16th and 20th of July 2007. The theme of the Conference is: Cyberspace, D-world, E-learning. Giving Libraries and Schools the Cutting Edge.

The Fourth Free Books Day - bookcrossing capaign all over Poland will be on 12th of June 2007.

The authorities of Polish School Librarians Society proclaimed School Libraries Statement. This statement, in our opinion, declares too much political engagement. The problems of Polish school libraries are not well described, there is no way of solution.

Polish teachers striked on 28th of May 2007.

13th Inforum Conference took place in Prague between 22nd and 24th of May 2007.

We would like to inform all the United Europe about Polish school librarians and Polish school libraries.

Please, write, using configurated e-mail at the main page.

Magazyn internetowy wydawany od 30.08.2005
The webmagazine issued from 30.08.2005
Miesięcznik, mutacje co około 10 dni
Monthly, new editions are available about every 10 days
Redaktor koordynujący: dr Renata Sowada - nauczyciel bibliotekarz
Coordinator: Renata Sowada Ph.D. - teacher librarian
Kontakt/Contact: klementinum@autograf.pl
We do apologize for all mistakes in our translations.

© Częstochowa, Poland 2005 - 2007


e-Kurier NB

POPRZEDNIO/FORMERLY: E-KURIER TNBSP, E-KURIER NB/TNBSP


Magazyn internetowy nauczycieli bibliotekarzy, bibliotekarzy bibliotek pedagogicznych, publicznych, naukowych i kościelnych oraz czytelników.
The webmagazine of Polish school librarians, librarians from pedagogical, public, scientific, church libraries and readers.
Numer/Issue 7-8/2007 (24-25), Lipiec/Sierpień - July/August 2007, mutacja/edition 2
Aktualizacja/Update: 15 lipca/15th July 2007


Relacja (niestety nie bezpośrednia) z 36 Konferencji IASL w Taipei

Taipei to stolica Republiki Chin Tajwanu, jednego z "azjatyckich tygrysów". Kontrasty w tym mieście widać wszędzie - ogromne wieżowce, rozwinięty przemysł, głównie elektroniczny. Ale także konflikt z Chinami kontynentalnymi, izolacja międzynarodowa, świętowana właśnie 15 lipca 2007 roku dwudziesta rocznica zakończenia trwającego od 20 maja 1949 roku, proklamowanego przez Czang Kai-Szeka - stanu wojennego. W latach 1981-1982 nie tylko więc w Polsce trwał stan wojenny...
W tym roku właśnie w tym mieście odbywa się 36 Konferencja IASL. Oficjalnie Konferencja rozpoczyna się 16 lipca 2007 roku, ale program imprezy już jest realizowany. W dniach 14-15 lipca 2007 uczestnicy spotkania zaproszeni zostali do udziału w wycieczkach krajoznawczych. Organizatorzy proponują wycieczkę autokarową po Formozie w dwóch, do wyboru, trasach, obejmujących największe atrakcje wyspy.

W dniu 16 lipca 2007 roku planowane są warsztaty na temat zbiorów elektronicznych bibliotek szkolnych, zawartości cyfrowych bibliotek oraz kreatywnego nauczania, a następnie spotkanie władz IASL. Wieczorem odbędzie się uroczysta kolacja członków władz organizacji, członków komitetu organizacyjnego oraz zaproszonych gości.

Właściwa inauguracja Konferencji odbędzie się we wtorek, 17 lipca 2007 roku. O kolejnych dniach spotkania w następnych relacjach.

List do uczestników Konferencji IASL w Taipei

W poprzednim numerze e-Kuriera NB informowaliśmy o planowanej Konferencji IASL (International Association of School Librarianship) w Taipei, stolicy Tajwanu, która będzie miała miejsce w dniach 16-20 lipca 2007.
Nie jest nam nic wiadomo o uczestnictwie w tym wydarzeniu przedstawicieli polskich nauczycieli bibliotekarzy, postanowiliśmy więc w sposób inny być obecni podczas tego spotkania.
Grono częstochowskich nauczycieli bibliotekarzy, działających w ramach Sekcji Bibliotekarskiej Oddziału ZNP w Częstochowie podjęło inicjatywę przesłania do uczestników tej Konferencji listu elektronicznego w postaci strony internetowej.Treść listu dostępna jest powyżej.
List został przesłany do IASL oraz organizatorów Konferencji w Taipei.
Otrzymaliśmy informację od pani Karen Bonnano, sekretarza IASL z Australii, iż prezes IASL, pan Peter Genco osobiście przekaże nasz list uczestnikom spotkania w Taipei.
W tym miejscu jeszcze raz ich pozdrawiamy i życzymy owocnych obrad!
School librarians from Częstochowa have sent a letter to participants of the IASL Conference 2007 in Taiwan. The letter is available above.

Nowe treści w portalu e-Kuriera NB - zapraszamy!

e-Kurier NB powoli, aczkolwiek systematycznie, przekształca się w portal bibliotekarski, którego zadaniem ma być nie tylko dostarczanie bieżących informacji, ale także dokumentowanie ważnych działań środowiskowych.
Zapraszamy do zapoznania się z informacjami na temat prowadzonego od 2005 roku przez częstochowskich nauczycieli bibliotekarzy Projektu Esztergom/Ostrihom - Parkany/Šturovo. Jest to wstępna zaledwie forma sprawozdania z realizacji tego przedsięwzięcia, w najbliższych miesiącach planowana jest wersja znacznie poszerzona.
Drugim ważnym działaniem, prezentowanym w e-Kurierze jest działalność częstochowskich nauczycieli bibliotekarzy na Zaolziu.
Istniejąca od dwóch lat strona internetowa została wzbogacona informacjami na temat dwóch szkół z polskim językiem nauczania, w Mostach koło Jabłonkowa oraz Karwinie-Frysztacie, z którymi nawiązaliśmy kontakt i których biblioteki szkolne udało nam się, w sposób dla nas dostępny, wzbogacić.
e-Kurier NB będzie nadal wzbogacał swoją zawartość treściową. Jesteśmy dla czytelników, w tym dla środowiska nauczycieli bibliotekarzy, źródłem pewnej, rzetelnej, szybkiej informacji. Ponadto nie boimy się podejmowania tematów trudnych.
Zapraszamy do lektury!
This issue of e-Kurier NB contains a new information about Esztergom/Ostrihom - Parkany/Šturovo Project and about activities of school librarians from Częstochowa and Jurassic Region in Czech Republic at Zaolzie area.

Wichura w Tatrach Wysokich 2004 - tragedia Słowacji

Słowacy mają łzy w oczach. Byli świadkami największej katastrofy ekologicznej w dziejach ich młodego kraju. Największy ich skarb, Tatry, został zniszczony. My tutaj, po tej stronie grani, nie zdajemy sobie do końca sprawy, jakie znaczenie mają Tatry dla Słowaków. Tam niemal każde miasto ma kino, teatr, restaurację albo choćby sklep o nazwie „Tatry”, Tatry to symbol ich niezawisłości, nieugiętości, ostoja samodzielności narodowej. W znacznie większym stopniu niż w Polsce rola najwyższych gór w kraju jest rolą symboliczną, jednoczącą naród. Doroczne vylety na Krywań były nie tylko manifestacją anty-węgierską, anty-habsburską czy anty-czeską, były miejscem spotkań dzielnego narodu, który przetrwał tak wiele krzywd ze strony najeźdźców, sąsiadów i rozmaitych uzurpatorów, którzy za Słowaków usiłowali rządzić ich krajem. Teraz przyszło im zmierzyć się z kataklizmem przyrodniczym.
Oto fragment artykułu Macieja Pinkwarta "Tatry płaczą", który powstał w grudniu 2004 roku, po pamiętnej katastrofie ekologicznej w Wysokich Tatrach, która miała miejsce 19 listopada 2004 roku.

Blisko trzy lata po tych wydarzeniach odwiedziliśmy Wysokie Tatry. Zniszczone budynki zostały odbudowane, drogi znowu są przejezdne, połamane drzewa usunięto, ale krajobraz księżycowy pozostał. Piękne tatrzańskie lasy już nie istnieją.
Turystów też niestety mniej.

The High Tatras in Slovakia show new face after the hurricane, that took place on 19th November 2004. But not everything seems the same, the lack of trees frightens.

Tajna biblioteka gminy żydowskiej w okupowanej Częstochowie

W całej okupowanej Polsce prześladowana mniejszość żydowska próbowała ocalić resztki autonomii i poczucia własnej wartości w czasie Holokaustu. W gettach zakładano szkoły i prowadzono tajne komplety. Żydzi szmuglowali na teren gett również książki, które zasilały tajne biblioteki. Największa znana biblioteka żydowska na terenach okupowanych przez III Rzeszę znajdowała się w Terezinie (getto - obóz koncentracyjny) niedaleko Pragi; posiadała ponad 60000 woluminów. Jedną z większych była biblioteka żydowska w getcie częstochowskim, posiadająca ponad 1000 czytelników. Informacje na temat tej biblioteki i getta w Częstochowie będą archiwizowane przez nas w najbliższym czasie.
The secret Jewish library in Częstochowa, Poland, served more than 1000 readers.

60 lat Muzeum Auschwitz-Birkenau - pamiętamy!

W lipcu 2007 roku mija 60 rocznica utworzenia Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau. W ramach obchodów w dniach 2 - 4 lipca 2007 miała miejsce międzynarodowa konferencja pt. Pamięć – Świadomość – Odpowiedzialność, której organizatorem było Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście. Uczestnikami konferencji byli naukowcy zajmujący się badaniami nad Holokaustem i ludobójstwem oraz jego skutkami.
Przygotowano także trzy wystawy: pierwsza - poświęcona najważniejszym wydarzeniom w historii placówki; druga - prezentująca dary przekazane Muzeum; trzecia - przedstawiająca zdjęcia irlandzkiego fotografika Simona Watsona.
Kolejny element obchodów to wydanie książki, której autorem jest historyk Muzeum Jacek Lachendra, a zatytułowanej Czy zburzyć i zaorać?... Idea założenia Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w świetle prasy polskiej w latach 1945-1948. Autor analizuje w niej narodową debatę na temat utworzenia Muzeum, która toczyła się w polskiej prasie w pierwszych latach po II wojnie światowej.
Dzisiaj, gdy powoli odchodzą świadkowie hekatomby narodów, trzeba przypominać, eliminowaną w związku z polityczną poprawnością, prawdę na temat największej zbrodni ludobójstwa, dokonanej przez niemieckich nazistów podczas II wojny światowej.
Memorial and Museum Auschwitz-Birkenau has 60 years. The prisoners of German Nazi Death Camp are dying, but Poland will never forget.

Likwidacja CEBID - sprzeciw środowiska bibliotekarzy

Już ponad czterystu bibliotekarzy poparło protest przeciwko decyzji Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Kazimierza Michała Ujazdowskiego, w sprawie likwidacji z dniem 31.08.2008 roku Centrum Edukacji Bibliotekarskiej, Informacyjnej i Dokumentacyjnej (CEBID).
List w tej sprawie do ministra skierował także Piotr Bierczyński - zastępca dyrektora Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Marszałka J. Piłsudskiego w Łodzi.
Decyzja o likwidacji CEBID zbulwersowała środowisko bibliotekarzy w całym kraju. Jeśli chcieliby Państwo poprzeć protest wystarczy wejść na stronę ebib.oss.wroc.pl/protest
Over 400 librarians vote against Minister of Culture and National Heritage declare to liquidate Librarians Education Center in Warsaw

70. Ogólnopolska Pielgrzymka Nauczycieli i Wychowawców na Jasną Górę

Po raz siedemdziesiąty, 30 czerwca i 1 lipca 2007 roku, nauczyciele i wychowawcy pielgrzymowali na Jasną Górę. Jak podaje PAP, przybyło ich około 10 tysięcy.
Hasło tegorocznej pielgrzymki brzmiało: Nasze czasy wołają o świętych nauczycieli.
Oprócz mszy świętych, na program pielgrzymki złożyły się wykłady, konferencje oraz inne spotkania o charakterze formacyjnym i modlitewnym.
Eucharystii przewodniczył metropolita poznański, abp Stanisław Gądecki, który podczas homilii powiedział m. in.:
Przemiany społeczno-polityczne i gospodarcze oraz kulturalne nie pozostały bez wpływu na kształt nauczycielstwa, na jego kondycję i sposób wykonywania tego zajęcia słabo wynagradzanego na całym świecie. Przyjmowanie przez niektórych nauczycieli zachowań typowych dla urzędniczych patologii, jak np.: dogmatyzmu, schematyzmu w myśleniu i postępowaniu, fakt, iż wielu nauczycieli stało się wyrobnikami oświaty, ludźmi bez przekonania, sfrustrowanymi, wypalonymi i przegranymi sprawiło, że nauczycielstwo zaczęto utożsamiać z zawodem. Arcybiskup przypomniał, że jest to powołanie.
Podczas pielgrzymki odbyło się także VI Ogólnopolskie Sympozjum Nauczycieli, którego jednym z tematów było przedstawienie sylwetek bohaterskich i świętych nauczycieli jako inspiracji do odrodzenia etosu nauczycielskiego: św. Urszuli Ledóchowskiej, bł. Natalii Tałasiewicz, bł. Marceliny Darowskiej, bł. Bronisława Markiewicza i Anny Jenke.
Nauczycieli powitał biskup E. Dajczyk. W sobotę nauczyciele wysłuchali wykładów: prof. A. Nalaskowskiego „Polski nauczyciel w drodze do świętości” oraz dr. S. Sławińskiego „Formacja zawodowa współczesnego nauczyciela”, a w niedzielę prof. J. Królikowskiego „Nasze czasy wołają o świętych nauczycieli”.
W sobotę dr J. Pulikowski prowadził panel dyskusyjny „Trudne czasy rodzą świętych nauczycieli”, a w niedzielę J. Zakrzeński „Na tropach pątniczych śladów nauczycieli”.

Informacje za: wiadomosci.wp.pl
Polish teachers pilgrimated to Częstochowa on 30th June/1st July 2007

Sekcja Bibliotekarska ZNP w Częstochowie

W dniu 11 czerwca 2007 roku w Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 53 w Częstochowie odbyło się ostatnie w bieżącym roku szkolnym spotkanie Sekcji Bibliotekarskiej przy ZO ZNP w Częstochowie. Spotkanie poświęcone było idei bookcrossingu. Nauczyciele bibliotekarze i bibliotekarze najważniejszych bibliotek regionu dzielili się własnymi doświadczeniami związanymi z uwalnianiem książek.
Sekcja Bibliotekarska Oddziału ZNP w Częstochowie włączyła się w obchody IV Dnia Wolnych Książek poprzez akcję pod hasłem "Biblioteka otwarta dla zdrowia". Nauczyciele bibliotekarze uwolnili książki i broszury prozdrowotne w Częstochowie i innych miastach regionu. Każda z broszur zawierała informację na temat akcji przygotowaną przez koleżankę Jolantę Augustyn.
Działania te były kontynuacją realizowanych w ubiegłych latach przez nauczycieli bibliotekarzy regionu częstochowskiego akcji bookcrossingowych: "Bibliotekarz z sercem" (2005) oraz "Klucz do zdrowia - w bibliotece"(2006).
Działania bookcrossingowe o charakterze prozdrowotnym poszerzają, naszym zdaniem, zakres tematyczny i przesłanie Dnia Wolnych Książek.
Życząc wspaniałych wypraw wakacyjnych już dziś zapraszamy nauczycieli bibliotekarzy i bibliotekarzy regionu na pierwsze w roku szkolnym 2007/2008 spotkanie bibliotekarzy, które odbędzie się 13 września (czwartek) 2007 roku o godz. 14.00 w siedzibie Oddziału ZNP w Częstochowie przy ul. Waszyngtona 62.
Jednocześnie zapraszamy do udziału w warsztatach z zakresu biblioterapii, które odbędą się w dniach 15 - 16 września (sobota - niedziela cz. 1) 2007 r. Osoby zainteresowane udziałem proszę o kontakt: tel. 0603 210 490 lub e-mail: bsp53@wp.pl.

Wszystkich bibliotekarzy i nauczycieli bibliotekarzy regionu zapraszamy na spotkania w roku szkolnym 2007/2008.

