XIV Regionalna Sesja Popularyzatorska w Tygodniu Bibliotek 2024 „Biblioteka – miejsce na czasie”
Zapraszamy do udziału w XIV Regionalnej Sesji Popularyzatorskiej w Tygodniu Bibliotek 2024 zatytułowanej „Biblioteka – miejsce na czasie”, która odbędzie się pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Częstochowy w dniu 8 maja 2024 (środa) w godz. 13.30 – 15.30 w Muzeum Częstochowskim. Domu Poezji – Muzeum Haliny Poświatowskiej przy ul. Jasnogórskiej 23 w Częstochowie.
Zapraszamy zainteresowane osoby do prezentacji działań własnych.
Plan Sesji:
13.30 Powitanie uczestników i gości
13.45 Prezentacja działań
15.15 Podsumowanie i zamknięcie Sesji.
Udział w Sesji jest nieodpłatny, uczestnicy otrzymają zaświadczenia o udziale. Dojazd i ubezpieczenie we własnym zakresie.
Osoby zainteresowane prezentacją działań własnych proszone są o przesłanie informacji wraz z danymi uczestnika i reprezentowanej przez niego instytucji do 6 maja 2024 r. na adres: rsowada@znp.edu.pl lub tel. 603 210 490 – Renata Sowada.
Proponujemy Nauczycielom prezentację projektów i wydarzeń realizowanych w Narodowym Programie Rozwoju Czytelnictwa poprzez zamieszczenie informacji i linku na tablicy projektowej(wystarczy podać tytuł i link): tablica - linoit.com
Zgłoszenia uczestnictwa prosimy dokonać za pośrednictwem formularza.
Organizatorzy: Muzeum Częstochowskie, Oddział Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich, Oddział Towarzystwa Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich, Sekcja Bibliotekarska przy Oddziale Związku Nauczycielstwa Polskiego w Częstochowie we współpracy z bibliotekami regionu.
Sprawozdanie z XIX Forum Bibliotekarzy Województwa Śląskiego "Biblioteka: książka, czas i przestrzeń" w Katowicach
O czytelnictwie, innowacjach, projektach i programach czytelniczych, modernizacji wyposażenia i przestrzeni bibliotecznej, kształtowaniu kompetencji i postaw czytelniczych, promocji książki i czytania, bibliotecznej pracy zespołowej, sztucznej inteligencji i wykorzystaniu technologii informacyjno-komunikacyjnych w bibliotekach i projektach programu eTwinning rozmawiali uczestnicy XIX Forum Bibliotekarzy Województwa Śląskiego w Katowicach, które odbyło się w formie zdalnej na platformie MS TEAMS ZNP 18 kwietnia 2024 r.
Tegoroczny temat Forum "Biblioteka: książka, czas i przestrzeń" umożliwił prezentację sukcesów i problemów zawodowych bibliotekarzy. Forum zgromadziło blisko 170 uczestników: bibliotekarzy bibliotek naukowych, pedagogicznych, publicznych, szkolnych, dyrektorów bibliotek, przedstawicieli związków zawodowych i stowarzyszeń bibliotekarskich, badaczy i pasjonatów czytelnictwa, bibliotek i książek.
XIX Forum Bibliotekarzy Województwa Śląskiego w Katowicach odbyło się pod honorowym patronatem Śląskiego Kuratora Oświaty, Prezydenta Miasta Częstochowy i Prezydenta Miasta Katowice. Forum odbywało się też pod patronatem Sekcji Bibliotek Szkół Wyższych przy ZO SBP W Katowicach.
Patronat medialny sprawowały czasopisma: "Głos Nauczycielski" "Ogniskowiec. Pismo Zarządu Okręgu Śląskiego ZNP", "Poradnik Bibliotekarza" i "Biblioteka w Szkole". Konferencja była wydarzeniem Programu eTwinning.
Forum otworzyła Edyta książek, członek Zarządu Głównego ZNP, członek Zarządu Okręgu Śląskiego ZNP i wiceprezes Oddziału ZNP w Częstochowie, która przypomniała o ważnej roli czytania w życiu każdego z nas oraz o kwietniowych świętach książki i biblioteki. Zbigniew Dworecki, wiceprezes Okręgu Śląskiego ZNP pozdrowił zgromadzonych przypominając istotne zadania bibliotekarzy. List do uczestników skierowała Danuta Jeziorowska, przewodnicząca Okręgowej Sekcji Bibliotekarskiej ZNP, a odczytała go wiceprzewodnicząca Sekcji Aleksandra Lisowska. Kształtowanie postaw czytelniczych oraz wpływ na rozwój mieszkańców doceniła Jadwiga Wiśniewska, Poseł do Parlamentu Europejskiego, która przesłała uczestnikom filmowe pozdrowienia.
Wśród gości obecne były Anita Góral, dyrektor Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. Józefa Lompy w Katowicach; Renata Lipniewska, wicedyrektor Regionalnego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli "WOM" ds. Bibliotek Pedagogicznych w Częstochowie; Agata Arkabus, członek Krajowej Rady Bibliotecznej i Przewodnicząca Sekcji Bibliotek Pedagogicznych i Szkolnych Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich oraz Anna Płusa, wiceprzewodnicząca Sekcji.
