XX Jubileuszowe Regionalne Forum Bibliotekarzy w Częstochowie
Serdecznie zapraszamy do udziału w XX Jubileuszowym Regionalnym Forum Bibliotekarzy "Biblioteczne znajomości" w Częstochowie, które odbędzie się w dniu 27 listopada 2024 r. (środa) w godz. 13.00 - 15.00 w Sali Sesyjnej Urzędu Miasta Częstochowy przy ul. Śląskiej 11/13.
Forum odbędzie się pod honorowym patronatem Śląskiego Kuratora Oświaty i Prezydenta Miasta Częstochowy. Patronat medialny sprawują: „Głos Nauczycielski”, „Ogniskowiec”, „Poradnik Bibliotekarza”, „Biblioteka w Szkole” i „Gazeta Częstochowska”.
Plan Forum:
- Powitanie zebranych
- Wystąpienia Gości
- Podsumowanie XVIII Powiatowego Konkursu dla Uczniów na prezentację multimedialną „Wszystko o bibliotece”, zorganizowanego pod patronatem Prezesa Oddziału ZNP w Częstochowie
- Referaty/wystąpienia
- Dyskusja
- Zamknięcie Forum
Organizatorzy Forum to:
Wydział Edukacji Miasta Częstochowy,
Sekcja Bibliotekarska przy Oddziale Związku Nauczycielstwa Polskiego w Częstochowie,
Oddział Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich w Częstochowie,
Oddział Towarzystwa Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich w Częstochowie.
XX Regionalne Forum Bibliotekarzy w Częstochowie powstaje przy współpracy:
Biblioteki Publicznej im. dr. Władysława Biegańskiego w Częstochowie,
Publicznej Biblioteki Pedagogicznej Regionalnego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli "WOM" w Częstochowie,
Regionalnego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli “WOM” w Częstochowie,
Sekcji Bibliotek Pedagogicznych i Szkolnych Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich,
Okręgowej Sekcji Bibliotekarskiej ZNP w Katowicach.
Szczegółowe informacje na stronie Konferencji:
Udział w Regionalnym Forum Bibliotekarzy w Częstochowie jest nieodpłatny. Dojazd i ubezpieczenie we własnym zakresie.
Zgłoszenia udziału należy dokonać za pośrednictwem karty zgłoszenia przygotowanej przez Regionalny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli "WOM" w Częstochowie: proszę wybrać: forma doskonalenia: Konferencja , nazwa kursu: 2024-11-27, godz. 13.00 XX Regionalne Forum Bibliotekarzy:
Seminarium na granicy
Sekcja Bibliotekarska przy oddziale Zwiazku Nauczycielstwa Polskiego w Częstochowie we współpracy z Biblioteka Regionalną Karwina przygotowały miedzynarodowe seminarium zatytułowane "Poza granicami bibliotek. Jak promujemy czytelnictwo? Dyskusja na granicy".
Seminarium odbyło się 27 września 2024 roku w Oddziale Literatury Polskiej Biblioteki Regionalnej Karwina w Karwinie-Frysztacie w Republice Czeskiej. Warto dodać, iż w bieżącym roku Oddział siętuje jubileusz 50-lecia istnienia. Otwarcie Oddziałeu nastapiło 16 września 1974 roku. To jedyna obecnie taka placówka w Republice Czeskiej, która gromadzi, opracowuje i udoostępnia książki i czasopisma w języku polskich. Jej użytkownikami są dzieci, młodzież.