Tydzień Bibliotek 2007 w Częstochowie

W dniach 7 - 13 maja 2007 roku nauczyciele bibliotekarze regionu częstochowskiego włączyli się aktywnie w obchody Tygodnia Bibliotek, który w bieżącym roku odbywał się pod hasłem "Biblioteka mojego wieku".
Trwa konkurs na fotografię prezentującą działania Tygodnia Bibliotek. Prosimy bibliotekarzy o przesyłanie 1 - 2 fotografii na adres e-mail: bibliotekasp53@wp.pl lub osobiste dostarczenie fotografii do siedziby Oddziału ZNP w Częstochowie przy ul. Waszyngtona 62 z dopiskiem na kopercie Sekcja Bibliotekarska - konkurs fotograficzny. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi w Tygodniu Bibliotek Szkolnych w październiku 2007r.
Poniżej prezentujemy wybrane działania podjęte przez poszczególne biblioteki szkolne:

1. Gimnazjum nr 5 w Częstochowie:
- wyjście do Biblioteki Publicznej na Dni Otwarte pod hasłem "Biblioteka od kuchni"
- udział w V Regionalnych Dniach Książki w Częstochowie
(Alina Grabna, Joanna Szymocha)
- przedstawienie wspólnie z Klubem Europejskim "Biblioteki, Muzea Hiszpanii"
(Alina Grabna, Aneta Nowicz-Budziszewska)
- akcja informacyjna - oplakatowanie biblioteki
(Alina Grabna)

2. Gimnazjum nr 9 w Częstochowie:
- "Tę książkę warto przeczytać" - konkurs krasomówczy
- "Książki pięknie wydane" - wystawa
(Elżbieta Górzyńska-Siwek, Katarzyna Urbańska-Kieca)

3. Gimnazjum nr 21 w Częstochowie:
- wyjścia z młodzieżą do Biblioteki Publicznej na Dni Otwarte
- wyjścia do Muzeum Haliny Poświatowskiej
(Bożena Policińska)

4. Szkoła Podstawowa nr 3 w Blachowni:
- wizyta kl. V w Bibliotece Miejskiej w Blachowni - warsztaty
- apel z okazji Tygodnia Bibliotek z wykorzystaniem scenariusza z "Biblioteki w Szkole" pt. "O historii książki to i owo", nagrodzenie najlepszych czytelników w II semestrze oraz laureatów czytelniczych konkursów wewnątrzszkolnych
(Jolanta Bereszyńska)

5. Szkoła Podstawowa nr 2 w Częstochowie:
- międzyszkolny konkurs czytelniczy poświęcony Tove Jansson i książkom z serii "Muminki"
(Jolanta Augustyn)

6. Szkoła Podstawowa nr 32 w Częstochowie:
- udział w V Regionalnych Dniach Książki w Częstochowie
- lekcja w pracowni konserwatorskiej Biblioteki Publicznej w Częstochowie
(Zuzanna Folcholc)

7. Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 53 w Częstochowie:
- wystawy w czytelni: "Dzieje książki w Europie" oraz "Rok doktora Władysława Biegańskiego"
- konkursy: "Europejskie opowieści" afiszowy dla uczniów klas 0 - 4 oraz "Wspomnienie o Władysławie Biegańskim" literacki dla klas 5 i 6
- uroczyste spotkanie aktywu bibliotecznego w czytelni
- "Tajemnice Harryego Pottera" - konkurs literacki dla uczniów klas 4 - 6
- "Baśnie Europy" - spotkania uczniów klas 0-1 oraz przedszkolaków w ramach akcji Cała Polska Czyta Dzieciom oraz związany z nimi konkurs plastyczny na ilustrację do wybranej baśni
- spotkanie bibliotekarzy i inscenizacja przygotowana przez aktyw biblioteczny pt. "W bibliotece"
- realizacja zadania w ramach projektu "Literacki Atlas Polski" oraz udział w V Regionalnych Dniach Książki w Częstochowie
- zajęcia edukacyjne dla klas 0 - 3 "Jak powstaje książka?"
- zajęcia edukacyjne dla klas 4 - 6 "Dzieje książki"
- specjalny numer "Gazety Bibliotecznej" poświęcony idei Tygodnia Bibliotek
(Renata Sowada)

8. Zespół Szkół nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi w Częstochowie:
- udział aktywu bibliotecznego w V Regionalnych Dniach Książki (spotkanie autorskie, wystawa)
- "Najpiękniejsze baśnie, najwięksi bajkopisarze" - wystawa
(Izabela Szewczyk, Monika Malinowska)

9. Zespół Szkół w Białej:
- udział w V Regionalnych Dniach Książki w Częstochowie:
¤ spotkanie autorskie z panią Joanną Olech
¤ udział w warsztatach "Malowane książki"
¤ wystawa "Korczak i jego dzieło"
¤ zwiedzanie Biblioteki Publicznej w Częstochowie
(Ksymena Żurawska)

10. Częstochowskie Stowarzyszenie Pomocy Szkole:
przekazanie książek szkołom, będącym członkami Klubu
(Hanna Sipowa)

Tydzień Bibliotek Szkolnych 2007 w Częstochowie
22-28 października 2007

W dniach 22 - 28 października 2007 roku planowany jest w Częstochowie Tydzień Bibliotek Szkolnych.

W pierwszym dniu Tygodnia - 22 października 2007 obchodzić będziemy VIII Międzynarodowy Dzień Bibliotek Szkolnych pod hasłem: "Uczenie się. Wspomagane przez Twoją bibliotekę szkolną" (Learning. Powered by your school library). Działania związane ze świętem bibliotek i bibliotekarzy szkolnych będą miały miejsce w bibliotekach szkolnych, a także poza bibliotekami na terenie placówek edukacyjnych.
Drugi dzień, 23 października 2007 przeznaczamy na Ogólnopolską Konferencję Naukowo-Szkoleniową nt. ICIM oraz Europejski Kongres Bibliotek/European Library Congress - Retrospektywa Polska i IV Regionalne Forum Bibliotekarzy, które to imprezy odbędą się w Sali Sesyjnej Urzędu Miasta Częstochowy w godzinach 10.00-16.00.
Kolejne dni Tygodnia Bibliotek Szkolnych zaplanowane są w szkołach, czekamy na propozycje koleżanek i kolegów ze szkół regionu.
W sobotę 27 października 2007 planujemy uczestnictwo w XI Targach Książki w Krakowie.
W niedzielę 28 października 2007, w ostatnim dniu Tygodnia planujemy celebrację święta św. Wawrzyńca, patrona bibliotekarzy, w jednym z kościołów częstochowskich.

Biblioteki szkolne potrzebują promocji i reklamy w swoim środowisku i w społeczności lokalnej. Doświadczenia Tygodnia Bibliotek 2007 skłaniają nas do zaproponowania nowej, może niezbyt odkrywczej, formy działań promujących biblioteki szkolne i nauczycieli bibliotekarzy.
Zapraszamy nauczycieli bibliotekarzy z całej Polski do wspólnych działań w Tygodniu Bibliotek Szkolnych.
School Libraries Week is planned between 22nd of October and 28th of October 2007 in Częstochowa and Jurassic Region. During this Week there will be the celebration of 8th International School Library Day and other events.

Ogólnopolska Konferencja Naukowo-Szkoleniowa nt. ICIM w Częstochowie - 23 października 2007

23 października 2007 roku w godzinach 10.00 - 16.00 w Sali Sesyjnej Urzędu Miasta Częstochowy odbędzie się Ogólnopolska Konferencja Naukowo-Szkoleniowa na temat "Centra informacji multimedialnej w bibliotekach" oraz IV Regionalne Forum Bibliotekarzy w Częstochowie. Spotkanie zorganizowane zostanie z okazji VIII Międzynarodowego Dnia Bibliotek Szkolnych.
Oba przedsięwzięcia objął honorowym patronatem dr inż. Tadeusz Wrona Prezydent Miasta Częstochowy.
Organizatorami Konferencji i Forum są: Sekcja Bibliotekarska przy Oddziale ZNP w Częstochowie oraz organizacje bibliotekarskie regionu częstochowskiego.
Wszystkich zainteresowanych bibliotekarzy zapraszamy już dzisiaj do udziału w tym spotkaniu.
W związku z ważnymi treściami Europejskiego Kongresu Bibliotek w Wels, w którym uczestniczyliśmy, przewidziano rozszerzenie programu Konferencji o punkt: Europejski Kongres Bibliotek/European Library Congress 2007 - Retrospektywa Polska.

Osoby, które chciałyby podzielić się z uczestnikami Konferencji swoją wiedzą, doświadczeniami na temat ICIM i nieodpłatnie wygłosić referat, prosimy o kontakt e-mailowy. Mail znajduje się na dole strony. Udział w Konferencji jest nieodpłatny, uczestnicy przyjeżdżają na własny koszt.


All-Polish Scientific-Instructive Conference: Multimedial Information Centers in Libraries and the Fourth Regional Librarians Forum will take place on 23rd of October 2007 in City Hall of Częstochowa, Poland. Polish Teachers Union - Librarians Section in Częstochowa and organizations of librarians from our region will organize this Conference.
This Conference will be a part of celebration of International School Library Day 2007 in Częstochowa.

Poezja w Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 53 w Częstochowie

Tuż przed końcem roku szkolnego w Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 53 w Częstochowie odbyło się kolejne spotkanie poetyckie z cyklu "Pisarze regionu częstochowskiego", poświęcone poezji Beaty Brodowicz-Szymanek, Ludmiły Marjańskiej i Haliny Poświatowskiej, czyli trzem poetkom z Częstochowy.
19 czerwca o godz. 12.00 spotkali się zaproszeni goście: pani prof. dr hab. Elżbieta Hurnikowa z Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie, pani Beata Brodowicz-Szymanek - poetka i nauczycielka, pani Anna Pawłowska - dyrektor Urzędu Miasta Częstochowy oraz pan Zbigniew Myga - brat Haliny Poświatowskiej i kustosz nowootwartego Muzeum Haliny Poświatowskiej "Dom Poezji, pani Wanda Szymczyk - dyrektor SP 53, Jolanta Pilarek - wicedyrektor, pani Beata Grzanka - wicedyrektor Biblioteki Publicznej w Częstochowie, Urszula Giżyńska - redaktor naczelna "Gazety Częstochowskiej", nauczyciele bibliotekarze regionu i uczniowie.
Spotkanie przygotowały nauczycielki Izabela Sitek, Mirosława Wtorkowska, Renata Sowada, która je prowadziła.
Rozmawiano oczywiście o poezji i życiu bohaterek spotkania, ale także o potrzebie poezji we współczesnym świecie, miejscach inspiracji poetyckich w Częstochowie, Ogólnopolskich Konfrontacjach Poetyckich im. Haliny Poświatowskiej, a także o Muzeum Haliny Poświatowskiej "Dom Poezji", które otwarto 9 maja 2007 r. Scenariusz prezentowanej w nim wystawy opracowany został przez panią prof. Elżbietę Hurnikową, a eksponaty pochodzą głównie ze zbiorów rodziny poetki. Pan Zbigniew Myga przyznał, że od dawna już myślał o stworzeniu tego obiektu w Częstochowie i dopiero wydatna pomoc prezydenta miasta Częstochowy dr inż. Tadeusza Wrony umożliwiła realizację tego projektu.
Na zakończenie spotkania goście przekazali ważne rady młodym twórcom poezji, a następnie zgromadzeni stanęli do wspólnej fotografii. Prowadząca zaprosiła gości do jury konkursu międzyszkolnego na wiersz poświęcony pamięci Haliny Poświatowskiej, który rozegrany zostanie jesienią tego roku.

Zapraszamy do Częstochowy

W czasie wakacji wszystkich czytelników e-Kuriera NB zapraszamy do odwiedzenia Częstochowy - "dobrego miasta" i duchowej stolicy Polski.
Wakacje to czas pielgrzymek, ale w trakcie pobytu w największym niewojewódzkim mieście naszego kraju zapraszamy nie tylko do kontemplacji religijnej i podziwania piękna Jasnej Góry, ale także do zapoznania się z pięknem nadwarciańskiego grodu.
Ostatnie ważne informacje z Częstochowy to otwarcie Muzeum Poezji Haliny Poświatowskiej przy ulicy Jasnogórskiej, kilka minut pieszo od Jasnej Góry oraz Muzeum Pielgrzymowania w dawnej Popówce w III Alei Najświętszej Marii Panny.
Ponadto polecamy m.in.:
kościół św. Jakuba (dawna cerkiew św. Cyryla i Metodego) przy placu Biegańskiego,
kościół św. Zygmunta przy placu Daszyńskiego - zabytek klasy 0,
Ratusz Częstochowski z tarasem widokowym,
Rezerwat Archeologiczny,
zabudowania Starego Rynku.
We invite all our readers to see our city, Częstochowa!

Magazyn internetowy wydawany od 30.08.2005
The webmagazine issued from 30.08.2005
Miesięcznik, mutacje co około 10 dni
Monthly, new editions are available about every 10 days
Redaktor koordynujący: dr Renata Sowada - nauczyciel bibliotekarz
Coordinator: Renata Sowada Ph.D. - teacher librarian
Kontakt/Contact: klementinum@autograf.pl
We do apologize for all mistakes in our translations.

© Częstochowa, Poland 2005 - 2007

 

e-Kurier NB

POPRZEDNIO/FORMERLY: E-KURIER TNBSP, E-KURIER NB/TNBSP


Magazyn internetowy nauczycieli bibliotekarzy, bibliotekarzy bibliotek pedagogicznych, publicznych, naukowych i kościelnych oraz czytelników.
The webmagazine of Polish school librarians, librarians from pedagogical, public, scientific, church libraries and readers.
Numer/Issue 9/2007 (26), Wrzesień/September 2007, mutacja/edition 2
Aktualizacja/Update: 18 września/18th September 200

Sekcja Bibliotekarska ZNP w Częstochowie

Pierwsze w tym roku szkolnym spotkanie bibliotekarzy zorganizowane przez Sekcję Bibliotekarską przy Oddziale ZNP w Częstochowie miało miejsce 13 września 2007 r. w Regionalnym Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli "WOM" w Częstochowie. Temat spotkania brzmiał: Potrzeby edukacyjne bibliotekarzy. Biblioterapia. W spotkaniu uczestniczyło ok. 50 bibliotekarzy i nauczycieli bibliotekarzy.
Przewodnicząca sekcji przedstawiła dotychczasowe działania: list na konferencję IASL w Tajpei, pierwsza publikacja w "Częstochowskim Biuletynie Oświatowym" na temat działalności Sekcji, artykuł w słowackiej "Kniżnicy" o III Forum Bibliotekarzy Województwa Śląskiego, wystosowanie przez Zarząd Główny ZNP pisma do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w sprawie likwidacji Centrum Edukacji Bibliotekarskiej, Informacyjnej i Dokumentacyjnej, działania podjęte przez Zarząd Oddziału ZNP w Częstochowie w sprawie powołania doradcy metodycznego ds. bibliotek szkolnych.Następnie omówione zostały przygotowania do warsztatów z biblioterapii.

Podany został także terminarz spotkań i szkoleń w bieżącym roku szkolnym:
- 18 października 2007 czwartek godz. 14.00: Tydzień Bibliotek Szkolnych;
- 23 października 2007 godz. 10.00 - 16.00 - konferencja naukowo-szkoleniowa w sali sesyjnej Urzędu Miasta w Częstochowie;
- 27 października 2007: wyjazd na Targi Książki do Krakowa;
- 22 listopada 2007 godz. 15.00: Zmiany w UKD - warsztaty;
- 13 grudnia 2007 godz. 14.00: Działalność kulturalna, edukacyjna i informacyjna biblioteki;
- 10 stycznia 2008 godz. 14.00: Książka dziecięca współcześnie
- luty 2008: Język haseł przedmiotowych - warsztaty;
- 13 marca 2008 godz. 14.00: Rozwijanie umiejętności technologicznych i komunikacyjnych w zawodzie bibliotekarza;
- kwiecień 2008: IV Forum Bibliotekarzy Województwa Śląskiego w Rybniku;
- 15 maja 2008 godz. 12.00: Tydzień Bibliotek 2008;
- 12 czerwca 2008 godz. 14.00: Bookcrossing.
Ponadto planowane są warsztaty: I semestr: Prezentacja multimedialna w pracy nauczyciela bibliotekarza i II semestr: Budowa stron internetowych; Awans zawodowy nauczyciela bibliotekarza i zmiany w prawie oświatowym oraz MOL - praktyczne wykorzystanie.

Następnie omówione zostały przygotowania do konferencji Centra informacji multimedialnej w bibliotekach, która odbędzie się 23.10.2007 w godz. 10.00 - 16.00.
Na zakończenie wymienione zostały propozycje szkoleń dla nauczycieli, organizowane przez RODN "WOM" i SOD w Częstochowie.
Zgromadzeni bibliotekarze zaproszeni zostali na konferencję "Rola biblioteki w kształtowaniu społeczeństwa wiedzy" w Katowicach.
Bibliotekarze zostali zachęceni także do publikowania w e-Kurierze oraz w "Częstochowskim Biuletynie Oświatowym".
Zwrócono także uwagę na nowe publikacje: Nagowska Monika: Na szlaku edukacji czytelniczej i medialnej w szkołach ponadgimnazjalnych; Saniewska Danuta: Vademecum nauczyciela bibliotekarza, wydane przez agencję Sukurs.

W dniach 15 i 16 września 2007 w siedzibie ZNP w Częstochowie odbyła się I część warsztatów z biblioterapii, które prowadziła pani Ewelina Surniak - wiceprezes Polskiego Towarzystwa Biblioterapeutycznego.
Część II warszatów zaplanowana została na 29 i 30 września 2007r.

Wszystkich Bibliotekarzy i Nauczycieli Bibliotekarzy regionu zapraszamy na spotkania w roku szkolnym 2007/2008.

Serdecznie zapraszamy
Wiceprezes Zarządu Oddziału ZNP: Elżbieta Kunicka
oraz Zarząd Sekcji:
Alina Grabna
Jolanta Augustyn
Renata Sowada - przewodnicząca Sekcji (bsp53@wp.pl; 0603 210490)
Ilona Walczak-Dądela

Kontakt: czestochowa@znp.edu.pl

"Pamięci Haliny Poświatowskiej" - konkurs międzyszkolny

11 października 2007 r. przypada 40 rocznica śmierci częstochowskiej poetki Haliny Poświatowskiej. Z tej okazji nauczycielki Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 53 w Częstochowie zapraszają do udziału w konkursie zatytułowanym "Pamięci Haliny Poświatowskiej".
Poniżej prezentujemy regulamin konkursu i zachęcamy do uczestnictwa.