Zgromadzeni wysłuchali dziewięciu wystąpień wspartych interesującymi prezentacjami multimedialnymi.
O ważnej roli pracy zespołowej w bibliotece oraz o problemach zawodowych bibliotekarzy przypomniała w referacie “Biblioteka jako miejsce pracy zespołowej” dr Małgorzata Gwadera z Instytutu Nauk o Kulturze Uniwersytetu Śląskiego.
Historię Biblioteki Regionalnej w Karwinie, zmieniające się miasto oraz działania promujące czytelnictwo w Karwinie w Republice Czeskiej przedstawiła dyrektor Biblioteki Markéta Kukrechtova w wystąpieniu zatytułowanym “Biblioteka Regionalna Karwina, Dom 34 - od apteki po informację i sztukę”.
Natomiast modernizację Filii Biblioteki Regionalnej w Karwinie-Frysztacie i jej działania zaprezentowała w wystąpieniu “Filia Biblioteki Regionalnej w Karwinie-Frysztacie po transformacji” Marcela Wierzgoń, kierownik Filii.
Współpracę międzynarodową szkół i placówek w Programie eTwinning omówiła Marzena Zabiegała z Kuratorium Oświaty w Katowicach i ambasadorka programu, która przedstawiła referat “Współpraca międzynarodowej szkół i placówek oraz rozwój zawodowy nauczycieli w ramach programu eTwinning”.
Zainteresowania czytelnicze dzieci i młodzieży oraz konkretne książki Wydawnictwa Literatura w wystąpieniu “Jakiego bohatera literackiego oczekują współczesne dzieci i nastolatkowie?” zaprezentowała redaktor naczelna Wiesława Jędrzejczyk.
Międzynarodową Akcję Czytelniczą "Czytanie na polanie" przybliżyła uczestnikom Konferencji jej koordynatorka Katarzyna Paliga ze Szkoły Podstawowej nr 29 z Oddziałami Sportowymi im. A. Szklarskiego w Dąbrowie Górniczej w tak zatytułowanym referacie.
Natomiast dr Anna Marcol z Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. J. Lompy w Katowicach pokazała praktyczne wykorzystanie sztucznej inteligencji w bibliotece poprzez tworzenie obrazów, muzyki i tekstów za pomocą narzędzi TIK. Tytuł Jej referatu to “Obrazy, teksty i muzyka - czyli praktyczne wykorzystanie AI w bibliotece”.
Działania kulturalne, naukowe, popularno-naukowe, a także rozrywkowe Biblioteki Głównej Politechniki Częstochowskiej, skierowane do szerokiego grona odbiorców zaprezentowali Marlena Badora, Mariola Szyda i Michał Jakubowski w wystąpieniu zatytułowanym “Biblioteka Główna Politechniki Częstochowskiej - nowe konteksty”.
Projekty eTwinning, zajęcia, konkursy i imprezy czytelnicze, a także szkolenia realizowane ze wsparciem TIK, jak również funkcjonowanie Pracowni Wirtualnej Rzeczywistości w bibliotece szkolnej omówiły Alina Grabna z Zespołu Szkół Samochodowych w Częstochowie oraz Miłosława Pasternak, Izabela Sitek i dr Renata 2 Sowada ze Szkoły Podstawowej nr 53 z Oddziałami Integracyjnymi im. Marii Skłodowskiej-Curie w Częstochowie, które przedstawiły wystąpienie “Pracownia Wirtualnej Rzeczywistości w bibliotece szkolnej, …czyli znowu TIK w Bibliotece”.
Organizatorami XIX Forum Bibliotekarzy Województwa Śląskiego byli: Sekcja Bibliotekarska przy Oddziale Związku Nauczycielstwa Polskiego w Częstochowie i Oddział Towarzystwa Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich w Częstochowie. Forum powstało również przy współpracy: Biblioteki Regionalnej w Karwinie (Republika Czeska), Instytutu Nauk o Kulturze Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. Józefa Lompy w Katowicach, Publicznej Biblioteki Pedagogicznej Regionalnego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Częstochowie, Okręgowej Sekcji Bibliotekarskiej Związku Nauczycielstwa Polskiego w Katowicach, Sekcji Bibliotek Szkół Wyższych przy Zarządzie Okręgu Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich w Katowicach.
Zaświadczenia o udziale w Konferencji przygotowała Publiczna Biblioteka Pedagogiczna Regionalnego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli “WOM” w Częstochowie.
Szczegółowe informacje o Konferencji dostępne są na stronie Forum: http://vforumbibliotekarzy.blogspot.com/
Informacje nt. XIX Forum Bibliotekarzy Województwa Śląskiego zamieszczono też na stronie Urzędu Miasta Częstochowy https://www.czestochowa.pl/biblioteka-ksiazka-czas-i-przestrzen
Miłosława Pasternak (Oddział Towarzystwa Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich w Częstochowie), Renata Sowada (Sekcja Bibliotekarska przy Oddziale Związku Nauczycielstwa Polskiego w Częstochowie)