Działania promujące czytelnictwo prezentowali bibliotekarze i nauczyciele bibliotekarze z Polski i Czech. Zgromadzeni wysłuchali następujących wystąpień:
- „Model sousedských slavností“ - "Model uroczystości sąsiedzkich" - Mgr. Irena Šťastná, dyrektor Biblioteki Miejskiej w Ostrawie (Republika Czeska);
- „Książnica Cieszyńska – biblioteka regionu podzielonego granicą“ - Mgr Krzysztof
Szelong, dyrektor Książnicy Cieszyńskiej;
- „Živá encyklopedie“ - "Żywa encyklopedia" - Mgr. Monika Oravová z Morawsko-Śląskiej Biblioteki Naukowej w Ostrawie (Republika Czeska);
- "Wirtualna rzeczywistość w praktyce (2 zestawy) oraz działania Biblioteki
Regionalnej Karwina" - Mgr. Markéty Kukrechtovej, dyrektor Biblioteki Regionalnej Karwina oraz Mgr. Marceli Wierzgoń, kierownik Oddziału Literatury PolskiejBiblioteki Regionalnej Karwina (Republika Czeska);
- "W bibliotece i poza nią. Promocja czytelnictwa" - Sekcja Bibliotekarska przy
Oddziale Związku Nauczycielstwa Polskiego w Częstochowie:
Prezentacje działań:
- Publicznej Biblioteki Pedagogicznej Regionalnego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli
"WOM" w Częstochowie – Anna Hiller, Anna Dąbrowska, Izabela Bajor;
- Zespołu Szkół Samochodowych w Częstochowie - Alina Grabna;
- Technicznych Zakładów Naukowych – Edyta Książek, Krzysztof Górecki;
- Szkoły Podstawowej nr 53 z Oddziałami Integracyjnymi im. Marii Skłodowskiej-Curie
w Częstochowie – Miłosława Pasternak, Izabela Sitek, Renata Sowada.
Uczestnicy Seminarium zwiedzili takze Zamek w Karwinie Frysztacie.
Warsztaty szkoleniowe nt. selekcji bibliotecznej
17 października 2024 roku Sekcja Bibliotekarska przy Oddziale ZNP w Częstochowie zorganizowała kolejne warsztaty szkoleniowe zatytułowane "Selekcja materiałów bibliotecznych (także w programie MOL net+"), które odbyły się w Klubie Nauczyciela. Uczestniczyło w nich ok. 20 nauczycieli bibliotekary. Szkolenie przeprowadziła Małgorzata Antosiewicz, nauczycielka bibliotekarka Szkoły Podstawowej nr 7 im. K.I. Gałczyńskiego w Częstochowie.
Cieszyn - Ustroń - Karwina
Zarząd Sekcji Bibliotekarskiej przy Oddziale ZNP w Częstochowie we współpracy z Zarządem Oddziału ZNP w Częstochowie zorganizował wyjazdowe szkolenie "Skarby Śląska Cieszyńskiego", które miało miejsce w dniach 26 i 27 września 2024 roku.
Uczestnicy ruszyli śladami polskimi, by odwiedzić Żwirkowisko w Cierlicku w Republice Czeskiej, czyli miejsce pamięci narodowej upamiętniające katastrofę lotniczą, w której zginęli Franciszek Żwirko i Stanisław Wigura. Pod pomnikiem Lotnika poznali historię lotników, a w Domu Polskim Żwirki i Wigury odwiedzili wystawę "Bohaterowie przestworzy" podczas spotkania autorskiego z Janem Przywarą, autorem publikacji "Synowie Ikara. Co warto wiedzieć o Żwirce i Wigurze, Żwirkowisku i Domu Polskim Żwirki i Wigury w Cierlicku". Warto dodać, iż w br. minęło 30 lat od momentu otwarcia Domu Polskiego Żwirki i Wigury, którego dokonał Henryk Żwirko, syn lotnika w dniu 10 września 1994 roku. Budowa Domu trwała pięć lat (1989 - 1994), a obecnie od 2021 trwa jego rewitalizacja współfinansowana przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP za pośrednictwem Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie.
W dalszej części szkolenia uczestnicy odwiedzili Książnicę Cieszyńską, gdzie poznali historię i dotychczasową działalność Biblioteki zwiedzając jubileuszową wystawę "Nasz drogi i święty skarb. 30-lecie Książnicy Cieszyńskiej" oraz najstarzą zabytkową kolekcję Bibliotekę ks. Leopolda Jana Szersznika.
Następnie w Muzem Drukarstwa w Cieszynie uczestnicy poznali dzieje drukarstwa na Śląsku Cieszyńskim oraz bogatą ofertę edukacyjną Muzeum. Spacer ulicami Cieszyna i Czeskiego Cieszyna umiżliwił poznanie historycznych miejsc i zabytków.
Zwieńczeniem szkolenia były dyskusje i opracowywanie materiłów szkoleniowych w Domu Wypoczynkowym ZNP "Nauczyciel" w Ustroniu Jaszowcu.