"Pamięci Haliny Poświatowskiej". Poetycki konkurs międzyszkolny dla uczniów klas 4 - 6 szkół podstawowych
Organizator: Szkoła Podstawowe z Oddziałami Integracyjnymi nr 53 w Częstochowie, ul. Orkana 95/109.
Cele:
- promocja twórczości uczniowskiej
- rozbudzanie zainteresowań poetyckich
- przybliżenie znanej postaci związanej z miastem

REGULAMIN KONKURSU:
1. Uczestnicy: uczniowie klas 4 - 6.
2. Zadanie uczestnika: napisanie utworu poetyckiego poświęconego życiu i twórczości Haliny Poświatowskiej lub utworu inspirowanego Jej twórczością.
3. Każdy uczeń zgłasza jeden samodzielnie napisany utwór poetycki.
4. Zasady zgłoszenia uczestnictwa:
- każda szkoła może zgłosić od 1 do 3 utworów napisanych przez uczniów;
- zgłoszenie pisemne powinno zawierać tekst utworu, nazwisko autora, nazwisko opiekuna i adres szkoły;
- zgłoszenia przyjmowane są do 5 października 2007r. na adres:
Biblioteka Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 53, ul. Orkana 95/109, 42-229 Częstochowa, dopisek "Pamięci H. Poświatowskiej".
5. Nadesłane prace przechodzą na własność organizatorów.
6. Prace oceni powołane jury konkursowe, które zwróci uwagę na:
- oryginalność ujęcia tematu
- wyraz artystyczny
- poprawność językową
- nowatorstwo poetyckie
7. Nagrody: dyplomy i nagrody dla uczniów, podziękowania dla nauczycieli.
8. O terminie wręczenia nagród laureaci i opiekunowie zostaną powiadomieni telefonicznie lub za pośrednictwem poczty e-mail.
9. Ogłoszenie wyników nastąpi podczas Międzynarodowego tygodnia Bibliotek Szkolnych 22 - 26.10.2007r.

Zapraszamy do udziału w konkursie!!!
Organizatorzy: Monika Łukasiewicz, Izabela Sitek, Renata Sowada, Mirosława Wtorkowska.

Ogólnopolska Konferencja Naukowo-Szkoleniowa nt. ICIM w Częstochowie - 23 października 2007

Sekcja Bibliotekarska przy Oddziale ZNP w Częstochowie, Oddział TNBSP w Częstochowie i Oddział SBP w Częstochowie zapraszają na konferencję naukowo-szkoleniową

Centra informacji multimedialnej w bibliotekach i IV Regionalne Forum Bibliotekarzy w Częstochowie

Termin: 23 października 2007 roku (wtorek) godz. 10.00 - 16.00
Patronat: Prezydent Miasta Częstochowy
Współpraca: Publiczna Biblioteka Pedagogiczna RODN "WOM" w Częstochowie, Biblioteka Główna Politechniki Częstochowskiej, Biblioteka Publiczna w Częstochowie
Uczestnicy: bibliotekarze i nauczyciele bibliotekarze, zaproszeni goście, media

Ramowy plan spotkania:
10.00 - 10.30 Powitanie zebranych
10.30 - 13.00 Obrady
13.00 - 14.00 Europejski Kongres Bibliotek w Wels - Retrospektywa Polska
14.00 - 15.30 IV Regionalne Forum Bibliotekarzy
15.30 - 16.00 Zamknięcie obrad

Udział w Konferencji jest nieodpłatny, uczestnicy przyjeżdżają na własny koszt.
Zgłoszenia: klementinum@autograf.pl

Wszystkich bibliotekarzy i nauczycieli bibliotekarzy serdecznie zapraszamy do udziału w konferencji.

All-Polish Scientific-Instructive Conference: Multimedial Information Centers in Libraries and the Fourth Regional Librarians Forum will take place on 23rd of October 2007 in City Hall of Częstochowa, Poland. Polish Teachers Union - Librarians Section in Częstochowa and organizations of librarians from our region will organize this Conference.

Rola biblioteki w kształtowaniu społeczeństwa wiedzy - konferencja w Katowicach

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Józefa Lompy w Katowicach oraz Wyższa Szkoła Pedagogiczna TWP w Warszawie Wydział Nauk Społeczno-Pedagogicznych w Katowicach zapraszają na konferencję Rola biblioteki w kształtowaniu społeczeństwa wiedzy, która odbędzie się 8 listopada 2007 r. w auli Wyższej Szkoły Pedagogicznej TWP w Warszawie Wydziału Nauk Społeczno-Pedagogicznych w Katowicach, ulica Katowicka 27.
Konferencja adresowana jest do szerokiego grona nauczycieli i bibliotekarzy naszego regionu.
Cele konferencji:
1. Wymiana informacji w zakresie edukacji, nauki i kultury na rzecz społeczeństwa informacyjnego.
2. Dostarczenie nauczycielom i bibliotekarzom wiedzy ułatwiającej właściwe wspomaganie uczniów w poszukiwaniu wiedzy.
Referaty wygłoszą pracownicy naukowi wyższych uczelni.
Udział w konferencji jest bezpłatny.
Więcej informacji oraz formularze zgłoszenia uczestnictwa na stronie:
Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Katowicach
Kontakt: e-mail: biblioteka@pbw.katowice.pl

Nowy rok szkolny 2007/2008

W nowym roku szkolnym Wszystkim Nauczycielom Bibliotekarzom i Bibliotekarzom życzymy realizacji planów, satysfakcji zawodowej, radości, nowych pomysłów, cierpliwości i wytrwałości w pokonywaniu przeciwności, a także spełnienia marzeń.
Mamy nadzieję, że będzie to rok o wiele spokojniejszy i stabilniejszy zawodowo od poprzedniego.

We wish a lot of success to all school librarians and librarians during this school year.

Eksperyment na polskiej edukacji - zakończony?

13 sierpnia 2007 roku, odwołany został z funkcji rządowych Roman Giertych. Zajmował przez piętnaście miesięcy stanowisko ministra edukacji, antagonizując, jak żaden dotąd minister, środowisko polskiej edukacji i nie tylko.
e-Kurier NB nie jest periodykiem politycznym, rozumiemy konieczność delegowania przez rządzące koalicje swoich przedstawicieli do ław rządowych.
Mamy nadzieję, iż Memoriał Rady Głównej TNBSP zawierający wiernopoddańcze adresy organizacji pozarządowej w stosunku do byłego ministra, był jedynie "wypadkiem przy pracy". Albowiem ministrowie kiedyś odchodzą...

The experiment in Polish education is over. Minister of Education Roman Giertych has been dismissed from the service.

10 lat Klubu Polskiego "POLONUS" w Brnie

Klub Polski "Polonus" w Brnie powołany został do życia 10 lat temu. Jego prezesem jest pan dr Roman Madecki - wykładowca polonistyki na Uniwersytecie T.G. Masaryka w Brnie, a wiceprezesem pani Jolanta Rekova.
Klub prowadzi działalność kulturalno-oświatową na terenie miasta i regionu. Współpracuje z organizacjami polskimi w Republice Czeskiej.
Spotkania Polaków w Klubie odbywają się raz w tygodniu. Przychodzą nie tylko ci, którzy mieszkają w Republice Czeskiej na stałe, ale przybyli na jakiś czas pracując i ucząc się właśnie tu.
Klub prowadzi tzw. szkółkę niedzielną dla dzieci, a także organizuje wyjazdy edukacyjne do Polski, prezentując najpiękniejsze miasta i ich zabytki.
Co roku organizuje imprezy dla dzieci z okazji np. Dnia Dziecka, Świąt, z których najważniejsze to "Powrót do korzeni" i "Żyjemy w jednym mieście".
Piękne Kroniki Klubu prezentują także spotkania z twórcami literatury i artystami: Leszkiem Engelkingiem, Olgą Tokarczuk, Renatą Putzlacher czy Jaromirem Nohavicą.
Klub współorganizował także występy teatru z Czeskiego Cieszyna (Těšínské divadlo v Českém Těšíně - Scena Polska / Česká scena) w Brnie.
Co roku także z okazji 3 maja i 11 listopada członkowie Klubu udają się pod tablicę upamiętniającą Polaków więzionych na zamku Spilberk w Brnie, by złożyć wiązanki kwiatów i uczcić kolejną rocznicę niepodległości państwa polskiego.
25 marca 2007 Klub Polski w Brnie obchodził dziesięciolecie swojego istnienia. Z tej okazji w Teatrze Mahena w Brnie odbył się koncert polsko-czeskiego zespołu Tara Fuki, połączony z promocją najnowszej płyty zespołu pt. "Auris".
Po koncercie w kuluarach teatru miało miejsce uroczyste spotkanie członków Klubu "Polonus", w którym wzięli udział polscy dyplomaci z Instytutu Polskiego i Wydziału Konsularnego z Pragi oraz Konsulatu Generalnego RPw Ostrawie.
Adres Klubu to:
Polonus - Klub Polski w Brnie
602 00 Brno, Anenská 10

Informacje:
www.wspolnota-polska.org.pl/index.php?id=kr70326
www.polonica.cz/index.php?m=3&o=organizacje
www.teatry.art.pl/!Zagranica/gora.htm
Polish Club POLONUS in Brno, Czech Republic, celebrites 10th anniversary of its foundation.

"Częstochowa to dobre miasto"

14 czerwca 2007 r. po raz trzeci nagrodzono uczestników konkursu "Częstochowa to dobre miasto".
Po raz pierwszy konkurs zorganizowany został w 2005 r. dzięki pomysłowi pani Doroty Sobali, naczelnika Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Częstochowy. Patronat nad konkursem objął Prezydent Miasta Częstochowy. Uczestnikami konkursu są uczniowie szkół częstochowskich.
W tym roku startowali oni w   IX kategoriach konkursowych. Uroczyste podsumowanie konkursu odbyło się w Filharmonii Częstochowskiej. Uczniowie szkół podstawowych mieli do wyboru dwie kategorie: "Pocztówka z Częstochowy" oraz "Wielcy, zasłużeni, popularni...". Właśnie w tej drugiej kategorii uczennice Wioletta Frymus, Dominika Łowicka i Paulina Prudzic z klasy 5 Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 53 w Częstochowie pracą "Poetka z Częstochowy, czyli o Ludmile Marjańskiej" zdobyły II miejsce, a uczennica klasy 6 Katarzyna Piątkowska wyróżnienie. W pierwszej kategorii wyróżniono także dwie uczennice tej szkoły: Karolinę Kuleszę z kl. 2 i Weronikę Bochenkiewicz z kl. 3. Gratulujemy!!!

Nowe treści w portalu e-Kuriera NB - zapraszamy!

e-Kurier NB powoli, aczkolwiek systematycznie, przekształca się w portal bibliotekarski, którego zadaniem ma być nie tylko dostarczanie bieżących informacji, ale także dokumentowanie ważnych działań środowiskowych.
Zapraszamy do zapoznania się z informacjami na temat prowadzonego od 2005 roku przez częstochowskich nauczycieli bibliotekarzy Projektu Esztergom/Ostrihom - Parkany/Šturovo. Jest to wstępna zaledwie forma sprawozdania z realizacji tego przedsięwzięcia, w najbliższych miesiącach planowana jest wersja znacznie poszerzona.
Drugim ważnym działaniem, prezentowanym w e-Kurierze jest działalność częstochowskich nauczycieli bibliotekarzy na Zaolziu.
Istniejąca od dwóch lat strona internetowa została wzbogacona informacjami na temat dwóch szkół z polskim językiem nauczania, w Mostach koło Jabłonkowa oraz Karwinie-Frysztacie, z którymi nawiązaliśmy kontakt i których biblioteki szkolne udało nam się, w sposób dla nas dostępny, wzbogacić.
e-Kurier NB będzie nadal wzbogacał swoją zawartość treściową. Jesteśmy dla czytelników, w tym dla środowiska nauczycieli bibliotekarzy, źródłem pewnej, rzetelnej, szybkiej informacji. Ponadto nie boimy się podejmowania tematów trudnych.
Zapraszamy do lektury!

This issue of e-Kurier NB contains a new information about Esztergom/Ostrihom - Parkany/Šturovo Project and about activities of school librarians from Częstochowa and Jurassic Region in Czech Republic at Zaolzie area.
Tydzień Bibliotek Szkolnych 2007 w Częstochowie
22-28 października 2007
W dniach 22 - 28 października 2007 roku planowany jest w Częstochowie Tydzień Bibliotek Szkolnych.

W pierwszym dniu Tygodnia - 22 października 2007 obchodzić będziemy VIII Międzynarodowy Dzień Bibliotek Szkolnych pod hasłem: "Uczenie się. Wspomagane przez Twoją bibliotekę szkolną" (Learning. Powered by your school library). Działania związane ze świętem bibliotek i bibliotekarzy szkolnych będą miały miejsce w bibliotekach szkolnych, a także poza bibliotekami na terenie placówek edukacyjnych.
Drugi dzień, 23 października 2007 przeznaczamy na Ogólnopolską Konferencję Naukowo-Szkoleniową nt. ICIM oraz Europejski Kongres Bibliotek/European Library Congress - Retrospektywa Polska i IV Regionalne Forum Bibliotekarzy, które to imprezy odbędą się w Sali Sesyjnej Urzędu Miasta Częstochowy w godzinach 10.00-16.00.
Kolejne dni Tygodnia Bibliotek Szkolnych zaplanowane są w szkołach, czekamy na propozycje koleżanek i kolegów ze szkół regionu.
W sobotę 27 października 2007 planujemy uczestnictwo w XI Targach Książki w Krakowie.
W niedzielę 28 października 2007, w ostatnim dniu Tygodnia planujemy celebrację święta św. Wawrzyńca, patrona bibliotekarzy, w jednym z kościołów częstochowskich.

Biblioteki szkolne potrzebują promocji i reklamy w swoim środowisku i w społeczności lokalnej. Doświadczenia Tygodnia Bibliotek 2007 skłaniają nas do zaproponowania nowej, może niezbyt odkrywczej, formy działań promujących biblioteki szkolne i nauczycieli bibliotekarzy.
Zapraszamy nauczycieli bibliotekarzy z całej Polski do wspólnych działań w Tygodniu Bibliotek Szkolnych.

School Libraries Week is planned between 22nd of October and 28th of October 2007 in Częstochowa and Jurassic Region. During this Week there will be the celebration of 8th International School Library Day and other events.

Po III Forum Bibliotekarzy Województwa Śląskiego

W czasopiśmie Słowackiej Biblioteki Narodowej "KNIŽNICA" na stronach 25 - 26 zamieszczona została relacja z III Forum przygotowana przez Renatę Sowada pt. Podoba súčasného knihovníctva.
Dziękujemy panu Tomaszowi Trancygierowi za przetłumaczenie tekstu na język słowacki i opublikowanie. Artykuł dostępny jest także na stronie internetowej: Słowackiej Biblioteki Narodowej w Martinie
Polecamy.

The newspaper of Slovak National Library KNIŽNICA has published an article about the 3rd Forum of the Silesian Province.

Wrocławskie Spotkania Bibliotekarzy Polonijnych

W dniach 4 - 6 lipca 2007 Politechnika Wrocławska była organizatorem Wrocławskich Spotkań Bibliotekarzy Polonijnych. Tegoroczne Spotkania miały na celu wymianę doświadczeń w zakresie zagadnień skupiających się wokół dwóch bloków tematycznych: biblioteka akademicka w uczelni i w regionie oraz książki elektroniczne w bibliotece i na rynku.
W boku pierwszym poruszano następujące zagadnienia: poziom usług bibliotecznych, standard obsługi użytkowników; warunki pracy bibliotekarzy oraz ich rozwój i prestiż zawodowy; szkolenie biblioteczne studentów; współpraca bibliotekarzy z wydawcami oraz autorami skryptów i podręczników udostępnianych w sieci; pozyskiwanie nowych studentów; promocja uczelni i regionu.
Najważniejsze zagadnienia bloku drugiego to: rynek zagranicznych książek elektronicznych; metody oceny poszczególnych ofert i produktów; negocjowanie kontraktów - lokalnie w bibliotekach i centralnie w skali kraju; statystyki wykorzystania książek elektronicznych - potrzeba standaryzacji; sposoby zwiększania efektywności wykorzystania zakupionych książek elektronicznych; książki elektroniczne w bibliotekach akademickich - zamiast czy oprócz książek drukowanych.
Istotą spotkania była przede wszystkim wymiana doświadczeń między bibliotekarzami pracującym poza krajem. Uczestnicy Spotkań mogli także podziwiać współczesny Wrocław.

Tydzień Bibliotek 2007 w Częstochowie

W dniach 7 - 13 maja 2007 roku nauczyciele bibliotekarze regionu częstochowskiego włączyli się aktywnie w obchody Tygodnia Bibliotek, który w bieżącym roku odbywał się pod hasłem "Biblioteka mojego wieku".
Otrzymaliśmy podziękowania za uczestnictwo w tym przedsięwzięciu, które w imieniu Zarządu Głównego SBP przekazała przewodnicząca pani Elżbieta Stefańczyk.
Dziękujemy i już dziś zapraszamy do udziału w kolejnej edycji Tygodnia Bibliotek.

Poniżej prezentujemy Sprawozdanie z realizacji Programu Tygodnia Bibliotek 2007, opracowanego przez Sekcję Bibliotekarską przy Oddziale ZNP w Częstochowie:

 1. Organizator:
Sekcja Bibliotekarska przy Oddziale ZNP w Częstochowie,
ul. Waszyngtona 62, 42 - 200 Częstochowa

 2. Rodzaj przedsięwzięć programowych
W ramach Tygodnia Bibliotek 2007 członkowie Sekcji Bibliotekarskiej przy ZNP w Częstochowie podjęli następujące działania:
¤ Przez cały Tydzień Bibliotek od 7 do 13 maja 2007 nauczyciele bibliotekarze uwieczniali na fotografiach własne działania związane z obchodami Tygodnia. Każdy bibliotekarz może zgłosić 1 - 2 fotografie do konkursu "Tydzień bibliotek 2007 w obiektywie". Prace można zgłaszać do końca bieżącego roku szkolnego. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi jesienią podczas Tygodnia Bibliotek Szkolnych w Częstochowie.
¤ W internecie pojawiła się wzmianka na temat działalności Sekcji skierowana do nauczycieli bibliotekarzy członków ZNP, ale także do zainteresowanych nauczycieli bibliotekarzy, nie tylko członków ZNP.
¤ 10 maja o godz. 12.00 w Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 53 w Częstochowie odbyło się spotkanie bibliotekarzy poświęcone idei Tygodnia Bibliotek. Uczestniczyło w nim ponad 30 bibliotekarzy, reprezentujących biblioteki naukowe, publiczne, szkolne z miasta i regionu. Bibliotekę Politechniki Częstochowskiej reprezentowały panie Anna Gonera i Barbara Czapska, Publiczną Bibliotekę Pedagogiczną RODN WOM w Częstochowie - panie Anna Dąbrowska i Izabela Bajor, a Bibliotekę Publiczną i Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich w Częstochowie pani Anna Przygódzka. Pani Elżbieta Kunicka, wiceprezes Oddziału ZNP w Częstochowie, pani Anna Przygódzka, przewodnicząca Oddziału SBP w Częstochowie oraz pani Jolanta Pilarek, wicedyrektor Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 53 w Częstochowie złożyły zgromadzonym bibliotekarzom życzenia z okazji Dnia Biblioteki i Bibliotekarza, który obchodziliśmy 8 maja. Życzenia i słodki upominek dla zgromadzonych przekazała (dzięki obecnym paniom Annie i Barbarze) także pani Małgorzata Hankiewicz dyrektor Biblioteki Głównej Politechniki Częstochowskiej. Gospodynią spotkania była Renata Sowada, przewodnicząca Sekcji Bibliotekarskiej. Uczennice z klas 5d i 5e zaprezentowały mini-inscenizację "W bibliotece, czyli specjalne wydanie TELEEXPRESSU", poświęconą książce i bibliotece, zawierającą również życzenia dla bibliotekarzy. Podczas spotkania ogłoszony został międzyszkolny konkurs na prezentację multimedialną "Wszystko o bibliotece", zorganizowany przez Sekcję Bibliotekarską przy Oddziale ZNP w Częstochowie. Zgromadzeni otrzymali regulamin konkursu. W dalszej części spotkania omówiono przygotowania do Ogólnopolskiej Konferencji i IV Regionalnego Forum Bibliotekarzy w Częstochowie, które odbędą się 23 października 2007 r. Do współorganizacji obu przedsięwzięć zaproszono biblioteki i organizacje bibliotekarskie regionu.
¤ 11-12 maja 2007 nauczyciele bibliotekarze wraz z uczniami uczestniczyli w V Regionalnych Dniach Książki w Częstochowie.

 3. Przykładowe działania w Tygodniu Bibliotek podjęte przez bibliotekarzy to:
A. Gimnazjum nr 5 w Częstochowie:
- wyjście do Biblioteki Publicznej na Dni Otwarte pod hasłem "Biblioteka od kuchni"
- udział w V Regionalnych Dniach Książki w Częstochowie
(Alina Grabna, Joanna Szymocha)
- przedstawienie wspólnie z Klubem Europejskim "Biblioteki, Muzea Hiszpanii"
(Alina Grabna, Aneta Nowicz-Budziszewska)
- akcja informacyjna - oplakatowanie biblioteki
(Alina Grabna)
B. Gimnazjum nr 9 w Częstochowie:
- "Tę książkę warto przeczytać" - konkurs krasomówczy
- "Książki pięknie wydane" - wystawa
(Elżbieta Górzyńska-Siwek, Katarzyna Urbańska-Kieca)
C. Gimnazjum nr 21 w Częstochowie:
- wyjścia z młodzieżą do Biblioteki Publicznej na Dni Otwarte
- wyjścia do Muzeum Haliny Poświatowskiej
(Bożena Policińska)
D. Szkoła Podstawowa nr 3 w Blachowni:
- wizyta kl. V w Bibliotece Miejskiej w Blachowni - warsztaty
- apel z okazji Tygodnia Bibliotek z wykorzystaniem scenariusza z "Biblioteki w Szkole" pt. "O historii książki to i owo", nagrodzenie najlepszych czytelników w II semestrze oraz laureatów czytelniczych konkursów wewnątrzszkolnych
(Jolanta Bereszyńska)
E. Szkoła Podstawowa nr 2 w Częstochowie:
- międzyszkolny konkurs czytelniczy poświęcony Tove Jansson i książkom z serii "Muminki"
(Jolanta Augustyn)
F. Szkoła Podstawowa nr 32 w Częstochowie:
- udział w V Regionalnych Dniach Książki w Częstochowie
- lekcja w pracowni konserwatorskiej Biblioteki Publicznej w Częstochowie
(Zuzanna Folcholc)
G. Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 53 w Częstochowie:
- wystawy w czytelni: "Dzieje książki w Europie" oraz "Rok doktora Władysława Biegańskiego"
- konkursy: "Europejskie opowieści" afiszowy dla uczniów klas 0 - 4 oraz "Wspomnienie o Władysławie Biegańskim" literacki dla klas 5 i 6
- uroczyste spotkanie aktywu bibliotecznego w czytelni
- "Tajemnice Harryego Pottera" - konkurs literacki dla uczniów klas 4 - 6
- "Baśnie Europy" - spotkania uczniów klas 0-1 oraz przedszkolaków w ramach akcji Cała Polska Czyta Dzieciom oraz związany z nimi konkurs plastyczny na ilustrację do wybranej baśni
- spotkanie bibliotekarzy i inscenizacja przygotowana przez aktyw biblioteczny pt. "W bibliotece"
- realizacja zadania w ramach projektu "Literacki Atlas Polski" oraz udział w V Regionalnych Dniach Książki w Częstochowie
- zajęcia edukacyjne dla klas 0 - 3 "Jak powstaje książka?"
- zajęcia edukacyjne dla klas 4 - 6 "Dzieje książki"
- specjalny numer "Gazety Bibliotecznej" poświęcony idei Tygodnia Bibliotek
(Renata Sowada)
H. Zespół Szkół nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi w Częstochowie:
- udział aktywu bibliotecznego w V Regionalnych Dniach Książki (spotkanie autorskie, wystawa)
- "Najpiękniejsze baśnie, najwięksi bajkopisarze" - wystawa
(Izabela Szewczyk, Monika Malinowska)
I. Zespół Szkół w Białej:
- udział w V Regionalnych Dniach Książki w Częstochowie:
¤ spotkanie autorskie z panią Joanną Olech
¤ udział w warsztatach "Malowane książki"
¤ wystawa "Korczak i jego dzieło"
¤ zwiedzanie Biblioteki Publicznej w Częstochowie
(Ksymena Żurawska)
J. Częstochowskie Stowarzyszenie Pomocy Szkole:
przekazanie książek szkołom, będącym członkami Klubu
(Hanna Sipowa)
2. Uczestnicy:
W 5 głównych imprezach oraz poszczególnych działaniach w szkołach uczestniczyli nauczyciele, uczniowie szkół, rodzice, nauczyciele bibliotekarze, bibliotekarze, zaproszeni goście. Tydzień Bibliotek był świętem dla społeczności uczniowskich.
3. Formy lokalnej promocji:
¤ informacja na temat spotkania bibliotekarzy zamieszczona została w informatorze "Co, gdzie, kiedy w Częstochowie" maj 2007;
¤ program, opis przebiegu spotkania i poszczególne działania bibliotekarzy opublikowana w czasopiśmie internetowym e-Kurier NB www.actual2005.republika.pl.
¤ informacje nt. działań w prasie lokalnej: Stacherczak Łukasz: "Oczytana" akcja . Tydzień Bibliotek w SP 53. "Gazeta Częstochowska" 24 - 30 maja 2007 s. 3.
¤informacje na temat Tygodnia Bibliotek zamieszczono na platformie cyfrowej ENSIL .
¤ w szkołach przygotowano gazetki informujące o idei Tygodnia Bibliotek.

 Opracowała
Renata Sowada
przewodnicząca Sekcji Bibliotekarskiej przy ZNP w Częstochowie

Magazyn internetowy wydawany od 30.08.2005
The webmagazine issued from 30.08.2005
Miesięcznik, mutacje co około 10 dni
Monthly, new editions are available about every 10 days
Redaktor koordynujący: dr Renata Sowada - nauczyciel bibliotekarz
Coordinator: Renata Sowada Ph.D. - teacher librarian
Kontakt/Contact: klementinum@autograf.pl
We do apologize for all mistakes in our translations.

© Częstochowa, Poland 2005 - 2007

 

e-Kurier NB

POPRZEDNIO/FORMERLY: E-KURIER TNBSP, E-KURIER NB/TNBSP

Magazyn internetowy nauczycieli bibliotekarzy, bibliotekarzy bibliotek pedagogicznych, publicznych, naukowych i kościelnych oraz czytelników.
The webmagazine of Polish school librarians, librarians from pedagogical, public, scientific, church libraries and readers.
Numer/Issue 10/2007 (27), Październik/October 2007, mutacja/edition 4
Aktualizacja/Update: 27 października 2007/27th October 2007

Ogólnopolska Konferencja Naukowo-Szkoleniowa i IV Regionalne Forum Bibliotekarzy w Częstochowie - 23 października 2007

Sekcja Bibliotekarska przy Oddziale ZNP w Częstochowie, Oddział TNBSP w Częstochowie i Oddział SBP w Częstochowie zapraszają na konferencję naukowo-szkoleniową pt.

Centra informacji multimedialnej w bibliotekach i IV Regionalne Forum Bibliotekarzy w Częstochowie

Termin: 23 października 2007 roku (wtorek) godz. 10.00 - 16.00
Patronat: Prezydent Miasta Częstochowy
Współpraca: Publiczna Biblioteka Pedagogiczna RODN "WOM" w Częstochowie, Biblioteka Główna Politechniki Częstochowskiej, Biblioteka Publiczna w Częstochowie
Uczestnicy: bibliotekarze i nauczyciele bibliotekarze, zaproszeni goście, media
Miejsce Konferencji: Sala Sesyjna Urzędu Miasta w Częstochowie, ul Śląska 11/13

PROGRAM

10.00 Powitanie zebranych. Przemówienie Prezydenta Miasta Częstochowy. Wystąpienia gości
10.30 - Internetowe Centrum Informacji Multimedialnej. Projekt EFS. Problemy techniczne - Maciej Wiłun, Samorządowy Ośrodek Doskonalenia w Częstochowie
11.00 - Centra informacji multimedialnej w bibliotekach - Andrzej Kubrak, Sekcja Bibliotekarska ZG ZNP
11.30 - Rola technologii informacyjno-komunikacyjnej w przekazie międzypokoleniowym - Urszula Jankowska, Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Katowicach
11.50 - Internetowe Centrum Informacji Multimedialnej w Publicznej Bibliotece Pedagogicznej RODN "WOM" w Częstochowie - Izabela Bajor, Publiczna Biblioteka Pedagogiczna RODN "WOM" w Częstochowie
12.10 - Realizacja zadań edukacyjnych w ICIM Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 53 w Częstochowie - Renata Sowada, Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 53 w Częstochowie
12.30 - Dyskusja

12.45 - 13.15 Przerwa kawowa
13.15 - 14.00 Europejski Kongres Bibliotek (European Library Congress) 2007 - Retrospektywa Polska:
- Kongres w Wels - oczami uczestnika - Jolanta Pytel, Gimnazjum nr 39 w Krakowie
- Refleksje po Kongresie w Wels - Renata Sowada
14.00 "Wszystko o bibliotece" - Renata Lipniewska, Publiczna Biblioteka Pedagogiczna RODN "WOM" w Częstochowie
14.15 - Rozwiązanie konkursu międzyszkolnego "Wszystko o bibliotece"
14.45 - Sekcja Bibliotekarska przy Oddziale ZNP w Częstochowie - Jolanta Augustyn, Członek Zarządu Sekcji Bibliotekarskiej
15.00 - 10 lat Oddziału TNBSP w Częstochowie - Małgorzata Antosiewicz, prezes Oddziału TNBSP w Częstochowie
15.15 - Oddział SBP w Częstochowie - Anna Przygódzka, przewodnicząca Oddziału SBP w Częstochowie
15.30 - Podsumowanie i zamknięcie obrad

Udział w Konferencji jest nieodpłatny, uczestnicy przyjeżdżają na własny koszt.
Ubezpieczenia we własnym zakresie.
Zgłoszenia: klementinum@autograf.pl

Wszystkich bibliotekarzy i nauczycieli bibliotekarzy serdecznie zapraszamy do udziału w konferencji.
All-Polish Scientific-Instructive Conference: Multimedial Information Centers in Libraries and the Fourth Regional Librarians Forum will take place on 23rd of October 2007 in City Hall of Częstochowa, Poland. Polish Teachers Union - Librarians Section in Częstochowa and organizations of librarians from our region will organize this Conference.

Spotkanie bibliotekarzy w Cieszynie/Czeskim Cieszynie

W związku ze zniesieniem granic (układ z Schengen) Sekcja Bibliotekarska Oddziału ZNP w Częstochowie proponuje zorganizowanie spotkania bibliotekarzy polskich, czeskich i słowackich.
Miejscem spotkania byłby Cieszyn.
Podjęto działania konsultacyjne w tej sprawie. O ich efektach poinformujemy w najbliższym czasie.
Projekt spotkał się już we wstępnej fazie konsultacji ze znacznym zainteresowaniem przedstawicieli największych organizacji bibliotekarskich w Republice Czeskiej (SKIP) oraz w Republice Słowacji.

Tydzień Bibliotek Szkolnych 2007 w Częstochowie
22-27 października 2007

Sekcja Bibliotekarska przy Oddziale ZNP w Częstochowie zachęca nauczycieli bibliotekarzy i bibliotekarzy do udziału w Tygodniu Bibliotek Szkolnych 2007
Tydzień Bibliotek Szkolnych będzie miał miejsce w dniach 22 - 28 października 2007 roku w Częstochowie.

Plan obchodów Tygodnia Bibliotek Szkolnych:

22 października 2007 (poniedziałek)- VIII Międzynarodowy Dzień Bibliotek Szkolnych pod hasłem: "Uczenie się. Wspomagane przez Twoją bibliotekę szkolną" (Learning. Powered by your school library).
23 października 2007 (wtorek) - Konferencja Naukowo-Szkoleniowa Centra infoemacji multimedialnej w bibliotekach i IV Regionalne Forum Bibliotekarzy w Częstochowie
24 - 26 października 2007 (środa - piątek) - Imprezy czytelnicze organizowane przez nauczycieli bibliotekarzy na terenie szkół
26 października 2007 (piątek) - godz. 18.00 - Msza św. w Sanktuarium św. Antoniego przy ul. Szczytowej w Częstochowie (modlitwa w intencji nauczycieli bibliotekarzy i pracowników bibliotek oraz ich rodzin)
27 października 2007 (sobota) - wyjazd edukacyjny na XI Targi Książki do Krakowa

Biblioteki szkolne potrzebują promocji i reklamy w swoim środowisku i w społeczności lokalnej. Doświadczenia Tygodnia Bibliotek 2007 skłaniają nas do zaproponowania nowej, może niezbyt odkrywczej, formy działań promujących biblioteki szkolne i nauczycieli bibliotekarzy.
Zapraszamy nauczycieli bibliotekarzy z całej Polski do wspólnych działań w Tygodniu Bibliotek Szkolnych.
School Libraries Week is planned between 22nd of October and 28th of October 2007 in Częstochowa and Jurassic Region. During this Week there will be the celebration of 8th International School Library Day and other events.

14 października 2007 - Dzień Nauczyciela

14 października, jak co roku, obchodzimy uroczyście Święto Komisji Edukacji Narodowej.

Z tej okazji Wszystkim Nauczycielom składamy najserdeczniejsze życzenia radości i wielu sukcesów w pracy, wspaniałych projektów edukacyjnych, interesujących przedsięwzięć, a nade wszystko satysfakcji z wykonywanego zawodu!!!

Projekt Esztergom/Ostrihom - Parkany/Šturovo

Projekt Esztergom/Ostrihom - Parkany/Šturovo został dostrzeżony przez Polonicum Machindex Institut w Szwajcarii.
Zapraszamy do zapoznania się z inicjatywą i działalnością Instytutu.

"Katyń"

W dniu 11 października 2007 roku o godz. 20.00 nauczyciele bibliotekarze częstochowscy uczestniczyli w projekcji filmu Andrzeja Wajdy pt. "Katyń".
Inicjatorem spotkania była Sekcja Bibliotekarska przy Oddziale ZNP w Częstochowie. Film wywarł wielkie wrażenie.
To kolejny etap rozliczeń ze współczesną historią Polski. Tragedia polskich oficerów Kozielska, Starobielska i Ostaszkowa pokazana jest w sposób niezwykle sugestywny.Parabole scenariusza analizują tło klęski wrześniowej, oskarżając sanacyjne władze polskie, ukazują dramat profesorów Uniwersytetu Jagiellońskiego, wskazują na życiorysy heroiczne uczestników Powstania Warszawskiego i walk partyzanckich, a także konformistyczne i ideologicznie zorientowane aspekty powojennej Polski.Ważne, że nie powstał film antyrosyjski, kultywujący polskie kompleksy narodowe.
W ten sposób film Wajdy nie jest argumentem w doraźnej walce politycznej, naturalnie związanej z wyborami. Będzie trwałym elementem edukacji związanej z trudnym czasem wojny i okupacji. Dyskusyjna jest konieczność tak realistycznych scen mordu polskich żołnierzy, uniemożliwiająca zapoznanie się z tym elementem historii Polski przez uczniów młodszych.

21 października 2007 roku - przedterminowe wybory parlamentarne

Już za tydzień, w dniu 21 października 2007 roku, odbędą sie przedterminowe wybory do Sejmu i Senatu Rzeczypospolitej Polskiej.
Udział w wyborach to obowiązek patriotyczny każdego Polaka. Nie zapominajmy o tym i weźmy udział w wyborach.
Pokażmy młodym ludziom, że od nas, od naszej decyzji o uczestnictwie w wyborach, zależy przyszłość Polski.
Zachęcajmy do udziału znajomych, rodzinę, by później nie wyrzucać sobie bierności.
Weźmy sprawy w swoje ręce!!!

Sekcja Bibliotekarska ZNP w Częstochowie

W dniach 15-16 oraz 29-30 września 2007 z inicjatywy Sekcji Bibliotekarskiej przy Oddziale ZNP w Częstochowie odbyły się warsztaty "Zastosowanie biblioterapii w pracy nauczyciela bibliotekarza".
Warsztaty prowadziła pani Ewelina Surniak - wiceprezes Polskiego Towarzystwa Biblioterapeutycznego, a uczestniczyło w nich 30 nauczycieli bibliotekarzy z Częstochowy i regionu częstochowskiego. Szkolenie umożliwiło uczestnikom poznanie metody biblioterapii oraz możliwości jej wykorzystania w naszej codziennej pracy bibliotekarskiej.

Następne spotkanie bibliotekarzy zorganizowane przez Sekcję Bibliotekarska odbędzie się w dniu 18 października 2007r. o godz. 14.00 w siedzibie ZNP przy ul. Waszyngtona 62 w Częstochowie.
Serdecznie zapraszamy wszystkich nauczycieli bibliotekarzy!

Kolejne spotkania odbędą się w następujących terminach:
- 23 października 2007 godz. 10.00 - 16.00 - konferencja naukowo-szkoleniowa w sali sesyjnej Urzędu Miasta w Częstochowie;
- 27 października 2007: wyjazd na Targi Książki do Krakowa;
- 22 listopada 2007 godz. 15.00: Zmiany w UKD - warsztaty w PBP RODN "WOM" w Częstochowie;
- 13 grudnia 2007 godz. 14.00: Działalność kulturalna, edukacyjna i informacyjna biblioteki;
- 10 stycznia 2008 godz. 14.00: Książka dziecięca współcześnie
- luty 2008: Język haseł przedmiotowych - warsztaty;
- 13 marca 2008 godz. 14.00: Rozwijanie umiejętności technologicznych i komunikacyjnych w zawodzie bibliotekarza;
- kwiecień 2008: IV Forum Bibliotekarzy Województwa Śląskiego w Rybniku;
- 15 maja 2008 godz. 12.00: Tydzień Bibliotek 2008;
- 12 czerwca 2008 godz. 14.00: Bookcrossing.
Ponadto planowane są warsztaty: I semestr: Prezentacja multimedialna w pracy nauczyciela bibliotekarza i II semestr: Budowa stron internetowych; Awans zawodowy nauczyciela bibliotekarza i zmiany w prawie oświatowym oraz MOL - praktyczne wykorzystanie.

Wszystkich Bibliotekarzy i Nauczycieli Bibliotekarzy regionu zapraszamy na spotkania w roku szkolnym 2007/2008.

Serdecznie zapraszamy
Wiceprezes Zarządu Oddziału ZNP: Elżbieta Kunicka
oraz Zarząd Sekcji:
Alina Grabna
Jolanta Augustyn
Renata Sowada - przewodnicząca Sekcji (bsp53@wp.pl; 0603 210490)
Ilona Walczak-Dądela

Kontakt: czestochowa@znp.edu.pl

Tydzień Bibliotek 2007 w Czeskim Cieszynie

Biblioteka Miejska w Czeskim Cieszynie w minionym tygodniu zaprosiła czytelników do udziału w imprezach czytelniczych, zorganizowanych w ramach Tygodnia Bibliotek 2007.
Były to tak zwane "BIBLIOTEKARSKIE PRZYSMAKI - najlepsze smakołyki i frykasy dla dorosłych i dzieci", a wśród nich: czytanie dzieciom, wystawy czytelnicze, konkursy dla dzieci np. "Konkurs bajkowego dziadka", konkurs dotyczący legend i podań Śląska Cieszyńskiego, spotkania z uczniami studentami "Moje miasto", wykłady i prezentacje książek, darmowe lekcje podstaw pracy z internetem, poczty elektronicznej, programu Word.
W organizację Tygodnia Bibliotek włączyły się także filie czeskocieszyńskiej biblioteki.
Czytelnicy, którzy nie zwrócili książek w terminie, mogli skorzystać z amnestii.
Częśc imprez potrwa do końca października, a naewt do końca listopada 2007r.
Szczegółowe informacje znajdują się na stronie internetowej Biblioteki Miejskiej w Czeskim Cieszynie.

IV Edycja Wojewódzkiego Konkursu z "Edukacji Czytelniczej i medialnej"

Już po raz czwarty Okręgowa Sekcja Szkół Ogólnokształcących i Bibliotekarska przy Śląskim Okręgu ZNP w Katowicach zaprasza do udziału w wojewódzkim konkursie z "Edukacji czytelniczej i medialnej".
Organizatorami konkursu są nauczyciele bibliotekarze:
- Anna Madeksza ze Szkoły Podstawowej nr 6 w Sosnowcu, Lidia Staszak z Okręgowej Sekcji Szkół Ogólnokształcących i Bibliotekarskiej przy Śląskim Okręgu ZNP w Katowicach
oraz Joanna Kwiecińska - z Sekcji Bibliotekarskiej przy Oddziale ZNP w Sosnowcu i Szkoły Podstawowej nr 25 w Sosnowcu.
Konkurs przeznaczony jest dla uczniów klas VI szkół podstawowych oraz klas I i II gimnazjów. Konkurs przebiegał będzie w trzech etapach. Zgłoszenia uczestnictwa szkoły do 11 października 2007 osobiście, na spotkaniu sekcji nauczycieli bibliotekarzy, telefonicznie lub faxem pod numerem 032/266 58 85 lub e-mailem pod adresem: sp6@sosnowiec.edu.pl lub ania.madeksza@op.pl.
Regulamin konkursu na stronie Śląskiego Okręgu ZNP w Katowicach

Rola biblioteki w kształtowaniu społeczeństwa wiedzy - konferencja w Katowicach

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Józefa Lompy w Katowicach oraz Wyższa Szkoła Pedagogiczna TWP w Warszawie Wydział Nauk Społeczno-Pedagogicznych w Katowicach zapraszają na konferencję Rola biblioteki w kształtowaniu społeczeństwa wiedzy, która odbędzie się 8 listopada 2007 r. w auli Wyższej Szkoły Pedagogicznej TWP w Warszawie Wydziału Nauk Społeczno-Pedagogicznych w Katowicach, ulica Katowicka 27.
Konferencja adresowana jest do szerokiego grona nauczycieli i bibliotekarzy naszego regionu.
Cele konferencji:
1. Wymiana informacji w zakresie edukacji, nauki i kultury na rzecz społeczeństwa informacyjnego.
2. Dostarczenie nauczycielom i bibliotekarzom wiedzy ułatwiającej właściwe wspomaganie uczniów w poszukiwaniu wiedzy.
Referaty wygłoszą pracownicy naukowi wyższych uczelni.
Udział w konferencji jest bezpłatny.
Więcej informacji oraz formularze zgłoszenia uczestnictwa na stronie:
Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Katowicach
Kontakt: e-mail: biblioteka@pbw.katowice.pl

90 lat Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich

90-lecie Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich oraz 80-lecie Przeglądu Bibliotecznego będą miały miejsce w dniu 11 października 2007 od godz. 15:00 w Bibliotece Narodowej w Warszawie w Audytorium St. Dembego.
Patronat nad obchodami przyjął Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego - Kazimierz Michał Ujazdowski, a gościem honorowym obchodów będzie pan prof. Władysław Bartoszewski.
Program uroczystości dostępny jest na stronach EBIB-U.
Jubileuszowi poświecone będzie także VI Forum SBP, podsumowujące działalność Stowarzyszenia.
W dniach 12 i 13 października z okazji Jubileuszu zorganizowana zostanie konferencja pt. „Przyszłość bibliotek w Polsce”.
Kolegom ze Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich gratulujemy!!!

Magazyn internetowy wydawany od 30.08.2005
The webmagazine issued from 30.08.2005
Miesięcznik, mutacje co około 10 dni
Monthly, new editions are available about every 10 days
Redaktor koordynujący: dr Renata Sowada - nauczyciel bibliotekarz
Coordinator: Renata Sowada Ph.D. - teacher librarian
Kontakt/Contact: klementinum@autograf.pl
We do apologize for all mistakes in our translations.

© Częstochowa, Poland 2005 - 2007


e-Kurier NB

POPRZEDNIO/FORMERLY: E-KURIER TNBSP, E-KURIER NB/TNBSP

Magazyn internetowy nauczycieli bibliotekarzy, bibliotekarzy bibliotek pedagogicznych, publicznych, naukowych i kościelnych oraz czytelników.
The webmagazine of Polish school librarians, librarians from pedagogical, public, scientific, church libraries and readers.
Numer/Issue 11/2007 (28), Listopad/November 2007, mutacja/edition 3
Aktualizacja/Update: 12 listopada 2007/12ve November 2007

Rola biblioteki w kształtowaniu społeczeństwa wiedzy - konferencja w Katowicach

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Józefa Lompy w Katowicach oraz Wyższa Szkoła Pedagogiczna TWP w Warszawie Wydział Nauk Społeczno-Pedagogicznych w Katowicach były organizatorami I Konferencji Naukowej Rola biblioteki w kształtowaniu społeczeństwa wiedzy, która miała miejsce w dniu 8 listopada 2007r. w auli Wyższej Szkoły Pedagogicznej TWP w Warszawie Wydziału Nauk Społeczno-Pedagogicznych w Katowicach. Uczestnikami konferencji byli nauczyciele bibliotekarze i pracownicy bibliotek naukowych województwa śląskiego. Uroczystego otwarcia konferencji dokonały: prof. dr hab. Danuta Drynda, dziekan WNS-P WSP TWP w Katowicach oraz mgr Kazimiera Michalak, wicedyrektor PBW w Katowicach.

W części pierwszej konferencji zgromadzeni wysłuchali następujących wykładów:
- Rola edukacji w społeczeństwie wiedzy prof. zw. dr hab. Stanisława Juszczyka;
- Ciągłość i zmiana podstawowych funkcji biblioteki prof. dr hab. Włodzimierza Goriszewskiego;
- Nauczyciel kreatorem społeczeństwa informacyjnego dr Janusza Trawki (interesująca prezentacja multimedialna);
- Biblioteka zmienia się... mgr Bogumiły Urban;
- Biblioteki wobec przemian społeczeństwa informacyjnego prof. zw. dr hab. Jana Malickiego.

Prof. Jan Malicki, dyrektor Biblioteki Śląskiej i przewodniczący Krajowej Rady Bibliotecznej, w swoim wystąpieniu szczególną uwagę zwrócił na brak integracji środowiska bibliotekarskiego.
Zapowiedział podjęcie starań, by rok 2009 ogłosić "Rokiem Książki Polskiej", a także wspomniał o planowanych na ten rok ważnych spotkaniach, jakimi niewątpliwie będą: Kongres Bibliotekarzy Polskich w maju 2009 roku podczas Tygodnia Bibliotek i spotkania kameralne księgarzy, antykwariuszy i bibliotekarzy w listopadzie 2009r.
Warto przypomnieć, że organizację Kongresu Bibliotekarzy Polskich w roku 2007 zaproponowała już podczas II Forum Bibliotekarzy Województwa Śląskiego Renata Sowada.
Niestety pomysł nie został zrealizowany.
Zapowiedź pana profesora Malickiego pozwala mieć nadzieję na sprawną realizację tegoż przedsięwzięcia. W chwili obecnej środowisko nauczycieli bibliotekarzy, w odróżnieniu od roku 2006 nie jest w stanie być inicjatorem takiego spotkania. Słabość organizacyjna TNBSP, które kolejny rok nie jest w stanie wygenerować wizji nowoczesnej organizacji bibliotekarskiej i poza województwem śląskim praktycznie nie tworzy nowej jakości, uniemożliwia jakąkolwiek rolę inicjującą tej organizacji. Inne struktury nauczycieli bibliotekarzy są również jeszcze do tej roli nie przygotowane. Deklarujemy jednak, jako Sekcja Bibliotekarska Oddziału ZNP w Częstochowie poparcie dla tej inicjatywy nie tylko werbalne, ale w razie potrzeby, również organizacyjne.

W części drugiej konfrencji zaprezentowane zostało siedem referatów:
- Biblioteka szkolna w społeczeństwie informacyjnym. Działalność Biblioteki Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 53 w Częstochowie dr Renaty Sowady;
- Technologie informacyjne wyzwaniem dla osób starszych mgr Urszuli Jankowskiej;
- Biblioteka instytucją kształtującą osobowość młodego czytelnika mgr Aliny Grabnej;
- Bibliotekarz uczący się wizytówką biblioteki mgr Anny Konieczko;
- Modele współpracy bibliotek szkolnych i pedagogicznych na rzecz społeczeństwa informacyjnego dr Hanny Langer, dr Agnieszki Bajor;
- Czasopisma w internecie jako przejaw społeczeństwa informacyjnego. Przegląd tytułów publikowanych na tronach interentowych polskich bibliotek mgr Anny Marcol;
- Rola bibliotekarza szkolnego w procesie edukacyjnym uczniów mających trudności w nauce mgr Agnieszki Morgały.
Podczas konferencji dokonano wymiany informacji w zakresie edukacji, nauki i kultury na rzecz społeczeństwa informacyjnego, a nauczyciele bibliotekarzte i bibliotekarze zyskali wiedzę ułatwiającą właściwe wspomaganie uczniów w poszukiwaniu informacji. Tak więc cele konferencji zostały w pełni zrealizowane.

Ogólnopolska Konferencja Naukowo-Szkoleniowa i IV Regionalne Forum Bibliotekarzy w Częstochowie - 23 października 2007

W ramach Tygodnia Bibliotek Szkolnych 2007 w dniu 23 października 2007 roku w Sali Sesyjnej Urzędu Miasta Częstochowy odbyły się:
ogólnopolska konferencja naukowo-szkoleniowa pt. ”Centra informacji multimedialnej w bibliotekach” oraz IV Regionalne Forum Bibliotekarzy w Częstochowie.
Oba przedsięwzięcia objął honorowym patronatem dr inż. Tadeusz Wrona Prezydent Miasta Częstochowy.
Organizatorami konferencji i forum były: Sekcja Bibliotekarska przy Oddziale ZNP w Częstochowie, Oddział TNBSP w Częstochowie oraz Oddział SBP w Częstochowie, działające w porozumieniu z Publiczną Biblioteką Pedagogiczną RODN ”WOM” w Częstochowie, Biblioteką Publiczną w Częstochowie i Biblioteką Główną Politechniki Częstochowskiej.
Spotkania prowadziła Renata Sowada - przewodnicząca Sekcji Bibliotekarskiej. Po powitaniu zebranych w imieniu prezydenta Tadeusza Wrony głos zabrał jego zastępca Bogumił Sobuś.
W części pierwszej uczestnicy wysłuchali pięciu referatów:
- „Internetowe Centrum Informacji Multimedialnej. Projekt EFS” Macieja Wiłuna, doradcy metodycznego SOD-u w Częstochowie;
- „Centra informacji multimedialnej w bibliotekach” Andrzeja Kubraka z Sekcji Bibliotekarskiej Zarządu Głównego ZNP w Warszawie;
- „Rola technologii informacyjno-komunikacyjnej w przekazie międzypokoleniowym” Urszuli Jankowskiej z Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Katowicach;
- „Internetowe Centrum Informacji Multimedialnej w Publicznej Bibliotece Pedagogicznej RODN „WOM” w Częstochowie” Izabeli Bajor, nauczyciela bibliotekarza tej placówki;
- „Realizacja zadań edukacyjnych w ICIM Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 53 w Częstochowie” Renaty Sowada.

Po przerwie Jolanta Pytel z Gimnazjum nr 39 w Krakowie w wystąpieniu „Kongres w Wels – oczami uczestnika” i Renata Sowada w „Refleksjach po Kongresie w Wels” omówiły pobyt na Europejskim Kongresie Bibliotek w Wels w Górnej Austrii, który odbył się w dniach 26 – 28 kwietnia 2007r.
Obie prelegentki zwróciły uwagę na różnorodność poruszanych zagadnień i przybliżyły formy pracy kolegów bibliotekarzy z Austrii oraz innych krajów europejskich.

IV Regionalne Forum Bibliotekarzy w Częstochowie rozpoczęła interesująca prezentacja pt. „Wszystko o bibliotece” Renaty Lipniewskiej, wicedyrektora RODN „WOM” w Częstochowie.
Następnie Renata Sowada dokonała podsumowania konkursu międzyszkolnego na prezentację multimedialną pt. „Wszystko o bibliotece”, ogłoszonego przez Sekcję Bibliotekarską w Tygodniu Bibliotek w maju 2007r.
Werdykt trzyosobowego jury przedstawiła Izabela Bajor – przewodnicząca komisji konkursu, w skład której weszli też Anna Dąbrowska i Grzegorz Wywiał z PBP RODN „WOM” w Częstochowie. Dwie równorzędne pierwsze nagrody zdobyli: Ewa Ratuszyńska z Gimnazjum nr 5 w Częstochowie oraz Radosław Chojnacki i Michał Bogusławski ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Częstochowie.
W dalszej części dokonania Sekcji Bibliotekarskiej przy Oddziale ZNP w Częstochowie przedstawiła Jolanta Augustyn.
Następnie omówiona została działalność pozostałych organizacji bibliotekarskich regionu.
W podsumowaniu spotkania głos zabrała pani Barbara Barańska – Malinowska z Biblioteki Głównej Politechniki Częstochowskiej oraz pani Bożena Baran z Sekcji Bibliotekarskiej Zarządu Okręgu Śląskiego ZNP w Katowicach.
Obrady zamknęła Renata Sowada. Spotkanie o charakterze szkoleniowym miało na celu przede wszystkim: wymianę doświadczeń zawodowych bibliotekarzy, integrację środowiska bibliotekarskiego, wsparcie nauczycieli bibliotekarzy w rozwiązywaniu problemów technicznych związanych z funkcjonowaniem ICIM.
Uczestniczyło w nim ok. 130 osób. Byli to zarówno nauczyciele bibliotekarze, bibliotekarze bibliotek publicznych i naukowych, ale także zaproszeni goście, przedstawiciele władz oraz mediów.
Podczas konferencji zaprezentowany został także pierwszy numer Biuletynu Informacyjnego Sekcji Bibliotekarskiej przy Oddziale ZNP w Częstochowie.
All-Polish Scientific-Instructive Conference: Multimedial Information Centers in Libraries and the Fourth Regional Librarians Forum have taken place on 23rd of October 2007 in City Hall of Częstochowa, Poland. Polish Teachers Union - Librarians Section in Częstochowa and organizations of librarians from our region have organized this Conference.

Tydzień Bibliotek Szkolnych 2007 w Częstochowie
22-27 października 2007

Sekcja Bibliotekarska przy Oddziale ZNP w Częstochowie zaprosiła nauczycieli bibliotekarzy i bibliotekarzy do udziału w Tygodniu Bibliotek Szkolnych 2007
Tydzień Bibliotek Szkolnych miał miejsce w dniach 22 - 27 października 2007 roku w Częstochowie.

Plan obchodów Tygodnia Bibliotek Szkolnych prezentował się następująco:

22 października 2007 (poniedziałek)- VIII Międzynarodowy Dzień Bibliotek Szkolnych pod hasłem: "Uczenie się. Wspomagane przez Twoją bibliotekę szkolną" (Learning. Powered by your school library).
23 października 2007 (wtorek) - Konferencja Naukowo-Szkoleniowa Centra informacji multimedialnej w bibliotekach i IV Regionalne Forum Bibliotekarzy w Częstochowie
24 - 26 października 2007 (środa - piątek) - Imprezy czytelnicze organizowane przez nauczycieli bibliotekarzy na terenie szkół
26 października 2007 (piątek) - godz. 18.00 - Msza św. w Sanktuarium św. Antoniego przy ul. Szczytowej w Częstochowie (modlitwa w intencji nauczycieli bibliotekarzy i pracowników bibliotek oraz ich rodzin)
27 października 2007 (sobota) - wyjazd edukacyjny na XI Targi Książki do Krakowa.

Biblioteki szkolne potrzebują promocji i reklamy w swoim środowisku i w społeczności lokalnej. Doświadczenia Tygodnia Bibliotek 2007 skłoniły nas do zaproponowania nowej, może niezbyt odkrywczej, formy działań promujących biblioteki szkolne i nauczycieli bibliotekarzy.

A oto działania nauczycieli bibliotekarzy i bibliotekarzy, podjęte w Tygodniu Bibliotek Szkolnych 2007:

1.Szkoła Podstawowa nr 2 w Częstochowie - Jolanta Augustyn:
- "Historia bibliotek" - wystawa;
- wyjście z klasą 2 na spotkanie z aktorem i czytanie "Smoka Wawelskiego".

2. Szkoła Podstawowa nr 31 w Częstochowie - Maria Chajdas, Grażyna Bich:
- "W świecie baśni" - wystawa;
- "Mój ulubiony baśniowy bohater" - konkurs plastyczny dla klas 0 - 3;
- "Czy znasz tę baśń" - konkurs wiedzowy;
- audycja radiowa;
- spotkanie z uczniami klas 0 - 3;
- "Strefa wolnej książki" - kontynuacja akcji.

3. Szkoła Podstawowa nr 33 w Częstochowie - Iwona Będkowska:
- konkurs recytatorski - wiersze o tematyce jesiennej;
- "Historia pisma i książki" - wystawa.

4.Szkoła Podstawowa nr 42 w Częstochowie - Ilona Ślęzak:
- konkurs plastyczny na ilustrację do ulubionej lektury;
- gry i zabawy czytelnicze;
- konkurs wiedzy o bibliotece;
- czytanie książek dla dzieci w świetlicy.

5. Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 53 w Częstochowie - Renata Sowada:
- audycja radiowa i uroczyste spotkanie aktywu bibliotecznego;
- spotkanie z poetkami regionu "W kręgu poezji";
- "Przygody Harryego Pottera" - konkurs dla klas 4-6;
- poranek poetycki i podsumowanie konkursu międzyszkolnego "Pamięci Haliny Poświatowskiej";
- pasowanie na czytelnika biblioteki szkolnej uczniów klas pierwszych;
- konkurs 5 pytań "Nasza biblioteka";
- konkurs plastyczny "Nasza biblioteka";
- informacja w "Gazecie Bibliotecznej" i na stronie internetowej biblioteki.

6. II Liceum Ogólnokształcące im. R. Traugutta w Częstochowie - Ewa Szymczyk, Barbara Turel:
- amnestia dla przetrzymujących książki;
- audycja o święcie przez radiowęzeł;
- dekoracja szkoły i biblioteki;
- plakaty, informacje - gazetki w gablotach;
- niespodzianki dla odwiedzających bibliotekę (słodycze);
- informacja na stronie internetowej.

7. Zespół Szkół w Białej - Ksymena Żurawska:
- konkurs na hasło reklamujące czytanie i bibliotekę - gimnazjum;
- "Jaki to bohater i z jakiej bajki?" - konkurs - sp;
- Twoja ulubiona książka - plebiscyt - sp;
- czytanie fragmentów książek podczas zajęć i dzieciom w świetlicy - sp.

8. Zespół Szkół nr 2 w Kłobucku - Iwona Kłobusińska, Aneta Bukalska:
- wydanie pierwszego numeru "Gazetki Bibliotecznej - Długosik";
- specjalny wystrój biblioteki i szkoły;
- lekcje biblioteczne propagujące głośne czytanie młodzieży;
- słodka niespodzianka z aforyzmami;
- gazetki oklicznościowe;
- regał "Książka z autografem";
- amnestia dla przetrzymujących książki;
- "Książka mojego życia" - sonda wśród nauczycieli.

9. Szkoła Podstawowa nr 1 w Koniecpolu - Urszula Urban:
- gazetka przy bibliotece;
- "W świetle baśni" - wystawa;
- "Ulubiony bohater z bajki" - konkurs plastyczny.

10. Zespół Szkół w Koniecpolu - Małgorzata Antoń:
- gazetka przy bibliotece;
- konkurs na najzabawniejsze życzenia dla biblioteki oraz wierszyk o książce i bibliotece;
- czytanie przez 5 min na lekcji fragmentu książki oraz informacja o MDBS;
- słodycze, zakładki i gadżety rozdawane w bibliotece;
- artykuł w "Gazecie Szkolnej";
- wystawa najstarszych książek.

11. Liceum Ogólnokształcące w Psarach - Monika Haładyn:
- konkurs biblioteczny.

12. Zespół Szkół w Truskolasach - Ewa Soluch:
- amnestia dla przetrzymujących książki;
- "Janina Porazińska i jej baśnie" - konkurs dla klas 1-4.

Zapraszamy nauczycieli bibliotekarzy z całej Polski do prezentacji działań w Tygodniu Bibliotek Szkolnych.
School Libraries Week has taken place between 22nd of October and 27th of October 2007 in Częstochowa and Jurassic Region. During this Week there was the celebration of 8th International School Library Day and other events.

Ankieta ENSIL dla Polski

Pani Helen Boelens z Holandii (a pośrednio również szefowa ENSIL Lourense Das - współautorka ankiety) zwróciła się do nas z propozycją wypełnienia ankiety na temat stanu bibliotekarstwa szkolnego w Polsce.
ENSIL, w którego ostatnim spotkaniu w Wels w Austrii uczestniczyliśmy, to bardzo ważna dla nas forma aktywności bibliotekarzy szkolnych w Europie. Jest niepowtarzalna i jej charakter i forma organizacyjna warte są popularyzacji. W związku z tym z zainteresowaniem przyjęliśmy tę propozycję. Ponieważ nasza wiedza na wzmiankowany temat jest być może niepełna, proponujemy strukturom nauczycieli bibliotekarzy w Polsce wzięcie udziału w tej ankiecie - służymy wzorem ankiety. Wymagana jest znajomość języka angielskiego. Zapraszamy!

37 Konferencja IASL w USA 3-6 sierpnia 2008

Kolejna, 37 Konferencja IASL odbędzie się w dniach 3-6 sierpnia 2008 w Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley w USA.
Temat Konferencji: "World Class Learning and Literacy through School Libraries"(Nauczanie różnorodnych umiejętności w tym umiejętności czytania i pisania w bibliotekach szkolnych na świecie).
W trakcie Konferencji IASL odbędzie się 12 Międzynarodowe Forum Naukowe Bibliotekarstwa Szkolnego.
Już dziś polskie ośrodki bibliotekarstwa szkolnego powinny zainteresować się udziałem, choćby pośrednim w tych wydarzeniach. Częstochowscy nauczyciele bibliotekarze, członkowie Sekcji Bibliotekarskiej Oddziału ZNP w Częstochowie, zaznaczyli swoją łączność z bibliotekarzami szkolnymi na całym świecie podczas poprzedniej Konferencji IASL w Taipei, redagując List do Uczestników 36 Konferencji IASL.

Sekcja Bibliotekarska ZNP w Częstochowie

W dniu 18 października 2007 odbyło się kolejne spotkanie nauczycieli bibliotekarzy i bibliotekarzy, zorganizowane z inicjatywy Sekcji Bibliotekarskiej przy Oddziale ZNP w Częstochowie. Spotkanie odbyło się w siedzibie ZNP przy ul. Waszyngtona 62 w Częstochowie.
Temat spotkania brzmiał: "Tydzień Bibliotek Szkolnych". Przewodnicząca sekcji przypomniała ideę Międzynarodowego Dnia Bibliotek Szkolnych, a także portale internetowe propagujące to święto.
Zachęciła do publikacji działań bibliotecznych zorganizowanych z tej okazji oraz do udziału w obchodach Tygodnia Bibliotek Szkolnych w Częstochowie.
Zaprosiła na konferencję naukowo-szkoleniową i IV Regionalne Forum Bibliotekarzy w Częstochowie w dniu 23 października 2007.
Uczestnicy warsztatów z biblioterapii otrzymali zaświadczenia i materiały szkoleniowe.

W dniu 23 października współorganizowaliśmy ogólnopolską konferencję naukowo-szkoleniową "Centra informacji multimedialnej w bibliotekach" oraz IV Regionalne Forum Bibliotekarzy w Częstochowie. Sprawozdanie powyżej - zapraszamy do lektury.
W dniu 26 października o godz. 18.00 podczas mszy św. w sanktuarium św. Antoniego modliliśmy się w intencji bibliotekarzy i nauczycieli bibliotekarzy oraz ich rodzin.
W sobotę 27 października 2007 uczestniczyliśmy w XI Targach Książki w Krakowie.

Wszystkich nauczycieli bibliotekarzy i bibliotekarzy zapraszamy do współpracy!!!

Oto terminy następnych spotkań:
- 22 listopada 2007 godz. 15.00: Zmiany w UKD - szkolenie w RODN "WOM" w Częstochowie, Al. Jana Pawła II 126/130 - aula;
- 13 grudnia 2007 godz. 14.00: Działalność kulturalna, edukacyjna i informacyjna biblioteki;
- 10 stycznia 2008 godz. 14.00: Książka dziecięca współcześnie
- luty 2008: Język haseł przedmiotowych - warsztaty;
- 13 marca 2008 godz. 14.00: Rozwijanie umiejętności technologicznych i komunikacyjnych w zawodzie bibliotekarza;
- 3 kwiecień 2008: IV Forum Bibliotekarzy Województwa Śląskiego w Rybniku;
- 15 maja 2008 godz. 12.00: Tydzień Bibliotek 2008;
- 12 czerwca 2008 godz. 14.00: Bookcrossing.
Ponadto planowane są warsztaty: I semestr: Prezentacja multimedialna w pracy nauczyciela bibliotekarza i II semestr: Budowa stron internetowych; Awans zawodowy nauczyciela bibliotekarza i zmiany w prawie oświatowym oraz MOL - praktyczne wykorzystanie.

Wszystkich Bibliotekarzy i Nauczycieli Bibliotekarzy regionu zapraszamy na spotkania w roku szkolnym 2007/2008.

Serdecznie zapraszamy
Wiceprezes Zarządu Oddziału ZNP: Elżbieta Kunicka
oraz Zarząd Sekcji:
Alina Grabna
Jolanta Augustyn
Renata Sowada - przewodnicząca Sekcji (bsp53@wp.pl; 0603 210490)
Ilona Walczak-Dądela

Kontakt: czestochowa@znp.edu.pl

Nowe czasopismo dla nauczycieli bibliotekarzy od stycznia 2008

Czasopisma Pedagogiczne EDU PRESS od 2008 roku planują wydawanie czasopisma Biblioteka - szkolne centrum informacji.
Czasopismo będzie dwumiesięcznikiem.
Czasopisma Pedagogiczne EDU PRESS to wydawca m.in. poczytnego czasopisma "Polonistyka", wydaje również takie czasopisma jak "Biologia w Szkole", "Chemia w Szkole" czy "Fizyka w Szkole". W galerii wydawnictw są jeszcze m.in. "Życie Szkoły", "Wychowanie w Przedszkolu", a od niedawna również "Wychowanie Fizyczne i Zdrowotne".
W orbicie zainteresowań nowego dwumiesięcznika dla nauczycieli bibliotekarzy są m.in.:
- funkcjonowanie nowoczesnej biblioteki szkolnej,
- standardy bibliotek szkolnych,
- współczesne tendencje w zarządzaniu zbiorami bibliotecznymi,
- zagadnienia prawne funkcjonowania biblioteki,
- nowości rynku wydawniczego.
W roku 2008 planowane jest wydanie 6 numerów czasopisma. Cena prenumeraty za pierwsze półrocze: 44,70 zł, całorocznej 89,40 zł.
Więcej informacji: strona internetowa wydawnictwa.

"Pamięci Haliny Poświatowskiej"

W 40 rocznicę śmierci Haliny Poświatowskiej nauczycielki Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 53 w Częstochowie, panie: Monika Łukasiewicz, Izabela Sitek, Renata Sowada i Mirosława Wtorkowska zorganizowały poetycki konkurs międzyszkolny Pamięci Haliny Poświatowskiej.
Uczestnikami konkursu byli uczniowie klas 4 – 6 szkół podstawowych, a ich zadaniem - napisanie tekstu poetyckiego poświęconego życiu i twórczości Haliny Poświatowskiej lub inspirowanego jej twórczością.
Na konkurs wpłynęło 16 tekstów poetyckich z pięciu częstochowskich szkół podstawowych nr 8, 30, 31, 35, 53 oraz Szkoły Podstawowej z Zespołu Szkół w Białej koło Częstochowy.
W jury konkursu zasiedli: pani Beata Brodowicz-Szymanek – znana poetka częstochowska i nauczyciel Zespołu Szkół Specjalnych nr 23 w Częstochowie, pan Zbigniew Myga – brat zmarłej poetki i kustosz Muzeum Haliny Poświatowskiej – Dom Poezji, Renata Sowada i Izabela Sitek.
Uroczyste podsumowanie konkursu odbyło się w Tygodniu Bibliotek Szkolnych 2007, ogłoszonym przez Sekcję Bibliotekarską przy Oddziale ZNP w Częstochowie z okazji Międzynarodowego Dnia Bibliotek Szkolnych, w dniu 25 października 2007 w sali widowiskowej Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 53 w Częstochowie.
Zebranych powitała Renata Sowada. Gośćmi uroczystości byli: pani Beata Brodowicz-Szymanek i pan Zbigniew Myga, pani Małgorzata Hadryś - dyrektor Zespołu Szkół Specjalnych nr 23 w Częstochowie, pani Wanda Szymczyk - dyrektor Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 53 w Częstochowie, pani Jolanta Pilarek wicedyrektor tejże szkoły, opiekunowie i uczestnicy konkursu, uczniowie i nauczyciele SP nr 53 w Częstochowie.
uczestnicy spotkania obejrzeli poranek poetycki „Śpieszmy się kochać ludzi…”, prezentujący teksty Haliny Poświatowskiej i ks. Jana Twardowskiego w wykonaniu uczniów klasy 6 b, przygotowany pod opieką pani Izabeli Sitek. Wystrój scenograficzny sali opracowała pani Mirosława Wtorkowska.
Protokół komisji odczytała pani Monika Łukasiewicz. Pani dyrektor Wanda Szymczyk wręczyła nagrody laureatom.
Pierwszą nagrodę zdobyła Sara Owczarek uczennica klasy VIa ze Szkoły Podstawowej nr 30 w Częstochowie za wiersz pt. „Miasto Haliny” (opiekun Elżbieta Czarnecka). Drugą nagrodę przyznano Aleksandrze Chatys uczennicy klasy VIb ze Szkoły Podstawowej nr 31 w Częstochowie za wiersz „To nie tak miało być” (opiekun – Renata Majewska). Trzecią nagrodę uzyskała Klaudia Nabiałkowska z klasy IVa ze Szkoły Podstawowej nr 35 w Częstochowie za wiersz „Gwiazda” (opiekonowie: Maria Garczarek i Sebastian Kulig). Jury przyznało także trzy wyróżnienia: Natalii Szałajdewicz uczennicy klasy IVa ze Szkoły Podstawowej nr 8 w Częstochowie za wiersz bez tytułu „***Halina Poświatowska…” (opiekun Anna Trojak-Kimla), Marcelinie Skrobek uczennicy klasy VIa ze Szkoły Podstawowej nr 8 w Częstochowie za wiersz „Dla Haliny” (opiekun Anna Lubaszewska), Adriannie Krysian uczennicy klasy IVe ze Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 53 w Częstochowie za wiersz bez tytułu „***Jest taka drobna…” (opiekun Monika Łukasiewicz).
Następnie głos zabrali jurorzy. Pani Beata Brodowicz-Szymanek przyznała, że wybór laureatów nie był łatwy. Pan Zbigniew Myga podziękował uczestnikom i organizatorom oraz wyraził nadzieję, że nastąpi kolejna edycja konkursu.
Po wspólnym zdjęciu laureatów, opiekunów, jury, organizatorów oraz gości zwycięzcy i uczestnicy czytali swoje teksty.
Konkurs podsumowała i pożegnała zgromadzonych Renata Sowada.

IV Edycja Wojewódzkiego Konkursu z "Edukacji Czytelniczej i medialnej"

Już po raz czwarty Okręgowa Sekcja Szkół Ogólnokształcących i Bibliotekarska przy Śląskim Okręgu ZNP w Katowicach zaprasza do udziału w wojewódzkim konkursie z "Edukacji czytelniczej i medialnej".
Organizatorami konkursu są nauczyciele bibliotekarze:
- Anna Madeksza ze Szkoły Podstawowej nr 6 w Sosnowcu, Lidia Staszak z Okręgowej Sekcji Szkół Ogólnokształcących i Bibliotekarskiej przy Śląskim Okręgu ZNP w Katowicach
oraz Joanna Kwiecińska - z Sekcji Bibliotekarskiej przy Oddziale ZNP w Sosnowcu i Szkoły Podstawowej nr 25 w Sosnowcu.
Konkurs przeznaczony jest dla uczniów klas VI szkół podstawowych oraz klas I i II gimnazjów. Konkurs przebiegał będzie w trzech etapach. Zgłoszenia uczestnictwa szkoły do 11 października 2007 osobiście, na spotkaniu sekcji nauczycieli bibliotekarzy, telefonicznie lub faxem pod numerem 032/266 58 85 lub e-mailem pod adresem: sp6@sosnowiec.edu.pl lub ania.madeksza@op.pl.
Regulamin konkursu na stronie Śląskiego Okręgu ZNP w Katowicach

Spotkanie bibliotekarzy w Cieszynie/Czeskim Cieszynie

W związku ze zniesieniem granic (układ z Schengen) Sekcja Bibliotekarska Oddziału ZNP w Częstochowie proponuje zorganizowanie spotkania bibliotekarzy polskich, czeskich i słowackich.
Miejscem spotkania byłby Cieszyn.
Podjęto działania konsultacyjne w tej sprawie. O ich efektach poinformujemy w najbliższym czasie.
Projekt spotkał się już we wstępnej fazie konsultacji ze znacznym zainteresowaniem przedstawicieli największych organizacji bibliotekarskich w Republice Czeskiej (SKIP) oraz w Republice Słowacji.

Magazyn internetowy wydawany od 30.08.2005
The webmagazine issued from 30.08.2005
Miesięcznik, mutacje co około 10 dni
Monthly, new editions are available about every 10 days
Redaktor koordynujący: dr Renata Sowada - nauczyciel bibliotekarz
Coordinator: Renata Sowada Ph.D. - teacher librarian
Kontakt/Contact: klementinum@autograf.pl
We do apologize for all mistakes in our translations.

© Częstochowa, Poland 2005 - 2007

e-Kurier NB

POPRZEDNIO/FORMERLY: E-KURIER TNBSP, E-KURIER NB/TNBSP

Magazyn internetowy nauczycieli bibliotekarzy, bibliotekarzy bibliotek pedagogicznych, publicznych, naukowych i kościelnych oraz czytelników.
The webmagazine of Polish school librarians, librarians from pedagogical, public, scientific, church libraries and readers.
Numer/Issue 12/2007 (29), Grudzień/December 2007, mutacja/edition 1
Aktualizacja/Update: 9 grudnia 2007/9th December 2007

Spotkanie Bibliotekarzy

Wszystkich nauczycieli bibliotekarzy i bibliotekarzy zapraszam na kolejne spotkanie, zorganizowane przez Sekcję Bibliotekarską przy Oddziale ZNP w Częstochowie, które odbędzie się w dniu 12 grudnia 2007 roku o godz. 14.00 (zmiana terminu) w bibliotece Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 53 w Częstochowie, przy ul. Orkana 95/109 (dojazd autobusami 19, 26 i 27 w kierunku dzielnicy Błeszno).
Temat spotkania:
Działalność kulturalna, edukacyjna i informacyjna biblioteki. (Projekty w pracy biblioteki).
Gośćmi spotkania będą członkowie Klubu Literackiego "FRASZKA".
Serdecznie zapraszam.
Renata Sowada

Sekcja Bibliotekarska przy Oddziale ZNP w Częstochowie

Z inicjatywy przewodniczącej Sekcji R. Sowady w dniu 22 listopada w auli Regionalnego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli "WOM" w Częstochowie odbyło się szkolenie "Zmiany w UKD". Szkolenie przygotowała i przeprowadziła pani Justyna Galińska - nauczyciel bibliotekarz Publicznej Biblioteki Pedagogicznej RODN "WOM" w Częstochowie.
Prowadząca klarownie zaprezentowała zaproponowane zmiany w Uniwersalnej Klasyfikacji Dziesiętnej. Jej wystąpienie, wsparte obszerną prezentacją multimedialną, pozwoliło zgromadzonym nauczycielom bibliotekarzom uzmysłowić sobie problemy związane z klasyfikowaniem zbiorów bibliotecznych.
W numerze 10/11 "Śląskiego Głosu Nauczycielskiego" z 2007 roku ukazał się artykuł R. Sowady, przedstawiający działalność Sekcji Bibliotekarskiej oraz ostatnią konferencję naukową z 23 października 2007r., a zatytułowany: Sekcja Bibliotekarska przy Oddziale Związku Nauczycielstwa Polskiego w Częstochowie (s. 15 - 16).
W dniu 29 listopada przewodnicząca Sekcji uczestniczyła w zebraniu Sekcji Szkolnictwa Ogólnokształcącego i Bibliotekarskiej przy Zarządzie Okręgu Śląskiego ZNP w Katowicach. Spotkanie prowadziła przewodnicząca Okręgowej Sekcji Bibliotekarskiej pani Lidia Staszak. Podczas spotkania zaprezentowała tegoroczne działania Sekcji.
Obecna na spotkaniu przewodnicząca Sekcji Bibliotekarskiej w Czeladzi pani Bożena Baran omówiła konferencję "Centra informacji multimedialnej w bibliotekach", która miała miejsce w Częstochowie w dniu 23 października 2007r. oraz konferencję "Biblioteka szkolna - dzień dzisiejszy i perspektywy", która odbyła się w Tychach w dniu 22 listopada b.r.
Spotkanie Sekcji Bibliotekarskiej odbędzie się 12 grudnia 2007 r. o godz. 14.00 w Szkole Podstawowej nr 53 w Częstochowie.
Kolejne spotkania Sekcji Bibliotekarskiej odbędą się w następujących terminach:
- 10 stycznia 2008 godz. 14.00: Książka dziecięca współcześnie
- luty 2008: Język haseł przedmiotowych - warsztaty;
- 13 marca 2008 godz. 14.00: Rozwijanie umiejętności technologicznych i komunikacyjnych w zawodzie bibliotekarza;
- 3 kwiecień 2008: IV Forum Bibliotekarzy Województwa Śląskiego w Rybniku;
- 15 maja 2008 godz. 12.00: Tydzień Bibliotek 2008;
- 12 czerwca 2008 godz. 14.00: Bookcrossing.
Ponadto planowane są warsztaty: I semestr: Prezentacja multimedialna w pracy nauczyciela bibliotekarza i II semestr: Budowa stron internetowych; Awans zawodowy nauczyciela bibliotekarza i zmiany w prawie oświatowym oraz MOL - praktyczne wykorzystanie.

Wszystkich Bibliotekarzy i Nauczycieli Bibliotekarzy regionu zapraszamy na spotkania w roku szkolnym 2007/2008.

Wiceprezes Zarządu Oddziału ZNP: Elżbieta Kunicka
oraz Zarząd Sekcji:
Alina Grabna
Jolanta Augustyn
Renata Sowada - przewodnicząca Sekcji (bsp53@wp.pl; 0603 210490)
Ilona Walczak-Dądela

Kontakt: czestochowa@znp.edu.pl

Echa Ogólnopolskiej Konferencji Naukowo-Szkoleniowej i IV Regionalnego Forum Bibliotekarzy w Częstochowie

Na temat konferencji "Centra informacji multimedialnej" i IV Regionalnego Forum Bibliotekarzy, które miały miejsce w dniu 23 października 2007r.w Częstochowie, ukazały się następujące informacje prasowe:

Bar J.: Multimedialne biblioteki. "Puls Regionu" 2007 nr 44 s. 7.
Nowak E.: Więcej czytać."Gazeta Częstochowska" 2007 nr 49 (832) s. 6.
Nowoczesne biblioteki. "7Dni. Tygodnik Regionalny" 2007 nr 45 (183).
All-Polish Scientific-Instructive Conference: Multimedial Information Centers in Libraries and the Fourth Regional Librarians Forum have taken place on 23rd of October 2007 in City Hall of Częstochowa, Poland. Polish Teachers Union - Librarians Section in Częstochowa and organizations of librarians from our region have organized this Conference.

100 - lecie urodzin Astrid Lindgren w Szkole Podstawowej nr 53 w Częstochowie

14 listopada 2007 roku minęła 100 rocznica urodzin znanej pisarki dla dzieci Astrid Lindgren. Z tej okazji w bibliotece Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 53 w Częstochowie przygotowany został projekt, obejmujący cykl imprez bibliotecznych, poświęconych twróczości pani Lindgren.
W ramach projektu przygotowane zostały następujące imprezy czytelnicze:
- "Powieści pani Lindgren" - wystawa w czytelni;
- informacje o życiu i twórczości A. Lindgren na tablicy w pawilonie B;
- konkurs "5 Pytań o Astrid Lindgren" dla uczniów klas 4 - 6;
- "Bohaterowie Astrid Lindgren" - konkurs plastyczny dla uczniów klas 2 i 3;
- głośna lektura opowiadania "Nils Paluszek" w ramach akcji Cała Polska czyta dzieciom - uczniowie klas 0 i 1;
- "Powieści pani Lindgren" - konkurs czytelniczy dla uczniów klas 6;
- "Powieści pani Lindgren" - konkurs międzyszkolny dla klas 4 - 6.
Ponadto w kolejnym numerze "Gazety Bibliotecznej" przypomniano sylwetkę tej pisarki.
Projekt, który jest częścią inicjatywy międzynarodowej szwedzkich nauczycieli bibliotekarzy, opracowała Renata Sowada.
Informacje na jego temat także na stronie internetowej biblioteki
The 100th anniversary of Astrid Lindgren birthday is the theme of many activities that took place in 53rd Primary School in Częstochowa. The project is a part of international activities coordinated by Swedish school librarians.

Szkolenie dla bibliotekarzy w Częstochowie

W dniach 13 i 14 grudnia 2007 (czwartek - piątek) Regionalne Centrum Informacji Europejskiej w Częstochowie zaprasza nauczycieli bibliotekarzy i bibliotekarzy na bezpłatne szkolenie pt. "Biblioteka w Unii Europejskiej", które odbędzie się w Collegium Jana Pawła II (sala 026c) Akademii Polonijnej w Częstochowie, przy ul. Pułaskiego 4/6.
Celem szkolenia jest:
-prezentacja źródeł informacji o Wspólnotach Europejskich;
-zaangażowanie bibliotek publicznych do promowania informacji Europejskiej;
-prezentacja możliwości współpracy bibliotek z innymi instytucjami kulturalnymi oraz ze swoimi odpowiednikami w kraju i za granicą;
-prezentacja funduszy krajowych i funduszy Unii Europejskiej wspierające rozwój bibliotek.
Zgłoszenia udziału w szkoleniu należy przesyłać do dnia 12 grudnia 2007 do siedziby Regionalnego Centrum Informacji Europejskiej w Częstochowie za pośrednictwem faksu, maila lub telefonicznie.
Szczegółowe informacje i program na stronie internetowej RCIE w Częstochowie.

Czytelnictwo e-Kuriera NB

Dzięki dostępności programów statystycznych mamy wreszcie możliwość uzyskania informacji zwrotnej na temat czytelnictwa naszego internetowego czasopisma.
Biorąc pod uwagę hermetyczność tematyczną e-Kuriera NB, zakres naszego oddziaływania jest całkiem spory.
Pełne statystyki posiadamy za miesiąc październik 2007 roku, i zaskakują one nas bardzo pozytywnie. Mamy ponad pięciuset czytelników, ponad 1500 odsłon miesięcznie. Po ponad dwóch latach istnienia magazynu internetowego, który posiada, z różnych przyczyn, trzecią już nazwę, to sukces.
Jeszcze bardziej dumni jesteśmy z faktu, iż jesteśmy czytani praktycznie w całej Polsce. Do dnia dzisiejszego Czytelnicy wybrali nas ponad 26000 razy!
Największe zainteresowanie wzbudzamy ewidentnie w województwie śląskim, gdzie mamy około 30 procent czytelników. Przewodzą tutaj Katowice, oczywiście Częstochowa, ale także widoczni są nasi czytelnicy z Rybnika, Tych, Bielska-Białej, Gliwic, Lublińca, Piekar Śląskich, Żywca, Dąbrowy Górniczej czy Rudy Śląskiej.
Kolejne miejsca na naszej liście czytelników, po Katowicach i Częstochowie zajmują Warszawa i Kraków. Mniej czytelników, ale też znaczącą grupę mamy w Łodzi, Bydgoszczy, Poznaniu i Lublinie. Mamy również czytelników w innych dużych miastach, jak Gdańsk, Rzeszów, Wrocław, Szczecin, Olsztyn czy Białystok i Gorzów Wielkopolski.
Pojedyńczych czytelników posiadamy w Opolu, Radomiu, Tarnowie, Zamościu, Chełmie, Elblągu, Toruniu, Trzebini czy Włoszczowie. Dzięki monitorowaniu popularności naszej strony dowiedzieliśmy się, gdzie leżą Trzydnik Duży czy Biała Rawska. Pozdrawiamy Prudnik, ale to już my wspólnie wiemy dlaczego.
Ogółem czytają nas osoby ze 105 miejscowości na terenie wszystkich województw Polski.
Jesteśmy też czytani poza granicami kraju, w tym na Słowacji i w Republice Czeskiej, ale także, po publikacjach na stronach IASL i Europejskim Kongresie Bibliotek w Wels, na całym świecie.
Serdecznie dziękujemy! Postaramy się nadal utrzymywać poziom merytoryczny czasopisma.
e-Kurier NB is read by over 500 readers a month. The readers are gathered in all Poland and other countries for example Czech Republic and Slovak Republic.

Kolejna publikacja Knižnicy

W numerze wrześniowym 2007 roku, wydawanego przez Słowacką Bibliotekę Narodową, miesięcznika Knižnica znajduje się artykuł Renaty Sowady, poświęcony Europejskiemu Kongresowi Bibliotek w Wels.
Przedstawicieli Republiki Słowackiej nie było na Kongresie, a warto, by i oni zapoznali się z refleksjami pokongresowymi. Tekst w języku słowackim jest, w związku z licznymi podobieństwami językowymi, dostępny również dla polskiego czytelnika. Niewielki błąd redakcyjny nie powinien być również utrudnieniem.
Tekst artykułu. Zapraszamy!
The article about the First European Library Congress has been issued in Slovak National Library monthly - Knižnica (THe Library).

Imperatyw : TNBSP po roku od Zgromadzenia Delegatów

Nasi czytelnicy zdziwili by się na pewno, gdybyśmy chociaż w paru słowach nie podsumowali działalności jedynej organizacji nauczycieli bibliotekarzy, czyli Towarzystwa Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich.
W Archiwum udostępniamy Państwu dostęp do zawartości publikacji e-Kuriera TNBSP. Mamy nadzieję, że członkowie tej organizacji zapoznają się z jego treścią, a szczególnie z Programem koniecznych zmian statutowych i organizacyjnych TNBSP.
Członkowie z dłuższym stażem mają szansę porównań, nowi, chociaż jest ich niewielu, poznać alternatywną wizję organizacji, która nie została zrealizowana.
TNBSP po roku od Zgromadzenia Delegatów Towarzystwa ma mniej członków. Wynika to z likwidacji "martwych dusz" na listach, ale także z braku propozycji dla środowiska oferowanych przez organizację. Zmniejszyły się oddziały w Bydgoszczy, Krakowie, czy jak czytamy ostatnio w sprawozdaniu Oddział TNBSP w Warszawie (w 2006 roku 262 członków - 13 delegatów na ZDT, aktualnie 188 członków, po przyjęciu 20 nowych członków!).
Po kilkunastu latach powstała strona internetowa TNBSP, udowadniając, poprzez brak aktualnych inicjatyw, opinie internautów o słabej działalności Towarzystwa.
Nieprzyjemnym zaskoczeniem dla całego środowiska nauczycieli bibliotekarzy był Memoriał Rady Głównej TNBSP skierowany do byłego ministra edukacji, Romana Giertycha, wpisujący TNBSP w skrajnie prawicową wizję polskiej edukacji prezentowaną przez wymienionego.
Do dnia dzisiejszego TNBSP nie wytłumaczyło się ze swojego działania w sprawie Memoriału, co jest kontynuacją poprzednich zachowań władz naczelnych tej organizacji.
Fora internetowe prezentują negatywne opinie na temat aktywności TNBSP, ale nie to jest najważniejsze, bo fora te nigdy nie są do końca obiektywne. Ważne jest to, że organizacja poza województwem śląskim nie przejawia żadnych nowatorskich działań.
Przez cały rok słyszymy jakie to działania będą podjęte, a efekty na poziomie centralnym są nikłe. Rzecznikiem prasowym organizacji staje się wiceprezes TNBSP, tłumaczący niemożność. Tak się dzieje, gdy wygrywa się wybory, a obawia się przejęcia odpowiedzialności.
Prezentujemy pogląd, iż tylko zmiana na stanowisku prezesa TNBSP jest w stanie wyprowadzić tę organizację z marazmu.
Życzymy członkom Towarzystwa Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich sukcesów w pracy zawodowej, a organizacji w reprezentowaniu stanowisk nauczycieli bibliotekarzy podczas zmian zachodzących w polskiej edukacji.
Polish School Librarians Society a year after elections has less members and has no idea to be a modern non governmental organization.

Nowe czasopismo dla nauczycieli bibliotekarzy od stycznia 2008

Czasopisma Pedagogiczne EDU PRESS od 2008 roku planują wydawanie czasopisma Biblioteka - szkolne centrum informacji.
Czasopismo będzie dwumiesięcznikiem.
Czasopisma Pedagogiczne EDU PRESS to wydawca m.in. poczytnego czasopisma "Polonistyka", wydaje również takie czasopisma jak "Biologia w Szkole", "Chemia w Szkole" czy "Fizyka w Szkole". W galerii wydawnictw są jeszcze m.in. "Życie Szkoły", "Wychowanie w Przedszkolu", a od niedawna również "Wychowanie Fizyczne i Zdrowotne".
W orbicie zainteresowań nowego dwumiesięcznika dla nauczycieli bibliotekarzy są m.in.:
- funkcjonowanie nowoczesnej biblioteki szkolnej,
- standardy bibliotek szkolnych,
- współczesne tendencje w zarządzaniu zbiorami bibliotecznymi,
- zagadnienia prawne funkcjonowania biblioteki,
- nowości rynku wydawniczego.
W roku 2008 planowane jest wydanie 6 numerów czasopisma. Cena prenumeraty za pierwsze półrocze: 44,70 zł, całorocznej 89,40 zł.
Więcej informacji: strona internetowa wydawnictwa.
The new magazine for school librarians in Poland will appear in January 2008. The title of this magazine is: The library - school information center.

Tydzień Bibliotek Szkolnych 2007 w Częstochowie
22-27 października 2007 - Aktualizacja

Sekcja Bibliotekarska przy Oddziale ZNP w Częstochowie zaprosiła nauczycieli bibliotekarzy i bibliotekarzy do udziału w Tygodniu Bibliotek Szkolnych 2007
Tydzień Bibliotek Szkolnych miał miejsce w dniach 22 - 27 października 2007 roku w Częstochowie.

Plan obchodów Tygodnia Bibliotek Szkolnych prezentował się następująco:

22 października 2007 (poniedziałek)- VIII Międzynarodowy Dzień Bibliotek Szkolnych pod hasłem: "Uczenie się. Wspomagane przez Twoją bibliotekę szkolną" (Learning. Powered by your school library).
23 października 2007 (wtorek) - Konferencja Naukowo-Szkoleniowa Centra informacji multimedialnej w bibliotekach i IV Regionalne Forum Bibliotekarzy w Częstochowie
24 - 26 października 2007 (środa - piątek) - Imprezy czytelnicze organizowane przez nauczycieli bibliotekarzy na terenie szkół
26 października 2007 (piątek) - godz. 18.00 - Msza św. w Sanktuarium św. Antoniego przy ul. Szczytowej w Częstochowie (modlitwa w intencji nauczycieli bibliotekarzy i pracowników bibliotek oraz ich rodzin)
27 października 2007 (sobota) - wyjazd edukacyjny na XI Targi Książki do Krakowa.

Biblioteki szkolne potrzebują promocji i reklamy w swoim środowisku i w społeczności lokalnej. Doświadczenia Tygodnia Bibliotek 2007 skłoniły nas do zaproponowania nowej, może niezbyt odkrywczej, formy działań promujących biblioteki szkolne i nauczycieli bibliotekarzy.

A oto działania nauczycieli bibliotekarzy i bibliotekarzy, podjęte w Tygodniu Bibliotek Szkolnych 2007:

1.Szkoła Podstawowa nr 2 w Częstochowie - Jolanta Augustyn:
- "Historia bibliotek" - wystawa;
- wyjście z klasą 2 na spotkanie z aktorem i czytanie "Smoka Wawelskiego".

2. Szkoła Podstawowa nr 8 w Częstochowie - Anna Lubaszewska:
- "Dyktando 2007" - konkurs ortograficzny;
- "Logo biblioteki szkolnej" - konkurs plastyczny;
- uroczyste rozstrzygnięcie konkursów nastąpiło w MDBS, wręczono nagrody książkowe i dyplomy.

3. Szkoła Podstawowa nr 31 w Częstochowie - Maria Chajdas, Grażyna Bich:
- "W świecie baśni" - wystawa;
- "Mój ulubiony baśniowy bohater" - konkurs plastyczny dla klas 0 - 3;
- "Czy znasz tę baśń" - konkurs wiedzowy;
- audycja radiowa;
- spotkanie z uczniami klas 0 - 3;
- "Strefa wolnej książki" - kontynuacja akcji.

4. Szkoła Podstawowa nr 33 w Częstochowie - Iwona Będkowska:
- konkurs recytatorski - wiersze o tematyce jesiennej;
- "Historia pisma i książki" - wystawa.

5. Szkoły Podstawowa nr 40 w Częstochowie - Dorota Bajerlajn:
- odwiedziny uczniów w bibliotece;
- lekcje biblioteczne, propagujące czytelnictwo i księgozbiór biblioteki;
- czytanie fragmentów książek;
- gazetki edukacyjne: "Historia książki", "Pierwsze biblioteki";
- praca uczniów na rzecz biblioteki: okładanie książek, klejenie, aktualizacja zbiorów czytelni:

5.Szkoła Podstawowa nr 42 w Częstochowie - Ilona Ślęzak:
- konkurs plastyczny na ilustrację do ulubionej lektury;
- gry i zabawy czytelnicze;
- konkurs wiedzy o bibliotece;
- czytanie książek dla dzieci w świetlicy.

6. Szkoła Podstawowa nr 52 w Częstochowie - Barbara Rusinek - Nowak:
- odświętny wystrój biblioteki;
- oznaczenia drogi do biblioteki;
- niespodzianka dla każdego czytelnika wypożyczającego w tym dniu;
- wystawa "Nowości naszej biblioteki";
- konkurs z rekwizytami ze znajomości literatury dla dzieci;
- "Jestem stroną książki z biblioteki szkolnej" - konkurs literacki;
- motta o książkach wywieszone w różnych miejscach naszej szkoły;
- informacja w gablocie bibliotecznej;
- członkowie Klubu Mola Książkowego przebrani za postacie z baśni informowali i zapraszali uczniów wszystkich klas do odwiedzenia biblioteki i wzięcia udziału w konkursach.

7. Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 53 w Częstochowie - Renata Sowada:
- audycja radiowa i uroczyste spotkanie aktywu bibliotecznego;
- spotkanie z poetkami regionu "W kręgu poezji";
- "Przygody Harryego Pottera" - konkurs dla klas 4-6;
- poranek poetycki i podsumowanie konkursu międzyszkolnego "Pamięci Haliny Poświatowskiej";
- pasowanie na czytelnika biblioteki szkolnej uczniów klas pierwszych;
- konkurs 5 pytań "Nasza biblioteka";
- konkurs plastyczny "Nasza biblioteka";
- informacja w "Gazecie Bibliotecznej" i na stronie internetowej biblioteki.

8. Gimnazjum nr 5 w Częstochowie - Alina Grabna:
- "Czytelnicza lista przebojów" - plebiscyt;
- krzyżówka z hasłem;
- zagadki przyrodniczo-literacki;
- informacje na łamach gazety szkolnej "Piątka".

9. Gimnazjum nr 20 w Częstochowie - Anna Romianowska:
- zapoznanie uczniów z terminem i historią znaków własnościowych książki;
- "Exlibris Biblioteki Szkolnej" - konkurs z uroczystym przyznaniem nagród i dyplomów w MDBS;
- wystawa exlibrisów, wykonanych przez uczniów.

10. II Liceum Ogólnokształcące im. R. Traugutta w Częstochowie - Ewa Szymczyk, Barbara Turel:
- amnestia dla przetrzymujących książki;
- audycja o święcie przez radiowęzeł;
- dekoracja szkoły i biblioteki;
- plakaty, informacje - gazetki w gablotach;
- niespodzianki dla odwiedzających bibliotekę (słodycze);
- informacja na stronie internetowej.

11. Zespół Szkół w Białej - Ksymena Żurawska:
- konkurs na hasło reklamujące czytanie i bibliotekę - gimnazjum;
- "Jaki to bohater i z jakiej bajki?" - konkurs - sp;
- Twoja ulubiona książka - plebiscyt - sp;
- czytanie fragmentów książek podczas zajęć i dzieciom w świetlicy - sp.

12. Zespół Szkół nr 2 w Kłobucku - Iwona Kłobusińska, Aneta Bukalska:
- wydanie pierwszego numeru "Gazetki Bibliotecznej - Długosik";
- specjalny wystrój biblioteki i szkoły;
- lekcje biblioteczne propagujące głośne czytanie młodzieży;
- słodka niespodzianka z aforyzmami;
- gazetki oklicznościowe;
- regał "Książka z autografem";
- amnestia dla przetrzymujących książki;
- "Książka mojego życia" - sonda wśród nauczycieli.

13. Szkoła Podstawowa nr 1 w Koniecpolu - Urszula Urban:
- gazetka przy bibliotece;
- "W świetle baśni" - wystawa;
- "Ulubiony bohater z bajki" - konkurs plastyczny.

14. Szkoła Podstawowa w Olsztynie - Anna Dul:
- wydanie pierwszego numeru gazetki szkolnej;
- uroczyste spotkanie Koła Przyjaciół Biblioteki;
- opracowanie gazetki w gablocie.

15. Zespół Szkół w Koniecpolu - Małgorzata Antoń:
- gazetka przy bibliotece;
- konkurs na najzabawniejsze życzenia dla biblioteki oraz wierszyk o książce i bibliotece;
- czytanie przez 5 min na lekcji fragmentu książki oraz informacja o MDBS;
- słodycze, zakładki i gadżety rozdawane w bibliotece;
- artykuł w "Gazecie Szkolnej";
- wystawa najstarszych książek.

16. Liceum Ogólnokształcące w Psarach - Monika Haładyn:
- konkurs biblioteczny.

17. Zespół Szkół w Truskolasach - Ewa Soluch:
- amnestia dla przetrzymujących książki;
- "Janina Porazińska i jej baśnie" - konkurs dla klas 1-4;
- "Twórczość Edith Nesbit" - konkurs dal klas V VI;
- "Twórczość E. Niziurskiego" - gimnazjum.

Zapraszamy nauczycieli bibliotekarzy z całej Polski do prezentacji działań w Tygodniu Bibliotek Szkolnych.
School Libraries Week has taken place between 22nd of October and 27th of October 2007 in Częstochowa and Jurassic Region. During this Week there was the celebration of 8th International School Library Day and other events.

IV Forum Bibliotekarzy Województwa Śląskiego - Rybnik 3 kwietnia 2008

IV Forum Bibliotekarzy Województwa Śląskiego odbędzie się w Rybniku w dniu 3 kwietnia 2008 (czwartek).
Głównym organizatorem spotkania będzie Oddział TNBSP w Rybniku. Współorganizatorami spotkania będą organizacje bibliotekarskie regionu, oddziały TNBSP i SBP, sekcje bibliotekarskie ZNP, biblioteki, instytucje naukowe i edukacyjne.
Fora Bibliotekarzy Województwa Śląskiego to cykliczne spotkania integrujące środowisko bibliotekarskie województwa. Pierwsze odbyło się 17 marca 2005 roku w Częstochowie, następne w 2006 roku w Bielsku-Białej i 2007 roku w Katowicach. Od spotkania w Bielsku mają rangę międzynarodową, uczestniczyli w nich przedstawiciele bibliotek i instytucji naukowych z Republiki Czeskiej i Słowacji.
The Fourth Librarians Forum of the Silesian Province will take place on 3rd of April, 2008 in Rybnik, Poland.

Bez granic od 21 grudnia 2007

Od 21 grudnia 2007 obywatele państw przyjętych w 2004 roku do Unii Europejskiej będą mogli bez kontroli przekraczać granice między tymi państwami, a także granice "starych" państw Unii.
Mieszkańcy Cieszyna i Czeskiego Cieszyna, Goerlitz i Zgorzelca, Słubic i Frankfurtu nad Odrą, Komarom i Komarna, Szturowa i Esztergomu, Slovenskego Novego Mesta i Satoraljaujhely, Domicy i Aggtelek będą mieli jeden duży problem w życiu mniej.
Od tego dnia Polska będzie równoprawnym członkiem UE. Otwarte granice to przełom polityczny i myślowy. W Beskidach, Pieninach czy Bieszczadach będziemy mogli przechodzić granicę w dowolnym miejscu. W Tatrach, jako parku narodowym o szczególnym znaczeniu, dokona się to 1 czerwca 2008.
There will be no frontiers between European Union states from 21st of December 2007

Magazyn internetowy wydawany od 30.08.2005
The webmagazine issued from 30.08.2005
Miesięcznik, mutacje co około 10 dni
Monthly, new editions are available about every 10 days
Redaktor koordynujący: dr Renata Sowada - nauczyciel bibliotekarz
Coordinator: Renata Sowada Ph.D. - teacher librarian
Kontakt/Contact: klementinum@autograf.pl
We do apologize for all mistakes in our translations.

© Częstochowa, Poland 2005 - 2007